Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2018r.- 1149 dzień od nowego rozejmu.„OBWE udzieli pełnego poparcia idei Ukrainy o wprowadzeniu misji pokojowej na terytorium Donbasu”– poinformował sekretarz generalny OBWE Thomas Greminger w znajdującym się pod ukraińską kontrolą- Kramatorsku w Donbasie na konferencji prasowej w piątek, 27 lipca.

„Popieram ten pomysł, jeżeli misja naprawdę pokaże, że może realnie doprowadzić do rozwiązania tego konfliktu. Mogę powiedzieć, że OBWE jako organizacja będzie bardzo zainteresowana tym, aby zapewnić wszelkie możliwe wsparcie tej idei (…) OBWE jest gotowa dużo wnieść ze swojej strony. Z przyjemnością weźmiemy od samego początku udział w planowaniu (…) możemy zaoferować dodatkowy składnik cywilny tej misji, jeśli będzie taka potrzeba. Możliwe, że jeżeli będzie ona wspierana przez państwa członkowskie, to możemy również mówić o wspólnej misji z udziałem ONZ-u”– powiedział sekretarz OBWE na zakończenie swojej wizyty w Kramatorsku.

Thomas Greminger dodał, że obecnie koncepcja rozmieszczenia podobnej misji pokojowej w Donbasie jest „bardzo zróżnicowana” i konieczne jest ogólne zrozumienie „czym powinna być ta misja, co dokładnie jest potrzebne”.

Odniósł się w ten sposób do ostatniego spotkania szefów dyplomacji krajów tzw. „normandzkiej czwórki”, do którego doszło z inicjatywy niemieckiej 11 lipca br. w Berlinie.

Wtedy to, przez 4,5 godziny, szefowie MSZ Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji pierwszy raz poruszyli temat rozmieszczenia międzynarodowego kontyngentu sił pokojowych ONZ na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego.

Wcześniej Specjalny Przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker oświadczył,że USA popiera rozmieszczenie misji pokojowej w Donbasie, ale zastrzegł przy tym, iż bez zgody Rosji niemożliwe będzie wdrożenie tego planu.

Z kolei Rosja kategorycznie odmawia rozmieszczenia sił pokojowych na wschód od linii demarkacyjnej bez wcześniejszej zgody, nieuznawanych przez rząd ukraiński, władz republik donieckich.

Obecnie zadaniem misji OBWE wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie jest obserwacja przestrzegania mińskich porozumień mających na celu stabilizację konfliktu. Porozumienia, które zakładały m.in. wycofanie ciężkiej broni z linii rozgraniczenia walczących stron, zostały po stronie ukraińskiej wprowadzone w życie tylko częściowo, a rozejm jest bardzo kruchy. Władze republik i Kijów oskarżają się nawzajem o jego naruszanie.

Dlatego też intencją pomysłu Rosji na temat wprowadzenia do Donbasu sił pokojowych ONZ, jest aby o one przejęły kontrolę nad linią rozgraniczenia, co uniemożliwiłoby naruszanie warunków rozejmu przez strony konflikt, a także umożliwiłoby skutecznie wdrażanie procesu pokojowego wg. podpisanego w Mińsku porozumienia.

Z czego najważniejszymi warunkami do dalszego wdrażania porozumienia mińskiego są: decentralizacja władzy poprzez przyjęcie ustawy o szczególnym trybie funkcjonowania samorządu terytorialnego w części obwodu donieckiego i ługańskiego oraz przyjęcie ustawy zakazującej ścigania i karania osób związanych z rebelią w obwodzie donieckim i ługańskim.

Niestety, jak na razie jedynym punktem, który w całości został wprowadzony w życie, z porozumienia mińskiego, jest przyznanie OBWE roli obserwatora przestrzegania zawieszenia broni. Pozostałe 11 punktów protokołu podpisanego w Mińsku, albo nie jest dotychczas, czyli przez trzy i pół roku, nawet ruszone, albo jest tylko rozgrzebane i nadal w stu procentach nie załatwione, jak np. zawieszenie broni czy też wymiana jeńców oraz poprawa sytuacji humanitarnej w Donbasie w zakresie wypłaty przez rząd centralny należnych świadczeń socjalnych i emerytur.

No i w tej sytuacji, wg. Kijowa remedium na kryzys ma być wprowadzenie do zajmowanego przez republiki Donbasu, sił pokojowych ONZ.

Niestety, ale junta w Kijowie, jak w wielu innych sprawach, usiłuje budować swoją rzeczywistość polityczną na urojeniach, bo przecież drogę prowadzącą do pokoju w Donbasie, jest podpisany przez jej przedstawicieli, protokół miński. I żadne wobec tego konszachty z nowym sekretarzem generalnym OBWE nic nowego nie stworzą.

Chodzi o to, że podmiotem są nowe organizmy państwowe jakie wyodrębniły się z części Ukrainy. A bez ich woli żadne decyzje podejmowane przez czynniki zewnętrzne nie zostaną zrealizowane.

Tego nie rozumieją rządzący na Ukrainie sojusz neobanderowców z oligarchami. Tak jak nie rozumieją, iż Ukraińcy muszą się przyznać do popełnionych przez nich zbrodni ludobójstwa na ich polskich sąsiadach. Widocznie rozstrzygnięcie tak oczywistych spraw przekracza ich zdolności intelektualne?


https://zn.ua/WORLD/obse-okazhet-podderzhku-planam-vvedeniya-mirotvorcheskoy-missii-v-donbass-greminger-290306_.html.

http://vp.donetsk.ua/gorod-region/gorod/67821-v-kramatorske-glava-obse-tomas-greminger-poobeshchal-prinyat-mery-v-svyazi-so-shpionskim-skandalom.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Bezpiecze%C5%84stwa_i_Wsp%C3%B3%C5%82pracy_w_Europie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_pokojowe_ONZ.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze tylko jeden raz naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) w rejonie przedmieść Spartakusa. Łącznie na terytorium DRL, w ciągu minionej doby, spadły tylko 2 miny, wobec 27 pocisków z dnia poprzedniego.

Natomiast, w tym samym czasie, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze dwa razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz różnego typu granatników(2 granaty SPG-9, 15 granatów RPG-7 i 29 granatów AGS-17), a także broni maszynowej. Ostrzelane zostały okolice wsi Priszib i Sokolniki.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 30 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 29 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 30 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ. Заборонене Мінськими домовленостями озброєння не застосовувалося.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь в основному із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по захисниках Кримського, Південного, Новгородського, Опитного, Авдіївки, Мар’їнки, Новомихайлівки, Новоселівки, Лебединського, Гнутового, Широкиного, Павлополя та Водяного.

За минулу добу у ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

За даними розвідки двох окупантів поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 8 разів відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського, Травневого, Світлодарська, Опитного, Мар’їнки та Павлополя.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2018r.- 1149 dzień od nowego rozejmu.

 1. Już niedługo będzie BRICST? Według tureckich mediów „sułtan” Erdogan wyraził gotowość wstąpienia Turcji w skład tzw. BRICS, co miało spotkać się z aprobatą liderów państw dotychczasowych członkowskich (czyli Brazylii, Indii, Chin oraz RPA);
  https://korrespondent.net/world/3995178-erdohan-poprosyl-vziat-turtsyui-v-sostav-bryks-smy
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201807308491597-Sputnik-BRICS-Turcja-Erdogan/
  Ps. Jak widać rozkład tzw. wspólnoty euroatlantyckiej, której głównym „eksponentem” jest NATO, a którego Turcja jest jednym z najważniejszych członków, postępuje w najlepsze…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy ‚fali antyromskich pogromów” jakie miały ostatnio miejsce na Ukrainie. Tym razem w sprawie „wypowiedziało się” ONZ, którego eksperci d/s praw człowieka w swoim oficjalnym raporcie wezwali władze w Kijowie do jak najszybszego zatrzymania „fali pogromów” oraz do wypłacenia rekompensat osobom które w nich ucierpiały;
  https://strana.ua/news/153535-eksperty-oon-po-pravam-cheloveka-prizvali-ukrainskie-vlasti-ostanovit-napadenija-natsionalistov-na-romov.html
  Ps. ‚Ukronaziole” co to miały „bronić Ukrainy” i „budować jej tożsamość narodową” (jak bredziła m.in „nasza” Anne Applebaum) właśnie ją „pięknie” w oczach opinii międzynarodowej zdyskredytowały…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ojtam, klasyka 🙂
   “Przy wyjeździe stał młody Tadżyk, autostopowicz. Giena nie chciał się zatrzymać – nie wolno, ale Rano namówiła go, żeby zabrał wędrowca. W końcu tą drogą jechało niewiele samochodów.
   Miody człowiek zmierzał do kiszłaka po drodze do Iszkaszimu. Skończył okręgową szkołę, może zawodową, i wracał do domu, gdzie miał objąć jakieś niezbyt odpowiedzialne stanowisko. Całego dobra wiózł bardzo wypchaną teczkę. Chciał nam wyznać, co się w niej kryje, ale my jak na złość zachwycaliśmy się widokami gigantycznego laboratorium Boga, który zrzucał tu głazy pozostałe po stworzeniu Ziemi.
   Wreszcie, korzystając z chwili przerwy, nasz pasażer powiedział:
   – A ja kupiłem garnitur.
   I jakby przestraszony, że zignorujemy jego oświadczenie, pstryknął zamkiem teczki i wyciągnął wielką niebieską marynarkę.
   – Nie jest na pana za duża? – zapytała uprzejmie Ranoszka.
   – Bardzo duża! – potwierdził z radością młody człowiek. – Sześć rozmiarów za duża.
   – To po co panu taka?
   Wtedy nastała chwila jego triumfu.
   – Jak to po co? Do rejonu jadę, naczelnikiem zostanę, gruby będę.
   Jego oczy płonęły przedsmakiem nadchodzącego szczęścia.”

   Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie nowych rodzajów uzbrojenia które ma wejśc na stan rosyjskich sił zbrojnych, a o czym poinformowął wicepremier FR Jurij Borisow podczas swojej konferencji w rosyjskim Krasnojarsku. Maja to być m.in ekranoplany;
  http://rusvesna.su/news/1532934443
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekranoplan
  A także nowe samoloty transportowe, które zastąpiłyby samoloty An – 124 „Rusłan”;
  http://rusvesna.su/news/1532925710

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem w amerykańskich mediach żali się były Ambasador USA w Rosji Michael McFaul, według którego to ze został umieszczony przez władze Rosji na liście osób objętych sankcjami (w odpowiedzi na posunięcia ze strony USA) doprowadziło do „końca jego kariery naukowej”. Ameryakński dyplomata, który jest profesorem stwierdził m.in że zajmował się „praca badawczą” na terytorium Rosji, a gdy znalazł się na „liście osob objętych sankcjami’ (czyli z zakazem wjazdu na terytorium FR) to stracił mozliwość dalszego kontynuowania swoich „badań”;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5412744
  Ps. Zapewne „główne obiekty jego badań” w Rosji to wszelkiego rodzaju „rosyjska opozycja’, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. liberastów…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Ukraina przegrała kolejny spór z Rosja przed „arbitrażem” Światowej Organizacji Handlu (WTO). Tym razem chodziło o to że rosyjskie władze od 2014 roku rozpoczęły masowe odbieranie certyfikatów zgodności ukraińskim producentem działajacym w ramach tzw. Euroazjatyckiej Unii Celnej, według strony ukraińskiej miały to robić „bezpodstawnie”. Stronie ukraińskiej miało pozostać jeszcze prawo do odwołania sie od wyroku;
  https://replyua.net/news/103972-ukraina-proigrala-vazhnuyu-tyazhbu-s-rossiey-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Trwa „izolacja międzynarodowa” Rosji, czyli Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oficjalnie zaprosiła Prezydenta Rosji Władimira Putina do złożenia wizyty w swoim kraju, informują że „jej kraj bardzo tego oczekuje”;
  http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5412632
  A w ukromediach „niesmak”, bo jeszcze niedawno Chorwaci to były „bratuszki”…
  https://replyua.net/europe/103976-ochen-zhdem-prezident-horvatii-priglasila-putina-v-gosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Znany ukraiński psychiatra, dysydent czasów ZSRR Siemion Gluzman ostro skrytykował pełniąca obecnie obowiazki minister zdrowia Ukrainy (ponieważ do tej pory nie dostarczyła potwierdzenia swojego wyższego wykształcenia nie może być „pełnym” ministrem) Uljane Suprun (obywatelkę USA), oskarżając ją m.in do zniszczenia ukraińskiej opieki zdrowotnej, a wszelkie jej „reformy” oraz „inicjatywy” określił mianem „Teatru absurdu”. Gluzman stwierdził także że Surprun, wraz ze swoją „ekipą”, pod pozorem „walki z przeżytkami czasów ZSRR” zniszczyła wszystko co udało się faktycznie zmodernizować w systemie opieki zdrowotnej istniejacej na niepodległej Ukrainie;
  https://replyua.net/news/103942-teatr-absurda-v-ispolnenii-ukrainy-vrach-dissident-postavil-suprun-zhestkiy-ultimatum.html
  Z kolei sama Suprun, która zabawia się cały czas w „ciocie dobra rade”, niezrażona krytyką tym razem „zajęła się” grzybami, doradzajac Ukraincom by ich nie zbierali ponieważ mogą się nimi zatruć;
  >https://www.facebook.com/ulanasuprun/posts/2145395905744965:0

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Przypomniał o sobie były premier Ukrainy, przewodniczacy ugrupowania „Front Ludowy” Arsenij Jaceniuk, który w wywiadzie dla „Radia Swoboda” żalił sie m.in że wszystkie problemy przy budowie tzw. Europejskiego Wału (zwanego ‚Ściana Jaceniuka”) na granicy Ukrainy z Rosją, wynikają z ‚działań Moskwy”. Nazwał także „propaganda w stylu Geobbelsa” wszystkie głosy obwinające go o to że on oraz powiązania z nim ludzie dopuścili się szeregu przestępstw gospodarczych (defraudacji państwowych środków oraz zwykłych kradzieży) przy budowie ‚Europejskiego wału”.
  Z kolei przedstawicielka ukraińskiej straży granicznej, zapytana czy „ściana Jaceniuka” byłaby w stanie „odperzec rosyjską inwazję” (m.in taki był powód rozpoczęcia jej budowy) stwierdziła że nie, ale według niej nie jest to jej „rolą”. Ma ona tylko „dac czas na zorganizowanie pierwszej linii obrony Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/153563-eks-premer-arsenij-jatsenjuk-schitaet-chto-proekt-stena-diskreditiruet-ruka-kremlja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. I znowu ukromedia informują o tym ze brak chetnych do ‚zaszczytnej służby ku chwale samostijnej” w ukraińskich siłach zbrojnych. W samym tylko Charkowie gdzie do służby wojskowej powinno się zgłosić (do 6 września tego roku) 4.000 osób, zgłosiło sie tylko 300, dlatego prawdopodobnie zostanie podwyższony wiek poborowych i do słuzby wojskowej na Ukrainie będą teraz powoływane osoby do 60 roku życia;
  https://politeka.net/news/society/690306-streljat-zastavjat-vseh-dazhe-dedushek-ukraincev-massovo-sgonjajut-na-poligony/
  Z kolei samym ukraińskim siłom zbrojnym zagraża masowy „odpływ” dotychczas służących w niej oficerów oraz żołnierzy (głownie „kontraktowych”). Tylko w pierwszym półroczu tego roku ze służbą w ukraińskich siłach zbrojnych „pożegnało się” aż 11 tys. osób, a powodem tego miało być niskie uposażenie które im wypłacano;
  https://replyua.net/news/army-ukraine/103987-v-minoborony-byut-trevogu-iz-za-nizkih-zarplat-uvolnyayutsya-desyatki-tysyach-oficerov-i-kontraktnikov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem znany ukraiński bloger (na uchodźstwie w UE) Anatolij Szarij, stał sie ‚stałym gościem” w części ukromediów. Z kolei ukromedia kierowane przez POROCHOBOTY, czyli opłacane przez obecny reżim w Kijowie, ogłaszają „alarm” ze Szarij to „kremlowski propagandzista’;
  >https://twitter.com/Ray_net_ua/status/1023671073794154496
  Ps. KARMA działa, czyli ci wszyscy którzy od 2014 roku byli „wyklinani” jako „rosyjscy agenci” teraz powracają na Ukrainę jako wiarygodne źródła informacji, czas teraz na nasz nieszczęsny kraj…

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Wieści z „wyzwolonej” przez Kijów częsci Donbasu, czyli pacyfikacja Lisiczańska (obwód ługański pod kontrolą Kijowa). Tzw. sztab Operacji Zjednoczonych Słi ogłosił ze w dniach 31 lipca i 1 sierpnia ma się tam odbyć „antyterrorystyczna operacja specjalna” dlatego w tych dniach mieszkańcy nie powinni opuszczać swoich mieszkań. Warto przypomnieć że m.in w Lisiczańsku trwały ostatnio protesty (strajki okupacyjne) górników zatrudnionych w działajacych na tym terytorium państwowych przedsiębiorstwach ukraińskiego przemysłu wydobywczego;
  https://korrespondent.net/ukraine/3995441-zhytelei-lysychanska-prosiat-ne-vykhodyt-yz-doma

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukromedia ostrzegają ze stolicę Ukrainy mogą czekać przerwy w dostawach energii elektrycznej. Powodem tego jest wyłączenie jednej z dwóch elektrowni cieplnych, ktore „zabezpieczają’ Kijów. Powodem zatrzymania pracy elektrowni jest przeciągający sie konflikt pomiędzy ukraińskim koncernem „Naftohaz”, a władzami Kijowa i przedsiębiorstwem zajmującym sie dostarczaniem m.in energii elektrycznej do stolicy Ukrainy (należącym do oligarchy Achmetowa) o to kto ma zapłacić „Naftohazowi” za zużyty przez elektrownie gaz ziemny;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3995447-v-kyeve-ostanoviat-odnu-yz-dvukh-tets-smy
  Ps. Bez gazu, ogrzewania, prądu czyli XXI wiek stolica „europejskiej” Ukrainy…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ciąg dalszy sprawy problemow z wypłacaniem emerytur dla Ukraińców. Pełniąca obowiązki szefowej ukraińskiego resortu finansów Oksana Markarowa uspokaja ukraińską opinie publiczną ze pieniędzy na wypłatę emerytur do końca 2018 roku na Ukrainie wystarczy. Ostatnie problemy z wypłatą świadczeń Markarowa określiła jako „pewne luki w planowaniu [środków budżetowych przeznaczonych na emerytury]” i zapewniła ze jej resort oraz resort polityki socjalnej i ukraiński fundusz emerytalny „współpracują’ by je „usunąć”;
  https://korrespondent.net/business/economics/3995457-deneh-na-vyplaty-pensyi-khvatyt-mynfyn

  Polubione przez 3 ludzi

 14. To już jest chyba UKROPARANOJA, czyli okazało się po „czterech lat krwawych zmagań Ukrainy z rosyjska inwazją” ukraińskie koleje państwowe w dalszym ciągu kupują u…rosyjskich kolei państwowych odznaczenia „Honorowy Kolejarz” wręczane swoim zasłużonym pracownikom. Podobno dzieje się tak w zwiazku z umową zawarta z rosyjskimi kolejami państwowymi jeszcze w 1993 roku…
  https://korrespondent.net/business/companies/3995472-ukrzalyznytsia-oskandalylas-zakupkamy-znachkov-v-rf

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Kolejne państwo chce sie „podłączyć” do gazociągów budowanych przez Rosję, a które ominą Ukrainę. Z taką inicjatywą wystąpil Prezydent Mołdawii który przypomniał o „problemach z dostawami gazu z Rosji przez Ukrainę w 2009 roku” i powiedział że w związku z tym Mołdawia jest zainteresowana w „alternatywnych trasach dostaw rosyjskiego gazu” przez Rumunie (a Rumunia juz ogłosiła ‚podłączenie się” do ‚Tureckiego potoku”);
  https://replyua.net/europe/104001-esche-odna-strana-evropy-hochet-postroit-gazoprovod-v-obhod-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Miał być kolejny „sukces” Ukrainy, czyli ogłoszenie „autokefalii” Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, pod „przewodnictwem” tzw. Patriarchatu Kijowskiego (uznawanego tylko na Ukrainie) przez delegację Patriarchatu Konstantynopolitańskiego podczas obchodów 1030 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, a tymczasem nie dość że nie ma żadnego ogłoszenia „autokefalii”, nie ma też żadnej delegacji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego i jeszcze na dodatek wywalony został ze swojego stanowiska urzędnik Administracji Poroszenki który cały czas zapewniał że tak się na pewno stanie;
  https://strana.ua/news/153591-poroshenko-uvolil-zamhlavy-ap-rostislava-pavlenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Ukraińska codzienność, na jednej z ulic Odessy „obcokrajowiec’ w wyniku konfliktu zastrzelił swojego znajomego;
  https://strana.ua/news/153678-v-odesse-inostranets-v-poryve-ssory-zastrelil-svoeho-znakomoho-na-ulitse-paustovskoho.html
  Z kolei w miejscowości Zatoka w obwodzie odeskim jeden z wypoczywających tam turystów w trakcie awantury zabił drugiego turystę;
  https://korrespondent.net/ukraine/3995518-v-zatoke-turyst-ubyl-druhoho-otdykhauischeho

  Polubione przez 1 osoba

 18. Coś te lato nie jest dobre dla Ukrainy.
  Informacje zapodał już mania niemniej tu mamy wszystko informacje już w języku polskim 🙂
  Światowa Organizacja Handlu (WTO) odrzuciła główne żądania Ukrainy w związku ze sporem wokół rosyjskich ograniczeń importu ukraińskich wagonów i sprzętu kolejowego – poinformowały w poniedziałek media w Kijowie.
  http://forsal.pl/artykuly/1197175,wto-odrzucila-pretensje-ukrainy-wobec-rosji-ws-sprzetu-kolejowego.html

  Polubione przez 1 osoba

 19. Prześladowanie osób duchownych w Polsce.
  Po zmianie na czele MSZ nie widzę żadnych pozytywnych zmian. Rząd nie robi nic nie tylko w sprawie upamiętnienia ofiar UPA, ale też w sprawie praw mniejszości polskiej na Ukrainie – mówi w rozmowie z DoRzeczy.pl ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Kapłan uważa, że proces wytoczony mu przez byłego wiceministra spraw zagranicznych Roberta Ethana Greya jest zemstą ze strony polskich władz.
  https://dorzeczy.pl/kraj/72245/Ks-Isakowicz-Zaleski-Proces-to-zemsta-na-mnie-ze-strony-polskich-wladz-Oni-mysla-wg-zasady-Ukraina-jest-najwazniejsza.html
  Komentarz: Dopóki ksiądz Zalewski badal dzialalność SB w Polsce był przez PiS szanowany. Jednak gdy zaczął aktywnie bronic i wypowiadać się przeciwko obecnej polityce wschodniej (porzucanie mniejszości polskiej w zamian za wsparcie Ukrainy, Litwy i krajów Bałtyckich przeciwko Rosji) stal się osoba niepożądaną.
  Środowiska kresowe wystosowały apele do obecnych władz by zaprzestały nękania księdza Tadeusza.
  https://dorzeczy.pl/72226/Po-nagonce-prasowej-przyszla-kolej-na-nekanie-sadowe-Kresowianie-w-obronie-ks-Isakowicza-Zaleskiego.html

  Polubione przez 2 ludzi

 20. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy ogłosiło zdecydowany protest przeciwko wizycie czeskich polityków na zaanektowanym przez Rosję Krymie – poinformowały w poniedziałek ukraińskie media.
  http://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1197083,ukraina-protest-msz-przeciwko-wizycie-czeskich-politykow-na-krymie.html
  Komentarz: Pojawia się coraz większa polaryzacja stanowisk Czech i Słowacji, Ta druga korzysta na tranzycie gazu z FR gazociągami przechodzącymi przez Ukrainę, zaś rząd Czech pokłada duże nadzieje w Nord Stream II i przesyle gazu dalej na płd Europy.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.