Wojna domowa na Ukrainie 20.05.2018r.- 1178 dzień od nowego rozejmu.


W przedstawionym przez Komitet ds. wojskowych Izby Reprezentantów Kongresu USA projekcie ustawy o budżecie na rok 2019 na potrzeby obrony narodowej, dla Ukrainy ma zostać przeznaczona suma 250 mln dolarów.

Pomoc wojskowa, która może trafić na Ukrainę w przyszłym roku ma być o 100 mln większa niż ta, którą Komitet proponował w roku 2018. Z tej planowanej sumy 50 mln dolarów ma zostać przeznaczone na zakupy broni tzw. śmiercionośnej o charakterze defensywnym.

Budżet musi zostać jeszcze uzgodniony przez obie izby amerykańskiego parlamentu, a następnie zostanie skierowany do podpisu przez prezydenta Donalda Trumpa. Do tego czasu mogą jeszcze dokonywane w nim zmiany i wnoszone poprawki, w zakresie także kwestii środków, jakie ostatecznie zostaną przeznaczone na pomoc wojskową dla Ukrainy.

„Co do Ukrainy (…) to Rosja zgromadziła o wiele większe siły na wschodzie Ukrainy i wokół niej, niż Ukraina ma lub kiedykolwiek mogłaby mieć”– powiedział Kurt Volker, przedstawiciel prezydenta USA ds. Ukrainy.

Według oficjalnego stanowiska rządu USA, działania strony amerykańskiej mające na celu dozbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy są obliczone na to, by powstrzymać Rosję od dalszej agresji poprzez zwiększanie jej potencjalnych kosztów.

Co już na pierwszy rzut oka wydaje się mocno naciąganą historią propagandową. Podobnie zresztą jak obarczanie wcześniej Rosji o udział w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu, dokonania przez rosyjskich żołnierzy w agresji militarnej w Donbasie, czy też planowanie przez nią dokonania ataku na niektóre kraje flanki wschodniej NATO.

Dlatego też tłumaczenie o tym, że zwiększanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, zwiększy również potencjalne koszty Rosji, jest mało przekonujące. Natomiast potraktowanie tego jako jednego z elementów permanentnej walki z Rosją, prowadzoną na każdym szczeblu i każdą możliwą metodą, jest słuszną interpretacją. Po prostu USA nie wypowiedziawszy wojny Rosji od ponad dziesięciu lat faktycznie ją prowadzi. Oczywiście głównie wysługując się takimi siłami jak np. junta obecnie rządząca na Ukrainie.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Do późnego popołudnia dnia wczorajszego na donieckim odcinku frontu było względnie spokojnie. Ostro zaczęło się wtedy, gdy ukraińscy bojcy popili i pojedli, po czym ostro wzięli się do roboty, zanim późną nocą nie zalegli w swoich norach wykopanych w ziemi.

Ostrzały rozpoczęły się o godzinie 05:15 (do 05:45), kiedy to z kierunku Pawłopola przeprowadozno ostrzał przy pomocy ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (8 pocisków), okolic Kazaczkoje- na południowym odcinku frontu w rejonie na wschód od Mariupola, w obwodzie nowoazowskim. Nie był to najaktywniejszy odcinek frontu, bo przeprowadzono tam w sumie tylko trzy ostrzał, w zasadzie średnio intensywne, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (15 min), które zakończyły się o godzinie 19:20.

Pięć minut po ostrzelaniu okolic wsi Kazaczkoje (05:20- 05:50) ukraińscy żołnierze rozpoczęli ostrzały zasadniczego obecnie odcinka frontu, który znajduje się na północnych i północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki. Ten pierwszy ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 miny).
W tym punkcie frontu przeprowadzono ogółem 11 ostrzałów przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (42 miny) oraz kaliber 82 mm (21 min), a także automatycznycznego granatnika AGS-17 (58 granatów) i opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów). Ostrzały zakończyły się tam o godzinie 22:40, i było to też zakończenie ostrzałów na całej długości frontu donieckiego w ciągu minionego dnia. Najbardziej tragiczne skutki miał ostrzał Zajcewa dokonany z kierunku Żowanki przy użyciu moździerza 120 mm (3 miny) przez ukraińskich żołnierzy w godzinach 18:10- 18:40, kiedy to zostały ranne od odłamków min dwie osoby: kobieta (34-letnia H.D. Dimczenko)i mężczyzna (46-letni S.J. Simonow), który w wyniku odniesionych ran zmarł. Oboje zostali ranni odłamkami miny 120 mm na terenie posesji przy ulicy Polietajewa nr 127.

W godzinach 11:00- 11:30, przeprowadzono pierwszy z dwóch ostrzałów rejonu Doniecka. Kolejny zakończył się o godzinie 19:20. Łącznie przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz granatnika SPG-9 (1 granat), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), wystrzelono tak tylko 17 małokalibrowych pocisków.

Za to na odcinku dokuczajweskim frontu południowego, ukraińscy żołnierze tym razem trzykrotnie dokonali ostrzału obrzeży Dokuczajewska przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (15 min) i 82 mm (7 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów). Pierwszy ostrzał rozpoczął się tam o godzinie 16:55, a ostatni zakończył o godzinie 21:20.

Łącznie 23 razy zostały, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, naruszone warunki rozejmu. W sumie na teren DRL spadło prawie 300 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, wobec prawie 700 z dnia poprzedniego. A wić po mimo to, że nominalnie liczba naruszeń warunków zawieszenia broni nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, to intensywność ostrzałów jest względnie niska.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 20 травня 2018 року

„Упродовж минулої доби, 19 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною та контрольованою. На всій лінії зіткнення тривали інтенсивні бойові дії.

Російсько-окупаційні війська 58 разів порушували режим припинення вогню, з них 22 рази застосовували 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь противнику.

На Луганщині, в районах населених пунктів Новотошківське, Кримське, Новозванівка, Золоте, Троїцьке, противник безрезультатно намагався витіснити наші підрозділи з вигідних оборонних позицій.

На Донецькому напрямку інтенсивні бойові дії тривали в районах населених пунктів Зайцеве, Залізне, Авдіївка, Новотроїцьке. Противник вдається до ведення вогоню з артилерії та мінометів з житлових кварталів міста Горлівка, прикриваючись мирним населенням.

На Маріупольському напрямку активні бойові дії тривали в районах населених пунктів Пищевик, Талаківка та Широкине.

Під час бойових дій три наших захисника отримали поранення. Поранених оперативно доставлено до шпиталю та їхньому життю нічого не загрожує.
За даними розвідки, знищено одного та поранено трьох окупантів російсько-терористичних військ.

Упродовж ночі поточної доби, 20 травня, противник п’ять разів застосував важке озброєння, в тому числі реактивні системи БМ-21 по захисникам Авдіївки в районі Донецької фільтрувальної станції. Ситуація контрольована Об’єднаними силами. Втрат наших військ поточної доби немає.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa dotycząca aktualnej sytuacji na północnych obrzeżach Gorłówki (będzie gorąco):

Oraz o skutkach ukraińskiego ostrzału w rejonie Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Uroczyste pożegnanie dowódcy bataliona „Piatnaszka”- Olega „Mamaja” Mamijewa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.05.2018r.- 1178 dzień od nowego rozejmu.

 1. I „oczywista oczywistość”, czyli za całą rozpadająca się infrastrukturę na Ukrainie, począwszy od pękających rur, a skończywszy na „atomówkach” winni sa „agenci Kremla”. „Dzielni” SBUsznicy pochwalili się jak to w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej podczas „próby przeprowadzenia dywersji” zatrzymano „mieszkańca Równego” który podłożył tam „symulowany ładunek wybuchowy”, a wszystko to w ramach „specoperacji” przeprowadzonej przez SBU (czyli sami zwerbowali „pacjenta”, a następnie przekazali mu „ładunek wybuchowy” który pozwolili podłożyć mu w „atomówce”);
  https://censor.net.ua/news/3066742/pri_popytke_soversheniya_diversii_po_zakazu_rf_na_obekte_rivnenskoyi_aes_zaderjan_mestnyyi_jitel_kontrrazvedka

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Witam na początek kolejne zapowiedzi „europeizaji” Ukrainy.
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że podpisał dekret o odwołaniu przedstawicieli jego państwa z organów Wspólnoty Niepodległych Państw. Poinformował o tym w sobotę, podczas wizyty w Winnicy w środkowej części kraju.
  https://wpolityce.pl/polityka/395042-ukraina-rezygnuje-z-wnp-poroszenko-nie-mamy-tam-nic-do-roboty-gdyz-idziemy-w-kierunku-europy

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dlaczego ta informacja mnie nie dziwi…

  Iwan Bubenczyk, uczestnik kijowskiego EuroMajdanu, który przyznał publicznie, że w dniu Masakry na Majdanie strzelał do funkcjonariuszy Berkutu i zabił dwóch z nich, został zwolniony za poręczeniem dwóch neobanderowskich deputowanych z Bloku Petra Poroszenki. Wcześniej w jego obronie stanął szef UIPN, Wołodymyr Wjatrowycz.
  .https://holicin.livejournal.com/15442259.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Trwają prace na przejściach granicznych z Ukraina, finansowane z kredytu jaki udzieliła temu państwo Polska. Na rezultaty prac trzeba będzie poczekać.

  Nawet 21 godzin na odprawę muszą czekać kierowcy ciężarówek, którzy chcą przekroczyć granicę w Dorohusku. Powodem jest m. in. remont przejścia po stronie ukraińskiej.
  http://lublin.eska.pl/newsy/ogromne-kolejki-na-granicy-z-ukraina-stoja-przede-wszystkim-ciezarowki/722215

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem okazuje się że rosyjskie rakiety balistyczne „Sarmat” polecą jednak bez ukraińskich silników, wbrew buńczucznym zapewnieniom pajaców z Kijowa;
  https://korrespondent.net/world/russia/3972513-rossyia-mozhet-vozobnovyt-pusky-raket-satana-bez-uchastyia-ukrayny-smy
  https://ria.ru/space/20180520/1520938023.html
  Plus jeszcze jeden zadziwiajacy „njus” o „tematyce rakietowej”, czyli jak informują media rosyjskie Waszyngton prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie zakupu kosmicznych pojazdów „Sojuz” którymi mogliby być przewożeni na Miedzynarodową Stację Kosmiczną amerykańscy kosmonauci;
  https://ria.ru/science/20180518/1520819861.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I znowu weekend i znowu „generalissimus” Poroszenko „na fali”. Po buńczucznym ogłoszeniu przez Poroszenkę wiadomości że na jego polecenie Ukraina wycofuje swoich przedstawicieli (dyplomatów) ze struktur Wspólnoty Niepodległych Państw, władze tej organizacji przypomniały ze UKRAIŃSCY DYPLOMACI ZOSTALI Z NIEJ ODWOŁANI JESZCZE W 2014 ROKU…
  https://korrespondent.net/world/3972541-v-snh-udyvylys-ukazu-poroshenko

  Polubione przez 5 ludzi

  • Widzisz jak to się przedstawia gdy człowiek jest pod wpływem zgubnych nałogów.
   Robi z siebie durnia i pajaca. Podobnie zresztą jak nasz nadworny troll o nicku „moherow berecik” 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 7. O wyludnianiu się Ukrainy słów kilka. Jak twierdzą ukraińskie służby z kraju na stałe chce wyemigrować spora część młodych mieszkańców tego nieszczęsnego kraju. Z informacji jakie zostały opublikowane wynika, że gros chcących opuścić kraj na stałe to … elita. Najlepsi studenci, wykwalifikowani pracownicy, lekarze, informatycy. Osoby, które są poszukiwane na polskim rynku pracy.
  cytat:
  Siedem procent Ukraińców chce na dłuższy okres opuścić kraj, a najwięcej z nich wiąże swoją przyszłość z Polską – wskazują wyniki opublikowanego w piątek sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.
  W grupie młodych ludzi w wieku 18-29 lat wyjechać chce 15 proc., w wieku 30-44 lat – 10 proc., a w wieku 45-59 lat – 6 proc.
  http://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/1124879,7-proc-ukraincow-chce-wyjechac-na-dluzej-najwiecej-do-polski-sondaz.html

  Polubione przez 4 ludzi

    • Tylko część robi za „parobków”. Polacy to jednak wspaniałomyślny naród- pozwalają na prowadzenie działalności na równych zasadach wszystkim obcokrajowcom, nawet potomkom morderców. Swoją drogą Ukraina jest wspaniałym przykładem na to, że za zło jednak trzeba zapłacić.
     Mordowano i grabiono majątek Polaków na wschodzie, aby powstała „niezależna Ukraina”. A teraz gdy Ukrainą rządzą nie zadni „okupanci” z Polski (jak przedstawia II RP ukraiński IPN) przeciętny Ukrainiec żyje w nędzy. Co więcej za taki stan rzeczy nie odpowiada żaden „okupant” tylko demokratycznie wybrane przez samym Ukraińców kliki polityków. Aby było śmieszniej za wiele klęsk ekonomicznych i gospodarczych odpowiadają „ukropatrioci” (podobno sol tej ziemi). Którzy zasłynęli min z ataków na rosyjskie (i nie tylko) filie banków i przedsiębiorstw, co spowodowało zmniejszeniem inwestycji zagranicznych. Blokada Donbasu-starty w PKB liczone 1% rocznie, czy tez zwykłymi rabunkami (niszczeniem ukraińskich przedsiębiorstw) patrz co wyprawiała min „rzeczniczka” neobanderowców Wita Zawierucha z kolegami z oddziału.
     Jedni nazwą to karmą drudzy wiekową sprawiedliwością, wiem jedno, dopóki mieszkańcy tych ziem nie pokajają się za swe zbrodnie nie zrozumieją, swoich win na ten kraj będą spadały klęski.

     Polubione przez 5 ludzi

 8. W pierwszym kwartale 2018 r. eksport ukraińskich towarów wzrósł o 10,3%, osiągając sumę 11,4 mld dolarów. Jednocześnie import towarów na Ukrainę wzrósł o 13,2%, osiągając 12,6 mld dolarów.
  http://www.ukrstat.gov.ua
  Jak można zauważyć, saldo handlowe było na minusie. To niebezpieczna sytuacja dla ukraińskiego państwa. Od dłuższego czasu trwa drenaż kraju z „twardych” walut. Rząd w Kijowie nie potrafi zachęcić zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału nad Dnieprem. W poprzednim roku inwestycje zagraniczne wyniosły tylko 1.7 mld $, w tym samym czasie same dywidendy wypłacane zagranicznym spółkom były na poziomie 1.6 mld $.
  Brak napływu zagranicznego kapitału i ujemne saldo handlowe może się przyczynić do załamania kursu hrywny. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, ze ceny surowców (ropy i gazu) poszły mocno do góry w ostatnich tygodniach (wzrost kosztów produkcji), a napływ towarów do UE nieco przyhamuje z powodu wyczerpania limitów bezcłowej sprzedaży (zboża, warzywa itd główne towary eksportowe do UE), co grozi jeszcze większym drenażem kraju z „twardej” waluty.
  Sytuacje ratują ukraińscy pracownicy sezonowi. Ich przekazy pieniężne wspierają ukraińską ekonomię. Niemniej przekazy pieniężne od Ukraińców pracujących za granica MUSZĄ wzrosnąć przynajmniej do poziomu 9-10 mld na rok, aby finanse naszego sąsiada nie załamały się.
  W tym roku państwo ukraińskie i firmy objęte państwowymi gwarancjami, mają zwrócić kilka miliardów dolarów pożyczek. To zaś spowoduje, że firmy pod koniec roku będą musiały „na wolnym rynku” znaleźć miliardy $ których z powodu wysokiego (jak na warunki ukraińskie) deficytu handlowego… nie będzie.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT zza Oceanu, gdzie okazuje się że w „zainstalowaniu” US Donalda w Białym Domu mieli „maczać palce” nie tylko Rosja, czy też Ukraina, ale także „kraje arabskie”, o czym informuje „NYT” pisząc o kontaktach syna US Donalda, Donalda Trumpa Jr., z „dwójka arabskich książąt [emirów]”na trzy miesiace przed wyborami w 2016 roku;
  >https://www.nytimes.com/2018/05/19/us/politics/trump-jr-saudi-uae-nader-prince-zamel.html
  Ps. Jeszcze tylko chwila, a zapewne okaże się że US Donalda wybrali REPTALIANIE…
  >https://i1.wp.com/disinfo.com/wp-content/uploads/2017/07/REPTILIANSstars.png?resize=777%2C420

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem brytyjski „Financial Times” o tym jak dzięki (nieudolnej) polityce US Donalda, a w szczególności ‚wyjściem” Waszyngtonu z „umowy denuklearyzacyjnej’ z Iranem okazało się że to własnie Prezydent Rosji może stać się dla państw UE wiarygodnym partnerem by zachować dotychczasowe „status quo”, czyli zabezpieczyć swoje interesy handlowe, czego widomymi oznakami są dwie ważne wizyty w Rosji w tym miesiącu, czyli odbyta już Kanclerz Niemiec oraz przyszłotygodniowa Prezydenta Francji. Jak stwierdzono w artykule w tym miesiącu „czas należy do Putina”;
  https://russian.rt.com/inotv/2018-05-20/FT-Putin-mozhet-naslazhdatsya-momentom
  Źródło;
  https://www.ft.com/content/6b92c9c4-5a75-11e8-bdb7-f6677d2e1ce8

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Ostateczny krach żydobanderyzmu na Ukrainie? Organizacje żydowskie na Ukrainie „wypowiedziały wojnę” ukraińskim antysemitom, czyli banderowskim oraz neonazistowskim „ukropatriotom” z m.in z takich ugrupowań jak „Swoboda”, ‚Prawy Sektor”, „Korus Narodowy” oraz „C 14″. W ramach ‚walki z antysemityzmem” na Ukrainie ma zostać stworzony specjalny portal który zajmie się „tropieniem i ujawnianiem danych osób oraz organizacji propagujacych zachowania antysemickie” (coś jak „słynny” portal ‚Mirotworec”). Warto przy tym przypomnieć że cześć „znamienitych” osób z czołówki organizacji banderowskich oraz neonazistowskich na Ukrainie to osoby pochodzenia żydowskiego m.in Borisław Bereza, czy Dmytro Jarosz, była ‚wierchuszka” ‚Prawego Sektora”,a jednym z głównych sponsorów i „kuratorów” tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych (w tym tzw. baonu „Azow”) był ukraiński oligarcha pochodzenia żydowskiego Ihor Kołomojski;
  https://ukraina.ru/exclusive/20180520/1020365753.html
  Ps. „Rozniecili pożar”, a teraz biorą się za jego ‚gaszenie”…

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tymczasem na „terytoriach wyzwolonych” przez Kijów na Donbasie. Na terytorium obwodu ługańskiego znajdującym się pod kontrolą Kijowa złodziej z nożem okradł pieć domów zanim w po postrzeleniu w trakcie pościgu został zatrzymany przez ukraińskich policjantów. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy, mężczyzna miał przedstawić się jako „Mahmud” i stwierdzić że dostał sie na terytorium Ukrainy z terytorium Rosji gdzie niedawno zwolniono go z więzienia;
  https://strana.ua/news/142080-v-luhanskoj-oblasti-inostranets-s-nozhom-ohrabil-za-noch-5-domov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Chyba skończyły się ukraińskie ‚sukcesy” na „froncie” na Donbasie, bo tzw. sztab Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej „ATO”) „spłodził” komunikat w którym tłumaczy sie „gęsto” że to nie siły ukraińskie są odpowiedzialne za obecne „zaostrzenie sytuacji”oraz ze to nie siły ukraińskie „ostrzeliwują cele cywilne” bo one w ten sposób nie „wyzwalaja” mieszkańców Donbasu, a w ogóle to liczy na „pełną wyrozumiałość” ze strony Misji OBWE na Donbasie i jest gotowy udzielić jej przedstawicielom pełnej pomocy w wyjaśnieniu tego co obecnie się tam dzieje;
  https://strana.ua/news/142115-ukrainskie-voennye-obeshchali-osvobodit-donbass-bez-obstrela-zhilykh-rajonov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Nowy rząd Węgier którego premierem znowu został Victor Orban na swoim pierwszym uroczystym posiedzeniu przyjął „Memorandum o obronie [praw] zakarpackich Węgrów”. Dokument został następnie rozesłany do wszystkich państw – członków NATO oraz jego władz. a władze Węgier zwracają się w nim do adresatów by ‚wzięli pod uwagę problemy mniejszosci narodowych na Ukrainie związane z uchwalonymi tam prawami” (czyli nowa ‚reformą oświatową”);
  https://strana.ua/news/142127-v-venhrii-prinjali-memorandum-o-zashchite-etnicheskikh-venhrov-zakarpatja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. „Haniebna zdrada” na należącym do Poroszenki ukraińskim kanale TV ‚5 kanał’ walcząca już od 4 lata na Donbasie ukraińska żołnierka (kierowca transportera opancerzonego) zamiast opowiadać o „rosyjskich najemnikach” i „terrorystach’, zaczęła mówić o tym ze mieszkańcy Donbasu to „tacy sami ludzie” jak Ukraińcy, którzy „bronią własnej ziemi”;
  https://www.politnavigator.net/boevik-ato-na-kanale-poroshenko-voennaya-operaciya-kieva-absurd.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.