Wojna domowa na Ukrainie 1.06.2018r.- 1190 dzień od nowego rozejmu.


„Brak reform połączony z ustawicznymi atakami na prawa mniejszości (…) zrodziły niebezpieczny poziom niestabilności (…) Kijów określił drogę, która prowadzi do pogwałcenia istniejących praw mniejszości”– napisał premier Węgier, Viktor Orban w dokumencie zatytułowanym „Memorandum: Inicjatywa mająca na celu ustalenie nowej polityki NATO wobec Ukrainy”, który został przez niego skierowany do sekretarza NATO Jensa Stoltenberga i szefów państw paktu Atlantyckiego.

W dokumencie tym, Viktor Orban wyraził pogląd, że Ukraina nie jest państwem praworządnym, nie respektuje praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, a także że jest tak słaba, że nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec organizacji międzynarodowych.

Zawarta została też tam ostra ocena działań ukraińskich władz, która powinna odprowadzić do rewizji polityki Sojuszu wobec Kijowa.

„Mimo niespotykanej w przeszłości rangi politycznej i finansowej pomocy dostarczonej przez NATO, UE, MFW, Bank Światowy i dużą grupę państw, rządowi ukraińskiemu brakuje woli politycznej i zdolności do wykonania podstawowych reform reorganizujących system gospodarczy, polityczny i społeczny wymaganych przez międzynarodowych donatorów” napisano w „Memorandum” Orbana do szefów krajów członkowskich NATO.

Wynika to z tego, że wg. węgierskiego „Memorandum”, „ukraińskie państwo osłabło do tego stopnia, że teraz nie jest w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków, także skierowanych na zapewnienie praworządności i wdrożenie skutecznej kontroli ekonomicznej, społecznej i politycznej”.

Dlatego też Viktor Orban uważa, że Ukraina stała się niebezpieczna dla swoich sąsiadów. Aby temu zaradzić, a więc „w celu zapewnienia stabilności w regionie na wschodniej flance Sojuszu, NATO powinno dostosować politykę wobec Ukrainy do nowych okoliczności”.

„Memorandum: Inicjatywa mająca na celu ustalenie nowej polityki NATO wobec Ukrainy” powstało tuż po powołaniu czwartego rządu Viktora Orbána 18 maja 2018 r. Rząd ujawnił, że pracowano nad nim w pierwszej kolejności, ponieważ władze przywiązują do niego dużą wagę. Tłem całego sporu jest przegłosowana jesienią ubiegłego roku ukraińska ustawa oświatowa i incydenty antywęgierskie, do których następnie doszło na ukraińskim Zakarpaciu.

Nasi politycy natomiast nabrali w tej sprawie wody w usta, i to pomimo tego, że również wobec Polski ukraińskie władze dopuszczają się licznych prowokacji w zakresie negowania prawdy historycznej w stosunkach polsko-ukraińskich, łamiąc także prawa mniejszości polskiej na Ukrainie oraz jawnie gloryfikując ideologię i jej zaślepionych nienawiścią do Polaków, wykonawców, którzy dopuścili się zbrodni ludobójstwa.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ponownie sytuacja, wzdłuż linii styku na donieckim odcinku frontu, uległa względnemu pogorszeniu. Wynika to głównie z kolejnym wzrostem liczby incydentów zbrojnych jakich dopuścili się ukraińscy żołnierze oraz z faktu wzrostu intensywności prowadzonego przez nich ostrzału terytorium DRL.

Tradycyjnie już ostatnio, do największej liczby incydentów doszło wczoraj w rejonie Gorłówki, a tam głównie w rejonie Żowanka-Zajcewo, chociaż też do sporadycznych ostrzałów dochodziło w pobliżu Szirokoj Bałki. W sumie doszło tam do 6 incydentów, które rozpoczęły się ostrzałem o godzinie 12:35 a zakończyły o 22:50. Ostrzały te prowadzone były przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min), granatników: AGS-17 (51 granatów), RPG-7 (4 granaty) oraz SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej.

Drugim, pod względem ukraińskiej aktywności, był południowy odcinek frontu, gdzie przeprowadzono pięć ostrzałów, z których pierwszy miał miejsce od godziny 14:05, a ostatni zakończył się o godzinie 21:30. Ostrzał prowadzono tam przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (19 min, opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 pocisków) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także przy użyciu broni maszynowej i broni snajperskiej.

W rejonie Jasinowatej ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwa ostrzały. Pierwszy miał miejsce o godzinie od 09:40 do 10:20, i dokonany został z kierunku Kamienki w stronę Krutaju Bałku, 6 wystrzałów z BMP-1 oraz 10 granatów z AGS-17. Natomiast drugi prowadzony był od 12:00 do 12:30 z kierunku Awdiejewki ponownie w stronę Krutaju Bałku. Ostrzał prowadzono przy użyciu broni ręcznej, w tym snajperskiej.

Poza tym w godzinach od 12:15 do 12:55, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jeszcze ostrzał z użyciem broni maszynowej z kierunku Trawniewoje w stronę Dolomitnoje na odcinku frontu znajdującym się w tzw. łuku światłodarskim.

Łącznie w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 15 razy dopuścili się naruszania warunków rozejmu. W wyniku prowadzonego przez nich ostrzału spadło na terytorium DRL 147 pocisków, wobec 91 w dniu poprzednim.

Również na ługańskim odcinku frontu minionej doby doszło do zwiększenia liczby incydentów zbrojnych, gdyż ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w kierunku Kalinowa, Żiełoboka, Wiesiełogorowki oraz Łozowego i Pankowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

Зведення станом на 7:00 1 червня 2018 року

„Упродовж минулої доби, 31 травня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною. Бойові дії тривали на всій лінії зіткнення. Активна оборона позицій підрозділами Об’єднаних сил не дозволила противнику покращити тактичне положення.

Російсько-окупаційні війська 7 разів застосовували заборонену зброю – міномети калібрів 120 і 82мм та артилерію калібру 122мм. Всього за минулу добу зафіксовано 26 порушень припинення вогню противником.

На Луганському напрямку найактивніше бойові дії тривали в районі населеного пункту Новотошківське. На Донецькому напрямку – в районах населених пунктів Новоселівка друга та Кам’янка На Маріупольському напрямку – в районах населених пунктів Чермалик, Павлопіль та Водяне.

З метою недопущення просування противника в бік наших позицій та подавлення його вогневих точок, підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь, надійно утримували займані позиції.

Як уже повідомлялось, вчора ранком, противник, нехтуючи нормами Міжнародного гуманітарного права, обстріляв населений пункт Чермалик, випустивши близько 30 снарядів та мін. Українською стороною СЦКК зафіксовано попадання міни у подвір’я приватного помешкання.
Минулої доби під час боїв поранення отримали троє наших воїнів.

За даними розвідки, противнику нанесено втрат: двоє окупантів загинули та двоє поранено. Знищено 5 одиниць техніки, з них 2 вантажних автомобіля з боєприпасами, 1 автомобіль невстановленого типу, 1 одиницю ЗУ-23-2 та 1 міномет.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Rosyjska cerkiew prawosławna przekazała chramowi Aleksandra Newskiego w Debalczewie ikonę Anioła-Opiekuna.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.06.2018r.- 1190 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek trafna diagnoza mieszkanca Moskwy jaka przedstawił dla „opozycyjnej rosyjskiej ” TV na temat tego co myśli o hecy SBU z tzw. zabójstwem Babczenki, czyli jest to CHACHLIZM [UMYSŁOWY]…
  https://replyua.net/putin/97844-moskvich-o-pokushenii-na-babchenko-vsemu-vinoy-hohlizm.html
  Plus wyniki sondy z ukroTV ‚NewsOne” jak oceniają „specoperacje SBU” sami Ukraińcy, na „czerwono” że to sukces, na „szaro” ze porażka;
  https://pbs.twimg.com/media/DejqfknXkAEB57-.jpg:large

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Nie będzie kolejnych „transz pomocy finansowej” (czyli kredytów) z MFW dla Ukrainy? W ukromediach pojawiły się informacje że MFW nie podoba się próba podporządkowania sobie przez premiera Ukrainy ukraińskiej „skarbówki”, która do tej pory podlegała resortowi finansów. „Protestacyjne” pismo w tej sprawie miał wystosować do premiera Ukrainy szef misji MFW na Ukrainie, warto przy tym przypomnieć ze sprawa kontroli nad „skarbówką” jest powodem ostatniej „wojny” we władzach Ukrainy pomiędzy szefem resortu finansów Danilukiem, a premierem Ukrainy Hrojsmanem;
  https://business.vesti-ukr.com/290803-v-sledujushchem-hodu-dlja-ukrainy-novoj-prohrammy-mvf-ne-budet
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3976385-mvf-predupredyl-o-vozmozhnom-sryve-transha-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem ukromedia rownież poinformowały o „szokujacym njusie” jaki pojawił się wczoraj, czyli ze władze Holandii chca odpowiedzialnością za katastrofę malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku obarczyć również władze w Kijowie. powodem takiej decyzji ma być to ze władze Ukrainy nie zamknęły dla lotów przestrzeni nad terytorium Donbasu, gdzie wówczas toczyły się ciężkie walki, pomimo tego ze ukrobezpieka (SBU) miała wiedzieć że miała się tam znajdować „wyrzutnia pplot BUK z Rosji”;
  https://korrespondent.net/world/3976423-mn17-v-hollandyy-obsudyly-otvetstvennost-ukrayny
  Ps. I tak kolejna prowokacja którą chcieli wykorzystać przeciwko Rosji uderza w nich samych…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Z życia mieszkańcow terytorium Donbasu „wyzwolonych” przez Kijów. W rejonie „wyzwolonej” Popasnej (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) ukraińscy policjanci złapali 8 osób które ukradły 135 metrów torów kolejowych będący obecnie „zakonserwowanymi” z powodu trwajacej tzw. blokady Donbasu. Jak informują ukromedia łączne straty jakie w zwiazku z kradzieżą ponisły ukraińskie koleje państwowe to prawie 330 tys. hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/3976408-v-luhanskoi-oblasty-ukraly-135-metrov-zheleznoi-dorohy

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tym co się dzieje obecnie na Ukrainie zainteresowało się ONZ, ale nie tak jak by to sobie „życzyły” władze w Kijowie. ONZ wezwało bowiem, poprzez swojego przedstawiciela d/s praw człowieka na Ukrainie, władze w Kijowie do pilnego przeprowadzenia śledztw w sprawie ostatnich „ataków” na Cyganów (politpop. ‚Romów”), przedstawicieli LGBT oraz „innych mniejszości narodowych’ oraz ich natychmiastowej interwencji by powstrzymać narastającą na Ukrainie „falę nietolerancji”;
  https://ukranews.com/news/566395-oon-pryzvala-ukraynskye-vlasty-rassledovat-napadenyya-na-predstavyteley-nacmenshynstv

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, wczoraj wieczorem zdesperowani mieszkańcy jednej z dzielnic Zaporoża zablokowali trasę Charków – Symferopol domagajac się by przywrócono do ich domów dostawy prądu. Prad przestał dochodzić ranem podobno w wyniku awarii która miała „odciąć” od jego dostaw ok. 2000 budynków mieszkalnych w samym Zaporozu;
  https://strana.ua/news/144175-zhiteli-zaporozhja-zablokirovali-trassu-iz-za-otkljuchenija-sveta-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Redaktor naczelny „RIA Novosti Ukraina” Kirył Wyszynskij, aresztowany w Kijowie i oskarżony o „zdrade państwową”, podczas posiedzenia Sądu Apelacyjnego odbywajacego się w Chersoniu, ogłosił że zrzekł się ukraińskiego obywatelstwa i zwrócił sie o pomoc do Prezydenta Rosji;
  https://strana.ua/news/144229-vyshinskij-otkazalsja-ot-ukrainskoho-hrazhdanstva-i-obratilsja-za-pomoshchju-k-putinu.html
  Na apel dziennikarza odpowiedziało już rosyjskie MSZ które obiecało udzielić Wyszynskiemu wszelkiej pomocy w ramach obowiązujących „norm międzynarodowych”;
  https://ria.ru/world/20180601/1521871863.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy upadku ukraińskiego państwowego koncernu „Ukrspirt” zajmujacego sie produkcją alkoholi wszelakich. Jak alarmuje zarząd przedsiębiorstwa zostały ‚aresztowane” wszystkie należące do niego konta bankowe, w celu spłacenie jego wierzycieli, co moze doprowadzić do ogłoszenia bankructwa „Ukrspirtu”;
  https://24tv.ua/ru/ukrspirtu_arestovali_scheta_gospredprijatie_mozhet_obankrotitsja_n977231
  Ps. „Bojarysznik” zwyciężył…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Co tam w sprawie budowy gazociagu „NS 2”? Naczelny Sąd Administracyjny w niemieckim Greifswaldzie odrzucił skargę stowarzyszenia ekologicznego „Nabu” przeciwko rozpoczęciu budowy gazociągu „Nord Stream 2′;
  https://russian.rt.com/business/news/518794-sud-germaniya-severnyi-potok
  https://korrespondent.net/world/3976532-sud-otklonyl-zhalobu-protyvnykov-severnoho-potoka-2
  Ps. No to niedługo pozostanie już tylko nasz „patent” sprzed IIWŚ…
  https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/06/29/zywe-torpedy-polscy-kamikadze/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Koniec „działalności” na YouTube ukraińskiego „prankera” Jewhena Wołnowa (aka Nikita Kuwikow), który ‚zasłynął” onegdaj z tego że rozpowszechniał „fake newsy’ o „setkach ofiar pożaru w rosyjskim Kemerowie”. Jego konto na YouTube zostało zablokowane, a przeciwko samemu ‚prankerowi” od końca marca toczy się w Rosji oficjalne śledztwo. Warto przy tym przypomnieć że znalazł on prace, jako „rzecznik”, w ukraińskim Ministerstwie Polityki Informacyjnej;
  https://strana.ua/news/144271-youtube-zablokiroval-kanal-skandalnoho-ukrainskoho-prankera-volnova.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Kolejna ofiara ukraińskiego portalu „Mirotworec”, którego kuratorem (z ramienia MSW Ukrainy) jest parlamentarzysta Anton Heraszczenko, znany MITOMAN i TROPICIEL ROSYJSKICH AGENTÓW. Tym razem na „czarną listę” portalu trafił…polski ksiądz Wiesław Pęski który od 20 lat pełni posługę na terytorium Ukrainy (!) „Zbrodnie” jakie miał popełnić polski ksiądz wg „Mirotworca” to stwierdzenia ze „obywatele polscy na Ukrainie nie mogą czuć się bezpiecznie”, oraz „Polacy są postrzegani jako obywatele trzeciej kategorii”…
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1733884-polskogo-svyaschenika-vnesli-do-bazu-saytu-mirotvorets

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Jeden z czołowych ANALityków na Ukrainie, czyli „zbiegły” z Rosji „opozycjonista” Kirił Michaiłow, którego ANALizy cytuje często np. „Radio Svoboda”;
  http://vnews.agency/news/world/89583-kirill-mihaylov-sdat-ukrainu-trampu-ne-pozvolit-ego-zhe-oppoziciya.html
  https://ru.hromadske.ua/posts/vahner-sozdan-chtoby-zabyt-na-melkye-potery-sotrudnyk-conflict-intelligence-team
  W wolnych chwilach pomiędzy ANALizami, ANALityk Michaiłow oddaje sie swojemu „tanecznemu hobby”…
  >https://twitter.com/duma_gos/status/1002555410941915136
  Ps. Dziwi mnie ze go jeszcze „nasze” mediomatoły nie „odkryły”…

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Ukraińska codziennośc, w Czerkasach strzelaninę pod jednym z kin urządził pijany policjant;
  https://korrespondent.net/ukraine/events/3976583-pianyi-polytseiskyi-ustroyl-strelbu-v-cherkassakh
  Z kolei w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) na jednej z ulic doszło do awantury w trakcie której do Mercedesa Sprinter wciągniety został jeden z jej uczestników. Jak opowiedzieli świadkowie wydarzenia, następnie usłyszeli dwa wystrzały i z pojazdu wyrzucono wciągnietego wcześniej mężczyzne, jak się okazało z ranami postrzałowi. Następnie sprawcy oddalili się „w niewiadomym kierunku”, a rannego odwieziono do szpitala, gdzie niestety zmarł;
  https://1kr.ua/news-40908.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. A Korei Płn to się „czepiali” za takie rzeczy i pisali że to „totalitaryzm”, czyli „rekord” w Obuchowie (obwód kijowski) w postaci „masowego tańca dzieci”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3976586-massovyi-tanets-detei-v-obukhove-pobyl-rekord
  Dla porównania „objaw totalitaryzmu” z Korei Płn;
  >https://cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/150507141913-ripley-north-korea-school-8-super-169.jpg
  https://edition.cnn.com/2016/05/04/asia/gallery/inside-north-korea/index.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Wieści z „frontu” na Donbasie, gdzie nastapił „debiut” nowego uzbrojenia na stanie sił zbrojnych Republiki Donieckiej, czyli wyrzutni „Czeburaszka’;

  Celem ostrzału miały być składy amunicji „niezwyciężonej armii kijowskiej” w rejonie tzw. promzony (czyli dzielnicy przemysłowej) Awdijewki w odpowiedzi na CIĄGŁE PROWOKACJE ORAZ OSTRZAŁY (GŁÓWNIE CELÓW CYWILNYCH) ZE STRONY SIŁ PROKIJOWSKICH

  Polubione przez 2 ludzi

 16. OT światowe, czyli „cud” którego się można było spodziewać, cytat „Donald Trump ogłosił w piątek po spotkaniu z prawą ręką przywódcy Korei Północnej i byłym szefem wywiadu tego kraju Kim Yong Cholem, że jednak spotka się z Kim Dzong Unem 12 czerwca w Singapurze”;
  https://www.wprost.pl/swiat/10129232/trump-nie-odwolywalem-szczytu-z-kim-dzong-unem-odbedzie-sie.html
  Ps. Jak widać wystarczyło ze wspólnie „zadziałali” w sprawie obaj liderzy koreańscy, plus szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow (który pojawił sie z wizytą w Korei Płn) a zapewne tez gdzieś z ukrycia „chiński smok”, i US Donald uległ…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.