Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2018r.- 1136 dzień od nowego rozejmu.


Jako, że nie było czym się specjalnie pochwalić w Odessie podczas trwających na Morzu Czarnym międzynarodowych ćwiczeń marynarki wojennej krajów NATO i Ukrainy, Petro Poroszenko wyskoczył z sensacyjnym doniesieniem, że obawia się ataku na Mariupol nad Morzem Azowskim.

Petro Poroszenko przemawiał w porcie wojennym w Odessie na południu Ukrainy. Jak mówił, Federacja Rosyjska koncentruje i wzmacnia swe siły na Morzu Czarnym i Azowskim. Ukraiński prezydent zaznaczył, że Rosjanie dokonują też nielegalnych zatrzymań i sprawdzeń statków płynących na Morzu Azowskim do ukraińskich portów. Jak ocenił te działania mają na celu blokadę ukraińskich portów oraz eskalację napięcia w regionie. Petro Poroszenko podkreślił, iż nie wyklucza, że celem Rosji mogą być ataki na ukraińskie porty – przede wszystkim na Mariupol, przez który dokonywany jest eksport produktów ukraińskiej metalurgii.

Wysocy przedstawiciele ukraińskich władz oraz dowódcy wojskowi co jakiś czas wyskakują z podobnymi sensacyjnymi fake newsami, że Rosja przygotowuje „inwazję” zbrojną na Ukrainę. Na przykład rok temu ukraiński generał Igor Romanenko powiedział, że przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym zostaną użyte rosyjskie okręty podwodne z Floty Czarnomorskiej lub pociski manewrujące.

W rozpoczętych przed tygodniem ćwiczeniach „Sea Breeze” na Morzu Czarnym oprócz Ukrainy bierze udział 17 krajów NATO – w tym oczywiście również Polska. Zaangażowanych jest kilkadziesiąt jednostek pływających, samoloty, oraz ponad 3 tysiące żołnierzy, w tym około tysiąca amerykańskich wojskowych.

Tegoroczna edycja wielonarodowych ćwiczeń morskich „Sea Breeze” rozpoczęła się 9 lipca, a zakończy 21.

Ćwiczenia „Sea Breeze” mają służyć doskonaleniu obecnych i wypracowywaniu nowych metod współpracy sił sojuszniczych operujących na Morzu Czarnym. Podczas manewrów ćwiczone są działania związane z m.in.: zatrzymywaniem i inspekcją jednostek morskich, zapewnianiem ochrony powietrznej, wykrywaniem i zwalczaniem nieprzyjacielskich okrętów podwodnych, akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi i operacjami desantowymi.

Na czas ćwiczeń US Navy reprezentować będą: okręt dowodzenia USS „Mount Whitney”, niszczyciel rakietowy USS „Porter” i morski samolot patrolowy P-8A „Poseidon” latający w składzie Patrol Squadron 10, Red Lancers. Kontyngent uzupełniają żołnierze kompanii E, 2. batalionu, 25. Pułku Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC), nurkowie z Navy Underwater Construction Team 1 oraz członkowie sztabu U.S. Naval Forces Europe-Africa i 6. floty USN.

Ciekawe jestem, czy operacje desantowe prowadzone w ramach tych ćwiczeń mają na celu obronę, czy też dokonanie ataku na terytorium obcego państwa? Oraz, czy gdyby podobne ćwiczenia przeprowadziła w Zatoce Meksykańskiej rosyjska i chińska marynarka wojenna, to jakby zareagowały na tą prowokację władze i dowództwo armii Stanów Zjednoczonych?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, sytuacja nieznacznie się pogorszyła, na co mógł mieć trwający tego dnia szczyt amerykańsko-rosyjski w Helsinkach.

Pierwszy ostrzał odnotowano w godzinach, od 12:10 do 12:40, który prowadzony był z kierunku Nowotroiczkoje w stronę Dokuczajewska. Ostrzał ten prowadzony był przy użyciu broni maszynowej i spowodował uszkodzenie dwóch domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Trawniewnej nr. 8 i 10. Poza tym ostrzałem rejon Dokuczajewska ostrzeliwany był jeszcze trzy razy z czego ostatni zakończył się o godzinie 21:40. Ostrzały prowadzone były przy użyciu przeciwczołgowej wyrzutni rakiet PTUR (1 rakieta) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 pocisków), a także moździerza kaliber 120 mm (3 miny) i broni maszynowej. Poza wspomnianymi zniszczeniami budynków mieszkalnych, na skutek tych ostrzałów została ranna 63-letnia W.I. Tubol oraz uszkodzono jeszcze jeden budynek znajdujący się przy ulicy Górnej nr. 21.

Na tym odcinku frontu jeszcze doszło do trzech ostrzałów: pierwszy w godzinach, od 16:45 do 17:10, prowadzony był przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (50 granatów) z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje. Naatępny ostrzał prowadzono w godzinach, od 20:30 do 21:00, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i granatnika SPG-9 (1 granat) z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa. Kolejny zaś, i jednocześnie już ostatni, miał miejsce w godzinach od 22:50 do 23:20, z kierunku Marinki w stronę osiedla Trusowskie na zachodnich obrzeżach Doniecka. Ostrzał prowadzony był przy użyciu AGS-17 (10 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze wystrzelili na terytorium DRL 105 pocisków, wobec 36 z dnia poprzedniego, jednocześnie 7 razy naruszając warunki rozejmu „chlebnego”.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, sytuacja w odniesieniu do dnia poprzedniego nie uległa zmianie, i nadal było tam względnie spokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze, przy użyciu różnego typu granatników i broni maszynowej, dwa razy ostrzelali rejon Sławianoserbska i Żiełoboka.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення на 07:00 17 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 16 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 19 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Російські окупаційні війська проявляли активність на окремих напрямках і вели вогонь по захисниках Кримського, Світлодарська, Авдіївки, Невельського, Опитного, Мар’їнки, Красногорівки, Водяного, Гнутового, Лебединського, Широкиного. Разом з цим, в районі Гнутового ворог застосував 82-мм міномет, випустивши у бік наших захисників 3 міни. Своїми активними діями противник намагався змусити військовослужбовців Об’єднаних сил відкрити вогонь у відповідь.

Внаслідок ворожого вогню було поранено одного з наших захисників.

За даними розвідки двох окупантів було поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ вогонь відкривати не наважились.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Śnieżnym uczczono pamięć poległych tam mieszkańców, którzy zginęli w 2014 roku na skutek ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

****

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2018r.- 1136 dzień od nowego rozejmu.

  1. Ciag dalszy sprawy dzisiejszego „napadu” na siedzibę Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) które dokonała „grupa tituszek” uzbrojona m.in w torty „Roshen”. O zorganizowanie „ataku” NABU oskarżyło jednego z parlamentarzystów oraz „bliskiego krewnego szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa” (dokąłdnie ma chodzić o jego syna), którzy mieli ich „zwerbować za pieniądze” (podobno są na to dowody), dodatkowo podczas całego zajścia „wyjątkowo biernie” mieli zachowywać sie znajdujący się w poblizu policjanci. ‚Atak” miał być prawdopodobnie zemstą na NABU za prowadzone przez nie śledztwo właśnie przeciwko Awakowowi juniorowi w sprawie „przewał” jakich dokonał przy sprzedaży plecaków MSW Ukrainy którym kieruje jego ojciec (sprawe niedawno umorzono, czego się zresztą można było spodziewać);
    https://strana.ua/news/151861-nabu-obvinili-mitinh-pod-stenami-bjuro-v-prodazhnosti.html

    Polubione przez 4 ludzi

  2. ‚Bank Światowy” dokonał tymczasem ‚odkrycia”, czyli że na Ukrainie jest więcej ludzi żyjących w ubóstwie niż 5 lat temu (w czasach „tyranii” Janukowycza). Według danych opublikowanych przez BŚ wynika że w 2014 r. 15% ludności Ukrainy żyło poniżej granicy ubóstwa, a obecnie jest to już 25%. Co jeszcze ciekawsze BŚ miało stwierdzić że „potencjał gospodarczy Ukrainy jest wyższy niż w takich krajach jak Polska, Rumunia, Gruzja, Indonezja” m.in na położenie geograficzne „na skrzyżowaniu” pomiedzy Europą i Azja oraz żyzne gleby. Przypomniano także że BŚ „inwestuje” na Ukrainie więcej niż w innych krajach, ale władze w Kijowie maja problemy z wykorzystaniem pieniędzy przekazanych przez BŚ [a raczej je rozkradają];
    https://korrespondent.net/business/economics/3991039-bednykh-v-ukrayne-bolshe-chem-piat-let-nazad-vb

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.