Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2018r.- 1150 dzień od nowego rozejmu.


Martin Sajdik- specjalny przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie, komentując w miniona środę (25 lipca) kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku, ocenił, że rozejm uzgodniony pod koniec czerwca i obowiązujący w związku ze żniwami od 1 lipca „nadal daje efekty”.

„Według wstępnych danych specjalnej misji monitoringowej OBWE od 1 lipca istotnie zmniejszyła się liczba przypadków naruszenia rozejmu, a także liczba ofiar wśród ludności cywilnej. Według mediów od początku jego obowiązywania do chwili obecnej nie było żadnej ofiary śmiertelnej wśród ludności cywilnej”– poinformował Martin Sajdik.

Przypomnę, że pod koniec czerwca br. trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy porozumiała się w sprawie rozejmu na okres letni.

<em>”Trójstronna grupa kontaktowa oraz przedstawiciele niektórych powiatów obwodów donieckiego i ługańskiego, podkreślając wagę zapewnienia pokoju i spokoju ludności cywilnej w regionie konfliktu, potwierdzają zamiar przestrzegania bezwzględnego, stabilnego i bezterminowego rozejmu począwszy od północy 1 lipca czasu ukraińskiego”– poinformował wtedy po spotkaniu Martin Sajdik.

Zawarcie tego kolejnego rozejmu było o tyle istotne, gdyż wg. danych zawartych w 22 raporcie o sytuacji na Ukrainie, który zaprezentowała w Kijowie Fiona Frazer, szefowa misji monitoringowej Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) w tym kraju: od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie zginęło co najmniej 19 cywilów. (h Dane te dotyczą konkretnego okresu między 16 lutym i 15 maja bieżącego roku. W tym samym okresie w Donbasie dodatkowo zostały ranne 62 osoby cywilne.

„Chociaż w lutym i marcu odnotowano stosunkowo niewielką liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, to w kwietniu zwiększyła się ona o 142 procent w porównaniu z marcem, a w maju o 32 procent w porównaniu z kwietniem”– powiedziała Frazer komentując wyniki aktualnego raportu UNHCHR.

Zgodnie z tym raportem w całym okresie konfliktu na wschodniej Ukrainie, który rozpoczął się w kwietniu 2014 roku i trwa do dziś, zginęło tam co najmniej 2 725 cywilów.

Dodatkowo 298 osób zginęło w katastrofie zestrzelonego w lipcu 2014 roku nad Donbasem samolotu malezyjskich linii lotniczych, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Oficjalnie zaś, w wyniku konfliktu w Donbasie śmierć poniosło dotychczas ponad 10 tysięcy osób. Liczba ta dotyczy cywilów, żołnierzy ukraińskiej armii i bojowników, którzy uczestniczyli w walkach w tym regionie.

Jak sądzę uwzględniając fakt dokonywania pochówków masowych oraz niezaliczania przez ukraińskie władze wojskowe wielu przypadków śmierci żołnierzy ATO jako strat bojowych, łączna ilość tych strat może być znacznie wyższa niż podawana oficjalnie. Biorąc zaś informacje jakie napływały ze strony przedstawicieli władz wojskowych republik donbaskich, na temat liczby ukraińskich żołnierzy poległych w walkach, ilość ofiar po tamtej stronie może nawet być o dwa-trzy razy większa.

Obecnie, czyli podczas trwania rozejmu „chlebnego”, rzeczywiście liczba incydentów zbrojnych drastycznie spadła, a co za tym idzie zmniejszyła się również ilość ofiar. Tak po stronie cywilów jak i żołnierzy, przy czym liczba strat niebojowych wśród ukraińskich żołnierzy nadal utrzymuje się na stabilnym- a więc bardzo wysokim poziomie, i jest spowodowana: alkoholizmem, narkomanią, nieprzestrzeganiem regulaminów oraz nieumiejętnym i niechlujnym obchodzeniem się z bronią i materiałami wybuchowymi. Inną przyczyną nadal występujących po stronie ukraińskiej strat, są działania dywersyjno-rozpoznawcze prowadzone w rejonie linii rozgraniczenia.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Z dotychczasowych danych wynika, że ukraiński ostrzał, który rozpoczął się dopiero w godzinach późnopopołudniowych (16:30-17:00), a zakończył w godzinach nocnych (22:38-23:00), koncentrował się na południowym odcinku frontu, czyli na południe od Doniecka oraz na wschód od Mariupola.

Łącznie przeprowadzono tam pięć ostrzałów, z czego trzy w rejonie Sachanki, Leininskoje (dwukrotnie) oraz dwa bardziej na północ w rejonie Oktjabra i Jelenowki, gdzie w wyniku uszkodzenia sieci energetycznej pozbawione zostało dopływu prądu kilkadziesiąt domów na pięciu ulicach oraz trakcja kolejowa. Na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 4 miny kaliber 120 mm i 24 miny 82 mm oraz 1 granat SPG9, 6 granatów RPG-7 i 12 granatów AGS-17. Poza tym w rejonie wsi Oktjabr operował ukraiński snajper.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w dniu wczorajszym, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał prowadzony był przy użyciu różnego typu granatników (8 granatów RP-25 , 9 granatów RPG-7 i 39 granatów AGS-17) oraz broni maszynowej, w kierunku Sokolników, Prisziba i Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення на 07:00 31 липня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 30 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 40 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі тричі із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь в основному із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по захисниках Кримського, Травневого, Світлодарська, Новгородського, Майорська, Опитного, Авдіївки, Мар’їнки, Новомихайлівки, Новотроїцького, Кам’янки, Пісків, Лебединського, Павлополя, Гнутового, та Широкиного, а по наших позиціях біля Водяного противник тричі відкривав вогонь із мінометів калібром 120-мм та 82-мм.

За минулу добу у ході бойових дій троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ тричі відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського, Світлодарська та Лебединського.

За даними розвідки одного окупанта знищено та чотирьох поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2018r.- 1150 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek OT obyczajowe ze świata wielkiej polityki, czyli „Sekscesy francuskiego Kaliguli” 🙂
  https://pikio.pl/prezydent-emmanuel-macron-kochanek/
  https://nczas.com/2018/07/29/babcia-prezydentowa-to-przykrywka-prezydent-francji-zaprzecza-iz-jego-ochroniarz-jest-rowniez-jego-kochankiem-wideo/
  Patrząc na to co się wyrabia w tzw. elitach tzw. postępowo – liberalnego Zachodu, człowiek tym bardziej podziwia NORMALNOŚĆ jaka panuje w elitach ‚autorytarnej” Rosji…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Amerykańskie „Politico” oskarżyło administracje Białego Domu ze w sporach jakie Ukraina toczy z Rosją przed „arbitrażem” Światowej Organizacji Handlu (WTO) że zajmuje w nich „strone prorosyjską”. Skargi ze strony Kijowa dotyczą m.in ograniczeń handlowych jakie nałozyła na Ukrinę Rosja, co warto przypomnieć, w odpowiedzi na wcześniejsze działania ukraińskie. Jak informuje „Politico” zarówno Rosja, jak i USA uważają ze skargi Ukrainy w WTO maja „charakter polityczny” i dlatego nie powinny być rozpatrywane przez tą organizację, jako że powinna ona się zajmowac tylko sprawami gospodarczymi;
  https://korrespondent.net/business/economics/3995548-admynystratsyia-trampa-na-storone-rossyy-v-vto-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe, czyli podczas gdy w światowych mediach „peroruje się” na temat „przygotowan USA do wojny z Iranem”, Prezydent USA Donald Trump ogłosił że jest gotów do spotkania sie z Prezydentem Iranu;
  https://korrespondent.net/world/3995544-tramp-hotov-vstretytsia-s-prezydentom-yrana
  W odpowiedzi na to zastępca szefa Administracji Prezydenta Iranu poinformował że rozmowy USA-Iran są możliwe pod warunkiem powrotu Waszyngtonu do porozumienia nuklearnego z kwietnia 2015 roku, z ktorego niedawno USA się „wycofały”;
  https://korrespondent.net/world/3995556-v-yrane-nazvaly-uslovyia-perehovorov-s-ssha

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc „wątek wojskowy”. W miejscowości Łozowa (obwód charkowski) w studzience kanalizacyjnej znajdujacej sie na terenie jednostki wojskowej znaleziono zwłoki 23 – letniego żołnierza. Na razie nie poinformowano co mogło być przyczyną jego śmierci;
  https://strana.ua/news/153776-politsija-rassleduet-obstojatelstva-hibeli-voennoho-telo-kotoroho-nashli-v-kanalizatsionnom-kollektore-voinskoj-chasti-v-lozovoj.html
  Z kolei w Berdiańsku (obwód zaporoski) na podwórku własnego domu (będacego jednocześnie hotelem) został zastrzelony ‚weteran ATO”, były członek tzw. ukraińskiego batalionu ochotniczego „Donbas” Witalij Oleszko ps. Sarmat. Podobno do siedzącego wraz z zoną w znajdujacej się na podwórku kawiarenki Oleszki podszedł „mężczyzna z broda” i wypalił mu w plecy z myśliwskiej „dwururki”, kory nastepnie uciekł przy pomocy oczekującego na niego samochodu osobowego;
  https://strana.ua/news/153765-sarmat-pohib-chto-izvestno-o-vitalii-oleshko-ubitoho-v-berdjanske-31072018.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • A poza tym, most ten, gdy Krym stanie się wreszcie ukraiński, będzie służył również Ukraińcom. Tak więc, ciągle podcięty osioł, nie powinien się tak głupio cieszyć 🙂

   A poza tym, ten się śmieje, kto się śmieje ostatni 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

  • Ciekawe co napisali na wagonach, mogłoby to rzucić trochę światła na sytuację.
   Wszak to przecież kompletnie nielogiczne i głupie co te dzieciaki (na filmie widać nastolatków/młodych mężczyzn) robili.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w Chersoniu NN sprawca oblał „kwasem” miejska urzędniczkę i „ukropatriotkę” która jakiś czas temu zasłynela z tego że ogłosiła w Chersoniu działają „prorosyjscy separatyści” korzystający z pomocy miejscowej ukrobezpieki (SBU)
  https://strana.ua/news/153760-khersonskaja-politsija-razyskivaet-neizvestnoho-kotoryj-sehodnja-utrom-oblil-kislotoj-sovetnitsu-mera-i-zhurnalistku-ekaterinu-handzjuk.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Kurczę nie potrzebują Putina, separatystów „ukropatrioty” sami się wykańczają. Historia zatoczyła pełne koło. Przecież to długa tradycja, stronnicy Bandery mordowali menlykowców i bulbowców, wykańczali również swoich zarażonych wstydliwymi chorobami jak i tych chorych na tyfus (tu by powstrzymać epidemie).
   I teraz doszło do tego samego „ukrpatrioty” mordują się, bija miedzy sobą a powód jest jeden- władza i pieniądze jakie się z nią wiążą. Przecież masa spadkowa po ZSRR jest coraz mniejsza, a i to co zostało ma juz kuratorów-oligarchów, a przecież za swój patriotyzm ukrowojaki chcą jakichś apanaży.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy zabójstwa „weterana ATO” w Berdiańsku (o czym e linkach powyżej). Ukraińska policja poinformowała że pod Melitopolem (obwód zaporoski) zatrzymano czwórkę osob podejrzanych o zabójstwo (udział w nim). Prawdopodbnym powodem zabójstwa mogą być „obecna działalnosc biznesowa ofiary’, jej udział w „grupie zajmujacej się wymuszeniami ziemi od rolnikó” (!) lub „jej „wczesniejsza działalnośc w zorganizowanych grupach przestępczych w obwodzie donieckim, skad pochodził” (!!) Typowy „weteran ATO”…
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/3995885-na-zaporozhe-zaderzhany-ubyitsy-veterana-ato-sarmata
  Z kolei „kumple po fachu” zabitego, czyli pozostali ‚weterani ATO” z Berdiańska ogłosili „mobilizację” i zagrozili ze wznowią kontynuacje tego co robili w latach 2014 – 2015;
  https://strana.ua/news/153828-veterany-ato-berdjanska-objavili-mobilizatsiju-posle-ubijstva-vitalija-oleshko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem trwa w najlepsze „wojna” pomiędzy Prokuratorem Generalnym Łucenka, a jego podwładnym szefem departamentu śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy Sergiejem Gorbatiukiem. Teraz Gorbatiuk złożył przeciwko swojemu zwierzchnikowi oficjalny pozew w jednym z sądów w Kijowie za to ze Łucenko dokonał „bezprawnej reorganizacji” departamentu śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/153806-hlava-sledstvennoho-upravlenija-prokuratury-serhej-horbatjuk-budet-suditsja-s-henprokurorom-po-povodu-proverok-eho-eks-departamenta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Płw. Koreańskiego, gdzie według mediomatołów światowych ‚rośnie napięcie ponieważ Korea Płn. łamie zawarte przez liderów Korei Płn i USA porozumienie o denuklearyzacji’. Tymczasem oficjalna południowokoreańska agencja „Yonhap” informuje że trwają rozmowy pomiędzy wysokimi przedstawicielami struktur militarnych (w randze generałów) obu państw koreańskich. Podczas trwajacych w tzw. strefie zdemilitaryzowanej rozmów uzgodniono m.in przekazanie sobie szczątków żołnierzy pochowanych właśnie na terenie tzw. strefy zdemilitaryzowanej oraz „wypracowania praktycznych środków który łagodziły by napiecia i budowały zaufanie pomiędzy stronami”;
  http://english.yonhapnews.co.kr/national/2018/07/31/0301000000AEN20180731001651315.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ani widu, ani słychu o ‚javelinach” na Ukrainie, ale za to „rozkonserwowano” kolejne uzbrojenie jeszcze z czasów ZSRR. Tym razem są to ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9, które wprowadzono na stan uzbrojenia Sił Zbrojnych ZSRR jeszcze w latach 60 – tych XX wieku;
  https://korrespondent.net/ukraine/3995843-v-vsu-pokazaly-vydeo-s-protyvotankovykh-strelb
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Granatnik_SPG-9

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Trwa w najlepsze wyprzedaż wszystkiego co ma jeszcze jakąkolwiek wartość w ukraińskim przemyśle obronnym. W Charkowie sąd skazał na karę grzywny (3400 hrywien) emerytowanego inżyniera konstruktora z biura konstrukcyjnego z jednego z charkowskich zakładów zajmujących sie produkcją sprzętu wojskowego, który miał sprzedać Chińczykom, za 40 tys. juanów, „ważne informacje” na temat silników czołgowych;
  https://strana.ua/news/153820-kharkovskij-pensioner-oshtrafovan-za-peredachu-dannykh-o-tankovykh-dvihateljakh-v-kitaj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Podczas gdy cały „cywilizowany” Zachód użala się nad losem Ukraińca Sencowa (który chciał dokonywać zamachów na Krymie) w Charkowie sąd skazął na 12 lata więzienia za ‚zdradę państwa”…84 – letniego mieszkańca Charkowa. Według ukraińskich „specsłużb” 84 – latek miał „stworzyć sieć prorosyjskich agentów” w skład której miało 20 osób…
  https://24tv.ua/ru/v_harkove_osudili_k_12_godam_tjurmy_kuratora_putinskih_agentov_n1007938
  Ps. Cała nadziej a w tym ze ten nieszczęsny staruszek dożyje kolejne wymiany „jeńców” pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kilka ciekawych informacji o systemie gazowym na Ukrainie
  Polskie media donoszą, że toczą się jakieś „niewiążące” rozmowy z Ukraina na temat dostaw gazu. To o tyle ciekawe, że strona ukraińska deklaruje CAŁKOWITE uniezależnianie się od dostaw zewnętrznych już za parę lat.
  Projekt może jednak nie wypalić (brak środków) i wtedy pojawi się potrzeba sprowadzania gazu (może i z Polski).
  http://niezalezna.pl/232089-polska-i-ukraina-polaczone-gazociagiem
  Kolejna informacja jest jeszcze ciekawsza.
  Międzynarodowa firma doradcza PwC wspomoże proces reorganizacji Naftogazu i wydzielenia z Uktransgazu osobnego operatora ukraińskiej sieci przesyłu gazu.
  https://cire.pl/item,166795,1,0,0,0,0,0,ukraina-chce-przyspieszyc-reforme-rynku-gazu.html
  Tu trzeba czytać miedzy wierszami. Nowa spółka powstanie, by ściągnąć kapitał zagraniczny (niemiecki?, francuski?) Po co? bo z parterami takiego formatu Rosja będzie chciała rozmawiać i zechce na utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę, a że wzbogaci się na tym trzecia strona…

  Polubione przez 3 ludzi

  • A tymczasem „Uktransgaz” ujawnił REKORDOWE STRATY W WYSOKOŚCI PRAWIE 18 MILIARDÓW HRYWIEN. Podobno ich powodem ma być ‚umorzenie zadłużenia za zużyty przez odbiorców gaz”. Dla porównania straty „Uktransgazu” w zeszłym roku wyniosły „tylko” 7 mld hrywien;
   http://www.dsnews.ua/economics/-ukrtransgaz-pokazal-rekordnye-ubytki-v-razmere-17-7-mlrd-31072018140700
   Ps. Czyli jak widać rozpoczął się totalny bajzel i rozkład ukraińskiej sieci przesyłu gazu, obawiam się tylko że jego „uzdrawianiem” zajmą się „przyjaciele Ukrainy z Warszawy”, czyli zostaną w tym „utopione” pieniadze polskich podatników…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Już paręset milionów poszło się …. Wszak POLSKA stworzyła infrastrukturę potrzebna do zwiększenia eksportu gazu na Ukrainę. Niestety bez ukończenia prac po UKRAIŃSKIEJ stronie nie będzie możliwe zwiększenie przesyłu gazu z Polski.
    Zapewne rząd w Warszawie znów udzieli pożyczki na rządowi w Kijowie. Zapewne nie bezpośrednio, ale jakaś spółka państwowa dofinansuje projekt. A, ze później dostanie wyrównanie od skarbu państwa…

    Polubione przez 1 osoba

 13. Kolejny skandal z zakupami w „państwie – agresorze’ (czyli wg „kijowskiej nomenklatury” Rosji) dokonywanymi przez ukraińskie koleje państwowe. Tym razem miały one porozumieć się z jedna z rosyjskich firm w sprawie zakupu produkowanych przez nią przekaźników elektromagnetycznych na łączną sumę ponad 10 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/business/companies/3995912-stalo-yzvestno-o-novykh-zakupkakh-ukrzalyznytsy-v-rf

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „w niejasnych okolicznościach”, po prostu „sułtan” Erdogan „walnął pięścią w stół” przed Ambasadorem Ukrainy w Turcji. I TAK WŁAŚNIE SIĘ POWINNO „ZĄŁATWIAĆ” SPRAWY Z TYMI PAJACAMI Z KIJOWA, anie tak jak to robią „nasze” obecne „wadzunie”…

   Polubione przez 3 ludzi

 14. Będzie kolejna awantura dyplomatyczna na linii Białoruś – Ukraina sprowokowana przez ukromedia? Ukraiński portal „dsnews.ua”podał informacje, powołując się na „źródła białoruskie” że Prezydenta Białorusi „doznał wylewu”;
  http://www.dsnews.ua/world/insult-gosudarstvennogo-znacheniya-kak-budut-horonit-30072018190000
  Tymczasem sam Prezydent Białorusi. według ukromediów „po wylewie”, spotkał się z gubernatorem obwodu mińskiego, z którym m.in rozmawiał na temat problemów przemysłu mleczarskiego i mięsnego oraz o programie budowy dróg;
  http://www.belta.by/president/view/uborochnaja-mjaso-molochnyj-kompleks-i-dorogi-lukashenko-prinjal-s-dokladom-gubernatora-minskoj-oblasti-312425-2018/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.