Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2018r.- 1187 dzień od nowego rozejmu.


„Strona ukraińska uważa, że pomnik żołnierzy UPA w Hruszowicach powinien być odnowiony”– poinformował portal telewizji „Hromadske”, powołując się na sekretarza ukraińskiej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremeta, który wraz z innymi ukraińskimi „ekspertami” obserwował badania archeologiczne na miejscu pomnika poświęconemu pamięci bandytów z UPA w Hruszowicach.

„Ukraińscy i polscy eksperci mają odmienne zdanie na temat wyników badań archeologicznych w Hruszowicach na Podkarpaciu, które miały wykazać, czy na lokalnym cmentarzu znajdowały się mogiły członków UPA”– poinformowały wczoraj ukraińskie media.

Odmienne zdanie na temat wyników prac archeologicznych dokonanych w miejscu pomnika UPA na cmentarzu w Hruszowiczach wynika z tego, że według wyników przeprowadzonych badań polski IPN stwierdził, że poszukiwania nie potwierdziły, że mogiły znajdowały się w miejscu zdemontowanego w 2017 r. pomnika ku czci UPA.

Natomiast do wprost przeciwnych wniosków doszedł, obserwujący badania polskich archeologów, sekretarz ukraińskiej międzyresortowej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta, który na swojej stronie na Facebooku napisał, że:

„Wstępne wnioski grupy ukraińskich ekspertów mówią, że wśród 18 pochówków znajdują się co najmniej trzy pochówki żołnierzy UPA. Potwierdzają to wspomnienia świadków, dane archiwalne, charakter i głębokość pochówków i znajdujące się tam przedmioty”.

A więc według niego:

„Potwierdzają się świadectwa i wspomnienia, że żołnierze UPA chowani byli przeważnie w nocy na miejscu (istniejących) cywilnych grobów. Okazuje się, że zdemontowany pomnik UPA w Hruszowicach nie był jedynie symboliczny, a był pomnikiem nagrobnym i ma być odnowiony!!!” dodał w swoim wpisie na Facebooku Szeremeta.

Prace archeologiczne na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach koło Przemyśla, rozpoczęte w czwartek rano, zakończyły się w sobotę późnym wieczorem (24-26 maja).

„W wyniku prac ujawniono cywilne, pojedyncze pochówki 16 osób, w tym mężczyzn, kobiet i dzieci. Szczątków nie ekshumowano”– poinformowali eksperci IPN.

Badania prowadziło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod kierownictwem wiceprezesa Instytutu Krzysztofa Szwagrzyka. W skład zespołu weszli m.in. archeolodzy i medyk sądowy.

Również mecenas Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oświadczyła, że nie ma podstaw, by uważać, że w miejscu zdewastowanego pomnika pochowani byli członkowie UPA:

„Przeprowadzone badania archeologiczne i medyczno-sądowe nie dały podstaw do uznania, że w miejscu zdemontowanego pomnika ku czci UPA znajdowały się zbiorowe lub pojedyncze mogiły członków tej ukraińskiej formacji”.

Ja zaś dodam ze swej strony, że nawet jeśli byli by pochowani tam członkowie nazistowskiej bandy UPA, to tym gorzej dla nich, bo nie wolno upamiętniać miejsc pochowania zbrodniarzy, czy też nawet członków zbrodniczych organizacji, które kolaborowały z niemieckim najeźdźcą oraz same dokonywały na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa, w wyniku czego na naszych Kresach Wschodnich zostało brutalnie zgładzonych około 200 tysięcy Polaków.

Pomnik poległych członków UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach został nielegalnie wzniesiony przez Ukraińców w 1994 r. Miał on kształt bramy, której połowy połączono u góry metalowym herbem Ukrainy. Na tablicach znajdował się m.in. napis „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”. Trzy lata temu z pomnika skuto tablice poświęcone UPA. W ostatnich latach był wielokrotnie dewastowany.

Aż wreszcie w dniu 26 kwietnia zeszłego roku dokonano zgodnie z obowiązującym prawem demontażu nielegalnie wzniesionego pomnika. Decyzję o rozbiórce podjął wójt gminy Stubno, na terenie której leży wieś Hruszowice.

Wcześniej w 2013 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zadeklarowała, że „zamierza podjąć zdecydowane działania zmierzające do likwidacji” pomnika poświęconego UPA, który znajduje się w Hruszowicach.

Właśnie demontaż tego nielegalnie postawionego pomnika w Hruszowicach stanowi dla ukraińskich władz pretekst do wprowadzenia całkowitego zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, wojen oraz konfliktów jakie miały miejsce w przeszłości na terytorium obecnie zajmowanym przez Ukrainę. Od tego czasu między Polską a Ukrainą trwa ostry spór w tej sprawie. Strona ukraińska oświadcza, że prowadzone przez polskich historyków z IPN prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na jej terytorium mogą być wznowione pod warunkiem odbudowy zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce.

https://twitter.com/poszukiwaniaipn,

https://web.facebook.com/profile.php?id=100002227034116,

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/ukraincy-chca-odbudowy-pomnika-upa-w-hruszowicach,12079044/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_UPA_w_Hruszowicach,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Powsta%C5%84cza_Armia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu w dniu wczorajszym było względnie spokojnie, bo ukraińscy żołnierze tylko 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

I tak, pierwszy z tych ostrzałów miał miejsce w czasie, od godziny 15:15 do 15:45, i prowadzony on był z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska, 20 wystrzałów z opancerzonego wozu bojowego BMP-2 i 29 granatów z AGS-17 oraz broń maszynowa, w tym ciężka. W rejonie Dokuczajewska, ale na terytorium DRL wzięto do niewoli ukraińskiego bojca (film poniżej w części filmowej dzisiejszej relacji).

Kolejne trzy ostrzały miały miejsce już w godzinach nocnych, z których pierwszy trwał od 20:40 do 21:20, i prowadzony był z kierunku Awdiejewki w stronę przedmieść Spartakusa, moździerz kaliber 120 mm (3 miny) oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

Następny rozpoczął się o 20:50 a zakończył o 21:30, i prowadzony był z kierunku Wierchnietoreczkoje (górne) w stronę Wierchnietoreczkoje (dolne), 10 granatów z SPG-9, 29 granatów z AGS-17 i 50 pocisków z transportera opancerzonego BTR, a także broń maszynowa, w tym ciężka.

Ostatni ostrzał prowadzony był przez około 40 minut (od 22:10 do 22:50), i prowadzony był dokładnie w tym samym punkcie frontu, co poprzedni, ale tym razem przy użyciu: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (3 granaty) oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

Dodam jeszcze, że podczas powyższych ostrzałów spadło na terytorium DRL około 210 pocisków, wobec 236 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja znacznie się pogorszyła, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, aż 6 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice: Donieckiego, Gołubowskiego, Żiełoboka, Priszyba i Łozowoje.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

Оперативне зведення на 7.00 29 травня 2018 року

„За минулу добу, 28 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил інтенсивність бойових дій залишалася стабільно високою, обстановка складною та контрольованою.

Активні бойові дії тривали з найбільшою інтенсивністю в районах населених пунктів Кримське, Новотошківське, Золоте, що на Луганському напрямку. Також в районах населених пунктів Світлодарськ, Новоселівка друга, Марїнка, Новомихайлівка, Старогнатівка, Водяне, Широкине.

На обстріли противника з мінометів та стрілецького озброєння підрозділи Об’єднаних сил рішуче відповідали вогнем.

Російсько-окупаційні війська 37 разів за добу порушували режим тиші. З них 9 разів застосовували міномети калібру 82 та 120 мм.

Під час бойових дій, минулої доби, шість наших військовослужбовців отримали поранення, їх невідкладно евакуйовано до шпиталів.

Минулої доби російсько-окупаційні війська тричі порушили норми Міжнародного гуманітарного права, здійснюючи теракти проти мирного населення. Так, близько 5 години ранку окупанти обстріляли з гранатомету населений пункт Чермалик. Близько 11:40, прикриваючись житловими кварталами Горлівки, вели обстріл з міномету по селищу Залізне, внаслідок чого загинула 15-річна дитина. Близько 15-ї години терористи відкрили вогонь по населеному пункту Південне, завдавши осколкових поранень мирному мешканцю.

За фактами обстрілів мирних населених пунктів російсько-окупаційними військами порушено кримінальні справи.
Поточної доби, станом на 7.00 ранку, втрат наших військ немає.

За даними розвідки, трьох окупантів знищено та п’ятьох поранено.

Докладніше про події за минулу добу в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Wioska Donieckij (ŁRL) znowu znalazła się pod ostrzałem prowadzonym przez ukraińskich żołnierzy:

Oraz jeszcze krótka relacja filmowa z Dokuczajewska (DRL):

I z Pietrowskoje na południowych obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Ostrzelana przez ukraińskich żołnierzy wieś Donieckij.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2018r.- 1187 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Obrotowi Ukroince”, czyli skandal w Czerniowcach gdzie wykryto że rodzice masowo fałszują dokumenty by zapisać swoje dzieci do istniejacej w mieście szkoły żydowskiej;
  >https://www.facebook.com/shimon.briman/posts/1876773875668359
  Ps. Oto i „dumny naród ukraiński”, czyli jaga do ‚Maskali” i krzyczą „My bratiszki!”, jadą do Lachów i drą sie ‚My bracia!”, a na koniec wybierają się do Tel – Awiwu i już na sali odpraw radośnie wykrzykują „Szalom!”.,..

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe, czyli szef MSZ Niemiec Heiko Mass podczas swojego wystąpienia Global Solutions Summit w berlinie ogłosił że władze Niemiec będą kontynuowały dalsza współpracę z Iranem, dopóki jego władze będą przestrzegały „umowy denuklearyzacyjnej” zawartej w 2015 roku, czyli podsumowując Berlin ‚olał” pogróżki Waszyngtonu w tej sprawie…
  https://ria.ru/world/20180529/1521579124.html
  Warto przypomnieć że wcześniej podobne zapewnienie padło z ust Prezydenta Francji, a i „proamerykańskie” władze Wlk. Brytanii zajęły w tej sprawie wcale nie „jednoznaczną”, czyli zgodną z USA, postawę…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny ‚atak agentów Kremla’ na ukraińskiego parlamentarzystę Ihora Mosijczuka (głównego „pomagiera” Ihora Laszki „teczowego lidera” Partii Radykalnej), czyli ciag dalszy BANDYCKICH PORACHUNKÓW pomiędzy ukraińskimi politykami. W Kijowie spalono samochód należący do „pomocnika” Mosijczuka;
  https://strana.ua/news/143531-v-kieve-neizvestnyj-s-zazhihatelnoj-smesju-podzheh-avtomobil-pomoshchnika-nardepa-mosijchuka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy Matios w wywiadzie dla ukromediów przyznał ze aż 1/4 ukraińskich wojskowych popełniła jakies przestępstwa, a „poziom przestępczości wśród żołnierzy radykalnie wzrósł od wybuchu działań wojennych w Donbasie”. Według informacji przedstawionych przez Matiosa ukraińscy wojskowi popełniają rocznie około 20 tysięcy przestępstw, a przez ostatnich niepełnych pięciu miesięcy odnotowano juz popełnienie prawie 5 tys. przestępstw, z czego 200 zakwalifikowano jako ‚zbrodnie wojenne”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3975265-matyos-chetvert-voennykh-sovershauit-prestuplenyia
  Ps. Ten Matios to chyba jakiś kolejny ‚agent Kremla”…

  Polubione przez 4 ludzi

    • Bo to prawda. Nawet w 2014 roku pisali o tym w „RZ”. Był wywiad z aktywistą z Majdanu (facet naprawdę wierzył, że walczy o lepsze jutro Ukrainy i swoich dzieci) w którym ten skarżył się, że do tworzących się batalionów ochotniczych które szły walczyć z „sepsami” dokooptowano zwykłych kryminalistów (brakowało ochotników wiec zmuszano element do zapisywania się).
     Jak to się skończyło widać i słychać do teraz. Bandyci mienia się bohaterami chociaż ich jedyne zasługi to grabież mienia , porywania i tortury stosowane na cywilach. Przykład batalionu „Tornado” jest więcej niż wystarczający.

     Polubione przez 3 ludzi

 5. I jak informują „nasze” mediomatoły, czyli że to w Rosji ciągłe pijaństwo, parę „njusów” w temacie z „bratniej” (wobec „naszych” władz) Ukrainy. W Kijowie w jednym ze szpitali chorych przyjmowali pijani lekarze;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3975238-v-bolnytse-kyeva-patsyentov-prynymaly-pianye-vrachy-smy
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu lwowskiego do szpitala z objawami zatrucia alkoholem trafiły 3 kilkunastoletnie uczennice;
  https://korrespondent.net/ukraine/3975248-na-lvovschyne-try-shkolnyka-otravylys-alkoholem

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Odnośnie ‚wstępniaka’ i jednego z zamieszczonych tam filmików przedstawiającego zeznania składane przez wziętego do niewoli „ukrowojaka” z ukraińskiej 30 Brygady, który w stanie upojenia alkoholowego uzbrojony w automat i granaty włóczył się po tzw. szarej strefie. Jak tlumaczy Butusow dezercje mają być skutkiem tego ze w ukraińskiej armii brak chetnych do służby na „froncie” (mowa o 60 do 70 % ‚wakatów”) wiec dowództwo zmuszone jest do „łatania dziury” żołnierzami z jednostek „tyłowych” którzy charakteryzują się niskim morale oraz brakiem dyscypliny;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4219204.html
  Plus w temacie, „szczyry ukropatriota’, RedNacz prokijowskiego portalu ‚Cenzor.net” Jurij Butusow poinformował że tylko w tym miesiacu na strone ‚separatystów’ czterech „ukrowojaków”
  http://gordonua.com/news/war/butusov-o-samovolnom-uhode-boycov-vsu-s-poziciy-rezultat-nekomplekta-kotoryy-popolnyayut-zarobitchane-248412.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w ukromediach na ‚ZANIK OZNAK ISTNIENIA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ [czyli postepującą anarchię] w rejonach graniczący z Krymem [czyli obwodu chersońskiego]” poskarżył się stały przedstawiciel Prezydenta Ukrainy przy tzw. Autonomicznej Republice Krymu Borys Babin. Według niego w rejonach tych zaczęły działać „zorganizowane grupy przestępcze” ktore prowadzą „antyukraińskie akcje”, a za wszystkim ma „oczywista oczywistość” stac Rosja;
  https://www.obozrevatel.com/crime/rossiya-gotovit-novyij-zahvat-vozle-kryima-postpred-poroshenko.htm
  Warto tu przypomnieć że Babin mowiąc o „zorganizowanych grupach przestępczych ktore prowadzą antyukraińskie akcje” Babin ma na myśli grupy tzw.samoobrony jakie stworzyli zdesperowani mieszkańcy tych terenów broniac się przez bandytami z tzw. batalionu ‚Ajdar” oraz tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego, będacymi na „żołdzie” Kijowa.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie tylko, są też rzeczywiście zorganizowane grupy przestępcze, które zajmują się porwaniami i …siłowym przejmowaniem gospodarstw rolnych. Problem jest rzeczywiście poważny, bo bandy są liczniejsze i lepiej uzbrojone niż jednostki policji. Co ważne, rdzeń owych band stanowią byli żołnierze ATO i batalionów ochotniczych.
   Warte wzmianki jest również to, ze przynajmniej część tych grup działała w porozumieniu z lokalnymi urzędnikami ( przejmowali dla nich intratne tereny/gospodarstwa rolne).

   Polubione przez 4 ludzi

 8. OT światowe, czyli czyżby szykowało się porzucenie ‚sprawy Kurdów” przez USA (i ich sojuszników)? Opozycyjna kanadyjska Partia Konserwatywna, chce by władze tego państwa przekazały „śmiercionosną broń” przeznaczona dla irackich Kurdów (o wartosci ok 7,5 mln dolarów amerykańskich) przekazały Ukrainie;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5243387
  Źródło;
  https://www.ctvnews.ca/politics/canadian-weapons-destined-for-kurds-should-go-to-ukraine-instead-conservatives-1.3947831

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Gościnne występy” Ukroicow w Polsce ciąg dalszy;
  http://www.radiopiekary.pl/2018/05/29/cudzoziemiec-jechal-dk-1-pod-prad-znamy-nowe-fakty/
  Cytat „42-letni Ukrainiec, który wjechał na trasę pod prąd swym terenowym Mitsubishi i zderzył się czołowo z osobowym Volvo miał we krwi ponad 5 promili alkoholu. 47-letnia pasażerka Volvo zmarła w szpitalu, a trzy inne osoby jadące tym samochodem zostały ciężko ranne”

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem jak informują ukromedia zarząd ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz”, oczywiscie z prezesem Kobolewem na czele, w ramach nagrody za „sukces” w postaci przychylnego „Naftohazowi” wyroku Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze z rosyjskim „Gazpromem”, przyznał sobie około 50 mln dolarów premii;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/05/29/637227/
  Z kolei również ukromedia informuja że jedna ze „spółek – córek” ‚naftohazy”, czyli „Ukragazdobycza” oskarża „Naftohaz” o to że jest jej winny 42 mld hrywien za zakupiony od niej po ulgowej cenie gaz;
  https://korrespondent.net/business/companies/3975374-naftohaz-zadolzhal-za-haz-bolee-42-myllyardov

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Znany ukraiński ekonomista Alekasandr Ochrimenko o kolejnych „wirtualnych sukcesach” władz w Kijowie, czyli o tym jak wicepremier Ukrainy d.s integracji euroatlantyckiej Kłympusz – Cyncadze ogłosiła że w 2017 roku dzięki ‚walce z korupcją’ oraz „konfiskat” prowadzonych przez ukraińskich celników do budżetu Ukrainy wpłynęło około 3 mld dolarów. Jak udowodnił Ochrimenko faktyczna suma jak wpłynęła dzięki ‚działaniom” ukraińskich celników do budżetu to ponad…17,5 mln hrywien…
  https://strana.ua/opinions/143592-chlen-pravitelstva-opjat-lzhet-vprochem-inache-oni-ne-mohut.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciąg dalszy sprawy śmierci 15 – letniej uczennicy która zginęła w dniu wczorajszym w wyniku ‚ostrzału artyleryjskiego” jednej z miejscowości w okolicy Gorłówki znajdujacej sie pod kontrolą sił prokijowskich, oczywiście ukromedia za tzw. sztabem Operacji Zjednoczonych Sił ogłosiły ze to „ostrzał” ze strony ‚separatystów”.
  Tymczasem wybuchł skandal spowodowany przez dziennikarzy z prokijowskiego kanału TV ‚1+1″, ktorzy przeprowadzili na miejscu wywiad z matką zabitej dziewczynki (wywiad w linku) KTÓRA NIEOCZEKIWANIE DLA NICH O OSTRZAŁ OSKARŻYŁA SIŁY ZBROJNE UKRAINY (!)
  Co najciekawsze materiał oburzył cześć ukraińskich „dziennikarzy” którzy domagają się by podobne materiały były…’cenzurowane” oraz „usuwane”…
  https://strana.ua/news/143560-novosti-ato-i-donbassa-v-seti-obsuzhdajut-kramolnyj-sjuzhet-tsn-ob-ubijstve-devochki-pod-toretskom.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Powiem tak, jak zwykle na rozkaz z jakieś ukrytej centrali (Waszyngton?) nasze media, posiłkując się raportem ukraińskiego centrum prasowego dowództwa Operacji Połączonych sił w Donbasie, zrobiły z tego fake-newsu informację dnia.

   Oczywiście nikt nie dociekał, bo nie takie zadanie tych dziennikarskich hen, czy to co podaje strona ukraińska jest choćby w 1% wiarygodne.

   Otóż, przy jej odległości w jakiej znajduje się wieś, w której doszło do tej tragedii, od linii rozgraniczenia po stronie sił zbrojnych DRL- musiałby one użyć dalekosiężnej artylerii, której tam po prostu nie ma.

   Po drugie, jaki niby miałby być cel tego ostrzału?

   Czyżby separatyści nagle stali się żadnymi krwi cywili zaślepionymi nienawiścią bandytami? Pytanie jest zasadne o tyle, bo właśnie to jednoznacznie sugerował przekaz tej rozpowszechnianej przez media polskie informacji.

   Niestety, ale separatyści nie są tymi o co ich ukraińskie, polskie i zachodnie media oskarżają. Oni się tylko bronią, a więc wszystko to co robią służy obronie. Czyli nie jest możliwe przeprowadzenie na oślep jakiegoś karkołomnego ostrzału w wyniku którego ginęliby cywile.

   Jak dotychczas strona ukraińska nie podawała takich faktów, bo ich nie było.

   Poza tym, gdzie jest- potwierdzający fakt ostrzału przez separatystów – sporządzony na ten temat oficjalny raport misji obserwatorów OBWE, czy też Centrum Koordynacji i Kontroli?

   Zamiast niego jest autentyczny ukraiński materiał filmowy, w którym wyraźnie dowiedziono, że 15-letnią dziewczynę, mieszkankę wioski Zeleznoje pod Gorłówką.

   Oto ten materiał dowodowy:

   No i po raz kolejny grubymi nićmi szyte kłamstwa rozpowszechniane przez banderowców i i polskich pomocników zostały obnażone.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Zdziwiło mnie własnie wczoraj najpierw rozgłoszenie tego „njusa”, a następnie jakby „ktoś nożem uciął”, bo widać było ze szykowali „grubsza aferę” tym bardziej że na Ukrainie jest (prawie) „wicekról” Volker ktory zaraz by to rozgłosił na cały „cywilizowany świat”/ Ale jak widać mieszkańcy Donbasu pomimo ciągłego terroru , zastraszania i prostackiej propagandy ze strony Kijowa ciągle jeszcze zachowali własna godność…
    Ps. Warto przy tym dodać ze „1 + 1” to własność „Benii” Kołomojskiego, a jak wiadomo jest on na „stopie wojennej” z Porochem…

    Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna zdrada” ujawniona przez ukromedia, czyli okazało sie że decyzja ukraińskiego sądu do pracy przywrócono „zlustrowanego” wcześniej i wyrzuconego z pracy prokuratora. Został on „usunięty” ze stanowiska jeszcze w 2015 roku po wejsciu w życie ustawy lustracyjnej która miała spowodować „oczyszczenie” administracji z „ludzi tyrana Janukowycza”. Jednak prokurator nie dał za wygraną i odwołał się od niej do sądu, który przyznał mu racje, czyli przywrócił do wykonywania obowiązków, a takze przyznał 300 tys. hrywien odszkodowania za „przymusowa nieobecność [w pracy]”;
  https://24tv.ua/ru/ljustrirovannogo_prokurora_vpervye_vosstanovili_v_dolzhnosti_i_vyplatjat_dengi_za_progul_n975172
  Ps. No to teraz czas by „tyran” Janukowycz zaczął się sądzić o odszkodowanie…

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Nieciekawie, jak wynika z podanego poniżej źródła Polska przekazała know-how Ukraińskiej zbrojeniówce w sprawie modernizacji T-72.
  cytat:

  Rozwiązanie proponowane dla polskich Wojsk Lądowych zostało już praktycznie wdrożone w czasie wykonanej przez PCO S.A. pełnej modernizację optoelektroniki w czołgu T-72 armii ukraińskiej. Dodatkowo skuteczność działania całego systemu celowniczo-obserwacyjnego potwierdziły badania poligonowe przeprowadzone na Ukrainie. Ich wyniki spełniły oczekiwania zamawiającego, co pozwoliło na uzyskanie certyfikatu dopuszczającego urządzenia do stosowania w ukraińskiej armii.
  http://www.defence24.pl/polska-termowizja-dla-t-72

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Ukraiński portal ‚Strana.ua” o wizycie Prezydenta Niemiec w Ukrainie i jakie kwestie podczas swojej wizyty poruszył, czyli sprawę „aktywizacji” tzw. formatu normandzkiego, czyli faktyczne wznowienie negocjacji pokojowych w sprawie Donbasu, praktycznie zawieszonych na chwilę obecną plus dalsza dyskusja nad rozmieszczeniem w tym regionie sił pokojowych ONZ. Oczywiscie nie mogło zabraknąć sprawy budowy gazociagu „NS 2” i oczywiscie zapewnień Steinmeier że „Alles ist gut” i że Niemcy „zabezpieczą” Ukrainie tranzyt gazu z Rosji. A na koniec gość z Niemiec miał zwrócić uwage na główne zagrożenia dla Ukrainy w przyszłosci, czyli korupcję oraz „agresywny nacjonalizm”, a ‚wojny z rosyjską inwazją” nawet nie raczył zauważyć…
  https://strana.ua/news/143635-shtajnmajer-novosti-o-chem-hovoril-nemetskij-prezident-v-kieve-29-05-2018.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ukromedia zdziwione, ponieważ Rosja wstrzymała od 1 maja tranzyt swojego węgla przez terytorium Ukrainy, a było tego nie mało bo tylko w kwietniu tego roku do 1,8 mln ton. Warto tutaj dodać że węgiel miał trafić m.in do firm z Polski. Zdziwienie ukromediów wywołało dodatkowo to ze okazało się że rosyjskie koleje państwowe nie znalazły sie na nowej liście antyrosyjskich sankcji sporządzonej przez Kijów;
  http://biz.liga.net/ekonomika/tek/novosti/rossiya-priostanovila-tranzit-uglya-cherez-ukrainu

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Tymczasem w Kijowie zamordowano kolejnego dziennikarza i był nim znowu „wychodźca z Rosji” Arkadij Babczenko , podobnie jak zamordowany w 2016 roku Paweł Szeremet. Jak informują ukraińskie media Babczenko miał zostać postrzelony we własnym mieszkaniu i umrzeć w karetce pogotowia ratunkowego która wiozła go do szpitala. Ukromedia nie informują kto strzelał do Babczenki, ale jest tylko kwestią czasu kiedy ukrobezpieka (SBU) oskarży o to „mityczną rękę Kremla”;
  https://korrespondent.net/kyiv/3975477-v-kyeve-ubyly-arkadyia-babchenko
  https://strana.ua/news/143691-arkadij-babchenko-ubit-v-kieve-29-05-2018-vse-novosti-foto-video-obnovljaetsja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Na krótko przed zakończonym wczoraj w Warszawie Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO węgierski rząd wystosował do szefów rządów państw Sojuszu i sekretarza organizacji memorandum wzywające do rewizji polityki Paktu wobec Ukrainy.
  Viktor Orbán przekonuje, że po 2014 r. Kijów – mimo wsparcia Zachodu – nie dokonał niezbędnych reform, a Ukraina jest niezdolna do wypełnienia zobowiązań wobec organizacji międzynarodowych, takich jak ochrona praworządności.
  http://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/1126749,viktor-orb-n-w-warszawie-atakuje-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Podobnie jak z „mostem którego nie ma”, gdy zbliża się termin uruchomienia NS2 zaczynają przebijać się głosy rozsądku na Ukrainie.

  W razie uruchomienia rurociągu Nord Stream 2 Kijów powinien zawrzeć z Moskwą porozumienie w sprawie gwarantowanych dostaw gazu przez terytorium Ukrainy – oznajmił stały przedstawiciel tego kraju w Radzie Europy Dmytro Kuleba w wywiadzie dla RBK Ukraina.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201805298058605-Ukraina-Nord-Stream-Niemcy-gospodarka/

  Polubione przez 3 ludzi

  • To nie „głos rozsądku’ a po prostu „zimna kalkulacja”. Widać jak „na dłoni” że „kijowska małpiarnia” spostrzegła że „treser z Waszyngtonu” stracił zainteresowanie tym co wyczynia. a „treserzy” z UE (czytaj z Niemiec) to pisząc kolokwialnie „olewają”, więc trzeba szybko zmienić „repertuar”…

   Polubione przez 1 osoba

 20. Redakcja platformy analitycznej Vox Ukraine bije na alarm – za kilka miesięcy Ukrainie może zabraknąć pieniędzy na spłatę długów.
  W latach 2018-2019 Ukraina musi spłacić 8,5 mld dolarów zagranicznych kredytów. Środków na spłatę długów może zabraknąć w ukraińskim budżecie. – ostrzegli we wtorek eksperci ds. gospodarki na łamach Vox Ukraine.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/eksperci-ukrainie-grozi-bankructwo/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.