Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2018r.- 1084 dzień od nowego rozejmu.


Komisja Europejska nie ukarała jednak rosyjskiej firmy „Gazprom” za jakoby stosowane przez nią praktyki monopolistyczne w Europie Środkowej.

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła przedwczoraj (24 maja) ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem kończącą kilkuletnie dochodzenie co do praktyk monopolistycznych prowadzących do naliczania zawyżonych cen gazu w krajach UE – Polsce, Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Komisja Europejska teoretycznie mogła ukarać „Gazprom” grzywną nawet do 10% rocznego obrotu tego koncernu, ale zrezygnowała z jakiejkolwiek kary finansowej. W zamian „Gazprom” zobowiązał się do przestrzegania unijnych reguł konkurencji na rynku energii, które zostały zawarte w umowie z Brukselą. Umowa ta teraz będzie obowiązywać – pod rygorem kar finansowych – przez najbliższe osiem lat.

Nakazuje ona m.in. usunięcie zakazu reeksportu z umów z klientami w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pomaga odbiorcom gazu w tym regionie w uzyskaniu od „Gazpromu” cen podobnych do tych z zachodnich giełdach gazu. Dodam, że przed toczącym się postępowaniem KE wobec „Gazpromu”, Polska bez skutku domagała się od Komisji Europejskiej ukarania Rosjan za zawyżanie cen gazu w przeszłości.

„Oceniam decyzję Komisji Europejskiej negatywnie”– zadeklarował wicemarszałek Senatu z ramienia PiS- Adam Biela), który był uczestnikiem piątkowej konferencji w Brukseli poświęconej tematowi gazu.

Tym sposobem okazało się również, że cała inwestycja w alternatywne zaopatrzenie w gaz dla Polski, a więc m.in. bardzo kosztowana budowa deficytowego gazoportu w Świnoujściu, czy też gaz rury z szelfu norweskiego, są pomysłami poronionym, bo teraz rosyjski gaz dla naszego kraju będzie kosztował znacznie taniej, niż poprzednio.

Wynika to z tego, że „Gazprom” został przez KE zobowiązany do zorganizowania procesu zapewniającego konkurencyjne ceny gazu:

„Zainteresowani odbiorcy ‚Gazpromu’ otrzymali skuteczne narzędzie, które daje im pewność, że ceny, jakie płacą, odpowiadają cenom gazu na konkurencyjnych rynkach gazu w Europie Zachodniej, zwłaszcza w hubach LNG”– podkreślono w oświadczeniu KE.

„Wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Europie muszą przestrzegać europejskich reguł konkurencji niezależnie od tego, skąd pochodzą”- mocno podkreśliła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Choć KE nie zdecydowała się na nałożenie kar na „Gazprom”, to podjęta przez nią decyzja oznacza kres takiego zachowania ze strony „Gazpromu”, który dzielił odbiorców gazu ze względu na realizację swojej strategię podziału rynków gazu wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich. Chodzi tu konkretnie o Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Strategia ta mogła umożliwić „Gazpromowi” naliczanie wyższych cen gazu w pięciu z tych państw członkowskich: Bułgarii, Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Zasady, które wg. umowy zawartej z KE, rosyjski koncern gazowy ma wdrożyć, to m.in. usunięcie wszelkich ograniczeń dotyczących transgranicznej odsprzedaży gazu nałożonych na klientów.

Rosyjska spółka ma też umożliwić obustronny przepływ gazu do tych części Europy Środkowo-Wschodniej, które – ze względu na brak połączeń międzysystemowych – nadal są odizolowane od pozostałych państw członkowskich, a mianowicie państw bałtyckich i Bułgarii.

Bardzo aktywni byli, na wczorajszej konferencji w Brukseli zorganizowanej przez polską ambasadę, a poświęconej tematowi gazu, przeciwnicy budowy „Nord Stream 2”, którzy uważają, że jest ona nowym sposobem „Gazpromu” (i Kremla) na izolowanie i osłabianie roli Europy Środkowo-Wschodniej.

„Czy możemy wierzyć Rosji? Tej Rosji, która w latach 90 podpisała memorandum budapeszteńskie z gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, a potem stała się agresorem?”– pytał ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman na piątkowej konferencji w ambasadzie Polski przy UE.

Hrojsman wzywał do porzucenia budowy „Nord Stream 2”, który– jak uważa– zwiększy uzależnienie energetyczne Europy od Rosji:

„Nie powtarzajcie błędów Ukrainy. Dostawaliśmy gaz, a w zamian chcieli od nas ograniczania suwerenności”– ostrzegł ukraiński premier.

W piątkowej spotkaniu w polskie ambasadzie przy UE uczestniczył także amerykański dyplomata Adam Shub, który prezentował poglądy jego przełożonego- szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo:

„‚Nord Stream 2’ zwiększyłby stopień narażenia UE. Tu idzie o bezpieczeństwo Europy”- ocenił Adam Shub.

Shyb zapytany o to, czy nadal jest brana pod uwagę przez amerykański rząd możliwość nałożenia sankcji przez USA wobec firm zaangażowanych w budowę nowego gazociągu, co jest możliwe za sprawą decyzji Kongresu USA z lata minionego roku, odpowiedział on, że „nadal trwa dyskusja w tej kwestii”.

Natomiast Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, przekonywał, że w Radzie UE już na finiszu są prace nad poprawką do dyrektywy gazowej, która uczyniłaby „Nord Stream 2” o wiele mniej opłacalnym wskutek objęcia go przepisami zmuszającymi „Gazprom” do dopuszczenia innych firm do transportu przez tę rurę. Tę poprawkę najostrzej zwalczają Niemcy i Austria, także do sugerowanego przez Szefovicza „finiszu” droga jeszcze bardzo daleka.

Komisja Europejska chce pośredniczyć w rozmowach gazowych Ukrainy i Rosji, które zagwarantowałyby tranzyt gazu po 2019 roku, i to pomimo budowy „Nord Stream 2”:

„W takiej umowie musi być zagwarantowane nie tylko minimum sprzedawanego gazu, ale i bezpieczeństwo przesyłu przez Ukrainę Wschodnią i Środkową”– wyjaśnił Szefczowicz.

Bruksela naciska na Kijów, by nie tylko straszył ją Rosją, ale jeśli chce zachować istotną rolę w tranzycie rosyjskiego gaz, zwiększał swą wiarygodność wobec zachodnich jego odbiorców.

Niestety, ale Ukraińcy– mimo solennych obietnic składanych także w piątek- odwlekają decyzję, by zgodnie z unijnymi wymogami oddać przesył gazu nad ukraińską częścią gazociągu tranzytowego pod kontrolę firm niezależnych od państwowego monopolisty- „Naftogazu”.

https://wiadomosci.tvp.pl/37348524/komisja-europejska-poblazliwa-dla-gazpromu.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym i minionej nocy na donieckim odcinku frontu nadal utrzymywał się względny spokój.

Pierwszy ostrzał rozpoczął się o godzinie 05:40 (trwał do 06:10), i prowadzony był z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska, moździerz kaliber 120 mm (4 miny). Ostrzał w tym punkcie frontu przeprowadzono jeszcze dwa razy, z których ostatni zakończył się o 18:50. Łącznie spadło na ostrzeliwany teren 7 min kaliber 120 mm i 10 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-2.

Od godziny 06:05 (ostrzał ten zakończył się o 07:30) przeprowadzono ostrzał w rejonie Doniecka, kiedy to z kierunku Bogdanowki zostały ostrzelane okolice Pietrowskoje, 5 pocisków ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz 3 miny moździerz kaliber 120 mm. I to był jedyny odnotowany ostrzał w tym punkcie frontu.

Kolejnego ostrzału dokonali ukraińscy żołnierze w godzinach, 12:15- 12:50, i prowadzony był on na zachodnich obrzeżach Doniecka z kierunku Niewielskoje w stronę Łozowego, 8 min kaliber 120 mm.

Następny ostrzał miał miejsce już późno po południu (16:11-16:40), i prowadzony był z kierunku Nowosiełowki-2 w stronę Wasilewki, w rejonie jasinowadzkim, 29 granatów AGS-17. Tam też dokonano jeszcze 3 ostrzałów, z których ostatni zakończył się o godzinie 22:00 w rejonie Spartakusa. Łącznie na ostrzelane tereny spadło: 4 miny kaliber 120 mm oraz 4 kaliber 82 mm, 29 granatów AGS-17 i 8 granatów RPG-7.

Od godziny 18:25 do 19:00, ostrzelano jeszcze z kierunku Wodjanoje rejon Dzierżyńskoje, an południowym odcinku frontu, 3 granaty SPG-9.

Zaś od godziny 20:05 (20:45), rozpoczęto pierwszy, z serii trzech, ostrzał w rejonie Gorłówki. Ostatni tam ostrzał zakończył się o godzinie 21:10. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 58 granatów AGS-17, 2 granaty SPG-9 i 100 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-2.

Jak widzimy wczorajsze ostrzały były bardzo chaotyczne i przypadkowe i nie miały żadnego określonego celu: decydowała nuda, frustracje i alkohol.

Łącznie 14 razy naruszono ze strony sił ukraińskich warunki zawieszenia broni, zaś na ostrzeliwane terytorium DRL spadło około 250 pocisków. W efekcie zostały lekko ranne dwie dziewczynki z Gorłówki: 11-letnia E.A. Gribojewa i 10-lenia D.S. Czerniak. Poza tym zostały uszkodzone 4 domy w Dokuczajewski: przy ulicy Centralnej nr. 97 m. 2 i 18 oraz Drużby nr. 1 i Górnej nr. 17, jeden dom w Gorłówce znajdujących się przy ulicy Trubieczkogo nr. 14 i również jeden dom w Zajcewie przy ulicy Karbuszewa nr. 104.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną połączonych sił (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
1 min.

Зведення прес-центру об’єднаних сил
станом на 7:00 26 травня 2018 року

„Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається складною. Бойові дії тривали майже по всій лінії зіткнення, із застосуванням російсько-окупаційними військами заборонених зразків зброї.

Найбільш активні бойові дії тривали в районах населених пунктів Кримське, Троїцьке, Луганське, Мар’їнка, Водяне та Широкіне. Російсько-окупаційні війська 33 рази відкривали вогонь, з них 13 із застосуванням важкого озброєння.

Підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь та вели активну оборону, не дозволяючи окупантам витіснити наші підрозділи із займаних позицій.

Під час бойових дій минулої доби двох наших захисників було поранено. Наразі життю поранених нічого не загрожує. Поточної доби втрат немає.

За даними розвідки, знищено 2 та поранено 4 бойовика російсько-терористичних військ.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2018r.- 1084 dzień od nowego rozejmu.

 1. A w stolicy Ukrainy, szykują sie na finał Ligi Mistrzów, „reportaż „na żywo” z ukraińskiego portalu „Strana.ua”;
  https://strana.ua/news/143178-liha-chempionov-2018-transljatsija-futbolnoho-dnja-v-kieve-26-maja.html
  Ps. Podobno w Kijowie jest już 10 tys. kibiców obu tegorocznych finalistów LM, czyli „Realu” oraz „Liverpoolu”, a na podkijowskim lotnisku Borysopol zatrzymano „Irańczyka” który krzyczał że jest „terrorystą”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraiński politolog Michaił Pogrebinskij zastanawia się nad ostatnim wydarzeniem w Odessie, czyli zadźganiem nożem ukraińskiego żołnierza z wojsk powiet – desant przez byłego „lidera” tamtejszego ‚Prawego Sektora” i przypomina że rok temu gubernator obwodu odeskiego (czyli urzędnik państwowy mianowany przez Poroszenkę) zapłacił za bandyte z „PS” kaucję, dzięki czemu ten mógł przebywać na wolności…
  https://strana.ua/opinions/143172-kto-poneset-otvetstvennost-za-ubijstvo-v-odesse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, opublikowano wyniki badań socjologicznych przeprowadzony na zlecenie nie byle kogo, bo „Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego” z USA, któremu ‚przewodzi” sam Senator USA John McCain. Z badań możemy sie m.in dowiedzieć że wiekszość Ukraińców uważa że sytuacja w państwie jest zła i ciągle się pogarsza (zamiast „iśc ku lepszemu” jak to przedstawia oficjalna UKROPOROPAGANDA),wbrew oficjalnym zapewnieniom rośnie takze liczba przeciwników „integracji” z NATO oraz z UE. Rekordy bije także kolejny „antyranking” Poroszenki któremu ma już „nie ufać” 80 % Ukraińców (przy 13 % uważających przeciwnie). W ogóle na czele stawki „antyrankingu” plasuje się cała obecna „wierchuszka” władz w Kijowie z byłym premierem Jaceniukiem na czele;
  https://strana.ua/news/142684-rejtinh-poroshenko-padaet-hlavnye-tezisy-oprosa-iri-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, gdzie dosłownie powiało NUKLEARNĄ GROZĄ i to wcale nie z powodu kolejnych „atomowych pogróżek” ze strony władz Korei Płn, czy Iranu. Jak informuje „Associated Press” jedną z baz wojskowych w stanie Wyoming, na której znajduja się m,in pociski balistyczne z głowicami jądrowymi”, „ochraniali” żołnierze będący pod wpływem „twardych narkotyków’, w tym LSD oraz kokainy !!! Jak napisano w artykule w bazie funkcjonował „prawdziwy syndykat narkotykowy” złożony z amerykańskich wojskowych, który zajmował się nie tylko sprowadzaniem narkotyków na terenie bazy. Narkotyki mieli brać wszyscy w tym m.in piloci wojskowi (!) oraz żołnierze pełniący „dyżury” przy stanowiskach z pociskami balistycznymi (!!)
  https://apnews.com/98f903367b50404cb3c9695bcabefa5a/Security-troops-on-US-nuclear-missile-base-took-LSD
  Ps. I śmieszno i straszno…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Odnośnie finału tegorocznej LM odbywającego sie w Kijowie, jak informuja ukromedia „W UEFA zapowiedzieli że miasta w ktorych kibice zmuszeni sa do nocowania w garażach, już więcej nie będa gospodarzami meczów pucharowych”. Prezydent UEFA Aleksander Čeferin ogłosił że Kijów był ostatnim miastem, w którym odbywa się mecz finałowy Ligi Mistrzów bez dokładnej wstępnej selekcji oraz sprawdzenia infrastruktury miejskiej, pod kątem przygotowania jej na zorganizowanie takiej międzynarodowej imprezy. Dlatego tez UEFA jest zdecydowana by nawet zmienić obowiązujace do tej pory przepisy w tej kwestii. Prezydentowi UEFA szczególnie „nie przypadły do gusty” problemy z transportem (m.in niedostosowania lotniska w podkijowskim Borysopolu) oraz brak odpowiedniej liczby miejsc w hotelach co doprowadziło do tego ze chcący przenocować w stolicy Ukrainy musieli płacić „astronomiczne sumy” za co najmniej ‚spartańskie warunki”;
  https://strana.ua/news/143234-uefa-pomenjaet-kriterii-otbora-horodov-prinimajushchikh-finaly-lihi-chempionov-i-lihi-evropy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pojawiły sie nowe informacje na temat ostatniego wydarzenia w Odessie, czyli zadźgania nożem przez byłego lidera tamtejszego ‚Prawego Sektora” Sergiej Sternenko ukraińskiego wojskowego. Według informacji z ukromediów powołujacych się na „źródła policyjne” miały być to ‚wewnetrzne porachunki” w strukturach odeskiego ‚Prawego Sektora”, a dokładnie „osobisty konflikt pomiędzy bylymi liderami tej organizacji”;
  https://strana.ua/news/143200-halstuk-protiv-berii-napadenie-na-sternenko-v-odesse-khotjat-povesit-na-eho-konkurenta-iz-pravoho-sektora.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciekawostka z ukromediów, czyli porady dla ukraińskich „gastarbeiteów” pracujących w Izraelu. Jak w wywiadzie dla ukromediów opowiada jeden z ‚gastarbeiterow”, w Izraelu panuje „straszna drożyzna”, butelka wody to koło 50 hrywien, a butelka wódki to około 2 tys. hrywien, wiec nalezy zapomniec o „normalnym jedzeniu”. Ale za to na ‚wysokim poziomie” stoi…segregacja odpadków dlatego tez można „korzystać”z tamtejszych wysypisk…
  https://replyua.net/novosti-v-mire/novosti-blijnego-vostoka/israel/97298-vpechatlyayuschie-realii-zarabotkov-v-izraile-ot-ukrainca-bele-s-pomoyki-i-dorogie-produkty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem u nas jeden z producentów gier zaprezentował przedsmak gry komputerowej w której cytuję:
  „Gra będzie przedstawiała fikcyjny konflikt pomiędzy NATO a Rosją”

  Na kilkusekundowym trailerze można zobaczyć dzielnego wojaka z polską naszywką i jego antagonistę ruskiego sołdata

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Jeszcze odnośnie Miedzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, warto zauważyć że przyjechał na nie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, premier Japonii Shinzō Abe. Jak informują rosyjskie media spotkał się on z Prezydentem Rosji, a jego pobyt miał „zaowocować” podpisaniem 11 dwustronnych dokumentów oraz memorandów, dotyczących współpracy pomiędzy obu państwami oraz firmami w dziedzinie cyfryzacji, techonologii finansowych, biotechnologii, a także w budownictwie i użyteczności publicznej;
  http://tass.ru/ekonomika/5239614
  Warto przypomnieć że to kolejna międzynarodowe forum organizowane przez Rosję, na którym pojawia się szef rządu Japonii, wczesniej było to forum we Władywostoku;
  https://pl.sputniknews.com/polityka/201609033814709-shinzo-abe-wladywostok-eurazja-pacyfik/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dwa ukraińskie „media” zapowiadają wytoczenie sprawy sądowej…Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy za to ze znalazły się na sporządzonej przez nią ‚liście mediów oskarżonych o szerzenie rosyjskiej propagandy” i objętych z tego powodu „sankcjami ekonomicznymi” na Ukrainie. Najciekawsze w całej sprawie jest to ze okazuje się że współwłaścicielem mediów jest Przemysłowy Związek Donbasu, którego współwłaścicielem z kolei jest ukraiński oligarcha Serhij Taruta, onegdaj gubernator obwodu donieckiego z nadania Kijowa w okresie najcięższych walk na Donbasie, a obecnie ukraiński parlamentarzysta. Wygląda więc na to ze pod pozorem ‚walki z rosyjską propagandą” załatwiane są „porachunki” pomiędzy ukraińskimi oligarchami;
  https://strana.ua/news/143264-ukrainskie-smi-budut-suditsja-iz-za-vnesenija-ikh-v-sanktsionnyj-spisok-snbo.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.