Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2018r.- 1134 dzień od nowego rozejmu.


Dziś w niedzielę 15 lipca na Mazowszu i na Lubelszczyźnie przysięgę złożą kolejni ochotnicy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Kolejni ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej z Lubelszczyzny złożą dziś przysięgę wojskową. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim.

Przysięgę wojskową na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK złoży dziś ponad 220 żołnierzy WOT. To ochotnicy do służby w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Przysięgi będą miały miejsce w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim. Ceremonia w Radzyniu Podlaskim rozpocznie się o godz. 10.30 na tamtejszym placu Wolności, natomiast w Dęblinie – o godz. 14.00 na Placu Apelowym, na terenie jednostki wojskowej, przy ul. Saperów.

W planie obu uroczystości są m.in. defilada pododdziałów Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów, które są na wyposażeniu brygady.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Po zaprzysiężeniu tzw. terytorialsi, czyli po prostu weekendowi żołnierze za 5oo+/miesięcznie, rozpoczną służbę w pięciu batalionach lekkiej piechoty, wchodzących w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP, obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego naszego kraju.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

W woj. lubelskim WOT liczą już ponad 2 tys. 600 żołnierzy.

Kolejnymi miastami, w których zostaną dzisiaj zaprzysiężeni ochotnicy do WOT są Ostrołęka i Płock na Mazowszu.

O godzinie 13:00, w Ostrołęce słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ok. 200 żołnierzy na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrołęce przy ulicy Witosa 1.

„Będzie to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej”– poinformowała rzeczniczka prasowa mazowieckiej brygady WOT Aneta Szczepaniak.

5 Mazowiecka Brygada WOT jest jedną z dwóch brygad formowanych obecnie na terenie województwa mazowieckiego. Obecnie 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1000 żołnierzy.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu- wszystkie bataliony są jeszcze w trakcie formowania). Dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski.

Natomiast w Płocku uroczystości wojskowe rozpocznie Msza św. w intencji zaprzysiężonych żołnierzy, która będzie sprawowana w bazylice katedralnej. Po niej, o godz. 13:00, nastąpi uroczyste zaprzysiężenie na placu Nowy Rynek. Słowa przysięgi wojskowej wypowie 126 ochotników, powołanych do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas tej przysięgi wystawione będą namioty, a w nich zaprezentują się: kadra 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (6 MBOT), przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, oraz z Urzędu Miasta Płocka, tamtejszej komendy Policja oraz ze Straży Pożarnej. W namiocie 6 MBOT wyjątkową atrakcją ma być bodyanalizer– tzn. urządzenie do pomiaru składu ciała.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

http://petronews.pl/tlumy-na-dniu-otwartym-w-plockim-aeroklubie/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

U nas masowe przysięgi weekendowych żołnierzy z WOT, a na linii frontu w Donbasie, kolejny już dzień trwa spokój.

I tak, na donieckim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze przeprowadzili tylko dwa ostrzały.

Pierwszy w godzinach, od 17:25 do 17:45, prowadzony był z kierunku wsi Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska. Do tego ostrzału żyto granatników SPG-9 (2 granaty) i AGS-17 (29 granaty) oraz broń maszynową, w tym ciężką.

Do kolejnego ostrzału doszło w godzinach, od 21:50 do 22:15, kiedy to z kierunku Kamienki ukraińscy żołnierze ostrzelali z granatnika AGS-17 (5 granatów), wieś Wasilewkę.

Z ługańskiego odcinaka frontu nie ma żadnych informacji na temat ewentualnych naruszeń przez stronę ukraińską warunków zawieszenia broni.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення на 07:00 15 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 14 червня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 23 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із забороненого Мінськими домовленостями 120-мм міномету.

Російські окупаційні війська проявляли активність і вели вогонь по захисниках Кримського, Новотошківського, Новолуганського, Залізного, Мар’їнки, Авдіївки, Красногорівки, Пісків, Талаківки, Гнутового, Широкиного, Водяного та Павлополя. Своїми активними діями ворог намагався змусити військовослужбовців Об’єднаних сил відкрити вогонь у відповідь.

Нажаль, внаслідок ворожого вогню було поранено двох наших захисників.

За уточненими даними розвідки одного окупанта знищено, трьох поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 4 рази обстріляли позиції українських захисників біля Кримського, Новолуганського, Тарамчука та Гнутового.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kila aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2018r.- 1134 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukromedia informują o skandalu w związku ze śmiercią w Turcji 55 – letniego obywatela Ukrainy. Dla przypomnienia, podczas wypoczynku w tureckiej Alanyi, w trakcie oglądania transmisji meczu Rosja – Chorwacja pokłócił sie z wypoczywajacym tam Rosjaninem. Następnie doszło pomiędzy nimi do szarpaniny w trakcie której Rosjanin uderzył Ukrainca,a ten upadajac uderzył mocno głową w podłogę, co zakończyło się dla niego śpiączką, a później śmiercią w szpitalu. Jak poinformowała jego żona, gdy próbowała ona uzyskać pomoc od konsulatu ukraińskiego, najpierw na leczenie męża w szpitalu, a nastepnie sprowadzenie jego ciała na Ukrainę, to poradzono jej by się „modliła” i „przeszła się po hotelu prosząc o pieniądze” (!)
  https://strana.ua/news/151439-smert-ukraintsa-v-alani-u-zhitelnitsy-zaporozhja-net-deneh-chtob-zabrat-muzha-domoj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. UN wysłało do Donbasu konwój z pomocą humanitarną -łącznie około 13 ciężarówek.
  https://www.unian.info/society/10186335-un-sends-over-160-tonnes-of-humanitarian-aid-to-occupied-donbas.html
  Komentarz: Brak środków spowodowany zaległościami w odprowadzaniu składek powoduje, że pomoc humanitarna jest przekazywana niezwykle rzadko i w małych ilościach. Dla porównania konwoje z FR są zjawiskiem częstym i składają się z większej ilości pojazdów.
  Nie jest to bynajmniej krytyk UN z mej strony tylko stwierdzenie faktu- de facto Rosja wzięła na siebie obowiązek pomocy mieszkańcom Donbasu.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Te konwoje sa po prostu rozkradane przez miejscowych mianowanych po ‚wyzwoleniu” tych terenów przez Kijów urzędników, co przyznał nawet niedawno ukraiński wiceminister, były gubernator obwodu ługańskiego (z nadania Kijowa) Grigorij Tuka.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraincy skarżą się na europejskie firmy (z Niemiec oraz Norwegii), które „olewają” sankcje nałożone na „okupowany” (według nich Krym) i „kooperują” z półwyspem poprzez Turcję. Okazuje się również ze swoja „rękę macza” w tym procederze ukraiński oligarcha Firtasz, który jest właścicielem zakładów „Krymski Tytan” znajdujących sie na Krymie, a które to zakłady korzystają własnie z produktów dostarczanych przez europejskie firmy;
  https://www.politnavigator.net/megazrada-sankcii-protiv-kryma-obkhodit-germaniya-norvegiya-i-sama-ukraina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Skandal „patriotyczny” na Ukrainie, gdzie „ukropatrioci” nie kryja oburzenia po tym jak znana „aktywistka majdanu, działaczka krymskotatarska na wychodźstwie, Lilja Budżurowa ogłosiła ze nie dośc że udaje się z wizytą…do Moskwy (czyli stolicy ‚państwa – agresora” wg „ukropatriotów) to jeszcze leci tam przez „okupowany” (wg nich) Krym! Są to więc praktycznie (według „ukropatriotów”), DWIE HANIEBNE ZDRADY W JEDNEJ, a grozi za nie m.in wpisanie na „czarną listę” portalu „Mirotworec”, czyli zakaz wjazdu na Ukraine;
  https://riafan.ru/1077549-oformleniem-na-mirotvorce-delo-ne-zakonchitsya-izvestnaya-krymsko-tatarskaya-aktivistka-zamechena-v-moskve
  https://from-ua.com/news/451628-izvestnaya-krimsko-tatarskaya-aktivistka-posle-vizita-v-kiev-letaet-v-moskvu-cherez-okkupirovannii-krim.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I znowu „płacz i żale” ze strony „ukropatriotów” na to co się dziej na Morzu Azowskim. jeden z nich, ‚wychodźca z Krymu” i „aktywista” tzw. Majdanu Spraw zagranicznych (!!) „pożalił się” ze Rosjanie łowią sobie ryby praktycznie „u wrót” ukraińskiego Mariupola (opublikował nawet mapy tras rosyjskich statków), a Ukraina boi sie w jakikolwiek sposóbna to zareagować;
  https://www.politnavigator.net/rossiya-demonstrativno-nakazyvaet-ukrainu-v-azovskom-more.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Czym mieliby ich zgarnąć-oto jest pytanie. Do żeglugi gotowych jest 12 kutrów patrolowych, jakby doszło do starcia z flotą (częścią floty) Czarnomorskiej to wynik starcia jest przesądzony.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy ‚zagnieżdżenia się” rosyjskiej ‚agentury” na samym „szczycie” władz RP, czyli w najbliższej rodzinie samego premiera Morawieckiego…
  https://wiadomosci.wp.pl/kornel-morawiecki-chce-zblizenia-z-rosja-krytykuje-przy-tym-polityke-zagraniczna-polski-6273600639006849a
  Ps. Oj bo się „naczelniczek z Żoliborza” zacznie zastanawiać, czy dobrze zrobił przeprowadzając ostatnia ‚wymianę premierów” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tego się można było spodziewać…
  Wydatki ukraińskiego ZUS-u wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem blisko o 40%. Deficyt zakładu rośnie i stanowi zagrożenie dla ukraińskiego budżetu.
  https://economics.unian.info/10187445-ukrainian-pension-fund-s-expenses-grow-by-39-9-since-year-start.html
  Komentarz: To było łatwe do przewidzenia, coraz większe rzesze Ukraińców wyjeżdżają na saksy. W kraju przybywa emerytów (społeczeństwo się starzeje) zaś osób płacących składki ubywa (wysokie bezrobocie i emigracja zarobkowa).

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Eurowizji czar…
  Biuro ukraińskiej telewizji poinformowało, że z powodu braku funduszy dzieci z Ukrainy nie pojadą młodzieżowy festiwal Eurowizji.
  Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci przewiduje znaczne koszty sieci radiowej i telewizyjnej za transmisję etapu eliminacji, a także obowiązkową wpłatę za udział w konkursie do Europejskiej Unii Nadawców – organizatora konkursu. W tym roku NTU po raz pierwszy nie ma możliwości finansowych, aby zrealizować wydatki na przeprowadzenie eliminacji, opłacić składkę i zrealizować wszystkie obowiązkowe płatności” — napisano w komunikacie który można przeczytać poniżej.
  https://suspilne.media/news/526

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Prawda o wydarzeniach na majdanie niepodległości coraz bliżej?
  Wychodzą na światło dzienne kolejne informacje na temat masakry protestujących. Coraz więcej dowodów, ekspertyz potwierdza opinie, że MORDERSTWA dokonali członkowie Prawego Sektora i grupy związane z oligarchiczną klika, która obecnie jest u władzy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/znany-ukrainski-dziennikarz-i-analityk-potwierdza-ogien-strzelcow-z-majdanu-spowodowal-odwrot-berkutu/

  Polubione przez 4 ludzi

     • lobby meblarskie i urzędnicy z Rumunii.
      Drewno okrągłe jest sprzedawane przez ukraińską stronę jako drewno opałowe (chrust). Główny szlak przemytniczy biegnie przez tereny Rumunii tam drewno „zamienia się” w cudowny sposób na te nadające się na meble i jest odsprzedawane dalej do krajów UE ( w tym Polski).
      Procederu nie chce zwalczać żaden z rządów UE, bo uderzyłby w przemysł swojego kraju. Najwięcej traci Ukraina która za bezbdurno wyprzedaje zasoby naturalne.
      Innym przykładem braku chęci działania jest kupowanie zmodyfikowanego genetycznie zboża od Ukrainy-jest tańsze więc protesty są uciszane. Podobnie jest również z bursztynem-nikt nie sprawdza skąd pochodzi.

      Polubione przez 2 ludzi

     • No, ale jak stwierdziłem wcześniej, ktoś z wierchuszki władz kraju należącego do UE ten proceder kryje i czerpie z niego nielegalne zyski.

      Jak to się ma do przestrzegania prawa przez UE?

      Pozdrawiam.

      Polubienie

 10. Tymczasem „spotkanie na szczycie” pomiędzy ‚czołowką” ukraińskiej polityki, czyli byłą premier i szefowa partii „Batkiwszczyna”, obecnie prowadzaca w rankingach prezydenckich na Ukrainie, Julią Tymoszenko, a przebywający poza granicami Ukrainy, oficjalnie „na wypoczynku” oligarchą Kołomojskim. Co najciekawsze do spotkania miało dojsć 12 lipca w jednym z hoteli…w Warszawie;
  http://www.ntv.ru/novosti/2048008/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jak było do przewidzenia, przyczyną ostatniej tragedii na ukraińskim poligonie wojskowym, czyli wybuch moździerza „Mołot” w wyniku którego zginęli i zostali ranni ukraińscy zołnierze, nie są wady konstrukcyjne owego moździerza, a jego „podwójne załadowanie”. Miał to wykazać specjalnie w tym celu przeprowadzony „eksperyment śledczy”.
  Warto przy tym przypomnieć że JEST TO JUŻ KOLEJNE TRAGICZNE W SKUTKACH ZDARZENIE Z TYM MOŹDZIERZEM oraz że JEST ON PRODUKOWANY PRZEZ ZAKŁADY NALEŻĄCE GO POROSZENKI;
  https://strana.ua/news/151116-prichinoj-vzryva-minometa-molot-stala-dvojnaja-zarjadka-oruzhija-sledstvennyj-eksperiment.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT z Bliskiego Wschodu, gdzie znowu chyba USAmany „podwyższyły ciśnienie” tureckiemu „sułtanowi” Erdoganowi. Jak informuja media tureckie w okolicy miasta Gümüşhane tureckie „specsłuzby” zabiły przywódcę miejscowego oddziału Partii Pracujących Kurdystanu, jak wiadomo przez władze tureckie uznawanej za „organizację terrorystyczną”. I teraz najciekawsze, bo „terrorysta” był wyekwipowany i uzbrojony „made in USA”, a jak wiadomo Ankara już od dawna żąda by USA skończyło z uzbrajaniem „kurdyjskich terrorystów”. Dodatkowo sprawa jest tym bardziej ‚denerwujaca” dla Turków dlatego że „kurdyjski terrorysta” wyekwipowany przez USAmanów „operował” na terytorium Turcji;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4318749.html
  https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/pkknin-karadeniz-yapilanmasinda-lider-ismi-olduruldu-2521720/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCm%C3%BC%C5%9Fhane

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze jeden „njus” z tamtego regionu, tym razem z Syrii gdzie maja sie toczyć rozmowy pomiędzy pozostającymi pod kuratelą USA syryjskimi Kurdami (z tzw. Rożawy), a władzami Syrii. Rozmowy mają dotyczyć uznania przez syryjskich Kurdów „zwierzchniej władzy” Damaszku w zamian za to że władze Syrii umożliwią im eksploatacje złóż ropy które znajdują sie na terytorium ‚Rożawy” (Kurdowie mają złoża surowca, a władze Syrii mają zakłady potrzebne do jego przeróbki i dalszego transportu).
   Plus jest również informacja że dogorywające tzw. państwo islamskie posiadające swoją „enklawę” na terytorium ‚Rożawy” przeszło do ofensywy i odbiło z rak Kurdów jedno ze złóż ropy i to pomimo interwencji ze strony sił USA;
   https://colonelcassad.livejournal.com/4319444.html

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.