Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2018r.- 1182 dzień od nowego rozejmu.


Przedwczoraj (22 maj) po pierwszej przeprowadzonej na Ukrainie próbie strzelania prezydent Petro Poroszenko pochwalił się nowym nabytkiem dla wojska, którym są amerykańskie rakiety przeciwpancerne „Javelin”.

„Ukraińska armia przeprowadziła pierwsze strzelania z wykorzystaniem pocisków Javelin”– poinformował prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Testy przeprowadzone zostały 22 maja br. na północy kraju, wg. agencji „Reuter”: „z daleka od wschodniej linii frontu”.

Dodając, że możliwości bojowe ukraińskich sił „znacząco wzrosną”, dzięki zakupionym od USA przeciwpancernym pociskom kierowanym „Javelin”.

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że uzbrojenie będzie wykorzystywane jedynie do celów defensywnych i zostanie zastosowane „jedynie w przypadku ataku Federacji Rosyjskiej na pozycje ukraińskich wojsk”.

Również strona amerykańska, jeszcze w kwietniu br.- potwierdziła fakt dostarczenia pocisków „Javelin” na Ukrainę. Sprzedaż prze USA „Javelinów” Ukrainie ma głównie znaczenie polityczne oraz w mniejszym stopniu- wojskowe. Znaczenie tego faktu od strony politycznej, polega na tym, że administracja amerykańska po raz pierwszy od początku konfliktu w Donbasie, oficjalnie sprzedała Ukrainie broń śmiercionośną, i do tego o bardzo wysokiej skuteczności. Znaczenie wojskowe tej sprzedaży broni polega na tym, że Ukraina nie miała wcześniej na wyposażeniu rakiet przeciwpancernych klasy top-attack, czyli zdolnych do ataku na słabo chroniony, górny pancerz czołgu.

Systemy przeciwpancerne FGM-148 „Javelin” są używane w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników od ostatniej dekady dwudziestego wieku. Mogą razić cele oddalone maksymalnie o 4 km. Rakieta dysponuje systemem samonaprowadzania termowizyjnego i tandemową głowicą kumulacyjną. Pociski „Javelin” reprezentują klasę „wystrzel i zapomnij” zdolną do rażenia celów opancerzonych z przedniej lub z górnej półsfery.

Na początku marca br. Departament Stanu zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane „Javelin” i ich wyrzutnie. Wartość sprzedaży tych rakiet i wyrzutni określono w wysokości 47 mln dolarów, Tak więc w rekordowym tempie- 2 miesięcy, nastąpiło przekazanie tej broni stronie ukraińskiej.

Ukraina wystosowała prośbę o sprzedaż 210 pocisków „Javelin” oraz 37 stanowisk startowych, co obejmuje także dwa stanowiska przeznaczone na części zamienne. Same pociski pochodzą z zapasów US Army, natomiast fabrycznie są tylko stanowiska startowe. W ten sposób amerykańskim sztabowcom udało się opchnąć za dobrą cenę kolejną partię uzbrojenia zalegającego po magazynach rozsianych na całym świecie. Nas też ta „przyjemność” czeka, tylko że suma jaką chce zapłacić rząd PiS jest niebotycznie wysoka.

https://twitter.com/poroshenko,

https://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin,

http://www.nowastrategia.org.pl/usa-uzbroja-ukraine-w-przeciwpancerne-pociski-kierowane-javelin/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ukraińskim żołnierzom ostygł zapał do walki, niektórym zaś z nich na amen. Chociaż tym razem niemrawo usiłowali przerywając linie obrony sił DRL na północnych obrzeżach Doniecka w rejonie Jasinowatej, wykonać manewr okrążenia Gorłówki od strony południowej. Niestety lufo w krzokach 🙂

I tak, wykonując ten poroniony rozkaz ukraińscy żołnierze jeszcze przed świtem rozpoczęli na tym kierunku ataku przygotowanie ogniowe. Ostrzał prowadzono w godzinach, 04:25- 05:00, z kierunku Wierchnietoreczkoje (wierchnie) w stronę Wierchnietoreczkoje (niżneje), przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) i granatnika SPG-9 (również 3 granaty). Chyba zaczyna im szwankować uzupełnianie zapasów amunicji?

Drugi ruch wykonano w czasie od godziny 04:45 do godziny 05:20 i był on skoordynowany z poprzednim ostrzałem, mając na celu zmylenie co do kierunku ataku sił przeciwnika. Ostrzał ten przeprowadzono z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny).

Na tym poranna aktywność ukraińskich bojców się zakończyła, aż raptem o godzinie 11:45 obudzili się w rejonie łuku światłodarskiego, gdzie przeprowadzili kolejny ostrzał w ramach prowadzonej operacji okrążenia Gorłówki- tym razem z kierunku północno-wschodniego. Ostrzał przeprowadzono tam przy użyciu moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (4 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej. To był w tym punkcie frontu, pierwszy i ostatni ostrzał w ciągu minionego dnia i nocy. Też chyba mają problemy z zaopatrzeniem w amunicję?

W rejonie na północnych obrzeżach Doniecka, w okolicach Jasinowatej, ukraińscy żołnierze jeszcze 5 razy przeprowadzili ostrzał, z których ostatni miał miejsce o godzinie 19:20, po czym wyczerpani trudami walki udali się na zasłużony odpoczynek, chociaż niektórzy opacznie do tego podeszli i dziś rano mięli kłopoty z pobudką. Łącznie na ostrzeliwany teren spadły tylko 3 miny kaliber 82 mm, 3 granaty wystrzelone z RPG-7 oraz 8 z GRP-7, a także 58 z AGS-17. Dużą aktywność bojową wykazano tam przy użyciu opancerzonych wozów bojowych (BMP-1 i BMP-2) o czym świadczy wystrzelona przez nich liczba pocisków, których było aż ponad 50.

Jeśli zaś chodzi o drugi wczorajszego dnia najbardziej aktywny odcinek frontu, czyli na północnych obrzeżach Gorłówki, to ukraińscy żołnierze przeprowadzili tam łącznie 6 ostrzałów, z których ostatni maiła miejsce o godzinie 20:30. W czasie ostrzeliwania tego punktu odcinka frontu, na ostrzeliwane tereny spadły 3 miny kaliber 120 mm oraz 19 min kaliber 82 mm, a także 29 granatów AGS-15 i 5 granatów SPG-9 oraz 1 granat RPG-7. Słaba aktywność natomiast była ze strony sprzętu opancerzonego, gdyż tylko 5 razy dokonano ostrzału z BMP-1.

Na zakończenie dnia bojcy rozlokowani na rubieżach na wschód od Mariupola, z kierunku Wodjanoje dwa razy wystrzelili sobie: pierwszy raz w stronę Dzierżyńskoje o godzinie 19:40 przy użyciu granatników RPG-7 (1 granat) oraz AGS-17 (29 granatów). I drugi raz w kierunku Leninskoje o godzinie 22:53 przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny).

Po czym wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu nastąpił błogi spokój.
Łącznie na donieckim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze 16 razy naruszyli warunki rozejmu, wystrzeliwując na terytorium DRL 269 pocisków, wobec 328 w dniu poprzednim.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja w zasadzie nie uległa wyraźnej zmianie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego rodzaju granatników i broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w kierunku Kalinowa, Frunze, Wiesiełogorowki i Żiełoboka.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

Зведення прес-центру Об’єднаних сил
станом на 7:00 24 травня 2018 року

„Минулої доби, 23 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною. Бойові дії тривали вздовж всієї лінії зіткнення.

Російско-окупаційні війська, нехтуючи Мінськими угодами, 38 разів порушували режим припинення вогню, з них 8 разів застосовували міномети по позиціях наших захисників. На будь-яке застосування зброї противник отримав адекватну відповідь від підрозділів Об’єднаних сил.

Найбільш напружена обстановка була в районі населених пунктів Кримське, Троїцьке, Зайцеве, Шахта Бутівка, Гранітне, Опитне, Павлопіль.

Під час бойових дій 2 наших захисники було поранено. Наразі поранених евакуйовано до госпіталю, де їм надано кваліфіковану медичну допомогу. За даними розвідки, знищено 2 та поранено 3 окупантів.

Російско-окупаційні війська вкотре порушили режим тиші поблизу населеного пункту Станиця Луганська, аби на цій ділянці не відбулось розведення військ згідно з досягнутими раніше домовленостями.

За поточну добу втрат серед українських військовослужбовців немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Jakowlewki:

Oraz rejonu Gorłówki:

***

Dziś w godzinach rannych przybył na terytorium DRL 77 rosyjski konwój z pomocą humanitarną, dla ludności Donbasu ogarniętego wojną. Do DRL trafiło 20 TIR-ów z artykułami dziecięcymi- łącznie 266 tony pomocy humanitarnej.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Ukropska logika w pełnym wymiarze:

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2018r.- 1182 dzień od nowego rozejmu.

 1. W zwiazku z wczorajszym „odkryciem” BBC o tym ze spotkanie „generalissimusa” Poroszenki z US Donaldem, odbyla się po tym jak Poroch „uiścił opłatę” prawnikowi M. Cohenowi w wysokosci 400.000 $ ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomniał jak to Poroch „wkupywał się w łaski” obecnych władz USA już wcześniej. Przypomniano m.in wczesniejszą sprawę wynajęcia przez Poroszenkę amerykańskich firm lobbystycznych, przepłaconych sowicie kontraktów zawieranych z USA na dostawy wegla i zakup lokomotyw. Przypominam że o wszystkich tych sprawach tutaj napisałem;
  https://strana.ua/articles/142744-komu-platil-poroshenko-za-vstrechu-s-trampom.html
  Oczywiście administracja Poroszenki wydała w tej sprawie oficjalny komunikat w który wszystkiemu zaprzecza i określa informację jako „kłamliwą”. Ciekawe czy odważa się nazwac BBC „rosyjska agentura”?
  https://www.obozrevatel.com/politics/poroshenko-ne-platil-trampu-v-ap-razyasnili-skandalnuyu-informatsiyu.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 2. ‚Heca medialna” w wykonaniu tzw. sztabu Operacji Zjednoczonych Sił na Donbasie, czyli na odmianę robią z siebie „ofiary” ostrzałów ze strony ‚separatystów” . Na „dowód” pokazali zdjęcia z „ostrzelanego” Torecka;
  https://korrespondent.net/ukraine/3973909-toretsk-snova-obstrelialy-yz-artylleryy
  Ps. Jak to są skutki „ostrzałów artyleryjskich” to ja jestem faktycznie jestem „ruskim BOTem piątego stopnia” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem GIGANTOZDRADA ze strony należącej do Poroszenki firmy ‚Roshen” okazuje się że należąca do niej fabryka w rosyjskim Lipiecku, która oficjalnie została zamknięta z powodu „konserwacji”, a faktycznie z powodu uchylania sie od płacenia podatków rosyjskiemu „fiskusowi”, jednak podatki płci wraz z zaległymi należnościami! Ujawniono także że wbrew oficjalnym zapewnieniom z „Roshen” fabryka nie jest „pozostawiona by zgniła”, ani nie jest „szykowana do sprzedaży” a produkcja w niej jest po prostu ‚zawieszona z możliwoscią jej wznowienia” w każdej chwili;
  https://strana.ua/articles/analysis/142694-operatsija-konservatsija-ili-kak-sehodnja-zhivet-fabrika-roshen-v-lipetske.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem Komisja Europejska ogłosiła zakończenie dochodzenia antymonopolowego przeciwko rosyjskiemu koncernowi gazowemu „Gazprom”. Jak się okazało na rosyjski koncern nie nałożono żadnej kary, a jedynie zobowiązano do prowadzenia „bardziej przejrzystej działalności na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej”. Obecne porozumienie pomiędzy KE, a „Gazpromem” ma obowiązywać 8 lat;
  https://strana.ua/news/142897-hazpromu-poka-ne-udalos-izbezhat-shtrafa-evrokomissii-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Maskale” mają swój most, a Ukroince nie gorsze i tez mają swój…tunel przechodzący pod głównym grzbietem Karpat Wschodnich tzw. Tunel beskidzki. Warto przy tym przypomnieć ze ów tunel powstał już za czasów Austro – Węgier;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_Beskidzki
  I oczywiscie z takiej okazji, czyli „otwarcia” nowego/starego tunelu nie mógł nie skorzystać „generalissimus” Poroszenka, ktory wzorem swojego konkurenta „cara Maskali” zasiadł w kabinie lokomotywy;

  https://sharij.net/117693
  I w temacie jeszcze Anatolij Szarij;
  >https://www.youtube.com/watch?v=8NoLdPm7Al8

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A w Sankt Petersburgu w tym czasie pojawił się prezydent Francji Macron i rozpoczął rozmowy z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem;
  http://www.kremlin.ru/events/president/news/57544
  https://www.gazeta.ru/politics/2018/05/24_a_11762539.shtml
  Jak widać, „izolacja” Rosji wciąż się tylko pogłębia i pogłębia, tylko „dziwnym trafem” nasz „Wódz Naczelny” nie dość że sam wprasza się w „odwiedziny” to jeszcze „całuje klamki” zamiast spotkać sie „tête-à-tête” (z fr. „twarzą w twarz’) z gospodarzem…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraiński portal „Strana.ua” o „buncie” żołnierzy ukraińskiej piechoty morskiej, ktorzy odmówili włożenia nowych beretów podczas oficjalnej wizyty „generalissimusa” Poroszenki w Mikołajowie z okazji ustanowienia przez niego nowego „Dnia Piechoty Morskiej” na Ukrainie. Co najciekawsze oficjalny powod zmiany beretów ukraińskich „marines’, z czarnego na zielony, to zerwanie z przeszłoscia czasów ZSRR, a z kolei sami „ukromarines” tłumaczą swój opór wbiec zmiany (kolorów) beretów własnie tym ze nie chcą z owa przeszłoscią zrywać, bo z niej wywodzą się ich „chlubne tradycje bojowe”;
  https://strana.ua/news/142899-den-morpekha-23-maja-pochemu-pekhotintsy-otkazalis-nadevat-novye-berety.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem amerykański dziennikarza Tariq Panja, pisujący m.in dla ‚Bloomberga’ i „The New York Times” w szoku po tym jak podczas swojej wizyty w Kijowie, w centrum stolicy Ukrainy natknął się na „hailujących” Ukroińcow;
  http://timer-odessa.net/news/amerikanskiy_jurnalist_shokirovan_neonatsistskimi_vihodkami_v_tsentre_kieva_886.html
  >https://twitter.com/tariqpanja/status/999411862897864704
  Ps. Dziwne, bo polskim dziennikarzom, w tym niejakiemu Dawidowi Wildsteinowi „udzielającemu się” na Forum Żydów Polskich to nic a nic nie przeszkadza…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, czyli w obwodzie odeskim znaleziono dwa nielegalne ‚arsenały” broni oraz amunicji ;
  https://korrespondent.net/city/odessa/3974056-v-odesskoi-oblasty-nashly-dva-tainyka-s-boeprypasamy
  A w Czerkasach w wyniku strzelaniny zginał deputowany rady obwodowej (samorządu regionalnego) z frakcji „Batkiwszczyna”. Jak sie okazało samorządowiec, wraz z innym osobnikiem, uzbrojony w granaty i pistolet wtragnął do biura jednego z regionalnych ugrupowań obwodu czerkaskiego. Na miejsce wezwano jednostkę „specnazu” policji który rozpoczął szturm biura w wyniku czego zginał jeden z napastników, czyli jak sie okazało deputowany z „Batkiwszczyny”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3974185-v-cherkassakh-rasstrelialy-deputata-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W rosyjskiej Dumie Państwowej przedstawiciele Liberalno – demokratycznej partii Rosji wezwali do całkowitego wypowiedzenia wszystkich porozumień o współpracy z Ukrainą, w tym „bazowej” umowy o „strategicznym partnerstwie” pomiędzy Rosją i Ukrainą, która gwarantuje m.in integralność terytorialną, nienaruszalność granic, pokojowe rozstrzyganie sporów oraz niestosowanie siły i presji, w tym ekonomicznej;
  https://ria.ru/world/20180523/1521175063.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraińska piosenkarka Anastazja Prychodko będzie się sądzić z Administracja Prezydenta Ukraina za, według niej, bezprawne użycie w jednym z klipów reklamowych upublicznionych przez Administrację Prezydenta Ukrainy jej piosenki. Prychodko stwierdziła ze zgodziła się by jej piosenka została użyta w „klipie reklamujacym kampanię socjalną”, co tez miał jej obiecać szef ukraińskiego resortu kultury, a okazało się że był to klip reklamowy Poroszenki;
  https://censor.net.ua/news/3067835/pevitsa_prihodko_podala_v_sud_na_ap_izza_ispolzovaniya_ee_v_rolike_v_podderjku_poroshenko

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jak można było się spodziewać, po nieudanej „hecy” z „otruciem” Skripalów i po tym jak nie udało sie z tego powodu ogłosić powszechnego bojkotu MŚ w Piłce Nożnej w Rosji, a na domiar złego sami „otruci” Skripalowie nagle „ożyli”, a nawet córka Skripala zapowiedziała że chce wracać do Rosji, znowu powrócono do sprawy zestrzelenia malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku;
  http://belsat.eu/pl/news/miedzynarodowe-sledztwo-pocisk-ktorym-zestrzelono-malezyjskiego-boeinga-pochodzil-z-rosji/
  Rosyjskie MSZ komentując te „wynurzenia” stwierdziło m.in że wszystkie ‚dowody” na jakich je oparto zostały „sfabrykowane” przez blogerów z tzw. portalu śledczego „Bellingcat”, a także że celem takich działań jest ‚dyskredytacja Rosji w oczach międzynarodowej opinii publicznej”;
  https://ria.ru/mh17/20180524/1521301780.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Krótko co tam z „wojna handlową” pomiędzy USA a Chinami, „The Washington Post”, cytat „CHINY WYGRAŁY”. Czyli tak jak napisałem jakiś czas temu, delegacja z USA poleciała do Pekinu by „negocjować”, czytać podpisać „kapitulację” na możliwie jak najlepszych dla Waszyngtonu warunkach…
  >https://www.washingtonpost.com/opinions/trumps-trade-war-with-china-is-over-for-now-china-won/2018/05/22/aba97b3e-5ddb-11e8-a4a4-c070ef53f315_story.html?noredirect=on&utm_term=.ff9ba2049f9a
  I w temacie, rownież o tym samym Rosjanie;
  https://ria.ru/analytics/20180524/1521213169.html
  Ps. Zdjęcie które mówi wszystko, czyli Chiny wskazują USA jego miejsce…

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Z cyklu Polska wstaje z kolan
  Jak dowiedział się portal Kresy.pl, Światosławowi Szeremecie i Wołodymyrowi Wjatrowyczowi cofnięto zakaz wjazdu do Polski, specjalnie w związku z pracami w Hruszowicach. Szeremeta, ukraiński urzędnik w randze ministra, jest na miejscu i w dyskusji z prof. Szwagrzykiem mówił m.in. o „polskiej okupacji Lwowa”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/szeremeta-w-hruszowicach-lwow-byl-pod-polska-okupacja-foto/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.