Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2018r.- 1183 dzień od nowego rozejmu.Powołana przez holenderski rząd międzynarodowa „komisja śledcza” doszła do wniosku, że „rakieta wystrzelona z ruchomej wyrzutni typu ‚Buk-Telar’ pochodziła ze składów broni 53 rosyjskiej brygady przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku”.

Przedstawiciel komisji, Wilbert Paullisen oświadczył w holenderskiej miejscowości Budnik k. Utrechtu, że wszystkie pojazdy w konwoju, którym transportowano rakietę, należały do rosyjskich sił zbrojnych, w skład których wchodziła także 53. brygada z Kurska. Dowodem na to są zdjęcia satelitarne i filmy wideo. W skład międzynarodowej komisji śledczej wchodzą eksperci z Holandii, Malezji, Australii, Belgii i Ukrainy.

„Grupa śledcza zbadała wszystkie dostępne zdjęcia i ustaliła, że przeciwlotniczy system rakietowy «Buk» ma szereg unikalnych właściwości. Dzięki nim grupa śledcza była w stanie uzyskać pewne cechy szczególne. Po intensywnych badaniach porównawczych kilku ‚Buków’ stwierdzono, że system, który zestrzelił Boeinga, pochodził z 53. przeciwlotniczej brygady z Kurska, Federacja Rosyjska”
— oświadczył Wilbert Paullisen podczas prezentacji wstępnych wyników drugiego śledztwa w sprawie katastrofy samolotu na wschodzie Ukrainy.

Przedstawiciele komisji prowadzącej sprawę katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy „poprosili Rosję o informacje dotyczące rakietowego systemu przeciwlotniczego ‚Buk’, z którego został zestrzelony samolot”– poinformował przedstawiciel holenderskiej prokuratory, Eyhin de Graaf.

Według prokuratora, Eyhina de Graafa komisja ustalająca winnych zestrzelenia samolotu lot Mh-17, są zainteresowani informacjami na temat „systemu i parametrach zastosowanych do powłoki rakiety”. Co ma doprowadzić do ostatecznego ustalenia do kogo należała ta rakieta.

Eyhin de Graaf dodał jeszcze, że teraz dochodzenie dotyczące ustalenia winnych zestrzelenia malezyjskiego samolotu jest „na ostatnim, ale najtrudniejszym etapie”.

„Stwierdzenie tego faktu prowadzi do pytań, takich jak na przykład zakres zaangażowania tej brygady w ataku na lot MH17. Jest to ważne zagadnienie, które wciąż jest przedmiotem dochodzenia”— powiedział prokurator generalny Holandii Fred Westerbeke.

Dodał także, że krąg podejrzanych w sprawie katastrofy Boeinga MH17 zmniejszył się już tylko do kilkudziesięciu osób.

Przypomnę, że nie jest to jakieś zaskakujące nowe odkrycie tej komisji, bo już w 2016 r. ustaliła ona, że malezyjski samolot został zestrzelony nad obszarem kontrolowanym przez separatystów. Dlatego też zakładano, że rakiety typu „BUK” zostały przetransportowane z Rosji na teren kontrolowany przez rebeliantów, a po zestrzeleniu samolotu wyrzutnia rakietowa wróciła do Rosji.

Twierdzenie przedstawicieli międzynarodowej komisji śledczej o tym, że jakoby rakieta systemu „Buk”, która zestrzeliła samolot, należał do Rosji są „oczywiście fałszywe”, powiedział zastępca szefa Komisji Dumy Państwowej ds. Obrony Jurij Szwytkin.

W odpowiedzi na upublicznienie tych wstępnych wyników śledztwa prowadzonego przez międzynarodową „komisję śledczą”, władze rosyjskie wydały oświadczenie, w którym podkreślono, że dochodzenie prowadzone było nieobiektywnie, bo jego wnioski są oparte tylko na danych otrzymanych od Ukrainy. Tym bardziej, że eksperymenty przeprowadzone przez koncern „Ałmaz-Antej”, który jest jednym z największych producentów systemów obrony powietrznej, w tym także systemów „Buk”, potwierdziły, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony z terytorium kontrolowanego przez ukraińską armię.

Do sprawy ujawnionych przez komisję śledczą wniosków odniósł się również prezydent Rosji, Władymir Putin, który stwierdził, że „Rosja przeanalizuje wnioski śledczych w sprawie zestrzelenia w 2014 roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą”.

Dodając, że w tej chwili nie wie „na czym oparte jest to, co pisze ta komisja”.

Samolot pasażerski linii „Malaysia Airlines” lot MH-17 zestrzelony został 17 lipca 2014 r. w czasie lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur nad wschodnią Ukrainą w chwili toczących się tam dość ciężkich walk, kiedy to szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na korzyść powstańców. Wśród 298 pasażerów było 196 Holendrów, z których żaden nie przeżył tej katastrofy. Niemal natychmiast po tej katastrofie przedstawiciele administracji amerykańskiej a wraz z nią i ukraińskiej stwierdzili, że samolot strącili prorosyjscy separatyści posługując się rosyjską bronią.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii zdecydowało, że sąd w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu odbędzie się w tym kraju, co ma wynikać z tego, że większość ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie to Holendrzy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17,

https://edition.cnn.com/2018/05/24/europe/mh17-plane-netherlands-russia-intl/index.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na obu odcinkach frontu, a więc donieckim i ługańskim było względnie spokojnie.

I tak, pierwszy ostrzał na donieckim odcinku frontu miał miejsce od godziny 04:20 do 04:50, z kierunku Trawniewoje w stronę Gładosowa (łuk światłodarski na północny-wschód od Gorłówki), i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm , z którego wystrzelono tylko 4 miny.
W tym punkcie frontu jeszcze dwa razy przeprowadzono ostrzał, z których ostatni zakończył się o godzinie 20:40. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło tom 24 miny kaliber 120mm oraz 3 granaty: 2 z AGS-17 i 1 z RPG-7.

W godzinach, od 05:35 do 06:05, przeprowadzono ostrzał z kierunku Nowotroiczkoje w stronę przedmieść Dokuczajewska. Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (20 min). W tym punkcie frontu przeprowadzono jeszcze dwa ostrzały, z których ostatni zakończył się o godzinie 20:20. Łącznie na ostrzeliwany teren spadło 20 min kaliber 82 mm, 58 granatów AGS-17 i 30 pocisków wystrzelonych przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2.

Poza tym jeszcze 5 razy przeprowadzono w godzinach, od 11:50 do 20:45, ostrzał w rejonie południowego odcinka frontu na wschód od Mariupola. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadła 1 mina kaliber 82 mm, 58 granatów AGS-17 i 2 z RPG-7 oraz 1 z SPG-9, a także 10 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-1.

Na pozostałych odcinkach frontu przeprowadzono tylko dwa ostrzały:

od 18:10 do18:40, w okolicy Jasinowatej z kierunku Troiczkoje w stronę Ozierianowki, 29 granatów AGS-17 oraz od 18:20 do 18:50, na północnych obrzeżach Gorłówki, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, 4 miny kaliber 82 mm. Na skutek tego ostatniego ostrzału został w Zajcewie przy ulicy Karbuszewa 104, uszkodzony dom jednorodzinny.

Łącznie w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 14 razy naruszyli warunki rozejmu, wystrzeliwując na terytorium DRL 263 pociski, wobec 297 w ciągu dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz automatycznych granatników AGS-17 i broni maszynowej, tylko 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi Kalinowki i Łogwinowa.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
1 min.

Минулої доби, 24 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

„Найбільш активні бойові дії тривали в районах населених пунктів Луганське, Зайцеве, Новолуганське, Новоселівка, Новотороїцьке, Богданівка, Гранітне, Чермалик.

Російсько-окупаційні війська 36 разів порушили режим припинення вогню, з них 12 разів відкривали вогонь з артилерії та мінометів. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь по всій лінії зіткнення.

Окупанти продовжують грубо порушувати норми Міжнародного гуманітарного права. Вчора ранком ними з гармат калібру 152мм та мінометів калібру 120мм обстріляли місто Торецьк. Загалом по місту російсько-окупаційнии військами було випущено 35 снарядів та мін.
О 4:45 противник підступно відкрив вогонь по населеному пункту Стара Миколаївка зі 152 мм гармат. Як завжди, вогонь вівся з житлових кварталів Горлівки.

За даними розвідки, противник зазнав втрат: 4 бойовика знищено та 5 поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2018r.- 1183 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”, czyli tak jak napisałem wczoraj kolejna „odsłona” jak tu Rosji „nabruździć” przed MŚ w Piłce Nożnej. Czekam aż się pojawia apele (kolejne po tzw. otruciu Skripalów) o „międzynarodowy bojkot” imprezy…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Płw. Koreańskiego, gdzie nieoczekiwanie Prezydent Korei Płd. nazwał decyzje Donalda Trumpa o rezygnacji ze spotkaniaz liderem Korei Płn (do którego miało dojść w Singapurze) „GODNĄ UBOLEWANIA I NIESZCZĘŚLIWĄ” (!) i ponowił apel by przywódcy jednak się spotkali. Co najciekawsze media zauważają ze władze Korei Płd, ktore są jednym z głównych sojuszników USA w tamtym regionie i dla „obrony” których przed „krwiożerczym reżimem Kimów” stacjonują tam oddziały US Army, miały zostać całkowicie zaskoczone decyzją Waszyngtonu;
  >https://eu.usatoday.com/story/news/world/2018/05/24/trump-cancels-summit-kim/640452002/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W nocy w Odessie dokonano napadu na byłego „lidera” miejscowej bandy „Prawy sektor”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/3974210-v-odesse-napaly-na-eks-lydera-pravoho-sektora
  Ten jednak „odparł atak” za pomoca noża w wyniku czego jeden z napastników poniósł śmierć. Jak się okazało był to „ukraiński wojskowy” i wbrew oświadczeniu byłego „lidera’ odeskiego ‚Prawego Sektora” nie znaleziono przy zwłokach żadnej broni;
  http://timer-odessa.net/news/zarezanniy_sternenko_mujchina_okazalsya_voennim_ego_orujie_poka_ne_nashli_istochnik_455.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W sprawie budowy gazociagu „NS 2” głos zabrał Ambasador Niemiec na Ukrainie który nazwał większośc argumentów przedstawianych przez władze Ukrainy przeciwko budowie „emocjonalnymi”, w szczególnosci ten z nich że kiedy Rosja nie będzie już potrzebowała Ukrainy do tranzytu swojego gazu do UE to „zaatakuje Ukrainę”;
  https://replyua.net/news/97151-posol-germanii-nazval-emocionalnymi-bolshuyu-chast-argumentov-kieva-protiv-severnogo-potoka-2.html
  Ps. W „języku niedyplomatycznym” chyba można by to nazwać „PIE.RZENIEM GŁUPOT”…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wniosek z tego, jest taki, że póki Rosja przesyła gaz przez terytorium Ukrainy, to ona sama jest nie do ruszenia.

   Jest to na wskroś błędny wniosek, wynikający z tradycyjnego braku logiki tej nacji. Bo gdyby Rosja chciała zająć Ukrainę, to zrobiłaby to kiedy będzie miała na to ochotę. A gaz tu nie ma żadnego znaczenia.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. O wizycie francuskiego „Makarona” w Rosji. „Drzewek przyjaźni” nie sadził, „za rączkę” sienie prowadził, ale jak stwierdzono w rosyjskich mediach uznał dążenia Rosji do zajęcia roli „silnego lidera na arenie międzynarodowej”.
  W sprawie „umowy denuklearyzacyjnej” z Iranem Macron zapowiedział ze Francja w dalszym ciągu będzie ją „honorowała”, a „francuski biznes nie opuści irańskiego rynku z powodu sankcji ogłoszonych przez Waszyngton”.
  Macron wypowiedział się także w sprawie sytuacji w Syrii oraz na Płw Koreańskim i zapowiedział ze Francja opowiada się za rozwiązaniem tamtejszych „problemów” za pomocą „negocjacji” oraz „międzynarodowej współpracy’.
  Na koniec francuski lider zapowiedział ze zamierza pojawić sie na rozpoczynających się niedługo w Rosji MŚ w Piłce Nożnej;
  https://ria.ru/world/20180524/1521314537.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem Węgry znowu ‚zaatakowały” Ukrainę, tym razem wzywając władze NATO do zmiany polityki sojuszu wobec władz w Kijowie. Oficjalne pismo w tej sprawie miał otrzymac Sekretarz Generalny NATO, według ukromediów w piśmie tym miały sie znaleźć m.in stwierdzenia że „reformy na Ukrainie zawiodły” oraz że „Państwo ukraińskie osłabło już do tego stopnia, że nie ​​jest teraz w stanie zaspokoić nawet swoich podstawowych obowiązków, w tym zapewnienia praworządności oraz wdrożenia skutecznego zarządzania gospodarczego, społecznego i politycznego” !!!
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2018/05/25/7082217/
  Według ukromediów władze Sojuszu nie odpowiedziały oficjalnie na węgierskie „memorandum”, ale nieoficjalnie zamierzają zmieniać swojej dotychczasowej polityki wobec władz w Kijowie;
  https://korrespondent.net/world/3974519-v-nato-otvetyly-na-pryzyv-venhryy-prekratyt-podderzhku-ukrayny
  Ps. Jak tak dalej pójdzie to władze Ukrainy doczekają się drugiego MEMORANDUM BUDAPESZTAŃSKIEGO, ale tym razem będzie ono ‚sankcjonowało” podział Ukrainy pomiedzy jej sąsiadów…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W sprawę banerów reklamowych rosyjskiego ‚Gazpromu” w Kijowie włączyła się UEFA, czyli organizator tegorocznego finału Ligi Mistrzów odbywajacego się w stolicy Ukrainy. Władze tej organizacji zabroniły władzom ukraińskiej stolicy usuwać banery „Gazpromu”, tłumaczac to obowiązującym je kontraktem który podpisały z rosyjskim koncernem;
  https://strana.ua/news/143083-ministr-zhdanov-objasnil-pochemu-s-nsk-olimpijskij-nelzja-ubrat-reklamu-hazproma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie „pogłębiającej się izolacji międzynarodowej Rosji”, na odbywającym sie w rosyjskim Sankt Petersburgu wystąpiła szefowa MFW Christine Lagarde, która m.in stwierdziła ze czas już by sie koniecznie „przyjrzeć” sankcjom nałożonym na Rosję. To samo miała stwierdzić o sankcjach nałożonych na Iran i skomentować że nastał czas by „przemyśleć” sprawę ‚sankcji” w ogóle;
  https://ria.ru/spief/20180525/1521399710.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Były wysoki urzędnik (dyrektor jednego z departamentów) MSZ Ukrainy oraz dyplomata, a obecnie ekspert Oleg Wołoszyn wyśmiał kolejne „rewelacje” (czytać BREDNIE) „lidera’ tzw. Medżlisu Krymskotatrskiego (dziadzi) Mustafy Dżemilewa o „tajnym zwiększeniu liczby ludnosci na Krymie, poprzez dosiedlenie tam miliona Rosjan”. Wołoszyn stwierdził że gdyby na tak małe terytorium jakim jest Krym nagle „dosiedlono” dodatkowy milion osób to wyglądał by on gorzej niz Niemcy po napływie tzw. uchodźców syryjskich;
  https://strana.ua/opinions/143121-dzhemilev-khochet-ubedit-vsekh-chto-krym-uzhe-ne-nash.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.