Wojna domowa na Ukrainie 16.07.2018r.- 1135 dzień od nowego rozejmu.


Szefowie MSZ państw G7 wezwali w niedzielę z Ottawy Rosję, aby ona „rozliczyła się ze swej rolę” i „w pełni współpracowała przy ustalaniu prawdy i dochodzeniu sprawiedliwości” dla osób, które zginęły po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą w 2014 r.

W oświadczeniu, wydanym w czasie finałów MŚ w Rosji, kiedy to doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji, i jednocześnie w przeddzień szczytu Trump-Putin w Helsinkach, oraz na dwa dni przed czwartą rocznicą zestrzelenia nad Donbasem samolotu pasażerskiego lot MH-17 linii „Malaysia Airlines”, ministrowie MSZ uznali, że ustalenia międzynarodowego zespołu dochodzeniowo-śledczego „dotyczące roli Rosji w katastrofie lotu MH17”„przekonujące, znaczące i głęboko niepokojące”.

Międzynarodowi śledczy (w tym wypadku chodzi o dziennikarzy obywatelskich portalu „Bellingcat”, https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17) stwierdzili, że pocisk rakietowy „Buk”, którym zestrzelono malezyjski samolot pasażerski, pochodził z 53 rosyjskiej brygady przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Władze Rosji kategorycznie temu zaprzeczyły.

W związku z tym „Grupa G7 przypomina, że rezolucja nr 2166 Rady Bezpieczeństwa ONZ wymaga, aby wszystkie państwa w pełni współpracowały w związku z podejmowanymi wysiłkami zmierzającymi do ustalenia odpowiedzialności”– napisano w oświadczeniu wydanym przez kanadyjski MSZ, a to wynika z tego, że to Kanada obecnie sprawuje prezydencję w G7.

Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu dla Australii i Holandii, które wzywają Rosję do rozliczenia się ze swej roli w tym incydencie i do pełnej współpracy w procesie ustalania prawdy i dochodzenia sprawiedliwości dla ofiar lotu MH17 i ich bliskich”– dodano w oświadczeniu.

W oświadczeniu podkreślono, że „osoby odpowiedzialne za niedopuszczalne działania, takie jak wystrzelenie lub uruchomienie pochodzącego z Rosji pocisku Buk, który przechwycił i zestrzelił samolot cywilny, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Ministrowie MSZ grupy państw G7 i wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej , Federica Mogherini wezwały Rosję, aby „niezwłocznie i w dobrej wierze nawiązała współpracę z Australią i Holandią oraz odpowiedziała na wszelkie istotne pytania dotyczące ewentualnych naruszeń prawa międzynarodowego.

Na koniec swego oświadczenia ministrowie po raz kolejny złożyli kondolencje rodzinom ofiar, „jesteśmy zjednoczeni przeciwko bezkarności tych, którzy dopuszczają się agresywnych działań zagrażającym porządkowi międzynarodowemu opartemu na regułach, zawsze i wszędzie i w każdych okolicznościach”.

Powyższe oświadczenie G7 zostało opublikowane na dwa dni przed rocznicą zestrzelenia samolotu, ale w dniu, gdy w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem spotkał się prezydent Francji Emmanuel Macron. A także w przeddzień, kiedy to z rosyjskim przywódcą, Władymirem Putinem na szczycie w Helsinkach ma rozmawiać prezydent USA Donald Trump.

W grupie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata G7, oprócz USA, Francji i Kanady są jeszcze: Niemcy, Włochy, Japonia i Wielka Brytania.

Rządy Holandii i Australii, a więc krajów, których większość obywateli było wśród 298 ofiar śmiertelnych katastrofy malezyjskiego samolotu nad Donbasem, uważają Rosję za odpowiedzialną za rozmieszczenie pocisku, a tym samym za śmierć pasażerów lotu MH17.

Zaś rosyjskie władze konsekwentnie odrzucają oskarżenia o udział w zestrzeleniu lotu MH17 i wskazują one na ukraińskie siły zbrojne jako na sprawców tej tragicznej katastrofy. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła po opublikowaniu wyników śledztwa w 2015 roku, że przedstawione w w Holandii wnioski prokuratorów potwierdzają, iż śledztwo w tej sprawie jest motywowane politycznie i stronnicze.

„Rosja jest rozczarowana tym, że sytuacja wokół zbadania katastrofy boeinga się nie zmienia. Wnioski prokuratury holenderskiej potwierdzają to, że śledztwo jest stronnicze i motywowane politycznie”– oświadczyła Zacharowa tuż po opublikowaniu wyników śledztwa. I niestety miała ona rację na co dowodem jest wczorajsze oświadczenie ministrów MSZ grupy państw G7 w Ottawie, które przypadkowo zbiegło się z terminem spotkania na szczycie Trump-Putin w Helsinkach. Tym sposobem przy każdej okazji, gdy trzeba będzie dać Rosji kuksańca, za każdym razem będzie się wyciągało sprawę jej domniemanego udziału w zestrzeleniu rakietą „Buk” malezyjskiego samolotu pasażerskiego MN-17 nad wschodnią Ukrainą.

Pod koniec maja 2016 roku 33 rodziny ofiar katastrofy pozwały w tej sprawie Rosję i prezydenta Władimira Putina, występując do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o odszkodowanie. Każda z rodzin domaga się po 10 mln dolarów australijskich. Wcześniej, w lutym rodziny sześciu członków załogi Boeinga pozwały linie Malaysia Airlines (MAS) za zaniedbania i naruszenie umowy. Prawnicy krewnych ofiar utrzymują, że przewoźnik naruszył umowę, nie zapewniając załodze bezpieczeństwa. Ich zdaniem MAS dopuścił się zaniedbań, gdyż nie przeprowadził oceny ryzyka i zdecydował się na lot nad strefą konfliktu. To pierwszy taki pozew w Malezji.

Boeing 777, który wykonywał rejs MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się 17 lipca 2014 roku w obwodzie donieckim. Wrak odnaleziono w rejonie trwającego od kilku miesięcy konfliktu ukraińskiego. Zginęli wszyscy pasażerowie, w tym m.in. 193 obywateli Holandii, 43 – Malezji, 27 – Australii. Łącznie 298 osób

Na zakończenie dodam, że powyższe oświadczenie grupy G7 z Ottawy, mniej więcej w podobny sposób zredagowany, opublikowały wszystkie najważniejsze media światowe. Co oczywiście ma na celu przysłonięcie tym newsem tego co będzie się dzisiaj działo w Helsinkach. A więc chodzi tu o wywarcie silnej presji na Trumpa aby usztywnił swoje stanowisko wobec rosyjskiego partnera.

http://www.dailystar.com.lb/News/World/2018/Jul-15/456656-russia-must-account-for-role-in-mh17-tragedy-g7.ashx,

https://www.wprost.pl/swiat/10025013/Nowe-ustalenia-sledczych-w-sprawie-katastrofy-samolotu-MH17.htm,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu w dniu wczorajszym nadal utrzymywał się spokój.

Jedynie dwukrotnie doszło tam do ostrzału terytorium DRL przeprowadzonego przez ukraińskich żołnierzy.

I tak, o godzinie 13:50 przy użyciu broni maszynowej z kierunku Michajłowki ukraińscy żołnierze ostrzelali rejon wsi Ługańskoje.

Następnie, około godziny 20:00, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatników: AGS-17 (29 granatów) oraz SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej, dokonali ostrzału rejonu osiedla Gołmowskie i Zajcewo na północnych obrzeżach Gorłówki. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 36 pocisków wobec 38 z dnia poprzedniego.

Podobnie sytuacja przedstawiała się na ługańskim odcinku frontu, gdzie w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (6 min) , opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 pocisków) oraz granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu „chlebnego”. Ostrzeliwane były okolice wsi Sokolniki i Kalinowo.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 16 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 15 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 29 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Російські окупаційні війська проявляли активність по всій лінії зіткнення і вели вогонь по захисниках Кримського, Новолуганського, Світлодарська, Зайцевого, Майорська, Пісків, Тарамчука, Авдіївки, Водяного, Пищевика, Широкиного та Талаківки, а в районі Гнутового ворог застосував 82-мм міномет. Своїми активними діями противник намагався змусити військовослужбовців Об’єднаних сил відкрити вогонь у відповідь.

Внаслідок ворожого вогню було поранено одного з наших захисників.

За даними розвідки одного окупанта знищено ще одного поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 5 разів обстріляли позиції українських захисників біля Світлодарська, Мар’їнки, Гнутового та Водяного.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.07.2018r.- 1135 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek „njus” dnia, czyli początek „szczytu” Trump – Putin w Helsinkach;

  Prezydent Rosji „spóznił się” jak zauważono w mediach światowych;
  https://www.theguardian.com/us-news/live/2018/jul/16/trump-putin-summit-helsinki-russia-live
  A w oczekiwaniu na „szczyt” US Donald znowu ‚dal czadu’;
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/trump-relacje-z-rosja-zle-z-powodu-wielu-lat-glupoty-usa,854068.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I jeszcze odnośnie meczu finałowego MŚ w Piłce Nożnej w Rosji, gdzie przypomniał o sobie tzw. zespół muzyczny „Pussy Riot” a tak naprawdę grupa prowokatorów „na żołdzie” tzw. filantropa oraz tzw. Węgra George’a Sorosa, który jest głównym „kreatorem” tzw. społeczeństwa otwartego, które obecnie stara sie stworzyć w UE „zasiedlając” ją tzw. uchodźcami;
  https://www.rzn.info/news/2018/7/15/pussy-riot-vybezhali-na-pole-vo-vremya-finala-chempionata-mira-po-futbolu-video.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT z Wlk. Brytanii, gdzie poleciał” kolejny minister z rządu Theresy May. Tym razem w związku ze skandalem obyczajowym do dymisji podał sie brytyjski minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw Andrew Griffiths;
  https://www.mirror.co.uk/news/politics/business-minister-andrew-griffiths-quits-12918866
  http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180719663-Dymisja-brytyjskiego-ministra-Andrew-Griffiths-molestowal-seksualnie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I kolejne problemy Ukrainy w związku z wstrzymaniem produkcji chloru służącego do uzdatniani wody pitnej przez jedyne w tym kraju przedsiębiotstow „DnieprAzot”. Jak informują ukromedia w zwiazku z tym swoją produkcje na Ukrainie wstrzymały koncerny „Carlsberg Ukraine”, „Coca-Cola Ukraine” i PepsiCo;
  https://ukranews.com/news/573806-carlsberg-ukraine-coca-cola-ukraine-y-pepsico-ostanavlyvayut-proyzvodstvo-v-ukrayne-eba

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Cóż odnośnie wstępniaka, liczą że Rosja poświęci paru kozłów ofiarnych by państwa które nałożyły „sankcje” gospodarcze uzyskały plusa dowodzącego, że „sankcje” zostały nałożone zasadnie a nie pod wpływem emocji na skutek doniesień medialnych.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak sądzę, Rosja nie poświęci paru kozłów ofiarnych, bo by się w ten sposób pośrednio przyznała o co ją Zachód oskarża.
   Z tego względu musisz zrozumieć skąd się bierze to sztywne stanowisko i nieustępliwość władz rosyjskich.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. I jeszcze w temacie „akcji” tzw. zespołu muzycznego ‚Pussy Riot”. Pojawiły sie informacje że cała ta „polityczna demonstracja” mogła mieć związek z…nielegalnymi zakładami. Miano sie mianowicie zakładać (o dośc „spore sumy”), czy na tych MŚ zgodnie z wcześniejszą „tradycją” na boisko wbiegnie jakiś kibic…
  https://strana.ua/news/151593-chto-izvestno-ob-aktsii-pussy-riot-vo-vremja-finala-chm-218-v-moskve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Syrii, gdzie jak informuje amerykańska CNN ma się szykować „ewakuacja wraz z rodzinami” tzw. białych kasków, czyli „organizacji pseudohumanitarnej”, a tak naprawdę „grupy prowokatorów” sponsorowanej przez „niezależne organizacje miedzynarodowe”, faktycznie wszystkich tych którym zależy na destabilizacji sytuacji w Syrii. Mowa jest o około 1000 „pracowników” wraz z rodzinami, czyli będzie to mogło być kilka tysięcy osób;
  https://edition.cnn.com/2018/07/15/politics/us-allies-syria-evacuation-white-helmets/index.html
  Ps. Kolejny dobry sygnał z tego udręczonego obca interwencją kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I odnośnie „szczytu” w Helsinkach, właśnie zakończyła się wspólna konferencja obu prezydentów. Jedyne co „poruszono” w sprawie Ukrainy to to to ze w dalszym ciągu podstawą uregulowania konfliktu na wschodzie tego kraju to „porozumienia mińskie” oraz tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę jest możliwy…ale po zakończeniu sporu przed „międzynarodowym arbitrazem” jak powiedział Prezydent Rosji Władimir Putin;
  https://strana.ua/news/151664-v-khelsinki-putin-i-tramp-nazvali-vazhnym-vypolnenie-minskikh-sohlashenij.html
  https://strana.ua/news/151668-putin-zajavil-pri-kakikh-uslovijakh-prodlit-tranzitnyj-kontrakt-s-naftohazom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Oj robi się ciekawie.
  W końcu podano publicznie prawdę o stanie fiskalnym Ukrainy. Jak podają stowarzyszenia biznesowe bez wznowienia kredytowania ze strony MFW Ukrainę czeka bankructwo, Alternatywą co prawda istnieje jest nią jednak załamanie kursu hrywny skutkująca zubożeniem całego społeczeństwa.
  Również informacje na przyszłość nie napawają optymizmem 2018 rok to ostatni z „dużym” wzrostem gospodarczym 2019 będzie dużo słabszy. prognoz na 2020 nie ma jednak jak weźmie się pod uwagę brak wpływów z opłat za tranzyt rosyjskiego gazu…
  https://economics.unian.info/10188270-week-s-balance-premonition-of-default-scandals-around-energy-minister-and-victory-of-eu-platers.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze w temacie ukraiński dyplomata, były dyrektor jednego z departamentów MSZ Ukrainy, a obecnie ukraiński komentator Oleg Wołoszyn z ciekawa „dygresja’ na temat „szczytu”. Wołoszyn porównał mianowicie obecną sytuacje na świecie z ta sprzed 20 lat, gdy także reprezentacja Francji wygrała MŚ w Piłce Nożnej. Wtedy to Rosja była na drodze do bankructwa, zaplątana w „kaukaskie sprawy” po przegranej I wojnie czeczeńskiej i była uległa wobec Zachodu, za to Ukraina marzyła o tym ze stanie się „regionalnym liderem” dzięki wsparciu USA. na zachodzie natomiast, USA przeżywało „boom gospodarczy”, a UE i NATO szykowały sie do „rozszerzenia na Wschód [Europy]”.
   Obecny szczyt w Helsinkach pokazał natomiast jak zmienił się od tego czasu świat i że Rosja „wcale tych ‚zmian” nie przegrała, bo obecnie Kremla stał się jednym z „centrów światowej polityki”, które prowadzi „aktywną grę” nie tylko na obszarze postradzieckim, ale takze na Bliskim Wschodzie i w Afryce;
   https://strana.ua/opinions/151693-vstrecha-v-khelsinki-pokazyvaet-kak-silno-izmenilsja-mir.html

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Czyżby „kapitulacja” USA w sprawie „Nord Stream 2”? Po ostatnich „histerycznych” atakach US Donalda na temat „NS 2” po zakończeniu rozmów w Helsinkach, zmienił swoją „retorykę” i stwierdził ze USA będą KONKUROWAŁY Z ROSJA NA RYNKU GAZOWYM (czyli prawdopodobnie Waszyngton uznał ze nie jest już w stanie nic zrobić w sprawie budowy „NS 2′);
  https://korrespondent.net/world/3990639-tramp-ssha-budut-konkuryrovat-s-severnym-potokom-2
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/donald-trump-o-nord-stream-2-nie-jestem,190,0,2411198.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. A tymczasem Węgrzy nie „chowają szabel” i znowu, głosem szefa węgierskiej dyplomacji Pétera Szijjártó, „uderzają” w Ukrainę w sprawie wprowadzanej tam „reformy oświatowej”. Węgierski minister, kolejny już raz, zarzucił władzom w Kijowie że te nie wypełniaja międzynarodowych zaleceń w sprawie forsowanej przez siebie „reformy oświatowej” i znowu poinformował że władze w Budapeszcie nie zaprzestaną „blokowania” kontaktów Ukrainy z UE oraz NATO;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news/29367912.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.