Wojna domowa na Ukrainie 1.08.2018r.- 1151 dzień od nowego rozejmu.Sześć firm, które brały udział w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, między Rosją kontynentalną a Półwyspem Krymskim, zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Decyzja o rozszerzeniu sankcji została podjęta przez państwa UE w ostatni wtorek- 31 lipca. Tym samym łączna liczba firm objętych przez UE sankcjami wzrosła do 44. Dodatkowo restrykcjami polegającymi nie tylko na zamrożeniu aktywów, ale i na zakazie wjazdu na terytorium Unii, jest objętych 155 osób.

„Rada dodała 6 podmiotów do listy objętych sankcjami za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Wspomniane podmioty trafiły na listę za udział w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską łączącego nielegalnie zaanektowany Krym z Rosją. Swoimi działaniami wsparły konsolidację rosyjskiej kontroli nad nielegalnie zaanektowanym Krymem, co jeszcze bardziej podważa integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”– napisano w komunikacie Rady Unii Europejskiej.

Rada UE dopisała wczoraj na listę sankcji związanych z budową mostu przez Cieśninę Kerczeńską sześć rosyjskich spółek. W opublikowanym rozporządzeniu napisano, że sankcje wprowadzane są przeciwko następującym podmiotom: spółce „Strojgazmontaż-Most”, spółce akcyjnej „WAD”, stoczni „Zaliw”, firmie „Mostotrest”, instytutowi „Giprostrojmost” i firmie „Strojgazmontaż — SGM Group”.

Poza tym, UE wprowadziła już wcześniej m.in. zakaz importu do UE produktów pochodzących z Krymu i Sewastopola. Zabronione jest także inwestowanie na półwyspie, a więc europejskie firmy nie mogą kupować tam nieruchomości, finansować krymskich przedsiębiorstw ani świadczyć związanych z tym usług. Zakaz obejmuje także usługi turystyczne, w szczególności europejskie statki wycieczkowe nie mogą zawijać do krymskich portów. Sankcje zabraniają również eksportu na Krym wybranych dóbr i technologii. Dotyczy to sektorów: transportu, telekomunikacji i energii oraz poszukiwania, wydobycia i produkcji ropy naftowej, gazu i minerałów. Zakazane jest techniczne wsparcie, pośrednictwo i usługi budowlane w tych sektorach.

Nadal obowiązują również sektorowe sankcje gospodarcze w wymianie z Rosją. Ich zniesienie UE uzależnia od pełnego wdrożenia porozumień mińskich. . Ponieważ do tego nie doszło, Unia przedłuża sankcje co pół roku – obecnie obowiązują one do końca stycznia 2019 r. Sankcje te obejmują: ograniczenie dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych, zakaz eksportu i importu broni, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji oraz ograniczenie dostępu Rosji do pewnych strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Z dużym prawdopodobieństwem, w świetle tego co oświadczyli po swoim spotkaniu w Białym Domu, prezydenci Włoch i Stanów Zjednoczonych, sankcje wobec Rosji będą kontynuowane.

Prezydenci Donald Trump i Giuseppe Conte spotkali się w Białym Domu w poniedziałek- 30 lipca. Amerykański prezydent nazwał nowego szefa rządu Włoch „swoim przyjacielem w Europie i podkreślał, że „obaj są outsiderami w polityce”.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, prezydenci zostali o swoje relacje z Rosją.

„Sankcje wobec Rosji pozostaną takie, jakie są”– powiedział Donald Trump. Dodał przy tym, że z jego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach jest bardzo zadowolony:

„Myślę, że to było wspaniałe spotkanie – jeśli chodzi o przyszłość, o bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy oraz ochronę Izraela i wszystkich”– ocenił amerykański prezydent.

Natomiast Giuseppe Conte pokreślił, że „Włochy są otwarte na dialog z Rosją, ponieważ odgrywa ona zasadniczą rolę we wszystkich międzynarodowych kryzysach geopolitycznych. Jeśli chce się je rozwiązać nie można sobie wybierać, z kim się rozmawia, tylko trzeba zaakceptować tych, których głos rzeczywiście coś znaczy”.

Włoski prezydent zaznaczył, że warunkiem zniesienia restrykcji wobec Rosji jest wdrożenie w życie porozumień mińskich z 2015 r.

„Jest jasne, że dziś jest nie do pomyślenia, by znieść te sankcje z dnia na dzień”– dodał Giuseppe Conti.

Zastrzegł przy tym, że trzeba się upewnić, iż system sankcji nie wpłynie na społeczeństwo obywatelskie, ani na małe i średnie przedsiębiorstwa w Rosji, co wynika z tego, że „Włochy mają tradycję intensywnych stosunków gospodarczych z Rosją”.

Dodam, że obu prezydentom media oraz zapraszani przez nie eksperci przypisują sympatie prorosyjskie. A w Stanach Zjednoczonych toczy się nawet śledztwo w sprawie ewentualnej ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w 2016 r., która miała sprzyjać wyborowi na prezydenta Donalda Trumpa. Śledztwo te prowadzone jest przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który sprawdza zarzuty o powiązania jego otoczenia, a nawet jego samego, z Rosją oraz specjalną komisję amerykańskiego Kongresu. Wątpliwości publicznie głosił również były szef FBI.

Natomiast Giuseppe Conte w exposé na początku czerwca br.powiedział, że jego kraj będzie wspierał otwarcie w relacjach z Rosją i rewizję systemu sankcji nałożonych na ten kraj.

Oczywiście dalsze rozszerzenie sankcji przez UE, skrytykowało rosyjskie MSZ, którego rzeczniczka Maria Zacharowa powiedziała, że jest „to polityka wywrotowa skierowana przeciwko mieszkańcom Krymu”.

Według niej, liderzy UE swoją postawą wobec Krymu pośrednio wyrazili poparcie dla tych, którzy zajmowali się blokadą energetyczną Krymu, a także prześladuje osoby biorące udział w budowie obiektów infrastruktury cywilnej.

Tym sposobem UE jednoznacznie opowiedziała się za polityką prowadzoną przez władze w Kijowie, pomimo przez nie jawnego łamania prawa międzynarodowego i nękania w ten sposób ludności cywilnej Krymu. Oczywiście w sprawie nielegalnych działań podejmowanych przez ukraińskie władze wobec Krymu i jego mieszkańców, takich jak odcięcie dopływu energii elektrycznej czy też wody, nigdy żadne oficjalne przedstawicielstwo władz unijnych nie zabrali głosu. Co pokazuje jakimi podwójnymi standardami posługuje się tzw. wolny świat.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Natomiast wzdłuż linii frontu w Donbasie, według informacji na chwilę obecną, było wczoraj spokojnie. Jeśli napłyną jakieś inne dodatkowe informacje, zmieniające obraz rzeczy, natychmiast je uzupełnię. Ale miejmy nadzieję, że nie będzie to konieczne.

No i w ostateczności okazało się po komunikacie Centrum Koordynacji Zawieszenia Broni za ostatnią dobę, że ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu tylko 1 raz naruszyli warunki rozejmu, prowadząc przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) ostrzał w rejonie zachodnich przedmieść Spartakusa, na północnych obrzeżach Doniecka. Ostrzał ten prowadzony był przez żołnierzy Operacji Połączonych Sił z 56 samodzielnej brygady zmechanizowanej. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło tylko 5 min, wobec 81 z dnia poprzedniego.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał w rejonie wsi Łozowoje i Żiełobok, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 pociski oraz granatników RPG-9 (2 granaty) i AGS-17 (47 granaty).

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

13 min.

„Ранкове зведення на 07:00 01 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 31 липня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 36 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ. Важке озброєння не застосовувалося.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь в основному із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї по захисниках Кримського, Світлодарська, Луганського, Південного, Зайцевого, Новомихайлівки, Опитного, Красногорівки, Авдіївки, Мар’їнки, Пісків, Лебединського, Павлополя, Гнутового, Водяного та Талаківки.

За минулу добу у ході бойових дій одного військовослужбовця Об’єднаних сил було поранено.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ двічі відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського та Мар’їнки.

За даними розвідки двоє окупантів загинули та шістьох поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.08.2018r.- 1151 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek z okazji kolejnej rocznicy jednej z największych tragedii narodowych…
  http://www.mysl-polska.pl/1639
  Cytat;
  „Nie świętuję i celebruję rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Datę jego wybuchu traktuję jako jedną z najtragiczniejszych kart w polskiej historii, jako datę złowrogą, kiedy warszawskie dzieci poszły, a w zasadzie zostały wysłane w bój… Dosłownie. To czas, kiedy ucichł gwar miasta, zamilkł śmiech dzieci i śpiew matek. Czas, w którym stało się coś potwornego, co nigdy nie powinno się zdarzyć. W tym czasie milczę. Dla mnie to po prostu lacrimosa”

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” warszawskie dzieci poszły, a w zasadzie zostały wysłane w bój… Dosłownie”- warszawskie dzieci chciał pójść w bój. W przeciwieństwie do znacznej liczby dorosłej części ludności Warszawy i dowództwa AK. Dramat decyzji, którą podjęto na najwyższym szczeblu dowódczym, motywowaną politycznie, jest zbrodnią.
   Zbrodnią, bo bez rozpoznania sytuacji na froncie oraz możliwości i chęci pomocy Aliantów, w tym Rosji sowieckiej, w najmniej odpowiednim momencie pod względem przygotowania, i po wcześniejszych decyzjach rozśrodkowania sił i broni ze stolicy, w pełni świadomie wydano rozkaz rozpoczęcia Powstania. Tragicznie ucierpiała w wyniku tego ludność Warszawy, która po tej traumie nigdy się nie podniosła. Ucierpiała również sama Warszawa, która już nie jest taka jak przed Powstaniem. Ucierpieli także, ci którzy poszli w bój, bo było wysłanie na rzeź najlepszych z najlepszych- kwiatu polskich elit, których zabrakło po wojnie do odbudowy państwa i zachowania ciągłości pokoleniowej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Spotykałem się w literaturze ze stwierdzeniami, ze dowództwo AK postanowiło o rozpoczęciu powstania głownie z powodu niecierpliwości młodzieży, która rwała się do boju i samorzutnie miała uderzyć na wroga.
    Wydaje się to dość wątpliwe tym bardziej, że przecież nawet słynna „akcja pod Arsenałem” była przełożona właśnie dlatego, że dowództwo nie wydało zgody (dlatego Jan Bytnar „Rudy” zginął).
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_pod_Arsenałem
    Politycy z Londynu sądzili, ze pow wybuchu powstania siły rosyjskie od razu rzucą się „wyzwalać” Warszawę. Stalin jednak nie był tak naiwny jak nasze „elyty”. Wszak zbrojne niezależne polskie podziemie było mu całkowicie nie na rękę. Ponadto wchodziły też kwestie stricte militarne- straty ArmiiCzerwonej były spore, linie zaopatrzeniowe bardzo rozciągnięte, a z terenu Prus Wschodnich i
    Węgier groził atak oskrzydlający.
    Jedna decyzja przesądziła o losach powstania. Bez pomocy Armii Czerwonej już w czasie wybuchu powstanie było skazane na porażkę.

    Polubione przez 3 ludzi

 2. W sprawie wczorajszego zabójstwa „weterana ATO” z tzw. batalionu „Donbas” do jakiego doszło w Berdiańsku (obwód zaporoski). Jak sie okazało, jego zabójca był inny „weteran ATO” z tzw. Roty Specjalnego Przeznaczenia MSW Ukrainy „Tornado” (wcześniej znanej jako tzw. batalion ochotniczy „Szachtiorsk”)
  >https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2125398971117583&id=100009425029238
  https://strana.ua/news/153922-nardep-anton-herashchenko-podtverdil-chto-podozrevaemyj-v-ubijstve-uchastnika-ato-oleshko-sarmata-byl-snajperom-v-batalone-militsii-osoboho-naznachenija-tornado.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. O śmierci trzech rosyjskich dziennikarzy w Republice Środkowej Afryki, którzy wpadli w zasadzkę zorganizowaną przez islamistycznych bandytów w pobliżu miejscowości Sibut
  http://tass.ru/proisshestviya/5418568
  Oczywiści „rosyjskie media” o nastawieniu antykremlowskim (m.in TV Dożd) już wyczuły okazję do „podbicia słupków popularności” i informują, powołując sie na „znajomych zabitych dziennikarzy”, że pojechali oni do Afryki by nakręcić tam film o „rosyjskich najemnikach” z tzw. Grupy Wagnera;
  https://tvrain.ru/news/kollega_pogibshih_zhurnalistov-468779/?from=rss

  Polubione przez 1 osoba

 4. Ciąg dalszy sprawy ukraińskiego zołnierza, którego zwłoki znaleziono w studzience kanalizacyjnej na terenie jednostki wojskowej w Łozowej (obwód charkowski). Jak poinformował policja, zatrzymano dwóch żołnierzy z tej jednostki, ktorzy po kłótni ze swoim „kolegą” mieli go zadusić, a zwłoki wrzucili do studzienki;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/3996102-naidennoho-v-kollektore-voennoho-ubyly-sosluzhyvtsy-polytsyia

  Polubione przez 3 ludzi

 5. JUż chyba każdy kto może ucieka z tego kraju szczęścia.
  Masowa imigracja zarobkowa z Ukrainy, wpływa nie tylko na nasz krajowy rynek pracy. Wielu ukraińskich przedsiębiorców skarży się na coraz bardziej dotkliwy brak pracowników. Stąd pomysły zatrudniania emerytów np. w roli kierowców. Sytuacja związana z deficytem pracowników może się jeszcze pogorszyć.
  http://forsal.pl/artykuly/1196506,ukraina-zostanie-bez-pracownikow-deficyt-rak-do-pracy-sie-poglebia.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraina nie odzyska Donbasu siłą – powiedział ukraiński ekspert ds. politycznych Wiaczesław Lichaczew.
  Jego zdaniem „opcja wojskowa” jest dla Kijowa fizycznie niemożliwa.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201808018508756-Sputnik-Ukraina-Donbas-odzyskanie-Lichaczew/
  Komentarz: Jak się toleruje korupcje i złodziejstwo w armii to rzeczywiście nie ma szans na sukces. Jedyną opcją „Kijowa” byłoby przekonanie mieszkańców Donbasu, że pod ich rządami obwód rozwijałby się. Tu jednak sukcesów nie ma.
  Jedyne co zostaje UA jest ciągłe nękanie separatystów, ciągłe blokady, ostrzały, po to by złamać opór ludności. Ta strategia jednak tez nie przynosi rezultatów.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Pan Morawiecki mocno zdegustował swoimi poglądami redaktorów „wyborczej”. Ojciec obecnego premiera miał min stwierdzić, że warto byłoby przeprowadzić na Krymie dodatkowe referendum, które pokazałoby czy rzeczywiście mieszkańcy tych ziem chcieli przyłączenia do FR ( de facto usankcjonowanie aneksji Krymu).
  http://wyborcza.pl/7,75968,23737785,morawiecki-senior-spadl-z-ksiezyca-zakrzewski.html
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/kornel-morawiecki-uwaza-ze-rosja-nie-jest-agresywna-wobec-polski/
  Komentarz: Jeszcze trochę a oskarżą Pana Morawieckiego o bycie rosyjskim szpionem 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Taka smutna informacja
  Węgry nie muszą ściągać imigrantów zarobkowych, by osiągać tempo wzrostu gospodarczego zbliżone do polskiego. Jednocześnie spada bezrobocie a płace Węgrów rosną.
  Według danych opublikowanych przez węgierskie urząd statystyczny przeciętne wynagrodzenie brutto w tamtejszej gospodarce zwiększyło się w czerwcu 2017 roku o 14,4 proc. w ujęciu rok do roku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/bezrobocie-na-wegrzech-spadlo-do-rekordowo-niskiego-poziomu/
  Komentarz: Czyli jednak się da…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. We Wrocławiu kierowca transportu publicznego zwrócił ukraińskiemu pracownikowi saszetkę, w której było prawie 8000 dolarów USA, 945 euro i 575 zł.
  Rzeczy udało się odzyskać dzięki temu, że w saszetce znajdował się kontakt właściciela. Jak poinformowała policja, Ukrainiec ponad rok pracował w Polsce na budowie i odkładał każdy zarobiony grosz dla swojej rodziny, która pozostała na Ukrainie.
  „Mężczyzna nosił przy sobie wszystkie pieniądze, które udało mu się zarobić, odkąd przyjechał do Polski” – powiedzieli funkcjonariusze.
  https://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/17895-we-wroclawiu-kierowca-zwrocil-ukraincowi-zgubiony-portfel-z-10-tysiacami-dolarow.html
  Komentarz: po zdjęciu przewodnim wnoszę, ze to jakiś były ukraiński wojskowy lub ma syna wojskowego.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukraińska codzienność, w Kijowie postrzelono jednego z uczestników protestu przeciwko rozbiórce garaży. Sprawcą miał być kierowca samochodu osobowego któremu przejazd zagrodzic mieli demonstranci;
  https://vesti-ukr.com/kiev/297470-mitinh-v-kieve-zakonchilsja-strelboj-est-postradavshie-video
  Z kolei w Krzywym Rogu grupa „aktywistów” miała ogłosić że „nie ma takiego kraju jak Ukraina” i zaczęła śpiewać hymn ZSRR (!) całe zdarzenie miało miejsce w trakcie procesu mężczyzny oskarżonego o handel narkotykami. Jak widać ‚dobry towar” musiał sprzedawać 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/3996314-v-sude-kryvoho-roha-spely-hymn-sssr
  Ukromedia szydzą z „wielkiej specoeracji” jaką w Czermomorsku (obwód odeski) w ktorej wzięli udział funkcjonariusze SBU, prokuratury wojskowej oraz „specnazu”, a która zakończyła się zatrzymaniem oficera policji który pobierał haracz od handlarzy plażowych zajmujacych się m.in sprzedażą prażonej kukurydzy i krewetek…
  http://dumskaya.net/news/masshtabnaya-spetcoperatciya-v-chernomorske-spet-088378/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem w USA aresztowano trzech hakerów…rodem z Ukrainy, których oskarża sie m.in o masową kradzież danych z kart płatniczych. Podobno wszyscy zatrzymani to członkowie grupy „Carbanak” zajmującej się „cyberprzestępczością” i będącej według strony amerykańskiej „jedną z najbardziej płodnych organizacji cyberprzestępczych na świecie”;
  https://korrespondent.net/world/3996312-v-ssha-arestovaly-ukraynskykh-khakerov-smy
  Źródło;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-cyber-arrests-ukraine/u-s-charges-three-ukrainians-in-payment-card-hacking-spree-idUSKBN1KM5IU

  Polubione przez 1 osoba

 12. Przypomniała o sobie „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) i parlamentarzystka Nadieżda Sawczenko, która napisała i wysłała list do Prezydenta USA, by ten wpłynął na Prezydenta Rosji tak by zwolnił on odsiadujacych wyroki w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy. Dodatkowo Sawczenko ‚pożaliła się” także że została umieszczona w areszcie ze względu na swoją ‚opozycyjna działalność” wobec prezydenta Poroszenki, którego nazwała ‚najbardziej skorumpowanym prezydentem w historii Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/154034-savchenko-napisala-pismo-trampu-hde-nazvala-poroshenko-samym-korrumpirovannym-prezidentom-v-istorii-ukrainy-.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.