Wojna domowa na Ukrainie 11.07.2018r.- 1130 dzień od nowego rozejmu.


Na rozpoczynającym się dzisiaj (11.07.2018r.) szczycie NATO w Brukseli, według ośrodka prezydenckiego, polska delegacja podtrzyma deklarację poparcia aspiracji członkowskich Gruzji i Ukrainy.

Pomimo tego marginalnego wydarzenia bez żadnego praktycznego znaczenia poza jego wymiarem symbolicznym, najważniejszymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj szczytu NATO, będzie zwiększenie wydatków na obronność oraz dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa w Europie.

Choć w planach szczytu nie ma decyzji na podjęcie dyskusji na temat pieniędzy na zbrojenia, to niemal na pewno ta sprawa zdominuje rozmowy w Brukseli.

Temat ten bez wątpienia zostanie poruszony przez delegację amerykańską, bo już przed odlotem z Waszyngtonu do Brukseli amerykański prezydent Donald Trump powiedział dziennikarzom, że NATO „oczywiście pomaga im znacznie więcej niż nam”, mając na myśli państwa europejskie, które wydają na obronę proporcjonalnie mniej niż USA. W trakcie przelotu na szczyt NATO umieścił również na Twitterze wpis zapowiadający możliwość egzekwowania od tych krajów istniejących jego zdaniem zaległości z lat ubiegłych:

„Wiele państw NATO, które oczekują od nas obrony, nie tylko nie wypełnia swego zobowiązania, by przeznaczać na cele wojskowe 2 procent PKB (co jest niewiele), ale także od wielu lat zalega z płatnościami, których nie zrealizowały. Czy wynagrodzą to Stanom Zjednoczonym?”– napisał Trump.

W nieco późniejszym wpisie zarzucił Unii Europejskiej, że mimo znacznej nadwyżki w handlu z USA chce, by zapewniały UE „ochoczą ochronę w ramach NATO i uprzejmie za to płaciły”.

Przypomnę, że 2014 roku na szczycie NATO w Newport w Walii przywódcy krajów Sojuszu zobowiązali się płacić 2% PKB na obronność. Tymczasem obecnie robi to jedynie pięć krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Polska znajduje się obecnie na poziomie 1,98% PKB i do końca roku, według szacunków NATO, ponownie ma się znaleźć w grupie krajów, które wywiązują się z tego zobowiązania.

Prezydent Donald Trump, który od czasu objęcia urzędu naciska na zwiększanie wydatków na obronność, w ostatnich dniach ponownie skrytykował kraje Unii Europejskiej za niewywiązywanie się z obietnic. Europejscy liderzy tymczasem apelują do amerykańskiego prezydenta o to, by ten nie osłabiał sojuszu Waszyngtonu z Europą:

„Droga Ameryko, doceń swoich sojuszników, bo przecież nie masz ich zbyt wielu. Pieniądze są ważne, ale prawdziwa solidarność jest ważniejsza”– m.in. zaapelował przed rozpoczęciem szczytu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Powodem takich apeli jest zarówno zaplanowane na poniedziałek 16 lipca spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jak i chłodniejszy niż u poprzedników stosunek Trumpa do Europy.

A tak odpowiedział Donald Trump na apel swojego imiennika na stanowisku szefa RE:

Pomimo to, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu NATO, uspokajał mówiąc, że w sprawie wydatków na obronność spodziewa się twardej dyskusji między politykami, ale wg. niego nie stanowi to zagrożenia dla jedności Sojuszu, a po szczycie NATO będzie jeszcze silniejsze.

Nie wiadomo tylko skąd u niego się wziął ten optymizm zauważalny również wśród delegacji Polski, którą reprezentują prezydent Andrzej Duda, ministrowie MSZ i MON oraz niedawno mianowany szef Sztabu Generalnego.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ten szczyt będzie „okazją do podjęcia kolejnych decyzji wzmacniających nasze bezpieczeństwo (czyli Polski- dopisek mój), podsumowania dwóch lat praktycznej realizacji przełomowych postanowień szczytu w Warszawie oraz do wytyczenia dalszych kierunków adaptacji Sojuszu, szczególnie w zakresie zwiększania sojuszniczego potencjału odstraszania i obrony”.

„Z punktu widzenia Polski najważniejsza będzie dyskusja dotycząca przyszłego kształtu Struktury Dowodzenia NATO, dalszego zwiększania gotowości sojuszniczych sił i wspólnych działań na rzecz poprawy ich mobilności”– powiedział Szczerski.

Poinformował następnie, że prezydent Andrzej Duda, zaakcentuje w Brukseli „znaczenie współpracy transatlantyckiej, która pozostaje fundamentalna dla siły i wiarygodności Sojuszu”.

„Dla nas jest jasne, że Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych, tak samo jak Stany Zjednoczone potrzebują Europy. Polska na szczycie NATO będzie zatem podkreślać wagę jedności sojuszniczej i trwałość więzi transatlantyckiej. NATO musi być jak jedna pięść”– podkreślił Szczerski.

Według Szczerskiego, ważnym przesłaniem szczytu w Brukseli będzie również „zademonstrowanie jedności sojuszników w relacjach z Rosją, które od szczytu w Warszawie oparte są na dwutorowej polityce ograniczonego dialogu przy równoległym wzmacnianiu obrony i odstraszania”.

Poza tym prezydent Duda będzie rozmawiał także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który drugiego dnia szczytu ma wziąć udział w spotkaniu w formacie Ukraina–Gruzja–NATO poświęconym problematyce bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego oraz natowskim aspiracjom Kijowa i Tbilisi. „Spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej i świadczy o intensywnym i trwałym dialogu, jaki toczy się między Warszawą a Kijowem”– ocenił Szczerski.

Szkoda tylko, że nie mogą polskie władze wyegzekwować od Ukrainy kwestii przyznania się przez nią do zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach w czasie II WŚ i tuż po niej. No, ale widocznie nie leży to na sercu przywódcy III RP?

Według zaplanowanego programu, w pierwszym dniu szczytu jego uczestnicy mają podjąć decyzję o zmianach w strukturze dowodzenia. Według wcześniejszych założeń, NATO utworzy dwa nowe dowództwa logistyczne, które pomogą w sprawnym przerzucie żołnierzy i sprzętu w miejsce ewentualnego konfliktu. Pierwsze dowództwo znajdzie się w Norfolk w Stanach Zjednoczonych, a drugie w Ulm w Niemczech. Sojusz utworzy też nowe centrum do walki z zagrożeniami cybernetycznymi, ale jak na razie nie określono jego lokalizacji, co chce wykorzystać rząd PiS, aby to centrum zlokalizować na terenie Polski. Chociaż realne szanse są bardzo małe, to przynajmniej ta usłużna nadgorliwość robi dobre wrażenie u światowego hegemona.

Pierwszego dnia szczytu ma również zostać wydana ostateczna zgoda na tak zwaną strategię „4×30”, która zakłada zwiększenie gotowości bojowej wojsk w Europie. A polega na tym, że do 2020 roku kraje NATO w Europie mają mieć w sumie do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania nie później niż po 30 dniach.

NATO chce też zwiększyć współpracę z europejską agencją lotniczą Eurocontrol. Planuje się, że zarówno w czasie wojny jak i w czasie pokoju samoloty, które będą mieć znak wywoławczy NATO, otrzymają pierwszeństwo przy przelotach nad terenem Europy.

Przywódcy krajów NATO mają też zdecydować w Brukseli o utworzeniu nowej misji szkoleniowej Sojuszu w Iraku. W Bagdadzie powstanie specjalne centrum szkoleniowe, w którym pracować będzie co najmniej sto osób, szkolących irackich żołnierzy. NATO chce w ten sposób pomóc w odbudowie irackiej armii, zniszczone w ciągu ostatnich kilku lat w czasie wojny z tzw. Państwem Islamskim. Niewielką grupę trenerów do Iraku ma wysłać także Polska, choć szczegóły nie są na razie znane. Na szczycie w Brukseli zostanie też podjęta decyzja o zwiększeniu wsparcia dla Tunezji. Chodzi głównie o szkolenia miejscowych sił, które walczą z grupami terrorystycznymi.

No, ale te ambitne plany- wbrew niczym nie uzasadnionym optymizmem Stoltenberga i polskiej delegacji- mogą zostać zniweczone, a to dzięki poruszającemu się w światowej polityce jak słoń w składzie porcelany, prezydentowi Donaldowi Trumpowi, wyznającemu zasadę „First America”. Dlatego też, w zakresie interesującym liderów krajów europejskiej części NATO, czyli zapewnienia im bezpieczeństwa, może okazać się, że spodziewane pozytywne zakończenie szczytu NATO nie nastąpi, zaś najważniejsi z członków NATO powrócą z niego po obrażani do swych krajów. Podobnie jak to miało miejsce po ostatnim spotkaniu grupy najwyżej uprzemysłowionych krajów świata G-7 w kanadyjskiej Ottawie.

W efekcie wśród pozostałych partnerów z NATO panuje niepewność, co przyniesie europejskie tournée nieobliczalnego egomaniaka na stanowisku amerykańskiego prezydenta.

https://twitter.com/realdonaldtrump,

https://fakty.interia.pl/swiat/news-usa-wycofuja-sie-z-poparcia-dla-wspolnej-deklaracji-po-szczy,nId,2592214,

https://www.defence24.pl/szacunki-nato-polska-wyda-na-obronnosc-198-proc-pkb-w-2018-r.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu sytuacja ustabilizowała się na nikłym poziomie zaangażowania zbrojnego ukraińskich wojsk prowadzących Operację Połączonych Sił w Donbasie.

Pierwszy z ostrzałów rozpoczął się w rejonie wsi Leninskoje, na południowym odcinku frontu, około godziny 06:05, a ostatni miał miejsce w godzinach od 19:40 do 20:20, w rejonie wsi Pietrowskoje. Główny ciężar wczorajszych ostrzałów znajdował się na odcinku południowym frontu donieckiego (10 min 120 mm i 12 min 82 mm), zaś pozostałe ostrzały miały miejsce w rejonie: Gorłówki (Szirokaja Bałka- uszkodzony dom jednorodzinny przy ulicy Płotinnej nr. 164 i Dolomitnoje) oraz donieckiego lotniska (Wiesiełoje), a także Telmanowa (Pietrowskoje).

W sumie, w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, 6 razy naruszyli warunki rozejmu „chlebnego”. W wyniku prowadzonych ostrzałów ze strony ukraińskich pozycji ogniowych, na terytorium DRL spadły 61 pociski wobec 85 z dnia poprzedniego.

Podobnie było na ługańskim odcinku frontu, gdzie minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w kierunku wsi Frunze, przy użyciu granatnika automatycznego AGS-17 (10 granatów) i broni maszynowej, tylko jeden raz naruszyli warunki rozejmu.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення на 7:00 11 липня 2018 року.

10 липня, обстановка в районі операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Російські окупаційні війська майже по всій лінії зіткнення відкривали прицільний вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

За добу противник 20 разів порушував встановлене перемир’я.

На Луганському, Попаснянському та Свідлодарському напрямках спостерігалася незначна ворожа активність. Російські найманці 3 рази обстріляли позиції Об’єднаних сил у районах населених пунктів Кримське, Оріхове та Новолуганське.

На Донецькому напрямку ворог з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї турбував захисників Авдіївки та Опитного.

Найгарячішою залишалася ситуація на Маріупольському напрямку. Там противник з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї 14 разів прицільно провокував українських військовослужбовців на вогонь у відповідь. Вогневого впливу зазнали позиції Об’єднаних сил біля Водяного, Лебединського, Широкиного, Гнутового, Павлополя та Богданівки.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 5 разів порушили режим припинення вогню. Переважно з великокаліберних кулеметів та гранатометів на Світлодарському та Донецькому напрямках противник обстрілював позиції наших захисниів біля Новолуганського, Мар’їнки, Красногорівки та Авдіївки.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки в результаті підриву на вибуховому пристрої один окупант загинув, двоє поранені.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Piotrowskiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

76 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.07.2018r.- 1130 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie ‚wstępniaka”, czyli jak wszyscy sie spodziewali US Donald wywołał awanturę na samym początku „szczytu”, wchodząc w ‚spięcie”, a jakże (!) z Niemcami. „The Great Destroyer” oskarżył berlin m.in o „uleganie Rosjan”, a nawet miał wyrzucać niemieckim politykom że po przejściu na „polityczną emeryturę” zatrudniają sie w rosyjskich firmach energetycznych. Jak między innymi zauważono w brytyjskim ‚The Guardianie” do tej pory „szczyty” NATO odbywały się „zgodnie z góry ustalonym harmonogramem”, jednak US Donald (pierwszy raz w 69 – letniej historii NATO) w kilka minut zakończył owa „tradycję”;
  https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/11/nato-summit-donald-trump-says-germany-is-captive-of-russians?CMP=twt_gu
  Szykuje się „powtórka z rozrywki”?
  https://cfrd8-files.cfr.org/sites/default/files/styles/article_header_l_16x9_600px/public/image/2018/06/RTX68C2N.jpg?h=1a9bc11f&itok=OOS6Frrg

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” o ostatnich działaniach władz w Kijowie, czyli ich „uderzeniu” w środowisko „ukropatriotów” i powiązanych z nimi tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, czyli ‚Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść”. Władzom w Kijowie po prostu przestali być oni potrzebni, a co więcej stali się „zawadą” w stosunkach z „partnerami zachodnimi”, którzy nawet zaczęli sie domagać od nich „rozprawy” z „ukraińskimi ekstremistami” (vide ostatnie słowa specjalnego wysłannika USA na Ukrainie Kurta Volkera) w zwiazku z ostatnimi wyczynami „ukropatriotów” („antyromskie pogromy”). Dla przypomnienia, w dniu wczorajszym ukraińska policja, nie bacząc na protesty członków organizacji, przeprowadziła rewizję w mieszkaniu jednego z „furherków” neonazistowskiego ugrupowania „C 14” i wręczyła mu akt oskarżenia własnie w zwiazku z „antyromskimi pogromami”;
  https://strana.ua/news/150865-s14-i-dobrobaty-popali-pod-novuju-ataku-vlasti-na-ultrapravykh-pochemu-tak-proiskhodit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. UKROTROLLE znowu w akcji, tym razem „na cel” obrali sobie oficjalną stronę rosyjskiego ‚Gazpromu” na FB, gdzie m.in doprowadzili do sztucznego obniżenia prowadzonego tam rankingu. Dla przypomnienia, wcześniej „sieciowi ukropatrioci’ (w tym Prokurator Generalny Ukrainy!) zabrali sie za oficjalną stronę FIFA;
  https://tsn.ua/ukrayina/slava-ukrayini-slava-horvatiyi-pislya-fifa-ukrayinci-obvalili-reyting-gazpromu-1184454.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jeden z liderów rankingów przed zblizającymi sie wyborami prezydenckimi na Ukrainie były minister obrony (za rzadów „pomarańczowego” Juszczenki) Anatolij Hrycenko, w wywiadzie dla ukromediów zagroził Poroszence sądem za jego „przestępczą działalność”, podobnie jak to się stało z byłym prezydentem Janukowyczem;
  https://gazeta.ua/ru/articles/politics/_poroshenko-pojdet-pod-sud-vmeste-s-anukovichem-gricenko/847130

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli w Winnicy dwójka pijanych mężczyzn skatowała obywatela Zjednoczonych Emiratów Arabskich (męża Ukrainki) i jego niepełnoletniego syna. Jak sie okazało po zatrzymaniu przez policję, napastnicy to miejscowi…pedagodzy zatrudnieni w miejskim departamencie szkolnictwa;
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/v-vinnice-pyanye-pedagogi-do-poteri-soznaniya-zabili-gostya-iz-oae-i-ego-nesovershennoletnego-syna-1184505.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jest odzew ambasady ukraińskiej w Polsce na opinię wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka, który uznał niedzielne wydarzenia w Sahryniu za „jedną, wielką prowokację”. Przypomniał on, że dokonano tam zbrodni 10 marca 1944 roku. Wizyta prezydenta Ukrainy odbyła się w momencie 75. rocznicy rzezi wołyńskiej:

  https://lublin.onet.pl/ambasada-ukrainy-reaguje-na-slowa-wojewody-lubelskiego-pamiec-o-ofiarach-wojny-nie/mz6w3zr

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I kolejny już raz powróciła sprawa „zamkniecia” kijowskiego metra co może doprowadzić do komunikacyjnego paraliżu stolicy Ukrainy. nad kijowskim metrem wciąz bowiem ‚wisi” sprawa niespłaconego zadłużenia w wysokości 1,8 mld hrywien, za zakupione w latach 2010 – 2013 dla metra wagony, w liczbie 100 sztuk;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3988730-v-kyeve-zaiavyly-ob-uhroze-zakrytyia-metropolytena

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I znowu przypomniała o sobie odra na Ukrainie, o czym oficjalnie poinformował ukraiński resort zdrowia informują o ponownym wzroście zachorowań, za ostatni tydzień było ich 1021. Jednocześnie poinformowano ze łącznie od początku tego roku na Ukrainie na odre zachorowało 25 008 osób (w tym 14 923 dzieci);
  https://strana.ua/news/150831-skolko-ukraintsev-zaboleli-korju-za-nedelju-1021-chelovek-chto-na9-bolshe.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Trwa akcja protestacyjna ukraińskich górników. Jak poinformował przewodniczący ukraińskiego Niezależnego Zwiazku Zawodowego Górników Wołyniec prace wstrzymały trzy kopalnie należace do jednego z przedsiębiorstw państwowych działającego na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa. Powód protestu „standardowy”, czyli górnicy domagaja sie wypłacenia im zaległych pensji;
  https://strana.ua/news/150906-na-trekh-shakhtakh-hospredprijatija-mirnohraduhol-hornjaki-prekratili-rabotu-iz-za-dolhov-po-zarplate.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. To nie „front” na Donbasie, a…centrum stolicy Ukrainy…

  Zbulwersowany mieszkaniec stolicy Ukrainy opublikował zdjęcie i ‚wylał swoje żale” na władze Kijowa ze nic nie robią z tym „nielegalnym targowiskiem” na którym gromadza się miejscowe pijane żule oraz menele „terroryzujące” okolicę…
  https://antikor.com.ua/articles/247312-projti_bez_straha_nevozmohno_kievljanin_pokazal_stihijnuju_baraholku_na_kurenevke

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Turcji, gdzie z oficjalną wizytą pojawił się…prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, który jak wiadomo jest istną „kością w gardle” dla USA. Podczas swojej wizyty lider Wenezueli miał m.in nazwać Prezydenta Turcji „jednym z liderów wielobiegunowego świata” co miało bardzo spodobać się prorządowym tureckim mediom. Głównym celem wizyty Maduro, jak łatwo sie domyśleć, były kwestie ekonomiczne, czyli najprawdopodobniej uzgodnienie z Turcja sprzedaży ropy z Wenezueli, z pominięciem amerykańskich sankcji;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4309087.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • ‚Na szczęście nikt nie został ranny bo dziennikarze znajdowali się w drugim pokoju”- skromna ta redakcja, jeśli wszyscy dziennikarze przebywają w jednym pokoiku 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy wczorajszego skandalu w związku z ogłoszeniem przez szefa ukraińskiego resortu energetyki Nasalika o tym że Ukraina powinna wspólnie z Rosją rozpocząć produkcję paliwa jadrowego. Teraz, PO ROZMOWIE Z PREMIEREM UKRAINY WŁAŚNIE W SPRAWIE SWOJEGO POMYSŁU, Nasalik ogłosił że to wcale nie chodziło o „wspólna produkcję” a o jej ostateczne zakończenie, a w ogóle to co wczoraj miał ogłaszać to był „fejk”;
  https://strana.ua/news/150920-nasalik-soobshchil-chto-informatsija-o-sotrudnichestve-ukrainy-s-rosatomom-fejk.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ciąg dalszy „zacierania śladów”w sprawie masakry do jakiej doszło na kijowskim Majdanie zimą 2014 roku, czyli Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko zlikwidował Departament Śledztw Specjalnych zajmujacy sie m.in własnie śledztwem w tej sprawie, a jego kompetencje „porozdzielał” pomiedzy inny departamenty Prokuratury Generalnej. Sam dotychczasowy szef zlikwidowanego departamentu Sergiejj Gorbatiuk, skonfliktowany z Łucenką, stwierdził że nie zgadza się z taką decyzją i zamierza sie od niej odwołać;
  https://strana.ua/news/150963-hpu-likvidirovala-departament-spetsrassledovanij-prisoediniv-eho-k-druhimi-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ukromedia o „haniebnej zdradzie” chorwackich kibiców którzy w centrum Moskwy rozwinęli baner (ok. 50 metrów długosci) z napisem ‚Dziękujemy [ci] Rosjo!”, plus skandowali „Rosja, Rosja!”, prawdopodobnie w ramach „przeprosin”z a wcześniejsze wybryki swoich piłkarzy;
  https://politeka.net/news/sport-news/679124-nozh-v-spynu-vyde-v-tsentre-moskvy-tytushky-v-khorvatskoi-forme-sdelaly-zaiavlenye-ob-rf/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Dzisiaj obchodzona jest tragiczna rocznica.
  Chyba z tej okazji „lyberalne” media rozpoczęły promowanie promowanie polityki giedroycia.
  http://www.newsweek.pl/swiat/polityka/polska-i-ukraina-polityka-wedlug-jerzego-giedroycia,artykuly,429871,1.html
  Promuje się pomysł, który jak wielu naukowców podkreśla nie wytrzymał próby czasu. Państwa BEZ wspólnych dążeń, bez wspólnych celów realizujących odrębną politykę nie mogą ze sobą współpracować.
  https://dorzeczy.pl/kraj/55896/Prof-Osadczy-Miejsca-dla-Giedroycia-juz-nie-ma-Ta-doktryna-okazala-sie-droga-donikad.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. wiadomości rolno-ekonomiczne.
  Ukraina wyeksportowała około 10 procent mniej zboża w sezonie 2017/2018 niż w poprzednim. W 2018 r. zwiększyła za to import wieprzowiny.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-spadl-eksport-zboza-wzrosl-import-wieprzowiny,79675.html
  Komentarz: Deficyt w handlu zagranicznym Ukrainy rośnie. Firmy z UE głównie Niemiec znalazły dobry rynek zbytu. Jednocześnie produkcja na Ukrainie nie rośnie pomimo „wychodzenia z kryzysu”. Lokalne przedsiębiorstwa nie mają szans z powodu zapóźnień technologicznych, braku rąk do pracy ( Ukraińcy pracują w Polsce i Rosji), korupcji i wysokich podatków.

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Eh ci agenci Kremla. sprawili, że zawołanie Sława Ukrainu Hierojom Sława kojarzone jest z nazizmem. Przynajmniej tak twierdzi Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy
  cytat:
  – Chcielibyśmy przypomnieć ESPN i USA TODAY, że „Chwała Ukranie!” jest patriotycznym hasłem podobnym do tych, które są wznoszone w wielu demokratycznych krajach w celu wyrażenia miłości i dumy ze swojego kraju. Nie ma [ono] żadnego związku ze skrajnym nacjonalizmem. – napisało ministerstwo w środę na swoim profilu na Facebooku. – Prosimy, nie rozpowszechniajcie rosyjskiej propagandy! – dodano.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/msz-ukrainy-broni-hasla-slawa-ukrainie/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.