Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2018r. – 1180 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Andrzej Duda jest obecnie w drodze powrotnej po sześciodniowej wycieczce do USA. Pretekstem dla zorganizowania tego wyjazdu było to, że Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku zainaugurował on w środę (16 maja 2018) dwuletnie niestałe członkostwo Polski.

W programie wizyty nie było żadnych spotkań z liderami polityki amerykańskiej. Według strony polskiej, bo takich planów nie było, według krytyków, bo strona amerykańska nie była zainteresowana.

Prezydent wykorzystał więc czas na odwiedziny Jersey City w pobliżu Nowego Jorku, które zasłynęło z pomysłu przesunięcia pomnika katyńskiego z powodu przebudowy placu, na którym stoi. Tam złożył wieniec na pomniku katyńskim i uzyskał od burmistrza Stevena Fulopa zapewnienie, że pomnik zostanie przesunięty w równie godne miejsce. Przypomnę, że burmistrz Fulop nie cieszy się autorytetem w polonijnych mediach, które określają go mianem: „chłystka”, i co gorsza- „żydowskiego antysemity”(!?!).

Potem Duda poleciał do Chicago na spotkanie z Polonią. W oficjalnych relacjach wyraźnie zabrakło informacji, że dwie grupy polonijne miały do prezydenta pretensje i je publicznie wyraziły. Były to Kluby „Gazety Polskiej”, które są niezadowolone ze zdymisjonowania Antoniego Macierewicza oraz z powodu „ulegania żydowskim wpływom”.

Kolejnymi niezadowolonymi z wizyty Dudy w Chicago była polonijna grupa „Polish Freedom Network”, którą utworzono na bazie KOD USA. Członkowie tej grupy miała pretensje do prezydenta za nagminne łamanie konstytucji.

Pierwszym punktem pobytu w Chicago było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda oraz mała grupa działaczy polonijnych.

Na przyjazd prezydenckiej limuzyny oczekiwała pikieta Polonii skupionej wokół lokalnych Klubów „Gazety Polskiej”. Zarówno treść transparentów trzymanych przez niedawnych zwolenników prezydenta, jak i wznoszone krzyki świadczyły o topniejącej popularności prezydenta Dudy w Chicago. Na transparentach tej grupy zamieszczono następujące hasła:

„NIGDY NIE BYLIŚMY, NIE JESTEŚMY I NIE BĘDZIEMY OBYWATELAMI ‚PAŃSTWA” POLIN”

„PAN DUDA Z PANEM MORAWIECKIM WYBEBESZYLI POLONIĘ”

„POLSKI INTERES NARODOWY PONAD ŻYDOWSKI”

„RĘCE PRECZ OD POLSKI”

czy też grupa działaczy z ZŻNSZ, która trzymała baner z napisem:

„NIE PRZEPRASZAM ZA JEDWABNE MARZEC 68′”

Za ten napis zostali oni usunięci przez policję ze spotkania z Dudą.

Tak wyglądała wizyta w Chicago Andrzeja Dudy z małżonką w wersji propagandowej

A tak w realu:

Dodam jeszcze, że podróż Dudy do USA nie była najszczęśliwszym pomysłem, bo po pierwsze zbłaźnił się swoim wystąpieniem na RB ONZ, po drugie okazało się, że Polonia już nie jest nim zachwycona, a po trzecie poza spotkaniami na szczeblu burmistrzów miast nikt więcej z amerykańskich notabli nie zechciał się z nim spotkać, a żeby tego wszystkiego jeszcze było mało, to okazało się, że samolot, którym miał on wracać wraz ze swoim dworem do Polski uległ awarii, i pobyt w tym nie bardzo przyjaznym mu kraju (pomimo oficjalnej propagandy w jakich to bardzo dobrych układach żyje rząd PiS z amerykańską administracją, a także obaj prezydenci, którzy jakoby są na przyjacielskiej stopie 🙂 🙂 🙂 ), przedłużył mu się o jedną dobę.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jeszcze do godzin popołudniowych, nic nie zapowiadało, że od wieczora po przez noc, nastąpi ze strony ukraińskich sił OOS skokowy wzrost wrogiej aktywności. Prawdopodobnie rozpoczęli oni- jako pierwszy cel swojej ofensywy- próbę opanowania Gorłówki. Już te pierwsze działania przełożyły się na gwałtowny wzrost liczby rannych i zabitych żołnierzy ukraińskich.

I tak, pierwszy ostrzał w rejonie Gorłówki rozpoczął się o godzinie 04:38 i trwał do 05:20. Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min) z kierunku kopalni „Jużnaja” w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, a tam na teren przyzakładowego osiedla mieszkaniowego.

Łącznie na tym tylko odcinku frontu przeprowadzono 20 ostrzałów, z których ostatni miał miejsce od godziny 23:05 do 23:35 i prowadzony był z kierunku Troiczkoje w stronę Ozierianowki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny). Na ostrzeliwane tereny spadło 11 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm, ponad 72 miny kaliber 120 mm i 14 min 82 mm oraz 29 pociski wystrzelone przez opancerzone wozy bojowe BMP-1 i BMP-2, a także przy użyciu granatników: AGS-17 (87 granatów), RPG-7 (9 granatów) i SPG-9 (2 granaty).

W rezultacie tych ostrzałów zostały ranne cztery osoby ( W. I Tkaczenko 1936 r., N.A. Tkaczenko 1935 r., Z.M. Sidnich 1954 r., I.W. Dżyngało 1980 r.)w wyniku trafienia miny 120 mm w dom znajdujący się na ulicy Szaszurina nr. 11 znajdującej się na terenie osiedla pracowniczego kopalni im. „Gagarina”. Poza tym uszkodzone zostały cztery domy znajdujące się przy ulicach: Jaroszenki nr. 10 mieszkania 2, Lebiediewa-Kumacza nr. 2 m. 2, Suchumskiej nr. 24 m. 2 i Szaszurina nr. 13.

Poza tym pod ogniem znalazł się partol obserwatorów Centrum Koordynacji i Kontroli Przestrzegania Zawieszenia Broni oraz towarzyszący im funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego DRL.

Poza ostrzeliwaniem rejonu Gorłówki, ukraińscy żołnierze od godziny 15:45 (do 16:15), rozpoczęli także ostrzał rejonu Jasinowatej, który prowadzono z kierunku Nowosiełowki w stronę okolic Wasilewki, AGS-17 (116 granatów). Ostrzał powtórzono w tym punkcie frontu jeszcze tylko jeden raz i trwał on od godziny 1(;50 do 20:20. Ostrzał prowadzono przy użyciu granatników: AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (3 granaty).

Dopiero od godziny 17:55 (do 18:25) ukraińscy żołnierze zaczęli wykazywać aktywność na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola, ale nie była to jakaś zdecydowana aktywność, bo po ostatnim-czwartym z kolei ostrzale (22:20-22:50), okazało się, że na ostrzeliwane tereny spadło tylko 22 miny kaliber 82 mm i 140 pocisków BMP-2.

Od godziny 19:05 (do 19:35), przystąpiono do prowadzenia ostrzału w rejonie Doniecka. Kolejny, i jednocześnie ostatni ostrzał miał miejsce w godzinach, 19:40- 20:10, opancerzony wóz bojowy BMP-2 (50 pocisków) i moździerz kaliber 120 mm (1 mina).

W godzinach od 22:15 do 22:45, przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał w rejonie łuku światłodarskiego z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje, tylko 3 miny 82 mm.

Łącznie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu 29 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał DRL z różnych rodzajów broni w wyniku czego spadło tam ponad 550 pocisków, wobec niecałych 300 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby prowadząc ostrzał przy użyciu opancerzonego wozu bojowego oraz automatycznych granatników, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowa i Wiesiełogorowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
1 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 22 травня 2018 року

„Минулої доби, 21 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною. Бойові дії тривали вздовж всієї лінії зіткнення.
На Луганському напрямку ворог активізувався в районі населеного пункту Троїцьке. На Донецькому напрямку активна оборона підрозділів Об’єднаних сил тривала в районах населених пунктів Зайцеве, Луганське, Новолуганське, Майорськ, Шуми, Залізне, Південне, Новгородське, Авдіївка, Мар’їнка, Новогнатівка. Не припиняються бойові дії на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Чермалик, Водяне та Широкине.

Упродовж минулої доби російско-окупаційні війська, нехтуючи Мінськими угодами та нормами міжнародного гуманітарного права, 53 рази порушували режим припинення вогню, з них 30 разів застосовували 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь не дозволяючи окупантам витіснити наших захисників з вигідних оборонних позицій.

Біля Авдіївки та Мар’їнки були застосовані контрснайперські заходи, після чого обстріли українських позицій припинилися.

Упродовж вчорашньої доби, противник активними наступальними діями намагався витіснити наших воїнів зі звільненого Південного, який атакував з трьох напрямків. При цьому сіяв паніку серед мирних жителів Горлівки та вів вогонь безпосередньо по м. Торецьк.

Під час бойових дій 2 наших захисників загинули, та 9 було поранено. Наразі всіх поранених евакуйовано до госпіталю де їм надано кваліфіковану медичну допомогу.
За даними розвідки, знищено 15 та поранено 13 бойовиків зі складу російсько-терористичних військ.
Поточної доби, 22 травня, втрат немає.

За даними Спільного центру з координації та контролю режиму припинення вогню, противник учора ввечері випустив 13 мін по населеному пункту Зайцеве.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Gorłówki:

I jeszcze z Zajcewa:

Oraz Kalinowa (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

Skutki wczorajszego ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy Kalinowa (ŁRL).

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2018r. – 1180 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Syrii
  Kończy się czas zbrojnej opozycji w Syrii. Upadają kolejne enklawy „demokratycznych sił”, a SAA szykuje się do kolejnej ofensywy.
  https://www.almasdarnews.com/article/377717/
  https://www.almasdarnews.com/article/battle-of-damascus-ends-in-complete-victory-for-syrian-army-map/
  Plan przygotowany przez „Moskwę” -amnestia dla osób które nie dokonały przestępstw wojennych okazał się sukcesem. Wiele frakcji plemiennych, które były związane z rebeliantami przeszło na stronę rządową. Liderzy opozycji i ich najwierniejsi pomocnicy nie mieli tego szczęścia. Rząd w Damaszku „wspaniałomyślnie” zezwolił im na wyjazd do wciąż kurczących się enklaw (celem późniejszej eksterminacji).
  https://www.almasdarnews.com/article/377856/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.