Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2018r.- 1140 dzień od nowego rozejmu.


Rząd PiS kolejny już raz łamie wcześniej wypracowane zasady ze szkodą dla interesów Polski. Natomiast polityka ta świetnie wpisuje się w pogłębianiu naszej wasalnej pozycji wobec światowego hegemona.

Tym razem chodzi o „zmianę formuły i przyśpieszenie programu ‚Homar'”– oczywiście pretekstem do tego ma być mityczne zagrożenie agresją dokonaną na nasz kraj przez podstępnego wroga ze Wschodu.

Jak uzasadniono, w komunikacie biura prasowego MON, decyzja podjęta przez szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka, ma na „celu przyspieszenia dostawy dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR”.

W związku z tym, jak napisano dalej w komunikacie biura prasowego MON, „Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zakończyć postępowanie prowadzone według przyjętej w 2015 roku procedury i natychmiast rozpocząć negocjacje z amerykańską stroną rządową.

Determinacja kierownictwa PiS jest tak wielka w zakresie realizacji niespełnionego jak dotąd planu modernizacji polskiej armii, że jeszcze w tym tygodniu do USA udaje się delegacja MON pod kierunkiem wiceministra Sebastiana Chwałka. Oczywiście ten „sukces” potrzebny jest PiS-owi po to, aby stanowił on jakiś tam atut propagandowy przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Zaś realna miara tego „sukcesu”, jeśli oczywiście umowa na zakup „Homarów” zostanie podpisana, jest dokładnie taki sam jak rozmowy- podczas ostatniego szczytu NATO- Dudy z amerykańskim prezydentem 🙂

W efekcie tej przyśpieszonej próby zakupu dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych „Homar”, PiS złamał zasady, które mu przyświecały w zakresie dbania o polski interes narodowy, i które to w oczach Polaków miał odróżniać tą formację polityczną od „złodziejskiej PO”. Chodzi o to, że przyśpieszenie zakupu „Homarów”, które dziwnie się składa ma miejsce tuż przed wyborami na poziomie samorządowym, jest możliwe (i zawsze oczywiście było) dzięki rezygnacji z programu offsetowego, jakim zakup ten był obwarowany. Podobnie zresztą sprawa wyglądała z zakupem helikopterów „Caracal”, który wg. PiS za słabo uwzględniał udział polskiego przemysłu zbrojnego, co było pretekstem do zerwania finalizowanej już umowy ich zakupu. Tak więc wtedy offset wg. kierownictwa (prezesa Kaczyńskiego) PiS był za mały, ale dziś te samo kierownictwo uznało, że w przypadku zakupu „Homarów”, offset już polskiemu przemysłowi nie jest potrzebny.

No i oczywiście usiłuje, PiS-owska totalitarna propaganda, wmówić nam, że jest to kolejny sukces tego rządu.

Tym sposobem, aby uniknąć spornych kwestii w negocjacjach dotyczących pozyskania systemu „Homar”, które dotyczyły przede wszystkim wartości kontaktu oraz transferów kluczowych technologii objętych ścisłą reglamentacją ze strony amerykańskiego rządu, po prostu ten problem usunięto.

W efekcie uproszczenie przez MON procedury negocjacyjnej w istotny sposób ograniczają zakres udziału w tym programie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Ten kolejny przykład dowodzi, jak na prawdę wygląda praktyka rządzenia przez PiS, a która to podporządkowana jest nie dobru Polski, ale wyłącznie interesom partyjnym (a w zasadzie służą prywacie liderów PiS) tej formacji politycznej, czyli utrzymania się jak najdłużej przy władzy. Koszty państwa, utrata prestiżu na arenie międzynarodowej, czy też łamanie i naginanie prawa na swoją korzyść, ich po prostu nie obchodzą. Celem w samym sobie jest władza i płynące z niej profity.

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/zmiana-formuly-i-przyspieszenie-programu-homar-x2018-07-20/,

https://www.defence24.pl/zmiana-procedury-programu-homar-ruszaja-negocjacje-w-sprawie-systemu-himars-komentarz,

http://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/180719642-Gen-Roman-Polko-Polska-armia-jest-silna-tylko-na-papierze.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, 7 razy ostrzeliwali terytorium DRL.

Pierwszy ostrzał miała miejsce o godzinie 10:00, kiedy to z kierunku północnych obrzeży Zajcewa zostały ostrzelane przy użyciu czołgu i moździerza 82 mm, jego południowa część. W efekcie został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Polietajewa nr 149 oraz kilka pocisków kaliber 125 mm spadło na podwórza domów przy tej samej ulicy pod numerem 147 i 145.

Do następnych ostrzałów doszło w późnych godzinach wieczornych (od 19:40) do wczesnych godzin nocnych (do 21:45), z czego najbardziej szkodliwy był ostrzał o godzinie 20:15, prowadzony z kierunku Nowotriczkoje w stronę przedmieść Dokuczajewska, w wyniku którego zostały uszkodzone dwa domy wielorodzinne, znajdujące się przy ulicy Szczorsa nr. 25 m 14 i Październikowej nr. 6 m. 6.

Wczorajsze nocne ostrzały, choć mało intensywne, były prowadzone na całej długości linii tego frontu. Łącznie na terytorium DRL spadły 134 pociski, głównie małego kalibru, wobec 140 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika RPG-7 (6 granatów) i broni maszynowej, dokonali ostrzału z kierunku Ługańskoje w stronę wsi Kalinowki.

Poniżej raport centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu jaka miała miejsce w ciągu ostatniej doby:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення на 07:00 21 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 20 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 29 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь по захисниках Троїцького, Луганського, Новолуганського, Світлодарська, Авдіївки, Красногорівки, Березового, Мар’їнки, Новомихайлівки, Богданівки, Лебединського, Павлополя, Талаківки, Гнутового, Широкиного та Водяного. Поряд із цим, противник у районі Гнутового застосував 120-мм міномет, а захисників Павлополя обстріляв протитанковими керованими ракетами. В районі Красногорівки зафіксовано роботу ворожої снайперської групи.

Внаслідок активних бойових дій ворога троє захисників України отримали поранення.

Своїми провокативними діями окупанти намагалися змусити військовослужбовців Об’єднаних сил відкрити вогонь у відповідь, щоб у подальшому звинуватити Україну у недотриманні оголошеного перемир’я.

За даними розвідки один окупант загинув та ще одного було поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 3 рази відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського, Причепилівки та Авдіївки. Втрат серед бійців Об’єднаних сил немає.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z powodu wyjazdu w teren poza zasięgiem internetu moja jutrzejsza relacja nie ukaże się. Za co oczywiście bardzo przepraszam.

99 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2018r.- 1140 dzień od nowego rozejmu.

 1. Weekend zbliża się ku końcowi, „generalissimus” Poroszenko ‚wylewa” swe żale, tym razem na „Nord Stream 2”, który według niego ma zagrozić nie tylko Ukrainie ale i państwom UE oraz NATO. bardzo to ciekawe bo takie Niemcy (plus po cichu Francja), głowny zwolennik „NS 2” to właśnie członek UE i NATO, ale o tym Poroszenko chyba „zapomniał’…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3992464-poroshenko-nazval-tsel-severnoho-potoka-2
  ps. Dla błaznów z Kijowa najlepiej by było ze Rosja dawała im gaz za darmo by oni mogli go sprzedawać i na tym zarabiać…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z Bliskiego wschodu, gdzie tzw. Białe hełmy, czyli kolejnych bandytów – prowokatorów z tzw. syryjskiej opozycji „ewakuuje się” (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami) do Jordanii z pomocą…Izraela…
  https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-israel/jordan-takes-in-syrian-white-helmets-evacuated-with-israeli-help-idUSKBN1KC05W
  Ps. Scena ‚krwawego teatrzyku” powoli pustoszeje, a ostatnie „koszmarne kukiełki” które na niej występowały trafiają, miejmy taką nadzieję, do ‚lamusa historii”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ostateczny krach ‚great friendship” jaka onegdaj ogłosił US Donald i francuski „Makaron” w Waszyngtonie, czyli francuski minister finansów Bruno Le Maire ogłosił ze nie bedzie żadnych negocjacji pomiędzy UE a USA dopóki Waszyngton nie cofnie nałożonych na europejskie towary ceł;
  https://www.reuters.com/article/us-g20-argentina-lemaire/frances-le-maire-says-no-u-s-trade-talks-with-metals-tariffs-in-place-idUSKBN1KB0TT

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ciąg dalszy „perypetii” Ukraińców w greckich więzieniach. Jak informują ukromedia w Grecji na 180 lat wiezienia skazano dwóch obywateli Ukrainy, w tym muzyka popularnej na Ukrainie grupy zespołu muzycznego Perkałaba, którzy próbowali na swoim jachcie przemycić do UE 63 tzw. uchodźców (czyli nielegalnych migrantów). Jak zwykle w przypadku gdy Ukrainiec zostanie złapany na przestępstwie, to tłumaczy się ze to nie jego wina, dlatego tez skazani opowiadają ze do przemytu zostali ‚zmuszeni przez tureckich pracodawców”;
  https://korrespondent.net/world/3992515-v-hretsyy-dvukh-ukrayntsev-pryhovoryly-k-180-hodam-tuirmy-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Taka ciekawostka w sprawie informacji jaka przekazał jakiś czas temu sam „generalissimus” Poroszenko, czyli o tym ze Ukraina rozpoczęła produkcję amunicji dla ukraińskich sił zbrojnych zgodną ze „standardami NATO. Okazuje się ze jednym z dwóch zakładów które mają zając się produkcją jest „Kuźnia na Rybałskiej” której właścicielem jest…Poroszenko, warto przy tym przypomnieć że w owym zakładzie są też budowane kutra dla ukraińskiej floty wojennej;
  https://strana.ua/news/151979-v-shostke-i-v-kuzne-na-rybalskom-naladjat-proizvodstvo-boepripasov-po-standartam-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zwolnieniem z policji, zakończyło sie dla jednego z funkcjonariuszy wydziału śledczego ukrainskiej policji w Odessie ujawnienie w swojej elektronicznej deklaracji za rok 2017 że posiada 16 800 000 hrywien i 12 600 dolarów plus ponad 1,5 mln hrywien „u dłużnika” (czyli prawie 700 tys dolarów). Dodatkowo zadeklarował jeszcze własnościowe mieszkanie oraz trzy samochody osobowe, a wszystko to z policyjnej pensji w wysokości 170 tys. rocznie…
  https://strana.ua/news/152481-novosti-odessy-kop-millioner-neozhidanno-podal-v-otstavku.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zgroza w ukraińskim „Hromadske Radio” gdzie w trakcie audycji „na żywo” dodzwonił sie wojskowy z Sił Zbrojnych Republiki Donieckiej i zanim prowadząca spanikowana „wolna ukraińska dziennikarka” wyłączyła zdołał powiedzieć m.in o tym ze nie czuje sie „zdrajcą który walczy przeciwko Ukrainie”, ponieważ to na Ukrainie od 2014 roku rządzą ‚samozwańcy”, którzy obalili prawowite władze;
  https://www.politnavigator.net/voennyjj-dnr-prorvalsya-v-ukrainskijj-ehfir-i-posporil-s-vedushhejj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jak wieszczą socjologowie na Ukrainie wzrasta ryzyko rozruchów politycznych. Część mieszkańców tego nieszczęsnego kraju deklaruje (5%), ze jest gotowa ZBROJNIE uczestniczyć w kolejnym Majdanie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-temperatura-polityczna-w-spoleczenstwie-rosnie-sondaz/
  Komentarz: Zbliżają się wybory-kolejni kandydaci zaostrzają swoją retorykę. Walki o władze mogą niestety wspomóc najgorszy element na Ukrainie. Obecnie rządząca grupkę ( dekret o stanie wojennym i przedłużenie czasu ich rządów) lub neobanderowców (siłowe przejecie władzy).
  Nie ważne jednak która z tych grup wygrałaby rywalizacje-zwycięzca i tak doprowadziłby Ukrainę do upadku.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Nie tylko Sumerowie jak sie okazuje 🙂 Znana ultrabanderówa z partii „Swoboda” (zreszta była działaczka KPZR) Iryna Farion ‚wypomniała” Chorwatom ze „zapominają” o swoich „bratuszkach”, czyli Ukraińców. Według Farion Chorwaci mieli wywędrować w VI wieku z ‚zachodniej Ukrainy”, a tak w ogóle to sama nazwa „Chorwacja/Chorwaci” wywodzić się ma od jednego z legendarnych założycieli Kijowa Chorywa…
  https://ria.ru/world/20180722/1525094906.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Choryw

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejne SKRETYNIENIE w mediomatołach, czyli okazuje się że Donbas „dziczeje”, Okazuje się ze największym problemem nie są tam walki, a m.in wilki które w nocy napadają na cielaki pod Mariupolem…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ludzie-zabijaja-sie-w-wojnie-na-ukrainie-ale-za-to-przyroda-rozkwita/zetm6kn
  Tak na marginesie zdjęcie „przewodnie” nie przedstawia żadnego Mariupola, a leżące w jego pobliżu Szyrokino, dawny kurort nad Morzem Azowskim, kontrolowane zreszta przez Kijów…
  http://shock.spb.ru/shirokino-foto-sejchas.html
  Ps. A ludzie czytają takie głupoty i to pomimo że mogą sobie bez problemu poszperać w internecie i poszukać jak tam jest naprawdę…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kącik kolejowy.
  Lokomotywy, które buduje dla Ukrainy General Eleсtric w fabryce w Pensylwanii (USA), będą nosić nazwę „Tryzub”. Trzydzieści maszyn ma trafić do Ukrainy już w tym roku.
  https://www.uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/478453/
  Komentarz: w opisie nowych ukraińskich lokomotyw brakuje informacji o cenie za jaką zostały zakupione. A ma być to kwota 1 MILIARDA dolarów. W jaki sposób znajdzie na takie wydatki fundusze firma borykająca się z ciężka sytuacja finansową nie podano.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukroomedia o skandalu w prawosławnym klasztorze w Kijowie Ławra Peczerska, siedzibie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, Gdzie z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej przygotowano wystawę, a niej znalazły się zdjęcia z…Prezydentem Rosji…
  https://replyua.net/news/103173-ko-dnyu-krescheniya-rusi-v-kievo-pecherskoy-lavre-organizovali-vystavku-s-fotografiyami-putina.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. z kresów

  Tematem audycji Radia Lwów była m.in. kwestia Kart Polaka i coraz częstsze sytuacje, gdy ich posiadacze nie czują się Polakami.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-radiu-lwow-o-problemach-z-karta-polaka/
  Dopiero teraz się ocknęli? Temat był niezagaszany przez środowiska kresowe od 2014 roku. Ba najbardziej jaskrawym przykładem było pozowanie z czerwono-czarna szmata w Przemyślu grupie studentów z Ukrainy-większość z nich miała Kartę Polaka.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Premie dla rady nadzorczej Naftohazu to przy tym pikuś.
  Jak dowiedzieli się dziennikarze śledczy na Ukrainie, całkowity koszt pomocy prawnej wydanej na ZAGRANICZNYCH adwokatów jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zapłaci za ochronę Ukrainy w międzynarodowych sądach prawnikom to blisko 200 mln dolarów (196,8 mln dolarów )
  https://wschodnik.pl/biznes/item/17762-ukraina-zaplaci-zagranicznym-prawnikom-prawie-200-mln-dolarow-za-ochrone-panstwa-w-miedzynarodowych-sadach.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. „Haniebna zdrada”? Ukraiński bokser Ołeksandr Usik który zwyciężył w Moskwie rosyjskiego boksera Murata Gassijewa, co wywołało na Ukrainie taką euforię że nawet premier Ukrainy zaproponował by nadać mu tytuł „Bohatera Ukrainy”;
  http://www.ntv.ru/novosti/2050561/
  Zamiast powrócić na „ojczystą’ Ukrainę by tam świętować „zwycięstwo nad agresorem”, zapowiedział ze wraca na”okupowany” (wg Kijowa) Krym by spotkać się tam z mieszkającymi tam najbliższymi (zona oraz dziecmi)…
  https://strana.ua/news/152496-usik-planiruet-ekhat-v-krym-posle-boja-s-hassievym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. W obwodzie odeskim z jednego z prywatnych „zooparków” zbiegło…9 małp, ktore już od tygodnia „dręczą” miejscowych działkowców okradając należące do nich ogrody. Zdesperowani działkowcy skarżą się że nikt, z policją na czele, nie reaguje na ich prośby o pomoc (zdjęcia w linku). Co gorsze, ludzie ostrzegają że w „zooparku” z którego zbiegły małpy, jest jeszcze anakonda oraz krokodyl…
  https://strana.ua/news/152500-pod-odessoj-sady-dachnikov-hrabjat-sbezhavshie-iz-zooparka-obezjany-.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.