Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2018r.- 1107 dzień od nowego rozejmu.


Wstyd żeby na całym świecie była informacja o tym przełomowym odkryciu, a w Polsce o tym milczano! Kieruję to do konkretnego pana, któremu życzę, aby zmienił swe postępowanie”– poskarżył się uczestnikom XIII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale przewodniczący podkomisji smoleńskiej, Antoni Macierewicz. W ten sposób odniósł się do braku transmisji w TVP z prezentacji raportu technicznego.

Macierewicz dzięki zaproszeniu go na zjazd klubów „GP” przeżył chwile swojej chwały. Dlatego też powiedział uczestnikom zjazdu w Spale, że:

„Chciałbym zacząć od podziękowań całemu środowisku, wielkiemu potencjałowi polskiemu, który odegrał kluczową rolę w wygranej dobrej zmiany oraz w tym, że katastrofa smoleńska nie została zapomniana”.

Antoni Macierewicz stwierdził, że w kwietniu doszło do „najtrudniejszego momentu” w działaniach podkomisji smoleńskiej. Właśnie wtedy zaprezentowano raport techniczny, w którym stwierdzono, że TU-154M „uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji”.

Tak więc to dzięki nim, to propagandowe kłamstwo, jakim nas obecnie pasie Macierewicz i partyjne PiS-owskie media, o tym jakoby katastrofa polskiego samolotu rządowego TU-154M, która miała miejsce 10.04.2010r. na lotnisku pod Smoleńskiem, spowodowana była zamachem.

Pomimo obstrukcji w sprawie informacji o wynikach „Raportu Technicznego” jakim wykazały się polskie media publiczne, Macierewicz podziękował za informowanie o raporcie środowiskom „Gazety Polskiej”.

Twierdzi on, że:

„Doprowadziliście swoją akcją upowszechniania tego dokumentu do tego, że na całym świecie największe stacje telewizyjne o nim mówiły”. Wśród wymienionych przez niego mediów pojawiła się także stacja telewizyjna „Sky News”.

Oczywiście na poparcie swoich absurdalnych tez nie przedstawił, jak to u niego zwykle bywa, żadnego dowodu.

Podobnie z resztą jak w sprawie wyników prac podkomisji smoleńskiej, które zostały opublikowane w „Raporcie Technicznym”. Ten temat był tematem przewodnim wystąpienia Macierewicza na zjeździe w Spale.

Jak zaznaczył, istotą tego raportu było wskazanie, dlaczego i jak zginęli przywódcy kraju.

„W każdym postępowaniu związanym ze śmiercią najważniejsze jest stwierdzenie jej przyczyny i w zależności od tego cała reszta jest analizowana w sposób wychodzący od przyczyny śmierci. (…) Wskazaliśmy przyczyny śmierci i mogę raz jeszcze tu powtórzyć: przyczyną śmierci naszych przywódców, naszych bliskich, naszych liderów była eksplozja tego samolotu”– ogłosił Macierewicz.

Dodał, że dopiero teraz będzie można realizować kolejne etapy zmierzające do obiektywnej oceny tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. A więc, „także te, które sięgają nie tylko strony rosyjskiej, ale i ludzi odpowiedzialnych po stronie polskiej, bo przecież i tacy byli. Warto to sobie uświadomić”– dodał podczas swego wystąpienia Macierewicz.

Macierewicz poinformował także o tym, że analiza i przegląd elementów samolotu oraz próbek pobranych z ciał ofiar wykazały, że na ponad 107 fragmentach maszyny oraz na jednej próbce ciała ofiary wykryto obecność materiału wybuchowego. Dodał, że jest nim najprawdopodobniej materiał zwany RDX (ang. royal demolition explosive lub research department explosive).

„Znalezienie obecności materiałów wybuchowych na ciele osoby, która leciała do Smoleńska w sposób jednoznaczny wyklucza jakiekolwiek wątpliwości, co do pochodzenia materiałów wybuchowych w tym samolocie. To nie jest wynik przypadkowego dotknięcia się żołnierza, to nie jest wynik niewybuchów z II wojny światowej. To jest ślad, dowód, klucz, który pozwala nam stwierdzić, co naprawdę się stało. Dowód tego, że doszło do eksplozji i że samolot został zniszczony na jej skutek”– stwierdził przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

Wskazał, że na raport końcowy „musimy jeszcze poczekać, ale moment przełomowy jest już za nami”. Poinformował, że postępowanie podkomisji toczy się kilkoma torami – m.in. pod względem zaprezentowanego już aspektu technicznego oraz wątku związanego z wyjaśnieniem, jak doprowadzono do tej tragedii, a następnie „kłamstwa smoleńskiego”.

„Tyle podłości, tyle fałszu na całym świecie, nie tylko w Polsce całej aparatury propagandowej nastawionej na dezinformację w sprawie smoleńskiej nawet nie zostało uruchomione nawet w sprawie ludobójstwa katyńskiego”
– poskarżył się uczestnikom zjazdu Macierewicz.

Zastrzegając dalej, że „sprawa smoleńska nie jest częścią gry politycznej, lecz częścią polskiego bytu narodowego”. Dlatego, wg. twierdzenia Macierewicza, jest ona wzorcem dal prac prowadzonych przez podkomisję smoleńską, której przyświeca idea „racjonalności, pragmatyka, uczciwość i praworządność”.

W świetle kolejnych rewelacji Macierewicz, które dozuje jak w zgranym przedstawieniu, gdzie napięcie ma ciągle rosnąć aż do finału, warto się zastanowić co ma być tym pełnym fajerwerków zakończeniem spektaklu wyreżyserowanego nam przez środowiska wspierające pierwszego inkwizytora III RP.

Jak sądzę są to kolejne wybory, które dzięki kłamstwu smoleńskiemu, mają tym razem utorować drogę do władzy dla ludzi „dojnej zmiany” w samorządach. Tym sposobem PiS zdobędzie na naszym kraju pełnię władzy autorytarnej, co umożliwi tej formacji budowę swojej wizji państwa symbolicznie określanych jako IV RP (IV Rzesza).

Dlatego też można spodziewać się spektakularnych aresztowań, takich jak np. wobec Mateusza Piskorskiego, który drugi już rok osadzony jest w areszcie pod jakimiś absurdalnymi podejrzeniami.

Tym razem aresztowania nie będą dokonywane pod pretekstem „współpracy z wrogiem” (chociaż kto wie, może i ten patent nadal będzie wykorzystywany), ale przede wszystkim pod zarzutem dokonania i przygotowywania do zamachu na samolot TU-154M oraz mataczenia mającego na celu ukrycie tego faktu. W ten sposób dokona się spektakularnej egzekucji swoich własnych przeciwników politycznych, jednocześnie zastraszając pozostałą część społeczeństwa.

Nie jest to oczywiście jakieś nowatorskie, bo wielokroć metoda ta była od zawsze stosowana przez te siły, które dążyły do rządów dyktatorskich.

A takie zapędy ma prezes, dlatego też toleruje to wszystko co wokół podkomisji smoleńskiej obecnie się dzieje. Dotąd też bezkarnie Macierewicz będzie mógł, na grobach ofiar tej katastrofy, prowadzić bardzo brudną osobistą grę polityczną, umożliwiającą mu nadal funkcjonowanie wśród elit władzy, czyli przy sutym jej korycie.

http://niezalezna.pl/228083-na-107-fragmentach-samolotu-znaleziono-slady-materialu-wybuchowego-znamy-jego-nazwe,

https://web.facebook.com/macierewiczantoni/posts/688257168172895 (warto zapoznać się z komentarzami 🙂 ),

https://pl.wikipedia.org/wiki/Heksogen,

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23234681,kiedy-wybory-samorzadowe-az-trzy-mozliwe-terminy-ale-jeden.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu miała miejsce dalsza deeskalacja konfliktu. W efekcie ukraińscy żołnierze tylko 3 razy, w sposób bardzo mało intensywny i wyłącznie przy użyciu broni mało kalibrowej, ostrzeliwali terytorium DRL. Ostrzał prowadzony był w rejonie Dokuczajewska i Nowołaspy głównie przy użyciu opancerzonych wozów bojowych, BMP-1 i BMP-2.

Podobnie sytuacja wyglądała na ługańskim odcinku frontu, gdzie również ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Z tym, że ostrzał tam był bardziej intensywny. Prowadzono go w rejonie Łogwinowa i Donieckiego.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 7:00 18 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 17 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Бойові дії тривали на окремих напрямках із застосуванням переважно стрілецької зброї.

Противник минулої доби 20 разів порушував режим припинення вогню, з них 6 разів із застосуванням мінометів. Підрозділи Об’єднаних сил ставали на заваді провокаційним діям ворога та давали йому адекватну відповідь.

Відмічається активізація російсько-окупаційних військ увечері та темної пори доби. На Луганському напрямку, близько 19-ї години та опівночі окупанти відкрили вогонь з мінометів по наших позиціях в районі населених пунктів Кримське і Новотошківське. Один наш захисник Кримського під час обстрілу отримав поранення.
Також заборонену Мінськими домовленостями зброю противник застосував на Донецькому напрямку, в районах населених пунктів Піски та Старогнатівка, що під Волновахою.

На Маріупольському напрямку упродовж минулої доби тривали бойові дії із застосуванням стрілецької зброї в районах населених пунктів Пищевик, Гнутове, Водяне, Широкине.

Належне інженерне обладнання наших позицій та адекватна відповідь Об’єднаних сил запобігли загибелі особового складу та не допустили більшої активізації противника.

За даними розвідки, минулої доби противнику нанесено втрат: 5 окупантів поранено.

Втрат наших військ поточної доби немає.

Більш докладну інформацію про події, які відбуваються в районі проведення операції об’єднаних буде оприлюднено під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec kilka zdjęć:

Donieck- finał rodzinnych rozgrywek „Tata, mama, ja- sportowa rodzina”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2018r.- 1107 dzień od nowego rozejmu.

 1. Coś dla „przemielenia” w „naszych” mediomatołach na „papkedo strawienia” dla wszystkich durniów zwolenników „przebijania sie lądem na Krym”, „przesmyków suwalskich” oraz innych „inwazyjnych fantasmagorii”. W rosyjskim Kraju Krasnodarskim pojawiły się jednostki wojskowe białoruskiej armii które mają tam wziąć udział we wspólnych manewrach z siłami zbrojnymi FR o kryptonimie „Słowiańskie Braterstwo”;
  https://russian.rt.com/russia/news/524560-ucheniya-slavyanskoe-bratstvo

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Nagły zwrot akcji w sprawie „zatrzymania” w Kijowie przez „ukronaziolków” z ugrupowania „C 14” obywatela Brazylii który walczył na Donbasie w szeregach sił noworosyjskich. Jak informują ukromedia ukrobezpieka (SBU) wszczęła przeciwko liderowi „C 14 ” Jewhenowi Karasowi sprawę karną powodu „popełnienia przez niego aktu terrorystycznego oraz porwania człowieka (czyli owego obywatela Brazylii)”. Warto tu przypomnieć że ów Brazylijczyk został wcześniej zatrzymany na kijowskim lotnisku i skazany prawomocnym wyrokiem przez ukraiński sąd, ale zamiast do więzienia zastosowano wobec niego złagodzone środki, czyli ograniczenie swobody poruszania się do granic Kijowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt ze na Ukrainie powszechnie nazywa sie „C 14” TITUSZKAMI SBU, a ich lider Kras został zdemaskowany w ukromediach jako „agent SBU”;
  https://strana.ua/news/147141-sbu-otkryla-uholovnoe-v-otnoshenii-lidera-s14-evhenija-karasja-iz-za-zaderzhanija-braziltsa-lusvarhi.html
  Ps. Tak to jest gdy kukiełki nagle zapominają o tym kto pociąga za ich sznurki 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zły czas dla podpułkowników ukraińskich sił zbrojnych, jednego z nich zatrzymał w Zaporożu ukraiński kontrwywiad pod zarzutem wymuszania pieniędzy od oficera za to by go nie przenosić do innej jednostki wojskowej;
  https://korrespondent.net/ukraine/3981483-na-donbasse-zaderzhaly-za-vziatku-podpolkovnyka-vsu
  Z kolei drugiemu ukraińskiem podpułkownikowi ze straży granicznej złamano szczekę w „wyzwolonym” Mariupolu podobno tylko za to ze mówił po ukraińsku;
  https://korrespondent.net/ukraine/3981528-v-maryupole-podpolkovnyku-slomaly-cheluist-za-ukraynskyi-yazyk-sotssety

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Czyżby kolejna libacja alkoholowa z udziałem ukraińskich wojskowych? Jak informuja ukromedia z jadącego w obwodzie połtawskim pociągu przewożącego wojskowych, wypadł meżczyzna, którym okazał się być sierżant ukraińskich sił zbrojnych. Mężczyzna ze „średnimi obrażeniami” ciała trafił do jednego z pobliskich szpitali;
  https://www.telegraf.in.ua/accidents/10070690-na-poltavschine-iz-voennogo-eshelona-vypal-serzhant.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Generalissimus” Poroszenki „kontratakuje” w sprawie budowy gazociągu „NS 2” ogłaszajac że „zainicjował” w UE powstanie „specjalnej grupy do wstrzymania prac nad budową NS 2”. Jednocześnie powiedział że prowadzi rozmy z Niemcami na temat tego by stworzyć „międzynarodowe konsorcjum ktore zarządzało by ukraińską siecia gazową (służącą do tranzytu gazu z Rosji”;
  https://strana.ua/news/147136-prezident-petr-poroshenko-zajavil-o-sozdanii-hruppy-v-evrosojuze-kotoraja-dolzhna-ostanovit-severnyj-potok-2.html
  Ps. Chyba nie trzeba pisac kto do owych „spec grup” oraz „międzynarodowego konsorcjum” wejdzie w pierwszej kolejnosci…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jeszcze wczoraj w związku z tzw. marszem równości LGBT w Kijowie powiało naprawdę „wielkim (tęczowym) postępem” na Ukrainie, tak ze nawet „kuratorka” z UE d/s LGBT eurodeputowana z niemieckiej Partii Zielonych która nadzorował ów „marsz” wpadła w euforie, a dziś ukromedia informują o „zdradzie”. jak sie bowiem okazuje w przeddzień „marszu” w ukraińskim parlamencie pojawił się projekt ustawy, która proponuje zakazanie publicznego okazywania jakiejkolwiek orientacji seksualnej, co jak powszechnie wiadomo uderza w „tęczową brać” która wprost uwielbia ‚eksponować”s woje (WĄTPLIWE) „walory” 🙂
  https://strana.ua/news/147157-v-ukraine-mohut-zapretit-publichno-demonstrirovat-ljubuju-publichnuju-orientatsiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nieoczekiwany zwrot w sprawie „ostatecznego wyjścia Ukrainy ze struktur Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)” co onegdaj gromko obwieścił światu sam „generalissimus” Poroszenko m.in informuja o wycofaniu z WNP ukraińskich dyplomatów. Jak jednak informują białoruskie media w ambasadzie Ukrainy na Białorusi ma sie pojawić ukraiński dyplomata odpowiedzialny za kontakty właśnie z WNP…
  http://www.belta.by/politics/view/v-posolstve-ukrainy-v-belarusi-pojavitsja-diplomat-otvetstvennyj-za-kontakty-s-ispolkomom-sng-307244-2018/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Oni są jak Geremek i Wałęsa w jednej osobie, bo ten pierwszy jak szedł po schodach w Sejmie to nikt nigdy nie wiedział czy no idzie do góry, czy może schodzi na dół. Natomiast Wałęsa, bo jak wiadomo: nie chciał, ale musiał 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem podczas wspolnego posiedzenia w ukraińskim parlamencie przewodniczacych frakcji parlamentarnych oraz komitetów parlamentarnych, deputowany z frakcji „samopomoc” (burmistrza Lwowa Sadowego) Ołeh Bereziuk poinformował zebranych o katastrofalnym stanie ukraińskiej energetyki.Według niego „odpływ” wykwalifikowanej kadry z ukraińskiej energetyki energetyki atomowej ma już charakter masowy, a przyczyna tego jest po prostu brak pieniędzy, pracownicy ukraińskich ‚atomówek” nie otrzymują pensji nawet po pół roku;
  https://www.politnavigator.net/v-rade-soobshhili-ukrainskaya-ehnergetika-prakticheski-unichtozhena.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. O masowych „przewałach” w ukraińskiej „zbrojeniówce” poinformował redaktor naczelny ukraińskiej gazety „Nowyje Wremja” Witalij Sycz. Napisał on m.in sprawę sprzedaży serbskim kontrahentom detonatorów przez ukraiński państwowy koncern „Ukroboronprom” na której zarabiają (siedmiokrotnie podwyższając ich cenę) firmy – pośrednicy z Cypru (czyli z tzw. raju podatkowego). Przypomniał także sprawę opisanych przez jego gazetę wcześniej „przewał” przy zakupach w Polsce „czeskich” BWP, na których miał zarabiac szef parlamentarnego komitetu d/s bezpieczeństwa Serhij Paszynskij;
  https://strana.ua/news/147234-vitalij-sych-rasskazal-o-korruptsii-v-oboronnoj-promyshlennosti-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukromedia opublikowały szokujące wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ukraińskich mężczyzn, na temat jak według nich powinna „zachowywać się” kobieta. Jak sie okazało większość ukraińskich meżczyzn uważa m.in ze powinna godzić sie na niższe zarobki niż mąż, bezwzględnie słuchać jego poleceń, a nawet godzić się na gwałty oraz bicie „dla dobra rodziny” (!)
  https://24tv.ua/ru/horoshaja_zhena_dolzhna_terpet_nasilie_i_ugozhdat_shokirujushhie_otvety_ukrainskih_muzhchin_n984482
  W PO.EBANYM KRAJU PO.EBANI LUDZIE…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codziennosć, w jednej z wsi obwodu kijowskiego pijany meżczyzna transmitował „online” (przez telefon komórkowy) pokaz posiadanych przez siebie materiałów wybuchowych i ich zastosowanie. Jak można sie domyśleć „pokaz” zakończył się eksplozją w wyniku której meżczyzna stracił lewą ręke;
  https://korrespondent.net/ukraine/3981652-pod-kyevom-muzhchyna-podorvalsia-pokazyvaia-vzryvchatku-v-rezhyme-onlain

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tak w temacie wstępniaka.

  Jeśli mamy wypadek drogowy, a jeden z kierowców nie miał prawa jazdy, to zgodnie z prawem jest to jego wina. Załoga „tutki” nie miała uprawnień do lotu.
  Dodatkowo, jeśli Pan L.K. nie popiłby w nocy, to wylecieliby o czasie gdy była dobra pogoda.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem „padł”, na razie tylko czasowo bo codziennie od 6:00 do 18:00, jeden z głownych prokijowskich kanałów ukroTV „Perszyj kanał”, ale nie zrobili tego ‚agenci Kremla” ani „separatyści” tylko operator sieci w której nadawany jest kanał. „Blokada” kanału będzie trwać do czasu az jego zarząd spłaci jego zadłużenie wobec operatora;
  https://www.politnavigator.net/iz-za-dolgov-v-devyati-gorodakh-otklyuchili-glavnyjj-propagandistskijj-kanal-ukrainy.html
  https://korrespondent.net/business/companies/3981629-UApervyi-otkluichyly-ot-efyra

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Gościnne występy” Ukroinców tym razem w Izraelu. W miejscowości Petach Tikwa 21 – letni obywatel Ukrainy, wystepujący w Izraelu jako „uchodźca” zabił 43 – letniego obywatela Mołdawii po tym jak ten nazwał go „Chachłem”, co jak wiadomo jest obraźliwym określeniem Ukraińców jeszcze z czasów Rosji carskiej;
  https://www.vesty.co.il/articles/0,7340,L-5289593,00.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chacho%C5%82

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraińskie linie lotnicze „Bravo Airways” pochwaliły się uruchomieniem nowych połączeń pomiędzy ukrainskimi Chersoniem, Charkowem i Kijowem, a polskim Lublinem;
  https://ukranews.com/news/569406-bravo-airways-otkryla-reysy-v-lyublyn-yz-kyeva-kharkova-y-khersona
  na miejscu zarządu portu lotniczego w Lublinie nie cieszyłbym sie za bardzo z tego, a przygotował na „nieprzewidywalne zdarzenia’ z udziałem ukraińskich samolotów, gdyz ostatnio jeden z samolotów „Bravo Airways” ladując na kijowskim lotnisku Żuliany „nie wrobił się” na pasie i ‚zarył” w ziemię obok niego. Na szczęście 169 pasażerom na jego pokładzie nic się nie stało, za to lotnisko musiało zarządzic 5 godzin przerwy by je doprowadzono do porządku;
  https://strana.ua/news/146669-v-zhuljanakh-iz-za-samoleta-kotoryj-vyletel-za-predely-polosy-aeroport-ne-prinimaet-rejsy-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie USAmany chyba ostatecznie porzucili swoich kurdyjskich sojuszników, czyli armia turecka wkroczyła do syryjskiego (tylko z nazwy) a faktycznie kontrolowanego przez Kurdów pod „protektoratem USA” Manbidżu. Co najciekawsze tureckie wojska miały się tam pojawić w ramach porozumienia pomiędzy Ankarą, a Waszyngtonem;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201806188186944-Sputnik-Turcja-Syria-Manbidz-USA-mapa-drogowa/
  Plus jeszcze jeden „njus” z tego regionu, czyli w Izraelu stała się rzecz niesłychana, byłego ministra energetyki Izraela, deputowanego izraelskiego Parlamentu (Knesetu) Gonena Segeva zatrzymano pod zarzutem…szpiegostwa na rzecz Iranu !
  https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5290624,00.html
  https://www.timesofisrael.com/former-israeli-minister-charged-with-spying-for-iran/

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko zwrócił się do państw Europy z „prośbą” by nie udzielały więcej schronienia uciekajacym z Ukrainy oligarchom. Poroszenko miał to powiedzieć w trakcie wywiadu udzielanego amerykańskiemu ‚The Washington Post” pod tytułem…”Mój cel – zwyciężyć korupcję na Ukrainie”…
  https://strana.ua/news/147306-poroshenko-prizval-evropu-ne-prinimat-ukrainskikh-oliharkhov-the-washington-post.html
  Ps. Jak widać dobry humor Poroszenke nie opuszcza…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.