Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2018r.- 1146 dzień od nowego rozejmu.


Dopiero po pół roku, bo 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstała już 15 stycznia br., prowadząc niemal natychmiast nabór do służby, udało się zebrać pierwszą, ale nadal nieliczną grupę chętnych do wstąpienia w jej szeregi.

Brak chętnych, i to pomimo to, że każdy z nich po wstąpieniu do WOT może liczyć na ok. 500 zł miesięcznie. Jedynym warunkiem aby co miesiąc zainkasować tą okrągłą sumkę, w ramach PiS-owskiego programu „karabin+”, jest dyspozycyjność i chęć brania udziału w cotygodniowych weekendowych piknikach organizowanych najczęściej w lasach. Problemem tu może być tylko to, że odbywają się one bez względu na pogodę, a przecież wszystko dzieje się w terenie pod gołym niebem.

Na 12 Wielkopolską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej złożą się bataliony w Poznaniu, Dolaszewie k. Piły, Turku, Śremie oraz Lesznie. W Wielkopolsce bataliony w Lesznie i Śremie zostały wyznaczone do pierwszego etapu formowania i to tutaj są przyjmowani pierwsi ochotnicy z regionu. Dowódcą wielkopolskich terytorialsów jest płk Rafał Miernik, oficer o dużym i praktycznym zarazem doświadczeniu operacyjnym. Był m.in. szefem szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, czy szefem batalionu manewrowego Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W czasie IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku dowodził kompanią, a podczas IX zmiany PKW w Afganistanie dowodził batalionową grupą bojową Alfa i bazą Ghazni. Natomiast dowódcą pierwszego z formujących się batalionów lekkiej piechoty, 125 blp w Lesznie został ppłk Dariusz Wyrzykowski. Dodam, że już 12 sierpnia w Lesznie odbędzie się pierwsza przysięga wielkopolskich terytorialsów.

„Poza dowództwem brygady, pierwszymi formowanymi pododdziałami są bataliony w Lesznie i Śremie. Ich rejonem odpowiedzialności będą powiaty: śremski, średzki,jarociński, pleszewski, kępiński, ostrzeszowski, ostrowski, krotoszyński, leszczyński,wolsztyński, grodziski, kościański, gostyński i rawicki. Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby. Do czasu rozpoczęcia formowania kolejnych batalionów: w Poznaniu, Turku i Dolaszewie koło Piły, bataliony w Śremie i Lesznie będą przyjmowały ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także całego województwa”– poinformowała Anna Szymaniak z biura prasowego wielkopolskiej brygady OT.

Szkolenie żołnierzy WOT ma trwać aż 3 lata. Pierwszym etapem tego szkolenia są rozpoczęte 21 lipca br. tzw. „szesnastki” , czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz zaczynające się tydzień później 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

„Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym”– dodaje Anna Szymaniak.

Żołnierze WOT otrzymują uposażenie zasadnicze za każdy dzień pełnionej służby. W zależności od stopnia wynosi ono, np. dla szeregowego- stawka dzienna to aż 91,20zł i rośnie ona wraz ze stopniem wojskowym. Kolejną składową uposażenia jest stały dodatek miesięczny wypłacany za gotowość bojową 320 zł. co w sumie daje to ok. 500+ zł miesięcznie.

http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/rozpoczal-sie-nabor-do-wojsk-obrony-terytorialnej-w-wielkopolsce,

http://poznan.wku.wp.mil.pl/pl/index.html,

https://www.goldenline.pl/anna-szymaniak7/,

https://web.facebook.com/anna.szymaniak.75.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak na razie z napływających meldunków wynika, że minionej doby na donieckim odcinku frontu było spokojnie. I tylko w godzinach, od 11:20 do 12:00, z kierunku Talakowki ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej rejonu miejscowości Komiternowo, na południowym odcinku frontu, a także w godzinach, od 20:45 do 21:20, przy użyciu granatnika AGS-17 (29 granatów) i również broni maszynowej, przeprowadzono ostrzał z kierunku Kamienki w stronę Jasinowatej w rejonie północnych przedmieść Doniecka.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (7 min) i 82 mm (3 miny) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 pocisków, a także granatników SPG-9/RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był na południowym odcinku frontu w stronę Komiternowa, w rejonie Doniecka oraz Gorłówki. W rezultacie tych ostrzałów na osiedlu Gołmowski na północnych obrzeżach Gorłówki zostały uszkodzone 3 domy jednorodzinne i 1 mieszkanie w domu wielorodzinnym: przy ulicy Woroszyłowskiej nr. 5 i 7, Gagarina nr. 1 oraz Żidkowa nr. 4 m. 22.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika SPG-9 (9 granatów) oraz AGS-17 (15 granatów), dwa razy naruszyli warunki zawieszenia broni.Ostrzał prowadzony był w rejonie wsi Kalinowki i Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 27 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 26 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 32 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ. Важке озброєння не застосовувалося.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь по захисниках Кримського, Гірського, Луганського, Новолуганського, Світлодарська, Південного, Новгородського, Пісків, Водяного, Лебединського, Гнутового, Чермалика, та Широкиного. Разом з цим, окупанти поблизу Гнутового застосовували протитанкові керовані ракети.

За минулу добу у ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та один отримав поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 5 разів відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Гірського, Майорська, Мар’їнки, та Широкиного.

За даними розвідки минулої доби двоє окупантів загинуло, ще двоє дістали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил”.
Zobacz tłumaczenie

***

Do DRL dotarł 79 rosyjski konwój z pomocą humanitarną. Konwój składa się z 31 ciężarówek, które przywiozły łącznie 352 Tony pomocy humanitarnej, w tym 266 T różnych produktów i odżywek dla dzieci do lat 3:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2018r.- 1146 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Kijowie do 250 tysięcy ludzi uczestniczy w procesji z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. Jako że pochód zorganizowała Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego próbują ją zakłócić „ukropatrioci”, jednak policja i Gwardia Narodowa zaraz ich „sprowadzają na glebę” (zdjęcia i filmiki w linkach);
  https://strana.ua/news/153219-krestnyj-khod-v-kieve-27-07-2018-onlajn-transljatsija-dnja-kreshchenija-rusi.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/3994180-krestnyi-khod-v-kyeve-2018-onlain

  Polubione przez 3 ludzi

 2. O tym jak rozkradano i rozkrada się sprzęt wojskowy w ukraińskiej armii. Ukraińska prokuratura wojskowa oskarżyła oficera z jednostki wojskowej w Winnicy, ze jeszcze na poczatku tzw. operacji ATO, czyli w maju 2014 roku przywłaszczył sobie ciężarówkę KamAZ o wartości 95 tys. hrywien, którą nastepnie w maju 2016 roku sprzedał;
  https://korrespondent.net/ukraine/3994504-v-vynnytse-ofytser-vsu-pokhytyl-hruzovyk-kamaz

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy Matios podał oficjalne dane na temat tego ile uzbrojenia „przepłynęło” z tzw. strefy Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) na pozostałe terytorium Ukrainy. Według niego ma to być m.in 300 granatników, 1000 automatów oraz 15 ton materiałów wybuchowych, chociaż jak przyznał i tak jest to prawdopodobnie od 5 do 10 % realnej liczby wywiezionego z Donbasu uzbrojenia;
  http://www.unn.com.ua/ru/news/1743644-matios-lishe-ofitsiyno-viyavleno-blizko-300-vivezenikh-z-donbasu-granatometiv
  I jeszcze jeden „njus” z tzw. terytorium Operacji Zjednoczonych Sił gdzie funkcjonariusze ukraińskiego „fiskusa” ujawnili nielegalną ‚rafinerię”, a w niej prawie 100 ton „produktów” o łacznej wartości 12,5 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/3994546-na-donbasse-presekly-nezakonnoe-proyzvodstvo-toplyva

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT światowe, Prezydent Francji podczas swojej wizyty w Hiszpanii i swojego spotkania z hiszpańskim premierem, Macron stwierdził m.in ze nie podobają mu się wyniki negocjacji w sprawie „wojny celnej” z USA jakie w Waszyngtonie prowadził szef Komisji Europejskiej Juncker, ponieważ powinny one się opierać na „zasadach partnerstwa i wzajemności” z wykluczeniem „wzajemnego wygrażania sobie”;
  http://www.euronews.com/2018/07/26/macron-against-trade-deal-with-the-us

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejne „miłe” niespodzianki dla Ukraińców, czyli nastepne podwyżki cen energii elektrycznej juz od października, dodatkowo wzrośnie także suma dochodów od jakiej ukraińskim rodzinom nie będa przysługiwały różne zniżki i ulgi przy opłatach za media (czyli tzw. subsydia), obecnie jest to 6900, a od nowego roku ma to być już 10100 hrywien. Jak widać obecne władze w Kijowie „dbają” o własnych obywateli i starają się im „umilić” życie jak się da…
  https://www.obozrevatel.com/economics/kogda-i-naskolko-v-ukraine-podorozhaet-elektroenergiya-kalkulyator-i-realnyie-raschetyi.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Awantura dyplomatyczna na Słowacji, gdzie z wizytą na „okupowany” (wg Kijowa) Krym wybierają się z wizyta słowaccy parlamentarzysci, a protestuje przeciwko temu Ambasador Ukrainy w tym kraju, grożąc im jednocześnie „zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy”. W sprawę włączył się z kolei Ambasador Rosji na Słowacji który pochwalił „inicjatywę’ słowackich parlamentarzystów, a swojego „ukraińskiego kolegę po fachu” nazwał „d.bilem”;
  http://glavred.info/mir/posol-ukrainy-prosto-d-il-v-slovakii-razgoraetsya-skandal-iz-za-poezdki-deputatov-v-krym-518524.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Pełniąca obowiazki minister zdrowia Ukrainy Uliana Suprun, poradziła Ukraincom by ci jedli mniej słodkości, szczególnie cukierków i torcików, bo cukier szkodzi na pamięć. jak można było sie spodziewać wywołało to reakcje „generalissimusa” Poroszenki 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Podliczono ‚straty” wynikające z wczorajszej „draki” do jakiej doszło w radzie miejskiej Konotop (obwód sumski). Policja zatrzymała 46 uczestników zajść, z których 4 przebywa w areszcie, obrażenia odniosło także 7 próbujących „spacyfikować” oszalałych radnych miejskich funkcjonariuszy ukraińskiej policji;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-regions/2506547-vo-vrema-draki-v-konotopskoj-merii-postradali-semero-kopov.html
  https://strana.ua/news/153275-sumskaja-politsija-zaderzhala-chetverykh-uchastnikov-draki-v-merii-konotopa.html
  Ps. Z tego co pamiętam to takich zadym nie było nawet gdy w Doniecku przejmowano siedziby ukraińskich władz wiosną 2014 roku…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Zielone ludziki”, ktore miały według władz w Kijowie, przybyć na Krym i Donbas z Rosji, jednak nie takie „zielone” i „rosyjskie”. Okazuje się bowiem że na stronę „separatystów”, według oficjalnych danych ukraińskiej prokuratury przeszło ponad 9 tysięcy funkcjonariuszy „struktur siłowych”, czyli ówczesnego MSW Ukrainy;
  https://24tv.ua/ru/prokuratura_identificirovala_9_tysjach_silovikov_predatelej_n1005453

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A jednak USA nie podwyższa, a obniża obiecaną pomoc wojskową dla Ukrainy w 2019 roku? Ukromedia informują, powołując się na dane przekazane przez Ambasadę Ukrainy w USA że w planach budżetowych na rok 2019 na pomoc wojskową dla Ukrainy przeznaczono „tylko” 250 mln dolarów, co jest o 100 mln mniej niz w tym roku, czyli 350 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/153206-konhress-ssha-vydelil-ukraine-50-millionov-na-letalnoe-oruzhie-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Nowe kłótnie pośród „ukropatrioów”, tym razem pożarli sie pomiędzy sobą banderowski „Prawy Sektor” i „młodzieżówka” (organizacja „Sokił”) banderowskiej partii „Swoboda”, a poszło o skopiowane z hitlerowskich (z SA/SS) hasła używane przez „Sokił”. Według lidera „Prawego Sektora” z Chersonia „swobodowcy” nie maja prawa ich używąć, ponieważ „kolaborowali” z członkami byłej ‚Partii regionów” byłego prezydenta Janukowycza;
  https://www.politnavigator.net/tyagnibokovcy-i-pravoseki-ustroili-gryznyu-iz-za-lozunga-ss.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Brutalnym zabójca 31 – letniej kobiety w Mikołajowie, ktorą znaleziono zadźganą w wannie we własnym mieszkaniu okazał się być 22 – letni ukraiński wojskowy. Do morderstwa doszło najprawdopodobniej po wspólnej ‚popijawie”, ponieważ jak informuje ukraińska prokuratura mężczyzna był ‚znajomym” kobiety, a zbrodni miał dokonać w stanie „upojenia alkoholowego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/3994713-v-nykolaeve-pianyi-voennyi-zadushyl-y-ohrabyl-vozluiblennuui

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kolejna ukraińska „draka”, tym razem w sądzie apelacyjnym w Kijowie, który rozpatruje sprawę walczącego po stronie sił noworosyjskich obywatela Brazylii, którego zatrzymano na terytorium Ukrainy (próbował wsiąść do samolotu na lotnisku w Kijowie). Następnie sąd ukraiński skazał go na karę pozbawienia wolności, ale zastosował „środki wolnościowe”, czyli nakazał mu tylko nie opuszczać granic Kijowa. Nie spodobało sie to „ukropatriotom” z ugrupowania „C 14” (tzw. tituszki SBU) którzy domagają się by sąd skazał go na pobyt w więzieniu. W tym celu „odwiedzili” właśnie sąd apelacyjny w Kijowie, gdzie zaatakowali występującego w imieniu Brazylijczyka ukraińskiego adwokata;
  https://vesti-ukr.com/kiev/296994-v-apelljatsionnom-sude-radikaly-zabrosali-kopejkami-advokata-boevika-dnr-lusvarhi

  Polubione przez 1 osoba

 14. Tymczasem okazało się że w ostatnich rozróbach pod siedzibą Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) których jednym z organizatorów był „weteran ATO” oraz były zastępca szefa Departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji Ilja Kiwa, brali udział jako jego „zwolennicy” funkcjonariusze ukraińskiej policji. Kiwa występuje oficjalnie jako „lider Socjalistycznej Partii Ukrainy”, choć cześć struktur partyjnych nie uznaje go, oskarżając o bezprawne przejęcie władzy, jest także jednym, z bardzo wielu”, „doradców” szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa. Zresztą pojawiły sie także oskarżenia że za organizacją rozróby pod NABU miał stać syn Awakowa, przeciwko któremu NABU prowadziło śledztwo w sprawie „przewał” na sprzedaży plecaków, własnie dla MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/news/153286-ilju-kivu-na-mitinhe-pod-zdanies-spetsializirovannoj-antikorruptsionnoj-prokuratury-podderzhivali-dejstvujushchie-sotrudniki-natspolitsii.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.