Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2018r. – 1180 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Andrzej Duda jest obecnie w drodze powrotnej po sześciodniowej wycieczce do USA. Pretekstem dla zorganizowania tego wyjazdu było to, że Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku zainaugurował on w środę (16 maja 2018) dwuletnie niestałe członkostwo Polski.

W programie wizyty nie było żadnych spotkań z liderami polityki amerykańskiej. Według strony polskiej, bo takich planów nie było, według krytyków, bo strona amerykańska nie była zainteresowana.

Prezydent wykorzystał więc czas na odwiedziny Jersey City w pobliżu Nowego Jorku, które zasłynęło z pomysłu przesunięcia pomnika katyńskiego z powodu przebudowy placu, na którym stoi. Tam złożył wieniec na pomniku katyńskim i uzyskał od burmistrza Stevena Fulopa zapewnienie, że pomnik zostanie przesunięty w równie godne miejsce. Przypomnę, że burmistrz Fulop nie cieszy się autorytetem w polonijnych mediach, które określają go mianem: „chłystka”, i co gorsza- „żydowskiego antysemity”(!?!).

Potem Duda poleciał do Chicago na spotkanie z Polonią. W oficjalnych relacjach wyraźnie zabrakło informacji, że dwie grupy polonijne miały do prezydenta pretensje i je publicznie wyraziły. Były to Kluby „Gazety Polskiej”, które są niezadowolone ze zdymisjonowania Antoniego Macierewicza oraz z powodu „ulegania żydowskim wpływom”.

Kolejnymi niezadowolonymi z wizyty Dudy w Chicago była polonijna grupa „Polish Freedom Network”, którą utworzono na bazie KOD USA. Członkowie tej grupy miała pretensje do prezydenta za nagminne łamanie konstytucji.

Pierwszym punktem pobytu w Chicago było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda oraz mała grupa działaczy polonijnych.

Na przyjazd prezydenckiej limuzyny oczekiwała pikieta Polonii skupionej wokół lokalnych Klubów „Gazety Polskiej”. Zarówno treść transparentów trzymanych przez niedawnych zwolenników prezydenta, jak i wznoszone krzyki świadczyły o topniejącej popularności prezydenta Dudy w Chicago. Na transparentach tej grupy zamieszczono następujące hasła:

„NIGDY NIE BYLIŚMY, NIE JESTEŚMY I NIE BĘDZIEMY OBYWATELAMI ‚PAŃSTWA” POLIN”

„PAN DUDA Z PANEM MORAWIECKIM WYBEBESZYLI POLONIĘ”

„POLSKI INTERES NARODOWY PONAD ŻYDOWSKI”

„RĘCE PRECZ OD POLSKI”

czy też grupa działaczy z ZŻNSZ, która trzymała baner z napisem:

„NIE PRZEPRASZAM ZA JEDWABNE MARZEC 68′”

Za ten napis zostali oni usunięci przez policję ze spotkania z Dudą.

Tak wyglądała wizyta w Chicago Andrzeja Dudy z małżonką w wersji propagandowej

A tak w realu:

Dodam jeszcze, że podróż Dudy do USA nie była najszczęśliwszym pomysłem, bo po pierwsze zbłaźnił się swoim wystąpieniem na RB ONZ, po drugie okazało się, że Polonia już nie jest nim zachwycona, a po trzecie poza spotkaniami na szczeblu burmistrzów miast nikt więcej z amerykańskich notabli nie zechciał się z nim spotkać, a żeby tego wszystkiego jeszcze było mało, to okazało się, że samolot, którym miał on wracać wraz ze swoim dworem do Polski uległ awarii, i pobyt w tym nie bardzo przyjaznym mu kraju (pomimo oficjalnej propagandy w jakich to bardzo dobrych układach żyje rząd PiS z amerykańską administracją, a także obaj prezydenci, którzy jakoby są na przyjacielskiej stopie 🙂 🙂 🙂 ), przedłużył mu się o jedną dobę.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jeszcze do godzin popołudniowych, nic nie zapowiadało, że od wieczora po przez noc, nastąpi ze strony ukraińskich sił OOS skokowy wzrost wrogiej aktywności. Prawdopodobnie rozpoczęli oni- jako pierwszy cel swojej ofensywy- próbę opanowania Gorłówki. Już te pierwsze działania przełożyły się na gwałtowny wzrost liczby rannych i zabitych żołnierzy ukraińskich.

I tak, pierwszy ostrzał w rejonie Gorłówki rozpoczął się o godzinie 04:38 i trwał do 05:20. Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min) z kierunku kopalni „Jużnaja” w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, a tam na teren przyzakładowego osiedla mieszkaniowego.

Łącznie na tym tylko odcinku frontu przeprowadzono 20 ostrzałów, z których ostatni miał miejsce od godziny 23:05 do 23:35 i prowadzony był z kierunku Troiczkoje w stronę Ozierianowki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny). Na ostrzeliwane tereny spadło 11 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, ponad 72 miny kaliber 120 mm i 14 min 82 mm oraz 29 pociski wystrzelone przez opancerzone wozy bojowe BMP-1 i BMP-2, a także przy użyciu granatników: AGS-17 (87 granatów), RPG-7 (9 granatów) i SPG-9 (2 granaty).

W rezultacie tych ostrzałów zostały ranne cztery osoby ( W. I Tkaczenko 1936 r., N.A. Tkaczenko 1935 r., Z.M. Sidnich 1954 r., I.W. Dżyngało 1980 r.)w wyniku trafienia miny 120 mm w dom znajdujący się na ulicy Szaszurina nr. 11 znajdującej się na terenie osiedla pracowniczego kopalni im. „Gagarina”. Poza tym uszkodzone zostały cztery domy znajdujące się przy ulicach: Jaroszenki nr. 10 mieszkania 2, Lebiediewa-Kumacza nr. 2 m. 2, Suchumskiej nr. 24 m. 2 i Szaszurina nr. 13.

Poza tym pod ogniem znalazł się partol obserwatorów Centrum Koordynacji i Kontroli Przestrzegania Zawieszenia Broni oraz towarzyszący im funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego DRL.

Poza ostrzeliwaniem rejonu Gorłówki, ukraińscy żołnierze od godziny 15:45 (do 16:15), rozpoczęli także ostrzał rejonu Jasinowatej, który prowadzono z kierunku Nowosiełowki w stronę okolic Wasilewki, AGS-17 (116 granatów). Ostrzał powtórzono w tym punkcie frontu jeszcze tylko jeden raz i trwał on od godziny 1(;50 do 20:20. Ostrzał prowadzono przy użyciu granatników: AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (3 granaty).

Dopiero od godziny 17:55 (do 18:25) ukraińscy żołnierze zaczęli wykazywać aktywność na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola, ale nie była to jakaś zdecydowana aktywność, bo po ostatnim-czwartym z kolei ostrzale (22:20-22:50), okazało się, że na ostrzeliwane tereny spadło tylko 22 miny kaliber 82 mm i 140 pocisków BMP-2.

Od godziny 19:05 (do 19:35), przystąpiono do prowadzenia ostrzału w rejonie Doniecka. Kolejny, i jednocześnie ostatni ostrzał miał miejsce w godzinach, 19:40- 20:10, opancerzony wóz bojowy BMP-2 (50 pocisków) i moździerz kaliber 120 mm (1 mina).

W godzinach od 22:15 do 22:45, przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał w rejonie łuku światłodarskiego z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, tylko 3 miny 82 mm.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu 29 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał DRL z różnych rodzajów broni w wyniku czego spadło tam ponad 550 pocisków, wobec niecałych 300 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego oraz automatycznych granatników, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowa i Wiesiełogorowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
1 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 22 травня 2018 року

„Минулої доби, 21 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною. Бойові дії тривали вздовж всієї лінії зіткнення.
На Луганському напрямку ворог активізувався в районі населеного пункту Троїцьке. На Донецькому напрямку активна оборона підрозділів Об’єднаних сил тривала в районах населених пунктів Зайцеве, Луганське, Новолуганське, Майорськ, Шуми, Залізне, Південне, Новгородське, Авдіївка, Мар’їнка, Новогнатівка. Не припиняються бойові дії на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Чермалик, Водяне та Широкине.

Упродовж минулої доби російско-окупаційні війська, нехтуючи Мінськими угодами та нормами міжнародного гуманітарного права, 53 рази порушували режим припинення вогню, з них 30 разів застосовували 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь не дозволяючи окупантам витіснити наших захисників з вигідних оборонних позицій.

Біля Авдіївки та Мар’їнки були застосовані контрснайперські заходи, після чого обстріли українських позицій припинилися.

Упродовж вчорашньої доби, противник активними наступальними діями намагався витіснити наших воїнів зі звільненого Південного, який атакував з трьох напрямків. При цьому сіяв паніку серед мирних жителів Горлівки та вів вогонь безпосередньо по м. Торецьк.

Під час бойових дій 2 наших захисників загинули, та 9 було поранено. Наразі всіх поранених евакуйовано до госпіталю де їм надано кваліфіковану медичну допомогу.
За даними розвідки, знищено 15 та поранено 13 бойовиків зі складу російсько-терористичних військ.
Поточної доби, 22 травня, втрат немає.

За даними Спільного центру з координації та контролю режиму припинення вогню, противник учора ввечері випустив 13 мін по населеному пункту Зайцеве.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Gorłówki:

I jeszcze z Zajcewa:

Oraz Kalinowa (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy Kalinowa (ŁRL).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2018r. – 1180 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, jak to fajnie być generałem z Izraela, można sobie na ten przykład chwalić sie napaściami na sąsiednie państwa w mediach, ba nawet pokazywać zdjęcia z tych napadów (!) a „cały cywilizowany świat” w tym czasie zwalcza „rosyjską agresję”…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/general-izrael-jako-pierwszy-uzyl-w-walce-mysliwca-f-35/3qc83xz
  Ps. I jeszcze w temacie, potwierdziło się to co pisałem jakiś czas temu, czyli BANDYCI z Izraela dokonują ataków na Syrię z obszaru powietrznego innego państwa, czyli Libanu, dlatego tez syryjska obrona pplot nie może ich zestrzeliwać, bo wiadomo co na to zakrzyknął by „cały cywilizowany świat”, NIE ZE ZESTRZELONO BANDYTÓW KTÓRZY WTARGNĘLI BEZPRAWNIE W PRZESTRZEŃ POWIETRZNĄ JEDNEGO PAŃSTWA BY ATAKOWAĆ DRUGIE, ale że „REŻIM ASADA” OSTRZELIWUJE BIEDNY LIBAN…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Ukroince informują o ‚aresztowaniu” kolejnego rosyjskiego statku który miał zajmować się według nich „nielegalnym wydobyciem piasku” na wodach terytorialnych Ukrainy. Z kolei dyrektor firmy do której należy statek odpowiada na to że („pukają się w głowę”) ze w tej chwili statek znajduje sie w porcie w Sewastopolu…
  https://iz.ru/746189/2018-05-21/arestovannoe-ukrainoi-sudno-pechora-stoit-v-portu-sevastopolia

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie sankcji, odnośnie tych jakimi wygrażaja USA Iranowi, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini kolejny raz oświadczyła że UE będzie się stosować się do istniejących porozumień z Iranem, czyli opowie się przeciwko działaniom ze strony USA. Jak widać „drogi” USA oraz UE „rozchodzą się” coraz bardziej, a dotychczasowa „retoryka” mówiąca o „dialogu i szukaniu porozumienia” zastępowana jest wzajemnym „wygrażaniem sobie”;
  https://korrespondent.net/world/3973059-v-evrope-ne-sohlasny-s-sanktsyiamy-ssha-protyv-yrana
  Plus w temacie sankcji, a le tym razem kontynuowania sankcji UE wobec Rosji (nałożonych jeszcze na początku konfliktu na Ukrainie), szef MSZ Litwy pożalił sie na to że będzie „trudno uchwalić ich automatyczne przedłużenie” ponieważ w UE brak już w tej sprawie „jedności”. Jak podsumował szef litewskiego MSZ ‚Spokojne czasy [dla tego typu antyrosyjskich działań] już się zakończyły”;
  https://korrespondent.net/world/3973147-avtomatycheskoho-prodlenyia-sanktsyi-es-protyv-rossyy-ne-budet-lytva

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Nowa kategoria „agentów Kremla” na Ukrainie została ‚zdekonspirowana” przez żonę Prokuratora Generalnego Ukrainy, parlamentarzystkę oraz oficjalną przedstawicielkę Prezydenta Ukrainy przy ukraińskim parlamencie Irynę Łucenko. Według niej ‚agentami Kremla” są wszyscy którzy żalą sie na wysokie ceny za gaz na Ukrainie! (w linku filmik z wypowiedzią Łucenko);
  http://analitika.media/news/politics/889-vse-kto-zhaluetsya-na-abonplatu-za-gaz-rabotayut-na-moskvu-zhena-generalnogo-prokurora-ukrainy-sdelala-rezkoe-zayavlenie.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Lekarze-wolontariusze do tej pory nie zostali zaangażowani do przeprowadzenia OPS i faktycznie działają w prawnej próżni-alarmują ukraińskie media.
  Co ważne lekarze-wolontariusze wypełniają pustkę jaka wytworzyła się w wyniku działań zbrojnych w rejonie Donbasu. W strefie przyfrontowej brakuje lekarzy. Obsadzonych jest co najwyżej 60% etatów i w razie eskalacji konfliktu nie będzie możliwe zapewnienie nie tylko żołnierzom, ale również cywilom opieki medycznej.
  https://zn.ua/internal/dembel-gippokrata-284303_.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem amerykański ‚The New York Times” z zaskakującą informacją na temat finału tegorocznej Ligi Mistrzów w Kijowie. Okazuje sie ze z powodu „problemow transportowych” na Ukrainie, część kibiców moze próbować się dostać do Kijowa przez…Donieck. Podobno największym problemem dla kibiców jest „bałagan” panujący na głownym ukraińskim lotnisku międzynarodowym w podkijowskim Borysopolu;
  https://strana.ua/news/142469-iz-za-transportnykh-problem-bolelshchiki-vynuzhdeny-dobiratsja-v-kiev-cherez-donetsk-the-new-york-times.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2018/05/21/sports/soccer/champions-league-liverpool-real-madrid.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraina ma nowego…”hetmana’. Jak informują ukromedia niejaki Jurij Karmazin ubrał się w „marszałkowski mundur”, poobwieszał „orderami” i ogłosił swoj ‚wybór” na „Hetmana Całej Ukrainy”. Oczywiście „prawdziwi” Kozacy z Ukrainy zaraz przeciwko temu zaoponowali, ogłaszajac Karmazina”samozwańcem”;
  https://replyua.net/blog/96826-veteran-ato-yuriy-karmazin-samozvanec-nikakim-getmanom-vsey-ukrainy-on-byt-ne-mozhet.html
  Ps. I z takimi to „kozakami” imć „dochtór” (Wy)Targalski, Pisowskiego „think – thanku” chciał „iść na Moskwę”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W centrum Lwowa zmarł polski turysta,. Mężczyźnie zrobiło się słabo więc wezwano do niego pogotowie ratunkowe, niestety jego stan gwałtownie sie pogorszył i pomimo udzielenia mu pomocy medycznej zmarł. Jak informują sami zszokowani Ukraińcy, którzy byli swiadkami tego wszystkiego ciało Polaka leżało na ulicy ponad 2 godziny zanim przewieziono je do miejskiej kostnicy;
  https://korrespondent.net/city/lvov/3973372-v-tsentre-lvova-umer-polskyi-turyst-zhurnalyst

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wybuch w autobusie w Debalcewie (Republika Doniecka), w wyniku ktorego poszkodowana została czwórka dzieci, z ktorych jedno (chłopiec) poniósł śmierć. Niestety prawdopodobną przyczyną eksplozji mogła być „zabawa z granatami”, ponieważ niezdetonowany granat znaleziono w plecaku jednej z ofiar;
  http://dnr-news.com/dnr/45509-v-debalcevo-proizoshel-vzryv-reysovogo-avtobusa-est-postradavshie.html
  https://strana.ua/news/142507-v-debaltsevo-nazvali-imena-postradavshikh-vo-vzryve-hranaty-v-avtobuse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie korupcji na Ukrainie, tym razem ukraińska policja i prokuratura ujawniła proceder „ustawiania’ meczów piłkarskich. Według ukraińskich śledczych „ustawkami’ miało zajmować się 5 zorganizowanych grup przestępczych, a brać w nim miało udział 35 klubów piłkarskich z 10 obwodów;
  https://strana.ua/news/142527-operativnoe-video-kak-politsija-raskryla-skhemu-dohovornykh-matchej-v-futbole-ukrainy.html
  ps. I w takie „państwo” pogrążone nie tylko w wojnie domowej, ale i w korupcji toczącej nawet piłkę nożną UEFA „nagradza’ rozegraniem finału Ligi Mistrzów…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W „ukrainskim internecie” pojawiły sie informacje ze 25 maja w Berdiańsku (obwód zaporoski) nad Morzem Azowskim ukraińscy rybacy chca zorganizować demonstrację podczas której beda się domagać zwolnienia z więzienia i oddania statku, ich aresztowanym „kolegom” z Krymu, czyli załodze statku rybackiego „Nord” z Krymu;
  https://www.politnavigator.net/ukraina-ne-imeet-prava-sryvat-miting-v-zashhitu-moryakov-norda.html
  Ps. „Bokiem im zaczęla wychodzić” wojna jaką z Rosja rozpętały pajace z Kijowa…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Haniebna zdrada” byłego ukraińskiego ministra transportu,za prezydentury Wiktora Juszczenki, Jewhena Czerwonenki, który w udzielonym przez siebie wywiadzie lwowskiemu kanałowi TV „ZIK” opowiadał że WŁADZE ROSYJSKIE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO REALNEJ POPRAWY ŻYCIA NA KRYMIE, właśnie dzięki budowie Mostu Krymskiemu oraz inwestycjom [a praktycznie wybudowaniu od zera] w infrastrukturę na półwyspie;
  https://ria.ru/world/20180522/1521093028.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kurczy się grono „prawdziwych przyjaciół” Ukrainy. Jedynie kraje bałtyckie i Polska wiernie trwaja przy boku sojusznika.

  Konflikt z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy jest niebezpieczny, gdyż stanowi zagrożenie dla całej Europy – oświadczyła w Kijowie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. We wtorek rozpoczęła oficjalną wizytę na Ukrainie, w trakcie której odwiedzi miejscowości przy linii rozgraniczenia z terenami opanowanymi przez wspieranych przez Moskwę rebeliantów.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-prezydent-estonii-kersti-kaljulaid-na-ukrainie,839202.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Niemcy chcą rozmawiać z Rosją i Ukrainą o warunkach utrzymania minimalnych dostaw gazu pomimo budowy spornego Nord Stream 2. Według Komisji Europejskiej strona ukraińska jest gotowa do układu i proponuje rabatowe ceny przesyłu przez jej terytorium.
  http://biznesalert.pl/ukraina-niemcy-rosja-ke-nord-stream-2-uklad/
  Komentarz: Z tego co obserwuje strona rosyjska gra na czas, chce jak najlepszych warunków dla swej firmy. Sądzę, że jest możliwy swoisty „deal” z Ukraina, warunek jest jednak jeden: to niemieckie spółki przejmą kontrolę nad siecią przesyłowa na Ukrainie. Cały zysk będzie szedł do niemieckich (możliwe, że inni gracze się włączą -Francja?) firm a w zamian utrzymanie sieci (z której korzystają tez zwykli mieszkańcy) spadnie na firmy zagraniczne.
  Jeśli zainteresowanie lokowaniem inwestycji na Ukrainie będzie małe to Kreml spełni swoje groźby sprzed kilku lat i przykręci kurek z gazem. Będzie dużo rozmów/wzajemnych deklaracji/konsultacji i protestów Niemiec a na sam koniec Putin zrobi to co będzie uważał że będzie najlepsze dla Rosji.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.