Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2017r.- 1177 dzień od nowego rozejmu.


Kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej zorganizowanej po jednogodzinnym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek (18.05.2018r.) w Soczi, wyraziła zadowolenie z efektów swojej wizyty w Rosji dodając, że wszystkie obecne kryzysy da się rozwiązać dzięki intensywnym rozmowom.

Merkel zapewniła również, że nawet jeśli brak jest jednomyślności, to dzięki dialogowi, uda się przezwyciężyć każdy obecny kryzys. Tym bardziej, jak powiedziała dalej niemiecka kanclerz, że „w naszym strategicznym interesie leżą dobre stosunki z Rosją”.

Ujawniła, że rozmawiała z Putinem o realizacji porozumienia z Mińska w rozwiązania konfliktu na Ukrainie. gdzie nadal ma tam miejsce naruszenie warunków rozejmu. Wzt. Merkel nalegała, by zrealizować plany dotyczące wprowadzenia misji ONZ we wschodniej Ukrainie. Jak zaznaczyła, dopiero wtedy, kiedy dojdzie do postępów w realizacji mińskiego porozumienia, sens będzie miało ponowne spotkanie szefów rządów w tzw. formacie normandzkim.

Angela Merkel odniosła się również do sprawy rozpoczętej już budowy gazociągu „Nord Stream 2” zapewniając, że rosyjski gaz po uruchomieniu nowej linii przesyłu gazu nadal będzie też płynął przez Ukrainę. Słowa te potwierdził również rosyjski prezydent Władymir Putin zapewniając, że „zawsze traktowaliśmy ten projekt jako czysto ekonomiczny” dodając jeszcze, iż „nie jest zakładane wstrzymanie tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę”. Jednak zastrzegł przy tym, że „dostawy będą kontynuowane, jeśli okażą się uzasadnione ekonomicznie”.

W czasie gdy Merkel szykowała się do spotkania z rosyjskim prezydentem w Soczi, Petro Poroszenko skierował do Niemców dramatyczny apel o zatrzymanie projektu budowy „Nord Stream 2”.

Poroszenko opublikował swój apel w piątkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”), na krótko przed spotkaniem kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W artykule zatytułowanym „Nord Stream 2 karmi bestię” Poroszenko ostrzega Niemcy przed popełnieniem historycznego błędu, jakim byłaby jego zdaniem realizacja forsowanego przez Rosję projektu. Prezydent Ukrainy nazywa gazociąg „geopolitycznym projektem Kremla”, który nie ma nic wspólnego z interesami ekonomicznymi Rosji. Jego celem jest tylko „podkopanie, a na koniec rozbicie jedności Europy” . Zapewniając przy tym czytelników „FAZ”, ze polityka energetyczna Kremla była zawsze podporządkowana ideologii.

Następnie Poroszenko odniósł się do sprawy Donbasu, który wg. niego jest nadal obiektem „zbrodniczej agresji”, natomiast Krym miejscem, gdzie łamane są prawa człowieka.

„W obecnych okolicznościach realizacja każdego paneuropejskiego projektu na skalę ‚Nord Stream 2’ we współpracy z Kremlem musi być uznana za appeasement wobec agresora, który nie świadczy o naszej sile”– przestrzegł Poroszenko.

Jednocześnie ostrzegł on przed „pustymi obietnicami” ze strony Rosji:

„Nie miejcie złudzeń! Rosja uzna budowę ‚Nord Stream 2’ za zaproszenie do powrotu do ‚business as usual’ (biznes jest tylko biznesem- dopisek mój. O czym oczywiście Poroszenko bardzo dobrze wie prowadząc swój biznes w kraju agresora) i potraktowania tej całej sytuacji jak od dawna wyczekiwanej ‚game changer’ (zmiana gry- dopisek mój)” . Zapewnił również, że wiele państw w Europie i poza nią zakwestionuje tak prowadzoną politykę i uzna projekt „Nord Stream 2” za „karmienie bestii”.

W związku z powyższym, zdaniem Petro Poroszenki- Europa stoi przed wyborem: „albo poprze tych, którzy chcą się połączyć z Europą, albo zdecyduje się na budowę całkowicie zbytecznego gazociągu, który połączy Europę z kimś, kto nią pogardza”.

Dodam, że zjednoczoną Europą pogardza także prezes PiS i jego zwolennicy, a więc w tym przypadku mają oni kolejny zbieżny cel z prezydentem Rosji, który jakoby dąży do zniszczenia jedności europejskiej.

A poza ty, czy te przestrogi Poroszenki i jego apele o nie prowadzenie biznesu z Rosją, są wiarygodne w świetle tego, że on sam osobiście na geszeftach rosyjskich zarabia krocie. Dodam jeszcze, że jednocześnie uznaje on Rosję jako państwo agresora wobec integralności terytorialnej Ukrainy.
Jak można taką postawę Poroszenki nazwać? Zdrada? A może tylko konformizm?

I tak też traktowany jest on obecnie w cywilizowanym świecie, będąc tylko narzędziem do realizacji celów amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej.

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/angela-merkel-und-wladimir-putin-uhrenvergleich-in-sotschi-15597086.html,

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/petro-poroschenko-nord-stream-2-fuettert-das-monster-15595394.html.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu sytuacja zaczęła się stabilizować.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce od godziny 05:10 do 05:40, i prowadzony był z kierunku wsi Szumy w stronę terenu kopalni im. „Gagarina” na północnych obrzeżach Gorłówki, moździerz kaliber 120 mm (10 min). W tym punkcie odcinka frontu, ukraińscy żołnierze jeszcze 8 razy przeprowadzili ostrzał, z czego ostatni miał miejsce w czasie od 18:07 do 19:30. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło: 8 pocisków ciężkiej artylerii 122 mm i również 8 pocisków wystrzelonych z czołgu, 55 min kaliber 120 mm oraz 25 kaliber 82 mm, a także 50 pocisków wystrzelonych z działka przeciwlotniczego ZU-23-2. Jak widzimy, pomimo tego, że nadal ten odcinek frontu jest w centrum zainteresowania ukraińskiego dowództwa OOS, ostrzał nie był prowadzony tam intensywnie. Pomimo to na skutek użycia przez ukraińskich żołnierzy broni ciężkiej kaliber 122 mm w celu ostrzelania celów cywilnych została zabita o godzinie 19:05 86-letnia kobieta, zamieszkała w dzielnicy Komsomolskiej w Gorłówce, przy ulicy Małokowa nr. 21. Poza tym zostały uszkodzone tam cztery domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Mołokowa nr. 19, 21, 26 i 28. Ten tragiczny w skutkach ostrzał prowadzony był z kierunku ukraińskich pozycji znajdujących się w rejonie wsi Dilejewki.

Kolejny ostrzał rozpoczął się o godzinie 07:00 i trwał do 07:30. Rozpoczął on serię 5 łącznie ostrzałów w rejonie Doniecka, z których ostatni zakończył się o godzinie 18:55. W tym czasie spadło tam tylko 6 min kaliber 120 mm, 40 pocisków z działka przeciwlotniczego ZU-23-2 oraz 29 granatów wystrzelonych z automatycznego granatnika AGS-15 i 2 granaty wystrzelone z granatnika RPG-7.

Od godziny 13:30 rozpoczęła się seria 4 ostrzałów prowadzonych łącznie do godziny 19:30 na południowym odcinku frontu. Ostrzały te prowadzono przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (6 pocisków) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (60 pocisków) i opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 pocisków), a także ręcznego granatnika RPG-7 (4 granaty). Tu też ostrzał był bardzo rachityczny.

Łącznie na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 24 razy złamali warunki rozejmu, w wyniku czego spadło na terytorium DRL 685 pocisków, wobec 895 z dnia poprzedniego.

Spokojniej było też na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy bojcy prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także granatnika RPG-7 i broni maszynowej, tylko 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzeliwane były okolice Gołubowskiego i Sokolników.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 19 травня 2018 року

„Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається складною. Упродовж минулої доби, 18 травня, на всій лінії зіткнення російсько-окупаційні війська та незаконно створені ними військові формування продовжували випробовувати оборону українських військ на міцність. Противник 43 рази порушував режим припинення вогню, з них 10 разів застосовував 152-мм та 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Наші війська вели активну оборону та давали адекватну відповідь противнику.

Активні бойові дії тривали на Луганському напрямку в районах населених пунктів Новозванівка, Попасна, та Троїцьке.

На Горлівському напрямку відмічається активність противника в районах населених пунктів Зайцеве, Залізне. На Донецькому – Авдіївська промзона, Піски.
На Маріупольському напрямку постійно тривають бойові дії в районі населених пунктів Водяне, Лебединське та Широкине.

В районі населеного пункту Водяне було виявлено снайперську пару. Контрснайперськими заходами наших підрозділів турбуючий вогонь снайпера було оперативно подавлено.

За добу, що минула, та впродовж поточної доби втрат серед українських військовослужбовців немає.
За даними розвідки, знищено 2 та поранено 3 бойовика російсько-окупаційних військ військ.

Ситуація контрольована Об’єднаними силами.
Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2017r.- 1177 dzień od nowego rozejmu.

 1. jeżeli nie wierzysz to na sto jestem pewny, ze nie posuniesz się do kasowania własnych komentarzy…..i…..ja na tych debilnych wypowiedziach obiecuję będę żerował 🙂 🙂 a mam przykladów debila pareset )

  Polubienie

 2. Ty wiesz moherowy że, Maniak i Adnovum uważają nas za małżeństwo.
  Wysnuli ten wniosek na zasadzie czasoistnienia.
  Moja prawnuczka codziennie szuka swojej lalki, a ponieważ zawsze ginie jej ta lalka jak i wiele innych rzeczy wtedy kiedy jest w domu kot, to winny jest właśnie on.
  Pozdrawiam Szerloków Holmsów.
  PS Nie gniewam się za oskarżanie mnie o to że, jestem trollem.
  Nadstawiam drugi policzek.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.