Wojna domowa na Ukrainie 14.05.2018r.- 1172 dzień od nowego rozejmu.


Są 500+ oraz luksusowe samochody i samoloty dla VIP, jest też WOT, a nie ma za to obiecywanych przez liderów PiS, helikopterów dla polskiej armii.

Jak wiemy plany MON dotyczące dostarczenia żołnierzom nowych śmigłowców zmieniały się, od samego początku rządów PiS, jak w kalejdoskopie. Według najnowszych informacji przedstawiciela ministerstwa, sekretarza stanu Wojciecha Skurkiewicza, pieniądze na ich zakup ograniczono niemal o połowę, a do tego priorytety się zmieniły.

Taki wniosek można wyciągnąć po czwartkowym (10 maj) posiedzeniu Sejmu podczas którego Skurkiewicz mówił o planach modernizacji floty śmigłowców wojska. Zdawał on tam ogólną relację na wniosek posłów opozycji.

Wiceminister najpierw ogólnie opisał sytuację floty śmigłowców wojskowych. Po wymienieniu praktycznie wszystkich typów stwierdził, że mają one „wykorzystaną docelową normę eksploatacji średnio powyżej 70%”.

Pomimo to, że zbliża się czas uziemienia trzonu polskiej floty śmigłowcowej, MON pod nowym kierownictwem ograniczył plan zakupu nowych maszyn. Wynika to z ograniczenia budżetu na ich zakup z 7,2 mld złotych do 4,7 mld w okresie do 2022 roku.

Co więc obecnie planuje zakupić MON aby polscy żołnierze mięli na czym latać?

Otóż, po pierwsze- jak poinformował Skurkiewicz- MON chce zakupić 4 nowe maszyny na miejsce amerykańskich helikopterów SH-2G, które co prawda są jeszcze stosunkowo mało wyeksploatowane, ale ich producent zaprzestał już dostarczania części zamiennych. Problem tylko w tym, że nie wiadomo co w zastępstwie śmigłowców SH-2G, MON zamierza kupić. Tu znowu planów jest tak dużo, że chyba może zakończyć się to kolejnym blamażem.

Kolejną pilną sprawą dotyczącą zakupu dla wojska śmigłowców jest problem obiecanych jeszcze przez Macierewicza ośmiu maszyn dla Wojsk Specjalnych.

Stosowne postępowanie ogłoszono w połowie 2017 roku i do grudnia miały zostać nadesłane ostateczne oferty od koncernów zbrojeniowych. Przed tym,jak wiadomo, Antoni Macierewicz zdeklarował, że pierwsze wejdą na wyposażenie Wojsk Specjalnych już w pierwszej połowie 2019 roku. Ale po niecałym roku od podjęcia tych planów MON informowało jednak, że trzeba będzie zmodyfikować wymagania dla nowych maszyn. Później sprawa ucichła.

Zakup ośmiu maszyn dla Wojsk Specjalnych był jeszcze rok temu określany jako priorytetowy, co było o tyle dziwne, gdyż służące obecnie komandosom maszyny Mi-17 są najmniej wyeksploatowanymi z tych jakie są na wyposażeniu polskiego wojska.

Po czwartkowym posiedzeniu Sejmu okazuje się, że obecnie priorytety są już inne.

„Obecnie najpilniejszym zadaniem jest pozyskanie nowych śmigłowców Zwalczania Okrętów Podwodnych w wersji pokładowej” poinformował wiceminister Skurkiewicz. Do tego, zadeklarował odsunięcie w czasie dostaw śmigłowców szturmowych w ramach programu „Kruk”, które obecnie mają się pojawić dopiero po 2022 roku. A jeszcze na początku br. MON informował, że dostawę pierwszych tego typu maszyn planuje się przed tą datą. Wiceminister mówił też o remontach różnych maszyn transportowych, które mają zapewnić „realizację zadań transportowych Sił Zbrojnych w okresie najbliższych 10 lat”. Dotyczy to między innymi pochodzących w większości z lat 70-tych Mi-8, których wycofanie miało nastąpić w najbliższych latach.

No i w efekcie, okazało się, że propaganda sukcesu uprawiana przez PiS w zakresie modernizacji polskich sił zbrojnych, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski, była tylko mitem. Nie dość tego, zerwanie poprzedniego kontraktu na zakup helikopterów Caracal doprowadził do tego, że wojsko polskie może do 2022 roku nie otrzymać ani jednego nowego helikoptera. A tak mielibyśmy już ich 56, w tym bardzo rozbudowany offset.

Przy tej okazji jak pod soczewką widać, na czym polegają rządy PiS, które w innych zakresach nie są już tak spektakularnie widoczne, ale efekt jest generalnie ten sam: dużo słów, dużo propagandy sukcesu, a wszystko leży rozłożone na łopatki. Bo do wszystkiego do czego dotkną się ludzie z PiS to spieprzą.

http://www.defence24.pl/smiglowce-sh-2g-do-wycofania-powod-brak-wsparcia-producenta.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W ciągu minionej doby ukraiński ostrzał koncentrował się głównie od późnego popołudnia i w godzinach nocnych.

I tak:

Na odcinku frontu w pobliżu Zajcewa pierwszy z serii ostrzałów rozpoczął się o godzinie 03:05 i trwał do 03:25– prowadzony był z kierunku Nikołajewki w stronę Zajcewa, ciężka artyleria kaliber 122 mm (10 pocisków).

Kolejne ostrzały prowadzone były w godzinach:

05:00- 05:20– z kierunku kopalni „Niżnaja” w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, moździerz 82 mm (9 min).

05:30- 06:15– z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części, moździerz 120 mm (9 min) oraz granatniki: AGS-17 (29 granatów) i Spg-9 (3 granaty)

Kolejne ostrzały prowadzono tam wieczorem i w nocy:

18:25- 18:45— ponownie z terenu kopalni „Jużnaja” w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, moździerz 82 mm (10 min) oraz opancerzony wóz bojowy BMP-2 (20 pocisków), a także broń maszynowa, w tym ciężka.

18:35- 19:00— z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, moździerz 120 mm (1 mina) i 82 mm (2 miny).

O 19:00— z kierunku kopalni „Niżnaja” w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, moździerze 120 (5 min) i 82 mm (5 min). Dokładnie w tym samym czasie przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, moździerz 82 mm (5 min).

19:25— z kierunku kopalni „Niżnaja” w stronę kopalni im. „Gagarina”, moździerz 82 mm (5 min), a także z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, również moździerz 82 mm (5 min).

20:15— ponownie dwa ostrzały. Jeden z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części, moździerz 82 mm (2 miny) oraz RPG-7 (5 granatów) i broń maszynowa. I drugi z kierunku kopalni „Niżnaja” w stronę kopalni 6/7, moździerz kaliber 120 mm (15 min). To były ostatnie ostrzały w dniu wczorajszym na tym odcinku frontu północnego.

07:45- 08:10– z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje, moździerz 82 mm (2 miny) oraz SPG-9 (2 granaty).

14:10- 14:30- z kierunku Nowgorodskoje w stronę Szirokaja Bałka, BMP-1 (6 pocisków).

17:25- 18:00— z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchnije w stronę Wierchnietoreczkoje Niżnieje, AGS-17 (10 granatów) oraz broń maszynowa, a także operował tam snajper.

18:20- 18:40— z kierunku Nowgorodskoje w stronę Szirokaja Bałka, BMP-1 (5 pocisków) oraz broń maszynowa, w tym ciężka. W wyniku ostrzelania Szirokoj Bałki został ranny 53-letni mężczyzna i uszkodzone 3 domy jednorodzinne przy ulicy Płotinnej nr. 138A, 140 i 144.

O 19:10— z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa, moździerz 82 mm (7 min) oraz AGS-17 (58 granaty) i RPG-7 ( 4 granaty), a także broń maszynowa w tym ciężka.

20:15— z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki, AGS-17 (58 granatów) oraz RPG-7 (2 granaty).

Następnie cztery razy pod rząd ( o 20:35, 21:05 i 21:15 oraz ostatni w tym dniu o 21:25), z kierunku Nowoługańskoje w stronę: Dolomitnoje ( moździerz 120 mm – 20 min i BMP-1- 20 pocisków), Gołmowskij ( moździerz 120 mm- 16 min) i Ozierjanowki (moździerz 120 mm- 7 min), a także ponownie Dolomitnoje (moździerz 82 mm-20 min).

Łącznie w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy bojcy 22 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło ponad 500 pocisków, co stanowi około 50% ilości z dnia poprzedniego (1015 pocisków).

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzeliwane były okolice Kalinowa, Frunze i Żiełoboka.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) na temat sytuacji na linii frontu w Donbasie jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
7 min.

„Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 14 травня 2018 року
#ООС #Операція_ОС #зведення
Минулої доби, у неділю, 13 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною.
Бойові дії не припинялись вздовж всієї лінії зіткнення.

Активна оборона підрозділів об’єднаних сил на Луганському напрямку тривала в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Троїцьке. На Донецькому напрямку ворог активізувався в районах населених пунктів Світлодарськ, Новолуганське, Зайцеве, Верхньоторецьке.

Не припиняються бойові дії в районі Авдіївської промзони та населеного пункту Піски, а також на Маріупольському напрямку в районах н.п. Талаківка, Водяне та Широкине.
Упродовж минулої доби російско-окупаційні війська, нехтуючи міжнародними угодами 63 рази порушували режим припинення вогню, з них 20 разів застосовували міномети та артилерію. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь.

Під час бойових дій вчора двоє наших захисників зазнали осколкових поранень. Наразі пораненим надано кваліфіковану медичну допомогу у госпіталі. Поточної доби, 14 травня, втрат немає. Втрати противника уточнюються.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Skutki przedwczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy wsi Szirokaja Bałka.

Skutki przedwczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy obrzeży Gorłówki.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

71 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.05.2018r.- 1172 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, podczas gdy ekolodzy z Ukrainy, a za nimi ekolodzy z zachodu (m.in z ‚Greenpeace”) ekscytują się jaką to „katastrofę ekologiczną” przyniesie „Most Krymski” zbudowany przez Rosjan, na należącym do Ukrainy wybrzeżu Morza Azowskiego trwa prawdziwa KATASTROFA EKOLOGICZNA. Plaże zalegają setki martwych ptaków, których jest tak dużo że trzeba je „zbierać” za pomocą spychaczy, o czym informują nawet miejscowe media prokijowskie;

  https://www.0629.com.ua/news/2037128

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Na Ukrainie „fala wypadków” w wyniku upadku w szybach wind, w Kijowie zginęła młoda dziewczyna;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3969436-v-kyeve-devushka-upala-v-shakhtu-lyfta-s-25-etazha
  W Odessie śmierć po upadku w szybie windy poniósł zastępca głownego lekarza miejskiego szpitala położniczego;
  https://korrespondent.net/city/odessa/3969909-v-odesse-zavkhoz-roddoma-pohyb-v-shakhte-lyfta
  I w końcu we Lwowie, ale tam kobieta przeżyła upadek i trafiła do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/lvov/3970581-vo-lvove-zhenschyna-upala-v-shakhtu-lyfta

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem wczoraj wieczorem w centrum łucka podpalił sie meżczyzna. jak informują ukromedia, odbywał się tam koncert, z okazji przypadającego na Ukrainie Dnia Matki, w trakcie którego jeden z widzów zaczął „rozrabiać”. Gdy chcieli go zatrzymać wezwani na miejsce policjanci oblał sie nieznana substancją i podpalił (!) Palacego się człowieka zdołali ugasić inni widzowie i z poparzeniami trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/3970496-v-tsentre-lutska-muzhchyna-podzheh-sebia

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Haniebna zdrada’ sędziego jednego z sądów w Odessie, który odważył się odmówić osądzenia mężczyzny który 9 maja (Dzień Zwycięstwa) jeździł po mieście flagą z wyobrażeniem Orderu Wojny Ojczyźnianej, zakazanego na Ukrainie jako ‚symbolika totalitarna’. Swoją decyzje sędzia uzasadnił „wzgledami moralnymi” wskazując że mężczyzna był wnukiem poległego w czasie IIWŚ bohatera wojennego (walczącego w szeregach Armii Czerwonej);
  https://strana.ua/news/140867-v-odesse-sudja-ne-smoh-priznat-propahandoj-totalitarizma-demonstratsiju-flaha-s-ordenom-otechestvennoj-vojny-i-vzjal-samootvod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nawiązują do wstępniaka, nie można zapominać, że za ancien regime Polska należała do elitarnego klubu państw producentów i eksporterów silników lotniczych oraz śmigłowców. Śmigłowce w większości były licencyjne, ale były też konstrukcje własne takie jak bardzo udany Sokół i jego różne wersje. Fakt napędzany był silnikami na licencji radzieckiej (RWD-10), ale zmodyfikowanymi i produkowanymi w Polsce (PZL-10W).
  Ale: to se ne vrati 😦

  Polubione przez 5 ludzi

  • Pełna zgoda *6!!!

   I tak w porywach w latach 70-tych ubiegłego wieku jako 10 gospodarka świata staczamy się obecnie na miejsce pierwszej 10-tki, ale od końca, wśród gospodarek krajów UE.

   O przemyśle zbrojeniowym tu nie wspominając.

   Pozdrawiam.
   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Dla zainteresowanych, była „ministrowa spraw zagranicznych” RP” Anne Applebaum, złośliwi twierdzili że faktycznie pełniąca obowiazki za swojego męża Radka Sikorskiego, tym razem „uderzyła’ w obecnego Prezydenta USA oskarżając go m.in do doprowadzenie do upadku prestiżu Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej oraz prowadzenia nieudolnej polityki;
  >https://www.washingtonpost.com/opinions/global-opinions/trump-has-put-america-in-the-worst-of-all-possible-worlds/2018/05/11/ff68940c-5553-11e8-9c91-7dab596e8252_story.html?noredirect=on&utm_term=.868537a59f72

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Aremnii, gdzie nowo mianowany premier Nikol Paszynian, wcześniej lider „prozachodnich protestów” jak konfabulowały światowe mediomatoły, w wywiadzie udzielonym ormiańskim mediom ogłosił m.in że „[za jego rządów] stosunki pomiędzy Armenią a Rosja beda [jeszcze] bardziej braterskie”, a w ogóle to ‚PANIE BOŻE CHROŃ FEDERACJĘ ROSYJSKĄ, PANIE BOŻE CHROŃ REPUBLIKE ARMENII, NIECH ŻYJE PRZYJAŹŃ ORMIAŃSKO – ROSYJSKA’…
  https://strana.ua/news/140842-pashinjan-rasskazal-o-budushchem-otnoshenij-s-rossiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To ja dorzucam inną ciekawostkę. Na Ukrainie odgórnie ustalona taryfa za 1kWh „zielonej energii” jest jedną z najwyższych w Europie. To tłumaczy skokowy wzrost zainteresowania budową elektrowni elektrycznych i wiatrowych w tym kraju, Ale tu uwaga gros grantów na budowę „zielonych elektrowni” zdobyło wąskie grono oligarchów (właściwie rodzina ),
   I jesce jedno do produkcji zielonej energii dopłacają elektrownie atomowe (koszt pozyskania energii elektrycznej z tego źródła jest blisko 2 razy mniejszy 😉 )

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Kolejne ‚złote myśli’ Jurija Kasjanowa, „wolontariusza ATO” i „szczyrego ukropatrioty” (jednak nie przepadającego za Porochem). Tym razem o tym jak to POROCHOBOTY (czyli „dziennikarze” działajacy na zlecenie obecnych władz Ukrainy) „obsmarowują” wszystkich którzy nie zgadzają się i krytykują władze w Kijowie jako „agentów Kremla”;
  https://strana.ua/opinions/140902-ahentami-kremlja-u-nas-schitajut-vsekh-kto-ne-ljubit-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Pan Anatolij Szarij dopiął swego. Po publikacji informacji na temat ukraińskiego konsula w Niemczech i jego nazistowskich ciągotach władze w Kijowie nie miały wyjścia i zawiesiły konsula 🙂
  cytat:
  MSZ Ukrainy zawiesiło konsula tego kraju w Hamburgu w związku z informacjami o antysemickich wpisach, które publikował na Facebooku – poinformowała w poniedziałek gazeta internetowa „Ukrainska Prawda” powołując się na rzeczniczkę resortu dyplomacji w Kijowie.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1123595,ukraina-msz-zawiesza-konsula-za-antysemickie-wpisy-na-facebooku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W 2019 na Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. Od ich rezultatu będzie zależało, co dalej będzie się działo z Ukrainą – powiedziała Kateryna Kruk z Global Ukrainians. Jak stwierdziła Kruk, sytuacja na Ukrainie się poprawia, nadal jest jednak trudna. W kraju realizowane są trudne reformy. Stąd tak ważne wybory w przyszłym roku. One pokażą, czy Ukraina dalej będzie się rozwijała, czy popadnie w stagnację.
  http://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/przyszly-rok-pokaze-dokad-zmierza-ukraina,323183_1_0_0.html
  Komentarz: Tuż przed wyborami zacznie się obiecywanie złotych gór i szastanie pieniędzmi publicznymi. Kraj jeszcze bardziej się zadłuży, a po wyborach zwycięzca będzie się musiał zmierzyć ze straszliwymi konsekwencjami polityki poprzedników. Żaden z najważniejszych problemów nie zostanie do wyborów parlamentarnych rozwiązany, ba dojdzie Ukraińcom parę nowych zmartwień…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Generalissimus” Poroszenko tymczasem wymyślił nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od ‚zachodnich partnerów”. Ogłosił ze każde państwo UE powinno wziąć w „szefostwo” jedno miasto na Donbasie i zająć się „odrodzeniem i odbudową miejskiej infrastruktury”;
  https://24tv.ua/ru/poroshenko_predlozhil_kazhdoj_strane_es_vzjat_shefstvo_nad_gorodami_na_donbasse_n967601
  Plus wyciągniętą ręką „generalissimusa” Poroszenki wzgardził „uczestnik kijowskiego Majdanu” i „weteran ATO” z tzw. batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy);

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Koronacja” Kurta Volkera na nowego „wicekróla Ukrainy” jednak odwołana 🙂 Departament Stanu USA oficjalnie zdementował informacje rozpowszechnianie przez przedstawiciela „Głosu Ameryki” na Ukrainie jakoby specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA d/s sytuacji na Donbasie Kurt Volker miał otrzymać „rozszerzone pełnomocnictwa” dzięki którym miałby prawo zajmować się sprawami całej Ukrainy (a nie tylko konfliktem na Donbasie);
  https://ria.ru/world/20180514/1520536314.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Takie rzeczy tylko na Ukrainie, czyli w Złoczowie burmistrz „urządził” swój „gabinet” i oglosił „bezterminowy strajk głodowy” na centralnym placu miejskim (!) w ramach protestu przeciwko „przymykaniu oczy” na samowole budowlane ze strony państwowej inspekcji budowlanej oraz policji;
  https://strana.ua/news/140932-mer-horoda-vo-lvovskoj-oblasti-objavil-holodovku-i-perenes-svoj-kabinet-na-ploshchad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem w „dzikiej Rosji” pojawiły kolejne informacje na temat budowy połączenia kolejowego pomiędzy wyspą Sachalin, a terytorium FR. Pełniacy obowiązki ministra transportu Rosji poinformował ze zarzad podległych mu rosyjskich kolei państwowych przygotowały w kwietniu techniczno – ekonomiczną dokumentacje na temat budowy połączenia kolejowego pomiędzy Sachalinem, a terytorium FR. Wynikać ma z niej że wstepne koszty takiej budowy to około 400 mld rubli;
  https://ria.ru/economy/20180514/1520496045.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.