Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2018r.- 1179 dzień od nowego rozejmu.


W tym tygodniu, w dniach od 24 do 25 maja, polski IPN planuje przeprowadzenie prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla, w miejscu, gdzie znajdował się zdemontowany pomnik poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Celem tych badań jest rozstrzygnięcie problemu, czy faktycznie w miejscu, w którym do kwietnia 2017 stał wspomniany pomnik są pochowani żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii.

W pracach, jako obserwatorzy, mają wziąć udział przedstawiciele ambasady Ukrainy w Polsce oraz Związku Ukraińców w Polsce.

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło stwierdził, że jeśli na miejscu prowadzonych badań archeologicznych w Hruszowicach zostaną odnalezione szczątki ludzkie, to pomnik zostanie odbudowany.

Hruszowice znajdują się w gminie Stubno, i liczą tylko 30 domów oraz znajduje się tam cmentarz, a na nim od 23 lat stał nielegalnie postawiony pomnik, na którym widniał napis: „Bohaterom UPA. Chwała bojownikom za wolną Ukrainę”. Od kwietnia ubiegłego roku o wsi zrobiło się bardzo głośno na całą Polskę, bo pomnik rozebrano, a władze Ukrainy konsekwentnie żądają jego przywrócenia.

Decyzję o jego demontażu podjął wójt gminy Stubno, Janusz Słabicki, który jest zdania, że jeśli: „tych rzeczy nie będzie się nazywać po imieniu i potępiać zbrodniarzy, którzy masowo mordowali Polaków, jak wreszcie nie przyjmie się ustawy o ludobójstwie, jak nie będzie zakazu dla pewnych osób, to nie można mówić o żadnej polityce. Naród, tu, na dole, jest wściekły na takie serwilistyczne podejście w stosunku do Ukrainy. To pełne serwilizmu i jakiegoś zakłamania, śmiesznej, fałszywej poprawności politycznej działanie”.

Wójt gminy Stubno jest zdania, że podjęte przez ukraińskie władze działania odwetowe po dokonaniu demontażu nielegalnie postawionego w 1994 roku pomniku ku czci UPA, „to typowe działanie banderowców. Oni z naszymi pomnikami robią co chcą. Tam jest wolna amerykanka, nikt tego nie kontroluje. Ja powiem tak – nie ma najmniejszych szans na to, żeby ten pomnik został odbudowany. Chyba, że zmieni się władza na tym terenie. Drugi raz takiej głupoty nie zrobimy”.

Janusz Słabicki dodał jeszcze, że jest „oburzony polityką państwa polskiego. Prowadzimy ją w sposób drastycznie niekorzystny. Ja wszystko rozumiem. My bardzo ściśle rozróżniamy Ukraińców od banderowców. Ukraińcy to normalni ludzie jak my. Ale państwo ukraińskie, gdzie teraz próbują przejąć rządy banderowcy, to coś bardzo groźnego dla Polski”.

Poza tym oburza go to, że „jak tych rzeczy nie będzie się nazywać po imieniu i potępiać zbrodniarzy, którzy masowo mordowali Polaków, jak wreszcie nie przyjmie się ustawy o ludobójstwie, jak nie będzie zakazu dla pewnych osób, to nie można mówić o żadnej polityce. Naród, tu, na dole, jest wściekły na takie serwilistyczne podejście w stosunku do Ukrainy. To pełne serwilizmu i jakiegoś zakłamania, śmiesznej, fałszywej poprawności politycznej działanie”.

Przypomnę, że właśnie pod pretekstem rozbiórki nielegalnie postawionego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach, ukraiński IPN nie wyraża zgody na prowadzenie prac badawczych polskich historyków poświęconych tematowi zbrodni ludobójstwa popełnionych na Polakach- mieszkańcach Kresów Wschodnich II RP w czasie II Wojny Światowej, przez Ukraińców.

Tak więc już niedługo dowiemy się jaki jest prawdziwy stosunek rządu PiS do kwestii dokonanego na Polakach ludobójstwa. Istotne to jest, gdyż jak na razie, w narracji propagandowej tej formacji politycznej oraz wyrażanej woli, PiS usiłuje wykreować swój wizerunek jako przede wszystkim obrońca interesu Polski. A tu akurat ma pełne pole do popisu, aby udowodnić, że nie jest formacją polityczną, dla której deklarowany patriotyzm, ma na celu zasłonięcie rzeczywistego serwilizmu i zakłamania oraz śmiesznej i fałszywej poprawności politycznej w odniesieniu do Ukrainy.

https://twitter.com/ma_jasinska.

***
Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym było względnie spokojnie, ale pomimo to, w wyniku prowadzenie ostrzału przez ukraińskich żołnierzy celów cywilnych nie obyło się bez ofiar.

Ostrzał rozpoczął się o godzinie 04:20 (trwał do 04:50) i prowadzony był z kierunku Troczkoje w stronę Ozierjanowki, opancerzony wóz bojowy BMP-1 (5 pocisków). W tym punkcie frontu, łącznie 9 razy przeprowadzono ostrzał, z których ostatni miał miejsce o godzinie 20:25 (zakończył się o 21:10). Na ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy rejon spadło łącznie 8 pocisków kaliber 122 mm, 25 min kaliber 120 mm, 12 min 82 mm oraz 29 granatów wystrzelonych przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17. Pomimo to, że tym razem ten odcinek frontu był najbardziej aktywny, to ostrzał prowadzony był mało intensywnie i bez widocznego przekonania, nie powodując żadnych strat.

W godzinach od 04:55 do 05:20 rozpoczął się z kierunku kopalni „Niżnaja” ostrzał w rejonie północnych obrzeży Gorłówki. Ostrzał przeprowadzono w rejonie kopalni im. „Gagarina”, gdzie w swoim domu na ulicy Karbuszewa nr.98 został ranny 76-letni mężczyzna, A.A. Aleksin. Łącznie w wyniku przeprowadzonych tam do godziny 19:45,6 ostrzałów spadło 31 min kaliber 120 mm i 16 min kaliber 82 mm oraz 5 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-1. Jak widać, nastąpił tam wyraźny spadek aktywności sił ukraińskich, co jest wynikiem dokonanej przed weekendem dyslokacji batalionu „Somalia” sił zbrojnych DRL w rejon linii obronnych na północnych obrzeżach Gorłówki. Od tego momentu zapał bojowy ukraińskich bojców gwałtownie ostygł.

Pierwszy, z ogólnej liczby trzech, ostrzał w rejonie południowego odcinka frontu (na wschód od Mariupola), rozpoczął się o godzinie 07:45 a zakończył o 08:20. Zaś ostatni ostrzał zakończył się o 20:10. Łącznie spadło tam 10 min 120 mm i 10 min 82 mm.

Poza tym doszło jeszcze tylko do dwóch ostrzałów:

18:15— 18:45– z kierunku Nowotroczkoje w Dokuczajewska, moździerze kaliber 120 mm (27 min).

Oraz w godzinach od 20:05 do 20:35– z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje, AGS-17 (29 granatów) oraz broń maszynowa.

Łącznie na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 20 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, wystrzeliwując na terytorium DRL 271 pocisków, wobec 298 które spadły w dniu poprzednim. Poza tym, że został ranny w Zajcewie jeden cywil, to dodatkowo uszkodzono w Gorłowce na osiedlu zakładowym kopalni im. „Gagarina”, 15 mieszkań, przy ulicy Szaszurina nr. 25 mieszkania nr. 13,46 i 80, przy ulicy Szaszurina nr. 27 mieszkania nr. 32, 38, 41, 44, 72, 76, 86, 89 i 90 oraz Szaszurina nr. 5 mieszkania nr. 7, 15, 17, a także dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Mołokowa nr. 25

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm oraz granatnika SPG-9, a także AGS-17 i broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie wsi Kalinowo, Niżneje Łozowoje i Kalinowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 21 травня 2018 року

„Упродовж минулої доби, 21 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Інтенсивні бойові дії тривали на Світлодарському, Горлівському, Донецькому та Маріупільському напрямках. Російсько-окупаційні війська 55 разів порушували режим припинення вогню, з них 19 разів застосовували заборонену Мінськими домовленостями зброю. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь противнику.

Менш напружена обстановка була на Луганщині, де інтенсивні бойові дії тривали переважно на «Світлодарській дузі» – в районах населених пунктів Троїцьке та Луганське.

На Горлівському напрямку, в районах населених пунктів Зайцеве, Шуми, Новгородське противник під прикриттям вогню з мінометів марно намагався витіснити з позицій підрозділи наших військ. При цьому, окупанти в порушення норм міжнародного права вчора, о п’ятій ранку 20 травня, відкрили щільний мінометний вогонь по житловим будинкам селища Зайцеве.

На Донецькому напрямку не спадає інтенсивність бойових дій в районах населених пунктів Авдіївка, Піски, Красногорівка, Мар’їнка.

На Маріупольському напрямку активні бойові дії тривали в районах населених пунктів Водяне та Широкине.
Під час бойових дій за минулу добу та сьогодні Об’єднані сили втрат не мають.

За даними розвідки, трьох окупантів поранено, інші втрати противника уточнюються.
Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2018r.- 1179 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z ‚wielkich planów” tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego by „odbić zbrojnie” Krym z rak ‚rosyjskich okupantów” raczej „przysłowiowe „nici”, ale za to nie przeszkadza to „kamandzie dziadzi Mustafy (Dżemilewa)” podrzucać na półwysep różnych „grup dywersantów”. O rozbiciu jednej z takich grup poinformowała rosyjska FSB stwierdzajac także że za jej organizacją oraz działalnościa stał „doradca” jednego z liderów tzw. Medżlisu Krymskotatrskiego Refata Czubarowa;
  https://ria.ru/incidents/20180521/1520974364.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. O „javelinach” ani widu, ani słychu za to „pełną parą” idzie „rozkonserwowywanie” starych poradzieckich magazynów wojskowych i dozbrajanie w zgromadzony tam sprzet ukraińskiej armii. Na zdjęciach z „wyzwolonej’ Konstantynowki widać haubice 152 mm HB-43 D-1 (Haubica wz. 43 kal. 152 mm);
  >https://twitter.com/UrgIntellegence/status/998321324870205441
  https://pl.wikipedia.org/wiki/152_mm_haubica_wz._1943_(D-1)

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Bułgarzy po nie w czasie poszli po rozum do głowy i teraz chcą jednak by powstał gazociąg którym otrzymywaliby bezpośrednio z Rosji gaz ziemny. O takim „marzeniu” opowiedział Prezydent Bułgarii udzielajac wywiadu rosyjskiemu ‚Kommersantowi”;
  https://ria.ru/economy/20180521/1520973364.html
  Dla przypomnienia, to do Bułgarii miał pierwotnie przebiegać „południowy gazociąg” („South Stream”) z Rosji który obecnie stał się „Tureckim Potokiem” po tym jak Bułgarzy ulegli „perswazji” wiadomo chyba kogo…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazoci%C4%85g_Po%C5%82udniowy

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Podczas gdy na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie pada jedno pzredsiębiorstwo za drugim, na „okupowanym” Donbasie (czyli w „nomenklaturze kijowskiej” w republikach) wznowił pracę zakład metalurgiczny w Jenakijewie (Republika Doniecka) o czym poinformowały (oczywiście z „pełnym potępieniem”) ukromedia;
  http://uaprom.info/news/164305-rossiya-vosstanavlivaet-proizvodstvo-sozhzhennom-boevikami-emz.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. A na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie korupcja w „pełnym rozkwicie”. W ukromediach pojawiły się informacje jak to „generalissimus” Poroszenko rozdaje „na lewo i prawo” oficjalne państwowe nagrody swoim krewnym oraz „pociotkom”;
  http://ua1.com.ua/politics/poroshenko-rozdae-derzhavni-nagorodi-svojim-rodicham-43031.html
  http://uainfo.org/blognews/1526882342-poroshenko-vidznachiv-derzhavnoyu-nagorodoyu-sestru-svoeyi-druzhini.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. AKT DESPERACJI UKRAIŃSKIEGO POBOROWEGO. Tymczasem w Tarnopolu z okna jednej z wojskowych komend uzupełnień „wypadł” meżczyzna. Jak sie okazało próbował on uciec z budynku próbując spuścić się z wyższego pietra na parter przy pomocy „karnisza”, ten jednak nie wytrzymał ciężaru i złamał się, desperata z „obrażeniami różnego stopnia” odwieziono do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972791-v-ternopole-pryzyvnyk-vypal-yz-okna-voenkomata

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W sadzie w Lubomlu (obwód wołyński) rozpoczęła się sprawa obywatela Francji Grégoire Muto, zatrzymanego w maju 2016 roku na granicy ukraińsko – polskiej podczas próby wywozu z Ukrainy uzbrojenia, amunicji oraz materiałów wybuchowych, wszystko to miało posłużyć do „ataków terrorystycznych” na „neczety oraz synagogi”. Jak się okazuje „towar” sprzedał mu „weterana ATO”, „bojec” z tzw. batalionu ochotniczego ‚Azow” Michaił Zubow, który jednocześnie był AGENTEM UKROBEZPIEKI (SBU). Co najciekawsze sąd nie może przesłuchać Zubowa, jednego z najważniejszych swiadków w sprawie, ponieważ jeszcze w zeszłym roku popełnił on „samobójstwo”;
  https://strana.ua/news/142218-volynskij-sud-prihovoril-frantsuza-terrorista-k-shesti-hodam-tjurmy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wieści z ukraińskiej energetyki. za pierwszy kwartał tego roku (czyli okres styczeń – marzec) Ukraina zapłaciła za importowany gaz 438 mln dolarów. Największymi dostawcami miały być „firmy” ze Szwajcarii oraz Niemiec, a Polska uplasowała sie na trzecim miejscu;
  https://strana.ua/news/142205-za-tri-mesjatsa-ukraina-potratila-na-haz-438-mln.html
  I jeszcze jeden „njus” w temacie, czyli okazuje się ze Ukraina jednak w dalszym ciągu kupuje paliwo jadrowe do swoich „atomówek” z Rosji, co powinno wszystkich nas cieszyć, ale z drugiej strony było go o 21 % mniej niż w roku poprzednim, co z kolei powinno nas niepokoić ponieważ jako”zamiennik” Kijów próbuje stosować paliwo z USA, które „pasuje” jak przysłowiowa „pięśc do nosa”;
  https://korrespondent.net/business/economics/3972945-ukrayna-za-kvartal-potratyla-pochty-70-mln-na-yadernoe-toplyvo-yz-rf

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy „wojny”w Odessie pomiędzy „ukropatriotami”, a (szemranym) „biznesmen” z Odessy, obywatelem Izraela. Dla przypomnienia, jakiś czas temu odmówił on miejscowym liderom „ukropatriotów” złożenia ‚dobrowolnego datku” (czytać HARACZU) w wysokości 100.000 $ i dodatkowo zaczął im sie jeszcze odgrażać. Dzisiaj horda „ukropatriotów” pojawiła sie pod siedzibą jego firmy i pomimo ochrony policji rozpoczęła jej szturm;
  https://strana.ua/news/142285-novosti-odessy-pochemu-majdanovtsy-hordienko-atakovali-bitkoin-spekuljanta-kupera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie kolejnego już zatrucia „nieznana substancją” w ukraińskiej szkole, tym razem w Mikołajowie. Dwójka uczniów stanie cięzkim trafiło na reanimację w miejskim szpitalu;
  https://korrespondent.net/ukraine/3972896-otravlenye-v-nykolaeve-dva-shkolnyka-v-reanymatsyy
  Ps. Ciekawe czy ta „fala zatruć” w ukraińskich szkołach nie świadczy o tym ze jacyś ‚ukrowojacy” nie zaczęli wyprzedawać jakiś pozostałości po broni chemicznej jeszcze z czasów ZSRR?

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Hrywna wali do góry nie zważając na sytuację gospodarczą Ukrainy!
  Dwa tygodnie temu tłumaczył mi bardzo mądry człowiek na tym forum że, to sytuacja chwilowa wynikająca z osłabienia dolara.
  Źrudło.
  https://www.money.pl/pieniadze/kurs/uah,232.html
  Przypomniał mi się taki kawał.
  Kto to jest analityk giełdowy?
  To taki gość co potrafi w sposób naukowy wytłumaczyć dlaczego się pomylił dwa tygodnie temu.
  Pozdrawiam wszystkich na tym forum!

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.