Wojna domowa na Ukrainie 9/11.06.2018r.- 1098-1100 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina tak bardzo chce wymienić swoich obywateli na Rosjan skazanych lub przetrzymywanych w aresztach, że aż w tej sprawie jej prezydent Petro Poroszenko postanowił zadzwonić w sobotę (9 czerwca) do swego rosyjskiego odpowiednika- Władymira Putina.

W sobotę Petro Poroszenko i Władymir Putin odbyli rozmowę telefoniczną, w czasie której omówili sytuację na południowym wschodzie Ukrainy oraz przebieg wdrażania porozumień mińskich. Ponadto uzgodnili, że w najbliższym czasie pełnomocnicy do spraw przestrzegania praw człowieka z obu krajów spotkają się z więźniami obu krajów. Rozmówcy podkreślili również konieczność natychmiastowego uwolnienia rosyjskich dziennikarzy przetrzymywanych na Ukrainie. Tym bardziej, że wśród więźniów są tacy, którzy prowadzą obecnie protesty głodowe.

W Rosji przebywa ponad 60 obywateli Ukrainy, a wśród nich reżyser Ołeh Sencow, skazany za przygotowanie aktu terrorystycznego na 20 lat łagru, który od miesiąca prowadzi protest głodowy. Sencow przebywa obecnie w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na rosyjskiej Dalekiej Północy, 14 maja ogłosił bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

Oprócz Sencowa w Rosji został ostatnio skazany też inny ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko. Na początku czerwca usłyszał on wyrok 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za szpiegostwo. Jego obrońca zapewnia, że Suszczenko padł ofiarą prowokacji.

W sprawie tej rozmowy Władymir Putin na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończonym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW- https://pl.wikipedia.org/wiki/Szanghajska_Organizacja_Wsp%C3%B3%C5%82pracy), został zapytany przez dziennikarza o to, czy uważa, że Poroszenko jest zainteresowany wdrożeniem porozumień mińskich.

Na te pytanie Putin odpowiedział w następujący sposób:

„Ponieważ strona ukraińska wystąpiła z inicjatywą tej rozmowy, moim zdaniem, jest to przejaw zainteresowania rozwiązaniem. W każdym razie, mam na to nadzieję”

Nawiązał też do sprawy ukraińsko-rosyjskiego dziennikarza Kiriłła Wyszyńskiego. Wyszyński to szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej „RIA-Nowosti”. Został zatrzymany pod koniec maja w Kijowie. Ukraińska prokuratura podejrzewa go o zdradę stanu, za co grozi do 15 lat więzienia. Tylko nie wiadomo na czym ta „zdrada stanu”, o którą podejrzewany jest Wyszyński, miałaby polegać.

To pobudzenie aktywności ukraińskiej w sprawie jej obywateli przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Chodzi o to, że w momencie zbliżania się terminu do rozpoczęcia MŚ w piłce nożnej w Rosji można potraktować tą niezapowiadaną wcześniej rozmowę telefoniczną przywódców Ukrainy i Rosji, jako wywarcie presji na Putinie, dla którego w tych okolicznościach bardzo niekorzystne byłoby, gdyby doszło do negatywnych sytuacji, które trafiłyby na pierwsze strony gazet na całym świecie.
Jednocześnie, jak zwykle, rozgrywana jest pozycja Ukrainy jako ofiary rosyjskiej agresywności, wykorzystując tu fakt, że przeciętny odbiorca- spośród zachodniej opinii publicznej- takiego przekazu medialnego, nie ma zielonego pojęcia o tym, że siedzący w rosyjskich więzieniach Ukraińcy są skazani prawomocnymi wyrokami sądowymi za popełnienie pospolitych przestępstw kryminalnych. Natomiast, w zasadzie wszyscy Rosjanie osadzeni w więzieniach i aresztach ukraińskich, są tak naprawdę tylko zakładnikami, który zostali pozbawieni wolności pod sfingowanymi przez SBU pretekstami.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu dwóch poprzednich dób na donieckim odcinku frontu, sytuacja była raczej niestabilna, ale za to intensywność wrogich działań militarnych podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy wobec ludności cywilnej i infrastrukturze DRL, z dnia na dzień rosła.

I tak, w piątek ostrzał prowadzony ze strony ukraińskich pozycji ogniowych, prowadzony był w rejonie Zajcewa, kopalni im. „Gagarina” (rejon północnych obrzeży Gorłówki) oraz Jasinowatej i Mineralnoje (rejon północnych obrzeży Doniecka, a także na południowym odcinku frontu w okolicy Bezimiennoje, Sachanki i Leninskoje. W rezultacie tych ostrzałów zostały ranne trzy osoby: w Sachance- 79-letni N.M. Położajew, w Zajcewie-32-letni A.A. Aksenow praz również w Sachance- W.I. Baranow.
Poza tym w Sachance uszkodzone zostały w wyniku ostrzału zabudowania gospodarstw domowych znajdujące się na ulicy Konstytucji ZSRR nr. 18, 20, 22 i 28.
Łącznie tego dnia na terytorium DRL spadło 93 różnego rodzaju pocisków wobec 46 w dniu poprzednim.

Natomiast ostatniej doby ukraińscy żołnierze 5 razy przeprowadzili ostrzał DRL.

I tak, w godzinach, od 05:00 do 05:30, ostrzeliwane były z kierunku Marinki okolice osiedla Trudowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (8 min), a także przez opancerzony wóz bojowy BMP-1 oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. W rezultacie uszkodzonych zostało 12 domów znajdujących się przy ulicach: Urodzajnej nr. 1, 1A, 3, 3A, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 19 i 21 oraz ulicy Czechowa nr. 19 i 21,
Później 2 ostrzały (10:05-10:35 i 17:25-17:55) zostały przeprowadzone z kierunku Nowotroczkoje w stronę Dokuczajewska. W sumie w czasie tych ostrzałów spadło tam 13 granatów wystrzelonych z automatycznych granatnikó AGS-17 i 2 z SPG-9. W użyciu była również broń maszynowa
W godzinach, od 18:20 do 18:50, prowadzony był ostrzał z kierunku tereny kopalni „Niżnaja” na obrzeżach Dzierżyńska w stronę terenu kopalni im. „Gagarina”, moździerz kaliber 120 mm (3 miny) oraz AGS-17 (29 granatów), a także działko przeciwlotnicze ZU-23-2 (50 pocisków) i broń maszynowa.

Ostatni ostrzał minionej doby miał miejsce w godzinach, od 20:20 do 20:50, i prowadzony był z Wierchnietoreczkoje (wierchneje) w stronę Wierchnietoreczkoje (wierchnieje), SPG-9 (10 granatów) i broń maszynowa.

Łącznie na terytorium DRL w ciągu minionej doby spadło 116 wobec 93 z dnia poprzedniego.

Natomiast z piątku na sobotę, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego i granatnika RPG-7, a także broni maszynowej. W wyniku tego ostrzału w miejscowości Donieckij przy ulicy Moskiewskiej nr. 1A pociski spadły na teren przedszkola „Ibuszka”. Poza tym zostały ostrzelane okolice wsi Krasnyj Jar.

Poza tym w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze przeprowadzili tylko jeden ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 rejonu wsi Żiełobok.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 11 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 10 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Противник вкотре, не дотримуючись Мінських домовленостей, намагався послабити оборону наших підрозділів на окремих напрямках.

Російсько-окупаційні війська 32 рази порушили режим припинення вогню, з них 7 разів із застосуванням важкого озброєння – 120 та 82-мм мінометів.

На Луганщині найбільш активні бойові дії тривали в районі населеного пункту Новотошківське. На Донецькому напрямку підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону в районі населеного пункту Опитне. Адекватну відповідь ворог отримав на Маріупольському напрямку – поблизу населених пунктів Павлопіль, Водяне та Лебединське.

Під час бойових дій троє наших захисників отримали поранення. Поранених невідкладно евакуйовано до шпиталю, їхньому життю нічого не загрожує.

В результаті ведення активної оборони, за даними розвідки, 1 окупант знищений та 3 поранені.

Вночі поточної доби, 11 червня, в районі населеного пункту Новотошківське противник застосував заборонені міжнародними домовленостями 122-мм артилерійські системи, наражаючи на небезпеку мирних мешканців найближчих населених пунктів.

Станом на 7.00 ранку втрат наших військовослужбовців немає.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic wsi Frunze:

Oraz z rejonu trasy bachmudzkiej:

I z rejonu wsi Donieckij:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9/11.06.2018r.- 1098-1100 dzień od nowego rozejmu.

 1. Polityka poklepywania Ukrainy po plecach trwa
  Został już tylko miesiąc do obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Z mocy ustawy przyjętej rok temu uroczystości żałobne są organizowane 11 lipca.
  Na razie ani Sejm, ani Senat ani nawet Prezydent nie zaangażowali się w organizacje dnia pamięci. Więcej na ten temat pisze na swym blogu ksiądz Isakowicz-Zalewski.
  http://isakowicz.pl/czy-wladze-iii-rp-zadbaja-o-rodziny-kresowe/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska wersja SIEDMIU WSPANIAŁYCH, czyli w Krzywym Rogu siedmiu osobników wycięło siedmiometrową rure z miejskiej sieci ciepłowniczej i niosło ja najprawdopodbniej do skupu złomu. Oczywiście wszystko to zrobili w biały dzień i jak dodaja ukromedia na ulicy im. Bohaterów ATO;
  https://www.0564.ua/news/2066156
  Z kolei w centrum Odessy „wory” skradli miedziane kable z sieci należacej do ukraińskiej kompanii ‚Ukrtelecom”, przez co „odcięli od łączności” kilkuset abonentów, a na „odchodnym” pobili ochroniarza;
  https://journalist.today/v-tsientrie-odiessy-priestupniki-vyriezavshiie-miednyie-kabieli-ukrtieliekoma-izbili-okhrannika-i-skrylis/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne państwo nie tylko ze wydało zgodę na budowę gazociagu „Nord Stream 2”, ale także „ochoczo” zabrało się do jego budowy. Mowa tu o Finlandii, gdzie jak informują fińskie media, setki Finów znalazły prace w mieście Kotka m.in przy przygotowaniu terenu pod budowę gazociągu. Łączna długośc „fińskiego” odcinak „NS 2” ma wynosić 400 km;
  https://ru.sputniknewslv.com/world/20180608/8500408/north-stream-2-finland-kotka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I o rozpadającej się infrastrukturze na Ukrainie, czyli w obwodzie chersońskim kierowcy ciężarówek „zajeździli na śmierć” most nad rzeką Inguł, po tym jak zrobili sobie po nim objazd chcąc uniknąć kontroli drogowych. By zapewnić mieszkańcom mozliwość przeprawy przez rzekę władze musiały wezwać wojsko które zbudowało „most alternatywny”;
  https://strana.ua/news/146023-novosti-ukrainy-v-sele-peresadovka-utonul-most-cherez-reku-inhul.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jak „ukrowojaki” ‚wyzwoliły” przysiółek Czygary w tzw. szarej strefie pomiędzy siłami ukraińskimi a siłami Republiki Donieckiej w okolicy Gorłówki, pokazali (na zdjęciach) członkowie misji OBWE którzy sie tam pojawili. Można sie miedzy innymi dowiedzieć że mieszkańcy musieli opuscić swoje domostwa, ponieważ zostały one zniszczone, a te budynki które nie zniszczono są (tutaj cytat z raportu OBWE) ‚OKUPOWANE PRZEZ [ukraińskich] WOJSKOWYCH”, KTÓRZY TAKŻE POŚRÓD NICH ZBUDOWALI SWOJE POZYCJE BOJOWE;
  >https://www.facebook.com/oscesmm/posts/1029313287220376

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.