Wojna domowa na Ukrainie 15.06.2018r.- 1104 dzień od nowego rozejmu.


Amerykański Senat postawił warunki na jakich można by było ewentualnie zlokalizować w Polsce brygadę pancerną US Army.

Miesiąc temu senacka komisja sił zbrojnych przyjęła projekt ustawy NDAA (https://en.wikipedia.org/wiki/National_Defense_Authorization_Act) na 2019, wyznaczającej środki budżetowe i zasady polityki obronnej Stanów Zjednoczonych w roku fiskalnym 2019.

Jednocześnie senatorowie zobowiązali sekretarza obrony do zbadania możliwości rozmieszczenia w naszym kraju brygady pancernej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygada_pancerna).

W dokumencie jaki ma przedstawić do oceny Senatu sekretarz obrony mają zostać uwzględnione następujące wytyczne:

1. Ocena, czy rozmieszczenie na stałe brygady pancernej wzmocni odstraszanie rosyjskiej agresji w Europie.

2. Informacje o możliwych działaniach, jakie Rosja może podjąć w odpowiedzi na decyzję USA o rozmieszczeniu brygady.

3. Ocena skutków rozlokowania takiej jednostki w odniesieniu do polityki międzynarodowej, w tym zobowiązań wobec NATO.

4. Analiza celowości rozmieszczenia brygady w kontekście amerykańskiej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

5. Opis i ocena, w jaki sposób realizacja tego założenia może wpłynąć na zdolności sił połączonych USA do wykonywania ewentualnych planów Pentagonu w Europie.

6. Opis i ocena wpływu rozmieszczenia brygady na możliwości podjęcia przez połączone siły Stanów Zjednoczonych odpowiedzi na kryzys na terytorium NATO jeszcze przed uruchomieniem art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego przez Radę Północnoatlantycką, który mówi, że „Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim; wskutek tego zgadzają się one na to, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, każda z nich, w wykonaniu prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego przez Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom tak napadniętym, podejmując natychmiast indywidualnie i w porozumieniu z innymi Stronami taką akcję, jaką uzna za konieczną, nie wyłączając użycia siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich środkach zastosowanych w jej wyniku zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

7. Identyfikacja i ocena potencjalnych lokalizacji przeznaczonych do stacjonowania pancernej brygady w Polsce, wymogów logistycznych związanych m.in. ze sprzętem wsparcia, magazynami i inwestycji infrastrukturalnych.

Poza tym amerykańscy senatorowie wymagają, aby w wyżej wspomnianym raporcie znalazły się informacje o ewentualnych nowych porozumieniach, jakie w celu rozmieszczenia brygady pancernej powinny być zawarte z polskimi władzami oraz o potencjalnych zmianach struktury połączonych sił zbrojnych USA w Europie potrzebnych w celu wsparcia takiej brygady, a także harmonogram wszystkich tych czynności. Raport ten ma zawierać także ocenę „woli i zdolności” rządu Polski do prowadzenia wsparcia państwa przyjmującego dla brygady oraz możliwości sformowania brygady w ramach planowanego zwiększania liczebności US Army.

Aktywność w zakresie rozmieszczenia dodatkowych sił w Europie, wykazuje również amerykańska Izba Reprezentantów, która w swoim projekcie ustawy NDAA na 2019 rok proponuje rozlokowanie na stałe dodatkowych sił, w tym brygady lotnictwa bojowego i jednostek wsparcia.

Wszystko to, zaś ma być wdrożone zgodnie z nową strategią amerykańską ujawnioną w opublikowanym niedawno dokumencie „The Army Vision”, który stanowi wizję rozwoju wojsk lądowych na następne dziesięciolecie 2019-2028. Propozycja ta zakłada podwyższenie liczebności wojsk lądowych do ponad 500 tysięcy żołnierzy.

Aby zaś, zaproponowany przez komisję senacką ds. sił zbrojnych, projekt ustawy NDAA mógł zostać wdrożony, musi teraz zostać przegłosowany przez cały Senat, a następnie uzgodniony przez obie izby amerykańskiego Kongresu.

W przypadku jeśli propozycje dotycząca rozlokowania brygady pancernej w Polsce zostanie przyjęta, to administracja rządowa będzie zobowiązana do przeprowadzenia jej kompleksowej oceny, będącej podstawą do ewentualnej przyszłej decyzji o stacjonowaniu wojsk USA w naszym kraju.

Czy tak się stanie, jak na razie nie wiadomo, tym bardziej, że ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO Ray Hutchinson powiedziała, że stałe bazy w Polsce „na razie nie są na stole”. A więc tak naprawdę o tej sprawie amerykańska administracja jeszcze nie myśli.

W świetle powyższego warto się zastanowić, czy w ogóle rozmieszczenie jakichkolwiek dodatkowych amerykańskich jednostek wojskowych w Polsce jest możliwe?

Jak sądzę, odpowiedź na to pytanie dają wytyczne, które zostały przez amerykański Senat przekazane sekretarzowi obrony, z których większość wypunktowanych tam problemów, jednoznacznie wskazuje, że takie rozmieszczenie dodatkowych sił US Army w Polsce jest mało realne.

Tak więc, poza względami proceduralnymi, które na każdym swoim etapie mogą zastopować tą koncepcję, to jednocześnie zmieniająca się obecnie dynamicznie sytuacja geopolityczna, choćby dla przykładu na Półwyspie Koreańskim, czy też stan finansów Stanów Zjednoczonych, nie sprzyjają dalszemu angażowaniu się tego kraju w kolejne międzynarodowe awantury. Czego dowodem może być nagłe ochłodzenie przez obecną administrację amerykańską stosunków z Polską- usiłującą dokuczyć Rosji za nie zwrócony wrak samolotu, która znajduje się obecnie pod quasi dyktatorskimi rządami prezesa PiS.

Jak z tego widać, nawet na odgrywanie roli wiernego wasala trzeba sobie zasłużyć, nie mówiąc o tym, że aby do tego doszło, musi być jeszcze sprzyjający klimat w relacjach międzynarodowych, a ten obecnie robi się dla naszego kraju coraz mniej korzystny.

W efekcie mamy kolejny falstart rządzącego w naszym kraju prezesa PiS-u.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Czym więcej goli padało w meczu reprezentacji Rosji w piłce nożnej z drużyną Arabii Saudyjskiej, tym bardziej uaktywniali się ukraińscy żołnierze. W efekcie nastąpiła lekka eskalacja konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Pierwszy ostrzał miał miejsce w godzinach, od 05:40 do 06:10, i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min) z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Leninskoje, na południowym odcinku frontu donieckiego.

Na tym odcinku frontu, który w ciągu minionej doby był najbardziej uaktywniony, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jeszcze 5 ostrzałów przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (w sumie 45 min) oraz 82 mm (17 min). Ostatni ostrzał miał tam miejsce w godzinach, od 20:10 do 20:40 i prowadzony był z kierunku Szirokino w stronę Sachanki.

Następnie, w godzinach od 14:05 do 14:45, przeprowadzono jeden z łącznie trzech ostrzałów w rejonie Gorłówki. Ostatni z tej serii zakończył się o godzinie 21:00. W sumie na ostrzeliwane tereny spadło tam 116 granatów AGS-17 oraz 3 pociski z opancerzonego wozu bojowego BMP-1, a także 2 granaty wystrzelone z SPG-9. W użyciu była także broń maszynowa, w tym ciężka.

Kolejne trzy ostrzały miały miejsce w rejonie Pietrowskoje, i prowadzone był w godzinach, od 14:50 do 15:40, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (16 min) z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje.

Później, w godzinach 17:10-17:40, z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska, opancerzony wóz bojowy BMP-2 (20 wystrzałów) oraz ostatni, w godzinach od 20:00 do 20:40, ponownie z kierunku Bogdanowki, ale tym razem w kierunku Stiły, 3 pociski wystrzelone przez czołg oraz 1 mina kaliber 120 mm. Na skutek ostrzału przeprowadzonego w Dokuczajewsku zostały tam uszkodzone dwa mieszkania znajdujące się w bloku przy ulicy Lenina nr. 112A, mieszkanie nr. 8 i 15.

Łącznie, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 12 razy naruszyli warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadło 275 pocisków, wobec 160 w dniu poprzednim.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu sytuacja nadal jest stabilna, bo w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm, a także opancerzonych wozów bojowych, różnego typu granatników i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzelane zostały: Kirowsk, Donieckij, Niżnieje Łozowoje oraz Krasnyj Jar.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 15 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 14 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася складною. На всій лінії зіткнення тривали інтенсивні бойові дії.

Російсько-окупаційні війська 33 рази вдавалися до прицільного вогню по нашим позиціях, з яких 15 разів застосовували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 і 82мм та 5 разів артилерію калібру 122мм.

На Луганському напрямку бої не припиняються поблизу селищ Новотошківське та Оріхове. На Горлівському напрямку найактивніше бойові дії тривали в районах населених пунктів Троїцьке, Луганське та Південне. На Донецькому напрямку – в районах населених пунктів Авдіївка, Опитне, Новотроїцьке та Богданівка. На Маріупольському напрямку інтенсивні бої тривали в районах населених пунктів Водяне та Лебединське.
Підрозділи Об’єднаних сил надійно утримували рубежі, давали гідну відсіч ворогові та примусили його зупинити провокаційні обстріли.

Під час бойових дій минулої доби 2 військовослужбовця Об’єднаних сил загинули, 6 отримали поранення та були госпіталізовані.

За даними розвідки, упродовж 14 червня, 12 окупантів було знищено та 10 поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Kirowska (ŁRL):

***

Na konie trochę zdjęć:

Donieck- „Fan Cafe” na stadionie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

80 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.06.2018r.- 1104 dzień od nowego rozejmu.

  1. „Kącik ukrokultury”, czyli skandal w Iwano – Frankowsku, na policję wezwano organizatorów koncertu, podczas którego wystąpił dwusobowy ‚zespół” golasów;
    https://strana.ua/news/146862-festival-porto-franko-v-ivano-frankovske-hde-vystupili-pochti-holye-artisty.html
    „Zespół” podczas koncertu w Iwano – Frankowsku;
    https://www.politnavigator.net/uberite-ot-ehkranov-zhenshhin-i-detejj-ukraina-probila-novoe-dno.html

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.