Wojna domowa na Ukrainie 23.05.2018r.- 1181 dzień od nowego rozejmu.


Po wczorajszych (21 maj) rozmowach z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo szef MSZ Jacek Czaputowicz, oświadczył również, że Waszyngton „wywiera silną presję dyplomatyczną na Niemcy, by porzuciły projekt Nord Stream 2”.

Czaputowicz pojechał do USA w związku z debatą otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach, której przewodniczył. W poniedziałek rozmawiał z szefem amerykańskiej dyplomacji Mikiem Pompeo.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że oba kraje mają zbieżne stanowiska w sprawie gazociągu „Nord Stream 2”. Stwierdził, że obecnie Stany Zjednoczone używają presji dyplomatycznej na firmy europejskie by wycofały się z tego projektu.

„W przyszłości, jeśli działania dyplomatyczne będą nieskuteczne, być może USA zastosują bardziej zdecydowane kroki związane z sankcjami ale na razie liczą na to, że to będzie skuteczne”– wyjaśnił Czaputowicz.

Podczas tego spotkania poruszono także problemy związane z sytuacją na Ukrainie i omówiono sposoby reagowania na rosyjską agresję.

Jeśli chodzi o oficjalną wizytę Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i jego ewentualne spotkanie z Donaldem Trumpem, szef MSZ zapewnił, że rozmawiał o tym z Pompeo, który wskazał na pewne trudności, jakie wynikają z kalendarza wyborczego w USA i związanych z tym zobowiązań Donalda Trumpa. Szef amerykańskiej dyplomacji miał jednak zapewnić Czaputowicza, że wizyta polskiego prezydenta „będzie zrealizowana jeszcze w tym roku”.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się też do sprawy zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Poinformował, że kwestia ta była poruszana podczas jego spotkania w Heritage Foundation, w którym wzięli udział kongresmeni i senatorzy zainteresowani sprawami polskimi. „Amerykanie wykazują duże zrozumienie dla aspiracji polskich”– twierdzi Czaputowicz.

Przypomnę, że 15 maja spółka budująca „Nord Stream 2” rozpoczęła w Niemczech realizację drugiego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu „Nord Stream”.
„Nord Stream 2” to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi, uważając, że jest on wyłącznie polityczny, i ma na celu zachwianie europejskiej solidarności w ramach UE.

Partnerami rosyjskiego „Gazpromu” w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka „OMV”, niemieckie „BASF-Wintershall” i „Uniper”, francuska „Engie” i brytyjsko-holenderska „Royal Dutch Shell”.

W ubiegły czwartek (17 maja) przedstawicielka Departamentu Stanu Sandra Oudkirk oświadczyła w Berlinie, że udział zachodnioeuropejskich firm w jego w budowie grozi nałożeniem na nie amerykańskich sankcji. Podkreśliła, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie „Nord Stream 2”, gdyż inwestycja ta może zwiększyć „szkodliwe wpływy” Rosji w Europie.

Jak widać, w imię własnych ekonomicznych interesów światowy hegemon postanowił teraz wystąpić czynnie przeciwko swoim najważniejszym sojusznikom z NATO. Na ich miejsce wprowadzając usłużnych mu i bardzo spolegliwych wasali z tzw. flanki wschodniej NATO, w tym Polski.

Jest to całkowita dyskredytacja polityki amerykańskiej prowadzonej wobec Europy, bo okazuje się, że Stany Zjednoczone przedkładają swój interes ponad interesy ogółu. Co wynika z tego, że nie chodzi tu o jakieś „szkodliwe wpływy” Rosji, które jakoby mają zostać uruchomione wraz z projektem realizowanego projektu „Nord Stream 2”, tylko o uplasowanie za pośrednictwem m.in. Polski własnego drogiego gazu na rynku europejskim.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Impet ukraińskiej pseudo-ofensywy na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki z dnia na dzień gwałtownie słabnie. Ogólne wczorajszy dzień na ogół był względnie spokojny poza godzinami wieczornymi i nocnymi, kiedy to wzrosła aktywność ukraińskich bojców przekładając się na intensywność dokonywanych przez nich ostrzałów terytorium DRL.

I tak, na zasadniczym odcinku frontu jakim obecnie jest rejon Gorłówki, ukraińscy żołnierze przeprowadzili tam pierwszy swój ostrzał w ciągu minionej doby. Ostrzał ten trwał od godziny 04:55 do 05:25, i przeprowadzony został z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, z którego wystrzelono 9 min…..i to był tylko jeden z dwóch ostrzałów w ciągu minionej doby. Kolejny, prowadzony od godziny 20:40 do 21:10, był jednocześnie ostatnim ostrzałem przeprowadzonym wczoraj przez ukraińskich żołnierzy. Ostrzał ten prowadzono z kierunku Metalista w stronę osiedla Gołmowskij, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) oraz granatnika RPG-7 (2 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Po tym ostrzale ukraińscy żołnierze zajęli się na resztę nocy swoimi sprawami.

Kolejny ostrzał miał miejsce dopiero w godzinach, 15:45-16:20, i prowadzono go z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (22 pociski). W tym punkcie frontu przeprowadzono jeszcze trzy ostrzały, z których ostatni zakończył się o 19:30. Łącznie na terytorium ostrzeliwanego tam rejonu DRL spadło 32 pociski wystrzelone przy użyciu BMP-1 i BMP-2, 90 pocisków z działka przeciwlotniczego ZU-23-2 oraz 58 granatów wystrzelonych z AGS-17. Jednocześnie, pomimo sporadyczności prowadzonego ostrzału, był to odcinek frontu najczęściej ostrzeliwany w dniu wczorajszym przez ukraińskich żołnierzy.

O 15:50 doszło do tragicznego incydentu w autobusie linii nr. 1 w Debalczewie na ulicy Kurczatowa, w którym na skutek zdetonowania granatu (prawdopodobnie przypadkowego), zostało rannych troje dzieci, z których jedno umarło od odniesionych ran.

Poza tym w tym samym rejonie z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Debalczewa przeprowadzono w godzinach od 18:45 do 19:30 ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, z którego wystrzelono 4 miny.

W godzinach, 17:30- 18:00, miął miejsce jeszcze jeden ostrzał, w rejonie północnych obrzeży Doniecka. Ostrzał prowadzony był z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm. Pomimo tego, że wystrzelono tylko 1 minę, to skutek tego ostrzału był tragiczny, gdyż została od odłamków ranna w swoim domu przy ulicy Wostocznej nr. 6 82-letnia kobieta- W.I. Czyżyk. Udzielono jej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia.

Na skutek ostrzału ze strony ukraińskiej został zabity żołnierz sił zbrojnych DRL

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 11 razy naruszyli warunki rozejmu, wystrzeliwując na terytorium DRL 328 pocisków, wobec 569 w dniu poprzednim.

Za to na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby odnotowano wzrost wrogiej aktywności ukraińskich żołnierzy. I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonych wozów bojowych oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, siedem razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzili oni w kierunku wsi Kalinowa, Łozowoje, Wiesieła Gorowka i Niżnieje Łozowoje oraz w okolicy pomnika Kniazia Igora, koło punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
1 min.

Зведення прес-центру Об’єднаних сил
станом на 7:00 23 травня 2018 року

„Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається складною. Упродовж минулої доби, 22 травня, російско-окупаційні війська, нехтуючи Мінськими угодами та нормами міжнародного гуманітарного права 49 разів порушували режим припинення вогню, з них 13 разів застосовував 152-мм та 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Наші війська вели активну оборону та давали адекватну відповідь противнику, не дозволяючи окупантам витіснити наші підрозділи із займаних позицій.

На Луганському напрямку противник вів вогонь з великокаліберного кулемета по населеному пункту Станиця Луганська, не припиняв спроб послабити оборонні рубежі наших захисників в районі населеного пункту Троїцьке.

На Горлівському напрямку активна оборона підрозділів Об’єднаних сил тривала в районах населених пунктів Травневе, Зайцеве, Південне. На Донецькому напрямку – поблизу Авдіївки, Опитного та Красногорівки.

Загострилась ситуація на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Талаківка, Водяне та Широкине. З 19-ї до 21 години вечора ворог вдався до обстрілу мирного українського селища Талаківка, що в передмісті Маріуполя. Окупанти випустили по населеному пункту понад 90 снарядів 152 калібру. Втрат серед мирних громадян немає. Пошкоджено селищні промислові приміщення.
Ситуація перебуває під контролем Об’єднаних сил. На місці події усувають наслідки обстрілу військовослужбовці Збройних сил, співробітники Національної поліції та працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій зі складу Об’єднаних сил.

Під час бойових дій минулої доби один наших захисник загинув та трьох було поранено. Наразі життю поранених загроз немає. Поточної доби втрат немає.

За даними розвідки, знищено 4 та поранено 4 бойовика російсько-терористичних військ.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze trzy krótkie relacje filmowe z ostrzeliwanego przez ukraińskich bojców Zajcewa i Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Wczoraj w Doniecku nagrodzono finalistów dziecięcego konkursu rysunkowego- „Narysuj lato swoich marzeń”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.05.2018r.- 1181 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na”froncie’, jak się okazuje ukrodowództwo chciało ‚zaktywizować” swoje oddziały zajmujące pozycje w okolicy miejscowości Talakowka (pod Mariupolem), ale sadząc po filmikach zamieszczonych w sieci zostały one szybko „usadzone” z powrotem na miejsce celnym ostrzałem…
  https://www.segodnya.ua/regions/donetsk/boeviki-nakryli-iz-artillerii-pozicii-vsu-v-rayone-talakovki-1140605.html
  http://mariupolnews.com.ua/news/view/mariupol-periodicheski-sodrogaetsya-ot-zalpov-zvuki-vzryvov-donosyatsya-vo-mnogie-rajony
  Podobno ‚dostało się” stacjonujacej w tamtym rejonie ukraińskiej brygadzie piechoty morskiej;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4209093.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT
  ceny ropy ustabilizowały się (na razie).
  Kontrakty opiewają na 80 $ za baryłkę. Niestety wysokie ceny ropy przełożą się na ceny benzyny w Polsce 😦
  Świętować mogą eksporterzy tego surowca min Rosja. Dla przypomnienia w planach budżetowych FR ceny ropy zostały oszacowane na 50$. Ciekawe na co wyda nadwyżkę budżetowa nasz sąsiad? Niektórzy eksperci twierdza, ze część tej sumy zostanie przekazana na odbudowe republik w Donbasie i podsinienie poziomu życia ich mieszkańców.
  http://biznesalert.pl/rosja-ropa-rezerwy-wybory-2018/
  https://economics.unian.info/10126871-reuters-oil-dips-as-market-eyes-possible-easing-of-opec-supply-curbs.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem szef „polskiego” (?!) MSZ (podobno ‚agent hiszpańskiego wywiadu”) Czaputowicz o celach naszej (międzynarodowej) polityki, cytaty;
  „Nie można dopuścić do tego, by świat przestał mówić o sytuacji na Ukrainie” !
  „Nie możemy dopuścić do tego, żeby świat przestał mówić o tym, co się dzieje na Ukrainie, to jest celem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa” !!!
  https://wpolityce.pl/polityka/395528-minister-czaputowicz-nie-mozna-dopuscic-do-tego-by-swiat-przestal-mowic-o-sytuacji-na-ukrainie
  Ps. MOŻE TEMU „PANU” SIE COŚ POMYLIŁO I MYŚLI ŻE JEST SZEFEM MSZ UKRAINY?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińskie dowództwo ogłosiło „dezerterami” dwójkę swoich „bojców” którzy dostali się do niewoli sił noworosyjskich w lutym oraz maju tego roku;
  https://dan-news.info/defence/ukrainskoe-komandovanie-obyavilo-dezertirami-dvoix-voennosluzhashhix-vzyatyx-silami-dnr-v-plen.html
  O tym że został ogłoszony ‚dezerterem” (czyli zdrajcą) jeden z „ukrowojaków” dowiedział się z rozmowy ze swoimi krewniakami;
  https://onwallter.livejournal.com/video/album/269/?mode=view&id=530

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Objawił sie” nowy kandydat w „prezydenty Ukrainy”, czyli ukraiński piosenkarz Iwo Bobuł. na poczatek „kandydat Bobuł” ogłosił ze chce sie udać do USA by porozmawiać z prezydentem Trumpem i poprosić go by ten udzielił mu pomocy [finansowej?];
  http://fakty.ua/269170-artist-ivo-bobul-reshil-ballotirovatsya-v-prezidenty
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%BB,_%D0%98%D0%B2%D0%BE
  >https://www.youtube.com/watch?v=KuJpiVb0HVY

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.