Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2018r.- 1105 dzień od nowego rozejmu.


Polska z trzecim najwyższym zadłużeniem zagranicznym wśród emerging markets. Oto skutki „dobrej zmiany”. Bloomberg alarmuje: „Polska wśród krajów najbardziej narażonych na światowe perturbacje”.

Turcja, Węgry i Polska to kraje o najwyższym udziale zadłużenia zagranicznego w relacji do PKB. W Polsce poziom tego zadłużenia sięga już 55,6% i ciągle rośnie. Czyni to naszą gospodarkę bardziej kruchą i podatną na światowe zawirowania, takie jak np. wzrost rentowności amerykańskich obligacji, niż inne kraje.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ekfk9kqTURBXy81NjExMTc1NGY5MzFkZWFjYjg3YmFiOGRiMDc3OWYzOC5qcGVnkpUCzQMgAMPDlQIAzQMgw8OBoTEC

Nie tylko Polska znalazła się wraz z Węgrami i Turcją, w ciężkiej sytuacji, bo wszystkie kraje, które nawet zabezpieczyły swoje zadłużenie w lokalnej walucie również odczują skutki spowolnienia globalnej płynności przez amerykańską Rezerwę Federalną, czyli podwyższenie przez nią stóp procentowych i zbilansowanie budżetu.

Ruchy te doprowadzą do wzrostu kursu dolara i stóp procentowych, co przełoży się na znacznie większe odsetki spłacanego zadłużenia. Tak więc, im ostrzejszy wzrost kursu dolara i stóp procentowych, tym większe ryzyko zagrożeń w perspektywie krótkoterminowej. Rosnące stopy w USA będą miały efekt domina nawet na lokalnych rynkach długu, a więc i m.in. w Polsce.

Jak to wyglądać może w praktyce?

Otóż, zachwianie polskich aktywów zostanie spowodowane dochodowością amerykańskiego długu, która to zassie wolne środki z globalnego rynku. I tak,
10-letnie obligacje skarbowe, wzrosły w USA w maju br. do najwyższego od roku 2011 poziomu, przekraczając już 3% rentowności. Istnieją przesłanki, że mogą nawet dojść do 4%, co będzie oznaczało odpływ kapitału z naszego regionu i poważne turbulencje finansowe dla krajów tej części Europy.

Oczywiście taka sytuacja nie psuje dobrego humoru, powracającego do zdrowia po operacji kolana, prezesowi rządzącej formacji PiS, który w liście skierowanym do uczestników XIII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale, napisał, że:

„Weszliśmy w kolejną fazę dobrej zmiany. Jesteśmy winni naszym dzieciom i wnukom stworzenie warunków do tego, by Polska doścignęła pod względem poziomu życia najzamożniejsze państwa Europy”

I to pomimo tego, jak napisał dalej w swym liście prezes Jarosław Kaczyński, że:

„Nie próżnowały też proszone o pomoc przez polskie kompradorskie elity wrogie nam ośrodki zagraniczne, które bezprzykładnie usiłowały politycznymi naciskami zmienić bieg polskich spraw i zahamować proces dobrej zmiany”

Czyli dzięki prezesowi zostały przezwyciężone wszystkie trudności i ominięte szczęśliwie kłody rzucane przez wrogie rządom PiS siły, tak z totalitarnej opozycji jak i z wrogich zagranicznych ośrodków.

Fakt, że pierwsza faza „dojnej zmiany”, udała się niektórym w Polsce wyśmienicie, czego dowodzi poniższy wykres:

Ale, w świetle zmieniającej się na gorszą koniunktury światowej oraz rozgrzebanymi i nie rentownymi inwestycjami, a także brakiem stabilizacji uprawianej ad hoc polityki na arenie międzynarodowej, co przyniosło nam więcej szkody niż pożytku, ta nowa faza „dojnej zmiany” może okazać się dla polskiej gospodarki zabójcza. Bo jeszcze nie narodził się taki, który potrafiłby z próżnego nalać, a to nam wmawiają komisarze PiS.

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/rentownosc-obligacji-usa-zbliza-sie-do-3-proc-zloty-reaguje/l6r9640,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Sytuacja na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby lekko się poprawiła.

I tak, pierwszy z serii ostrzałów miał miejsce w godzinach, od 05:40 do 06:20, z kierunku Wodjanoje ostrzeliwano okolice miejscowości Komiternowo na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzał przeprowadzono przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów).

W tym punkcie frontu, zostały wczesnym ranem przeprowadzone jeszcze dwa ostrzały, z których ostatni zakończył się o godzinie 07:30, i jednocześnie miał on najbardziej dramatyczny przebieg, gdyż w wyniku jego, po ostrzale przy użyciu moździerza kaliber 120 mm w rejonie zamieszkałym, został ranny w Nowej Tawrii 60-letni W.P. Dmitrijenko. Łącznie w ciągu tych ostrzałów spadło tam 28 min kaliber 120 mm. Poza tym w wyniku przeprowadzonego przedwczoraj wieczorem ostrzału przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm rejonu miejscowości Komiternowo zostały tam uszkodzone 3 domy mieszkalne: przy ulicy Achmatowej nr. 96, 98 i 100.
Później w tym punkcie frontu nastąpił bardzo długo trwający spokój, który utrzymał się do godziny 20:35 kiedy to przeprowadzono 45-minutowy ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9 min) z kierunku Szirokina w stronę Sachanki. I był to równocześnie ostatni ostrzał w ciągu minionej doby.

Aktywny był też inny odcinek frontu na jego południowym fragmencie, który obejmował okolice Dokuczajewska, gdzie pierwszy z ostrzałów miał tam miejsce w godzinach od 17:20 do 17:50. Ostrzał ten przeprowadzono z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska przy użyciu granatników: PRG-7 (2 granaty) i AGS-17 (15 granatów) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP- 2 (10 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Poza tym dokonano jeszcze 3 ostrzałów w okolicy Zajcewa, z których pierwszy rozpoczął się o godzinie 18:00, a ostatni zakończył o godzinie 21:20. W wyniku pierwszego z tych ostrzałów, który przeprowadzono przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 została ranna 79-letnia Ksenia Borisowna. Do incydentu doszło w rejonie Krasnowych przy ulicy Brusiłowa nr. 4. Łącznie podczas tych ostrzałów spadło tam 29 granatów AGS-17, 3 granaty PSG-9 oraz 5 min kaliber 82 mm.

Do jednorazowego incydentu (w godzinach od 19:35 do 20:10) doszło też na łuku światłodarskim, gdzie z kierunku Nowoługańska w stronę Dolomitnoje, został przeprowadzony ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 pociski).

Łącznie ukraińscy żołnierze 9 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na terytorium DRL 137 równego typu i kalibru pocisków, wobec 275 z dni poprzedniego.

Również na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby sytuacja zaczęła się poprawiać, bo ukraińscy żołnierze tylko 3 razy naruszali warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był tam przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm, opancerzonego wozu bojowego, granatnika SPG-9 i broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice dwóch wsi: Kalinowa i Łozowoje.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 7:00 16 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 15 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Бойові дії, із загостренням на окремих напрямках, тривали уздовж всієї лінії зіткнення.

Противник минулої доби 36 разів порушував режим припинення вогню, з них 9 разів застосовував важке озброєння.

На Луганському напрямку інтенсивність боїв порівняно з попередньою добою значно зменшилась. Противник вкотре зірвав розведення військ в районі Станиці Луганської, відкривши вогонь зі стрілецької зброї. В районі населеного пункту Новотошківське ворог припинив спроби оволодіння позиціями наших військ.

На Дебальцевському напрямку в районі населених пунктів Троїцьке, Луганське, Світлодарськ підрозділи Об’єднаних сил зосередженим вогнем зі стрілецької зброї відповіли противнику та подавили його вогневі точки.

На Донецькому напрямку ворог безуспішно проявляв активність в районах населених пунктів Авдіївка та Мар’їнка. Наші захисники адекватним вогнем у відповідь не дозволили противнику перейти до більш активних дій.

Часткового загострення ситуація набувала на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Талаківка, Водяне та Лебединське. Захисники Маріуполя надійно утримували позиції та не дозволили окупантам покращити своє тактичне положення.

Під час бойових дій минулої та поточної доби втрат наших військ немає.

За даними розвідки одного окупанта було знищено та одного поранено.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Kirowska (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.06.2018r.- 1105 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka
  Dla mniej zorientowanych w sprawach ekonomii. Głownie chodzi o to, że teraz inwestorzy maja możliwość zarobienia więcej na amerykańskich obligacjach. Jako, że USA uchodzi za najstabilniejszy kraj na świecie inwestycje w bony skarbowe są uważane za pozbawione ryzyka.
  Decyzje amerykańskich władz doprowadzają do tego, że ZAMIAST lokować swoje inwestycje w obligacje (dług/pożyczka dla kraju) krajów słabiej rozwiniętych mogą skorzystać z wariantu pewnego zysku na amerykańskich papierach 🙂
  Dla jasności-Polska nie jest jeszcze w tak złej sytuacji, zaklasyfikowanie nas do kraju wysoko rozwiniętego sprawiło, że automatycznie zmieniło się nasze postrzeganie w biznesie światowym. Istotnym problem będzie to, że KOSZT obsługi długu wzrośnie. Budżet stale potrzebuje $$$$ ,a że mamy deficyt konieczne jest zaciąganie nowych pożyczek. Aby to zrobić trzeba przekonać inwestorów, a najprostszym sposobem jest… większy % od pożyczki (obligacji).
  W DUŻO gorszej sytuacji są kraje słabo rozwinięte, dręczone krasymi, dla nich decyzja USA oznacza ZNACZNY odpływ kapitału. W sytuacji, gdy ma rozpocząć się wojna celna między USA/UE i Chinami nietrafne decyzje mogą doprowadzić do znacznych strat finansowych. Nastąpi odpływ inwestycji (lokowania w obligacje krajów słabo rozwiniętych).
  Kto pasuje do opisu takiego kraju? Oczywiście Ukraina- na razie hrywna się trzyma, ale % od obligacji ukraińskich rośnie.
  https://economics.unian.info/10154708-nbu-cuts-official-exchange-rate-to-uah-26-31-to-dollar.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To znaczy, że agencja „Bloomberg” kłamie wskazując na Polskę, jako jeden z trzech krajów, których finanse prawdopodobnie się posypią.

   O Ukrainie nie wspomniano, bo kraina ta wykracza poza wszelkie możliwości analiz.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • A obroty handlowe z „państwem agresorem” czyli Rosją stale rosną, oczywiscie na korzyść Rosji. Według oficjalnych danych ukraińskich państwowych służb import towarów z Rosji na Ukrainę wzrósł w okresie styczeń – kwiecień 2018 roku o 1/3 w porównaniu z okresem analogicznym roku poprzedniego i wyniósł 2,5 mld dolarów (z Ukrainy wyeksportowano do Rosji z kolei tylko za 1,1 mld dolarów);
   https://korrespondent.net/ukraine/3981154-ymport-tovarov-yz-rf-vyros-na-tret-hosstat

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ukraina na własne życzenie, pod pretekstem rusofobii, zrezygnowała z tego bardzo chłonnego i mało wymagającego rynku zbytu. Zresztą zupełnie podobnie jak my na początku tzw. transformacji ustrojowej, co załamało nas przemysł, ale za to spekulanci zachodni mięli dużo radości i obłowili się obficie.

    W zamian nie może podołać konkurencji starych wyjadaczy z UE. W efekcie rośnie stale deficyt, a gospodarka nie może zastartować, czyli odbić się od dna.

    Ciekawe jak tym razem ten eksperyment się skończy?

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 2. Wczoraj pisał o tym mania dziś jest już w polskojęzycznych mediach

  Od katastrofy w Czarnobylu minęło ponad 30 lat. Niestety mieszkańcy regionu wciąż odczuwają skutki tragicznej awarii reaktora atomowego. Badania przeprowadzone wspólnie przez Ukraińców i Brytyjczyków wykazały, że mleko z wiosek nawet do 200 km od Czarnobyla jest radioaktywne! Poziom napromieniowania jest 5 razy wyższy od limitu przyjętego przez państwo.
  https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/radioaktywne-mleko-na-ukraine-z-powodu-czarnobyla/6m9nx6w

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I w temacie militarno-ekonomicznym.
  Jak oznajmił jeden z Ukraińskich oficjeli Pan Oleh Hladkovsky Ukraina jest gotowa rozważyć wspólną produkcję wozów bojowych z Tajlandią.
  https://en.interfax.com.ua/news/general/512284.html
  Komentarz; Coś sądzę, że Tajowie maja chrapkę na technologie opracowane przez Ukrainę. Zakup BTR-4 i czołgów był zapewne umową wiązana-coś za coś. Teraz rząd Tajlandii zapewne naciska stronę ukraińska by ta wypełnił swe zobowiązania.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Robienia w bambuko” tzw. ciemnego luda ciąg dalszy, czyli mediomatoły znowu w akcji tym razem o uruchomionym Gazociągu Transanatolijskim (TANAP). I cytat „Ukraina zamierza odbierać gaz z Gazociągu Transanatolijskiego” ODBIERAĆ! To ja się pytam czy ten nowy gazociag to jest instytucja charytatywna, czy przedsiĘwcięcie biznesowe? Bo jeżeli jest to to drugie, A TYM WŁAŚNIE JEST (!), to nie bedzie Żadnego ODBIERANIA, kupowanie…
  http://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-dywersyfikuje-dostawy-gazu-kto-jeszcze-skorzysta-na-tanap,325007_2_0_0.html
  I jeszcze w temacie Gazociągu Transanatolijskim (TANAP) dla zainteresowanych artykuł z rosyjskojęzycznej wersji „Deutsche Welle” o tym dlaczego ów gazociąg nie stanowi żadnej konkurencji dla gazociągów rosyjskiego „Gazpromu’, m.in z takich powodów że jego faktyczne „wejście” na „rynek gazowy’ UE to rok 2020 (uruchomienie „nitki” do Włoch) oraz zdecydowanie mniejsza przepustowość w porówaniniu z gazociągami rosyjskimi. Poza tym, jak napisano w artykule, może okazać się że Gazociągiem Transanatolijskim popłynie takze gaz dostarczony na Azerbejdżan z…Rosji. Pod koniec 2017 roku władze Azerbejdżanu podpisały bowiem porozumienie na wznowienie dostaw gazu z Rosji zawieszonych od 2006 roku, z powodu tego ze ich własne zasoby gazu moga nie wystarczyć na zaspokojenie wszystkich potrzeb zarówno tych „krajowych” jak i „zagranicznych”;
  http://www.dw.com/ru/tanap-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D0%B3%D0%B0%D0%B7-%D0%B2-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%83-%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC-%D1%8D%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%B5%D1%82/a-44219061

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli w nocy w Mikołajowie awantura pomiędzy grupa kilku osób zakończyła sie strzelanina w wyniku której śmierć na miejscu poniósł 36 – letni mężczyzna;
  https://novosti-n.org/news/read/145811.html
  Z kolei w Czerkasach eksplodował ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie osobowym, w wyniku czego śmierć poniósł jego kierowca, jak sie okazało miejscowy biznesmen;
  https://korrespondent.net/ukraine/3981133-v-cherkassakh-podorvaly-avto-pohyb-byznesmen-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraina jako zbiegowisko wszelakich bandytów i degeneratów z całego świata. W Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) policjanci zatrzymali męża z żoną, którzy krecili filmy pornograficzne z udziałem 4 – letniego dziewczynki. Teraz okazało sie że nie jest to żadne „małżeństwo” tylko rodzeni brat i siostra (!) którzy sa oficjalnie „uchodźcami” z Azerbejdżanu Mężczyzna ma już ponoć przyznane obywatelstwo Ukrainy). Nie wiadomo także kim jest, ani skad pochodzi, 4 – letnia dziewczynka, którą zboczeńcy przedstawiali jako swoją „córkę”, ponieważ brak jest jakichkolwiek informacji na jej temat, czyli nie była nigdzie zarejestrowana, ani nie była zapisana do żadnych żłobków/przedszkoli;
  https://strana.ua/news/146906-novosti-krivoj-roh-sud-arestoval-roditelej-snimavshikh-porno-s-docherju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W dalszym ciągu „na światło dzienne wypływają” szczegóły „hecy” jaka urządził US Donald podczas ostatniego szczytu G 7 w Kanadzie. Jak informuje „The WSJ” US Donald miał między innymi nazwać szefa Komisji Europejskiej Junckera nazwać „brutalnym zabójcą” za to ze UE wprowadziła „cła” na towary z USA (w rewanżu na cła USA). Prezydenta Francji za jego „opór” w związku z wprowadzaniem nowych sankcji na Iran przez USA miał straszyć „terrorystami ukrytymi w Paryżu”, a Premiera Japonii że „podeśle mu 25 mln Meksykanów” co spowoduje że Japończycy pozostaną bez pracy…
  >https://www.wsj.com/articles/behind-the-scenes-at-g-7-meetings-trump-jabs-left-allies-dismayed-1529064601

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy wybuchu w samochodzie osobowym ‚Wołga” do jakiej doszło ostatnio na jednej z ulic w KIjowie, a w wyniku której rany odniosła czwórka dzieci. Właścicielowi pojazdu, którym okazał sie być ‚weteran ATO” członek banderowskiego ‚Prawego Sektora”, postawiono oficjalne zarzuty o „nielegalne posiadanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych” za co grozi mu do 7 lat więzienia;
  https://strana.ua/news/146913-novosti-kiev-voditelju-volhi-objavili-podozrenie-v-prestuplenii.html
  Czyli może to potwierdzać jedną z wersji o przyczynach wybuchu krążącej po „ukraińskim internecie”, że dzieci (w wieku od 4 do 16 lat) włamały się do samochodu (!) i wzięły stamtąd torbę z „ładunkiem wybuchowym”…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dziwna sprawa bo miał „padać” przemysł na „okupowanych” terenach Donbasu, a jak na razie „pada” on na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie. Tym razem pojawiła sie informacja o wstrzymaniu pracy przez zakłady przemysłowe „DniproAzot”, jedno z czołowych przedsiebiorstw ukraińskiego przemysłu chemicznego, główny dostawca nawozów mineralnych i środków do uzdatniania wody pitnej na Ukrainie. Powodem takiej decyzji ma być wysoka cena gazu dla odbiorców przemysłowych;
  http://rusvesna.su/news/1529144728
  https://strana.ua/news/146901-zavod-dneprazot-prekrashchaet-rabotu-i-ukhodit-na-vynuzhdennyj-prostoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. I jeszcze w temacie międzynarodowych zawodów wojsk pancernych „Tank Challenge” jakie odbyły sie w tym roku w Niemczech, a w których „ekipa” z Ukrainy zajęła „zaszczytne” ostatnie miejsce. Prezentacja „ekipy” z Ukrainy…
  >https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/35403565_2016258195302307_3798624902290866176_o.jpg?_nc_cat=0&oh=44e76f0b454a1db02f01044084b64774&oe=5BA47144
  Ps. A na zawody pojechała podobno, według oficjalnych komunikatów, „elita” ukraińskich „pancerniaków” na ‚specjalnie wyselekcjonowanym” sprzęcie…
  https://www.ukrmilitary.com/2018/06/tank-challenge-t-84.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem pojawiły się informacje że uniwersytet medyczny z Doniecka złożył oficjalna prośbe do rosyjskiego urzędu nadzoru edukacyjnego o przyznanie mu akredytacji dzięki której działałby podobnie jak rosyjskie uczelnie wyższe, a kończący go studenci nie musieli by uzyskiwac nostryfikacji swoich dyplomów na uczelnia znajdujacych sie w Rosji;
  https://strana.ua/news/146927-donnmu-podal-dokumenty-na-akkreditatsiju-vuza-v-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem przebywająca w Rosji ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmiła Denisowa poskarżyła się ze nie została dopuszczona do jednego z przebywajacych w rosyjskim więzieniu obywateli Ukrainy Mykołą Karpiukiem. Władze więzienia gdzie pzrebywa Karpiuk nakazały ukraińskiej zrecznik, zdodnie z obowiązującymi w Rosji pzrepisami, najpierw złożyć oficjalna prośbe o udzielenie widzenia, która ma zostać przez nie rozpatrzona na początku przyszłego tygodnia;
  https://strana.ua/news/146945-ukrainskomu-ombudsmenu-denisovoj-ne-razreshili-uvidet-politzakljuchennoho-karpjuka-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Takie rzeczy tyko na Ukrainie, czyli rolnicy z obwodu odeskiego starli sie (użyto nawet broni palnej) z bandytami próbującymi bezprawnie zrobić żniwa na ich polach. Co najciekawsze bandytami próbujacymi obrabować pola, okazali się być…ukraińscy wojskowi, którzy mieli działać na zlecenie ukraińskiej prokuratury wojskowej. Ta z kolei ma sie powoływać na jakieś umowy jeszcze z 2006 roku dotyczące jakoby wydzierżawienia ziemi z kórych ma wynikac ze jest ona częścia zlikwidowanego poligonu wojskowego;
  http://odessamedia.net/news/uborka-urojaya-v-odesskoi-oblasti-nachalas-s-reiderstva-i-strelbi-so-storoni-voennih-foto-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Psychoza w ukromediach, po ujawnieniu ostatnich wypowiedzi US Donalda podczas szczytu G 7 o Ukrainie, czyli m.in ze Krym jest rosyjski oraz ze Ukraina to jedno z najbardziej skorumpowanych państw świata. W ukraińskie stacji ‚NewsOne” były wiceprzewodniczacy Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Stepan Gawrysz bredził że Trump ‚jasno pokazał ze Ukraina przechodzi pod polityczna kontrole Rosji” oraz że to ‚Putin będzie dzisiaj ustalał wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie”…
  https://www.politnavigator.net/tramp-slivaet-ukrainu-putinu-panika-v-kieve.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.