Wojna domowa na Ukrainie 12.06.2018r.- 1101 dzień od nowego rozejmu.


„Moskwa i Kijów zgodziły się na działania, które mogą przyczynić się do deeskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy”– powiedział wczoraj (11 czerwca) wieczorem szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas po spotkaniu w Berlinie ze swymi odpowiednikami z Rosji, Francji i Ukrainy.

Było to pierwsze w tym roku spotkanie przedstawicieli krajów tzw. czwórki normandzkiej, która od 2014 roku prowadzi rozmowy na temat uregulowania kryzysu ukraińskiego.

Po zakończeniu którego Heiko Maas przyznał, że- jak wcześniej przewidywałem- przełomu nie osiągnięto:

„W wielu kwestiach nie zdołaliśmy dojść do porozumienia, jednak w wielu istotnych punktach osiągnęliśmy zgodność stanowisk, co może nas przybliżyć do realizacji celów z porozumienia mińskiego. Szczegóły zostaną dopracowane podczas następnych spotkań na różnych płaszczyznach”
– powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Wszystkie strony, jak podkreślił Maas, są za respektowaniem zawieszenia broni. „Wiemy, że w przeszłości realizacja rozejmu szwankowała”– przyznał niemiecki minister. Dodał, że jest polityczna wola do kolejnej wymiany jeńców.

Poza tym, przedstawiciele Niemiec i Francji zaoferowali pomoc swych krajów w usuwaniu min na obszarach objętych konfliktem z użyciem najnowocześniejszego sprzętu.

Głównym punktem berlińskich rozmów była kwestia przyszłej misji pokojowej ONZ na wschodzie Ukrainy. Maas przyznał, że różnica stanowisk w tej sprawie między Rosją i Ukrainą jest poważna. „Uzgodniliśmy jednak, że sprawa ta będzie przedmiotem kolejnych negocjacji politycznych”– zapewnił szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił, że w tych rozmowach nie chodzi już o to, czy rozmieścić siły pokojowe ONZ, lecz o to, jak to zrobić.

Rozmowy ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy utknęły w martwym punkcie w ubiegłym roku, a zawarte w 2015 roku porozumienie mińskie zostało zrealizowane jedynie w niewielkim stopniu.

W poniedziałkowym spotkaniu w Berlinie, obok jego gospodarza Heiko Maasa, wzięli udział szefowie dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow, Ukrainy Pawło Klimkin i Francji Jean-Yves Le Drian.

Siergiej Ławrow potwierdził, że nie spodziewa się aby strona ukraińska zgodziła się na wdrożenie tzw. formuły Steinmeiera.

„Formuła Steinmeiera” (prezydent Niemiec, były przewodniczący OBWE, były szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier) określa mechanizm wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w obwodzie donieckim i ługańskim na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej po opublikowaniu raportu OBWE o wynikach wyborów.

Oczywiście zabrakło jak zwykle przedstawicieli republik donbaskich, których w sposób żywotny dotyczą podejmowane na spotkaniach czwórki normandzkiej tematów. Np. podczas zakończonego w poniedziałek, sprawy rozmieszczenia sił pokojowych ONZ, na co one muszą wydać zgodę, bo inaczej do tego procesu nigdy nie dojdzie.

Jak sądzę, na drodze pokojowej, ze względu na sztywne stanowisko kijowskiej junty, konflikt w Donbasie nie może być rozwiązany. A jako, że Ukraina wyczerpana kryzysem gospodarczym oraz tożsamości, nie jest w stanie samodzielnie przy użyciu siły militarnej tego konfliktu wygrać. To jest jak na razie obopólny pat.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wczoraj nadal było względnie spokojnie, poza tym, że ja zwykle pomimo zapewnień przedstawicieli kijowskiej junty, jak bardzo pragną oni zakończyć konflikt zbrojny w Donbasie na drodze pokojowej, to nie mając siły dalej kontynuować uczciwej walki na froncie, przeszli obecnie do swojej starej wypróbowanej taktyki terroryzmu państwowego, nękania celów cywilnych.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach, od 08:10 do 08:40, i prowadzony był przy użyciu broni snajperskiej i maszynowej z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, na południowym odcinku frontu donieckiego, na wschód od Mariupola.

Do kolejnego ostrzału doszło o godzinie 08:30, który prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 82 mm z kierunku Piasków w stronę okolic serwisu „Volvo-Center” na terenie dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku. W rezultacie zostało tam ranne trzy osoby z ekipy remontującej dom wielorodzinny znajdujący się na ulicy Sofijskiej nr. 13. Ranne osoby, którymi są: 68-letni A.N. Kirijak, 42-letni P.P. Pogoreczkij oraz 25-letni W.W. Swiridienko, zostali przewiezieni do szpitala im. „Kalinina” w Doniecku.

W rejonie tym doszło jeszcze do dwóch ostrzałów, z których ostatni zakończył się o godzinie 13:50. Ostrzał ten został dokonany przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min). Natomiast według nieautoryzowanej informacji miało tam dojść jeszcze wieczorem (nie podano dokładnego czasu) do ostrzelania przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2 domu znajdującego się przy ulicy Lenina nr. 67, w wyniku czego zostały w nim wybite szyby w oknach. Łącznie na ostrzeliwany rejon spadło 14 min kaliber 120 mm.

Ostatni autoryzowany ostrzał miał miejsce w godzinach od 17:37 do 18:10, i prowadzony był przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2, z którego wystrzelono 30 pocisków, z kierunku Nowotroiczkoje do Dokuczajewska.

Łącznie ostrzał na tym odcinku frontu prowadzony był minionej doby 6 razy w wyniku czego na terytorium DRL spadło 58 pocisków wobec 116 w dniu poprzednim.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był w rejonie następujących miejscowości: Kalinowa, Troiczkoje, Sietłodarska i Kalinowa Borszczewatoje. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło: 2 miny kaliber 82 mm, 6 granatów SPG-9 oraz 1 RPG-7, a także 29 granatów AGS-17.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 12 червня 2018 року

За минулу добу, 11 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил інтенсивність бойових дій залишалася стабільно-контрольованою. Російсько-окупаційні війська 27 разів за добу порушували режим припинення вогню, з них 11 разів застосовували заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

На використання окупантами артилерії, мінометів, БМП та стрілецького озброєння підрозділи Об’єднаних сил рішуче відповідали адекватним вогнем та не дозволили ворогу покращити тактичне положення.

На Луганському напрямку противник не припиняв спроб послабити оборонні рубежі наших захисників в районі населеного пункту Новотошківське. На Горлівському напрямку активна оборона підрозділів Об’єднаних сил тривала в районах населених пунктів Троїцьке та Світлодарськ. На Донецькому напрямку – поблизу Авдіївки та Піски. Залишалась напруженою ситуація на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Ломакине, Водяне та Широкіне.

Під час бойових дій минулої доби три наших військовослужбовця отримали поранення. Поточної доби, станом на 7.00 ранку, втрат наших військ немає.

За даними розвідки, двох окупантів знищено та трьох поранено.

Докладніше про події за минулу добу в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze trzy krótkie relacje filmowe z dzielnicy Kujbyszewskiej Doniecka:

I jeszcze z Wasiliewki:

Oraz osiedla Trudowskie:

A także z Zajcewa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.06.2018r.- 1101 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie ‚wstępniaka”, czyli spotkania szefów MSZ tzw. normandzkiej czwórki;
  https://strana.ua/news/146062-bez-minska-mirotvortsev-ne-budet-hlavnye-itohi-vstrechi-normandskoj-chetverki-v-berline.html
  Czyli w dalszym ciągu „pat”, strona rosyjska (wsparta przez Francję) za wypełnieniem w pierwszej kolejności porozumien mińskich, a dopiero po tym możliwym wprowadzeniem sił pokojowych na Donbas. Z kolei Kijów „na odwrót”, czyli tak jak ‚wydumał” sobie (prawie) „wicekról” Ukrainy Kurt Volker, co oczywiscie skrytykował rosyjski minister Ławrow. jedynym sprawami w których udało sie osiągnąc „konsensus” to „sprawy humanitarne”, czyli m.in kontynuowanie”wymiany więźniów”, a takze zabezpieczenie funkcjonowania „celów” ważnych dla normalnego funkcjonowania mieszkańców tego regionu (chodzi o Doniecką Stację Filtrów).

  Polubione przez 5 ludzi

  • „DW” czyta moje relacje i prawdopodobnie uznali, że określenie „wojna domowa”, którego ja używam od samego początku rozpętanej przez juntę kijowską operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie, używam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Wojny tej można nie uznawać jako wojnę domową, ale wtedy należy też przyznać, że m.in. Donbas nie jest częścią Ukrainy. A więc w takim przypadku Ukraina walczy z obcym sobie tworem państwowym chcąc siłowo- czyli za pomocą akcji pacyfikacyjnej rosyjskojęzycznej mniejszości- zatrzymać te tereny w ramach państwa ukraińskiego. Niestety, ale tak zachodni macherzy od ustawiania świata wg. własnego widzimisię, jak i pogrobowcy banderyzmu w tej u’krainie mocno się tym razem przeliczyli i stąd się bierze tak ich taka niepohamowana niczym wściekłość.

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 2. I „gorący” (dosłownie) temat nurtujący ukromedia, a w szczególnosci mieszkańców stolicy Ukrainy, czyli dlaczego Kijowian pozbawiono ciepłej wody;
  https://www.epravda.com.ua/rus/publications/2018/06/11/637651/
  Dla przypomnienia, temat już parokrotnie tutaj „wałkowałem”, a chodzi o gigantyczne zadłużenie za gaz dostarczany przez „Naftohaz’ miejskim przedsiębiorstwom gospodarki komunalnej i wzajemnej „spychologii” kto ma ten dług spłacić, na czym oczywiscie „tracą”zwykli mieszkańcy myjąc się w zimnej wodzie (choć istnieje również niebezpieczeństwo że i tą mogą im „odciąć”).

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem władze ukraińskiego Zakarpacia poinformowały ze szykują „odwet’ dla członków reprezentacji Zakarpacia, która wystąpiła na tzw. MS w Piłce Nożnej „separatystów”. Jak się jednak okazuje na razie nie moga im nic zrobić, ponieważ sa to obywatele Wegier, dlatego też SBU oczekuje na okazję żeby się z nimi „przywitać” gdy tylko spróbują odwiedzić Zakarpacie;
  https://strana.ua/news/146070-v-zakarpatskoj-oha-rasskazali-podrobnosti-o-futbolnoj-komande-pobedivshej-na-chm-separatistov.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jeszcze zapomniał wspomnieć, że ustawa musi zostać przejrzana przez prawników MFW. Jesli specjaliści stwierdzą, że ustawa nie spełnia swego zadania (powołanie NIEZALEŻNEGO sądu zwalczającego korupcję) środki zostaną zamrożone

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ta ustawa nie po to została wprowadzona w życie, aby spełniać zadanie walki z korupcją na Ukrainie, ale w celu zamydlenia oczu zachodnim mecenasom tego kraju.

    Niestety, mecenasi stracili cierpliwość i teraz obserwują to co się dziej w tym UPA-dłym kraju przez szkło powiększające.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Poczekamy zobaczymy co się wydarzy. Sadzę, ze beda naciski na MFW by udzielił pozyczki, inaczej Ukraina zbankrutuje, czeka ją kolejny kryzys społeczny, ekonomiczny i gospodarczy. Tego zachodni partnerzy chcą uniknąć. Zdesperowani mieszkańcy mogliby stwierdzić, ze jednak „zachód” jest przereklamowany i gotowi byliby pogodzić się z FR. Ewentualnie Europę czekałaby kolejna fala uchodźców ekonomicznych tym razem z Ukrainy.

     Polubione przez 4 ludzi

 4. Jak „ukrowojaki” ‚wyzwoliły” przysiółek Czygary w tzw. szarej strefie pomiędzy siłami ukraińskimi a siłami Republiki Donieckiej w okolicy Gorłówki, pokazali (na zdjęciach) członkowie misji OBWE którzy sie tam pojawili. Można sie miedzy innymi dowiedzieć że mieszkańcy musieli opuscić swoje domostwa, ponieważ zostały one zniszczone, a te budynki które nie zniszczono są (tutaj cytat z raportu OBWE) ‚OKUPOWANE PRZEZ [ukraińskich] WOJSKOWYCH”, KTÓRZY TAKŻE POŚRÓD NICH ZBUDOWALI SWOJE POZYCJE BOJOWE;
  >https://www.facebook.com/oscesmm/posts/1029313287220376

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Plus wieści z”frontu” na Donbasie, do słynnego szpitala wojskowego im. Miecznikowa w Dnieprze dostarczono nową partię ciężko rannych „ukrowojaków”, są pośród nich m.in ranni w wyniku ‚zabłądzenia na polu minowym”, a także ci którzy odnieśli ciężkie ranny postzrałowe;
  https://novorosinform.org/725722
  I jeszcze jeden „njus”, czyli jeden „ukrowojak” zginął, niestety gdzie i jak tzw. sztab Operacji Zjednoczonych Sił ‚zapomniał ” podać;
  https://korrespondent.net/ukraine/3979820-na-donbasse-pohyb-ukraynskyi-voennyi

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Wielka peremoha (czyli zwycięstwo)” ogłoszone przez „generalissimusa” Porszenke, którego zaproszono do Turcji na otwarcie Gazociągu Trans Anatolijskiego (TANAP), a on już ogłosił że Ukraina będzie otrzymywać z niego gaz poprzez Bułgarie oraz Rumunię;
  https://korrespondent.net/ukraine/3979834-poroshenko-budem-rady-poluchat-haz-cherez-TANAP
  Ps. CIEKAWE NA JAKIEJ PODSTAWIE TO SOBIE POROCH „WYDEDUKOWAL” BO ZA PRZYSŁOWIOWE „CHINY LUDOWE” NIE UWIERZĘ ŻE TURCY I AZEROWIE MOGA BYĆ TAKIMI FRAJERAMI JAK MY POLACY I „KREDYTOWAĆ” UKRAINCOM DOSTAWY GAZU…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukromedia o wstrzymaniu budowy korwet dla ukraińskiej floty wojennej. Jedna z korwet, „Włodzimierz Wielki”, ma byc już gotowa w około 70 % i na jej dokończenie władze miały nawet wygospodarować na początku tego roku w budżecie aż 1,4 mld dolarów. Jednak teraz cały projekt został ‚zamrożony” co jak zauważono nie ‚uderzy” jedynie w zdolność bojową ukraińskiej floty wojennej, ale takze może odbić się na stanie ukraińskiego przemysłu. Według artykułu pracę może stracić aż 9 tys. osób z 200 ukraińskich przedsiębiorstw, a także może się to wszystko zakończyć tym że strona ukraińska bedzie zmuszona płacic odszkodowania firmom zagranicznym, które także miału uczestniczyć w programie budowy korwet. Jak zauwazono łączna suma tych kar może wynieść tyle co budowa jednej korwety;
  https://korrespondent.net/business/companies/3979673-stroytelstvo-korveta-sorvano-chto-teriaet-ukrayna
  Ps. Jak widać Ukroince nie gęsi i swoją korwetę „Gawron” tez mają…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A tymczasem szef ukraińskiego państwowego koncernu „Naftohaz” Kobolew zagroził ‚ponad setce miejscowosci” na Ukrainie że zostana odcięte całkowicie od dostaw gazu, jeżeli na Ukrainie nie zostaną podniesione ceny na gaz dla ludności. Powodem żądań Kobolewa ma być chęc pozyskania dodatkowych dochodów dla ‚Naftohazu” z eksploatacji sieci gazociągów do tej pory bowiem wszystkie opłaty z eksploatacji gazociągów otrzymywało państwo. Czyli najprawdopodobniej Kobolew chce zabezpieczyć utrzymanie sieci gazociągów „Naftohazu” po tym jak drastycznie zmniejszy się tranzyt rosyjskiego gazu do UE;
  https://strana.ua/news/146203-kobolev-hrozit-hrojsmanu-otkljucheniem-ot-hazosnabzhenija-129-naselennykh-punktov-v-16-oblastjakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie wojskowym
  trwa modernizacja ukrainskiego uzbrojenia
  Lwowskie Zakłady Remontowe Samolotów prowadzą prototypową modernizację myśliwca MiG-29. Celem prac jest uczynienie z niego samolotu wielozadaniowego. Zmodernizowana maszyna będzie nosiła oznaczenie MiG-29MU2.
  Prace przy modernizowanym samolocie mają się zakończyć do 2019 roku i po przeprowadzeniu prób państwowych, modernizacja całej floty ukraińskich myśliwców mogłaby się rozpocząć w 2020 roku.
  http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraina-modernizuje-mig-a-29/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Pozytyw z Ukrainy
  W Kijowie odbył się dziś Marsz w Obronie Praw Dzieci i Rodzin. Zorganizowany w stolicy Ukrainy jednoczy nie tylko chrześcijan różnych Kościołów i wspólnot religijnych, ale także muzułmanów i Żydów.
  Tegoroczny marsz w stolicy Ukrainy odbył się już po raz trzeci. Jego pomysłodawcą był zmarły przed dwoma laty arcybiskup kijowsko-żytomierski Piotr Malczuk.
  https://chrzescijanin.pl/ukraina-marsz-w-obronie-praw-dzieci-i-rodziny/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Amerykańska „pozarządowa’ organizacja „Freedom House” prowadząca ‚walkę o wolność i demokrację” z „reżimami totalitarnymi”, czyli nie można ją posądzać o jakąkolwiek „prorosyjskość”, opublikowała raport w którym stwierdzono że od poczatku tego roku na Ukrainie wzrosła ilość napadów członków organizacji ultranacjonalistycznych na przedstawicieli mniejszosci narodowych;
  https://ukranews.com/news/568411-s-2018-goda-nacyonalysty-staly-chashhe-napadat-na-menshynstva-freedom-house

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.