Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2018r.- 1137 dzień od nowego rozejmu.


Jak zapowiedział na początku lipca tego roku ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman, jego rząd ma ambicję osiągnąć do roku 2020 niezależność w zakresie produkcji i zużycia gazu ziemnego przez Ukrainę.

Aby tego dokonać wystarczy, wg. Hrojsmana, tylko zmniejszyć poziom konsumpcji gazu na Ukrainie i jednocześnie zwiększyć jego wydobycie.

Plan jak widać genialny w swej prostocie, ale jak tego dokonać?

Jak na razie musimy się tylko oprzeć na słowach ukraińskiego prezydenta i cierpliwie czekać do mitycznego 2020 roku, aby stwierdzić, czy nie była to kolejna jego blaga:

„Nasze zadanie – do 2020 roku wydobywać 20 mld metrów sześciennych. Chociaż w ubiegłym roku konsumowaliśmy 33 mld. Dlatego też istnieje jeszcze kwestia prywatnych firm wydobywających gaz oraz kroki w stronę zwiększenia efektywności energetycznej. Powinniśmy produkować tyle gazu, ile konsumujemy. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: musimy więcej wydobywać i mniej konsumować. Mamy niemałe szanse stać się niezależni energetycznie do 2020 roku”– powiedział ukraiński premier.

Hrojsman wypowiedział się także na temat sposobów zmniejszenia konsumpcji gazu na Ukrainie:

„Już teraz poważnie zmniejszamy poziom konsumpcji gazu, ale wciąż musimy jeszcze przejść długą drogę. Mam nadzieję, że jesienią uruchomimy zupełnie nowy mechanizm – Państwowy Fundusz Efektywności Energetycznej. Będzie to instrument pozwalający na systematyczną modernizację w sektorze bytowym”– podkreślił Hrojsman.

Wcześniej ukraiński premier mówił o planowanym wzroście wydobycia do 2020 roku do poziomu 27 mld metrów sześciennych oraz nawet o możliwości rozpoczęcia eksportu surowca.

Natomiast obecnie, po ujawnieniu przez Hrojsmana planu osiągnięcia do 2020 roku niezależności energetycznej Ukrainy w zakresie produkcji gazu, nie wyjaśnił w jaki sposób to zwiększenie wydobycia gazu chce osiągnąć.

Jak sądzę słowa jego są zasłoną dymną mającą złagodzić ostre napięcia społeczne wynikające z ciągłych podwyżek cen gazu na Ukrainie oraz ograniczania jego zużycia, co przyczynia się do zapaści gospodarczej i warunków życia.

Tak więc po raz kolejny tworzy się nierealną wizję, która jest tylko grą propagandową, a realne życie płynie obok.

Zresztą w świetle tego, że Ukraina może być pozbawiona dostaw gazu z Rosji, właśnie od 2020 roku, tworzenie takich złudnych nadziej ma na celu również uspokojenia opinii publicznej, przed spodziewanym krachem.

Jedyną realną nadzieją dla Ukrainy, może być tylko (oczywiście o ile również jest to możliwe) zapowiadane przez amerykańskiego prezydenta po szczycie w Helsinkach, doprowadzenie do podjęcia na terenie Europy Środkowo-Wschodniej konkurencji na rynku gazu przez USA z Rosją. Co jest możliwe dzięki wciąż rosnącym możliwościom dostarczania gazu skroplonego za ocean. Jednak na koniec swego wywodu na ten temat Trump w Helsinkach stwierdził nawet, że USA będą „konkurować z sukcesem”, ale jednocześnie widzi on pewną przewagę lokalną Rosjan.

W ten wątek wypowiedzi Trumpa włączył się rosyjski prezydent zaznaczając, że „jest świadomy postawy Trumpa w sektorze ropy i gazu”, ale jednocześnie podkreślił, że Rosja i USA to w tym segmencie „wiodącymi potęgami”, które będą współpracować przy „regulacji rynku”. Zdaniem prezydenta Rosji, obie strony nie są zainteresowane ani zbytnim obniżaniem cen, ani przesadnym podwyższaniem. Pomimo to „mamy miejsce do współpracy”– podkreślił rosyjski przywódca.

Władymir Putin odniósł się też do obecnie bardzo istotnego tematu budowy gazociągu „Nord Stream 2”:

„Prezydent Trump wyraził swoje obawy wobec zaprzestania tranzytu przez Ukrainę, ale zapewniłem go, że jesteśmy gotowi utrzymać ten tranzyt, mało tego, jesteśmy gotowi przedłużyć go, jeśli spółki (chodzi tu o ukraiński „UkrTransGaz” i rosyjski „Gazprom”) dojdą do porozumienia w Sztokholmie”.

Jak widzimy, Putin zadeklarował, że Rosja jest gotowa utrzymać tranzyt swego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej, ale pod jednym warunkiem, że ukraiński „UkrTransGaz” i rosyjski „Gazprom” dojdą do porozumienia w Sztokholmie.

A czy dojdą, to się okaże za jakiś czas. Tak więc, jakby na to wszystko nie patrzeć Ukraina na gazie musi stracić w stosunku do tego co jej Rosja oferowała przed dokonanym w Kijowie zamachowi stanu w lutym 2014 roku. I żadne, wzt. zaklęcia Hrojsmana o mitycznej samowystarczalności Ukrainy w gaz, tej sytuacji nie zmienią.

Ale gdyby założyć, że jego wizje się sprawdziły, to największym przegranym tej sytuacji byłaby Polska, która dziesiątki miliardów euro już zainwestowała w infrastrukturę gazu LNG, a jednym z jego największych odbiorców miała być właśnie Ukraina.

Tak czy inaczej, biznes z tym i innymi krajami sąsiednimi przejdzie nam koło nosa, a my sami pozostawieni zostaniemy z bardzo drogim amerykańskim i norweskim gazem oraz szalenie drogim w utrzymaniu gazoportem i w nie w pełni wykorzystywanymi mocami przesyłu sieci gazowych. W ten sposób zaprzepaszczone zostaną przez rząd PiS szanse Polski na realne konkurowanie z gospodarkami krajów starej Unii. Stajemy się pariasami cywilizowanej części Europy.

A może właśnie o to chodziło, i tylko plan tego jest konsekwentnie- krok po kroku wcielany w życie?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionego dnia i wczesnych godzin nocnych, sytuacja na donieckim odcinku frontu generalnie nie uległa zmianie.

I tak, odnotowano w tym czasie sześć ostrzałów, z których pierwszy miał miejsce w godzinach, od 07:25 do 08:00, i przeprowadzony został przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 pocisków)z kierunku wsi Niebielskoje w stronę terenu otaczającego kopalnię im. „Abakumowa”, na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Do kolejny pięciu ostrzałów (od 18:30 do 18:50, od 19:32 do 20:00, od 22:25 do 22:45, od 22:25 do 23:00 i od 22:55 do 23:20)) doszło w rejonie miejscowości Dokuczajewsk. Tam to, z kierunku Nowotroiczkoje ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny) oraz granatnika RPG-7 (3 granaty, a także opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (45 pocisków) przeprowadzili ostrzał, w wyniku którego dwa domy wielorodzinne zostały uszkodzone: przy ulicy Watutina nr. 9 m. 16 (wybite szyby w oknach) i Centralnej nr. 93 m. 49 (również wybite szyby w oknach). Oraz w rejonie Komiternowa, pierwszy z kierunku Talakowki, z drugi ze strony wsi Wodjanoje. Łącznie spadły tam 4 miny kaliber 120 mm oraz 11 granatów SPG- i 29 granatów AGS-17.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium DRL 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego spadło tam 109 pocisków, wobec 105 z dnia poprzedniego. Poza wspomnianymi wyżej miejscowościami ostrzelane też zostały okolice Komiternowa na południowym odcinku tego frontu.

Jednocześnie, na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym sytuacje nieznacznie się pogorszyła, gdzie ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz różnego typu granatników: SPG-9 (9 granatów, ROG-7 (11 granatów) i RP-25 (10 granatów) oraz broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki obecnie obowiązującego rozejmu „chlebnego”. Ostrzał prowadzony był w rejonie Prisziba, Żiełoboka i Kalinowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 18 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 17 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 21 раз відкривав вогонь по позиціях наших військ. Важке озброєння не застосовувалось.

Російські окупаційні війська проявляли активність на всіх напрямках і вели прицільний вогонь по захисниках Кримського, Оріхового, Новолуганського, Залізного, Авдіївки, Кам’янки, Пісків, Водяного, Гнутового, Широкиного, Талаківки та Пищевика. Вчора, внаслідок ворожого вогню один наш захисник загинув, двоє отримали поранення.

Своїми активними діями противник намагався змусити військовослужбовців Об’єднаних сил відкрити вогонь у відповідь.

За даними розвідки трьох окупантів було знищено і трьох поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 7 разів обстріляли позиції українських захисників біля Троїцького, Світлодарська, Луганського, Авдіївки, Водяного та Лебединського. Тричі ворог застосував 82-мм міномети.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

UPA-incy:

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2018r.- 1137 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, US Donald w swojej ulubionej „taktyce”, czyli w „ściemnianiu” (polska wersja ‚Nie chcem, ale muszem”). Czyli wczoraj „uległ” i przyznał że „wierzy służbom USA że Rosja ingerowała w wybory prezydenckie”,ale…nie tak żeby to wpłynęło na ich wynik czyli jego wybór;
  >https://twitter.com/axios/status/1019295057529229313
  A dzisiaj „kontratakuje” oskarżając „fake media” o to że dyskredytują „wielki sukces” jakim był „szczyt” w Helsinkach;
  >https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1019376680572456960

  Polubione przez 5 ludzi

 2. A tymczasem na Ukrainie, „wesoły autobus” w Czernomorsku (obwód odeski), czyli „dyskusja” „ukrodżentelmena” i „ukrolejdi’ w tzw. marszrutce;
  https://korrespondent.net/ukraine/3991147-pod-odessoi-v-marshrutke-yzbyly-zhenschynu-na-hlazakh-u-passazhyrov
  Do 84 osób (głownie dzieci) wzrosła liczba ofiar zatrucia pokarmowego w ośrodku wypoczynkowym pod „wyzwolonym” Słowiańskiem (obwód doniecki pod kontrola Kijowa);
  https://korrespondent.net/ukraine/3991120-otravlenye-pod-slavianskom-v-bolnytse-84-cheloveka

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciag dalszy sprawy wczorajszych rozrób pod i w siedzibie Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) w Kijowie. „Głebokie zaniepokojenie” całą sprawą wyraziła sama Ambasada USA w Kijowie. Dla przypomnienia, NABu o zorganizowanie rozrób oskarżyło m.in „bliskiego krewnego szefa MSW Ukrainy Awakowa”, czyli jego syna, w zemście za prowadzone przez NABU przeciwko niemu sledztwo w sprawie wyłudzenia państwowych pieniędzy, obecnie umorzone;
  https://strana.ua/news/151889-v-posolstve-ssha-hluboko-obespokoeny-napadeniem-na-shabunina-i-ofis-nabu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I jeszcze jedna kontynuacja, czyli sprawy skandalu z przyznaniem sobie „premii” za ‚zwycięstwo” (którego jeszcze nie ma) w sporze sądowym z rosyjskim „Gazpromem”, przez zarząd ukraińskiego „Naftohazu” (zdążyli sobie „przyznać” ponad 20 mln dolarów). Premier Ukrainy Hrojsman zarządził by wprowadzono zakaz przyznawania sobie „premii” przez urzędników państwowych kompanii;
  https://fakty.ictv.ua/ru/ukraine/20180718-niyakyh-premij-kabmin-zaboronyv-vyplatu-bonusiv-u-derzhkompaniyah/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Miało być „wielkie zjednoczenie” cerkwi prawosławnych na Ukrainie (oczywiście pod egidą władz w Kijowie), a tymczasem jest wielki skandal. Na uroczystości z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej w Kijowie, nie pojawi się oficjalna delegacja Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, powodem tego ma być „kradzież” jakiej miał dopuścić sie Poroszenko. Według ukromediów podczas swojej wizyty w Turcji, Poroszenko miał przekazać patriarsze Konstantynopola 25 mln dolarów zebranych przez „wiernych Ukrainy” na rzecz „zjednoczenia cerkwi na Ukrainie”. Jak się jednak okazało patriarcha otrzymał tylko 10 mln dolarów, a pozostałe 15 mln zostały prawdopodobnie „przytulone” przez samego Poroszenkę…
  https://times.com.ua/News/92020/varfolomey-iz-za-postupka-poroshenko-otmenil-uchastie-delegacii-fanara-v-prazdnovanii-1030-letiya-kreshcheniya-rusi

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Koniec przetrzymywania na Ukrainie członków załogi statku rybackiego „Nord” z Krymu? Dla przypomnienia „Nord” został uprowadzony przez ukraińskich pograniczników pod zarzutem nielegalnych połowów (bez wymaganych pozwoleń), choć początkowo w ukromediach chwalono się że „zdobyto okręt agresora”. Przedstawicielka ukraińskiej prokuratury poinformowała że członkowie załogi „Nord” mogą bez problemu opuścić terytorium Ukrainy. Jak można się domyśleć na decyzję Ukrainy miały wpływ działania podjęte na Morzu Azowskim przez stronę rosyjską, czyli „wzmożone kontrole statków płynących do ukraińskich portów”;
  https://ria.ru/world/20180718/1524882203.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Znani rosyjscy prankerzy ‚Wowan” i „Leksus” znowu „zaatakowali”, tym razem szefa KE Junckera oraz szefową „europejskiej dyplomacji” Mogherini. Do szefa KE zadzwonili przedstawiając się jako „premier Armenii”. W trakcie rozmowy telefonicznej mieli z Junckerem „omówić sytuację międzynarodową na świecie” oraz zaprosili Junckera na…szaszłyki do stolicy Armenii 🙂 Z kolei szef KE miał sie żalić na US Donalda któremu „nieustannie trzeba wyjaśniać, jak działa świat”;
  https://ria.ru/world/20180718/1524839163.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. W temacie problemów z woda na Ukrainie, w związku z wstrzymaniem przez jedyne ukraińskie przedsiębiorstwo ‚DnieprAzot” chloru do uzdatniania wody, w ukromediach pojawiła się mapka. Na zielono zaznaczono obwody gdzie nie będzie problemów z wodą, na żółto problemy zaczną sie w sierpniu, a na czerwono już w lipcu;
  https://24tv.ua/ru/goroda_ukrainy_ostanutsja_bez_pitevoj_vody_spisok_gorodov_gde_zakonchitsja_voda_n1000795

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Tymczasem przed władzami w Kijowie nowe problemy. Z oficjalnym apelem do nich zwrócili sie przedstawiciele największych ukraińskich organizacji branży przemysłowej, budowlanej i energetycznej którzy ostrzegają że Ukrainie może grozić wstrzymanie produkcji przemysłowej (i energetycznej) w związku z tym że „nie wyrabiają się” z transportem ukraińskie koleje państwowe. Powodem takie stanu rzeczy jest jak sie okazuje to ze ukraińskie koleje mają „deficyt” lokomotyw, na dzień dzisiejszy ma brakować od 100 do 150 lokomotyw, przez co unieruchomionych zostało 2 tysiące wagonów. Jak można sie domyślać taka sytuacja powoduje że ukraińskie zakłady przemysłowe nie sa w stanie wywozić swojej produkcji oraz nie otrzymują potrzebnych surowców;
  https://112.ua/ekonomika/promyshlenniki-i-energetiki-prosyat-groysmana-obratit-vnimanie-na-krizis-zhd-perevozok-454417.html
  Ps. Cokolwiek o Balczunie nie napisać, to za jego „rządów” takich „jaj” tam nie było…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. „Haniebna zdrada”, czy po prostu Kobolew i jego „ekipa” (z zarządu ‚Naftokazu”) uznali ze zarobili już ile im trzeba? Szef ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Andrij Kobolew stwierdził, że jego firma jest gotowa rozważyć zawarcie polubownego porozumienia w sporze przed międzynarodowym arbitrażem z rosyjskim „Gazpromem”. Wcześniej szef rosyjskiego ‚Gazpromu” Miller miał powiedzieć po odbytych w Berlinie trójstronnych rozmowach (UE, Rosja, Ukraina) w sprawie przyszłosci „tranzytu” gazu z Rosji przez Ukrainę, że dotyczyły one również kwestii polubownego zakończenia sporu, ale nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji;
  https://ria.ru/economy/20180718/1524886840.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Wlk. Brytanii, gdzie w sprawie ‚zatruć” gazem ‚Nowiczok” pojawiają sie coraz dziwniejsze „njusy”. Brytyjski „Daily Mail” informuje, powołując się na informacje od członków najbliższej rodziny, że zmarła w Amesbury kobieta, podobno na skutek użycia ‚Nowiczoka”, a u w której mieszkaniu miano znaleźć „buteleczkę z Nowiczokiem”, myśląc że to perfumy (!) Podobno ową „buteleczkę z Nowiczokiem” kobieta (oraz jej partner który również miał się „zatruć”, ale już „ozdrowiał’) miała znaleźć w jednym z miejskich parków;
  https://ria.ru/world/20180718/1524832632.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Ukraińskie koleje państwowe zwolniły maszynistę i jego pomocnika którzy w obwodzie mikołajowskim rozjechali kobietę, a następnie próbowali ukryć jej zwłoki. Na szczęście normalnością wykazał sie dyżurny z pobliskiej stacji kolejowej który o wszystkim zawiadomił policje;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1742060-mashinistiv-poyizda-yakiy-na-smert-zbiv-zhinku-u-mikolayivskiy-oblasti-zvilnili

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.