Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2018r.- 1186 dzień on nowego rozejmu.


W wyniku reformy budżetu UE w zakresie funduszy spójnościowych Polska straci od 23%, do 11% (w wersji optymistycznej) sumy dopłat unijnych w stosunku do dotychczas obowiązującego budżetu.

Komisja Europejska przyjęła 2 maja br. ogólny plan budżetu UE na lata 2021-27, ale szczegółowe zasady wydawania pieniędzy będą określone w jeszcze nieogłoszonych przepisach o konkretnych „politykach” budżetowych Unii.

Dlatego też w niedzielę wieczorem (27.05.2018r.) najwyżsi urzędnicy Komisji Europejskiej rozpoczęli finalne prace nad projektami reformy o polityce spójności i polityce rolnej, które w najbliższy wtorek powinny zostać oficjalnie zatwierdzone przez komisarzy UE.

W obecnie obowiązującym budżecie to Polska jest największym beneficjentem polityki spójności, czyli finansowanej z unijnego Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

I tak, polski udział w polityce spójności w latach 2014-20 to około 83,9 mld euro w przeliczeniu na ceny z 2018 r. Gdyby obecne reguły (z okresu 2014-20) dzielenia funduszy spójnościowych zastosować do projektowanego budżetu 2021-27, to Polsce przypadłoby o 10-11% mniej pieniędzy, czyli dostałaby około 75,1 mld euro w cenach z 2018 r. To byłoby cięcie niewiele większe od planowanej redukcji całej unijnej puli na spójność, które wynosi 10%.

Jednak problem obecnie polega na tym, że obecne reguły co do polityki spójności zostaną na pewno zmienione i jest bardzo możliwe, że z jeszcze większą stratą dla Polski.

Otóż, Komisja Europejska bardzo poważnie rozważa utrzymanie tzw. „metody berlińskiej”, ale modyfikacjami ścinającymi fundusze dla Polski aż o 23%, czyli z obecnych 83,9 mld do 64,4 mld euro (w sumie około 20 mld euro mniej niż w poprzednim budżecie). Natomiast na tym wariancie reformy najmocniej skorzystałyby kraje unijnego Południa – przykładowo spójnościowa działka dla Włoch zwiększyłby się o około 20%.

Drugi wariant reformy, pierwotnie zaproponowany przed rokiem przez Niemcy, przewiduje „podział linearny” funduszy przede wszystkim w zależności od PKB, ale bez wrzucania regionów w trzy odrębne kategorie. Różnica między zmodyfikowaną „metodą berlińską” i „wariantem linearnym” na obecnym etapie prac jest neutralna dla Polski, bo przynosi bowiem takie samo cięcie o 23%.

Jest jeszcze trzeci wariant reformy budżetu unijnego na lata 2021-2027 nazywany jest „wariantem słowackim”, promowany przez Słowaka Marosza Szefczowicza (jeden z wiceprzewodniczących KE), który ma w założeniu ochronić przez znacznymi redukcjami unijnego budżetu kraje grupy wyszehradzkiej.

Zwolennicy tego wariantu zaproponowali tzw. „korytarze przejściowe”, co uzasadniane jest tym, że ta metoda „tymczasowo” spłaszcza przykre efekty „formuły berlińskiej” dla Europy środkowej. W tej części Unii, która w ostatnich latach dobrze się rozwijała, spora część beneficjentów zacznie przesuwać się do kategorii bogatszych regionów, którym należą się mniejsze subsydia. W tym oczywiście Polska, ale przy zastosowaniu korekt z „wariantu słowackiego” fundusze spójnościowe dla Polski z obecnych 83,9 mld euro zmniejszyłby się do około 75,1 mld euro. A zatem efekt finansowy dla Polski byłby taki, jakby utrzymano reguły z okresu 2014-20, czyli nic byśmy nie zyskali i stracili. Natomiast w przypadku Węgier, zastosowanie „wariantu słowackiego” spowodowałoby, że zamiast o 25%, straciły by one tylko około 13% łącznej kwoty funduszy europejskich.

W obecnie analizowanych projektach rozwiązań budżetowych przez Komisję Europejską są finansowe bezpieczniki, a więc taki, że żaden kraj UE w przyszłym budżecie nie powinien stracić więcej niż 25, ale też nie może zyskać więcej niż 10% pieniędzy z polityki spójności w porównaniu z obecną unijną siedmiolatką 2014-20.

Można się spodziewać, że na finiszu prac przed wtorkową decyzją Komisji Europejskiej dyskusje komisarzy będą dotyczyć tego, czy i do jakiego stopnia ograniczać straty Europy środkowej oraz zyski Południa wynikające ze zmodyfikowanej „metody berlińskiej” lub „linearnej”.

W efekcie Polska straci na pewno część dotychczas przydzielanych nam funduszy, zaś kwota jaka nam przejdzie koło nosa wahać się będzie pomiędzy 10 a 20 mld euro (od 40 do około 80 mld złotych). Mniej więcej w górnym zakresie tej straty wynosić będą Polskę zobowiązania finansowe z tytułu zakupu od Stanów Zjednoczonych całości programu tarczy rakietowej „Wisła”. Stać nas, więc ten ubytek w sumie ponad 160 mld złotych w okresie najbliższych 6 lat (ponad 25 mld złotych rocznie), nic nam złego nie przyniesie. No chyba, że program socjalny PiS się w efekcie zawali 🙂

Dodatkowo jest jeszcze problem redukcji budżetu unijnego w zakresie polityki rolnej UE od 2021 r. W obecnym budżecie Polsce przypada 21 mld euro na bezpośrednie dopłaty rolne oraz 10,9 mld euro (w cenach z 2011 r.) w programach rozwoju obszarów wiejskich, które – wedle wyliczeń Parlamentu Europejskiego zostaną przycięte o ponad 20% w projekcie na lata 2021-27, ale w wyniku brexitu Wielkiej Brytanii skala tego cięcia spadnie do 13%, jeśli porównywać budżety dla 27 krajów UE, czyli bez Brytyjczyków. Jak by nie patrzeć, to i tu stracimy, w porównaniu z obecnie obowiązującym budżetem, w sumie nie mniej niż około 4,2 mld euro (grubo ponad 16 mld złotych).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym było bardzo spokojnie, gdyż tylko godzinach od 08:30 do 09:30 doszło do jednego tylko ostrzału, który prowadzony był z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, 29 granatów wystrzelonych z automatycznego granatnika AGS-17.

Ostry ostrzał rozpoczął się dopiero w późnych godzinach wieczornych, z których pierwszy miał miejsce w czasie, od 19:40 do 20:10, i był prowadzony z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa, moździerz kaliber 120 mm. I to był pierwszy i ostatni ostrzał w tym punkcie frontu.

Pozostałe miały miejsce na innych odcinkach frontu donieckiego:

Od 20:10 do 20:40, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa, 4 wystrzały z opancerzonego wozu bojowego BMP-1 i broń maszynowa. Na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze przeprowadzili w sumie 5 ostrzałów, z których ostatni zakończył się o 21:30. Ostrzały nie były intensywne i prowadzono je głównie przy użyciu broni maszynowej. Poza tym jeszcze 5 razy wystrzelono z granatnika SPG-9.

Od 20:45 (do 21:15), miał miejsce pierwszy ostrzał w rejonie Gorłówki, i przeprowadzono go przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (3 pociski), granatnika AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej, z kierunku Troiczkoje w stronę Ozierjanowki. Łącznie na tym odcinku frontu przeprowadzono aż 7 ostrzałów, i wzt. był to najbardziej aktywny fragment linii rozgraniczenia. Ostatni ostrzał miał tam miejsce o godzinie 23:00. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 10 min kaliber 120 mm i 10 min kaliber 82 mm oraz 43 pociski z opancerzonych wozów bojowych BMP-2 i BMP-1, a także 87 granatów AGS-17.

Poza tym przeprowadzony został o godzinie 23:00 jeszcze jeden ostrzał w rejonie Dokuczajewska, na południe od Doniecka. Prowadzony był on przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min) z kierunku Mikołajewki w stronę przedmieść Dokuczajewska.

Łącznie w ciągu dnia poprzedniego na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 16 razy naruszyli warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 236 pocisków, wobec 80 z dnia poprzedniego.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w czasie minionego weekendu, nie odnotowano ze strony ukraińskiej żadnego incydentu zbrojnego naruszającego warunki obowiązującego rozejmu.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation
4 min.

Зведення прес-центру Об’єднаних сил
станом на 7:00 28 травня 2018 року

„Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Упродовж минулої доби, 27 травня, інтенсивність бойових дій зменшилася. Російско-окупаційні війська порушили режим припинення вогню 22 рази, з них 4 рази застосовували важке озброєння. Наші війська давали адекватну відповідь противнику.

На Горлівському напрямку бойові дії тривали в районах населених пунктів Світлодарськ, Зайцеве та Новгородське. На Донецькому напрямку – поблизу Шахти Бутівки, Красногорівки та Мар’їнки.

Мала загострення ситуація на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Павлопіль, Водяне та Широкине.

Вчора, близько 19 години, під час короткого бойового зіткнення поблизу населеного пункту Павлопіль, ворогу нанесено втрат. За уточненими даними трьох окупантів знищено та трьох поранено. Водночас, доля одного військовослужбовця Об’єднаних сил наразі невідома. Обставини зникнення військовослужбовця з’ясовуються, вживаються заходи щодо його розшуку.

Під час бойових дій минулої доби два наших воїна отримали поранення, їх невідкладно було евакуйовано до шпиталю.

Поточної доби, 28 травня, втрат немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2018r.- 1186 dzień on nowego rozejmu.

 1. OT ze słonecznej Italii, gdzie „zwyciężyła demokracja’, czyli wybory wyborami a kto ma rządzić Włochami. zadecyduje ktoś za nich..
  https://www.tvp.info/37381002/wlochy-niemcy-nie-beda-wskazywac-nam-kandydata-na-ministra-finansow
  https://www.pb.pl/wloska-prasa-powazny-kryzys-instytucjonalny-coraz-blizsze-nowe-wybory-930599
  Ale to oczywiście Rosja szantażuje i wymusza przychylne sobie decyzje, za co trzeba nakładać na nią sankcje…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Nie wiem, czy to było, ale jest dalszy ciąg przygód samozwańczego dziennikarza, błazna, którego już nie chciano w Rosji, jak widać, ten pajac nadal szerzy swoja ulubiona propagandę:

  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.