Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2018r.- 1185 dzień od nowego rozejmu.


Przy okazji ujawnionych wyników śledztwa międzynarodowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 w dniu 17 lipca 2014 roku nad wschodnią Ukrainą, niemieckie media miały pretekst do bezpardonowego ataku propagandowego wobec Rosji.

I tak, w gazecie „Frankfurter Rundschau” napisano, że:

„Ani ostre słowa, ani dowody, z którymi można by przed sądem domagać się odszkodowania, nie skłonią Moskwy do zmierzenia się ze swoją odpowiedzialnością. Kreml już ogłosił, że Rosja nie brała udziału w badaniu okoliczności zestrzelenia samolotu, dlatego nie wie, jak dalece może wierzyć przedstawionym ustaleniom. Tragedia lotu MH17 udowadnia, że Rosja Władimira Putina trzyma się międzynarodowych reguł tylko wtedy, kiedy daje to jej wymierne korzyści. To, że USA Donalda Trumpa zachowują się podobnie, niczego nie usprawiedliwia”.

Natomiast w „Der Tagesspiegel”, postawiono Rosji żądania:

„Rosja musi w końcu wycofać swoich żołnierzy i ciężkie uzbrojenie ze wschodniej Ukrainy. Kreml jak dotąd nie zrealizował tego punktu porozumienia z Mińska – Rosja utrzymuje, że nie jest stroną tej wojny. Niemcy i inne kraje Zachodu unikały jak dotąd zmuszania Rosji do wycofania oddziałów, chowając się za nic niemówiące formułki. Wobec trwającej w Niemczech debaty o złagodzeniu sankcji Kreml może nawet liczyć, że Zachód wkrótce przejdzie nad całą sprawą do porządku dziennego. Zamiast tego Unia Europejska powinna rozważyć nowe sankcje finansowe wymierzone w konkretne osoby z otoczenia Kremla, odpowiedzialne za wojnę na Ukrainie, a także za zestrzelenie MH17”.

„Münchner Merkur”, posunął się nawet do tego, że określił zestrzelenie malezyjskiego samolotu, za które to winą obarczono Rosję, jako „cyniczną państwową zbrodnię”:

„Były potrzebne aż trzy lata intensywnych badań, aż międzynarodowa grupa śledczych mogła udowodnić, że to rosyjska rakieta strąciła z nieba nad Ukrainą lot MH17 z 298 osobami na pokładzie. Rakieta należała do brygady obrony przeciwlotniczej w rosyjskim Kursku, czyli do sił zbrojnych Putina. Ale nawet na niezaprzeczalne fakty Rosja Putina reaguje jak zwykle bez skrupułów: przedstawiając alternatywne fakty. Prowadząc wojnę propagandową nie ma miejsca na przyznawanie się do błędów. Strącenie MH17 było tragicznym nieporozumieniem w czasie wojny domowej na Ukrainie. Ale dopiero uporczywe kłamstwa, podrzucanie nowych, fałszywych tropów i niebywały chłód wobec bliskich ofiar, czynią to cyniczną państwową zbrodnią.”

I wreszcie w gazecie „Volksstimme” przedstawiono mało optymistyczne wnioski, że:

„Były kiedyś czasy, w których zbrodnie nazywano po imieniu. Oficerowie Władimira Putina zabili prawie 300 Holendrów. Ale agresywny pan i władca nie musi obawiać się nawet retorycznych ataków. Kiedy w 1983 roku Rosjanie zestrzelili Boeinga 747 koreańskich linii lotniczych, prezydent USA Ronald Reagan mówił o «zbrodni przeciw ludzkości, która nigdy nie może zostać zapomniana» i o «akcie barbarzyństwa». W 2014 roku, po zestrzeleniu MH17 kanclerz Angela Merkel mówiła rozwlekle «o wydarzeniach na Ukrainie i mocnym rosyjskim wpływie». Dla Putina nic się nie zmieniło od 1983 roku, tyle że obecnie Rosja nie musi się obawiać żadnego sprzeciwu ani prawdziwego oporu. Putin nie będzie musiał odpowiadać za swoje zbrodnie wojenne na Ukrainie. Europa ma nawet trudności, aby wprowadzić swoje niemrawe sankcje”.

http://www.fr.de/politik/malaysia-airlines-flug-mh17-opfer-russischer-raketen-a-1511704,

http://www.fr.de/politik/absturz-ueber-der-ukraine-niederlande-und-australien-russland-fuer-mh17-abschuss-verantwortlich-a-1512645,

https://www.tagesspiegel.de/politik/absturz-in-der-ukraine-westliche-regierungen-machen-russland-fuer-mh17-abschuss-verantwortlich/22603682.html,

https://www.tagesspiegel.de/politik/russland-und-der-ukraine-krieg-die-geduld-des-westens-mit-russland-muss-ein-ende-haben/22605472.html,

https://www.tagesspiegel.de/politik/absturz-in-der-ostukraine-beim-mh17-abschuss-fuehrt-die-spur-nach-russland/22605774.html,

https://www.merkur.de/politik/ermittler-flug-mh17-von-russsischer-rakete-abgeschossen-zr-9895353.html,

https://www.merkur.de/politik/niederlande-russland-fuer-mh17-abschuss-verantwortlich-zr-9898528.html,

https://www.volksstimme.de/politik/ausland/ermittler-flug-mh17-von-russischer-rakete-abgeschossen/1527182379000,

https://www.volksstimme.de/topthemen/niederlande-russland-fuer-mh17-abschuss-verantwortlich/1527281073000,

https://www.mdr.de/nachrichten/politik/meinung/presseschau100.html,

https://wiadomosci.wp.pl/rosja-oskarzona-o-zestrzelenie-mh17-ustalenia-wskazuja-na-bezposredni-udzial-6255573161568385a,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dzisiaj relacja na temat przebiegu działań zbrojnych podejmowanych przez stronę sił ukraińskich Operacji Połączonych Sił wobec DRL, będzie bardzo krótka, bo doszło na donieckim odcinku frontu do tylko 3 naruszeń warunków rozejmu:

Pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach od 19:40 do 20:10, i prowadzony był z kierunku Niewielskoje w stronę Łozowoje. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 pocisków) i automatycznego granatnika AGS-17 (58 granatów).

Kolejny trwał od 21:35 do 22:05, i prowadzony był z Wierchnietoreczkoje (górne) w stronę Wierchnietoreczkoje (dolne). Ostrzał prowadzono tam przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej oraz granatnika SPG-9 (9 granatów).

Ostatni ostrzał przeprowadzono w godzinach od 22:30 do 23:00, i prowadzony był przy użyciu granatnika SPG-9 (3 granaty) z kierunku Metalista (ukr. Trawienoje) w stronę Gołmowskiego.

Na teren DRL spadło tylko 80 pocisków wobec 263 z dnia poprzedniego.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
2 min.

Ранкове зведення на 7.00 27 травня 2018 року

„Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Минулої доби, 26 травня, активні бойові дії тривали Луганському, Донецькому та Маріупільському напрямках.

Російсько-окупаційні війська 28 разів порушили режим припинення вогню з різних видів зброї, з них 2 рази відкривали вогонь з важкого озброєння. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь по всій лінії зіткнення.

Окупанти вдалися до провокаційних дій в районах населених пунктів Кримське та Новотошківське, що на Луганщині. Ворожий обстріл наших позицій з мінометів в районі населеного пункту Кримське наражало на небезпеку мирне населення.

В результаті адекватної відповіді Об’єднаних сил, за даними розвідки, знищено командно-спостережний пункт батальйону 4-ї окремої мотострілецької бригади противника. Ворог поніс втрати – 4 загиблих та 5 поранених.

Активні бойові дії протягом доби тривали також в районах населених пунктів Луганське, Південне, Красногорівка, Кам’янка, Широкине.

Під час бойових дій минулої доби загинув 1 та зазнали поранення чотири наших військовослужбовця.

Днями два військовослужбовця однієї з механізованих бригад, що виконує завдання на Луганському напрямку, самовільно залишили військову частину. Військовою службою правопорядку та правоохоронними органами вживаються заходи щодо розшуку зазначених військовослужбовців.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic wsi Pietrowskoje, która to wg. ukraińskiego sztabu Operacji Połączonych Sił, znajduje się obecnie jakoby pod kontrolą ukraińskich żołnierzy:

Oraz z Gołmowskiego:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Wczoraj w centrum Doniecka zorganizowano dla mieszkańców jarmark z produktami spożywczymi.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2018r.- 1185 dzień od nowego rozejmu.

 1. Przedstawiciel sił zbrojnych Republiki Ługańskiej poinformował o wzięciu do niewoli dwóch „ukrowojaków” ktorzy chcieli przedostać sie na terytorium kontrolowane przez „siły republikańskie” poprzez tzw. szarą strefę. Według niego zatrzymani „ukrowojacy” mieli zeznać ze po prostu uciekli bo mieli już dość panujacego w szeregach „niezwyciężonej armii kijowskiej” chaosu oraz dezorganizacji. Informację przekazaną przez stronę noworosyjską potwierdziły służby prasowe ukraińskiej 14 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej;
  https://www.gazeta.ru/army/news/2018/05/26/11583937.shtml
  https://korrespondent.net/ukraine/3974847-v-lnr-zaiavyly-o-zaderzhanyy-dvukh-ukraynskykh-voennykh

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Sformalizowano” poprzez podpisanie odpowiedniej umowy porozumienie pomiędzy rosyjskim koncernem „Gazprom”, a stroną turecka o budowie „lądowego odcinka” gazociągu „Turecki Potok” którym rosyjski gaz będzie dostarczany do UE;
  https://ria.ru/economy/20180526/1521463185.html
  Ps. A była szansa że UE bedzie „otrzymywać” gaz z Rosji bezpośredni w ramach majacego powstać gazociągu ‚South Stream”, ale wtedy UE (w szczegolności Bułgaria) uległa „naciskom”, ze strony kogo chyba nie trzeba tłumaczyć, i teraz na pośrednictwie będzie sobie zarabiał „cwany sułtan”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Koniec „panowania’ Kijowa na Morzu Azowskim. Rosyjski parlamentarzysta z Krymu wyśmiał ostatni „pomyśl” władz w Kijowie ktore zapowiedziały ze ‚zamierzają patrolować Cieśnine Kerczeńską”, stwierdzając że Rosja działa zgodnie z międzynarodowymi przepisami kontrolując cieśnine pomiędzy [rosyjskimi terytoriami] Tamaniem oraz Krymem, a jeżeli pojawią sie tam jakieś „ukraińskie patrole” to zostaną potraktowane jak „nieproszeni goście”;
  https://ria.ru/world/20180526/1521438913.html
  I w temacie, na Ukrainie już panika, ze Rosjanie „zablokowali ukraińskie porty na wybrzeżu M. Azowskiego” w tym Berdiańsk (obwód zaporoski) ponieważ zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, zaczęli „ścisłą kontrolę” statków przepływających przez Cieśninę Kerczeńską;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/2098997.html
  Ps. KOCIOŁ AZOWSKI…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, czyli kolejne pogromy „nie – Ukraińców” tym razem w Kijowie NN sprawcy (czyli najprawdopodobniej „ukropatrioci’) dokonali napadu na jedno z targowisk na którym miały handlować „osoby narodowości kaukaskiej”, a na którym wczesniej miało dojść do pobicia ukraińskiego emeryta wojskowego. Jednak tym razem „lider” głownej bandy „ukropatriotów” która ‚specjalizuje się” w takich rozróbach, czyli „agent SBU” Jewhen Karas z ugrupowania ‚C 14’ (zwanego na Ukrainie „tituszkami SBU”) zaprzecza jakoby on i jego „pomagierzy” mieli z tym cokolwiek wspólnego;
  https://strana.ua/news/143300-novosti-kiev-v-s14-zajavili-chto-oni-ne-hromili-larki-na-stantsii-lesnoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nowe wieści z „frontu’ na Donbasie, gdzie jak się okazuje na „pierwszej linii” sił prokijowskich walczą nawet ‚bojcy’ z elitarnego „specnazu” ukrobezpieki (SBU), czyli jednostki „Alfa’ SBU. Jak informuje tzw. sztab Operacji Zjednoczonych Sił w trakcie wypełniani „zadania bojowego” na terytorium obwodu ługańskiego pod „ostrzał artyleryjski” dostała się grupa funkcjonariuszy jednostki specjalnej SBU „Alfa”, w wyniku czego śmierć poniosła dwojka z nich. Według oficjalnych danych jeden z nich to podpułkownik (!)
  https://strana.ua/news/143309-na-donbasse-pohiblo-dva-spetsnazovtsa-alfy-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Odnośnie wysłanego przez premiera Węgier Wiktora Orbana do dowodztwa NATO „Memorandum: Inicjatywa budowy nowej polityki NATO w stosunku do Ukrainy” (sprawę już tutaj opisywałem);
  http://www.mysl-polska.pl/1573
  Cytat „Co więcej, polskie instytucje zaczynają kopiować prymitywną propagandę ukraińską i najgorsze metody „uciszania” niewygodnych. I na tym polega różnica między Polską a Węgrami, wynikająca przede wszystkim z tego, że te ostatnie są państwem suwerennym”

  Polubione przez 4 ludzi

 7. A neobanderowcy swoje…
  Nie ma podstaw uzasadniających twierdzenie, że na badanej części cmentarza w Hruszowicach są pochówki członków UPA. Mamy do czynienia wyłącznie ze starszymi, naturalnymi pochówkami – mówi portalowi Kresy.pl, tuż po zakończeniu badań, prof. Krzysztof Szwagrzyk. Dodaje, że strona ukraińska zajmuje w tej kwestii zupełnie odmienne stanowisko.
  „Dowodami” według strony ukraińskiej obecności pięciu (!) ciał „żołnierzy” UPA jest …guzik bieliźniarski i to, ze kości jednego ze zmarłych wskazują, ze śmierć nastąpiła w wyniku urazu głowy. Strona polska wyśmiewa rewelacje banderowców. Wiek guzika będzie dopiero można dopiero po jego dokładnym wyczyszczeniu,a wszystkie znaleziska w grobach datowane są na …lata 30-ste. Min szkielet z widocznymi urazami czaszki „miał” okulary motocyklowe i logiczne wydaje się, ze prawdopodobnie zmarły zginął w wyniku wypadku komunikacyjnego
  https://kresy.pl/wydarzenia/koniec-prac-w-hruszowicach-prof-szwagrzyk-nie-ma-podstaw-do-twierdzenia-ze-sa-tam-groby-czlonkow-upa/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Kolejna „ustawka” SBU wychodzi na światło
  dzienne.
  Halicki Sąd Rejonowy we Lwowie wydał wyrok na podejrzanego, który w marcu 2018 r. podpalił polski autobus turystyczny na ul. Wynnyczenka we Lwowie. Zgodnie z wyrokiem sądu, upublicznionym 25 maja w Rejestrze Wyroków Sądowych, bezpośredni sprawca podpalenia dostał wyrok… w zawieszeniu.
  Jest to o tyle ciekawe, że przecież oskarżano tegoż człowieka o terroryzm, działalność na szkodę państwa i bycie agentem rosyjskich służ
  Sprawę tłumaczy ten oto cytat:
  Jednak w nocy 1 kwietnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, zasymulowała podpalenie innego autobusu w pobliżu Dworca Autobusowego na ulicy Stryjskiej i zatrzymała organizatora oraz wykonawcę podpalenia autobusu na ul. Wynnyczenka.
  Innymi słowy SBU sama podpaliła kolejny autokar na polskich blachach a później oskarżyła jakiegoś widza, który wszystko filmował o działalność anty-ukraińską następnie za złożenie zeznań, które obciążałyby „winnych” (stronę rosyjska) zmniejszono wyrok „terrorysty na 5 lat w zawieszeniu na DWA.
  https://zaxid.net/vikonavets_pidpalu_polskogo_avtobusa_u_lvovi_otrimav_umovniy_termin_n1457651
  https://wschodnik.pl/ukraina/item/17088-sprawca-podpalenia-polskiego-autobusu-we-lwowie-otrzymal-wyrok-w-zawieszeniu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak donoszą ukraińskie media tylko co 20-sty pracujący w Polsce Ukrainiec pracuje w naszej ojczyźnie legalnie. Nie wiem na ile prawdomówne są te dane tym bardziej, ze urzędy w Polsce podają ,iż takich pracowników jest ponad 300 tysięcy.
  https://www.5.ua/ukrayina/tilky-kozhen-20i-ukrainets-vyizhdzhaie-na-zarobitky-v-polshchu-lehalno-zmi-170506.html
  Problemem dla tej grupy są zmiany w przydzielaniu emerytur. Większość z nich nie dostanie świadczeń od strony polskiej (nie płaca składek), ale i na Ukrainie mogą zetknąć się z podobnym problemem. Po wdrożeniu nowej reformy emerytalnej oficjalnie na Ukrainie nie podniesiono wieku emerytalnego. Pisze oficjalnie, bo podwyższono ilość lat składkowych jakie MUSI mieć obywatel by ubiegać się o świadczenia.
  De facto wiele starszych osób które przyjechała do Polski za chlebem nie otrzyma w Polsce i Ukrainie ŻADNYCH świadczeń, a w związku z warunkami pracy ( kto przepracował choć rok na linii produkcyjnej szczególnie latem ten wie o co chodzi) niedługo „wypalą się” fizycznie i psychicznie.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Obiecanki cacanki Poroszenki”, czyli „jubileusz” jego 4 – letnich rządów i 10 rzeczy ktore obiecywał zrobić, a nie zrobił;
  https://strana.ua/news/143002-chto-obeshchal-i-cheho-ne-sdelal-poroshenko-za-chetyre-hoda-prezidentstva.html
  1. „ATO potrwa kilka godzin”, no cóż…
  2. „Uczestnicy ATO beda zarabiać 1000 hrywien dziennie”, no cóż…
  3. „Sprzedam fabrykę Roshen w Rosji”, zamiast „sprzedana” jest „zakonserwowana”…
  4. Obiecał nie wytaczać spraw karnych przeciwko dziennikarzom, no cóż…
  5. „Dolar będzie po 10 hrywien”, no cóż…
  6. Obiecywał że „zablokuje” wyprowadzanie funduszy z Ukrainy do tzw. rajów podatkowych (z ros. ofszorów), no cóż, przecież nie mógł „zablokować” samego siebie…
  7. Jawność w tworzeniu list wyborczych, no cóż…
  8. „Status quo” dla języka rosyjskiego, no cóż, nie dość ze ogranicza się prawa ludnosci rosyjskojęzycznej to dodatkowo uderza się w inne mniejszosci co wywołało ostry konflikt z Węgrami…
  9. Obiecywał ze „znajdzie akceptowalne sposoby współpracy z Rosją”, no cóż…
  10. Żytomierz stanie się „stolica ukraińskiego przemysłu kosmicznego” (!) no cóż, mieszkańcy Żytomierza do tej pory nie widzieli nawet UFO…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Płw. Koreańskiego, czyli samodzielne działania Prezydenta Korei Płd odniosły sukces i w Korei Płn jednak pojawiła sie delegacja z USA, z byłym ambasadorem tego kraju w Korei Płd na czele, by omówić przygotowania do szczytu liderów Korei Płn oraz USA. Warto przypomnieć że Prezydent Korei Płd skrytykował decyzje Prezydenta USA o ‚zawieszeniu” szczytu,a nastepnie spotkał się sam z liderem Korei Płn w tzw. strefie zdemilitaryzowanej;
  https://korrespondent.net/world/3974932-delehatsyia-ssha-prybyla-v-severnuui-koreui-smy

  Polubione przez 4 ludzi

  • A w tureckich mediach pojawiły sie informacje ze władze Turcji mogą się ‚wypiąć” na zakup amerykańskich F – 35 i zamiast nich kupić…rosyjskie Su – 57. Warto przypomnieć że USAmany „szczują’ Turków, ze nie sprzedadzą im F – 35, pomimo ze w tej sprawie podpisano już umowę, jeżeli się nie „zdemokratyzują” oraz nie przestaną „kolaborować” z Rosją;
   https://strana.ua/news/143365-turtsija-mozhet-kupit-rossijskie-samolety-su-57-vmesto-amerikanskikh-f-35-.html

   Polubione przez 2 ludzi

   • sułtan nie lubi gróźb…
    Swoja droga w Syrii szykuje się kolejna wielka ofensywa-tym razem celem jest prowincja (i miasto) Dara. Gdy ten bastion opozycji padnie pozostaną już tylko dwa ważniejsze skupiska sił nie-rządowych w Syrii. Pierwszy w prowincji Idlib gdzie trwa wojna domowa między Al-Kaidą a prodemokratycznymi strukturami (dochodzą też oddziały pro-tureckie) i druga tereny zajęte przez Kurdów. Coś czuję, że Rosja i rząd w Damaszku ubija deal z sułtanem i za wycofanie swojego parasola ochronnego nad rebeliantami wspólnie stłamszą Kurdów.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.