Wojna domowa na Ukrainie 1.07.2018r.- 1120 dzień od nowego rozejmu.Jak donosi amerykańska gazeta „Washington Post”, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozważa wycofanie z Republiki Federalnej Niemiec stacjonujących w niej żołnierzy amerykańskich.

Dziennik „Washington Post” twierdzi, że na razie chodzi tylko o wewnętrzną analizę Pentagonu. Ewentualnie zaś, w grę wchodziłoby wycofanie większej części amerykańskiego kontyngentu wojsk USA w RFN, liczącego ok. 35 tys. żołnierzy, do Stanów Zjednoczonych, albo całkowite lub częściowe przeniesienie go do Polski.
Według „Washington Post” prezydent Donald Trump omówił już pomysł wycofania wojsk z Niemiec na spotkaniu z doradcami wojskowymi i przedstawicielami Białego Domu.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprzeczył jednak, jakoby Rada wystąpiła z wnioskiem o analizę ws. ewentualnego wycofania wojsk USA z Niemiec. Także rzecznik Pentagonu Eric Pahon zdementował informację nt. planowanego rzekomo wycofania wojsk. Oświadczył przy tym, że stacjonowanie wojsk USA za granicą „podlega stałej ocenie oraz analizie kosztów i korzyści”. „USA w dalszym ciągu zamierzają się wywiązywać ze swoich zobowiązań względem Niemiec i NATO”– dodał Eric Pahon.

Reasumując, marzenia rządu PiS, aby do Polski ściągnąć dalsze jednostki amerykańskiej armii, jak się wydaje są tylko majakami ściętej głowy. Natomiast bardzo prawdopodobne jest dalsza redukcja obecności amerykańskich sił zbrojnych w Europie. A to z dwóch głównych powodów: po pierwsze z prozaicznego braku pieniędzy na utrzymanie tak licznego kontyngentu amerykańskich żołnierzy na europejskiej ziemi. Po drugie zaś, Trump już w pierwszych tygodniach swojej prezydencji jasno powiedział, że sojusznicy z europejskiej części NATO muszą wypełniać postanowienia Szczytu paktu atlantyckiego z Walii, kiedy to zostali zobowiązani do podniesienia wydatków na obronność do poziomu nie mniejszego niż 2% PKB. Dotyczy to szczególnie RFN, który t kraj na obronność przeznacza tylko 1,24% swojego PKB, czy też Hiszpania której wydatki to zaledwie 0,92%.

W związku z tym, podczas ostatniej swojej rozmowy z mediami, prezydent Trump wyraził opinię, że podejście krajów, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, godzi w NATO oraz jest nie w porządku wobec Stanów Zjednoczonych.

Natomiast z doniesień medialnych, przekazywanych m.in. przez norweski „VG” i „Deutsche Welle” wiadomo, że przed szczytem NATO Donald Trump wysłał do władz co najmniej kilku krajów europejskich, w tym do Niemiec, Norwegii, Hiszpanii i Belgii, listy wzywające do zwiększenia wydatków na obronność. W liście do premier Norwegii, ujawnionym przez norweski dziennik „VG”, Trump co prawda przyznał, że Oslo uczestniczy w batalionowej grupie bojowej na Litwie, i wspomniał o wzroście wydatków obronnych. Stwierdził jednak, że Norwegia jest jedynym państwem NATO graniczącym z Rosją bez wiarygodnego planu zwiększania budżetu do 2% PKB, gdyż na dzisiejszy dzień przeznacza na obronę tylko 1,62%. Dlatego też, wezwał on do ponownego silnego zobowiązania Norwegii do osiągnięcia zobowiązań wobec NATO.

Komentatorzy wyrażają obawy o postawę Trumpa wobec Sojuszu, w kontekście nadchodzącego szczytu w Brukseli planowanego na 11 i 12 lipca oraz planowanego na 16 lipca spotkania z Władimirem Putinem w Finlandii. Nie da się ukryć, że w ostatnich tygodniach, po wycofaniu się USA z porozumienia atomowego z Iranem na początku maja oraz nałożeniu przez Waszyngton ceł m.in. na stal i aluminium z krajów UE, Meksyku i należącej do NATO Kanady na przełomie maja i czerwca relacje transatlantyckie uległy pogorszeniu. Potwierdzają to kolejne sygnały z otoczenia prezydenta.

Dodatkowo w trakcie spotkania grupy G7 Donald Trump miał stwierdzić, że NATO jest, z punktu widzenia USA, tak złe jak krytykowana przez niego wielokrotnie umowa o wolnym handlu NAFTA, zawarta w latach 90-tych z Kanadą i Meksykiem. W proteście przeciwko działaniom Trumpa wobec krajów europejskich zrezygnował ambasador USA w Estonii James D. Mellvile. Stosunki pomiędzy USA a państwami Starego Kontynentu są więc napięte, co może odbić się na zaangażowaniu Waszyngtonu w transatlantycki system bezpieczeństwa.

Co zaś do zaplanowanego za dwa tygodnie spotkania w Helsinkach, przywódców Rosji i Stanów Zjednoczonych, to na zadane Trumpowi pytanie o ewentualne uznanie aneksji Krymu miał odpowiedzieć „zobaczymy”.

Prezydent Trump ma spotkać się 16 lipca z Władimirem Putinem, a wśród tematów rozmów będzie również poruszany problem sytuacji w Donbasie na Ukrainie oraz domniemanej aneksji Krymu.

Ostatnie działania Trumpa ostro zaniepokoiły niemieckie media, z których najbardziej ostry komentarz zamieścił we wczorajszym internetowym wydaniu niemieckiej gazety „Die Welt” („DW”).

Otóż jeden z redaktorów „DW” napisał,że:

„Sposób i tempo, w jakim Donald Trump realizuje interesy Putina, zapiera dech w piersiach. Prezydent USA jest najlepszym pomocnikiem moskiewskiego autokraty, którego celem jest zniszczenie europejskiego ładu pokojowego, aby ponownie rozszerzyć sferę wpływów Rosji na zniewolone niegdyś państwa w Europie Wschodniej”– pisze Peter Huth.

„Co wstąpiło w Trumpa?”– zadał pytanie redaktor Peter Huth.

I w następnym zdaniu odpowiedział na nie, że:

„Jego całkowita niezdolność do myślenia wykraczającego poza zwykły deal”– odpowiada. Odnosząc się do wypowiedzi Trumpa o aneksji Krymu, komentator „Die Welt” napisał, że jest ona „afrontem wobec całego wolnego świata”. „To wspaniały dzień dla Władimira Putina i z pewnością nie ostatni; jego człowiek w Waszyngtonie Donald Trump z pewnością się o to postara”– w ten sposób podsumował swój komentarz Peter Huth zamieszczony na łamach tabloidu „Die Welt”.

Co najciekawsze zaś w tym wszystkim, to jest to, że za doprowadzenie do aktualnej sytuacji na Ukrainie, a więc do przejęcia tam władzy przez juntę oligarchiczno-banderowską, czego konsekwencją było odłączenie się Półwyspu Krymskiego oraz wybuch wojny domowej w Donbasie, bezpośrednio odpowiadają właśnie Stany Zjednoczone. Oczywiście działania te skierowane były wyłącznie przeciwko Rosji.

I tak dziś, gdy okazało się, że to jednak Rosja jest górą, te same Stany Zjednoczone rakiem wycofują się ze swoich poprzednich planów. Można uznać, że tym razem zostały spektakularnie pokonane, w ten sam sposób jak w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Wietnamie.

Wściekłość zaś, w obliczu tego, postawa ta wywołuje wśród odpowiedzialnych i największych sojuszników USA z europejskiej części NATO, bo Amerykanie się wycofają ze tego bagna, które same zrobiły, zaś problem nadal będzie istniał. A problemem tym oczywiście jest niestabilne państwo, zagrażające bezpieczeństwu europejskiemu, jakie ukształtowało się po kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku, kiedy to dokonano tam zamachu stanu.

W efekcie Ukraina stała się dla Europy wielkim problemem, a to z racji prowadzonej przez nią brutalnej operacji pacyfikacyjnej na zachodnich rubieżach kraju skierowanej przeciwko rosyjskojęzycznej mniejszości narodowej, dojściu do znaczenia politycznego sił skrajnie nacjonalistycznych oraz wywołanego tym braku stabilności wewnętrznej państwa, bezprawia i wszechogarniającej korupcji. Nie dość tego, władze centralne w swej doktrynie politycznej, zaczęły się jawnie odwoływać do ideologi banderyzmu, zaś samych jej twórców i dowódców nacjonalistycznych oddziałów zbrojnych z okresu II WŚ. i po niej, winnych popełnienia wielu zbrodni ludobójstwa, w tym na ludności polskiej, uznała za bohaterów narodowych, którym stawia się pomniki, nazywa ulice i centralne place w wielu miastach.

I teraz, ten rozdrapany przez amerykańskie władze wrzód na ciele Europy, zostawiają one aby kto inny się nim zajął.

Typowa amerykańska solidarność wobec swoich sojuszników. Tak samo postąpią oni z Polską, gdy już nie będzie im potrzebna do uprawiania swoich geostrategicznych gierek.

https://www.welt.de/debatte/kommentare/article178514182/US-Praesident-Donald-Trump-Putins-bester-Helfer.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu było wyjątkowo spokojnie, i tylko od późnych godzin wieczornych (19:40) do późnej nocy (23:15), ukraińscy żołnierze przeprowadzili zaledwie cztery ostrzały. Z czego wszystkie miały miejsce w rejonie północnych obrzeży Gorłówki: w punkcie Zajcewo i osiedla przy kopalni 6/7. Ostrzały prowadzone były z kierunku Żowanki oraz Szumów, efekcie na ostrzeliwane tereny spadły 3 miny kaliber 82 mm, 14 granatów RPG-7, 126 granatów AGS-17 oraz 50 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-2. Łącznie na terytorium DRL spadło około 200 pocisków wobec 70 z dnia poprzedniego. Na skutek tych ostrzałów został ranny w swoim domu znajdującym się na osiedlu kopalni „Głubokaja” przy ulicy Diwnogorskiej 10 m. 41, 29-letni D.W. Surowyj.

Obecni, od godziny 00:00, a więc od momentu rozpoczęcia, z powodu żniw, kolejnego bezwzględnego zawieszenia broni , wzdłuż całej linii frontu panuje absolutny spokój.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення на 7:00 01 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. У другій половині дня російські окупаційні війська активізували бойові дії із застосуванням переважно гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. На деяких ділянках ворог вів вогонь із забороненої Мінськими домовленостями зброї.

Російські окупаційні війська 26 разів вдалися до прицільного вогню по наших позиціях, 4 з яких – із важкого озброєння.

Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь ворогу.

На Луганському напрямку неспокійно було в районі населеного пункту Новотошківське. Там ворог вів вогонь по наших позиціях із 120-мм та 82-мм мінометів, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На Горлівському напрямку російські найманці проявляли активність у районі населених пунктів Південне та Зайцеве. Там ворог по наших позиціях відкривав вогонь із гранатометів та великокаліберних кулеметів.

На Донецькому напрямку противник активізував провокації із застосуванням по наших позиціях переважно гранатометів та стрілецької зброї. Під ворожим вогнем перебували захисники Мар’їнки, Красногорівки, Авдіївки, Верхньоторецького, Пісків, Опитного та Новомихайлівки.

Минулої доби великої кількості обстрілів зазнали захисники Маріупольського напрямку. В основному вони носили провокативний характер. Ворог застосовував гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Вогневого впливу зазнали наші позиції в районі населених пунктів Лебединське, Водяне, Павлопіль, Чермалик, Талаківка та Гнутове.

У результаті бойових дій один український військовослужбовець отримав поранення.

Не зважаючи на прийняте рішення Тристоронньою контактною групою у Мінську щодо оголошення режиму тиші по всій лінії фронту починаючи з 00.00 годин 01 липня 2018 року бойовики російських окупаційних військ упродовж поточної доби 2 рази відкривали вогонь по наших захисниках. На Горлівському напрямку ворог обстріляв із мінометів калібром 120 мм наші позиції у районі населеного пункту Зайцеве, а з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї у районі населеного пункту Новоолександрівка, що на Луганському напрямку.

За даними розвідки в результаті підриву на протитанковій міні пошкоджено БТР російських окупаційних військ і один бойовик дістав поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.07.2018r.- 1120 dzień od nowego rozejmu.

 1. Jak informuje ukraiński portal ‚Strana.ua” powołujacy się na „źródła” w „ukrobezpiece” (SBU) miała ona otrzymać drogą elektroniczną żądanie zapłacenia „okupu” w wysokości 350 tys. dolarów za 20 dzieci – zakładników (w wiadomosci podano nazwiska części dzieci). jeżeli „okup” nie zostanie wypłacony do 7 lipca to dzieci „maka zostac porąbane na kawałki które następnie będa rozesłane do jednostek ukraińskiej policji”. Na chwilę obecną ukraińskie służby mają sprawdzać wiarygodnosć wiadomości;
  https://strana.ua/news/149341-neizvestnye-trebujut-ot-sbu-vykup-350-tysjach-za-nekikh-detej-zalozhnikov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Haniebnej zdrady” dokonał ukraiński generał były minister obrony i premier, a także doradca byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, Jewhen Marczuk który jednoznacznie stwierdził ze w tzw. memorandum Budapesztańskim, czyli dokumencie na mocy którego Ukraina zrzekła się broni jadrowej („spadku” po ZSRR) NIE MA SŁOWA O JAKICHKOLWIEK GWARANCJACH (nie ma tam nawet takiego wyrazu) DLA NIEJ ZE STRONY PAŃSTW – SYGNATARIUSZY DOKUMENTU;
  https://strana.ua/news/149319-budapeshtskij-memorandum-marchuk-rasskazal-pochemu-zapad-ne-pomoh-ukraine.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jewhen_Marczuk

  Polubione przez 4 ludzi

  • A pkt. 1 i 2 tego Memorandum to o czym mówi?

   „1. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w poszanowanie niezależności i suwerenności istniejących granic Ukrainy;

   2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Memorandum_budapeszte%C5%84skie

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Z okazji tzw. Pogromów lwowskich (zwanych przez ukraińskich szowinistów ‚Dniami Petlury”) czyli masakr ludności żydowskiej we Lwowie do jakich doszło po zajęciu tego miasta przez wojska niemieckie i współdziałajace z nimi jednostki kolaborantów ukraińskich (tzw. Batalion „Nachtigall” hauptmanna Szuchewycza) głos zabrał ukraiński parlamentarzysta Borisław Bereza, który (o dziwo!) napisał o tym że zbrodni dokonali „ukraińscy powstańcy” (tak sie okresla na obecnej Ukrainie bandytów spod znaku OUN i kolaborantów hitlerowskich) którzy ‚służyli Niemcom”. Jak można się domyślać rozpętało to istną „burzę” pośród „ukropatriotów”, których Bereza był onegdaj jednym z liderów jako zastępca szefa banderowskiego ‚Prawego sektora”;
  >https://www.facebook.com/borislav.bereza/posts/2515571995135558

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Podczas gdy na „frocie” na Donbasie podobno brak żołnierzy w „liniowych jednostkach” armii ukraińskiej, ukromedia odkryły ze w Dnieprze tamtejsze władze wojskowe „wynajmują” podległych sobie żołnierzy miejscowym przedsiębiorcom. Oczywiście nie za darmo, a za odpowiednia opłatą, nie dla żołnierzy ma sie rozumieć;
  https://www.obozrevatel.com/ukr/crime/strokovikiv-viddali-v-orendu-skandal-z-vijskovimi-v-dnipri-otrimav-prodovzhennya.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Bliskiego Wschodu, czyli „Turcja nie będzie przestrzegała amerykańskiego zakazu handlu ropą z Iranem” stwierdził turecki minister spraw zagranicznych i powiedział że jego kraj nie musi stosować się do „jednostronnych” decyzji USA w sprawie Iranu;
  >https://www.nytimes.com/aponline/2018/06/29/world/europe/ap-eu-turkey-us-iran.html
  Ps. I tyle by było w sprawie sankcji jakie nakładają USA, wszyscy na świecie je „oleją”, no może z wyjątkiem Izraela, Arabii Saudyjskiej i niestety Polski…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć, czyli pijacka draka zakończona strzelaniną w jednej z restauracji w Charkowie gdzie jak sie okazało starli się „członkowie batalionu Azow” z ochroną lokalu;
  https://strana.ua/news/149368-novosti-kharkov-novju-v-restorane-proizoshla-draka.html
  I „powróciło stare” na Ukrainie, czyli pożary w pociągach. Tym razem palił się pociag w miejscowości Kołomyja (obwód iwano – frankowski), na szczescie nikomu nic się nie stało, bo jak opowiaadali świadkowie, pasażerowie zdążyli uciec m.in przez okna;
  https://korrespondent.net/ukraine/3985458-na-prykarpate-horel-poezd

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Rosja w Ćwierćfinale Mistrzostw Świata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cała Rosja śmieje się z rusofobów w studiu.

  Brawo Rosjanie !! Czapki z głów , pokazaliście charakter.

  🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem na Ukrainie, rosyjskojęzyczne wydanie niemieckiego ‚Deutsche Welle” przypomina że od czasu rozpoczęcia przez ukrobezpieke (SBU) hecy z tzw. zabójstwem Babczenki, a tymczasem z zapowiadanego przedstawienia „miażdżących dowodów” na „udział Rosji” w sprawie, ani widu ani słychu. Na końcu artykułu pojawiła się nawet „zawoalowana” groźba pod zarzutem SBU, czyli że „DW” BĘDZIE UWAŻNIE ŚLEDZIĆ POSTĘPY W TEJ SPRAWIE…
  https://www.dw.com/ru/%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%86-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%83-%D0%B1%D0%B0%D0%B1%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B2-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8-%D1%81%D0%B1%D1%83-%D0%BD%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%8C/a-44440711

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przypomniał o sobie ukraiński parlamentarzysta Anton Heraszczenko, „kurator” (z ramienia MSW Ukrainy) portalu „Mirotworec”, „notoryczny tropiciel rosyjskich szpiegów”, który (jak było do przewidzenia) o organizację ostatnich pogromów ‚antyromskich” oskarżył rosyjskie „specsłużby”. Stwierdził także ze szykowały one kolejne „pogromy” których ofiarami mieli stać się Żydzi;
  https://strana.ua/news/149397-rossijskie-spetssluzhby-planirovali-ataki-na-evrejskie-orhanizatsii-vo-lvove-herashchenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Podsumowanie gospodarki naszego sąsiada.
  Gospodarka Ukrainy w ostatnich latach zaczęła odnotowywać nieduży wzrost po ogromnym spadku z pierwszych lat konfliktu, jednocześnie od krajów Unii Europejskiej dzielą ją dziesięciolecia-stwierdził analityk Maksym Prazdnykow
  https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/business-and-finance/ekonomika-ukraini.htm?obozrevatellang=uk
  Ekonomista przypomniał, że rząd Ukrainy oczekuje w przyszłym roku ponad trzyprocentowego wzrostu poziomu PKB.
  „Jest to dość dobry wynik, »zwycięstwo«. W każdym razie lepszy niż minus 15%, które było parę lat temu. Z drugiej strony, rośniemy z dość niskiego poziomu. W jakimś momencie dość silnie upadliśmy. Obecnie tymi tempami, jakie są (2-3% rocznie) w najlepszym wypadku osiągniemy wskaźniki z lat 2012-2013 za około 8-10 lat ”

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W ukrainskim IPN pewnie swieto..
  Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie odnośnie artykułów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które zostały z niej usunięte. Jednocześnie Trybunał rozpatrzy część ustawy, która dotyczy tzw. artykułów ukraińskich.
  Poinformował o tym pełniący obowiązki rzecznika Trybunału Konstytucyjnego Jakub Kozłowski, podaje TVN24.
  .https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/tk-rozpatrzy-zaskarzone-przez-dude-przepisy-z-ustawy-o-ipn,850043.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Na przejściu granicznym Hruszów – Budomierz, na granicy ukraińsko – polskiej, policja aresztowała sutenera, który wiózł dwie dziewczyny na sprzedaż jako niewolnice seksualne na Słowacji.
  https://wschodnik.pl/ukraina/item/17518-na-granicy-z-polska-zatrzymano-ukrainca-ktory-usilowal-sprzedac-dziewczyny-jako-niewolnice-seksualne.html
  Komentarz: Żeby za 300 euro sprzedać człowieka jak jakiś przedmiot po prostu dramat.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem o tysiącach „uwięzionych” na lotniskach ukraińskich turystów, zarówno tych wylatujących jak i powracających, informuje ukraiński portal „Strana.ua”. Powód takiej sytuacji, ukraińscy przewoźnicy nie sa w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań (czyli sprzedają bilety ‚w ciemno”), a największą odpowiedzialność za zaistniały chaos ponosi szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omeljan który wydaje „licencje” na dzialalność owych przwoźników;
  https://strana.ua/news/149390-zaderzhki-aviarejsov-bravo-airlines-v-chem-prichina-i-prichem-zdes-turfirma-oasis.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.