Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2018r.- 1117 dzień od nowego rozejmu.


W zeszły piątek (22 czerwca) w siedzibie Agencji Informacyjnej „Ukrinform” przedstawiono projekt strategii ukraińskiej wizji wdrażania pokoju na południowo-wschodniej Ukrainie, która miałaby być realizowana przez ONZ na obszarze obwodów donieckiego i ługańskiego.

Projekt ten został zaprezentowany przez grupę ekspertów, którzy pracowali nad nim do kwietnia br. w ramach klubu dyskusyjnego „Przyszłość Donbasu”.

„Misja pokojowa ONZ na niekontrolowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego powinna składać się z dwóch komponentów i zawierać część odpowiedzialną za bezpieczeństwo i za kwestie administracyjne”– powiedział podczas prezentacji dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Walerij Krawczenko.

Według Krawczenki, mechanizm uregulowania konfliktu na Donbasie powinien zakładać stworzenie tymczasowej administracji i wieloprofilowej misji pod egidą ONZ. Twierdzi on ponadto, że ostatecznym celem do osiągnięcia dla centralnych władz w Kijowie, powinna być całkowita deokupacja i reintegracja terytoriów Donbasu do Ukrainy.

I tak, według tej koncepcji, międzynarodowa administracja powinna mieć komponent wojskowy i policyjny, jak również cywilny, który mógłby zostać wdrożony, gdy zostanie zapewnione bezpieczeństwo na obszarze misji.

„Cywilne administrowanie terytoriami może odbywać się po ustanowieniu kontroli, bezpieczeństwa na tych obszarach, które są pod okupacją. Gdy poziom bezpieczeństwa będzie dostatecznym, wówczas możliwa będzie działalność administracji cywilnej i misji prawno-cywilnej”– dodał Walerij Krawczenko stwierdzając, że kluczową jest wola strony rosyjskiej do zakończenia polityki agresji. Wówczas cały proces budowania pokoju można zrealizować w czasie 5-7 lat. Zaś do składu misji administracyjnej powinni wchodzić przedstawiciele krajów, które podpisały memorandum w Budapeszcie oraz krajów NATO, czyli Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA.

Oczywiście pomysł ten nie jest nowy, bo pewne jego elementy przebijały się już wcześniej w wypowiedziach liderów kijowskiej junty, ale na ile on jest pobożnym życzeniem, to choćby może dowodzić tego, że odbiega on od koncepcji przedstawionej przez FR oraz fakt, że nie uwzględnia się w nim udziału przedstawicieli ukonstytuowanych władz D i ŁRL. Nie dość tego, cały proces wdrażania pokoju w Donbasie, wg. strony ukraińskiej, miałby przebiegać bez żadnego udziału przedstawicieli władz republik donbaskich, zaś im samym groziłaby odpowiedzialność karna za wzniecenie buntu.

Pytanie teraz, kto się na to zgodzi?

Rosja, oczywiście nie, bo nie jest to w jej interesie, tym bardziej, że przedstawiciele jej władz, włącznie z samym prezydentem Władymirem Putinem, informowali, iż sprawa obecności wojsk misji ONZ w Donbasie musi być konsultowana z władzami republik oraz one same muszą na to wyrazić zgodę.

Tak więc, usiłowanie narzucenia temu obszarowi jakichkolwiek decyzji odgórnie, spali na panewce, zaś same pomysły o tym aby tego dokonać, są oderwanym od realiów rzeczywistości, zwykłym bujaniem w obłokach. Co zresztą wielokrotnie już centralne władze Ukrainy udowodniły, że nie potrafią ocenić sytuacji zgodnie z realnym stanem rzeczy.

Podobnie więc jest, z zaprezentowanym w zeszły piątek w Kijowie przez grupę ukraińskich ekspertów, opracowanym przez nią aż przez 3 miesiące- projekcie wdrożenia pokoju na Donbasie.

Co gorsza, przedstawiciele junty kijowskiej, żyją takimi poronionymi projektami, akceptują je i usiłują je zrealizować. Co nic dobrego nie wnosi poza dalszym zaognieniem sytuacji.

Chodzi o to, że proces dochodzenia do pokoju na Donbasie został ustalony, w postaci konkretnej mapy drogowej- punkt po punkcie, w porozumieniu mińskim podpisanym w lutym 2015 roku. Czyli ponad trzy lata temu. I tenże plan, pod którym podpisała się również Ukraina i go zaakceptowała, do dziś dnia nie może doczekać się jego pełnego wdrożenia. A wynika to z celowo prowadzonej gry, przez przedstawicieli władz ukraińskich, którzy pertraktacje dotyczące zakończenia konfliktu zbrojnego, po prostu sabotują. Nie dość tego ich ukraińskie siły zbrojne prowadzą aktywne działania zbrojne wymierzone głównie w cele cywilne D i ŁRL. No i jak tu poważnie można rozmawiać o pokoju z tymi, którzy tego pokoju nie chcą. Albo go chcą, ale według swojej wizji, która nijak się nie ma do realnej sytuacji.

A sytuacja jest taka, że to nie terytoria zbuntowane są zagrożone przez zdemoralizowane wojsko sił zbrojnych Ukrainy, tylko ewentualnie zagrożona jest pozostała jeszcze przy Ukrainie integralność terytorialna.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Memorandum_budapeszte%C5%84skie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu było nadal względnie spokojnie. Pomimo to w miejscowości Żieleznoje odnotowano tragiczny fakt zabójstwa przez ukraińskich bojców 15-letniaj dziewczynki. Obecnie sprawa jest wdrażana na temat wyjaśnienia okoliczności tego incydentu przez służbe policji DRL.

I tak, ostrzały, które wczoraj prowadzone były 5 razy, pomiędzy godzinami 13:40, a 22:15, miały miejsce tylko w zasadzie w dwóch punktach odcinka frontu donieckiego, w rejonie Gorłówki i na południe od Doniecka: okolice Dokuczajewska i Biełej Kamienki. Ostrzały te charakteryzowały się małą skutecznością i intensywnością ich prowadzenia. Ale mimo tego we wspomnianym wyżej Dokuczajewsku został uszkodzony jeden dom prywatny znajdujący się przy ulicy Kriepkogo nr. 47.

Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 5 min kaliber 120 mm, 8 granatów RPG-7, 3 granaty SPG-9, 10 granatów AGS-17 oraz 90 pocisków wystrzelonych z opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2. Do ostrzeliwania ukraińscy żołnierze używali również broni maszynowej.

Poniżej graficzna analiza naruszania warunków rozejmu przez siły ukraińskie w miesiącu czerwcu:

Podobnie do tego jak się przedstawiała sytuacja w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, było również na jej ługańskim odcinku. Gdzie ukraińscy żołnierze, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (29 granatów), granatników RPG-7 13 granatów) oraz broni maszynowej, tylko 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był przez ukraińskich żołnierzy w rejonie wsi Kalinowki i Łogwinowa.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення на 7:00 28 червня 2018 року

Упродовж минулої доби, 27 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Ввечері російські окупаційні війська активізували бойові дії із застосуванням переважно гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На деяких ділянках ворог вів вогонь із БМП та забороненої Мінськими домовленостями зброї.

Російські окупаційні війська 32 рази вдалися до прицільного вогню по наших позиціях, 4 з яких – із важкого озброєння.
Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь ворогу.

На Луганському напрямку вночі неспокійно було в районі населеного пункту Кримське. Там ворог вів вогонь по наших позиціях із 82-мм мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. А у районі населеного пункту Станиця Луганська противник здійснив чергову провокацію, застосувавши стрілецьку зброю.

На Донецькому напрямку противник активізував бойові дії і застосовував по наших позиціях переважно гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю, а на окремих напрямках зафіксовано вогонь з озброєння БМП. Під прицільним вогнем перебували захисники Мар’їнки, Авдіївки, Південного, Опитного та Новомихайлівки.

Минулої доби найбільшої кількості обстрілів зазнали захисники Маріупольського напрямку. Тут ворог застосовував ствольну артилерію калібром 122-мм, 120-мм міномети, гранатомети, великокаліберні кулемети, стрілецьку зброю, а також протитанкові керовані ракети. Вогневого впливу зазнали наші позиції в районі населених пунктів Лебединське, Водяне, Гнутове, Талаківка, Старогнатівка, Павлопіль, Богданівка та Широкине.

Окрім цього минулої доби ворог цинічно обстріляв з мінометів калібром 82-мм місто Залізне. Постраждали дві цивільні особи.

Внаслідок активних бойових дій троє наших захисників загинули і трьох поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ сім разів відкривали вогонь по наших захисниках. На Донецькому напрямку ворог обстрілював з гранатометів та великокаліберних кулеметів наші позиції у районі населеного пункту Мар’їнка, а з РПГ та стрілецької зброї у районі населених пунктів Водяне, Лебединське, Широкине та Гнутове, що на Маріупольському напрямку.

За даними розвідки, 10 бойовиків російських окупаційних військ знищено, 7 поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Poniżej relacja filmowa przedstawiająca sytuację w rejonie Dokuczajewska:

I z Zajcewa:

***

Na konic trochę zdjęć:

Donieck- obchody Dnia Młodzieży.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2018r.- 1117 dzień od nowego rozejmu.

 1. W sprawie wczorajszych ‚Zaleszczyk PISowszczyzny” którą w dniu wczorajszym „pognały” SOJUSZNICZE według niej (a nie jak w ’39 roku WROGIE „siły niemiecko – sowieckie”) „siły amerykańsko – izraelskie”;
  https://konserwatyzm.pl/pietka-nowelizacja-ustawy-ipn/
  I jeszcze w temacie, po „nowelizacji” ustawy o IPN szykuje się nam zapewne realizacja „sławetnej” ustawy nr 447 uchwalonej przez „sojuszniczy” Kongres USA, czyli rozgrabienie majątku narodowego RP pod pozorem „zwrotu zagrabionych majątków”. To tez pewno „przepchnie” w Sejmie RP PISowszczyzna przepchnie w „trybie ekspresowym” (jak to zrobiono wczoraj) po „wspólnych konsultacjach” z Premierem Izraela i przy „gorliwym poparciu” tzw. opozycji z PO, PSL, .N…
  Ps. A „lud ciemny i głupi” (jak to „pieszczotliwie” mówią w PIS o Polakach) i tak wszystko „kupi bo głupi” i dopóki „grażynki” oraz „januszki” mają dostęp do „fejsa” i „insta” to co ich tam jakiś „majątek narodowy” …

  Polubione przez 4 ludzi

 2. A na Ukrainie co raz więcej paniki w mediach z powodu zapowiadanego „szczytu” Trump – Putin. Ukraiński bloger Igor Ajzenberg przedstawiajacy sie jako „Рrofessor of Computer Science” (!) o tym czy obaj politycy moga się „dogadać”, czyli „dekonspiracja” doradcę d/s bezpieczeństwa Trumpa Johna Boltona, przedstawianego jako „czołowy jastrząb” Partii republikańskiej, a faktycznie to „przyjaciel Putina”…
  https://www.obozrevatel.com/abroad/rossiya-i-ssha-mogut-dogovoritsya.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze w sprawie „szczytu’ Trump – Putin, wiceprezydent Mike Pence poinformował o czym mają rozmawiać ze sobą obaj prezydenci. Według Pence mają zostać poruszone sprawy ‚współpracy ekonomicznej” USA z Rosją a także „państwami europejskimi”, a także sprawę „prób mieszania się” Rosji w wybory w USA oraz sprawę jej działań na Ukrainie oraz w Syrii;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-28/pence-says-trump-putin-expected-to-discuss-election-meddling

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem Paul Corcoran dyrektor finansowy kompanii „Nord Stream 2 AG” która odpowiada za budowe gazociągu o tej samej nazwie poinformował że budowa „NS 2” oficjalnie zostanie rozpoczęta jeszcze latem tego roku, bez względu czy do tego czasu Dania wyda na nią zgodę, komentując słowa premiera Danii który zapowiedział że chce by sprawa budowy gazociągu została najpierw przedyskutowana na „poziomie ogólnoeuropejskim”. Według Corcorana „Jeżeli rząd duński nie zezwoli na budowęy gazociągu na swoich wodach terytorialnych, będziemy musieli zmienić [jego] trasę, a najbardziej prawdopodobną opcją jest położenie na wodach międzynarodowych na północ od Danii”;
  https://strana.ua/news/148973-stroitelstvo-severnoho-potoka-2-nachnetsja-uzhe-etim-letom-nesmotrja-na-otstutstvie-razreshenija-danii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I z powrotem na Ukrainę, gdzie w obwodzie tarnopolskim ciężarówka wojskowa ukraińskiej armii ‚staranowała” samochód osobowy w wyniku czego smierć poniosły dwie jadące nim kobiety;
  https://strana.ua/news/148967-v-ternopolskoj-oblasti-pri-stolknovenii-lehkovushki-i-hruzovika-vsu-pohibli-dve-zhenshchiny-.html
  Z kolei w obwodzie żytomierskim zatrzymano ukraińskiego wojskowego (żołnierza kontraktowego) który rozkradał…system kierowanych rakiet ziemia-powietrze „9K330 Tor”. Jego łupem miały paść częsci kompleksu zawierające „cenne metale”, czyli złoto, srebro oraz platynę, co doprowadzilo do tego że sprzęt bojowy został wyłączony z użytku;
  https://korrespondent.net/ukraine/3984843-v-zhytomyrskoi-oblasty-kontraktnyk-voroval-detaly-ot-zrk
  https://pl.wikipedia.org/wiki/9K330_Tor

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Dziennikarzy wezwał władze w Kijowie do stworzenia „narodowego planu” działań w celu ochrony dziennikarzy, we współpracy ze związkami zawodowymi ukraińskich dziennikarzy. Stwierdził także że na Ukrainie problemem są BEZKARNE ZABÓJSTWA DZIENNIKARZY, przypominając sprawę zabójstw Pawła Szeremeta oraz Ołesia Buzyny;
  https://strana.ua/news/148933-rikardo-huterres-opublikoval-zajavlenie-efj-po-itoham-konferentsii-obse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, na trasie Pietrozawodsk – Sankt Petersburg rosyjskie słuzby zatrzymały „działacza praw obywatelskich”, „szefa karelskiego oddziału tzw. Memoriału” Jurij Dmitrijewa który najprawdopodobniej chciał uciec do Polski. Jak informują rosyjskie media powodem „ewakuacji” Dmitrijewa był o to że w Rosji groził mu wyrok do 15 lat wiezienia, po tym jak na jego komputerze znaleziono pornograficzne zdjęcia jego „przybranej córki”, która urodziła się w 2005 roku, a zdjecia miały zostać zrobione w latach 2012 – 2015. Warto przy tym dodać że Dmitrijew to „wielki przyjaciel Polski”, został nawet nagrodzone przez „nasze” władze polskim „Krzyżem Zasługi”…
  http://www.ntv.ru/novosti/2039763/

  Polubione przez 3 ludzi

  • A kogoż innego polskie władze by nie nagrodziły medalami i orderami, jak tylko: pedofila, kochającego inaczej i lesbijki oraz płaszczących się konformistów?

   Swoi nagradzają swojaków.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem w stolicy Ukrainy, policja zatrzymała sprawców niedawnego porwania obywatela Libii, syna attache finansowego ambasady tego kraju, którego wkrótce po tym jednak porywacze uwolnili. Okazali sie nimi być…obywatele Egiptu (!) zamieszkali na Ukrainie od wielu lat, którzy dokonali porwania prawdopodobnie w celu wymuszenia okupu;
  https://strana.ua/news/149027-v-politsii-kieva-zajavili-chto-syna-livijskoho-diplomata-pokhitili-hrazhdane-ehipta-radi-vykupa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I następna GIGANTOZDRADA ZE STRONY USA!!! Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo miał poinformować ze USA przygotowują plan przywrócenia członkostwa Rosji w „G7” bez stawiania przy tym warunku by zwróciła Krym Ukrainie 🙂
  https://strana.ua/news/149022-pompeo-podtverdil-chto-tramp-khochet-vernut-rf-v-g7.html
  Źródło;
  https://www.apnews.com/6d04ac61259f44a59f24ace10451b4a8/US-says-Russia's-return-to-fold-'inevitable'-as-summit-looms

  Polubione przez 4 ludzi

 10. No i jeszcze to! Sąd Apelacyjny szwedzkiego okręgu Svea utrzmał w mocy swoje postanowienie z dnia 13 czerwca o wstrzymaniu egzekucji wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze pomiedzy ukraińskim „Naftohazem”, a rosyjskim „Gazpromem”. Czyli została oddalona „apelacja” strony ukraińskiej i ‚Gazprom” w dalszym nie bedzie musiał wykonać wyroku ‚Arbitrażu” w Sztokholmie i wypłacić „Naftohazowi” 2,6 mld dolarów. Strona rosyjska poinformowała sąd apelacyjny uznał, że ​​argumenty „Naftohazu” na rzecz unieważnienia jego wcześniejszego wyroku są „nie do przyjęcia”;
  https://ria.ru/economy/20180628/1523589914.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Sąd w Gruzji skazał na 6 lat wiezienia, niestety tylko zaocznie, byłego prezydenta Gruzji Saakaszwilego za zlecenie pobicia byłego gruzińskiego parlamentarzysty Walerija Gelszwilego;
  https://strana.ua/news/149048-saakashvili-prihovoren-k-shesti-hodam-tjurmy-v-hruzii-zaochno.html
  Dla zainteresowanych o pobiciu Gelaszwilego;
  http://dfwatch.net/three-ex-officials-including-vano-merabishvili-found-guilty-of-beating-mp-in-2005-45649

  Polubione przez 3 ludzi

 12. UKROSZAJBA ciąg dalszy, czyli przewodniczący ukraińskiego parlamentu Parubij chce nakładać „sankcje” na europejskie firmy uczestniczące w budowie gazociągu „NS 2”. I jeszcze się pochwalił jakich ma „kolegów” którzy popierają jego pomysł, czyli przewodniczący parlamentów Litwy, Gruzji, Mołdawii i jak że by inaczej wiceprzewodniczący Senatu RP…
  https://strana.ua/news/149046-parubij-nazval-svoj-sposob-ostanovki-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Nowe rozróby „ukropatriotów”, tym razem w kijowskiej dzielnicy Koncza-Zaspa gdzie znajduje się m.in Państwowa rezydencja Prezydenta Ukrainy, pewno z tego powodu tym razem błyskawicznie interweniowały jednostki specjalne ukraińskiej policji ktore ich raz dwa „spałowały”;
  http://glavred.info/ukraine/v-koncha-zaspe-nacionalisty-iz-s14-snesli-zabor-dlya-dostupa-k-reke-dnepr-foto-513552.html
  https://strana.ua/news/149039-v-konche-zaspe-radikalam-ne-dali-snesti-zabor.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. „niezależna” zaprasza na seans.

  Już jutro 29.06.2018, o godz. 20.00 w kinie „Wisła” w Warszawie odbędzie się premiera cyklu dokumentalnego „Przyjaźń w cieniu Kremla” prezentującego przesłanie płynące z przemówienia śp. Lecha Kaczyńskiego na wiecu poparcia dla Gruzji 12.08.2008 w Tbilisi.
  http://niezalezna.pl/229159-premiera-filmu-przyjazn-w-cieniu-kremla-jutro-ukraina
  Komentarz: Ciekawe czy będzie to film na miarę „Smoleńska” ?
  http://www.filmweb.pl/film/Smoleńsk-2016-650957

  Polubione przez 4 ludzi

 15. „Gościnne występy” Ukroinców ciąg dalszy, tym razem w Danii awanturę rosyjskiej dziennikarce urządzlil jej dwaj ukraińscy „koledzy po fachu” wyzywając ją od „propagandzistek” oraz „morderczyń”. Do zdarzenie doszło podczas odbywającej się w Kopenhadze konferencji prasowej odwiedzającego Danię premiera Ukrainy Hrojsmana, gdy rosyjska dziennikarka zadawała Hrojsmanowi pytania. Na szczęście obyło sie bez „rękoczynów”, a i wśród ukraińskich „kolegów” znalazł sie jeden uczciwy który przeprosił ją za zachowanie ukraińskich dziennikarzy;
  https://strana.ua/news/148995-v-danii-na-rossijskoho-zhurnalista-s-oskorblenijami-nabrosilis-kollehi-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W ramach startującego w czerwcu pilotażu projektu „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie”, polscy samorządowcy oraz eksperci podzielą się swoim doświadczeniem z ukraińskimi kolegami w kwestii zwiększenia efektywności energetycznej w samorządzie i doprowadzenia do tego, aby gmina był energetycznie samowystarczalna.

  Za akcją edukacyjną stoi Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, która zrealizuje ją w partnerstwie z Fundacją Solidarności Międzynarodowej i Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. Natomiast działania współfinansowane ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, który jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
  http://www.pol-ukr.com/nasza-energia-ruszyla-z-energia/
  Komentarz: Budżet polskiego MSZ na przedsięwzięcia zagraniczne to blisko 100 mln złotych rocznie -większość projektów (i zarazem środków) jest lokowana na Ukrainie. Ciekawe tylko czy wspomniana akcja informatyczna to rzeczywiście szkolenia (pobyty instruktorów w hotelach i Spa za granicą) czy tez może są jakieś środki by jednak zwiększono ta „efektywność energetyczną”.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Natomiast działania współfinansowane ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, który jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP” I OTO TAK NAPRAWDĘ UKROINCOM CHODZI, A NIE O ŻADNE „DZIELENIE SIĘ DOŚWIADCZENIAMI”…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Oj tam oj tam nie tylko im wyjedzie jedna delegacja z Polski do kurortu na Ukrainie gdzie zrobi się jedną dwugodzinną prezentację (reszta dnia na wycieczki/jakuzzi/popijawę/zabawę), później druga delegacja z Ukrainy w ramach rewanżu przyjedzie do Polski się „poduczyć” i wszyscy beda zadowoleni no moze poza podatnikami z Polski którzy zapłacą za te wakacje ekspertów.

    Polubione przez 3 ludzi

 17. A miało być tak pięknie…

  Płatne drogi nie będą w stanie odciążyć dróg o znaczeniu lokalnym. I jest mało prawdopodobne, że zapobiegną ich przedwczesnemu zniszczeniu.
  Oświadczył o tym minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan na międzynarodowej konferencji w Krzyworówni „Krąg Vincenza. Przyszłość Karpat” w ramach I Międzynarodowego Forum Europy Wschodniej i Środkowej Via Carpatia, przekazuje Gazeta.ua.
  https://gazeta.ua/ru/articles/regions/_omelyan-soobschil-chto-budet-s-platnymi-dorogami-v-karpatah/844523
  Komentarz: Ze słów ministra wynika, że ogłoszona niedawno koncepcja budowy autostrady (drogi szybkiego ruchu?) z Lwowa do granicy z Polską może nie wypalić. Zabraknie chętnych by jeździć płatnymi trasami i firm gotowych wyłożyć kapitał.

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Dziwne „njusy” z Ukrainy, czyli na podkijowskim lotnisku „Boryspol” zatrzymano obywatela Indii który chciał dać łapówke oficerowi ukraińskiej straży granicznej (600 $) by go wpuścić na terytorium Ukrainy (!)
  https://strana.ua/news/149077-v-aeroportu-borispol-zaderzhali-hrazhdanina-indii-kotoryj-pytalsja-dat-vzjatku.html
  Z kolei wczoraj w nocy w Kijowie ochrona jednego ze sklepów zatrzymano meżczyznę kradnącego produkty żywnościowe (podobno zdołał „schomikować” ich na sumę 5 tys. hrywien) którym okazał się być …obywatel USA;
  https://strana.ua/news/148955-za-krazhu-edy-na-besarabke-zaderzhali-hrazhdanina-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Tomasz Maciejczuk agentem Kremla-tak twierdzi ukraiński analityk Aleksandr Kowalenko ze słynnego kijowskiego Centrum Studiów Wojskowych i Politycznych, prowadzącego portal http://www.sprotyv.info, na który często powołują się polscy dziennikarze piszący o Ukrainie.
  Polak miedzy innymi miałby byc inicjatorem ostatnich ataków na społeczność romska na Ukrainie 😀
  http://sprotyv.info/ru/news/kiev/ataka-na-romov-operaciya-svr-rf-po-raskachke-situacii-v-ukraine
  Komentarz: Dawno takich bzdur w wykonaniu ukraińskich „speców” nie czytałem, na miejscu Pana Tomasza M. wytoczyłbym sprawę cywilną 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.