Wojna domowa na Ukrainie 8.06.2018r.- 1197 dzień od nowego rozejmu.


Dzieło demokracji.

W dniu wczorajszym (7 czerwca) Komisja Europejska poprosiła Radę UE o przejście do kolejnego etapu postępowania z artykułu 7 wobec Polski.

Komisji Europejskiej nie przekonały dotychczasowe ustępstwa rządu PiS co do praworządności w naszym kraju. KE doprowadzając do tego wysłuchania, pokazała, że nie ma na razie mowy o spowolnieniu, zawieszeniu czy też zamknięciu postępowania z artykułu 7. A więc trzyma się na stanowczej linii wytyczonej przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

W odpowiedzi na decyzję podjętą przez KE bułgarska prezydencja już zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zdecyduje, czy wysłuchanie odbędzie się już 26 czerwca, czyli na najbliższym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych. Kolejne posiedzenie tej Rady odbędzie się już pod rządami austriackiej prezydencji, która – wedle naszych informacji – jest gotowa podjąć się tego zadania, jeśli uchyliliby się Bułgarzy. Wedle nieoficjalnych informacji w czwartek żądanie wysłuchania Polski zdecydowanie poparły Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Szwecja, Dania i Holandia. Przeciw wypowiedziały się wyłącznie Węgry i Polska.

Wysłuchanie jest częścią „prewencyjnej” części artykułu 7, w której nie decyduje się o żadnych sankcjach. Celem jest presja polityczna – poprzez dyskusje, naciski pozostałych krajów na Polskę, przyjęcie rekomendacji praworządnościowych dla Polski, a na końcu – deklaracji o „wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia praworządności przez Rzeczpospolitą Polską”. Trzeba by do tego większości 22 z 28 krajów Unii. Obecnie ani Polska, ani Komisja Europejska nie są pewne czy taką większość udałoby się zbudować czy też – ze strony Warszawy – zbudować mniejszość blokującą.

Ugoda polskiego rządu z KE i Radą UE w sprawie artykułu 7 jest już na tym etapie niemożliwa, gdy rząd Mateusza Morawieckiego odmówił ustępstw w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta ustawa już 3 lipca przeprowadzi w polskim Sądzie Najwyższym czystkę pod pretekstem przejścia na emeryturę sędziów SN. Możliwe to jest dlatego, że rząd PiS wcześniej obniżył wiek emerytalny z 70 do 65 roku życia. W wyniku tego czystka SN obejmie m.in. I prezes Małgorzatę Gersdorf, choć jej 6-letnia kadencja, która powinna zakończyć się w 2020 roku, wynika bezpośrednio z polskiej konstytucji.

Dodam, że prezydent Andrzej Duda mógł wyrazić zgodę na pracę emerytów w SN, jeśli poprosiliby go o to do 3 maja br. Ale wielu z nich, łącznie z prezes SN Małgorzatą Gersdorf, odmówiło tego, uważając, że to stanowiłoby naruszenie trójpodziału władz. A więc byłoby ukrytą dyktaturą rządu jednej partii.

I tak, Parlament Europejski w najbliższą środę (13 czerwca) będzie debatować o ustawie o Sądzie Najwyższym. Decyzja o wprowadzeniu tego do porządku obrad była inspirowana apelami m.in. organizacji pozarządowych, by Komisja w związku z SN zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Chce tego wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, ale Komisja jest w tej kwestii jak na razie podzielona.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku fronty wykazywali małą aktywność bojową, ale nawet przy tej niewielkiej ilości, bo tylko 4 ostrzałów z czego na terytorium DRL spadło 46 pocisków wobec 37 w dniu poprzednim, to jednak skutki jego były dość dokuczliwe dla ludności cywilnej Republiki Donieckiej.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach, od 14:05 do 14:35, i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) z kierunku Szirokina w stronę Komiternowa. Oraz mniej więcej w tym samym czasie z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Sachanki. Ten ostrzał był prowadzony również przy użyciu moździerza. W rezultacie została odłamkami przerwana linia wysokiego napięcia 35 kW powodując, że bez dopływu elektryczności zostało siedem okolicznych miejscowości: Sachanka, Siergiejewka, Leninskoje, Dzierżyńskoje, Zajczenko, Komiternowo i Nowaja Tawrija. Ogółem 380 gospodarstw domowych.

Kolejne dwa ostrzały miały miejsce na odcinku frontu leżącego na północ od Doniecka. Pierwszy, od 21:35 do 22:05, prowadzony był z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa, granatniki: RPG-7 (2 granaty), SPG-9 (2 granaty) i AGS-17 (15 granatów) oraz broń maszynowa.

Drugi, i jednocześnie ostatni w ciągu minionego dnia, miał miejsce w godzinach od 23:15 do 23:45, i prowadzony był z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, moździerz kaliber 82 mm (15 min) oraz RPG-7 (2 granaty) i broń maszynowa.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu sytuacja minionej doby nadal była stabilna poza tym, że o godzinie 10:30 z kierunku Nowotoszkowskoje ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał z moździerza kaliber 120 mm (1 mina) rejonu wsi Goubowskoje, w wyniku czego odłamkami został trafiony wiozący pasażerów bus komunikacji publicznej bus linii nr. 208 jeżdżący na trasie Kirowsk-Gołubowskoje. W efekcie sześciu pasażerów odniosło obrażenia, a bus został poważnie uszkodzony. Więcej informacji na poniższym filmie.

Łącznie minionej doby na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był w rejonie Donieckiego, Kalinowa, Gołubowskoje i Żiełoboka.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 8 червня 2018 року

Минулої доби, 7 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною, інтенсивність бойових дій, які тривали на всій лінії зіткнення, збільшилась.
Російсько-окупаційні війська 10 разів застосовували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 і 82мм та 2 рази артилерію калібру 122мм. Всього за минулу добу зафіксовано 37 порушень припинення вогню противником.

На Луганському напрямку найактивніше бойові дії тривали в районах населених пунктів Кримське та Новотошківське, де упродовж доби противник чотири рази використовував міномети та танк. На Горлівському напрямку бої не припиняються поблизу селища Зайцеве. На Донецькому напрямку – в районі населеного пункту Кам’янка. Має ознаки загострення ситуація на Маріупольському напрямку – в районах селищ Водяне та Лебединське, де, загалом упродовж доби, ворог випустив щонайменше 85 мін та снарядів. З метою недопущення просування противника в бік наших позицій та подавлення його вогневих точок, підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь, надійно утримуючи позиції.

Як уже повідомлялось, вчора ранком, противник, нехтуючи нормами Міжнародного гуманітарного права, здійснив терористичний акт в населеному пункті Голубівське на Луганщині, що перебуває під окупацією російських військ. Контрбатарейними радарами та іншими засобами об’єктивного контролю зафіксовано, що обстріл цивільного мікроавтобусу терористами здійснено 82-мм мінометом з північної околиці населеного пункту Донецький.

Минулої доби під час боїв поранення отримали четверо наших воїнів, їх невідкладно було евакуйовано до шпиталю.

За даними розвідки, противнику нанесено втрат: одного окупанта знищено та двох поранено. Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z pod donieckiego osiedla Trudowskie:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Debalczewo- przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Dobra bajka dla dzieci”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z powodu wyjazdu, jutro i pojutrze moje relacje nie ukażą się.

99 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.06.2018r.- 1197 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ponad 50% państwowych zamówień obronnych wykonują prywatne firmy, poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Ponadto Pan Turczynow dodał, że RBNiO przygotowuje szereg rozwiązań dla liberalizacji działalności gospodarczej, które zostaną przyjęte w najbliższym czasie. Owe ułatwienia szczególnie dobrze przyjęli zagraniczni partnerzy-chodzi o możliwość sprzedaży komponentów/broni Ukrainie bez ograniczeń.
  Ciekawe tylko co na to Ukroboronprom (państwowa spółka zajmująca się sprzedażą sprzętu wojskowego), czy taka konkurencja nie stanie się dla firmy ostatnim gwoździem do trumny?
  https://interfax.com.ua/news/political/510394.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińscy eksperci o obecnej sytuacji gospodarczej Ukrainy. Znany ukraiński ekonomista Aleksandr Ochrimeinko o gigantycznych stratach jakie ponosi Ukraina w związku z prowadzoną przez nią ‚wojną handlowa z Rosją.. Według ekonomisty straty te mogą wynosić nawet 35 mld dolarów, a „dobiciem” jest ogłoszone przez Poroszenkę zerwanie współpracy i wyjście ze struktur WNP, co doprowadzi tego ze ukraińskie towary eksportowane do krajów byłego ZSRR beda obłożone nie tylko nowymi cłami, ale trzeba będzie negocjować nowe umowy by mozna je w ogóle było eksportować;
  >https://www.youtube.com/watch?v=hcBAF3hvFMo
  Z kolei ukraiński ekspert d/s energetyki Dmitrij Marunicz przestzrega ukraiński „naftohaz” by szykowął się na ‚chude lata”, bo może się skończyć na tym ze nawet jeżeli tranzyt gazu z Rosji do UE przez Ukraine zostanie zachowane, to Kijów może za to nie zobaczyć ‚ani kopiejki”. Według eksperta by „Naftohaz”zarabiał na tranzycie musiałoby być to do 60 mld metrów sześciennych na rok, ale najprawdopodobniej będzie tylko 20 mld metrów sześciennych na rok. czyli jak można sie domyśleć wszystkie pieniadze z tranzytu gazu będą szły na utrzymanie gazociągów, a nawet trzeba będzie do nich dopłacać;
  https://rueconomics.ru/331298-za-tranzit-uzhe-nikto-ne-platit-a-naftogaz-gotovitsya-k-khudshemu-v-kieve-osoznali-chto-rossiiskii-gaz-bolshe-ne-prineset-ukraine-ni-kopeiki

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze w tematach ekonomicznych, premier Ukrainy przyznał oficjalnie że budżet nie zasila pieniądze z zaplanowanej w 2018 roku prywatyzacji „państwowych aktywów”, dla przypomnienia miało być to ponad 21 mld hrywien. Winą za to obarczył Hrojsman późne wejscie w życie, czyli dopiero 1 marca tego roku, ustawy o prywatyzacji;
   https://economics.unian.net/stockmarket/10146491-groysman-dopuskaet-chto-ukraina-ne-poluchit-zaplanirovannoy-summy-ot-privatizacii-2018.html

   Polubione przez 4 ludzi

  • I to jest dobre podsumowanie ukraińskiej gospodarki. Kryzysu jeszcze nie ma, ale z roku na rok coraz więcej czynników zewnętrznych sprzysięga się przeciwko Ukrainie. Trzeba powiedzieć to wprost rządząca klika w Kijowie nie potrafi postawić gospodarki Ukrainy na nogi. Zajęta kradzieżą i utrzymaniem władzy ( pod pozorem walki z agresją FR) nie przeprowadziła reform- teraz nawet gdyby zaczęto przymiarki do zmian w finansach/gospodarce jest już po prostu za późno.
   Do 2020 roku oprócz utraty tranzytu rosyjskiego gazu gospodarka naszego sąsiada oberwie jeszcze kilka mocnych ciosów. Po pierwsze w wyniku sprzedaży patentów Arabia Saudyjska Chiny i Turcja , a nawet Indie uruchomią we własnych krajach linie produkcyjne wysoko przetworzonych ( samoloty AN, silniki, rakiety itd itp).
   http://www.defence24.pl/ukrainskie-transportowce-dla-arabii-saudyjskiej-licencyjna-produkcja-an-178-video
   Kolejnym ciosem jest wzrost konkurencji na rynku zboża – głównie ze strony FR. Nawet w przypadku utrzymania dotychczasowego wolumenu towaru i tak rolnictwo na Ukrainie mocno ucierpi-konkurencja wiąże się ze spadkiem cen dostarczanych towarów. A, że w Rosji istnieją strategie mające zwiększyć efektywność rolnictwa (min zakup nowych maszyn) to sytuacja nie jest różowa.
   Kolejnym problemem są finanse państwa- dawne pożyczki spłaca się kolejnymi-wyżej oprocentowanymi. Spłata zadłużenia i koszta wojny w Donbasie drenują finanse państwa i nie ma $$$ na ratowanie infrastruktury, a bez tej nie jest możliwe prowadzenie biznesu.
   Sytuacja jest na tyle kuriozalna, ze ukraińscy przedsiębiorcy z właściwe wszystkich branż przenoszą swoje zakłady do krajów ościennych (min Polski). I nie jest to mały i średni biznes, ale również potentaci na rynku ( przeważa przemysł przetwórczy: sok jabłkowy, drób).
   Sytuację kraju ratowali zwykli obywatele ich przelewy z zagranicy stabilizowały kurs waluty i pozwoliły na zwiększenie konsumpcji wewnętrznej. teraz jednak i ten trend się kończy. Zagraniczni partnerzy ( a dokładnie koncerny) starają się przekonać pracujących w ich krajach specjalistów z Ukrainy by ci zostali na stałe- i z mniejszym lub większym powodzeniem im się to udaje. Szczególnie ciekawa jest inicjatywa FR , która rozdaje obywatelstwo i daje min za darmo ziemie w odległych rejonach Rosji (Syberia).
   Podsumowując to już zapewne początek końca -gospodarka naszego sąsiada za dwa lata wpadnie znowu w recesje, której skutki złamią te państwo. Reformy nawet gdyby zaczęto je już teraz przynieść mogłyby pozytywne efekty dopiero za kilka lat -a tyle czasu Ukraina po prostu nie ma.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem szef serbskiego resortu obrony Aleksandar Vulin w udzielonym przez siebie wywiadzie dla serbskich mediów, oskarżył ‚zachodnie specsłużby” o to ze to one faktycznie stały za tzw. rewolucją godnosci, czyli kijowskim majdanem. Według niego m.in bezpośredno sterowały one działaniami tzw. automajdanu;
  https://strana.ua/news/145770-v-serbii-zajavili-chto-avtomajdan-byl-sozdan-po-zadaniju-zapada.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejne napięcia na linii Kijów – Budapeszt. Według ukraińskich słuzb granicznych, granice Ukrainy z Węgrami miał przekroczyć „niezidentyfikowany samolot”, co spowodowało ze po stronie węgierskiej ogłoszono ‚alarm bojowy” dla lotnictwa wojskowego, jednak samoloty bojowe nie zostały poderwane w powietrze. W związku z zaistniałą sytuacja, czyli nielegalnym przekroczeniem granicy Ukrainy, ukraińskie służby graniczne jak na razie nie wszczęły oficjalnego dochodzenia, a tylko prowadzą „czynnosci wyjaśniające” (podobno wspólnie z „węgierskimi kolegami’);
  https://korrespondent.net/ukraine/3979094-pohransluzhba-podtverdyla-narushenye-hranytsy-venhryy-samoletom-yz-ukrayny
  Ps. Jak tak dalej pójdzie to w końcu sie doczekam jakies poważnej strzelaniny na pograniczu ukraińsko – węgierskim…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe, czyli po ostatnim szczycie państw Grupy G 7 Niemcy i Francja wspólnie ostro krytykują postawę US Donalda, czyli jego odmowę podpisania końcowego dokumentu, oskarżając go m.in o zniszczenie zaufania i niekonsekwentnie oskarżając go o niszczenie zaufania i niekonsekwentne działanie. W zwiazku z tym minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas stwierdził ze „europejską odpowiedzią musi być jeszcze bliższa współpraca”;
  https://www.reuters.com/article/us-tennis-frenchopen/nadal-still-untouchable-as-he-claims-11th-french-title-idUSKBN1J60S6
  https://www.reuters.com/article/us-g7-summit-europe/germany-france-blast-trump-over-group-of-seven-u-turn-idUSKBN1J60QR

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem w nocy spłonął jedyny na Ukrainie kompleks sportowy służący do przygotowywania strzelców na zawody sportowe, który należał do Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jak na razie nie wiadomo co mogło być przyczyna pożaru, w którym na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak jak zauwazono w ukromediach ‚dla ukraińskiego sportu jest to niepowetowana strata”;
  https://korrespondent.net/sport/other/3979095-vo-lvove-horel-edynstvennyi-v-ukrayne-strelkovyi-tsentr-olympyiskoi-podhotovky

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, o powiązaniach byłej ‚poetki kijowskiego majdanu”, a następnie „wolontariuszki” banderowskiego ‚Prawego Sektora” Ukrainki Bilczenko, kora obecnie ‚zgrywa” pacyfistkę ‚nawróconą” na „przyjaźń ukraińsko – rosyjską” i „często – gęsto” odwiedza Rosję, gdzie spotyka sie z przedstawicielami tzw. liberastów (czyli prozachodniej i proukraińskiej opozycji). Jak widać po przeprowadzonym przez jednego z rosyjskich internautów „śledztwie internetowym’ za Bilczenko może stać nie kto inny jak sam ‚węgierski filantrop” George ‚Darth” Soros;
  https://peremogi.livejournal.com/38418133.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.