Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2018r.- 1187 dzień od nowego rozejmu.


„Strona ukraińska uważa, że pomnik żołnierzy UPA w Hruszowicach powinien być odnowiony”– poinformował portal telewizji „Hromadske”, powołując się na sekretarza ukraińskiej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremeta, który wraz z innymi ukraińskimi „ekspertami” obserwował badania archeologiczne na miejscu pomnika poświęconemu pamięci bandytów z UPA w Hruszowicach.

„Ukraińscy i polscy eksperci mają odmienne zdanie na temat wyników badań archeologicznych w Hruszowicach na Podkarpaciu, które miały wykazać, czy na lokalnym cmentarzu znajdowały się mogiły członków UPA”– poinformowały wczoraj ukraińskie media.

Odmienne zdanie na temat wyników prac archeologicznych dokonanych w miejscu pomnika UPA na cmentarzu w Hruszowiczach wynika z tego, że według wyników przeprowadzonych badań polski IPN stwierdził, że poszukiwania nie potwierdziły, że mogiły znajdowały się w miejscu zdemontowanego w 2017 r. pomnika ku czci UPA.

Natomiast do wprost przeciwnych wniosków doszedł, obserwujący badania polskich archeologów, sekretarz ukraińskiej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta, który na swojej stronie na Facebooku napisał, że:

„Wstępne wnioski grupy ukraińskich ekspertów mówią, że wśród 18 pochówków znajdują się co najmniej trzy pochówki żołnierzy UPA. Potwierdzają to wspomnienia świadków, dane archiwalne, charakter i głębokość pochówków i znajdujące się tam przedmioty”.

A więc według niego:

„Potwierdzają się świadectwa i wspomnienia, że żołnierze UPA chowani byli przeważnie w nocy na miejscu (istniejących) cywilnych grobów. Okazuje się, że zdemontowany pomnik UPA w Hruszowicach nie był jedynie symboliczny, a był pomnikiem nagrobnym i ma być odnowiony!!!” dodał w swoim wpisie na Facebooku Szeremeta.

Prace archeologiczne na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach koło Przemyśla, rozpoczęte w czwartek rano, zakończyły się w sobotę późnym wieczorem (24-26 maja).

„W wyniku prac ujawniono cywilne, pojedyncze pochówki 16 osób, w tym mężczyzn, kobiet i dzieci. Szczątków nie ekshumowano”– poinformowali eksperci IPN.

Badania prowadziło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod kierownictwem wiceprezesa Instytutu Krzysztofa Szwagrzyka. W skład zespołu weszli m.in. archeolodzy i medyk sądowy.

Również mecenas Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oświadczyła, że nie ma podstaw, by uważać, że w miejscu zdewastowanego pomnika pochowani byli członkowie UPA:

„Przeprowadzone badania archeologiczne i medyczno-sądowe nie dały podstaw do uznania, że w miejscu zdemontowanego pomnika ku czci UPA znajdowały się zbiorowe lub pojedyncze mogiły członków tej ukraińskiej formacji”.

Ja zaś dodam ze swej strony, że nawet jeśli byli by pochowani tam członkowie nazistowskiej bandy UPA, to tym gorzej dla nich, bo nie wolno upamiętniać miejsc pochowania zbrodniarzy, czy też nawet członków zbrodniczych organizacji, które kolaborowały z niemieckim najeźdźcą oraz same dokonywały na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa, w wyniku czego na naszych Kresach Wschodnich zostało brutalnie zgładzonych około 200 tysięcy Polaków.

Pomnik poległych członków UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach został nielegalnie wzniesiony przez Ukraińców w 1994 r. Miał on kształt bramy, której połowy połączono u góry metalowym herbem Ukrainy. Na tablicach znajdował się m.in. napis „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”. Trzy lata temu z pomnika skuto tablice poświęcone UPA. W ostatnich latach był wielokrotnie dewastowany.

Aż wreszcie w dniu 26 kwietnia zeszłego roku dokonano zgodnie z obowiązującym prawem demontażu nielegalnie wzniesionego pomnika. Decyzję o rozbiórce podjął wójt gminy Stubno, na terenie której leży wieś Hruszowice.

Wcześniej w 2013 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zadeklarowała, że „zamierza podjąć zdecydowane działania zmierzające do likwidacji” pomnika poświęconego UPA, który znajduje się w Hruszowicach.

Właśnie demontaż tego nielegalnie postawionego pomnika w Hruszowicach stanowi dla ukraińskich władz pretekst do wprowadzenia całkowitego zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, wojen oraz konfliktów jakie miały miejsce w przeszłości na terytorium obecnie zajmowanym przez Ukrainę. Od tego czasu między Polską a Ukrainą trwa ostry spór w tej sprawie. Strona ukraińska oświadcza, że prowadzone przez polskich historyków z IPN prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na jej terytorium mogą być wznowione pod warunkiem odbudowy zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce.

https://twitter.com/poszukiwaniaipn,

https://web.facebook.com/profile.php?id=100002227034116,

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/ukraincy-chca-odbudowy-pomnika-upa-w-hruszowicach,12079044/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_UPA_w_Hruszowicach,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu w dniu wczorajszym było względnie spokojnie, bo ukraińscy żołnierze tylko 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

I tak, pierwszy z tych ostrzałów miał miejsce w czasie, od godziny 15:15 do 15:45, i prowadzony on był z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska, 20 wystrzałów z opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i 29 granatów z AGS-17 oraz broń maszynowa, w tym ciężka. W rejonie Dokuczajewska, ale na terytorium DRL wzięto do niewoli ukraińskiego bojca (film poniżej w części filmowej dzisiejszej relacji).

Kolejne trzy ostrzały miały miejsce już w godzinach nocnych, z których pierwszy trwał od 20:40 do 21:20, i prowadzony był z kierunku Awdiejewki w stronę przedmieść Spartakusa, moździerz kaliber 120 mm (3 miny) oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

Następny rozpoczął się o 20:50 a zakończył o 21:30, i prowadzony był z kierunku Wierchnietoreczkoje (górne) w stronę Wierchnietoreczkoje (dolne), 10 granatów z SPG-9, 29 granatów z AGS-17 i 50 pocisków z transportera opancerzonego BTR, a także broń maszynowa, w tym ciężka.

Ostatni ostrzał prowadzony był przez około 40 minut (od 22:10 do 22:50), i prowadzony był dokładnie w tym samym punkcie frontu, co poprzedni, ale tym razem przy użyciu: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (3 granaty) oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

Dodam jeszcze, że podczas powyższych ostrzałów spadło na terytorium DRL około 210 pocisków, wobec 236 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja znacznie się pogorszyła, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, aż 6 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice: Donieckiego, Gołubowskiego, Żiełoboka, Priszyba i Łozowoje.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

Оперативне зведення на 7.00 29 травня 2018 року

„За минулу добу, 28 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил інтенсивність бойових дій залишалася стабільно високою, обстановка складною та контрольованою.

Активні бойові дії тривали з найбільшою інтенсивністю в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Золоте, що на Луганському напрямку. Також в районах населених пунктів Світлодарськ, Новоселівка друга, Марїнка, Новомихайлівка, Старогнатівка, Водяне, Широкине.

На обстріли противника з мінометів та стрілецького озброєння підрозділи Об’єднаних сил рішуче відповідали вогнем.

Російсько-окупаційні війська 37 разів за добу порушували режим тиші. З них 9 разів застосовували міномети калібру 82 та 120 мм.

Під час бойових дій, минулої доби, шість наших військовослужбовців отримали поранення, їх невідкладно евакуйовано до шпиталів.

Минулої доби російсько-окупаційні війська тричі порушили норми Міжнародного гуманітарного права, здійснюючи теракти проти мирного населення. Так, близько 5 години ранку окупанти обстріляли з гранатомету населений пункт Чермалик. Близько 11:40, прикриваючись житловими кварталами Горлівки, вели обстріл з міномету по селищу Залізне, внаслідок чого загинула 15-річна дитина. Близько 15-ї години терористи відкрили вогонь по населеному пункту Південне, завдавши осколкових поранень мирному мешканцю.

За фактами обстрілів мирних населених пунктів російсько-окупаційними військами порушено кримінальні справи.
Поточної доби, станом на 7.00 ранку, втрат наших військ немає.

За даними розвідки, трьох окупантів знищено та п’ятьох поранено.

Докладніше про події за минулу добу в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Wioska Donieckij (ŁRL) znowu znalazła się pod ostrzałem prowadzonym przez ukraińskich żołnierzy:

Oraz jeszcze krótka relacja filmowa z Dokuczajewska (DRL):

I z Pietrowskoje na południowych obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy wieś Donieckij.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2018r.- 1187 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ktoś tu mocno przesadził.

  Wojska państw NATO nie mogą znaleźć się w sytuacji, w której były ukraińskie wojska w 2014 roku pod Iłowajskiem, gdy ostrzeliwano je z terytorium Rosji, ale z powodów politycznych miały zakaz odpowiedzi ogniem.
  Oświadczył o tym marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, występując w poniedziałek na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.
  https://wschodnik.pl/polityka/item/17112-marszalek-senatu-nato-nie-moze-dopuscic-do-kotla-ilowajskiego-dla-swoich-wojsk.html
  Komentarz: Gdzie leży Iłowajsk chyba nasz szanowny polityk nie ma bladego pojęcia jak wyglądały te walki. Nawet na portalu defence24 który stara się pokazywać UA w dobrym świetle przebieg walk odbiega od tych opisanych przez marszałka.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Iłowajśk
  http://www.defence24.pl/bataliony-ochotnicze-pod-ilowajskiem-dotkliwa-porazka-ukrainy

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.