Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2018r.- 1106 dzień od nowego rozejmu.


Jedyną konkretną rzeczą jaką w tym roku chce zrobić MON to ławeczki niepodległości. Natomiast modernizacja polskiej armii, co miało być priorytetem po przejęciu władzy przez PiS, staje się tylko tanim chwytem propagandowym.

Inspektorat Uzbrojenia MON wycofuje się ze składania ofert na zakup śmigłowców dla wojsk specjalnych, a zaraz potem minister Mariusz Błaszczak stwierdza, że nie rezygnuje z żadnego programu modernizacji wojska i zamierza dokonać zakupu 32 śmigłowców uderzeniowych.

Przypomnę, że koncepcja zakupu samolotów w ciągu ostatnich dwóch lat rządów PiS, zmieniała się jak w kalejdoskopie. A nawet na przełomie roku, dosłownie co kilka dni. Wtedy to były już szef MON Antoni Macierewicz obiecywał nam, że lada chwila wojsko dostanie nowe helikoptery, ale jak na razie, nawet te kilka sztuk, które miały zasilić wojska specjalne już są nieaktualne.

Podobną sytuację mamy jeśli chodzi o modernizację polskiej floty wojennej, a szczególnie w zakresie okrętów podwodnych, które skutecznie miały odstraszać potencjalnego wroga ze Wschodu przed dokonaniem podstępnej agresji na nasz kraj. Jak widać, brak tych okrętów, spowodował, że granice Polski są obecnie szeroko otwarte w przypadku zrealizowania się takiego hipotetycznego i nieprawdopodobnego scenariusza, bo oczywiście nikt z tego kierunku nie zamierza nas napadać.

W efekcie rządów komisarzy PiS w MON mamy jak dotąd tylko chaos zakupowy i sprzeczne zapewnienia, a tak naprawdę to nadal nie wiadomo, kiedy zostaną podpisane umowy na zakup śmigłowców dla wojsk specjalnych oraz okrętów podwodnych. Jak zapewnia minister Błaszczak, unieważnienie zaproszenia do składania oferta na śmigłowce to efekt tego, że tworzony jest nowy katalog zamówień. Ale konkretów podawać nie chce, zasłaniając się stwierdzeniem, że „biznes lubi ciszę”.

Co może oznaczać, że szef MON chce urealnić program zakupów dla armii, bo może po zakupie amerykańskich wyrzutni rakiet „Patriot” tak się zdarzyć, że nie będzie pieniędzy na kolejne programy modernizacyjne wojska.

W efekcie może dojść do tego, że będziemy posiadaczami mało skutecznej „tarczy”, a nie będziemy mieli oręża do właściwej obrony naszego terytorium.

Jak na razie resort obrony twardo zapewnienia, że obecnie priorytetem dla MON są śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych w wersji pokładowej, na zakup których umowa ma zostać zawarta jeszcze w tym roku. Czyli w ciągu następnych 6 miesięcy Z kolei umowa na śmigłowce uderzeniowe ma zostać zawarta w roku przyszłym. Tylko tu nie jest pewne, czy w ogóle do niej dojdzie, ze względu na brak pieniędzy, a jak już dojdzie, to jakie to będą helikoptery i w jakiej ilości 🙂

Jak na razie, pomimo zatroskania liderów PiS, o nasze bezpieczeństwo zewnętrzne, jesteśmy totalnie rozbrojeni, zaś WOT i brygada amerykańska oraz kilka niemieckich czołgów z demobilu, a nawet te co jeszcze mogą latać- z samolotów F16 i wspomagająca to wszystko szkolona obecnie jako siły specjalne- Żandarmeria Wojskowa, co najwyżej zapewnią potrzebny czas na bezpieczną ewakuację rządu polskiego nowo zakupionymi samolotami dla VIP, na uchodźstwo. Tylko gdzie tym razem postanowiono znaleźć bezpieczne przytulisko?

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wszystkie-programy-modernizacyjne-dla-wojska-beda-kontynuowane-o2018-06-14/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na obu odcinkach frontu na ogół było bardzo spokojnie, tylko na donieckim doszło do kilku mało istotnych incydentów zbrojnych wywołanych aktywnością żołnierzy ukraińskich.

I tak, doszło tam do pięciu ostrzałów:

08:10— z kierunku Nowogrigoriewki w stronę Biełaja Kamienka (na południowym odcinku frontu: północny-wschód od Mariupola), 50 wystrzałów przy użyciu opancerzonego wozu bojowego, BMP-2 oraz broń maszynowa, w tym ciężka.

Kolejny ostrzał w tym samym rejonie miał miejsce o 17:40 i był prowadzony z kierunku Mikołajewki w stronę wsi Stiła, ostrzał tam prowadzono również przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów).

W tym samym czasie przeprowadzono jeszcze jeden ostrzał z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska. Tym razem prowadzony był on przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Później były jeszcze dwa ostrzały ( pierwszy o 19:45 i ostatni tego dnia o 20:25). Prowadzone one były z kierunku Niewielskoje w stronę kopalni im. „Abakumiowa” na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu broni maszynowej. Natomiast ostatni z ostrzałów był prowadzony z kierunku Talakowki w stronę przedmieść Komiternowa, opancerzony wóz bojowy BMP-1 (12 wystrzałów).

Łącznie ukraińscy żołnierze, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W efekcie tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 102 pociski wobec 137 w dniu poprzednim. W sumie każdy kolejny dzień charakteryzuje się spadkiem aktywności militarnej żołnierzy ukraińskiej Operacji Połączonych Sił (OPS).

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 7:00 17 червня 2018 року

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Упродовж минулої доби, 16 червня, бойові дії тривали на окремих напрямках. Російско-окупаційні війська порушили режим припинення вогню 27 разів, з них 5 разів застосовували важке озброєння.

На Луганщині відмічається часткове загострення обстановки в районах населених пунктів Новотошківське та Золоте, а також поблизу Троїцького, що на Дебальцевському напрямку.

На Горлівському та Донецькому напрямках тривали короткочасні вогневі контакти з противником, із використанням стрілецької зброї, в районах населених пунктів Зайцеве, Верхньоторецьке, Авдіївка та Мар’їнка.

Складною ситуація залишається на Маріупольському напрямку, де не припиняються бої в районах населених пунктів Талаківка, Водяне, Лебединське та Широкине. Під прикриттям вогню з мінометів та гранатометів противник намагався оволодіти нашими передовими позиціями. Адекватна відповідь підрозділів Об’єднаних сил не допустила просування ворога, жодного клаптику української землі не втрачено.

Під час бойових дій минулої доби два наших воїна отримали поранення, їхньому життю нічого не загрожує. Поранених невідкладно евакуйовано до шпиталю.
Поточної доби, 17 червня, втрат немає.

За даними розвідки, минулої доби знищено одного окупанта.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2018r.- 1106 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzisiaj w Kijowie „europejskie świeto”, czyli „marsz równosci” tzw. LGBT;
  https://strana.ua/news/146984-marsh-ravenstva-kiev-2018-prjamaja-transljatsija-hej-parada-17-ijunja.html
  A jako że „protektorzy” obecnej władzy w Kijowie „lubują sie ” w „klimatach LGBT” to ich kijowskie pachołki dostały „prikaz” co by „spacyfikować” wszystkich tych co to im sie takie „parady” nie podobają…
  https://korrespondent.net/city/kiev/3981243-v-kyeve-natsyonalysty-podralys-s-polytsyei
  Łącznie zatrzymać miano 56 „przeciwników parady” (głównie „ukropatriotów”) ale już ich wypuszczono bo jak wiadomo kijowski reżim pozostaje w „symbiozie” z „ukropatriotami” (tzn sponsoruje ich);
  https://korrespondent.net/city/kiev/3981280-marsh-ravenstva-otpuscheny-pochty-vse-zaderzhannye

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie zblizających się wyborów prezydenckich na Ukrainie. Przywódcy wchodzącego w skład koalicji rządowej na Ukrainie „Frontu Ludowego” mieli sie „dogadać” ze poprą kandydatkę opozycyjnej partii „Batkiwszczyna”, czyli byłą premier Julie Tymoszenko. jeden z liderów „Frontu Ludowego”, czyli obecny szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow miał sie takze ostatecznie „wyłgać” od tego by zostać przewodniczacym sztabu wyborczego Poroszenki;
  https://antikor.com.ua/articles/243047-turchinov_okonchateljno_otkazalsja_vozglavitj_shtab_poroshenko
  Ps. Szczury opuszczają tonąca łajbę…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Bunt” pasażerów na kijowskim lotnisku „Żuliany”, po tym jak już drugi dzień nie mogą sie oni doczekać podstawienie samolotu którym mieliby odlecieć na wypoczynek do Turcji. Zdesperowani ludzie zablokowali w związku z tym wyloty innych samolotów i domagają się by w końcu umozliwiono im wylot do Turcji;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2018-06-17/v-aeroportu-kieva-passajiryi-blokiruyut-vyiletyi-samoletov-iz-za-mnogochasovoy-zaderjki-reysa/133370

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jak wyglada „linia frontu” na Donbasie. Jedna z ukraińskich ‚wolonatariuszek” poinformowała że „ukrowojakom” na Donbasie ‚w ostatniej chwili” udało sie zatrzymać grupę kibiców ze Szwajcarii, którzy chcieli jechać sobie na mecz swojej reprezentacji na MŚ w Piłce Nożnej w rosyjskim Rostowie przez „okupowany’ Donieck;
  https://www.eurosport.ru/football/world-cup/2018/story_sto6811481.shtml

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju, czyżbyśmy znowu przechodzili sławetny DRUGI ETAP REFORMY 🙂 Cytat ;
  „Weszliśmy w kolejną fazę dobrej zmiany. Jesteśmy winni naszym dzieciom i wnukom stworzenie warunków do tego, by Polska doścignęła pod względem poziomu życia najzamożniejsze państwa Europy” – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale”;
  http://www.mysl-polska.pl/1591
  https://pl.wikipedia.org/wiki/II_etap_reformy_gospodarczej

  Polubione przez 2 ludzi

 6. I nagły zwrot w sprawie informacji podanej przez niemiecka eurodeputowaną Rebecce Harms o tym że „generalissimus” Poroszenko przygotowuje specjalną ustawę o „obronie praw mniejszosci LGBT na Ukrainie”. Teraz Harms tłumaczy się że informację o tym nie otrzymała z Administracji Prezydenta Ukrainy, a od rosyjskich „prankerów („Wowana” i „Leksusa”);
  https://strana.ua/news/147062-deputat-evroparlamenta-rasskazala-pro-neudachnyj-prank-na-temu-prav-lhbt-ukraintsev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem ukromedia alarmują że premier Wegier Wiktor Orban osobiście zamierza wręczyć nagrodę drużynie „zakarpackich separatystów”, która wygrała „MŚ w Piłce Nożnej terytoriów i narodów nieuznawanych” organizowanych przez tzw. Konfederację Niezależnych Związków Piłkarskich (CONIFA) które w tym roku odbyły sie w Londynie. wiadomych względów (czyli „walka z separatyzmem”) swojej złości z tego powodu nie kryją władze ukraińskie. Dodatkowym „prztyczkiem” dla Kijowa będzie to że wręczenie nagród ma sie odbyć w węgierskiej miejscowości Tarpa leżącej tuż przy granicy z ukraińskim Zakarpaciem;
  https://lb.ua/society/2018/06/17/400569_vengrii_segodnya_nagradyat_komandu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińscy eksperci alarmują ryby odławiane przez kłusowników w tzw. strefie wykluczenia wokół Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu można kupic w obwodzie kijowskim i w samej stolicy Ukrainy;
  https://golos.ua/i/619114
  I w temacie, dla zainteresowanych, wywiad z prezesem jednego z ukraińskich stowarzyszeń rybackich, który zwraca uwage ze tzw. czarnobylska zona stała się istnym „eldorado” dla kłusowników „wszelkiej maści”;
  https://golos.ua/i/618966

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukromedia informują że w jednej z miejscowości obwodu odeskiego przy granicy Ukrainy z nieuznawaną Republiką Naddniestrza, do znajdującej sie tam stacji filtrów wdarła sie „grupa zamaskowanych i uzbrojonych osób”, która następnie ją podpaliła. Doprowadziło to do tego ze rolnicy z okolic zostali pozbawieni dostaw wody, dlatego tez pojawiły się podejrzenia ze napad i podpalenie mogło być częścia „wojny gospodarczej” pomiędzy rolnikami oraz że mógł stac za tym jeden z deputowanych samorządu regionalnego (rady obwodowej) bedący jednocześnie „kryminalnym autorytetem”;
  http://dumskaya.net/news/razborki-ili-diversiya-pod-odessoy-neizvestnye-v-086824/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tak na marginesie to po powyższym materiale widać, że sprawa Donbasu w Rosji jest cały czas aktualna, żywa i opinia publiczna oglądająca kanał Rosiija 1 doskonale wie co tam się dzieje. Innymi słowy to co u nas robi szef na swoim blogu, to w Rosji jest poddawane debacie w publicznej telewizji.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.