Wojna domowa na Ukrainie 16.05.2018r.- 1174 dzień od nowego rozejmu.


„Stany Zjednoczone nie zgadzają się z rosyjską koncepcją rozmieszczenia sił pokojowych w Donbasie”– poinformował o tym wczoraj (15 maja), podczas wizytacji pozostających po kontrolą władzy centralnej z Kijowa części obwodów donieckiego i ługańskiego, specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Poza tą nagłą zmianą frontu, Volker zapewnił ukraińską juntę, o poparciu przez USA Ukrainy w konflikcie z Rosją.

Jak oświadczył Kurt Volker na konferencji w Słowiańsku w obwodzie donieckim:

„Forsowana przez Rosję koncepcja rozmieszczenia sił pokojowych tylko na linii rozdziału sił – jedynie wzmocni podział Ukrainy”.

Wyjaśnił następnie, że amerykańska koncepcja jest inna niż rosyjska i zakłada rozmieszczenie sił pokojowych na całym terytorium Donbasu, również na niekontrolowanym odcinku rosyjsko-ukraińskiej granicy.

Zdaniem Kurta Volkera, „takie rozwiązanie przyczyniłoby się do odnowienia pokoju i wznowienia ukraińskiej kontroli nad całym terytorium Donbasu”. Jak następnie dodał, „dopóki tak się nie stanie USA nadal będą prowadzić politykę sankcji wobec Rosji i pomagać Ukrainie ekonomicznie i militarnie”.

Wysłannik Stanów Zjednoczonych twardo podkreślił, że „to Rosja jest odpowiedzialna za działania zbrojne w Donbasie i to ona kontroluje oddziały prorosyjskich separatystów”.

Przypomnę, że po złożeniu przez rosyjskiego prezydenta propozycji wysłania do Donbasu sił pokojowych ONZ w celu rozgraniczenia walczących stron zapewniając tym samym ludności cywilnej bezpieczeństwo i spokój, ukraińskie władze wielokrotnie apelowały o rozmieszczenie sił pokojowych ONZ na całym terytorium Donbasu, oraz na granicy z Rosją.

Dodam jeszcze na koniec, że takie zanurzanie się w oparach absurdu przez oficjeli amerykańskiej administracji Donalda Trumpa staje się coraz bardziej niebezpieczne, bo przy tym braku stabilności emocjonalnej, w każdej chwili może się paluszek omsknąć w ten sposób rozpoczynając armagedon naszej cywilizacji.

Wczorajsza aktywność przedstawicieli amerykańskiej administracji wobec Rosji nie zakończyła się tylko na wizycie Volkera w Donbasie, bo także rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert miała dużo do powiedzenia, tym razem w sprawie mostu, którego dotychczas miało nie być. Tak więc, po oficjalnym otwarciu mostu łączącego część kontynentalną Rosji z jej częścią znajdującą się na Krymie przez prezydenta Władymira Putina, Nauert zauważyła, że jest to kolejne działanie mające potwierdzające „bezprawne zajęcie” przez Rosję terytorium Ukrainy:

„Krym jest częścią Ukrainy. Stany Zjednoczone potępiają budowę rosyjskiego mostu i jego częściowe otwarcie, które odbyło się bez zgody rządu w Kijowie” – oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu.

Heather Nauert zwróciła również uwagę na to, że konstrukcja mostu utrudnia ruch dużych statków, które przepływają przez Cieśninę Kerczeńską.

„Stany Zjednoczone zapewniają, że uznają suwerenność i integralność państwa ukraińskiego”– powiedziała Naubert dodając, iż „wszelkie sankcje pozostają w mocy do momentu, gdy Rosja zwróci Ukrainie kontrolę nad Krymem”.

Stanowisko administracji Stanów Zjednoczonych zostało przekazane niedługo po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin przejechał ciężarówką „Kamaz” przez most nad Cieśniną Kerczeńską, który połączył Półwysep Tamański z Krymem. Samochodowa część przeprawy jest już czynna od wczoraj i można powiedzieć, że jego budowa toczyła się w iście rekordowym tempie.

Wcześniej również Unia Europejska oświadczyła, że „most łączący Rosję kontynentalną z Krymem jest atakiem na integralność terytorialną Ukrainy. Otwarcie mostu ostro skrytykowały ukraińskie władze”.

Na otwarcia mostu kerczeńskiego zabrali głos także- ukraiński prezydent oraz szef ukraińskiego MSZ.

„Most przyda się rosyjskim okupantom, kiedy będą w pośpiechu opuszczać Krym” – napisał na swojej stronie w internecie prezydent Ukrainy.

Petro Poroszenko zaznaczył, że budowa mostu przez Cieśninę Kerczeńską to próba legitymizacji okupacji, ale też kolejny przykład łamania przez Rosję prawa międzynarodowego. Ukraiński prezydent przypomniał, że wniósł do ONZ skargę w związku z budową mostu.

Szkoda tylko, że do tej pory udawał, iż tego mostu nie ma. No i jak w świetle tego brać go na poważnie 🙂

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja w dniu wczorajszym wzdłuż linii styku w Donbasie w czasie wizytacji Kurta Volkera była bardzo spokojna poza trzema incydentami. Ale po jego powrocie do Kijowa, wtedy ukraińscy bojcy ostro sobie pofolgowali. Oczywiście taka ich postawa wynika z tego, że praktycznie rzecz biorąc administracja amerykańska zaakceptowała obecny stan rzeczy, czyli prowadzoną permanentnie przez władze z Kijowa pacyfikację ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie.

Poniżej przebieg wczorajszych ostrzałów:

05:10- 05:40– z kierunku kopalni „Niżnaja” znajdującej się na obrzeżach Dzierżyńska w stronę terenu otaczającego kopalnię im. „Gagarina” w Gorłówce, moździerz kaliber 120 mm (6 min). Następnie ukraińscy żołnierze przeprowadzili w tym punkcie frontu jeszcze 9 ostrzałów:

Od 16:10 do 16:40, przy użyciu moździerza 120 mm (15 min) w wyniku czego został tam uszkodzony budynek szkoły podstawowej nr. 10 znajdującej się przy ulicy Komarowa nr. 34 w nikitowskim rejonie Gorłówki

Następnie w godzinach 16:25-16:55, ale tym razem z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, moździerz 120 mm (8 min)

Natomiast w godzinach od 19:10 do 19:50, ukraińscy bojcy prowadzili ostrzał z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu moździerza 120 mm (10 min) oraz broni maszynowej.

Od 19:10 do 19:50, ponownie została ostrzelana przy użyciu moździerza 120 mm (22 miny) kopalnia im. „Gagarina” z kierunku kopalni „Niżnaja”. Był to ostatni ostrzał na tym kierunku.

19:10- 19:50— z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części, moździerz 120 mm (10 min) i broń maszynowa.

Później ostrzały prowadzono tylko z kierunku Żowanki:

19:50- 20:20— w stronę Gołmowskiego, moździerz 120 mm (6 min). Tam też ostrzał jeszcze był przeprowadzony o godzinie 05:45-06:15, ale tym razem z kierunku Kodema. Ostrzał ten przeprowadzony został przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), w wyniku czego została uszkodzona instalacja doprowadzająca wodę przy ulicy Paładina nr. 95.

19:52-20:25— w stronę Zajcewa, moździerz 120 mm (12 min),

O 20:45– ponownie w stronę Zajcewa moździerz 120 mm (12 min),

Następnie o 21:15- także ostrzelano Zajcewo, ale tym razem przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków).

No i wreszcie ostatni ostrzał, do którego doszło o godzinie 22:50, kiedy to użyto granatnika RPG-7 (10 granatów). Był to ostatni jednocześnie ostrzał w ciągu minionej doby.

Poza tym punktem frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili także ostrzały, w innych jego miejscach:

11:15- 11:45- z kierunku Wodjanoje w stronę Sachanki, wyrzutnia rakiet przeciwpancernych PTUR (2 rakiety).

13:25- 13:55- z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, broń maszynowa, w tym ciężka.

17:00- 17:30– z kierunku Metalista w stronę Dolomitnoje, AGS-17 (15 granatów) oraz broń maszynowa.

17:20- 17:50– Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska, SPG-9 (6 granatów).

18:10- 18:40— z kierunku Wierchnietoreczkoje w stronę Michajłowki, moździerz kaliber 82 mm (3 miny).

19:50- 20:20— z kierunku osady Piaski w stronę północno-zachodnich obrzeży Doniecka w rejonie serwisu „Volvo-Center”, moździerz 82 mm (5 min) oraz broń maszynowa.

20:10- 20:40— ponownie z Wodjanoje, ale tym razem w stronę Dzierżyńskije, opancerzony wóz bojowy BMP-1 (16 pocisków).

20:15- 20:45— drugi raz z Wierchnietoreczkoje w stronę Michajłowki, AGS-17 (58 granatów) oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

I o 22:10- z kierunku Semigorie w stronę Dolomitnoje, ciężka artyleria kaliber 122 mm (8 pocisków).

Łącznie na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 24 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego około 300 pocisków spadło na terytorium DRL. W porównaniu do dnia poprzedniego (401 pocisków), o 25% zmniejszyła się ilość pocisków jakie spadły wczoraj na terytorium DRL.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, również po powrocie Volkera do Kijowa, ukraińscy bojcy ostro sobie pofolgowali 6 razy naruszając warunki zawieszenia broni. Ostrzał tam prowadzony był przy użyciu moździerzy 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej. Ostrzeliwane były okolice wsi Kalinowo, łozowoje i Wiesiełogorowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) na temat sytuacji na linii frontu w Donbasie jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
4 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 16 травня 2018 року

„Упродовж минулої доби, 15 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація залишалася складною. Бойові дії активізувались після 16:00 та тривали на всіх напрямках.

Російсько-окупаційні війська 45 разів порушили режим припинення вогдю, з них 17 разів із застосуванням важкого озброєння. Окупанти знову, нехтуючи нормами Міжнародного гуманітарного права, близько шостої години ранку вчора, 15 травня, обстріляли із 82-мм мінометів населений пункт Новгородське.

На Луганщині найбільш напруженою була обстановка в районі населених пунктів Троїцьке та Новозванівка. На Донецькому напрямку активні оборонні дії підрозділи Об’єднаних сил вели в районах населених пунктів Травневе, Зайцеве, Залізне, Верхньоторецьке, Піски. За даними розвідки, втрати противника минулої доби склали двоє загиблих та троє поранених. Адекватну відповідь також ворог отримав на Маріупольському напрямку поблизу населених пунктів Талаківка та Широкине.

Під час бойових дій один наш захисник загинув, ще двох було поранено та оперативно евакуйовано до шпиталю.

Упродовж ночі поточної доби, 16 травня, інтенсивність бойових дій зменшилась. Тривали бої із застосуванням лише стрілецької зброї. Станом на 7.00 ранку втрат немає.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z miejscowości Kazaczkoje:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.05.2018r.- 1174 dzień od nowego rozejmu.

  • A czy można bez zgody Ukrainy oraz Zgromadzenia Ogólnego ONZ dokonać remontu Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie?

   A czy jak w Polsce buduje się jakiś most to musimy uzyskać na to zgodę Moskwy i Zgromadzenia Ogólnego ONZ?

   A po za tym, co oni nagle się tak pobudzili? Przecież wg. ich wersji alternatywnej rzeczywistości, tego mostu nie ma. A nawet jak jest to zaraz się rozleci, więc o co ten jazgot 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 1. I ten „news” też nie dziwi
  Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz odniósł się we wtorek do oświadczenia amerykańskiego Muzeum – Pomnika Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum), w którym skrytykowano m.in. działalność kierowanej przez niego instytucji.Według PAna W. za wszystkim stoi „reka Kremla”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-odrzucil-krytyke-ze-strony-muzeum-holokaustu-wspolgra-z-rosyjska-propaganda/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.