Wojna domowa na Ukrainie 13.07.2018r.- 1132 dzień od nowego rozejmu.


Szczyt NATO w Brukseli, wg. optyki polskiego prezydenta był festiwalem spełnionych życzeń.

Andrzej Duda powracając z Brukseli po ostatnim szczycie NATO zorganizował na pokładzie samolotu briefing dla towarzyszących mu dziennikarzy.

Pierwszym z tematów przez niego poruszonych była sprawa zwiększenia nakładów na obronność przez kraje członkowskie NATO, czego domagał się Donald Trump. Temat ten zdominował obrady szczytu Paktu Atlantyckiego.

„Prezydent Donald Trump jasno powiedział – trudno mu zresztą odmówić racji – że Stany Zjednoczone od lat ponoszą ten ciężar w wielkości nieproporcjonalnej wielkiej do tego, jak to powinno wyglądać, że koszty ponoszone przez państwa członkowskie do tej pory były rażąco niskie w stosunku”– podkreślił Duda.

Przypomnę, że amerykański prezydent, Donald Trump naciskał na europejskich sojuszników, by zwiększyły jak najszybciej nakłady na obronność do 2% PKB, a docelowo do 4%. Niestety nie udało mu się ich do tego nakłonić, ale mimo to, po zakończonym szczycie NATO w Brukseli, ogłosił w tym temacie swój sukces.

W dalszej części swej wypowiedzi dla mediów Duda nawiązał również do swoich rozmów z Trumpem, do których doszło dwukrotnie w środę podczas pierwszego dnia szczytu. Rozmowy te wg. niego dotyczyły m.in. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

„Powiedziałem, jak my to postrzegamy, jakie jesteśmy w stanie zaproponować warunki, jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Oczywistą sprawą jest dla mnie, że prezydent przywiązuje do tego wagę, to widać. Więc od razu powiedziałem, że my nie tylko chcemy, żeby wojska amerykańskie były u nas, ale że jesteśmy gotowi przygotować infrastrukturę, a w związku z tym sfinansować to przygotowanie do ich obecności”– poinformował dziennikarzy Duda.

Prezydent Duda ocenił, że jego propozycja spotkała się to z bardzo dobrym przyjęciem ze strony prezydenta USA. Następnie dodał, że „te rozmowy są już bardzo mocno zaawansowane, jeżeli chodzi o to, by dodatkowe jeszcze siły amerykańskie na naszym terytorium stacjonowały”.

„Rozmawialiśmy z prezydentem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii. Rozmawialiśmy o rakietach, o Tomahawkach. Tych tematów, które omawialiśmy było kilka i wydaje mi się, że tutaj spotykamy się z przychylnością ze strony nie tylko pana prezydenta, ale także jego administracji, bo byli też jego współpracownicy”– dodał Duda w kwestii mitycznych rozmów z amerykańskim prezydentem- Donaldem Trumpem.

Ciekawe tylko kiedy on z Trumpem zdążył o tym wszystkim porozmawiać. Może mu się to tylko przyśniło?

Kolejnym z istotnych tematów, wg. Dudy, poruszonych przez amerykańskiego prezydenta na zakończonym wczoraj szczycie NATO w Brukseli, była sprawa budowy gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2”.

Duda ocenił, że można uznać, iż „znacząca różnica oglądów” między Berlinem a Waszyngtonem ujawniła się w kwestii budowy tego gazociągu.

„Prezydent Trump bardzo wyraźnie mówi, że inwestycja Nord Stream 2 jest czymś absolutnie szkodliwym dla Europy. Jak powiedział, jest czymś dla niego niezrozumiałym robienie interesów z Rosją, dawania jej pieniędzy i tym samym wspieranie Rosji, która dzisiaj jest agresorem chociażby na Ukrainie, a wcześniej była w Gruzji i właściwie cały czas nim tam jest”
– poinformował Andrzej Duda.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy po ostatnich wypowiedział Trumpa na temat „Nord Stream 2” w Europie „będzie większa solidarność, by zablokować tę inwestycje ocenił, że trudno to przewidzieć, dodając tylko, „że nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienne: uważamy, że bezpieczeństwo energetyczne Europy i zdrowy rozsądek, przede wszystkim bezpieczeństwo Ukrainy, kwestia polskich, słowackich interesów, czyli Europy Środkowej, wymaga, żeby tego ominięcia naszych terenów nie było”.

I tu mi go jest bardzo trudno zrozumieć, bo według wykładni prezesa PiS, nam na ruskim gazie nie zależy, i dlatego budujemy sobie i organizujemy alternatywne źródła zaopatrzenia w bardzo drogi gaz, m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Stając się w ten sposób lobbystą amerykańskich interesów ich przemysłu wydobywczego nośników energii.

No, ale kończąc ten temat fanaberii Andrzeja Dudy, przejdźmy do innego tematu jaki on poruszył w swej przemowie do mediów.

Otóż, nawiązał on również do przebiegu swojej rozmowy z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką, z którym spotkał się przy okazji szczytu NATO w Brukseli.

Jednym z tematów poruszonych na tym spotkaniu miała być sprawa zbrodni popełnionych na Polakach na Kresach Wschodnich.

A więc, wg. Dudy, na twierdzenie Poroszenki, że Zbrodnia Wołyńska, była tylko wojną polsko-ukraińską, bo „były akcje ze strony polskiej”, odpowiedzieć miał mu on, iż od Ukrainy „oczekuje prawdy historycznej” i „dochodziło tam do ludobójstwa Polaków”:

„Pan prezydent odpowiada: no ale były akcje ze strony polskiej także. Ja nie zaprzeczam temu. Były, oczywiście, tylko dysproporcja jest ogromna. Bo o ile można mówić, że co najwyżej kilkanaście tysięcy – choć niektórzy twierdzą, że mniej niż 10 – zginęło ludności ukraińskiej, to polskie straty szacowane są na 100 tys. ludzi. I to nie byli żołnierze, ja powtarzam jeszcze raz, to były osoby cywilne”- powiedział dziennikarzom Duda.

Według niego, kwestie tego co się wydarzyło na Kresach Wschodnich „powinni wyjaśniać historycy”. „Ale żebyśmy mogli je wyjaśniać, no to musi być zgoda chociażby na ekshumacje”– zastrzegł prezydent.

„Jeżeli ktoś nie chce się zgodzić na ekshumacje, to ja się pytam, dlaczego nie chce się zgodzić? Czy boi się, że prawda historyczna, poprzez ekshumacje, zostanie rzeczywiście ujawniona i w sposób absolutny udowodniona, ile tych osób w tych masowych grobach spoczywa?”– wyjaśnił Andrzej Duda

„Ja po prostu oczekuję prawdy historycznej. Ja mówię jasno: tam nie było żadnej wojny polsko-ukraińskiej, tam po prostu dochodziło do ludobójstwa, tam realizowano czystkę etniczną na Polakach, na zwykłych ludziach na wsi, na rolnikach, na polskich rodzinach, na dzieciach”– miał powiedzieć Poroszence Duda.

Dziwne tylko, że się odważył- oczywiście jeśli jest to prawda co powiedział. I skąd nagle u niego wzięła się taka odwaga? Przecież temat Zbrodni Wołyńskiej i odpowiedzialności za jej popełnienie jest tematem nadal tabu, bo tego, w imię celów nadrzędnych życzy sobie światowy hegemon. Jeśli więc, Duda mówi prawdę, to znaczy, że zaczynamy odchodzić od polityki spolegliwego wasala Stanów Zjednoczonych- w co ja osobiście nie wierzę.

Pomimo to, trzeba przyznać, że jeśli rzeczywiście w trakcie spotkania prezydentów Polski i Ukrainy, padły te słowa o jakich poinformował media Duda, to po raz pierwszy otwartym tekstem poruszył on twardo sprawę obiektywnego wyjaśnienia kwestii odpowiedzialności za popełnienie zbrodni ludobójstwa na Polakach- mieszkańcach Kresów Wschodnich.

Obiektywne wyjaśnienie tych tragicznych kart naszej historii nie jest dotychczas możliwe z winy Ukrainy, i nie tylko dlatego, że jej władze zaprzeczają tego, że do zbrodni tej doszło, i że to Ukraińcy ją popełnili, ale nawet odmawiają prawa polskim historykom, na terenie Ukrainy przeprowadzenie badań naukowych w tym kierunku.

Tą kwestię, w rozmowie z Poroszenką miał poruszyć Duda, który ocenił, że prawda jest warunkiem budowy przez Polskę i Ukrainę dobrych relacji na przyszłość- „choćby ta prawda była najbardziej bolesna”– podkreślił Duda. Jak następnie dodał może ona być bolesna zarówno dla strony ukraińskiej, jak i polskiej, „bo trzeba powiedzieć tak: my też w tym nie byliśmy święci i też mamy przed czym głowę pochylić”.

Co do tej ostatniej tezy Dudy, to muszę się tu z nim nie zgodzić, bo trudno jest winić ofiary, że się broniły, a tak właśnie wyglądała sytuacja Polaków, którzy podjęli działania zbrojne przeciwko mordującym polską ludność cywilną hordom ogarniętych zbrodniczym szaleństwem- Ukraińców.

Duda odniósł się również do formułowanych przez stronę ukraińską oczekiwań dot. zmian przepisów w uchwalonej w styczniu nowelizacji ustawy o IPN, które umożliwiają wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

„Ja powiedziałem panu prezydentowi: trudno żeby miał do nas pretensje o to, że u nas parlament uchwalił przepisy – te, które później przeze mnie zostały zaskarżone do TK, bo uważam, że one są nieprecyzyjne. Natomiast fakt jest taki, że przecież wcześniej to na Ukrainie uchwalono te słynne przepisy gloryfikujące czy heroizacyjne, jak to niektórzy nazywają, które do tej pory nie zostały zmienione mimo mojej prośby”– relacjonował Duda.

Odniósł się w ten sposób do tego, że maju 2015 r. na Ukrainie weszła w życie ustawa, która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków UPA. Ustawa zakłada m.in. możliwość karania za okazywanie lekceważenia dla kombatantów i negowanie celowości ich walki.

Jak ocenił Duda, w chronionym przez to prawo gronie są „postaci, których nie sposób nam po prostu zaakceptować żadną miarą – bo rzeczywiście są zbrodniarzami”. „I nie możemy się zgodzić na to, że ci ludzie będą gloryfikowani i nie będzie wolno ich zbrodniarzami nazywać”.

Ciekawe co na to odpowiedział Poroszenko, bo tego już się od Dudy nie dowiedzieliśmy.

Oraz jak Duda chce osiągnąć to wszystko o czym tak dokładnie wyłuszczył wczoraj polskim dziennikarzom na pokładzie samolotu rządowego?

Jak sądzę, jest to kolejna odsłona prowadzonej permanentnie przez niego kampanii wyborczej, co poza wyżej zacytowanymi słowami, do niczego konkretnego nie doprowadzi. Bo przecież wszystko zależy od Ukraińców, i jedynym sposobem do tego aby uznali wreszcie oni prawdę historyczną, dotyczącą popełnionych przez siebie zbrodni, jest zmuszenie ich do przyznania się i następnie pokajali prosząc o wybaczenie.

To będzie dowodem na to, że Ukraińcy się cywilizują, i że będzie można z nimi zacząć wreszcie poważnie współpracować.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

по направлению Новотроицкое — Докучаевск, с применением крупнокалиберных пулеметов и стрелкового оружия.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu, sytuacja lekko się pogorszyła.

Pierwszy ostrzał ukraińscy żołnierze przeprowadzili w nocy pomiędzy godziną 00:02 a 00:03, w wyniku czego w miejscowości Jasnoje została uszkodzona linia energetyczna pozbawiając mieszkańców dwóch ulic: Wałowej i Zwycięstwa dopływu prądu.

Następny ostrzał został dokonany o godzinie 14:45 przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje. Tam też operował z ukraińskich linii obrony snajper.

Kolejne ostrzały w liczbie 5, miały miejsce od godziny 20:15, a zakończyły się o 22:45. Ostrzały prowadzone były w rejonie: Jasnoje, Mineralnoje koło Jasinowatej, Wasilewki, Leninskoje, Spartakusa, donieckiego lotniska, Dokuczajewska oraz Dolomitnoje.

Łącznie na tym odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 9 razy naruszyli warunki rozejmu „chlebnego” wystrzeliwując w sumie na terytorium DRL 58 pocisków, wobec 2 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym, panował absolutny sposób i nie doszło tam do żadnego incydentu naruszającego warunki rozejmu.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення на 07:00 13 липня 2018 року.

12 липня, обстановка в районі операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою. Російські окупаційні війська 24 рази порушували режим припинення вогню, 2 з яких – із важкого озброєння.

На Луганському та Горлівському напрямках було тихо.

На Попаснянському та Світлодарському напрямках ворог обстріляв з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї захисників населених пунктів Троїцьке та Новолуганське.

На Донецькому напрямку 8 разів ворог обстріляв з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї позиції Об’єднаних сил у районах населених пунктів Мар’їнка, Березове, Авдіївка та Опитне.

На Маріупольському напрямку минулої доби знову було найгарячіше. 14 разів російські найманці обстрілювали наших захисників. Прицільний вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї вівся по підрозділах біля населених пунктів Водяне, Павлопіль, Талаківка, Лебединське та Пищевик. Поряд із цим, ворог вперше за шість днів використав заборонені Мінськими домовленостями 82-мм міномети і випустив по захисниках Павлополя та Водяного 14 мін.

Нажаль, внаслідок активних бойових дій трьох військовослужбовців Об’єднаних сил було поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 2 рази порушили режим припинення вогню на Донецькому та Маріупольському напрямках. З гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї були обстріляні позиції наших захисників біля Мар’їнки та Талаківки.

За уточненими даними розвідки двох окупантів було знищено та трьох поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.07.2018r.- 1132 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pomysł wydatkowania 4 % PKP ze strony Niemiec na zbrojenia jest pomysłem śmiesznym z tego prostego powodu, że Niemcom ani nie jest potrzebna silna flota ani nie mają zamorskich baz. Amerykanie utrzymują tak silną armię bo maja ambicję kontrolowania zasobów naturalnych całego świata. Bez surowców naturalnych społeczeństwo cofnie się do epoki neolitu i wszyscy o tym dobrze wiedza.Surowce naturalne i nośniki energii są za to w Rosji. Rosjanie bez niemieckich mercedesów dadzą sobie rade, UE a Niemcy w szczególności, bez rosyjskich surowców staną się zakładnikiem USA. (Francja i WB wydatkują więcej na zbrojenia żeby zapewnić sobie dopływ surowców z byłych kolonii)
  Nord Stream II powstanie nie dlatego, że Niemcy kochają Rosjan, ale dlatego że na morzu północnym nie ma już gazu i UE wyboru nie ma.

  Polubione przez 6 ludzi

  • Poza tym, w jakim celu Niemcy mieliby wydawać na swoje siły zbrojne co roku aż 4% PKB?

   Co oni za te pieniądze mieliby kupować i od kogo?

   Proszę zwrócić uwagę, że zwiększenie do 2% polskiego PKB wydatków na armię, nie spowodowało- poza skokowym wzrostem pensji, żadnej jej modernizacji. Natomiast za dziesiątki miliardów dolarów kupujemy nikomu nie potrzebny sprzęt i broń od USA.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. A w Kijowie pod budynkiem parlamentu kolejny już dzień trwają protesty m.in kierowców domagajacych sie ułatwień w imporcie samochodów z zagranicy. W związku z tym zaczynają już „puszczać nerwy” zwykłym mieszkańcom Kijowa, w szczególności kierowcom którzy stoją w wielogodzinnych korkach. jeden z nich (prawdopodobnie kobieta) nie wytrzymał i potrącił jednego z protestujących którzy zablokowali ulice w pobliżu parlamnetu;
  https://korrespondent.net/ukraine/3989734-pod-radoi-mashyna-sbyla-mytynhuuischeho

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „GIGANTOZDRADA” w Zaporożu gdzie ktos porozwieszał bilbordy z sylwetkami funkcjonariuszy radzieckiego NKWD, w tym m.in Pawła Sudopłatowa który „zlikwidował’ szefa OUN Jewhena Konowalca. Oczywiście ukrobezpieka (SBU) „biega po mieście jak poparzona” tropiąc odpowiedzialnych za to ‚separatystów” oraz „agentów Kremla’…
  https://strana.ua/news/151269-v-zaporozhe-povesili-bih-bordy-s-pavlom-sudoplatovym.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Republice Donieckiej pojawił się „z wizyta’ były „komendant” Gorłówki Igor Bezler „Bies”, ale chyba nie spotka się z Zacharczenką bo od razu wypomniał mu dawne „urazy”, m.in to ze ten oskarżył go o to że gdy jeszcze „komendantował” w Gorłówce to wyprzedał maszyny (do Charkowa) z jednego z tamtejszych zakładów. Z kolei Bezler ‚udowadnia” że to kłąmstwo i na ‚dowód” pokazuje zdjecia z owych zakładów gdzie owe maszyny sie ciągle znajdują;
  https://strana.ua/news/151250-ihor-bezler-posetil-nepodkontrolnuju-chast-donbassa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Okazuje sie ze jednak doszło, wbrew informacjom ukromediów, do spotkania „generalissimusa” Poroszenki z US Donaldem. Podobno owo „spotkanie” miało trwa…około 20 minut i nie wspomniały o tym zadne zachodnie media, ani nawet sam Donald Trump (który wprost uwielbia „paplać” o wszystkim i niczym) ani oficjalne służby Białego Domu. Z kolei sam Poroszenko stwierdził ze podczas „spotkania’ miał „rozmawiać” z Trumpem o „szczycie” w Helsinkach oraz „poinformować go” o sprawie budowy „NS 2′;
  https://strana.ua/news/151225-vstrecha-poroshenko-i-trampa-12-07-2018-na-sammite-nato-pochemu-o-nej-tak-malo-izvestno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Do tego ze „ukrowojaki” w w tzw. strefie Operacji Zjednoczonych Sił (OZS dawniej ATO) lubią sobie od tradycyjnego „chlania” takze „przyćpać” poinformowało samo „dowództwo Operacji Zjednoczonych Sił” Według przedstawionych przez nie danych tylko w okresie styczen – czerwiec tego roku zdołano wykryć 23 przypadki ‚szmuglu” narkotyków dla żołnierzy odbywajacych służbę w tzw. strefie OZS;
  https://korrespondent.net/ukraine/3989690-v-raione-oos-zafyksyrovaly-23-sluchaia-sbyta-narkotykov-voennym

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Przewodniczący FIFA Gianni Infantino o kończących się MS w Piłce Nożnej w Rosji „Wspaniałe, niesamowite mistrzostwa, najlepsze w historii”. Podął m.in kilka faktów na ich temat, czyli 98% widzów na stadionach, ponad milion fanów z zagranicy w Rosji. ponad miliard widzów oglądających je w telewizji. Cytat „Poziom organizacji i infrastruktury, transport i zakwaterowanie, bezpieczeństwo, poziom wiedzy specjalistycznej w Rosji jest po prostu bezprecedensowy”…
  https://www.championat.com/football/news-3488419-infantino-chm-2018—potrjasajuschij-udivitelnyj-chempionat-luchshij-v-istorii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dobre wieści z Charkowa, gdzie „wycisk” dostał „fuhrerek” (wraz z towarzysząca mu „frau”) jednej z miejscowych „jaczejek” neonazistowskich. Na razie nie wiadomo, czy był to atak „antyfaszystów”, porachunki pomiędzy samymi „ukropatriotami”, czy też może zwykły napad rabunkowy (bo miano mu zabrać plecak);
  http://newsroom.kh.ua/news/v-harkove-shestero-neizvestnyh-izbili-lidera-nacionalisticheskoy-organizacii

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem jedna z amerykańskich firm zajmujacych się lobbingiem „Yorktown Solutions” opublikowała raport z ktorego wynika że ukraińskie państwowe firmy, w tym koncern ‚Naftohaz”, płaciły jej za „działania” które miały zdyskredytować budowę „NS 2”. Oczywiście strona przeciwna tez „nie zasypiała gruszek w popiele” i wynajęła w USA swoich „lobbystów” i jak wynika z opublikowanych lepiej ich opłacała (stosunek 8 : 1);
  https://strana.ua/news/151233-ukrainskie-hoskompanii-potratili-pochti-250-tysjach-dollarov-na-lobbirovanie-v-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Żale „weterana ATO” który ‚pacyfikował” Donbas w składzie tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar” Pawło Dowbysza, którego władze Ukrainy chcą pozbawić wszelkich „świadczeń socjalnych”, ponieważ (jak sam informuje) udało mu sie załatwić, bez pomocy ukraińskiego państwa, leczenie swojemu dziecku za granicą;
  https://www.politnavigator.net/luchshe-by-sdokh-zachem-ya-poshel-dobrovolcem-byvshijj-boevik.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ciąg dalszy sprawy wstrzymania pracy przez przedsiębiorstwo „DniproAzot”, które jako jedyne na Ukrainie zajmuje sie produkcją chloru do uzdatniania wody, co może poskutkowac problemami z dostepem do wody pitnej na terytorium całego tego kraju. Premier Ukrainy Hrojsman zapewnił opinię publiczną na Ukrainie że państwo bedzie w stanie zapewnić dostawy chloru potrzebnego dla uzdatnienie wody pitnej, a protestujacych przed budynkiem „DniproAzot” poinformował ze nie ma szans na spełnienie ich postulatów, czyli obniżenie cen gazu ziemnego dla ich przedsiębiorstwa (należącego do oligarchy Kołomojskiego);
  http://biz.liga.net/ekonomika/all/novosti/v-ukraine-budet-jidkiy-hlorom-dlya-ochistki-vody—groysman

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem NATO ‚umywa ręce” od konfliktu pomiędzy Kijowem, a Budapesztem. Jak poinformował oficjalny przedstawiciel NATO na Ukrainie sojusz ma nadzieje na to ze strony znajda „wspólny język” by rozwiązać konflikt, ale nie zamierza w nim interweniować, jednocześnie przypomniał ze dla NATO wiążące są postanowienia tzw. Komisji Weneckiej, w sprawie ukraińskiej ‚reformy oświatowej”, które Ukraina powinna wypełnić;
  https://politeka.net/news/politics/680062-razbirajtes-sami-v-nato-rasskazali-chto-delat-s-ukrainsko-vengerskim-konfliktom/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Znany ukraiński politolog i komentator , a także dyplomata (m.in były dyrektor Departamentu Informacyjnego MSZ Ukrainy) Oleg wołoszyn „ostro” o „ukropatriotach”, którzy najpierw „piali peany zachwytu” na piłkarzami Chorwacji za ich „proukrainskie wybryki”, a kiedy ci za to Rosjan (oraz FIFĘ) PRZEPROSILI to teraz ich „mieszają z błotem”z a „zdradę”. Wołoszyn wyzwał „ukropatriotów” od „idiotów’, „politycznych alfonsów” oraz „fejsbukowych krzykaczy” 🙂
  https://strana.ua/opinions/151251-kakoe-hlupoe-vozmushchenie-tem-chto-vida-izvinilsja-pered-rossijanami.html
  https://112.ua/profiles/oleh-voloshyn-232.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. I znowu Ukroince podpadli międzynarodowym władzom piłki nożnej, tym razem UEFA. Jak informują ukromedia władze ukraińskiej Federacji Piłki Nożnej z jej prezesem na czele Andrijem Pawelką, również parlamentarzysta z frakcji „Blok Poroszenki”, miały dokonać „przewał” (własnie na szkodę UEFA) przy zakupie sztucznej murawy dla ukraińskich boisk na sumę prawie miliona dolarów;
  https://24tv.ua/ru/federacija_futbola_vo_glave_s_pavelko_kinula_uefa_na_pochti_1_million_dollarov_n998630

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Ukraiński portal „Strana.ua’ poinformował o tym że po redakcjach ukraińskich mediów (głównie portali) z „wizytą” chodzą funkcjonariusze ukrobezpieki (SBU) i oferują „pomoc” przy „rozpoznawaniu rosyjskiej propagandy” oraz jak odpowiednio przedstawiać informacje o tym co sie dzieje w ukraińskiej polityce.
  Jak można sie było spodziewać oficjalnie rzeczniczka SBU nie chciała skomentować tych informacji;
  https://strana.ua/articles/analysis/151291-sotrudniki-sbu-khodjat-k-zhurnalistam-chtoby-filtrovat-rossijskie-fejki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Ciąg dalszy „czystki” w sprawie masakry na kijowskim majdanie do jakiej doszło zimą 2014 roku? Jak poinformował redaktor naczelny ukraińskiego portalu „Cenzor.net” (kontrolowanego przez szefa Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynowa „Krwawego pastora”) Jurij Butusowa, na ‚zawał serca” miał nagle umrzeć 53 – letni Andrij Iwanow, uczestnik „euromajdanu” oraz „weterana ATO”, oskarżany własnie o to ze był jednym ze snajperów którzy strzelali (z hotelu „Ukraina” i kijowskiego konserwatorium) do demonstrantów oraz funkcjonariuszy MSW Ukrainy na kijowskim majdanie, na polecenie ówczesnych liderów „euromajdanu”, m.in Parubija i Paszynskiego;
  https://www.politnavigator.net/zachistka-likvidirovan-snajjper-evromajjdana-parasyuk-sleduyushhijj.html
  Dla przypomnienia, wcześniej Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko zlikwidował departament śledczy tego urzedu, odpowiedzialny właśnie za prowadzenie śledztwa w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Wieści z „okupowanego” (wg Kijowa) Krymu, gdzie nie dość że praktycznie od „zera’,a właściwie z ruin pozostawionych przez rządu „niepodległej” Ukrainy podnosi się całą infrastrukturę (drogi, koleje, sieci energetyczne, gazowe i wodociągowe) to jeszcze w Sewastopolu uruchomiono pierwszą na półwyspie stacje ładowania samochodów elektrycznych…
  https://crimeapress.info/v-sevastopole-otkryili-pervuyu-v-kryimu-stantsiyu-dlya-zaryadki-elektromobiley/#

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Jeszcze trzy dni do „szczytu” Trump – Putin w Helsinkach więc zza Oceanem „troją się i dwoją” jakby tu go „położyć” zanim sie jeszcze zaczął. Tym razem oskarżono 12 oficerów rosyjskiego wywiadu że poprzez „ataki cybernetyczne” na amerykańskie systemy informatyczne, serwery Partii Demokratycznej, przyczynili sie do zwycięstwa Donalda Trumpa…
  https://colonelcassad.livejournal.com/4315568.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.