Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2018r.- 1196 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj w Doniecku miał wypadek motocyklowy pułkownik „Wocha”- dowódca batalionu „Sparta”. Jadąca z nim razem dziewczyna Anna Janijewa zginęła na miejscu.

W poniedziałek 11 czerwca w Belinie dojdzie do kolejnego spotkania szefów dyplomacji krajów formatu normandzkiego: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

Informację o najbliższym spotkaniu w formacie normandzkim podał wczoraj
wiceminister spraw zagranicznych FR, Grigorij Karasin.

Karasin powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej „TASS”, że na spotkaniu omawiane będą „wszystkie tematy, które znajdują się na agendzie uregulowania kryzysu ukraińskiego”. Zapewnił także, że nie będzie ograniczeń dla żadnych tematów.

Na berlińskim spotkani mają być poruszone tematy związane z wprowadzeniem misji pokojowej ONZ w Donbasie. Poza tym rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegał, że Moskwa nie widzi sensu rozmów o uregulowaniu kryzysu ukraińskiego, jeśli nie będzie przedyskutowana propozycja nazywana „formułą Steinmeiera”, od nazwiska byłego szefa MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec.

„Formuła Steinmeiera”, zakłada, że w konstytucji Ukrainy znalazłby się zapis o autonomicznym statusie Donbasu. Jednocześnie miałyby rozpocząć się przygotowania do wyborów lokalnych w tych rejonach wschodniej Ukrainy, których nie kontrolują władze w Kijowie. Szczególny status Donbasu miały obowiązywać tymczasowo w czasie kampanii wyborczej, a jeśli wybory zostałyby uznane przez instytucje międzynarodowe – zostałby wprowadzony na stałe. W następnej kolejności Donbas mieliby opuścić, zabierając stamtąd uzbrojenie i sprzęt, obywatele rosyjscy walczący po stronie separatystów.

Z takim planem oczywiście nie zgadza się strona ukraińska, która twierdzi, że „formuła Steinmeiera” doprowadziłaby do uznania samozwańczych „republik ludowych” powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów. Dlatego też szef ukraińskiej dyplomacji Pawlo Klimkin zarzucał niedawno Rosji, że zabiega ona o „zalegalizowanie swojego protektoratu w Donbasie”.

O spodziewanym fiasku tego spotkania może również dowodzić fakt, że strona rosyjska, która zaprzecza swojemu bezpośredniemu udziałowi w konflikcie na wschodzie Ukrainy, stoi niezmiennie na stanowisku, że władze w Kijowie powinny rozmawiać o kompetencjach misji pokojowej bezpośrednio z przedstawicielami władz donbaskich republik ludowych.

Kolejnym tematem jaki ma być poruszony na poniedziałkowym spotkani szefów dyplomacji krajów formatu normandzkiego w Berlinie, jest sprawa wymiany jeńców. Ponadto Pawło Klimkin naciska aby rozmowy nie dotyczyły wyłącznie tej kwestii, ale również o przekazaniu obywateli Ukrainy znajdujących się w więzieniach w Rosji. Według mnie to ostatnie żądanie Klimkina jest dziwne, a w zasadzie skandaliczne. Bo niby z jakiego powodu Rosja miałaby przekazywać więzionych przez siebie obywateli Ukrainy, którzy na jej terenie dokonali często groźnych przestępstw? Jest to jawne nawoływanie do usankcjonowania bezprawia przez wysokiego przedstawiciela kijowskiej junty.

Summa summarum, jak widać z już zaakcentowanych tematów, całkowite pogodzenie tak sprzecznych ze sobą oczekiwań i żądań, nie jest możliwe. I dlatego już dziś można przyjąć, że i to spotkanie w Berlinie zakończy się kolejnym fiaskiem. Poza oczywiście jakimiś mało istotnymi szczegółami technicznymi, w sprawie których nastąpi konsensus, to w zasadniczym wątku, a więc uregulowaniu kwestii zakończenia pokojowego konfliktu w Donbasie, nie przyniesie.

Na zakończenie dodam jeszcze, że o bezsensie takich spotkań dowodzi fakt, że jest to dopiero pierwsze tego typu spotkanie w tym roku. Zaś poprzednie w zasadzie nic nie zmieniły w postawie strony ukraińskiej, która ma najwyraźniej zadanie maksymalnego przedłużania tego konfliktu, pozorując angażowanie się w pokojowy sposób jego rozwiązania.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu było bardzo spokojnie, poza tym że ukraińscy bojcy uparli się tym razem na doniecką stację uzdatniania wody. W rejonie tym przeprowadzone były z kierunku Awdiejewki dwa ostrzały. Pierwszy o 15:20, który prowadzono przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz broni maszynowej i ciężkich karabinów maszynowych.

Ten ostrzał prowadzony bardzo chaotycznie i nerwowo, nie spowodował żadnych strat.

Gorszy w skutkach był ostrzał następny, który miał miejsce o godzinie 20:15. Ostrzał ten był już bardziej precyzyjny, bo pomimo tego, że zostały wystrzelone tylko 2 miny z moździerza kaliber 82 mm, uszkodzona została linia energetyczna wysokiego napięcia doprowadzająca prąd do Jasinowatej. W efekcie przerwany został również dopływ energii elektrycznej do donieckiej stacji uzdatniania wody. Jej praca od tego momentu stanęła, zaś jej obsługa zmuszona była pozostać na przymusowym dyżurze do czasu przywrócenia dopływu prądu elektrycznego, aby ponownie ją w sposób bezpieczny uruchomić. Pobyt załogi był nadzorowany przez obserwatorów misji OBWE.
Łącznie na tym odcinku frontu w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 37 pocisków, wobec 147 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja nadal jest stabilna, bo w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników SPG-9 i broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.
Ostrzeliwane były okolice wsi: Donieckij, Kalinowo, Pankowki, Łozowoje i Moodieżnoje.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 7 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 6 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною та контрольованою. Бойові дії тривали на окремих напрямках, переважно із застосуванням тільки стрілецької зброї.

Відзначається активізація російсько-окупаційних військ темної пори доби в районах населених пунктів Кримське, Новозванівка, Опитне, Мар’їнка, Водяне, Широкине. Загалом противник 25 разів порушував режим припинення вогню, з них 2 рази із застосуванням мінометів. Підрозділи Об’єднаних сил ставали на заваді провокаційним діям ворога та давали йому адекватну відповідь.

Під час бойових дій минулої доби, 6 червня, 2 військовослужбовця Об’єднаних сил загинули та 2 зазнали поранень.

За даними розвідки, противнику нанесено втрат: 5 окупантів знищено та 3 поранено.

Сьогодні, упродовж ночі 7 червня, мала ознаки загострення ситуація на Луганщині – окупанти 5 разів відкривали вогонь зі 120-мм та 82 –мм мінометів поблизу населених пунктів Кримське та Новотошківське. Ситуація контрольована Об’єднаними силами. Втрат наших військ поточної доби немає.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótki film z okolic Awdiejewki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2018r.- 1196 dzień od nowego rozejmu.

  1. Nieoczekiwany zwrot w sprawie hecy SBU z tzw. zabójstwem Babczenki. Jak poinformował Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko „lista” z nazwiskami 47 „potencjalnych ofiar” które według ukrobezpieki (SBU) miały być „zlikwidowane” wraz z Babczenką, tak naprawdę mogła być stworzona w Rosji i porzucona na Ukrainę w celu zdyskredytowania ukraińskich organów ścigania;
    https://korrespondent.net/ukraine/3978349-lutsenko-zaiavyl-o-rossyiskom-slede-v-spyske-47

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.