Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2018r.- 1176 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent RP Andrzej Duda, poza innymi wygłoszonymi wczoraj (17 maja) na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ mądrościami na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie, ogłosił, że „Polska wspiera pomysł przeprowadzenia operacji pokojowej na wschodniej Ukrainie”.

Andrzej Duda w czwartek w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku poprowadził debatę na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Stało się tak dlatego, bo Polska sprawuje w tym miesiącu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, no i nie omieszkał on tego wykorzystać, aby samemu zabłysnąć na międzynarodowym wysokim forum, a jednocześnie nagłośnić stanowisko polskie, z którym oczywiście i tak się nikt nie liczy. Nawet Ukraina, która już wie, że Polska nic nie może, a jedynie pełni rolę wasala.

No, ale pomijając to dodam, że przemówienie Dudy skierowane do reprezentantów państw należących do RB ONZ, rozpoczął on od swojej nowej złotej myśli, czyli „o znaczeniu prawa dla pokoju”.

„Nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój – pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach”ogłosił wszem i wobec, prezydent RP Andrzej Duda

Poruszył on również przy tej okazji problem, wg. niego- nielegalnej aneksji i następnie okupacji Półwyspu Krymskiego, stwierdzając, że nielegalna aneksja i okupacja Krymu oraz separatyści w Donbasie, którzy są silnie wspierani przez „kraje trzecie”, to duże wyzwania nie tylko dla Ukrainy, ale i dla stabilności całej Europy.

Dodał jeszcze zatroskany o los Tatarów krymskich, że społeczność międzynarodowa nie powinna zapominać o społeczności Tatarów krymskich i działających na półwyspie aktywistach społeczności tatarskiej, którzy są wg. niego- zastraszani. Wskazał także, na „zamrożone konflikty” w Gruzji, Mołdawii i Górskim Karabachu.

Nie poruszył za to sprawy „przesmyku suwalskiego”, co już jest niepokojące, bo przecież ta nieprzyjemna sprawa nie pozwala spać spokojnie po nocach Macierewiczowi oraz amerykańskim generałom. A więc pominął najważniejszy temat w kwestii naszego zagrożonego bezpieczeństwa od strony wrogiej „trzeciej strony”.

Zamiast tego Duda ujawnił, że:

„Polska wspiera pomysł przeprowadzenia przez ONZ operacji utrzymania pokoju na wschodniej Ukrainie. Mandat takiej operacji nie powinien być ograniczony do ochrony specjalnej misji obserwacyjnej OBWE, ale powinien obejmować cały rejon konfliktu, włącznie z całą, uznawaną przez społeczność międzynarodową granicą ukraińsko-rosyjską”.

Po tych słowach na Kreml padł blady strach i zaczęli tam już pakować walizki szykując się do ewakuacji.

Zaś sam Duda, jako rasowy prawnik na stanowisku prezydenta RP, na sam koniec swego wystąpienia jeszcze raz poruszył problem prawa, które tym razem wg. jego interpretacji:

„….nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć sprawiedliwości, tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Dla szukających sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy też współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji”.

Dziwny punkt widzenia reprezentuje głowa polskiego państwa, który można ując w inny sposób, bez zbędnego owijania w bawełnę:

Dodam jeszcze, że na konferencji prasowej jaka miała miejsce po tym wiekopomnym wystąpieniu Dudy jako jednomiesięcznym przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa ONZ, zapytany przez dziennikarza, w jakim celu poruszył na wysokim forum problem katastrofy smoleńskiej, prezydent Polski odpowiedział, że poruszenie sprawy katastrofy smoleńskiej na forum ONZ było wypełnieniem zapowiedzi, że niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa będzie szansą, by poruszać kwestie ważne dla polskiego bezpieczeństwa, a w tym „problem wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej”. Tym samym tu już jawnie wszedł w kompetencje Macierewicza, najwyraźniej usiłując go wygryźć z tego geszeftu 🙂

No cóż, pomimo tak ważkich spraw jakie miał do przekazania światu Duda, jego wystąpienia nie odnotowały żadne zachodnie i ogólnie- światowe, media, tylko nasze krajowe- polskojęzyczne, z tego najbardziej „niezależna”, „TV Republika” i media ojca Rydzyka.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja w odniesieniu do ilości wrogich incydentów zbrojnych podejmowanych przez ukraińskich bojców zjednoczonych sił (OOS) nie zmieniła się za bardzo, ale za to wzrosła dokuczliwości wobec ludności cywilnej prowadzonych przez nich ostrzałów. Jest to efekt wizyty w strefie wojennej amerykańskiego wysłannika ds. Ukrainy Kurta Volkera, który jawnie prowokował ukraińskie władze do większej aktywności w południowo-wschodniej części kraju.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach od 05:15 do 05:50, kiedy to ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (30 min) ostrzeliwali rejon kopalni im. „Gagarina”, na północnych obrzeżach Gorłówki. W efekcie został uszkodzony dom przy ulicy Jaroszenki nr, 29 oraz dwa mieszkania w blokach przy tej samej ulicy: nr. 31 m 1 i nr. 37 m 2.
Dziesięć minut później, bo o godzinie 06:00, przeprowadzono ostrzał z kierunku Żowanki w kierunku Zajcewa, również przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min), w wyniku czego został zabity 61-letni cywil G.S. Greczko, zamieszkały w dzielnicy Kalinowskiej na ulicy Dieżałuka nr. 54.

06:00- Жованка — Зайцево с применением минометов калибра 120 мм получил ранение мирный житель Гречка Г.С. 1957 г.р., проживающий по адресу: Горловка, Калининский район, ул. Дежлаука, 54.

07:05 w rezultacie ostrzelania gorłowskiej oczyszczlni ścieków, została tam uszkodzona linia zasilania energią elektryczną, w wyniku czego na kilka godzin została ona unieruchomiona, grożąc w ten sposób katastrofą ekologiczną. Dobra amerykańska szkoła.

Później, bo aż do godziny 18:00 nastąpił w tym punkcie odcinka północnego frontu spokój. Tak więc, pomiędzy godziną 18:00, a 20:50, kiedy zakończył się ostatni ostrzał, przeprowadzono jeszcze 6 ostrzałów, które nie spowodowały już żadnych strat i szkód. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło około 75 min kaliber 120 mm oraz 30 min 82 mm, a także 4 pociski wystrzelone z czołgu i 58 granatów z AGS-17. Dodam, że nadal jest to najczęściej ostrzeliwany odcinek frontu donieckiego.

Następnie od godziny 09:35, ukraińscy bojcy rozpoczęli ostrzał na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola. Łącznie przeprowadzono tam 4 mało intensywne ostrzały, które zakończyły się jeszcze przed południem o godzinie 10:25. Na ostrzeliwane tereny spadło około 40 min kaliber 120 mm, 20 min 82 mm oraz 3 granaty SPG-9.

Kolejna seria ostrzałów rozpoczęła się o godzinie 10:20, i objęła szeroko rozumiane okolice Doniecka. Łącznie w rym rejonie przeprowadzono 8 słabych ostrzałów zakończonych o godzinie 21:10, które nie spowodowały żadnych strat. Ostatni ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) na teren donieckiej stacji filtracji wody. Na ostrzeliwane tereny spadło 15 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, a także 16 min kaliber 82 mm, wystrzelono 70 pocisków z opancerzonych wozów bojowych BMP-2 oraz 58 granatów AGS-17 i 5 granatów SPG-9.

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 39 razy naruszyli warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadło prawie 900 pocisków, wobec około 600 z dnia poprzedniego. Uszkodzonych zostało 8 domów oraz lokali mieszkalnych.

Dodam jeszcze, że wczoraj wieczorem w rejonie wschodnich przedmieść Awdiejewki podczas nadzorowania zmiany żołnierzy na stanowiskach bojowych zginął dowódca batalionu „Piatnaszka” Oleg Mamijew ps. „Mamaj”. Przyczyną śmiertelnych ran w głowę był wybuch granatu WOG-15 (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%9E%D0%93-25, https://rusmil.net/main/pl/artykuly/63/amunicja_bezluskowa_wog_25_wog_25p_i_inne.html) wystrzelonego przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 przez ukraińskiego żołnierza. Pomimo ofiarnej walki o uratowanie „Mamajowi” życia, przeprowadzonej przez lekarzy ze szpitala miejskiego w Gorłówce, po kilku godzinach zmarł on na stole operacyjnym.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja w ciągu minionej doby nie uległa zmianie i ponownie ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie: Kalinowa, Donieckiego, Łozowoje, Łogwinowa i Żiełoboka.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

Зведення прес-центру Об’єднаних сил
станом на 7:00 18 травня 2018 року.

„Упродовж минулої доби, 17 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною та контрольованою. Бойові дії тривали по всій лінії розмежування.

Відмічається активізація противника в районах населених пунктів Новолуганське, Троїцьке, Світлодарськ, Зайцеве, Авдіївка, Опитне, Водяне. Російсько-окупаційні війська 60 разів порушили режим припинення вогню, з них 26 разів із застосуванням гармат та мінометів. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь окупантам.

Сьогодні, 18 травня, близько другої години ночі окупанти відкрили вогонь зі 122-мм гармат по населеному пункту Троїцьке. Зафіксовано 15 розривів артилерійських снарядів у житлових кварталах селища. За попередніми даними, двоє мирних мешканців Троїцького загинуло та двох поранено. На місце події прибули рятувальники та бригада медичної допомоги.

Під час бойових дій минулої доби, 17 травня, сім військовослужбовців Об’єднаних сил зазнали поранень.
За даними розвідки, противнику нанесено втрат: шість окупантів знищено та одного поранено.

Вчора, 17 травня, пізно вечором, відбулась позапланова робоча зустріч Командувача Об’єднаних сил генерал-лейтенанта Сергія Наєва з першим заступником голови СММ ОБСЄ Олександром Хугом.
Під час відвертої та конструктивної розмови сторони обговорили загострення поточної ситуації в Донецькій та Луганській областях, застосування російсько-терористичними військами артилерії тощо.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.05.2018r.- 1176 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie tych wszystkich co to niegdys wypisywali brednie ze na Donbasie „musi być rosyjski specnaz, ponieważ niewyszkolony bojownik nie jest w stanie zestrzelić niczego co lata w powietrzu”. Okazuje się ze jeden niewyszkolony w takich działaniach jest w stanie nie tylko ze „zdjać” helikopter ( i ta za pomocą „zwykłego” kaemu), ale i „przy okazji” unieszkodliwić pluton żołnierzy. Wystarczy tylko „celne oko” oraz GŁUPOTA DOWÓDZTWA („przeciwnika”)…
  https://wiadomosci.wp.pl/jeden-strzelec-kladzie-trupem-dwie-druzyny-komandosow-zolnierze-chca-wykasowania-filmu-z-cwiczen-6252401762588289a

  Polubione przez 4 ludzi

  • Janek zestrzelił niemiecki samolot i nikt nie chciał mu w to uwierzyć.

   Podobnie było, ale przypadkiem, gdy włoski żołnierz z zezem zestrzelił niemiecki samolot na filmie „Jak rozpętałem II WŚ.” 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem na terytoriach Donbasu ‚wyzwolonych” przez Kijów. W obwodzie ługańskim na terytorium kontrolowanym przez Kijów (kolejny już raz) „padła” sieć energetyczna (cztery miejscowosci zostały całkowicie odciete od dostaw pradu), oczywiście jak zwykle pojawiają sie komunikaty że to z winy „działań bojowych”, ale (o dziwo!) przyznano takze ze to skutek warunków atmosferycznych (burzy) oraz „niestabilność systemu elektroenergetycznego”, czyli pop prostu z powodu braku remontów oraz modernizacji wszystko się „rozsypuje”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972006-v-luhanskoi-oblasty-bez-sveta-bolee-2500-domov
  Z kolei w „”wyzwolonym” Bachmucie (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) bezrobotny zajmował się handlem bronią oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972045-v-zone-oos-zaderzhan-hrazhdanskyi-pry-popytke-prodat-boeprypasy

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W amerykańskich mediach tymczasem znowu „panikarstwo” w związku z nowym „ponaddźwiękowym” uzbrojeniem Rosji;
  >https://www.cnbc.com/2018/05/15/russia-hypersonic-weapon-likely-ready-for-war-by-2020-us-intel.html
  Z kolei ukromedia straszą amerykańskiego „publicystę” Toma Rogana, który ostatnio podżegał Ukraińców by wysadzili Most krymski, że „Putin chce go wysłać do Czarnego Delfina”, czyli zamknąć w jednym z najcięższych więzień w Rosji;
  https://korrespondent.net/world/3972051-pryzvavshyi-vzorvat-krymskyi-most-zhurnalyst-ne-zhaleet-o-state
  Rogan miał odpowiedzieć że się tego nie obawia ponieważ ma wsparcie szefa MSZ Ukrainy Klimkina i Ukraińców;
  https://strana.ua/news/141752-zhurnalista-kotoryj-predlozhil-podorvat-krymskij-most-podderzhal-hlava-mid-klimkin.html
  Ps. Jak widać swój (idiota) zawsze rozpozna swojego (idiotę)…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Z życia „ukrowojaków”. W jednej z miejscowości obwodu lwowskiego znaleziono powieszonego 38 – letniego mężczyzny, jak sie okazało „pracownika” ukraińskiej Akademii Sił Lądowych;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972043-pod-lvovom-nashly-poveshennym-rabotnyka-akademyy-sukhoputnykh-voisk-smy
  W „wyzwolonym” Mariupolu z kolei zatrzymano na próbie wręczenia łapówki śledczemu dowódce jednej z tamtejszych jednostek wojskowych, by ten „oczyścił’ go z zarzutów o pobicie przez niego swoich podwładnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/3971998-v-maryupole-zaderzhaly-na-vziatke-komandyra-voynskoi-chasty

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Odnośnie „wstępniaka’ ukromedia informują o bardzo ciekawych słowach (prawie) „wicekróla” Ukrainy Volkera, który miał stwierdzić ze większość mieszkańców Donbasu to…etniczni Rosjanie posługujący się językiem rosyjskim. Niestety na tym zakończył sie „trzeźwy osąd” sytuacjiw wykonaniu Volkera, który już nie zadał sobie trudy (czy raczej nie chciał tego zrobić) by stwierdzić ze być może „etnicznym Rosjanom” z Donbasu nie podoba się PRZYMUSOWA UKRAINIZACJA wprowadzana przez Kijów…
  https://strana.ua/news/141721-volker-zajavil-chto-na-donbasse-v-osnovnom-zhivut-etnicheskie-rossijane.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Katastrofa demograficzna na Ukrainie, czyli jej gwałtownym wyludnianiem, zajęło się już oficjalnie ONZ które w opublikowanym raporcie prognozuje że do roku 2050 liczba ludności zamieszkującej terytorium Ukrainy spadnie do poziomu z 1950 roku (czyli ma wynosić do 36 mln osób), czyli do okresu po IIWS kiedy to terytorium zostało praktycznie spustoszone przez toczące sie tam działania wojenne;
  https://strana.ua/news/141715-naselenie-ukrainy-k-2050-hodu-sostavit-chut-bolee-36-mln-chelovek.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To scenariusz neutralny
   Pesymistyczne prognozy wskazują ,że liczba ludności Ukrainy spadnie poniżej 30 mln mieszkańców. Głównym powodem ma być masowa emigracja młodych i niska długość życia. Na dzień dzisiejszy według oficjalnych komunikatów Ukrainę zamieszkuje 42 mln osób. Nieoficjalnie tylko 36 (reszta na stałe przebywa zagranicami Ukrainy i tylko sporadycznie zjeżdża do tej krainy szczęśliwości).
   Prawdziwy obraz katastrofy demograficznej ukazałby spis powszechny, ale ten jest odkładany z roku na rok.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Trzeba jeszcze odliczyć mieszkańców Krymu (około 2 mln- https://pl.wikipedia.org/wiki/Krym_(jednostka_administracyjna_Rosji)i wyzwolonej części Donbasu (niemalże 4 mln mieszkańców). W sumie daje to dodatkową utratę prawie 6 mln obywateli Ukrainy.

    Ile może obecnie mieszkać na stałe ludzi na Ukrainie?

    A więc realnie wygląda to tak:

    40 mln – 5/6 mln emigrantów ekonomicznych – 6 mln utracona część ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie i na Krymie= 29/28 mln.

    Można powiedzieć, że w tym kraju nastąpiła w ciągu okresu niepodległości implozja ilości ludności Ukrainy.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Na onecie jest art nt Apelu Poroszenki o zatrzymanie NS2. Art typowy i nie ma sensu o nie pisać bo logiki jak zwykle nie ma tam żadnej. Ciekawe jest jak wielu wśród tropiących rosyjską agenturę jest absolwentów najlepszych Uczelni.
  I tu jest dylemat, albo faktycznie systemie szkolnictwa wyższego w Polsce koncentruje się na wychowaniu ideologicznym i miłości do Ukrainy, albo ktoś się pod takich absolwentów podszywa. Co z kolei wpisuje się w definicję wojnę hybrydowej w interesie obcego państwa.
  To w nawiązaniu do wczorajszego sukcesu ABW związanego z wydaleniem studentki defraudującej pieniądze rosyjskiego wywiadu.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem „legendarny marszał Semen Semenczenko” w ukraińskim parlamencie o ostatnim skandalu z odnalezieniem na terenie jednego z gospodarstw wiejskich w obwodzie dniepropietrowskim „tego co zostało” po „bojcach ATO” którzy zginęli m.in pod Iłowajskiem. Według „Semenczenki” wszystko to, czyli podobno 38 „worków”, wyrzucono na wysypisko zwierzęcej padliny (m.in drobiu)…
  https://www.politnavigator.net/semenchenko-negoduet-trupy-pogibshikh-v-ilovajjskom-kotle-zakopali-v-skotomogilnike.html
  Ps. A pamiętam jak to „ukrotrolle” i ich „polscy lizdupcy” wypisywali jak to „rosyjskich najemników” na Donbasie porzucają gdzie popadnie, albo pala w „polowych krematoriach”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Wyjąłeś mi to z ust. Jak sami wojskowi i członkowie ukraińskich ochotniczych batalionów twierdzili z powodu nieustannych ostrzałów i zasadzek straty były naprawdę wysokie. To co sztab ATO próbował osiągnąć wykorzystując przewagę liczebną (przełamanie linii obronnych bojówkarzy) dowódcy separatystów osiągnęli manewrami i lepszą znajomością terenu.
   Największe straty jakie poniosły jednostki republik były podczas szturmu lotniska w Doniecku i likwidacji kotła w Debalcewie.

   Polubione przez 1 osoba

 9. I tradycyjny juz temat, czyli w jednej z miejscowości obwodu charkowskiego zatrzymano „weterana ATO” u którego w domu znaleziono „arsenał” broni oraz amunicji. Teraz mu grozi od 3 do 7 lat, ale nie nowego „ATO”, a „zwykłego” wiezienia;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972164-pod-kharkovom-u-veterana-ato-nashly-doma-boeprypasy
  Z kolei w samym Charkowie zatrzymano samochód terenowy z „transportem” nielegalnej broni oraz amunicji;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3972094-sbu-zaderzhala-vnedorozhnyk-s-oruzhyem-v-kharkove

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Odnosnie dzisiejszej wizyty Kanclerz Niemiec i jej spotkania z Prezydentem Rosji. Po rozmowie w trakcie której padły m.in pytania, ze strony Kanclerz Niemiec, o to co z dalszym tranzytem gazu z Rosji do UE przez Ukrainę jezeli zostanie zbudowany gazociąg „NS 2”, Prezydent Rosji miał odpowiedzieć że zostanie on zachowany O ILE BĘDZIE TO MIAŁO EKONOMICZNE UZASADNIENIE… http://www.interfax.ru/business/613319

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Kto rozpoczął „wojnę na Donbasie” w 2014 roku ‚zielone ludziki z FR” pod wodzą „Igora Striełkowa” (włas. Igor Girkin)? Okazuje się ze nie, do „palmy pierwszeństwa” w tym „temacie” przyznał się były szef ukrobezpieki (SBU) Walentin Naliwajczenko, o którym nie od dziś mówi/pisze się ze to agent amerykańskich „specsłużb”. Według naliwajczenki, dowodził on wówczas „specnazem” SBU który miał pierwotnie „odbić” opanowaną przez „opołczeńców” siedzibę SBU w Ługańsku, jednak p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow nie zdecydował się wydac rozkazu, wobec czego sam Naliwajczenko zdecydował by dowodzony przez niego ‚specnaz” ZAATAKOWAŁ POZYCJE „SEPARATYSTÓW” POD SŁOWIAŃSKIE;
  >https://www.youtube.com/watch?v=A3V44ajv9Ww
  Dla przypomnienia, wcześniej o „palmę pierwszeństwa” w wywołaniu krwawej wojny na Donbasie ‚starał się” były lider „Prawego Sektora” Dmytro Jarosz, który na czele bandy swoich „parteigenosse” (na rozkaz oligarchy Kołomojskiego) napadł na tzw. blokpost pod Słowiańskiem, ale poniósł sromotna klęske i w trakcie panicznej ucieczki zgubił nawet swoją partyjna legitymację;
  https://censor.net.ua/resonance/385673/dmitro_yarosh_pershiyi_nastupalniyi_byi_vyini_vdbuvsya_20_kvtnya_2014go_dobrovolts_atakuvali_blokpost

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Nieoczekiwany „owoc”, dla Ukrainy, spotkania Merkel – Putin w rosyjskim Soczi. Według ukromediów „Adolfina” Merkel „omówi z Poroszenką aresztowanie Wyszynskiego”, dyrektora ‚Ria Novosti Ukraina” aresztowanego w Kijowie przez SBU i oskarżonego o ‚zdradę państwową’. Merkel poinformowała o tym na wspólnej konferencji z prezydentem Putinem który uznał zatrzymanie dziennikarza za „bezprecedensowe”…
  https://korrespondent.net/world/worldabus/3972258-merkel-obsudyt-s-poroshenko-arest-vyshynskoho
  Ps. I co tu komentować 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Jeden z czołowych ukraińskich „wolontariuszy ATO” i także czołowy POROCHOBOT (czyli ‚propagandysta” obecnych władz w Kijowie) Mirosław Gaj, straszy w internecie ze jeżeli nie dojdzie do kolejnej wymiany „jeńców” pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie, to „rosyjscy jeńcy” (czyli osoby uznane przez Kijów za „agentów Kremla” i ‚zwolenników separatystów” i pod tymi zarzutami przetrzymywane w ukraińskich więzieniach) zostana potraktowani jako (przymusowi) dawcy organów;

  https://strana.ua/news/141862-podderzhivajushchij-poroshenko-volonter-sobralsja-vyrezat-orhany-u-rossijskikh-plennykh.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Co tu wiele komentować, takimi chamskimi odzywkami „ukropatrioty” sprawiają, że przeciętny Rosjanin nie ma nic przeciwko by Putin wysłał regularne wojsko by stłumić rodzący się na Ukrainie nazizm.

   Polubione przez 2 ludzi

 14. Jeden z największych ukraińskich kombinatów metalurgicznych na Ukrainie, czyli zakłady w Krzywym Rogu należące do międzynarodowego koncernu „ArcelorMittal” okazały sie być na skraju bankructwa. Poinformował o tym dyrektor finansowy zakładów dodając także że by ratować przedsiębiorstwo konieczne będą radykalne „cięcia finansowe” (pod „znakiem zapytania’ stoi nawet wypłata wypłat w czerwcu). Dla przypomnienia, obecnie w zakładach trwa strajk pracowników którzy domagają się podwyżki płac oraz poprawy warunków pracy;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/05/18/636935/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Z cyklu FR pozostawiła republiki same sobie…
  Rosyjski Gazprom w okresie styczeń – marzec 2018 r. dostarczył na terytorium „Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej” 1,242 mld metrów sześciennych gazu, czyli 12% więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku (1,1 mld metrów sześciennych). Rachunek za gaz zaś został doręczony…władzom w Kijowie.
  .http://www.gazprom.ru/f/posts/01/851439/gazprom-emitent-report-1q-2018.pdf

  Polubione przez 1 osoba

 16. 29 kwietnia do Sewastopola wkroczyła część zadnieprowskiego pułku .
  Przywitani kwiatami przez miejscowych.
  Interwenci wycofali się z miasta.
  Na początku maja na Krymie utworzono tymczasowy robotniczo chłopski rząd w którego skład wchodzili:
  Ю.П.Гавена
  Я.Ф.Городецького
  П.Ю.Дибенка
  І.А.Назукіна
  Д.І.Ульянова
  Przeciw interwentom została utworzona Odeska grupa wojsk z czasem przemianowana na Ukraińską armię narodową pod dowództwem М.А.Худякова.
  W skład wchodziły:
  Zadnieprowska brygada Богунського.
  Dywizjon Попова.
  Бессарабскі 5ty kawaleryjski pułk.
  Oraz około 30 grup partyzanckich.
  Narodowe wojska rozgromiły francuskie i rumuńskie wojska Dienikina i Petlury i 18 kwietnia wyzwolony został Terespol.

  Polubienie

   • Jeśli małżeństwo, to jak sądzę z rozsądku, bo kto w innych okolicznościach zdołałby zdzierżyć z takim pijakiem.

    Poza tym oboje nie mogą spać, jak już zdążyliśmy się zorientować. Może do późnych godzin nocnych swawolą sobie?

    Pozdrawiam.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.