Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2018r.- 1103 dzień od nowego rozejmu.


Nie mamy nowych helikopterów i okrętów, żołnierzom brak jest nawet umundurowania, ale za to, jak twierdzi szef MON Mariusz Błaszczak mamy Żandarmerię Wojskową, która „należy do najlepszych służb policji wojskowej w NATO”.

Wczoraj (13 czerwca) prezydent Andrzej Duda wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, wzięli udział w obchodach święta Żandarmerii Wojskowej. Uroczystość odbyła się w na terenie koszar Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej (ŻW) w Mińsku Mazowieckim.

„Wasza służba nie należy do łatwych. Misje wojskowe, ale także akcje antyterrorystyczne – to wszystko Wasz dzień powszedni”– powiedział minister Błaszczak dodając, że żandarmi wspierają także służby porządkowe podczas imprez organizowanych przez wojsko.

Natomiast prezydent Duda ze swej strony dodał, że:

„Jestem tu dziś wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem po to, aby Wam i Waszym najbliższym nisko się pokłonić w imieniu Rzeczpospolitej. Dziś wolnej, suwerennej i niepodległej, szczycącej się 100-leciem niepodległości, która może być dumna ze swoich dziejów także dzięki waszej służbie – powiedział z kolei prezydent. – Dzięki temu, że byliście i jesteście tacy, jacy jesteście, że niezmiennie sumiennie, z wielkim oddaniem dbacie o bezpieczeństwo Polski, o porządek, o przestrzegania prawa, że czuwacie każdego dnia także nad naszym bezpieczeństwem”.

Przypomnę, że ŻW jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która wobec żołnierzy realizuje zadania przewidziane dla Policji.

A więc, do najważniejszych zadań Żandarmerii Wojskowej należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych, a także życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra. Ponadto Żandarmeria Wojskowa odpowiada za zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz innym zjawiskom patologicznym w Siłach Zbrojnych. Określone w ustawie zadania obejmują wykrywanie przestępstw i wykroczeń, w tym skarbowych, popełnionych przez osoby, ujawnianie i ściganie ich sprawców oraz ujawnianie i zabezpieczanie dowodów. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Żandarmeria Wojskowa gromadzi i analizuje oświadczenia o stanie majątkowym żołnierzy zawodowych oraz przedstawia wnioski w tym względzie.

Żandarmi mogą także zwalczać skutki klęsk żywiołowych oraz nadzwyczajnych zagrożeń środowiska naturalnego, a także czynnie uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych, mających na celu ochronę życia i zdrowia oraz mienia, a ponadto wykonywać inne zadania określone w odrębnych przepisach.

Najważniejsze zaś dla obecnie rządzącej ekipy politycznej to jest to, że dowódcą ŻW i przełożonym wszystkich służących w niej żołnierzy jest Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, który podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

Tak więc z tego tytułu komisarz PiS postawiony na czele MON tak usilnie stara się przejąć kontrolę nad ŻW oraz tworzy również mu podległą prywatną armię partyjną tej formacji politycznej, czyli WOT.

To tam kosztem modernizacji pozostałych rodzajów wojsk są one wyposażane, szkolone i dowartościowywane.

Różnica pomiędzy WOT a ŻW jest tylko taka, że pierwsze z nich budowane jest na okoliczność spodziewanego buntu społecznego, zaś drugie na brany pod uwagę przez szefostwo PiS bunt w wojsku.

Jak widać, wbrew głoszonym propagandowym deklaracjom, liderom PiS wcale nie chodzi o zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa tylko bezpieczeństwa sobie samym. A właściwie zagwarantować swojemu środowisku dożywocie przy korycie władzy, z którego jak już udowodnili bardzo szybko, umieją czerpać pełnymi garściami. I to jakoby im się słusznie należało, ze względu na ich bardzo wysokie morale (szczególnie pewnie chodzi tu o byłą żonę Gosiewskiego, czy też córkę tragicznie zmarłego prezydenta RP?) oraz deklarowany patriotyzm. A jak wiadomo patrioci mogą więcej, więc im się również z racji tego (oczywiście w ich przekonaniu) należy.

Sprawę tą ujawnił, również nie dalej jak wczoraj, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SGWP), gen. Mieczysław Gocuł, który po Szczycie NATO w Warszawie 4 lipca 2016 roku podał się do dymisji, i to pomimo tego, że jeszcze w kwietniu tego roku przyjął od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na drugą kadencję szefa SGWP.

Otóż, poza innymi fobiami Macierewicza na stanowisku szefa MON. gen. Gocuł ujawnił, że najbardziej obawiał się on buntu wojskowych, „mówił, że gdyby pojawiły się sygnały, że ktoś jest nielojalny czy nieposłuszny, to mam mu o tym meldować nawet o północy”.

Gen. Gocuł przyznał również, że szczytem manii prześladowczej Macierewicza było wydane przez niego polecenie dokonania „analizy możliwości zabezpieczenia przez siły zbrojne łączności w przypadku utraty lub braku łączności komercyjnej w kraju”.

A więc na poważnie brał on możliwość wprowadzenia w Polsce czegoś na kształt stanu wojennego i przejęcia przez wojsko kontroli nad krajowymi mediami.

Ten właśnie fakt, gdy gen. Gocuł zrozumiał do czego może doprowadzić Macierewicz, zadecydował, że:

„Wtedy powiedziałem sobie dość. Nie będę tym, który może mieć kiedyś dylemat, czy stanąć po drugiej stronie ulicy Rakowieckiej naprzeciw rodakom. Mówię o tym ku przestrodze nam wojskowym, ale też politykom. Łatwo przekroczyć cienką linię, a Siły Zbrojne to nie jest zabawka jednej, czy drugiej opcji politycznej. Wojsko ma służyć Rzeczpospolitej Polskiej i stać na straży zasad Konstytucji RP”– podsumował gen. Gocuł.

W efekcie ŻW była jedyną formacją Wojska Polskiego, która skorzystała na rządach PiS, która to pod pretekstem zagrożenia dokonania zamachu na szefa MON została rozbudowana do monstrualnych rozmiarów, zaś jej wyszkolenie nijak się ma do obowiązków konstytucyjnych nałożonych na nią. Poza oczywiście tym, że ŻW, jak i WOT, mogą zostać legalnie użyte do działań na terenie kraju, czego nie wolno pozostałym rodzajom wojsk.

W ciągu krótkiej kariery Macierewicza na stanowisku szefa MON, zdążył on trwale zmienić dowództwo ŻW, które obecnie są zdolni do wykonania każdego rozkazu komisarza partyjnego PiS na stanowisku szefa MON. I to bez względu kim on personalnie by nie był.

To jest jeden z przykładów patologi jakie pozostawił po sobie w PSZ Antoni Macierewicz, a czego jak widać z dopieszczenia swoimi osobami żandarmów, tak szefa MON jak i ich zwierzchnika prezydenta Andrzeja Dudy, wczorajszych obchodów święta ŻW w Mińsku Mazowieckim, im to kompletnie nie przeszkadza. A nawet bardzo pasuje.

Jak widać rolą Macierewicza było tylko wziąć na siebie zaprowadzenie PiS-owskich porządków w MON, aby następnie już w ciszy gabinetów, odpowiednio przeorganizowanymi i oczyszczonymi z niewygodnych dowódców móc spokojnie zarządzać Siłami Zbrojnymi w imię interesów partyjnych tej formacji politycznej.

PRL-bis w karykaturalnej formie.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gen-mieczyslaw-gocul-antoni-macierewicz-bal-sie-buntu-wojskowych-wywiad/qb41q37.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na donieckim odcinku frontu sytuacja w ciągu ostatniej doby nadal była stabilna.

I tak, jedyne ostrzały ze strony ukraińskich pozycji bojowych miały miejsce od późnego wieczora (19:10 do 19:40 z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa) do wczesnych godzin nocnych (21:05- 21:35, ostrzał z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa).

Łącznie dokonano tylko 7 ostrzałów, z których każdy miał miejsce na innym odcinku frontu, co dowodzi tego, że były one przeprowadzone spontanicznie i bez żadnego wyraźnego celu. Jednocześnie nie cechowały się one wzmożoną intensywnością, bo w ich wyniku spasło tylko na terytorium DRL, 9 granatów SPG-7, 3 granaty RPG-7 i 6 pocisków kaliber 125 mm. Na skutek ostrzału dokonanego w rejonie Jasinowatej, w miejscowości Krasnyj Partizan, zostały wybite szyby w oknach szkoły 3-klasowej znajdującej się przy ulicy Gagarina nr. 9. Na terytorium DRL spadło 160 pocisków wobec 120 w dniu poprzednim.

Podobna stabilizacja nastąpiła na ługańskim odcinku frontu, gdzie w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, a także różnego typu granatników i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzeliwane były okolice wsi: Donieckij, Kalinowo oraz Kalinowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 14 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 13 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною та контрольованою. На всій лінії зіткнення тривали інтенсивні бойові дії.

Російсько-окупаційні війська 33 рази порушували режим припинення вогню, з яких 11 разів застосовували 122-мм артилерію, 120 та 82-мм міномети. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь противнику.

На Луганщині, в районі населених пунктів Новотошківське, Новоолександрівка та Новозванівка, противник безрезультатно намагався витіснити наші підрозділи з вигідних оборонних позицій. На Горлівському напрямку інтенсивні бойові дії тривали переважно із застосуванням стрілецької зброї в районі населених пунктів Гладосове та Зайцеве. На Донецькому, в районі міста Авдіївка, ворог вдався до ведення вогню з мінометів. На Маріупольському напрямку активні бойові дії тривали в районі населених пунктів Талаківка та Водяне.

Під час бойових дій чотири наших захисника отримали поранення. Поранених оперативно доставлено до шпиталю, їхньому життю нічого не загрожує.

За даними розвідки, знищено одного та поранено п’ятьох окупантів російсько-окупаційних військ.

Упродовж ночі поточної доби, 14 червня, противник один раз застосував важке озброєння по наших позиціях з району населеного пункту Докучаєвськ.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Donieckiego (ŁRL):

I z okolic Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2018r.- 1103 dzień od nowego rozejmu.

 1. Cyt. Wojsko ma służyć Rzeczpospolitej Polskiej i stać na straży zasad Konstytucji RP”– podsumował gen. Gocuł.
  // skoro SZ RP mają stać na straży RP a nie rządzącej partii to nie powinny podlegać pod rząd (partyjny) ale pod reprezentację suwerena tj. Sejm. Wszystkie tzw. Resorty siłowe powinny, przy odpowiedniej organizacji zależności, podlegać pod Sejm. A rząd ma jedynie zapewnić im budżetowe podstawy działania i poprzez nie realizować bieżące nadzwyczajne zadania. Przy takim rozwiązaniu Sejm musi być odpartyjniony, posłem może zostać każdy obywatel spełniający wymogi obywatelstwa (polskiego, jedynego), wieku, bezpartyjności i niekaralności. Jedyna kadencja posła w jego życiu może trwać 36 miesięcy, 1/3 składu sejmu wymieniana co 12 miesięcy. Wprowadzone powszechne referenda, organizowane w oparciu o lokalne przedstawicielstwa Sejmu (tyle ile okręgów „wyborczych”) co zapewni niskokosztowość referendów (z kampanią informacyjną koszt ok. 5-10 mln zł).

  Polubione przez 6 ludzi

  • Podzielam.

   Dodając, że poseł po przeprowadzonym referendum wyborców z jego okręgu wyborczego może być w trybie natychmiastowym odwołany.

   Po drugie uposażenie brutto posłów i wyższych urzędników państwowych musi być sztywno powiązane ze średnią płacą w kraju.

   Po trzecie, zero przywilejów, premii uznaniowych, specjalnej opieki zdrowotnej itd.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem tak jak to wielokrotnie opisywałem cała pomoc jaka idzie na terytoria „wyzwolonej” przez Kijów częsci Donbasu jest permanentnie rozkradana przez tamtejszą prokijowską „administrację”. Przyznał to ukraiński wiceminister d/s tzw. terytoriów okupowanych, były gubernator obwodu ługańskiego (z nadania Kijowa) Grigorij Tuka, który stwierdził nawet ze głównym „siedliskiem korupcji” było tzw. centrum pomocy humanitarnej i logistyki, powołane przez władze w Kijowie, które oficjalnie miało zajmować sie rozdziałem pomocy „w terenie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3980347-tuka-rasskazal-o-korruptsyy-na-donbasse

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Przygotowania do przejęcia władzy? Jak informuje ukraiński portal „Strana.ua” 15 czerwca ma się rozpocząc „forum” ukraińskiej partii „Batkiwszczyna”, obecnie głownej partii opozycyjnej, której przewodnicząca była premier Julia Tymoszenko w zwiazku z tym zapowiedziała ogłoszenie „nowego kursu”. Warto przy tym przypomnieć że obecnie Tymoszenko jest liderką wszystkich sondaży przed zbliżajacymi sie na Ukrainie wyborami prezydenckimi;
  https://strana.ua/articles/analysis/146457-forum-15-ijunja-kak-timoshenko-budet-pobezhdat-poroshenko-na-vyborakh-prezidenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem władze Ukrainy zamierzaja poskarżyć się swoim protektorom z USA by ci wpłynęli na władze Węgier w sprawie zniesienia przez nie węgierskiej „blokady” na kontakty Ukrainy z NATO (m.in blokowanie wspólnych posiedzeń, a także zapraszania na nie ukraińskich polityków). Poinformowała o tym w wywiadzie udzielonym „poroszenkowej” TV ‚5 kanał” wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Elena Zerkał;
  https://korrespondent.net/ukraine/3980312-myd-rasschytyvaet-na-ssha-v-voprose-razblokyrovky-komyssyy-ukrayna-nato

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Jakimi „angole” sa skończonymi idiotami potwierdzili członkowie reprezentacji piłkarskiej Anglii którzy przylecieli do Rosji na rozpoczynające się MS w Piłce Nożnej i odmówili spróbowania tradycyjnego rosyjskiego kołacza którym poczęstowano ich na powitanie;
  https://www.eurosport.ru/football/world-cup/2018/story_sto6806307.shtml
  Dla przypomnienia, rosyjski kołacz z wyraźnym apetytem próbował m.in Cristiano Ronaldo, a takze nasi piłkarze;
  https://pl.sputniknews.com/worldcup-2018-archive/201806138151576-sputnik-polska-rosja-mistrzostwa-swiata-w-pilce-noznej/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie ‚wartości europejskich” które zawitały na ‚wolna i demokratyczną” Ukrainę. W ukromediach pojawiły sie „njusy” że włazde w Kijowie zamierzają zalegalizować tzw. małzeństwa jednopłciowe;
  https://strana.ua/news/146428-ministerstvo-justitsii-ukrainy-sobiraetsja-uzakonit-braki-odnopolykh-par.html
  Jak sie jednak okazuje, zapewne pod wpływem „perswazji” ze strony „ukropatriotów”, ukraiński resort sprawiedliwosci już oficjalnie zaprzeczył jakoby miał do czegos takiego w ogóle dojść;
  https://rus.uatv.ua/v-minyuste-oprovergli-informatsiyu-o-namerenii-legalizovat-odnopolye-braki/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejny raz „peremoha” (czyli zwycięstwo) okazało się ‚zradom” (czyli klęską)? Jak informuja rosyjskie media sąd apelacyjny w Szwecji zawiesił wykonanie wyroku jaki wydał w marcu tego roku Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie w sprawie „sporu gazowego” pomiędzy rosyjskim „Gazpromem”, a ukraińskim „Naftohazem”. W zwiazku z taką decyzją ukraińska spółka straciła podstawę prawną do zajmowania za granicą „aktywów” należących do ‚Gazpromu”, czym sie ostatnio bardzo ‚Naftohaz” przechwalał. Poinformowano także że od decyzji wydanych przez sąd apelacyjny nie przysługuje odwołanie;
  https://ria.ru/economy/20180614/1522701858.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem ukraiński sąd przychylił sie do wniosków krewnych i rodzin 49 „bojców ATO”, którzy zginęli w czasie walk na ługańskim lotnisku w 2014 roku (znajdowali sie w zestrzelonym w okolicy lotniska wojskowym samolocie transportowym) i zasadził na ich rzecz prawie 20 mln hrywien odszkodowań które ma zapłacić…ukraińskie ministerstwo obrony. Jako podstawę takiej decyzji podano wczesniejszy wyrok wobec ukraińskiego generała byłego zastępcy głownodowodzącego tzw. operacja ATO, którego obwiniono o zaniedbania które przyczyniły się do śmierci „bojców ATO’;
  https://strana.ua/news/146579-po-delu-sbitoho-il-76-sud-naznachil-kompensatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Njus” dla wielbicieli „markowych” artykułów spożywczych oraz chemicznych. W Odessie zlikwidowano „fabrykę” która zajmowała się produkcja „lewych” artykułów spożywczych, w tym m.in kaw (m.in ‚Lavazza”) oraz „włoskich” oliw;
  https://strana.ua/news/146588-v-odesse-pravookhraniteli-likvidirovali-podpolnyj-tsekh-hde-poddelyvali-kofe-olivkovoe-maslo-i-stiralnye-poroshki-izvestnykh-brendov.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=jBvoFQp8qo4

  Polubione przez 5 ludzi

  • Przecież tak zawsze było 🙂

   “- Z przemytu? Wszystkie towary z przemytu są wyrabiane w Odessie na ulicy Małej Arnautskiej. Niech pan pokaże butelkę. Zaraz pan zobaczy. Czytał pan to?
   – Czytałem.
   – A to – malutkimi literkami? Tutaj jest wyraźnie powiedziane, że po myciu zimną lub gorącą wodą, mydłem czy naftą, włosów nie należy w żadnym wypadku wycierać; tylko suszyć na słońcu albo nad prymusem… Dlaczego pan ich nie suszył? Gdzie pan teraz pójdzie z tą zieloną „lipą”?
   Hipolit Matwiejewicz był całkowicie złamany. Wszedł Tichon. Na widok pana z zielonymi wąsami przeżegnał się i poprosił na piwo na otrzeźwienie.”

   Polubione przez 1 osoba

 10. Kolejne „szokujace” wieści o tym co sie działo podczas ostatniego „szczytu” państw G 7 w kanadzie. Podobno podczas niego doszło do ostatecznej ‚dekonspiracji” „agenta US Donalda’ (wiadomo kogo) który miał publicznie opowiadać że „Krym jest rosyjski, bo wszyscy którzy tam mieszkają, mówia [tylko] po rosyjsku”. Dodatkowo miał także nazwać Ukrainę „JEDNYM Z NAJBARDZIEJ SKORUMPOWANYCH PAŃST ŚWIATA”;
  http://www.mk.ru/politics/2018/06/14/buzzfeed-tramp-nazval-krym-rossiyskim-vo-vremya-sammita-g7.html
  https://www.obozrevatel.com/abroad/kryim-rossijskij-tam-vse-govoryat-na-russkom-tramp-shokiroval-zayavleniem-lideram-g7.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codzienność, na jednej z ulic w Kijowie doszło do eksplozji gdy grupa dzieci rozpakowywała „pakunek” znaleziony przy zaparkowanym samochodzie osobowym. Łącznie obrażenia odniosła czwórka dzieci od 6 do 14 lat, w najcięższym stanie znajduje się 6 – latek z ranami odłamkowymi oraz dziewczynka z raną szyi;
  https://strana.ua/news/146638-dvoe-detej-kotorye-vzorvalis-v-nichejnom-avtomobile-tjazhelo-raneny.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. A tymczasem przypomniały o sobie tzw. republiki bursztynowe na Ukrainie. Na terytorium jednej z nich, w obwodzie rówieńskim doszło do starć z policja grupy ponad 50 nielegalnych kopaczy bursztynu, po tym jak policjanci zarekwirowali należaca do kopaczy motopompę. Policjantom udało sie odeprzeć atak zatrzymując jednego kopacza;
  https://strana.ua/news/146641-kopateli-jantarja-napali-na-politsiju-kotoraja-otnjala-u-nikh-motopompu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tak jak można sie było spodziewać państwa UE zatwierdziły cła na towary z USA. Na liście towarów objętych „kontrcłami” znajduje sie kilkaset pozycji, w tym m.in dżinsy ‚Levi’s”, burbony, motocykle Harley oraz wyroby stalowe z USA, a łączna suma wartość towarów objętych sankcjami UE ma wynieść 2,8 mld euro;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-eu/eu-nations-back-retaliating-against-u-s-steel-tariffs-idUSKBN1JA27W?il=0

  Polubione przez 3 ludzi

 14. I jeszcze jeden „njus” w związku z ceremonia otwarcia M w Piłce Nożnej w Rosji, jaka miał miejsce na stadionie w Moskwie. Występujący podczas niej brytyjski piosenkarz Robbie Williams pokazał do kamery popularnego „fucka”;
  https://www.sport-express.ru/football/world/chempionat-mira-2018/news/komu-robbi-uilyams-pokazal-sredniy-palec-vo-vremya-ceremonii-otkrytiya-chm-2018-1421080/
  Powszechnie uważa się ze ów „gest” skierował do tych wszystkich w Wlk. Brytanii którzy okrzyknęli go nieomal „zdrajcą’ za to że zdecydował się wystąpić w Rosji;
  https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/brytyjski-finansista-robbie-williams-zaprzedal-dusze-putinowi/17qllys

  Polubione przez 3 ludzi

 15. UKROSZAJBA ciąg dalszy czyli przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Turczynow (ps. Krwawy Pastor) oskarża FIFĘ o „kolaboracje z Rosją”. Według niego władze Rosji zezwalając by podczas MŚ słuzby porządkowe wspierane były przez 8oo członków organizacji kozackich „pokazuja swoja niezdolnośc do samodzielnego rządzenia’, a „bezczynność FIFA i społeczności międzynarodowej w tej sprawie świadczy o faktycznym wsparciu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy”;
  https://interfax.com.ua/news/general/512069.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W dniu wczorajszym w Moskwie przebywał z wizytą nowy premier Armenii Nikol Paszynian, który objął stanowisko po fali antyrządowych demonstracji (sam był ich jednym z głownych liderów). W stolicy Rosji premier Armenii odbył rozmowy z premierem Rosji oraz prezydentem Rosji, po których stwierdził m.in że jego wizyta w Moskwie była niezwykle udana, a spotkanie z prezydentem Putinem nazwał „bardzo efektywnym”. Stwierdził także że nie ma żadnych przeciwskazań dla dalszego rozwoju współpracy ormiańsko – rosyjskiej w szczególnosci powiązań handlowych i gospodarczych, premier Armenii miał wyrazić nadzieję że już wkrótce Rosja „otworzy” własne rynki na wywóz owoców oraz warzyw z Armenii;
  https://ria.ru/politics/20180614/1522750873.html
  Ps. Dla przypomnienia, a jeszcze niedawno mediomatoły.pl prawie ogłaszały że w Armenii „nowy majdan”, a Paszynian wyprowadzi Armenie ze ‚strefy rosyjskich wpływów”, a tutaj tymczasem okazuje sie ze on się chce w tej ‚strefie” jeszcze bardziej „rozgoscić”…

  Polubione przez 4 ludzi

 17. W środę 13. czerwca sąd apelacyjny w Kijowie częściowo przychylił się do odwołania prokuratury od wyroku sądu pierwszej instancji w sprawie Jurija Krysina, który podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie w 2014 roku kierował grupą „tituszek”, która zabiła dziennikarza Wjaczesława Weremija. Krysinowi zmieniono wyrok na 5 lat więzienia bez zawieszenia.- podał portal gazety Tyżdeń.
  To jedyna osoba która została skazana za zabójstwo podczas trwania Majdanu. Tak lekki wyrok jest zapewne też spowodowany tym, że oskarżony stał po stronie Majdanu, a obecne władze w Kijowie starały się pomóc oskarżonemu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-jedyny-skazany-za-zabojstwa-na-majdanie-trafi-za-kratki/

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Od stycznia do maja bieżącego roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku, obserwuje się dziesięcioprocentowe obniżenie natężenia ruchu obywateli Ukrainy na granicy polsko-ukraińskiej.
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2478568-polsa-fiksiruet-snizenie-pogranicnogo-dvizenia-ukraincev.html
  Powodem może być wprowadzenie większych ceł na towary sprowadzane z Polski (nowe podatki uderzyły w mały handel Ukraińców), oraz zmiany w ukraińskim prawie dotyczące pojazdów z „blachami” (ograniczenie pojazdów które przekraczały granice co 5 dni by tylko nie płacić cła za samochód).

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.