Wojna domowa na Ukrainie 7.07.2018r.- 1126 dzień od nowego rozejmu.


W czwartek 5 lipca br. ukraiński prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę „O bezpieczeństwie narodowym”.

Ustawa „O bezpieczeństwie narodowym” została uchwalona 21 czerwca przez deputowanych Wierchownej Rady. W ustawie tej, jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO, a na obronność wydzielono nie mniej niż 5 procent PKB rocznie. Ustawa ma przystosować ukraińskie prawo do standardów obowiązujących w NATO.

Ustawa ta ma także przystosować ukraińskie prawo do standardów obowiązujących w NATO. Wprowadza m.in. cywilne kierownictwo w ministerstwie obrony; zapis ten ma być wdrożony od 1 stycznia przyszłego roku. Ustawa przewiduje również cywilną kontrolę nad sektorem obronności.

Zawiera również zapisy o organizacji działań na rzecz bezpieczeństwa państwa przez poszczególne instytucje – prezydenta, ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych, Siły Zbrojne Ukrainy, Sztab Generalny, SBU i Służbę Przygraniczną. Przewiduje również rozdzielenie funkcji szefa sztabu generalnego i głównodowodzącego siłami zbrojnymi.

Ustawa wniosła ogólne założenia dla rozwoju sektora przemysłu zbrojeniowego, w tym m.in. zapisy o wykorzystaniu mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego i międzynarodowych pomocy konsultacyjnej i materialno-technicznej. Przewiduje ona także cywilną kontrolę nad sektorem obronności.

Według szefa Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Aleksandra Turczynowa, ustawę przygotowano z udziałem ekspertów z USA, NATO i UE. Mimo tego, w ocenie oficjalnych przedstawicieli UE i USA część zapisów ustawy jest sprzeczna z wymaganiami, jakie stawiane są krajom członkowskim NATO i UE.

Następnego dnia po przegłosowaniu tej ustawy, Petro Poroszenko w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie przedstawiał nowego szefa obwodowej administracji wojskowo-cywilnej, generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Aleksandra Kucia, oświadczył, że „po przyjęciu przez parlament w Kijowie ustawy o bezpieczeństwie narodowym USA zwiększą pomoc finansową dla Ukrainy”.

Pomimo szczerych aspiracji Ukrainy do międzynarodowych instytucji cywilizowanego świata, Węgry nadal blokują posiedzenie komisji Ukraina-NATO na najwyższym szczeblu. Co oczywiście marzenia o tym aby Ukraina mogła wreszcie zostać zaproszona do udziału w Programie Rozszerzonych Możliwości NATO (NATO’s Enhanced Opportunities Partnership), są nadal marzeniami ściętej głowy.

Nie dość tego pod koniec maja tego roku węgierski premier Viktor Orban wysłał do Jensa Stoltenberga i szefów państw NATO Memorandum, w którym zaapelował o rewizję polityki Paktu Atlantyckiego wobec obecnej junty z Kijowa.

W dokumencie zatytułowanym „Memorandum: Inicjatywa mająca na celu ustalenie nowej polityki NATO wobec Ukrainy”, Viktor Orban wyraził pogląd, że Ukraina nie jest państwem praworządnym, nie respektuje praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, a także że jest tak słaba, że nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec organizacji międzynarodowych.

W Memorandum zawarta została ostra ocena działań ukraińskich władz, która – zdaniem Orbana – powinna odprowadzić do rewizji polityki Sojuszu wobec Kijowa. „Mimo niespotykanej w przeszłości rangi politycznej i finansowej pomocy dostarczonej przez NATO, UE, MFW, Bank Światowy i dużą grupę państw, rządowi ukraińskiemu brakuje woli politycznej i zdolności do wykonania podstawowych reform reorganizujących system gospodarczy, polityczny i społeczny wymaganych przez międzynarodowych donatorów”– napisano w Memorandum Orbana.

Orban podkreśla również, że Ukraina stała się niebezpieczna dla swoich sąsiadów. „W celu zapewnienia stabilności w regionie na wschodniej flance Sojuszu, NATO powinno dostosować politykę wobec Ukrainy do nowych okoliczności”– przekonuje w Memorandum wysłanym do NATO węgierski premier.

Dlatego też wczoraj ukraińska wicepremier Iwann Kłympusz-Cyncadze poinformowała, że sesja komisji NATO- Ukraina będzie trudna do przeprowadzenia w najbliższej przyszłości. Powodem jest trwające w dalszym ciągu blokowanie przez Węgry obrad takiego szczytu, do którego miałoby dojść podczas uroczystości.

W tej optyce, okazuje się, że uchwalona i podpisana w czwartek przez ukraińskiego prezydenta ustawa „O bezpieczeństwie narodowym”, jest kolejną fikcją wpisującą się w serwowany tam od czterech lat festiwal dobrych życzeń, które jedna są tak nierealne, a nawet absurdalne, że wprowadzenie ich jest niemożliwe.

Podobnie wygląda sprawa z obiecaną przez Poroszenkę zwiększoną pomocą wojskową amerykańską dla ukraińskiej armii, co spowodować na podpisana przez niego ustawa.

Otóż, sama ta ustawa budzi zastrzeżenia tak w NATO jak i wśród przedstawicieli administracji amerykańskiej, bo jak wiadomo część jej zapisów jest sprzeczna z wymaganiami, jakie stawiane są krajom członkowskim NATO i UE.

Czyli jak zwykle coś tam spłodzili, ale nie tak jak należy i nie do końca właściwie. A więc schrzanili i jeszcze w to wierzą, że jest to jakiś ich sukces.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby sytuacja wzdłuż linii frontu w obu republikach noworosyjskich tymczasem ustabilizowała się.

I tak, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzał terytorium DRL przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu „chlebnego”. Ostrzał prowadzony był przez stronę ukraińską w kierunku terenu otaczającego kopalnię im. „Gagarina” na północnych obrzeżach Gorłówki, Spartakusa oraz wsi Wiesiełoje na obrzeżach donieckiego lotniska, a także Sachanki i Pietrowskoje na południowym odcinku tego frontu.

Poniżej graficzne przedstawienie aktywności sił ukraińskich wzdłuż linii styku w DDR za ostatni tydzień:

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze tylko jeden raz naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej i granatnika AGS-17 w rejonie wsi Łozowoje.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення на 7:00 07 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 06 липня, обстановка в районі операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Російські окупаційні війська порушували встановлене перемир’я майже по всій лінії зіткнення. Ворог вів вогонь із застосуванням переважно гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих ділянках використовував озброєння БМП та протитанкові керовані ракети.

Противник 30 разів вдався до вогню по наших позиціях, один раз з яких застосував заборонену Мінськими домовленостями зброю.

Підрозділи Об’єднаних сил стійко утримують займані рубежі, неухильно дотримуються режиму припинення вогню і не піддаються на провокації ворога.

На Луганському напрямку в районі населеного пункту Кримське ворог продовжив застосовувати гранатомети та стрілецьку зброю.

На Попаснянському та Світлодарському напрямках противник відкривав прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї у районі населених пунктів Катеринівка, Світлодарськ та Новолуганське.

На Горлівському напрямку ворог відкривав турбуючий вогонь з озброєння БМП, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Під обстріли потрапили позиції в районі населених пунктів Південне та Новгородське.

На Донецькому напрямку минулої доби було неспокійно. Противник із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї відкривав прицільний вогонь по захисниках Троїцького, Авдіївки, Новоселівки Другої, Новотроїцького та Кам’янки. А в районі Красногорівки внаслідок снайперського вогню один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Найбільше ворожих обстрілів зафіксовано на Маріупольському напрямку. 12 разів російські окупанти намагалися змусити наших захисників відкрити вогонь у відповідь. Використовуючи гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю противник відкривав вогонь у районі населених пунктів Богданівка, Водяне, Лебединське. Окрім цього, захисників Широкиного обстріляли протитанковими керованими ракетами та з 82-мм міномету.

Бойовики російських окупаційних військ постійно не дотримуються оголошеного перемир’я. Так, упродовж поточної доби два рази відкривався вогонь по наших позиціях. Провокації із застосуванням стрілецької зброї зафіксовано на Луганському та Маріупольському напрямках. Вогневого впливу зазнали позиції Об’єднаних сил біля Нового Айдару та Широкиного.

За поточну добу втрат серед захисників України немає.
За уточненими даними розвідки упродовж минулої доби у результаті заходів контрснайперської боротьби двох окупантів було знищено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

*

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.07.2018r.- 1126 dzień od nowego rozejmu.

 1. DAS IST KAPUTT?! Czyli niemieckie media o tym że w NATO narastają obawy ze podczas „szczytu” Putin – Trump w Helsinkach może dojść do jakiegoś „porozumienia” i zawarcia „układu” pomiędzy USA, a Rosją;
  https://www.morgenpost.de/politik/article214785019/Nato-befuerchtet-Gipfel-Deal-zwischen-Trump-und-Putin.html
  Ps. Może okazać sie że Niemcy próbujące „trzymać w szachu” Rosję (m.in poprzez „udawane” sankcje) i dzięki temu robiące z nią „krociowe” interesy, teraz same znajdą sie „pod rosyjskim szachem”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Trump czeka na oferty obu stron. Ta która da więcej będzie miała zapewnioną umowę. Jednak prezydent USA może się srogo zawieść. Niemcy mogą pójść za ciosem i same zechcą znieść sankcje nałożone na Rosję.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejny atak na dziennikarza na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie? Tym razem na dworcu kolejowym w Kijowie strzelano do znanej ukraińskiej dziennikarki która niosła na rękach dziecko. Na szczęście odniosła on tylko lekkie obrażenia (ranna w okolicy brzucha), a dziecku nic sie nie stało. Policja zdołała zatrzymac strzelca którym okazał się być pracownik państwowego przedsiębiorstwa energetycznego ‚Ukrenergo”, motywy jego postepowania nie są na razie znane (alkohol?);
  https://24tv.ua/ru/na_vokzale_v_kieve_muzhchina_podstrelil_zhurnalistku_izvestny_podrobnosti_n995299

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem nowa „bolączka” na Ukrainie, czyli ukromedia alarmują ze (cała) Ukraina może zostać pozbawiona dostepu do wody pitnej! Powodem takiej sytuacji jest to ze w połowie czerwca wstrzymała produkcję chloru potrzebnego do dezynfekcji wody, jedyne zajmujace sie tym przedsiębiorstwo na Ukrainie, czyli zakłady ‚DnieproAzot”, uzasadniając swoja decyzje wzrostem cen gazu ziemnego. Sprawa jest na tyle poważna ze zajął sie tym ukraiński parlament i władze,kóre m.in rozważają nawet sprowadzanie chloru z zagranicy.
  Warto przy tym zauważyć ze „DnieproAzot” należy do ukraińskiego oligarchy Kołomojskiego, który jest na „stopie wojennej” z obecnymi władzami w Kijowie, w szczególnosci z samym „generalissimusem” Poroszenka;
  https://www.obozrevatel.com/economics/trends/ukraina-riskuet-ostatsya-bez-pitevoj-vodyi-iz-za-predpriyatiya-kolomojskogo.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Wlk. Brytanii, gdzie wybuchła kolejna awantura w rządzie. Jak informują brytyjskie media premier Theresa May miała zagrozić „wywaleniem” z rządu samemu…szefowi MSZ Borisowi Jonhsonowi! podobno poszło o sprawę uzgodnienia warunków na których ma sie dokonać ostatecznie BREXIT, czyli „wyjście” Wlk. Brytanii z UE, a których nie mogą uzgodnić pomiędzy sobą członkowie rządu brytyjskiego;
  >https://www.thetimes.co.uk/edition/news/boris-johnson-in-firing-line-as-theresa-may-claims-brexit-victory-at-chequers-9w7m38tdn

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus OT z Włoch, gdzie szefowa włoskiego resortu obrony Elisabetta Trenta w wywiadzie dla włoskich mediów poinformowała ze władze Włoch rezygnują z dalszych zakupów amerykańskiego myśliwca F – 35 (do tej pory do Włoch miano dostarczyc 10 maszyn z przewidywanych 90). Co ciekawe włoska minister stwierdził także że władze Włoch doskonale sobie zdają ze taka decyzja zaskutkuje nałożeniem na nich kar (w związku z zerwaniem kontraktu) ale i tak sa zdecydowane by ją przeprowadzić. Przypomniała także że za zawarcie kontrakt, jako „sprzecznego z narodowymi interesami”, ostro krytykowano poprzednie władze Włoch, a obecny rząd chce właśnie prowadzić politykę zgodną z narodowymi interesami;
   https://ria.ru/world/20180706/1524138235.html

   Polubione przez 3 ludzi

 5. I powrot na Ukrainie, gdzie pomysłami ‚ultrademokratycznych” władz w Kijowie, chodzi o projekt ustawy która zezwalałaby na blokowanie stron w internecie bez wyroku sądowego, wyraziło OBWE. W związku z tym przedstawiciel OBWE d/s wolnosci mediów Harlem Desir wezwał władze w Kijowie m.in do ponownego „przyglądniecia się” ustawie i „skonkretyzowania” jej treści, a także ograniczenia „środków represyjnych” ktore miałby być stosowane za jej „złamanie”;
  https://strana.ua/news/150280-zakon-o-blokirovke-sajtov-vyzval-bespokojstvo-arlema-dezira-iz-obse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W kwestii „wyciągania” pieniędzy przez władze Ukrainy od kogo się da i skad się da. Na nowy pomysł w tej kwestii wpadł były ukraiński wicepremier oraz dyplomata Roman Bessmiertnyj, który zaproponował władzom w Kijowie by te zażądały od władz państw w których pracują ukraińscy „gastarbeiterzy” opłat za to że „zdobyli” oni swoje kwalifikacje na Ukrainie, korzystając z ukraińskiego systemu edukacji;
  https://glavcom.ua/news/kolishniy-vice-premjer-vimagaje-shchob-krajini-jes-zaplatili-za-ukrajinskih-zarobitchan-510722.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, w ukromediach pojawił sie list jaki miał 3 lipca wysłać Oleg Sencow, obywatel Ukrainy przebywający w rosyjskim wiezieniu po skazaniu za przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. W liście tym Sencow, który według mediomatołów wszelakich ma znajdować sie już „na krawędzi śmierci” pisze m.in że pomimo że od 51 dni prowadzi głodówkę to CZUJE SIE CAŁKIEM DOBRZE;
  https://korrespondent.net/ukraine/3987560-sentsov-v-novom-pysme-rasskazal-o-svoem-zdorove

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciekawostki ekonomiczne, czyli porównanie „opłat komunalnych” na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie oraz na „okupowanym” Donbasie;
  http://rusvesna.su/news/1530851183
  A także świeże (z maja tego roku) dane z ukraińskiego resortu finansów na temat wysokości średniej pensji na Ukrainie, które pokazują że najwyższa jest w Kijowie oraz w…obwodzie donieckim;
  https://index.minfin.com.ua/labour/salary/average/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność, czyli w Łucku zatrzymano meżczyzne który rzucił granatem bojowym w drzwi mieszkania swojego sąsiada. Na szczęście nikomu nic sie nie stało bo granat nie wybuchł;
  https://strana.ua/news/150320-novosti-lutska-politsija-zaderzhala-muzhchinu-s-hranatoj.html
  Z kolei w jednym ze sklepów w Czernichowie leżał sobie granat bojowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/3987569-v-supermarkete-chernyhova-nashly-hranatu

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Trwa tymczasem „wojna” pomiędzy ukraińskim państwowym koncernem „Naftohaz”, a…władzami stołecznego Kijowa. Dla przypomnienia, ‚Naftohaz” domaga się od władz Kijowa zwrotu „długu”, a te z kolei tłumaczą się ze to nie one go zaciagnęły, a przedsiębiorstwo u którego tylko „wynajmują usługi’ (notabene należące do oligarchy Achmetowa). Ale szefa „Naftohazu” Kobolewa to nie obchodzi i dlatego wstrzymał dostawy gazu w związku z czym 1/3 mieszkańców Kijowa nie ma ciepłej wody;
  https://korrespondent.net/ukraine/3987561-v-naftohaze-nazvaly-prychynu-otsutstvyia-vody-u-trety-zhytelei-kyeva

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Typowy Ukroiniec, czyli ukraiński kontrwywiad zatrzymał ukraińskiego wojskowego (żołnierza kontraktowego) pod zarzutem wczesniejszej służby w siłach zbrojnych Republiki Donieckiej. Jak sie okazało, mieszkaniec obwodu chersońskiego przebywajacy czasowo w 2014 roku w miejscowości Czasow Jar wstapił w szeregi sił zbrojnych Republiki Donieckiej, a gdy w lipcu tego roku siły ukraińskie w ramach tzw. operacji ATO przejęły kontrolę nad miastem, to porzucił szeregi ‚separatystów” i zbiegł do obwodu chersońskiego. nastepnie meżczyzna wstąpił w szeregi ukraińskich sił zbrojnych i podpisał „kontrakt” na służbę w tzw. Operacji Zjednoczonych Sył (dawniej ATO);
  https://korrespondent.net/ukraine/3987585-v-vsu-zaderzhaly-kontraktnyka-ranee-voevavsheho-za-dnr

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Strona noworosyjska opublikowała pozyskane przez siebie dane na temat „stanu psychicznego” ukraińskich zołnierzy. Według danych tylko w okresie od 14 do 23 czerwca tego roku do „psychiatryków” w Czernichowie trafiło 57 ukraińskich rezerwistów ze zdiagnozowanymi psychozami powstałymi na skutek nadużywania alkoholu;
  https://dan-news.info/defence/dnr-poluchila-dannye-o-pritoke-rezervistov-vsu-v-psixonevrologicheskij-stacionar-chernigova.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.