Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2018r.- 1110 dzień od nowego rozejmu.


W poniedziałek 18 czerwca Rada Unii Europejskiej przedłużyła sankcje nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu.

Przedłużone obecnie sankcje wobec Rosji mają obowiązywać przez kolejny rok, co najmniej do 23 czerwca 2019r.

Sankcje dotyczą inwestowania na półwyspie co oznacza, że obywatele i firmy z UE nie mogą kupować tam nieruchomości, finansować firm krymskich i świadczyć związanych z tym usług.

Restrykcje dotyczą też usług turystycznych; statki turystyczne z UE nie mogą zawijać do portów na półwyspie, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.

Sankcje zakazują też eksportu na Krym niektórych dóbr i technologii w sektorze transportu, telekomunikacji, energii, wydobycia ropy, gazu i minerałów. Zakazane są także techniczne wsparcie, pośrednictwo i usługi budowlane oraz inżynieryjne dotyczące tych sektorów.

W mocy pozostają też inne sankcje nałożone na Rosję pod pretekstem jej agresji na Ukrainę. Na czarnej liście osób z zamrożonymi aktywami, które dodatkowo nie mają prawa wjechać do państw unijnych jest 155 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 38 firm i organizacji. Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.

W dokumencie przedłużającym sankcje napisano też, że UE nadal wspiera działania na rzecz odzyskania pełnej integralności terytorialnej Ukrainy.

Nie wiadomo tylko dlaczego uznano w nim, że Krym jest częścią terytorium należącym do Ukrainy oraz na jakiej podstawie przyjęto, że Rosja prowadzi jakiekolwiek działania militarne przeciwko temu krajowi. Przecież jest to totalna fikcja, dowodząca tylko tego w jak wirtualnej rzeczywistości poruszają się ci, którzy pociągają za sznurki globalnej polityki.

Tym bardziej to staje się widoczne, jeśli weźmie się pod uwagę to co zrobiono w latach dziewięćdziesiątych i na początku obecnego milenium z Jugosławią.

http://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2018/06/18/illegal-annexation-of-crimea-and-sevastopol-eu-extends-sanctions-by-one-year/,

http://www.consilium.europa.eu/en/policies/sanctions/ukraine-crisis/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu ostrzał koncentrował się w godzinach południowych w rejonie Wasilewki na północnych obrzeżach Jasinowatej. Konkretnie przeprowadzono tam trzy ostrzały z kierunku Kamienki (11:50, 12:50 i 13:10) przy użyciu moździerza kaliber 82 mm. Łącznie spadło na ostrzeliwany rejon 14 min 82 mm.

W tym samym czasie ukraińscy żołnierze ostrzeliwali również rejon pierwszego odcinka kanału doprowadzającego wodę do stacji uzdatniania wody „Woda Donbassa” oraz teren samej stacji. Ostrzał prowadzony był w czasie dokonywanych tam prac remontowych zmuszając pracowników do ukrycia się w schronie.

Później, bo w godzinach od 16:50 do 17:20, przeprowadzono ostrzał z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje na południowym odcinku frontu. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (4 miny) i 82 mm (również 4 miny).

Ostatni, z jak dotąd zgłoszonych ostrzałów miał miejsce od 20:00 do 20:20, i prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) z kierunku Dzierżyńska z terenu kopalni „Niżnej w stronę kopalni im. „Gagarina” na obrzeżach Gorłówki. W rezultacie tego ostrzału został ranny 35-letni W.A. Nikołajewicz właściciel domu znajdującego się w wiosce Cygari przy ulicy Sadowej 44/9. Wieś ta leżąca w strefie rozgraniczenia, wg. informacji strony ukraińskiej, jakoby od marca br. miała znajdować się pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych (https://www.segodnya.ua/regions/donetsk/zhara-pod-gorlovkoy-vsu-osvobodili-poselok-a-boeviki-vtorye-sutki-kroyut-ego-iz-pushek-1138038.html).

W sumie, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W rezultacie na terytorium DRL spadły 42 pociski wobec 152 w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Również na ługańskim odcinku frontu minionej doby napięcie wzdłuż linii rozgraniczenia słabło.

I tak, w tym czasie ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 82 mm i opancerzonego wozu bojowego dokonali tylko jednego ostrzału rejonu wsi Donieckij.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення на 7.00 21 червня 2018 року

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Минулої доби, 20 червня, російсько-окупаційні війська 30 разів порушили режим припинення вогню, з них 6 разів застосовували артилерію та міномети.

На Луганському напрямку противник вдався до провокацій в районах населених пунктів Новотошківське та Золоте, де відкривав вогонь по наших позиціях з артилерії та стрілецької зброї. Підрозділи Об’єднаних сил давали адекватну відповідь.

На Донецькому та Маріупільському напрямках відзначачається активізація противника в районах населених пунктів Авдіївка, Мар’їнка, Павлопіль, Водяне, Широкине. З настанням темної пори доби, ворог здійснював провокаційні обстріли переважно зі стрілецької зброї та автоматичних гранатометів. За необхідності, підрозділи Об’єднаних сил вогнем у відповідь придушували вогневі точки противника, змушуючи його припинити вогонь.

Під час бойових дій минулої доби зазнали поранень три наших військовослужбовця.
Втрати противника уточнюються, втрат серед наших військ немає.

Упродовж ночі поточної доби, 21 червня, окупанти шість разів порушували режим тиші на лінії зіткнення із застосуванням лише стрілецької зброї. Втрат наших військ немає. Ситуація залишається під контролем Об’єднаних сил.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe ze wsi Krasnyj Jar na obrzeżach Ługańska:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2018r.- 1110 dzień od nowego rozejmu.

 1. I w temacie militarnym
  Ukraina i Polska podpisały plan współpracy dwustronnej między ministerstwami obrony. Informuje o tym ukraińskie MON. Podczas spotkania przedstawicieli rządu w Warszawie zapewnili, że strona polska będzie kontynuowała wsparcie wszystkich euroatlantyckich aspiracji Ukrainy
  http://www.mil.gov.ua/news/2018/06/20/oboronni-vidomstva-ukraini-ta-respubliki-polshha-pidpisali-plan-dvostoronnogo-spivrobitnicztva/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Jak poinformowały ukromedia powołujac się na informacje od ukraińskiej dziennikarki Anny Babinec (zajmującej sie m.in afera ‚Panama papers”) służby skarbowe Brytyjskich Wysp Dziewiczych złożyły pozew przeciwko firmom Poroszenki, a także burmistrza Odessy Truchanowa, o to że uczestniczyły w procederze „prania pieniedzy”. Babinec powiedziała że wysłała w tej sprawie oficjalny wniosek z prośbą o odpowiedź w tej sprawie do administracji Prezydenta Ukrainy, ale poinformowano ja ze nic na ten temat nie wiedzą. Z kolei oficjalne potwierdzenie z Brytyjskich Wysp Dziewiczych jeszcze nie dotarło;
  https://hromadske.ua/posts/proty-poroshenka-vedetsia-rozsliduvannia-na-brytanskykh-virhinskykh-ostrovakh-avtorka-rozsliduvannia-panama-papers

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dwie „haniebne zdrady’ z „okupowanego” (według Kijowa) Krymu, szykuje się uruchomienie pierwszej z dwóch nowo budowanych na półwyspie elektrowni cieplnych, ‚Bałakławskiej” pod Sewastopolem, dzieki czemu Krym stanie się bardziej „niezależny” od dostaw energii z rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego za pomocą tzw. energomostu. Warto przy tym przypomnieć ze cały czas trwa „blokada energetyczna” Krymu prowadzona przez władze Ukrainy;
  https://crimea.ria.ru/economy/20180621/1114681866.html
  Z kolei 26 czerwca na „Moście Krymskim” mają sie pojawić Tatarzy Krymscy ze swoimi flagami narodowymi (w tym dniu bowiem obchodzony jest przez nich ‚Dzień Krymskotatarskiej flagi (tamgi)”), ale oczywiscie ci „normalni”, czyli ci którzy pozostali na Krymie nie urządzają „zadym” na zlecenie Kijowa. (czyli ‚dziiadzia Mustafa” Dżemilew i jego „kamanda”). Poinformował o tym rosyjski parlamentarzysta Rusłan Balbek sam z pochodzenia Tatar Krymski;
  https://crimea.ria.ru/society/20180621/1114678862.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Znany ukraiński dziennikarz, onegdaj „fanatyczny piewca euromajdanu” Dmytro Gordon ze swoja kolejna „diagnozą” na temat tego co sie dzieje na obecnej Ukrainie, czyli „Putin podkupuje ukraińskich polityków i rządzi Ukrainą” 🙂
  >https://www.youtube.com/watch?v=MqEOhIsqwkM
  Ps. ‚Unikalne zdjęcie”, Putin podpisuje dekret by wypłacać pieniądze ukraińskim politykom, by następnie rządzić poprzez nich Ukraina;

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.