Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2018r.- 1109 dzień od nowego rozejmu.


„Przyjechałem tutaj na odsłonięcie skweru imienia Jacka Kuronia. Piękne miejsce, piękny skwerek. To jest bardzo symboliczne, że w obecnym Lwowie czci się pamięć Polaka, który się tu urodził”– powiedział w niedzielę (17 czerwca) podczas uroczystego odsłonięcia tablicy ku czci Jacka Kuronia we Lwowie wicemarszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz.

W niedzielny poranek uroczystego odsłonięcia tablicy ku czci Jacka Kuronia– polskiego działacza opozycji antysystemowej, honorowego obywatela miasta Lwowa– dokonali jego żona Danuta oraz mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Tablicę informacyjną zawierającą notkę biograficzną o Jacku Kuroniu w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim usytuowano obok budynku Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na placu nazwanym na jego cześć w marcu tego roku.

W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, prorektor Lwowskiego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego prof. Myrosław Marynowycz, a także przedstawiciele władz Lwowa i środowisk kulturalnych miasta oraz Polski, Polacy mieszkający we Lwowie, polscy i ukraińscy dyplomaci. Ogólnie mało kto się pofatygował na to wiekopomne wydarzenie, po za tymi co musieli.

Andrij Sadowyj podkreślił, że mieszkańcy miasta są dumni, że Kuroń przyszedł na świat i dorastał właśnie tutaj.

„Jacek Kuroń jest obywatelem świata. Był Polakiem, urodzonym we Lwowie, przyjacielem Ukrainy i Ukraińców, honorowym obywatelem naszego miasta i dla mnie to wielki zaszczyt, że mamy we Lwowie plac jego imienia” powiedział Andrij Sadowyj.

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski podkreślił, że otwarcie placu imienia Jacka Kuronia w centrum miasta jest „polskim komponentem historii Lwowa”. Dodając następnie, że „również nieprawdopodobnie ważna jest praca Jacka Kuronia na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego”.

Prof. Myrosław Marynowycz z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie podkreślił ważność osoby Kuronia w budowaniu stosunków polsko-ukraińskich:

„Jacek Kuroń podszedł do ukraińskiego historycznego bólu najbliżej. Należał do tego grona Polaków, którzy rozumieli te bóle. Dlatego jego głos dla nas – to głos polskiego sumienia”.

Natomiast żona Jacka Kuronia Danuta Kuroń nie ukrywała swojego wzruszenia i szczęścia:

„Dla Jacka Lwów był najważniejszym miejscem na świecie. Tu się urodził i tu spędził dzieciństwo. Byłby szczęśliwy, że się znalazł tutaj na przepięknym placu wśród zieleni i na pewno przysiadłby na takiej ławeczce jak tutaj mamy i rozmawiał z mieszkańcami Lwowa”.

Oczywiście ani słowo nie padło na tematy drażliwe w stosunkach historycznych polsko-ukraińskich.

Natomiast impreza zorganizowana we Lwowie odpowiada na pytania: dlaczego do świadomości przeciętnego Polaka nie może przebić się prawda na temat zbrodni ukraińskich dokonanych na naszych Rodakach oraz jakie siły stoją za tym aby historia stosunków ukraińsko-polskich ciągle była zakłamywana. Praprzyczyny tej sytuacji leżą jeszcze w czasach powstania opozycji antysystemowej PRL-u, której główną ikoną był miłośnik przyjaźni polsko-ukraińskiej, Jacek Kuroń i środowiska z nim związane- obecnie dzierżące od 30 lat ster władzy w Polsce. Np. uczestniczący w imprezie lwowskiej wicemarszałek senatu RP Bogdan Borusewicz. Nota bene przed tą imprezą w polskich mediach prowadził agitację na rzecz bezwarunkowej przyjaźni polsko-ukraińskiej. Oczywiście nic nie wspominając o jej czarnych kartach, tak jak nie stanowiłby one żadnego problemu. Podła postawa moralna tego człowieka, który już chyba niczym nas nie zaskoczy.

Na całej tej sytuacji zyskują oczywiście zwolennicy ideologii banderyzmu, której jednym z zagorzałych wyznawców jest uczestniczący w lwowskiej imprezie mer tego miasta Andrij Sadowyj. Zysk ich polega na tym, że problem zbrodni dokonanych przez Ukraińców na Polakach znika przysłonięty za propagandowymi politycznie poprawnymi wspólnymi imprezami, takimi jak odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Jackowi Kuroniowi na placu jego imienia we Lwowie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Sadowy,

http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=sadowy,

https://medianarodowe.com/banderowiec-z-przemysla-to-andrij-sadowy-mer-lwowa/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W oczekiwaniu na wielki mecz front w Donbasie wczorajszego dnia zamarł. Dopiero po jego zakończeniu dało się zauważyć wychodzenie ukraińskich bojców z letargu.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 12:45 i prowadzony był z kierunku Nowogrigoriewki w stronę Biełej Kamienki. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 pocisków).

Natomiast kolejne cztery miały miejsce po meczu, z których pierwszy rozpoczął się o 19:25, a dostatni z nich zakończył o 20:30. Łącznie podczas tych wieczorno-nocnych ostrzałów na terytorium DRL spadło 25 min kaliber 120 mm oraz 60 pocisków wystrzelonych z BMP-2 i 10 granatów SPG-9 oraz 146 granatów AGS-17. U użyciu była także broń maszynowa, w tym ciężka.

Łącznie w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku przeprowadzonych ostrzałów na terytorium DRL spadły 152 pociski wobec 55 z dnia poprzedniego.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, było względnie spokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc dość rachityczny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (5 min) i 82 mm (3 miny) oraz broni ciężkiej tylko dwa razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzeliwane były rajon wsi Zielienaja Roszcza i Donieckij.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення на 7.00 20 червня 2018 року

За минулу добу, 19 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил інтенсивність бойових дій залишалася стабільно-контрольованою.

Російсько-окупаційні війська 26 разів за добу порушували режим припинення вогню, з них 3 рази застосовували заборонене Мінськими домовленостями важке озброєння.

На Горлівському напрямку противник не припиняв спроб послабити оборонні рубежі наших захисників в районі населеного пункту Артемове.

На Донецькому напрямку, поблизу населених пунктів Авдіївка та Піски, ворог вів провокаційний вогонь зі стрілецької зброї.

Залишається напруженою ситуація на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Старогнатівка, Чермалик, Талаківка та Водяне.

Підрозділи Об’єднаних сил адекватно відповідали противнику на використання ним артилерії, мінометів, БМП та стрілецького озброєння та не дозволили ворогу покращити тактичне положення.

Під час бойових дій минулої доби три наших військовослужбовця отримали поранення.

За даними розвідки трьох окупантів поранено.

Упродовж ночі поточної доби, 20 червня, інтенсивність бойових дій зменшилась. Тривали бої із застосуванням лише стрілецької зброї. Станом на 7.00 ранку втрат немає.

Докладніше про події за минулу добу в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2018r.- 1109 dzień od nowego rozejmu.

 1. Westinghouse liczy na wzmocnienie współpracy energetycznej z Ukrainą
  W grę wchodzi m.in. zaangażowanie w budowę mostu energetycznego Ukraina-Unia Europejska oraz zrealizowanie programu zwiększenia mocy pracujących nad Dnieprem bloków jądrowych typu WWER –
  https://www.cire.pl/item,164931,1,0,0,0,0,0,westinghouse-liczy-na-wzmocnienie-wspolpracy-energetycznej-z-ukraina.html?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=link
  Jak na razie Ukraina przedłużyła umowę na dostarczanie prętów paliwowych
  http://szczesniak.pl/vza

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie kolejnych pożyczek dla Ukrainy od MFW
  Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała władze Ukrainy do szybkiego przyjęcia przepisów wykonawczych do ustawy o najwyższym sądzie antykorupcyjnym i realizacji innych zobowiązań, koniecznych do współpracy z MFW.
  http://forsal.pl/artykuly/1142514,lagarde-apeluje-do-wladz-ukrainy-o-przepisy-wykonawcze-w-sprawie-sadu-antykorupcyjnego.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Chyba w wojnie informacyjnej Ukraina całkowicie przegrywa z Rosją

  „Perszyj kanał” telewizji ukraińskiej został wyłączony z powodu długów
  Koncern Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji zatrzymał nadawanie w miastach: Białopole, Winnica, Dniepr, Izium, Kijów, Kowel, Odessa, Tarnopol i Czernihów.
  Przyczyną jest dług Narodowej Telekompanii Ukrainy, który pojawił się po tym jak od kwietnia 2018 roku nie przewidziano pieniędzy na opłatę transmisji w budżecie wydzielonym kanałowi przez Radę Najwyższą Ukrainy. Doprowadziło to do długu w wysokości 75,12 mln hrywien.”Perszyj kanał” nadaje w ukraińskim efirze od 1965 r. Ministerstwo Finansów Ukrainy opublikowało harmonogram spłat długu do… 2045 r.
  http://1tv.com.ua/news/channel/103302

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Przykład jak UE zagarnia rynek ukraiński.

  W okresie styczeń – maj 2018 roku Ukraina importowała 22,5 tys. ton słoniny. To o 57,3% więcej niż w analogicznym okresie roku 2017, świadczą dane Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy.
  W wyrażeniu pieniężnym import słoniny wyniósł 14 mln dolarów. Głównymi eksporterami słoniny na Ukrainę zostały Polska i Niemcy. Polska wwiozła 5,9 tys. ton słoniny, Niemcy – 5,2 tys. ton. Eksport tłuszczu z Ukrainy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 roku wyniósł zaledwie tonę produkcji. To o 22 razy mniej niż import.
  https://www.segodnya.ua/economics/enews/nacionalnyy-produkt-ukraina-pokupaet-v-22-raza-bolshe-sala-chem-prodaet-1146978.html
  Nawet rolnictwo na Ukrainie ma problemy w związku z konkurencją ze strony UE.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Putin znów winowat 🙂

  Kurier Galicyjski”, gazeta dla Polaków z Ukrainy dofinansowywana przez Senat RP, omawiając sprawę nielegalnego obiektu ku czci UPA w Hruszowicach krytykuje działania strony polskiej. Podważa przy tym ustalenia ekipy badawczej IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i rzetelność jej prac, zarzuca stronie polskiej stronniczość, a autorom rozbiórki „pomnika UPA” – działanie z inspiracji Rosji lub na jej zlecenie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/kurier-galicyjski-podwaza-ustalenia-ipn-ws-hruszowic-i-sugeruje-ze-rozbiorka-pomnika-upa-to-rosyjska-akcja/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Na Ukrainie z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Powodów jest wiele od …demografii (mniej kobiet w wieku 16-35 lat) po biedę i zmiany społeczne.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/umieralnosc-na-ukrainie-niemal-dwukrotnie-przewyzszyla-liczbe-urodzen/
  Odwrotny trend widać w ..Polsce gdzie liczba UKRAIŃSKICH dzieci rośnie. Wiele młodych małżenstw z Ukrainy na STAŁE przenosi się do Polski i tu zakłada rodziny (jak Polacy w WB?)
  https://www.unian.info/society/10158377-number-of-ukrainians-born-in-poland-grows-40-times-over-decade.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Eh widać, że polityka chowania głowy w piasek trwa.

  Prokuratura Rejonowa w Sanoku poinformowała o odmowie wszczęcia dochodzenia ws. działacza Związku Ukraińców w Polsce, który uczestniczył marszu z okazji rocznicy utworzenia kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien. Jednocześnie, prokuratura podjęła na nowo postępowanie ws. nowego nielegalnego obiektu ku czci UPA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/dzialacz-zwiazku-ukraincow-na-marszu-ku-czci-waffen-ss-galizien-prokuratura-odmawia-wszczecia-dochodzenia/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Słuszna inicjatywa.

  W Lublinie 22-23 czerwca br. odbędzie się Kongres Środowisk Kresowych RP i konferencja naukowa „Wołyń ’43: Walka o pamięć – Walka o Polskę”. „Już najwyższy czas, żeby głos środowisk kresowych wybrzmiał jednoznacznie, nie był podzielony i żeby dotarł do władz Polski. Żeby uświadomił im, że nie można lekceważyć tego głosu” – mówi współorganizator, prof. Włodzimierz Osadczy. Portal Kresy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
  https://kresy.pl/bez-kategorii/kongres-srodowisk-kresowych-rp-i-konferencja-wolyn-43-walka-o-pamiec-walka-o-polske-w-lublinie/?utm_source=notification&utm_medium=browser

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przykład jak bardzo zaczyna brakować pojazdów ukraińskiej zbrojeniówce.
  Powstał projekt budowy lekkiego niszczyciela czołgów (sic!) na podwoziu MT-LB.
  https://www.unian.info/war/10157585-ukraine-highlights-mt-lb-shturm-sm-2-tank-destroyer-media.html
  Komentarz: Nawet kompletny laik powinien sbie zdać sprawę z absurdalności tego pomysłu. Załoga „Niszczyciela czołgów” byłaby narażona na ostrzał z …broni maszynowej. Mt-LB zaprojektowano jako lekki transporter opancerzony/ciągnik wojskowy. Próba modernizacji tej konstrukcji jest po prostu śmieszna. Nawet z lepszym silnikiem, uzbrojeniem pojazd ma duże mankamenty techniczne. I nic w tym dziwnego wszak produkcja tej platformy ruszyła blisko …50 lat temu (!).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MT-LB
  Najważniejszym mankamentem jest pancerz o grubości 3-10 mm (!) który w teorii może zostać przebity nawet przez strzelca uzbrojonego w „kałacha” (ważna jest amunicja).
  Optyka i system naprowadzania również zostawia wiele do życzenia, w razie pojedynku z czołgiem pojazd musiałby stanąć w miejscu by móc oddać celny strzał (!)

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Skandal na Ukrainie, po tym jak ukromedia ujawniły ze „generalissimus” Poroszenko na stanowisko ambasadora Ukrainy w Armenii mianował generała Petro Litwina, który „wsławił się” tym ze w czasie walk w tzw. kotle iłowajskim ZBIEGŁ POZOSTAWIAJĄC SWOICH PODKOMENDNYCH NA PASTWĘ LOSU…
  http://gordonua.com/news/politics/poroshenko-naznachil-poslom-ukrainy-v-armenii-general-leytenanta-petra-litvina-251780.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT światowe, czyli „czołowi bojownicy o prawa człowieka” (WEDŁUG NICH SAMYCH OCZYWIŚCIE) czyli USA opuścili Radę Praw Człowieka ONZ. Oficjalnym powodem takiej decyzji, przekazanym przez ambasador USA przy ONZ Nikki Haley miało być m.in to ze organizacja ta stała sie „CHRONICZNIE ANTYIZRAELSKA”(!) Jednocześnie jednak Haley stwierdziła ze „Stany Zjednoczone oficjalnie wycofują się z Rady Praw Człowieka ONZ i chcę jasno powiedzieć, że ten krok nie jest odejściem od zobowiązań w zakresie praw człowieka”;
  https://korrespondent.net/world/3982168-ssha-vyshly-yz-soveta-oon-po-pravam-cheloveka
  >https://www.express.co.uk/news/world/976695/usa-un-human-rights-council-latest-donald-trump

  Polubione przez 4 ludzi

 12. I ukraińska codziennosć, czyli w Dnieprze jakiś świr strzela do chodzących po ulicach w jednym z tzw. mikrorejonów miasta ludzi;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/3982289-v-dnepre-neyzvestnyi-streliaet-po-luidiam-yz-okna-kvartyry
  Z kolei w Charkowie do siedziby rady miejskiej NN sprawcy (na 100 % „ukropatrioty”) wrzucili świece dymne;
  http://newsroom.kh.ua/news/v-harkove-neizvestnye-brosili-dymovuyu-shashku-v-gorsovete

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna zdrada” sądu z „wyzwolonego” Mariupola (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) który wydał nakaz aresztowania „weterana ATO” z tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego ‚Donbas” Rollanda Melie („przesiedleńca’ z Krymu), a który został w zwiazku z tym dzisiaj zatrzymany w Kijowie. Melia oskarżany jest m.in o nielegalne posiadanie oraz obrót bronia i amunicja w byłej tzw. strefie ATO na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/3982395-polytsyia-zaderzhala-eks-boitsa-batalona-donbass

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Szykuja się kolejne rozróby, wczoraj już do jednej z nich doszło przed ukraińskim parlamentem, w wykonaiu ukraińskich weteranów wojny afgańskiej z czasów ZSRR. „Lider” tzw. OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) wezwał bowiem by pozbawić ich wszelkich rent oraz emerytur jako „okupantom Afganistanu”;
  https://www.politnavigator.net/glavar-oun-potreboval-lishit-lgot-okkupantov-afganistana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Jedno co cały czas wzrasta na Ukrainie to…ceny. I tak ceny na chleb w tym roku wzrosły az o 18 % czyli szybciej od inflacji jak zauważono w ukromediach;
  https://korrespondent.net/business/economics/3982428-tsena-na-khleb-v-ukrayne-rastet-bystree-ynfliatsyy
  A łącznie ceny na zywność, według danych oficjalnych pochodzących z ukraińskich służb, wzrosły w tym roku łącznie o 16 %
  https://strana.ua/news/147694-tseny-na-produkty-vyrosli-na-13-protsentov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. ‚Ukronaziolki” z ugrupowania „C 14” (zwani powszechnie na Ukrainie „tituszkami SBU”) urządzili sobie nowa „patriotyczną akcję”, czyli chodzili po barach w Czernichowie i „kontrolowali” gdzie transmitowane sa mecze MS w Rosji, a następnie prowadzili ‚rozmowy uświadamiające” z ich właścicielami;
  https://www.politnavigator.net/pobitye-na-gejj-parade-nacisty-reshili-otygratsya-na-futbole.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Dlaczego „zwycięstwo” ukraińskiego „Naftohazu” nad rosyjskim ‚Gazpromem” przeistoczyło sie nagle w „haniebna zdradę”? Jeden z dyrektorów „Naftohazu” Witrenko poskarżył sie na byłą premier Ukrainy Julie TYmoszenko, która podpisywała niekorzystną wg Kijowa umowę z „Gazpromem” jeszcze w 2009 roku, że ta nie chciała zeznawać jako świadek przez „arbitrażem” w Sztokholmie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3982452-tymoshenko-otkazalas-svydetelstvovat-protyv-hazproma-v-stokholme

  Polubione przez 4 ludzi

 18. „Zabawy” ukraińskich nastolatków, czyli w dniu wczorajszym pod budynkiem ukraińskiego parlamentu policjanci zatrzymali zamaskowanego mężczyzne z automatem Kałasznikowa. Jak się okazało był to 15 – latek;
  https://strana.ua/news/147498-pod-kabminom-zaderzhali-muzhchinu-v-avtomatom-kalashnikova.html
  https://strana.ua/news/147677-politsija-vernula-roditeljam-zaderzhannoho-u-kabmina-s-avtomatom-podrostka-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 19. WOW! Nigdy bym nie podejrzewał ze Egipcjanom może aż tak ‚walnąć w dekiel” 🙂 Cytat;
  „Amr Abdel Saliama widzi też przyczynę porażki w złej organizacji pobytu reprezentacji. Po hotelu kręcą się przedstawiciele mediów, działacze i osoby postronne, co jego zdaniem prowadzi do dekoncentracji zawodników”
  https://sport.onet.pl/mundial-2018/misja-rosja/ms-2018-egipska-prokuratura-zbada-porazke-z-rosja/4mlslz7

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.