Wojna domowa na Ukrainie 25.07.2018r.- 1144 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (24 lipca) w Berlinie doszło do niezapowiadanego wcześniej spotkania kanclerz Angeli Merkel z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Zastępca rzecznika rządu Ulrike Demmer potwierdziła, że w spotkaniu uczestniczyła niemiecka kanclerz, szef rosyjskiej dyplomacji, federalny mister spraw zagranicznych Heiko Maas oraz szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow.

Rzecznik prasowa niemieckiego rządu Ulrike Demmer poinformowała, że tematem rozmów była „sytuacja na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii”, a także „poruszono również kwestię konfliktu na Ukrainie”. Mogło tu chodzić o poruszenie kwestii warunków rozmieszczenia sił pokojowych ONZ w Donbasie. Czego nie daje się uzgodnić, ze względu na opór Kijowa, od samego początku powstania tej inicjatywy.

MSZ Rosji podało, że Ławrow i Gierasimow omówili z Merkel „zadania związane z przygotowaniem warunków do powrotu uchodźców z Syrii i z postępem procesu uregulowania politycznego”. Prócz tego rosyjskie MSZ, przekazało, że strony omówiły „trwające prace w ramach formatu normandzkiego, dotyczące realizacji porozumień mińskich”, których celem jest uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Przy okazji wczorajszego spotkania, warto zwrócić uwagę na to, że Ławrow i Gierasimow dzień wcześniej, w poniedziałek 23 lipca, złożyli również niezapowiadaną wizytę w Izraelu, gdzie z premierem Benjaminem Netanjahu rozmawiali o konflikcie w Syrii.

Po spotkaniu tym, premier Izraela Benjamin Netanjahu, powiedział, że doszło do niego z inicjatywy prezydenta Rosji, i poruszano na nim problem sytuacji jaka ma miejsce ostatnio w Syrii, gdzie siły rządowe przejmują praktycznie kontrolę nad całością terytorium kraju. Ławrow miał powiedzieć izraelskiemu premierowi, że Moskwa wraz z Teheranem popierają rząd pod przywództwem Baszara Al-Assada w Syrii

Jednocześnie Izrael surowo odrzucił wszelką irańską obecność wojskową w pobliżu swojej granicy. Według źródeł izraelskich podczas rozmowy w Izraelu strona rosyjska zaproponowała, że ​​rozmieszczone zostaną wojska irańskie w Syrii w odległości stu kilometrów od granicy z okupowanymi przez Izrael wzgórzami Golan.

Jak widać, właśnie trwają ostatnie rozmowy i uzgodnienia na temat przyjęcia nowego porządku światowego po zakończonym zwycięsko przez siły rządowe konflikcie w Syrii oraz zagwarantowania czasowego status quo w republikach donieckich, do czasu wdrożenia pełnej mapy drogowej porozumień mińskich.

To jest to nowe rozdanie w światowej polityce po ostatnim szczycie Trump-Putin.

A co z Polską?

Niestety znowu zaliczyliśmy kopa dzięki naszym niewydarzonym elitom politycznym 😦

Na zakończenie dodam jeszcze, że wczoraj (24 lipiec0 rozpoczęła się w Mińsku kolejna runda negocjacji na poziomie grup roboczych. Tematami dyskusji były: kwestia wymiany osób przetrzymywanych w charakterze jeńców wojennych lub aresztowanych z powodów politycznych przez obie strony konfliktu, przywrócenie wypłat emerytur i należnych zasiłków dla ludności republik donbaskich przez władze centralne, sprawa wprowadzenia amnestii oraz mechanizmu wprowadzenia specjalnego statusu dla Donbasu. W dniu dzisiejszym od godziny 15:00 czasu lokalnego spotkanie będzie kontynuowane.

http://www.tagesschau.de/ausland/merkel-lawrow-101.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, w rym wydarzeń światowej polityki, na donieckim odcinku frontu sytuacja zaczyna ponownie się uspokajać. Chyba ukraińska junta zaczęła sobie uświadamiać brutalny fakt, którego przez ostatnie trzy lata usiłowała nie dostrzegać, że już przegrała wszystko. A więc zapewne niedługo będziemy świadkami pośpiesznej ewakuacji.

I tak, do ostrzałów doszło dopiero od późnych godzin wieczornych (od 19:20), a zakończyły się one na długo przed północą (22:22).

Wszystkie pięć incydentów zbrojnych, których dopuścili się ukraińscy bojcy miało miejsce na południowym odcinku frontu, z tego dwa w rejonie Dokuczajewska, a trzy na wschód od Mariupola. Podczas tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 11 min kaliber 120 mm, 11 granatów SPG-9 i 1 granat RPG-7 oraz 22 pociski wystrzelone z wozów bojowych BMP-2. W rezultacie tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne znajdujące się w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 22 i Zwycięstwa nr. 38.

Poza tym ponownie z broni maszynowej ostrzeliwano teren donieckiej stacji uzdatniania wody. Ostrzał ten nie spowodował żadnych strat poza wymuszonym przerwaniem prac przez ekipę obsługi.

W sumie na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunku rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 66 pocisków, w odniesieniu do 78 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym, sytuacja pogorszyła się, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz różnego typu granatników i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były w rejonie wsi: Mariewki i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення на 07:00 25 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 24 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 33 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 3 рази із важкого озброєння, яке заборонене Мінськими домовленостями.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь по захисниках Кримського, Золотого, Луганського, Південного, Новгородського, Залізного, Авдіївки, Мар’їнки, Опитного, Пісків, Новотроїцького, Водяного, Павлополя, Талаківки, Лебединського та Широкиного. Разом з цим, окупанти поблизу Водяного застосували міномет калібром 120 мм, захисників Новотроїцького обстріляли із артилерійських систем калібром 122 мм, а у бік Лебединського летіли 122-мм артилерійські снаряди, 120-мм та 82-мм міни.

За минулу добу втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

За даними розвідки один окупант отримав поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ два рази відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Луганського та Південного.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.07.2018r.- 1144 dzień od nowego rozejmu.

 1. UKRODEGRENGOLADA ciąg dalszy, czyli w trakcie trwajacego na Ukrainie procesu degeneratów i zboczeńców z tzw. Roty Specjalnego Przeznaczenia MSW Ukrainy „Tornado” (na poczatku istniejącej jako tzw. batalion ochotniczy „Szachtiorsk”) zeznajacy w tej sparwie były „naczelnik sztabu” tzw. baonu ochotniczego Walentin Licholit przyznał ze obecnie w ukraińskich więzieniach przebywa 8200 „weteranów ATO” (!), a jeszcze około 20 tysiecy z nich (!!) jest podejrzanych o popełnienie różnych przestępstw lub wykroczeń. Dodał także że to wszystko do „dzieło Putina” który „wyniszcza weteranów ATO” poprzez Naczelnego Prokuratora Wojskowego Ukrainy Matiosa…
  http://rusvesna.su/news/1532420115
  Ps. I z takim „elementem” się „kumplowała” (i chlała) m.in posłanka Sejmu RP Gosiewska…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie jak jeżdżą Ukraincy, koszmarny wypadek w Kijowie, gdzie kierujacy ‚Hummerem” potrącił na przejściu dla pieszych 9 – letnią dziewczynkę. Nastepnie wlókł ją jeszcze 50 metrów, wszystko to działo się na oczach jej matki, po czym zerwał tablice rejestracyjne i próbował uciec z miejsca wypadku. Został jednak złapany przez policjantów oraz dzięki pomocy innych kierowców. Niestety dziecko zmarło w wyniku obrażeń jakich doznało. Warto dodać że w trakcie zatrzymania „mażor”, czyli synalek bogatych i wpływowych rodziców, zachowywał się agresywnie i wyzywajaco;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3993444-v-kyeve-vodytel-Hummer-nasmert-sbyl-devochku
  https://strana.ua/news/152867-kirill-ostrovskij-chto-izvestno-o-mazhore-ubivshem-rebenka-v-dtp-kiev.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Jak informują ukromedia jedyny zakład na Ukrainie, który produkuje ciekły chlor do dezynfekcji wody „DnieprAzot” (nalezy do oligarchy Kołomojskiego) wznowił produkcję i wysłał pierwszą partię swojego produktu do Charkowa, ale problemy nie zostały rozwiązane bo zakład pracuje tylko na 10 % swoich możliwości. Z kolei w Kijowie wciąż protestują pracownicy ‚DnieprAzotu” którzy domagają sie pomocy państwa (czyli obniżenia cen gazu ziemnego) dla swojej firmy;
  https://korrespondent.net/business/economics/3993515-dneprazot-othruzyl-pervyi-khlor-posle-zapuska
  Tymczasem kolejny juz raz Zakarpaciu z pomoca przychodzą Węgry, które w zwiazku z problemami na Ukrainie z chlorem do uzdatniania wody wysłały tam partie tego produktu, w ramach pomocy humanitarnej;
  https://korrespondent.net/ukraine/3993551-venhryia-peredala-zakarpatui-khlor-dlia-ochystky-vody

  Polubione przez 3 ludzi

    • ogólnie cała sytuacja w Donbasie od początku to kalka pierwszej Czeczenii, z tym że o ile Rosja po klęsce wzięła się za wyjście ze „smuty”, to Ukraina pogrąża się coraz bardziej

     Polubione przez 3 ludzi

     • Ukraina jako sztuczny twór państwowy nie ma motywacji do tego aby bronić swoich racji.

      Stąd się bierze u nich to sztuczne pobudzanie patriotyzmu na nienawiści do innych nacji oraz gloryfikowania zbrodniczych czystek etnicznych, ich ideologów i wykonawców.

      To jest taki wykoślawiony faszyzm w formie karykaturalnej. Zresztą dokładnie taki sam jak ten niby naród.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 2 ludzi

 4. „Haniebna zdrada” na ukraińskim kanale „112.ua” gdzie odważono sie pokazać wywiad z mieszkańcami „okupowanego” (wg Kijowa) Doniecka. Co gorsza w wywiadzie, przeprowadzonym pzrez korepondentów ‚Radia Swoboda” (!), mieszkańcy Doniecka zamiast skarżyć sie na „okupację” „wylewać żale za odcięciem od Ukrainy”, opowiadali ze spokojem o tym gdzie się można zrelaksować oraz poćwiczyć sporty…
  https://112.ua/mnenie/zhiteli-donecka-rasskazali-o-dosuge-v-gorode-455366.html
  Ps. Oj chyba „112.ua” zajmie sie już wkrótce ukrobezpieka 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, czyli o tym jak Rosja powiększa swoje zasoby złota, które juz miały dojść do rekordowego poziomu i „zbliżyć się” do 2000 ton. Jak można sie domyśleć ma to m.in związek z sankcjami wprowadzonymi przez USA na Rosję, które skutkują tym ze Rosjanie wycofują pieniądze i aktywa zainwestowane „za Oceanem” lokując je właśnie w złocie;
  https://ria.ru/economy/20180725/1525253202.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Poszło w .izdu”, czyli okazało się, że tak samo jak na Donbasie, szumne zapowiedzi Kijowa o tym że „zagłuszy” rosyjskie stacje radiowo – telewizyjne „spaliły na panewce”, a pieniądze które na to wydano faktycznie „wyrzucono w błoto”. Okazało się to po tym jak na pograniczu krymsko – ukraińskim „badania” przeprowadziła ukraińska „grupa monitorująca” zasięg radiostacji znajdujących sie po stronie ukraińskiej (w miejscowościach Czongar oraz Kałanczak). Stwierdzono ze rady nie daje nawet specjalnie, uruchomiona z „wielką pompą”, zbudowana do tego celu 150 metrowa wieża RTV znajdujaca się w miejscowości Czongar;
  https://www.politnavigator.net/dengi-na-veter-rossiya-zaglushila-ukrainskuyu-radiovyshku-veshhayushhuyu-na-krym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął oficjalne śledztwo przeciwko byłemu ukraińskiemu ministrowi obrony (za rzadów Wiktora Juszczenki), a obecnie jednemu z trzech prowadzących w rankingu kandydatów na urząd Prezydenta Ukrainy, Anatolijowi Hrycence. Zarzucono mu że w swoich wystąpieniach w ukromediach nawoływał do przeprowadzania zamachów terrorystycznych na terytorium FR;
  http://sledcom.ru/news/item/1243222/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Podczas gdy „generalissimus” Poroszenko i podległe mu ukromedia, „kreują” równoległą rzeczywistość o tym jak to ukraiński przemysł lotniczy „powstaje z ruin” dzięki nowym kontaktom z koncernami zachodnimi (m.in z „Boenigiem”), przewodniczący jednej z ukraińskich fundacji i biznesmen, obecnie również współprzewodniczacy ukraińskiego ‚Bloku Opozycyjnego” Bory Kołesnikow opowiada zupełnie coś odwrotnego, czyli że ukraiński przemysł lotniczy ostatecznie upada;
  https://www.obozrevatel.com/economics/idem-ko-dnu-boris-kolesnikov-ob-aviastroenii-v-ukraine.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, w obwodzie czernichowskim banda „ukropatriotów” z banderowskiej ‚Swobody” pobiła miejscowego dziennikarza i zmusiła go do tego by „sam” napisał prośbę o swoje zwolnienie z redakcji gdzie był zatrudniony oraz napadła na ośrodek wypoczynkowym w który przebywały dzieci na koloniach zorganizowanych przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego;
  https://strana.ua/news/152949-v-chernihovskoj-oblasti-neizvestnye-s-simvolikoj-oo-svoboda-izbili-zhurnalista-posle-vykhoda-stati-ob-otdykhe-v-detskom-pravoslavnom-lahere.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A jednak sprawa przyznania sobie nagród za ‚zwycięstwo” (nie odniesione) nad rosyjskim „Gazpromem” przez zarząd ukraińskiego ‚Naftohazu” ma ciąg dalszy. Ukromedia poinformowały że zająć się tym ma Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy z paragrafów o nadużycie władzy lub zajmowanego przez siebie stanowiska);
  https://korrespondent.net/ukraine/3993744-nabu-y-sap-rassleduuit-premyy-rukovodstvu-naftohaza

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Nowy „Babczenko” się na Ukrainie objawił. Jak się okazało „zabójstwo biznesmena” do jakiego miało dojśc jakis czas temu na jednym z parkingów w Równem, było tylko „inscenizacją” przygotowana przez policję, która dzięki temu miała zatrzymać dwóch mężczyzn i wynajętego przez nich „killera”, który miał własnie zabić owego biznesmena;
  https://korrespondent.net/ukraine/3993674-v-rovno-polytsyia-ynstsenyrovala-ubyistvo-byznesmena

  Polubione przez 2 ludzi

 12. I coś co się stało kolejną „świecką tradycją” w ukraińskiej stolicy, czyli „razrucha” kolejnego wiaduktu w Kijowie…
  https://112.ua/avarii-chp/v-kieve-na-perekrestke-ulic-kirillovskoy-i-teligi-obvalilsya-most-455446.html
  Ps. I specjalnie dla szefa ukraińskiej państwowej agencji dróg i mostów „polskiego specjalisty” Sławomira Nowaka;
  „Panie Sławku , pan się nie boi,
  Jeszcze parę mostów na Ukrainie stoi” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Trwa „ukrainizacja” historii na Ukrainie, tym razem „ukroszpece od przerabiania historii” zabrali się za podziemną organizacje stworzoną na terytorium ZSRR okupowanym przez Niemców w czasie II WŚ, przez działaczy komunistycznego „Komsomołu”, czyli „Młoda Gwardię”, która według nich została stworzona przez działaczy UPA…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.