Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2018r.- 1119 dzień od nowego rozejmu.


W piątek (29 czerwca) na szczycie unijnym w Brukseli przywódcy unijni zdecydowali o przedłużeniu sankcji wobec Rosji za aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy.

Obecnie obowiązujące sankcje wygasają z końcem lipca. Formalną decyzje o ich przedłużeniu o kolejne pół roku podejmą przedstawiciele krajów członkowskich w najbliższych dniach.

Przedłużenie sankcji na kolejny okres oznacza ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla pięciu głównych rosyjskich instytucji finansowych z większościowym udziałem skarbu państwa i ich spółek zależnych poza UE. Dotyczą też trzech głównych rosyjskich firm energetycznych oraz trzech firm przemysłu obronnego.

Ponadto w ramach restrykcji obowiązuje zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju. UE ogranicza też Rosji dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do wydobycia ropy naftowej.

Sprawą sankcji zajmują się zwykle przywódcy na szczycie w połowie roku. Zazwyczaj pojawiają się ze strony niektórych państw, m.in. Włoch, głosy o konieczności zrewidowania decyzji w tej sprawie, ale do tej pory nie było większych problemów z przedłużaniem restrykcji.

Np. w tym tygodniu antyrosyjskie sankcje skrytykował premier Włoch Giuseppe Conte. Jego zdaniem ich przedłużanie nie powinno być automatyczne. Przypomniał także, że ograniczenia to środek, a nie cel sam w sobie. Z kolei premier Słowacji Peter Pellegrini nazwał sankcje UE przeciwko Rosji bezsensownymi, dodając, że stosunki polityczne i gospodarcze między Moskwą i Brukselą pogorszyły się, a wiele firm „straciło swoje rynki” z powodu braku możliwości handlu z Rosją. Uważa on, że sankcje przynoszą tylko straty.

UE uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, do dziś nie zostały one w pełni wdrożone.

Pierwotnie sankcje wprowadzono 31 lipca 2014 roku – na jeden rok. We wrześniu 2014 roku zostały zaostrzone. Dotyczą one sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Następnie co roku były one przedłużane.

Jest już reakcja rosyjskej Rady Federacji w sprawie przedłużenia sankcji. Otóż senator Konstantin Kosaczow podkreślił, że opinie na temat antyrosyjskich sankcji we wspólnocie są podzielone. Jego zdaniem UE pozwala Kijowowi torpedować wypełnianie Porozumień mińskich w związku z ambicjami geopolitycznymi tej części Unii, która ma negatywny stosunek do Moskwy.

Rosyjskie władze wielokrotnie wypowiadały się, że FR nie jest stroną konfliktu na Ukrainie, a także podmiotem Porozumień mińskich. Pomimo to UE i USA wprowadziły antyrosyjskie restrykcje, traktując Rosję jako stronę konfliktu na Ukrainie. Co jest swoistym kuriozum. No, ale jeśli chodzi i zachodnie demokracje, to już nie takie rzeczy były tam widziane.

Przypomnę, że tylko do końca minionego roku, kraje Unii Europejskiej wskutek sankcji nałożonych na Rosję straciły ponad 30 mld euro. To za sprawą sankcji odwetowych ze strony Kremla – te najbardziej uderzyły w rolników i producentów żywności.

Eksport z krajów UE do Rosji spadł w latach 2014–2016 o 15,7 proc. rocznie. To wnioski z raportu austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych (WIFO) na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

„Jeszcze w 2013 roku wartość eksportu z UE do Rosji wynosiła 120 mld euro, gdy w 2016 roku już tylko 72 mld euro”– napisano w raporcie WIFO. W 2013 roku Rosja zajmowała 4 miejsce na liście największych partnerów handlowych UE– za USA, Szwajcarią i Chinami– z udziałem w eksporcie na poziomie 7,7%. W 2016 roku spadła na 5 pozycję– za Turcją– a udział wyniósł tylko 4,6%.

Ekonomiści WiFO oszacowali, że pomiędzy tymi latami UE straciła około 30 mld euro na spadku eksportu do Rosji, a sankcje odpowiadały za 10,7% ogólnego zmniejszenia eksportu UE–Rosja. „To oznacza, że sankcje odpowiadają za 40% spadku eksportu ogółem”– podkreślają autorzy raportu WIFO.

Szczególnie uderzyło to w Cypr, gdzie eksport do Rosji w badanym okresie spadł o 34,5%, Grecję 23,2% i Chorwację 21%. W Austrii spadek ten wyniósł 9,5%, co przekłada się na około miliard euro. Największy spadek w liczbach bezwzględnych odnotowano w Niemczech– o 11,1 mld euro co stanowi 13,4% i jest to jednocześnie ponad jedna trzecia strat w odniesieniu do całej UE.

Jeśli chodzi o nasz kraj, to Polska, podobnie zresztą jak Wielka Brytania, straciła około 3 mld euro (ponad 12 mld złotych). Analiza WIFO wykazuje, że nałożenie sankcji najbardziej uderzyło w unijnych przedsiębiorców w 2014 roku, w dwóch kolejnych ich skutki nieznacznie udało się odrobić, zwiększając eksport do innych państw.

Sankcje odwetowe ze strony Rosji uderzyły w produkty rolne i żywność. Wolumen eksportu do Rosji w latach 2013-2016 spadł o 22,5%, zwłaszcza za sprawą zakazu wwożenia mleka i owoców.

Eksport dóbr produkcyjnych do Rosji, a w tym przede wszystkim samochodów, spadł o 17,7%, zaś surowców (rudy żelaza i stali) o około 15%.

Przed nałożeniem sankcji było inaczej. Autorzy raportu przypominają, że w latach 2009-2012 eksport z UE do Rosji rósł średnio o 23,5% rocznie. W tym w 2013 roku 42,4% eksportu z Rosji trafiło na unijny rynek.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal na donieckim odcinku frontu utrzymuje się względny spokój.

I tak, pierwszy ostrzał dokonany minionej doby, na tym odcinku frontu, miał miejsce stosunkowo późno, bo dopiero o godzinie 16:05. Natomiast ostatni zakończył się o 21:20. Ostrzały przy użyciu czołgu (6 pocisków) oraz moździerza kaliber 120 mm (4 miny) oraz 82 mm (10 min) i opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 pocisków) prowadzony był w rejonie: Dokuczajewska i Piotrowskiego na południowych obrzeżach Doniecka.

Łącznie, na tym odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze tylko 4 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku czego spadła na terytorium DRL 70 pocisków, wobec 216 w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Podobnie kształtowała się sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, przy użyciu moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (15 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (16 pocisków), 3 razy ostrzelali następujące miejscowości: Donieckij, Łogwinowo i Sokolniki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення на 7:00 30 червня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 29 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Ворог проявляв активні бойові дії із застосуванням гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На окремих ділянках бойовики використовували озброєння танків та міномети.

Російські окупаційні війська 34 рази вдалися до прицільного вогню по наших позиціях, 8 з яких – із важкого озброєння.

Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь ворогу.

На Луганському напрямку противник обстріляв із танку захисників Новотошківського. Також під ворожим вогнем з гранатометів, великокаліберних кулеметів перебували наші позиції у районі Кримського.

Ввечері у районі Світлодарської дуги російські окупаційні війська провокували захисників Світлодарська, Новозванівки та Травневого. Там противник застосовував гранатомети, великокаліберні кулемети та озброєння БМП.

Упродовж дня на Горлівському напрямку було найгарячіше. Бої точилися навколо населеного пункту Луганське. Противник використовував гранатомети, стрілецьку зброю і заборонені Мінськими домовленостями 82-мм міномети. Для примушення окупантів до припинення вогню наші захисники застосовували наявні вогневі засоби. Також на цьому напрямку ворог обстріляв із станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів наші позиції біля населеного пункту Новгородське.

На Донецькому напрямку ворог обстрілював з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї наші позиції у районі населених пунктів Мар’їнка, Піскі, Авдіївка, Верхньторецьке та Новомихайлівка, а у районі Невельського зафіксована робота ворожого снайпера.

Упродовж доби неспокійно було на Маріупольському напрямку. Противник продовжував вести вогонь по наших позиціях із застосуванням зброї, яка має бути відведена на визначені Мінськими домовленостями відстані. Так, ворог провокував захисників Бердянського та Гнутового вогнем з мінометів калібром 120 мм. Вогневого впливу також зазнали наші позиції в районі населених пунктів Водяне, Лебединське, Павлопіль та Широкине.

У наслідок активних бойових дій двох наших захисників поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 2 рази відкривали вогонь по наших позиціях з підствольних гранатометів та великокаліберних кулеметів у районі населених пунктів Мар’їнка, що на Донецькому напрямку та Гнутове, що на Маріупольському напрямку.

За уточненими даними розвідки, трьох бойовиків російських окупаційних військ знищено, двох поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Zajcewa:

***

Na koniec trochę zdjęć:


Gorłówka- zakład przerobu mięsa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2018r.- 1119 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co do ‚wstępniaka” to pojawiły się „njusy” ze podczas „szczytu’ Trump – Putin do jakiego ma dojść w lipcu w Helsinkach, szykuje sie coś co można chyba określić jako MEGAGIGAHIPERZDRADE, czyli…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-28/trump-to-meet-putin-in-helsinki-july-16-for-u-s-russia-summit
  Polskie streszczenie;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/donald-trump-nie-wyklucza-uznania-aneksji-krymu-przez-rosje/qqyl990
  Ps. mam takie niejasne przeczucie że ostatnie ‚PISowskie Zaleszczyki”, czyli pełna „KAPITULACJA” w sprawie tzw. ustawy o IPN może mieć także związek z panicznym strachem jakie ogarnął „nasze umiłowane wadzunie” właśnie w związku ze „szczytem” w Helsinkach…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Koniec ukropropagandy w sprawie „odbudowy” ukraińskiej floty wojennej, która jakoby trwa już od czterech lat. Podczas występu w lwowskiej TV „ZIK” ukraiński wiceminister d/s tzw. terytoriów okupowanych Grigorij Tuka komentując możliwość „przeciwstawienia się działaniom rosyjskiej floty na M.Azowskim” stwierdził że Ukraina nic takiego nie może zrobić bo ZAMIAST FLOTY WOJENNEJ MA „FIGĘ [Z MAKIEM]”;
  https://strana.ua/news/149225-ukraina-ne-smozhet-protivostojat-flotu-rf-v-azovskom-more.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Takie małe podsumowanie „kapitulacji” w związku z „poprawkami” (wycofaniem wcześniejszych zmian) do ustawy o IPN.
  Dla przypomnienia wykreślono z niej dwa artykułu. Obecnie nie grozi więc Panu Wiatrowyczowi więzienie za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Jedyne co pozostało to zapis mówiący o tym, że nacjonaliści ukraińscy dopuścili się zbrodni na narodzie polskim. Ten zapis daje teoretycznie możliwość ścigania ukraińskich zbrodniarzy (weteranów UPA). Jest to jednak „martwy przepis” w ciągu lat istnienia IPN ŻADNEMU draniowi spod znaku czerwono czarnej szmaty nie przedstawiono zarzutów.
  Zapis jednak pozostał jako symbol „nieustępliwości rządu w Warszawie”.
  http://wyborcza.pl/7,75398,23610268,katarzyna-pelczynska-nalecz-o-nowelizacji-ustawy-o-ipn-ukraincy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kreowanie nowej historii przez nacjonalistów ukraińskich trwa w najlepsze.

  Terytorium Ukrainy w granicach z 1921 roku było 1,6 razy większe niż teraz – powiedział lider nacjonalistycznej partii „Swoboda” Oleh Tiagnibok na antenie stacji „112 Ukraina”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201806298267736-sputnik-ukraina-polska-nacjonalisci/
  Komentarz: Powinni zająć się zagospodarowaniem terenów które OBECNIE są w ich posiadaniu, bo obecnie coś im te zarządzanie nie wychodzi.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I jak zwykle po solidnym laniu sztab (były) ATO ogłasza zwycięstwo.
  Według danych wywiadu dziewięciu bojowników rosyjskich wojsk okupacyjnych zostało zlikwidowanych, a ośmiu rannych – głosi komunikat ukraińskiego sztabu. Jednocześnie podano, że po stronie ukraińskiej w wyniku ostrzału czterech ukraińskich żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych
  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-niebezpieczne-zaostrzenie-sytuacji-w-donbasie,nId,2600414#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  A „nasze” media już znów powielają (tylko) informacje ze sztabu ATO. Dobrze, że istnieje ten blog to przynajmniej może człowiek na spokojnie sobie sprawdzić i przeanalizować co obie strony konfliktu piszą i wysnuć własne wnioski 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Czyli jednak są wieksi frajerzy od „naszej wadzuni” 🙂 Nie dość że dzieki tzw. hecy z „zabójstwem Babczenki” zrobił z siebie takiego IDIOTĘ ze później przez kilka dni „milczał” na twitterze to jeszcze im kasę załatwił na podobne hece. Oj Boria Boria ty skończony jełopie…

   Polubione przez 3 ludzi

 6. „Klasyka ukrofejków”, czyli jedna z ukraińskich tzw. wolontariuszek na Donabsie o tym jak to „dzielne ukrowojaki czołg separatystów zniszczyli. Na „potwierdzenie” nawet zdjęcie wkleiła…
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=524693847949211&set=a.208064786278787.1073741827.100012258000691&type=3
  A tutaj skąd owo zdjęcie zwędziła…
  https://ru.depositphotos.com/26666015/stock-video-wide-angle-view-explosion-in.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Lider republiki Donieckiej Aleksandr Zacharczenko jeszcze raz skomentował sprawę wprowadzenie sił pokojowych ONZ na terytorium Donbasu, potwierdzajac wcześniejsze oświadczenia że jest to możliwe TYLKO PO UZYSKANIU ZGODY ZE STRONY REPUBLIK. Dodatkowo stwierdził że bez uzyskania takiego zezwolenia „siły ONZ” beda traktowane przez siły noworosyjskie jako „cel”, czyli kolejna strona konfliktu;
  https://ukraina.ru/news/20180630/1020545914.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Już od jakiegoś czasu o tym piszę, czyli jak co roku na granicy „wolnej i demokratycznej” Ukrainy z „okupowanym” Krymem gigantyczne korki chcących „pocierpieć” pod „okupacja rosyjską” Ukraińców. Pisze o tym, swoim „niewyparzonym językiem”, znana ukraińska prawniczka i działaczka społeczna Tetiana Montian, która sam obecnie przebywa na wakacjach na Krymie;
  https://strana.ua/news/149287-v-krymu-uvideli-rost-ukraintsev-sredi-otdykhajushchikh-etim-letom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. ‚Nasz” PGNIG chyba tymczasem „pozazdrościł” ukraińskiemu „Naftohazowi”, czyli jest sukces przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, ale jak na razie „częściowy”;
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1156730,pgnig-gora-w-sporze-z-gazpromem-korzystny-wyrok-czesciowy-trybunalu-arbitrazowego-w-sztokholmie.html
  Ps. Ciekawe czy „nasze szpece od gazu” wzorem swoich „utrzymanków” z „Naftohazu” już zaczęli rozdzielać pomiędzy siebie „nagrody” za „zwycięstwo” nad „Gazpromem”?

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Z życia mieszkańców „wyzwolonych” przez Kijów terenów Donbasu. W „wyzwolonej” Awdijewce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zatrzymano ukraińskiego wojskowego pod zarzutem bestialskiego zamordowania stróża (zmiażdżył mu czaszkę) jednego z miejskich barów zatrzymany został ukraiński wojskowy, prawdopodobnie jednej ze stacjonujacych tam jednostek armii ukraińskiej (Awdijewka to „strefa przyfrontowa”);
  http://avdeevka.city/news/view/v-avdeevke-pojmali-zhestokogo-ubijtsu

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Skandal w Charkowie ujawnił jeden z ukraińskich blogerów, a przy tym „szczyry ukropatriota”. Okazało sie że wśród „współpracownikó” zatrzymanej niedawno w mieście „zwolenniczki separatystów”, która chciała „wysadzić” tzw. pomnik herojów UPA znajdowali się członkowie…”uktrapatriotycznego” (oraz neonazistowskiego) ugrupowania „Korpus Narodowy” którego „liderem” jest Andrij Biłeckij były „fuhrer” tzw. batalionu ochotniczego „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy). Według tego samego blogera członkowie „Korpusu Narodowego” mieli się dopuścić jeszcze jednej „haniebnej zdrady”, tym razem we Lwowie, gdzie mieli usunąć tzw. pomnik herojów UPA „pod pozorem” umieszczenia go w „lepszej lokalizacji’;
  https://replyua.net/blog/100603-bloger-eto-vse-chto-nuzhno-vam-znat-pro-nackorpus.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Podobno strony konfliktu na Donbasie porozumiały się w sprawie (kolejne już) zawieszenia ognia na Donbasie, ktore miało by się rozpocząć od 1 lipca (czyli od jutra)
  https://strana.ua/news/149294-prekrashchenie-ohnja-na-donbasse-s-1-ijunja-obe-storony-dokladyvajut-o-hotovnosti-k-khlebnomu-peremiriju.html
  Jak jednak podsumował to znany krymski bloger „Colonelcassad” (czyli Boris Rosin) „Od jutra zaczyna sie kolejny rozejm, ale najprawdopodobniej [także już] jutro wieczorem usłyszymy o jego naruszeniu” ( w linku zamieścił zdjęcia pozycji ukraińskich w miejscowości Peski zrobione przez „drona”);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4285972.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.