Wojna domowa na Ukrainie 2.08.2018r.- 1152 dzień od nowego rozejmu.


W tym roku polscy plantatorzy malin przeżywają dramatyczne sytuacje ze względu na absurdalny spadek cen ich skupu, które np. w powiecie kraśnickim wynoszą 2 złote za kilogram.

„Jeśli cena malin się utrzyma, grozi nam lokalny kryzys gospodarczy”– alarmuje Andrzej Maj, starosta kraśnicki, wiceprezes PSL w województwie lubelskim.

Plantatorzy, starosta i Związek Sadowników RP apelują do rządu o ustabilizowanie cen, wprowadzenie minimalnych stawek, zatrzymania sprowadzania tanich malin z Ukrainy i sprawdzenie, czy na skupach nie dochodzi do zmowy cenowej lub wykorzystania przewagi kontraktowej.

„Jakbym wiedział wcześniej, że cena malin będzie tak niska, to bym w to nie inwestował. Poszedłbym do pracy, żeby utrzymać rodzinę”– przyznaje Krzysztof Wiertel, właściciel 7-hektarowej plantacji w Majdanie Radlińskim. Prowadzenie gospodarstwa to jego jedyne źródło utrzymania. W podobnej do jego sytuacji jest znacznie więcej rolników.

Przypomnę, że 2016 r. maliny w skupie kosztowały nawet 6 zł. W ubiegłym roku już tylko 3,5 zł. Obecnie zaś, plantatorzy za kilogram owoców mogą dostać marne 2 zł.

Plantatorzy mówią wprost, że przy tak niskich stawkach nie wyjdą na swoje. Obecna cena nie gwarantuje im pokrycia kosztów upraw i opłacenia pracowników ze względu na jednoczesny dynamiczny wzrost kosztów pracy i brak ludzi do pracy.

Twierdzą oni, że w relacji do obecnie ukształtowanych kosztów zbioru, dopiero cena powyżej 3,5 zł za kilogram malin byłaby opłacalna. A więc cena jaka mniej więcej była jeszcze w ubiegłym roku.

Co więc się stało takiego, że nagle w ciągu jednego sezonu ceny skupu malin spadły prawie o 50%?

Przede wszystkim za kryzys na rynku malin odpowiada klęska urodzaju. Pogoda sprzyjała w tym roku plantatorom. Tegoroczne plony są obfite, owoców jest dużo. Jednak zdaniem rolników nadprodukcja to jedno, a zmowa cenowa to drugie. Plantatorzy podejrzewają o nią przetwórnie i skupy.

„W tej sytuacji żądamy interwencji rządu. Nie może być tak, że nagle cena spada do dramatycznie niskiego poziomu. Z czego mamy żyć? Zabrano nam przecież nawet dopłaty do produkcji malin”– skarży się pan Krzysztof- plantator z województwa lubelskiego. „Może nowy minister coś na to poradzi”– dodaje.

Tak więc, klęska urodzaju to jedno, ale jest jeszcze inny czynnik, który wpłynął na zdestabilizowanie rynku skupu malin w Polsce.

Tym czynnikiem jest konkurencja ze strony ukraińskich plantatorów. Otóż:

„Eksport mrożonych malin na Ukrainie wzrósł o 45% w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r.; wyeksportowano blisko 3,7 tys. ton mrożonych malin”– informuje serwis „Fresh-market”.

I tak, w 2017 r. eksport ukraińskich mrożonych malin wyniósł 2,5 tys. ton, a w 2016 r. nieco mniej niż 1 tys. ton.

Głównymi nabywcami ukraińskiej maliny w bieżącym sezonie była Polska z 1,3 tys. ton tj. wzrost o 26% w stosunku do roku poprzedniego, następnie Czechy, Austria, Niemcy i Francja. Eksport do wszystkich krajów, z wyjątkiem Niemiec, znacząco wzrósł.

Jak na razie nie są to jakieś zaskakujące ilości, ale przy jednoczesnym kryzysie nadprodukcji w Polsce, daje to efekt taki, że ceny skupu malin co roku drastycznie spadają. Jednocześnie proces ten będzie się pogłębiał w miarę zdobywania coraz większej pozycji rynkowej ukraińskich produktów rolnych w krajach UE.
W efekcie, gdy w naszym kraju rosną lawinowo koszty pracy, polscy plantatorzy nie będą mieli szans na otrzymanie takiej ceny za swoje produkty, która zagwarantuje im rentowność. W ostateczności doprowadzi to do tego, że zrezygnują oni z upraw.

Pytaniem jest, czy wzt. zyska polskie państwo?

No, ale co to obchodzi tych co rządzą, jeśli ich interesuje tylko „dojna zmiana”.

https://www.agrofakt.pl/plantatorzy-malin-protestuja/,

https://www.fresh-market.pl/serwis_informacyjny/produkcja/agrotechnika

https://www.fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/maliny/produkcja_malin_na_ukrainie_wciaz_rosnie,p1497009652.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal w ciągu ostatniej doby wzdłuż linii styku w Donbasie utrzymywał się względny spokój o niskiej charakterystyce intensywności podejmowanych działań zbrojnych ukraińskich sił zbrojnych.

I tak, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili tylko trzy mało intensywne ostrzały, z których pierwszy- przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granaty) oraz broni maszynowej przeprowadzono w godzinach 10:45-11:20, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje. W godzinach, od 17:45 do 18:20, przeprowadzono tam jeszcze jeden ostrzał (58 granatów AGS-17 oraz broń maszynowa).

Ostatni w dniu wczorajszym ostrzał miał miejsce w godzinach, od 18:50 do 19:20, który przeprowadzono przy pomocy różnego tylu granatników (29 granaty AGS-17, 3 granaty RPG-7 i 4 granaty SPG-9) oraz broni maszynowej, z kierunku kopalni „Niżnaja” w Dzierżyńsku, w stronę kopalni im. „Gagarina” w Gorłówce.

Łączny bilans wczorajszych ostrzałów to uszkodzone dwa mieszkania na osiedlu przy kopalni im. „Gagarina” w Gorłówce znajdujące się przy ulicy 40-lecia Października nr. 55 m. 2 i 7 oraz trzy domy jednorodzinne na obrzeżach Komiternowa przy ulicy Zwycięstwa nr. 3, 5 i 7. W dniu wczorajszym na terytorium DRL spadło 123 pocisków, ale zdecydowana większość z nich o małym kalibrze.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, w ciągu poprzedniego dnia ukraińscy żołnierze również 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc zanikowy ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), granatnika RPG-7 (5 granatów) oraz opancerzonych wozów bojowych: BMP-1 (6 wystrzałów) i BMP-2 (20 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzeliwane były rejony miejscowości: Prisziba i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

11 min.

Ранкове зведення на 07:00 02 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 01 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася контрольованою.

Противник 21 раз відкривав вогонь по позиціях наших військ. Важке озброєння не застосовувалося.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь в основному із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП, по захисниках Кримського, Станиці Луганської, Новолуганського, Травневого, Новомихайлівки, Мар’їнки, Лебединського, Талаківки, Павлополя, Гнутового та Водяного.

За минулу добу у ході бойових дій трьох військовослужбовців Об’єднаних сил було поранено.

Упродовж минулої доби також виявлено відсутність одного військовослужбовця підрозділу Об’єднаних сил. Організовано його пошуки.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 8 разів відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського, Новолуганського, Лебединського, Гнутового та Широкино. Поряд із цим, окупанти обстріляли наші позиції біля Водяного із 82-мм міномету.

За даними розвідки 5 окупантів загинуло та 4 дістали поранення.

У поточну добу двох наших захисників було поранено.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.08.2018r.- 1152 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, kolejny „cios” w Ukrainę ze strony władz Węgier, czyli powołały one specjalne ministerstwo które ma zajmować się sprawami…ukraińskiego Zakarpacia 🙂 W zwiazku z tymi „nieprzyjaznymi krokami” według władz w Kijowie do MSZ Ukrainy wezwano chargé d’affaires Ambasady Węgier na Ukrainie, któremu wręczono oficjalną notę protestacyjną;
  https://24tv.ua/ru/vengrija_sozdala_post_ministra_po_delam_odnoj_iz_ukrainskih_oblastej_n1008779

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z malinami jest ciekawiej:
  “Rolnikom podpadł też ludowy lubelski marszałek Sławomir Sosnowski. Oto w samym środku malinowej wojny wypłynął patronat, jakiego udzielił on „Zachodnioukraińskiej Kooperatywie Ogrodniczo-Sadowniczej”, mającej pomóc w nawiązaniu kontaktów między ukraińskimi producentami malin, a zakładami przetwórczymi z Lubelszczyzny i kieleckiego. Ukraińscy ogrodnicy dostaną 261 tys. z kasy państwowej (obiecane przez PiS-owskie ministerstwo spraw zagranicznych), a dwa PSL-owscy marszałkowie – lubelski i świętokrzyski mieli wesprzeć szkolenia, przekazanie 70 tys. sadzonek malin i dalszą współpracę mającą prowadzić do stałej kontrakcji maliny z Ukrainy.”
  .
  Stąd: http://chart.neon24.pl/post/144885,wies-wrze

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy wstrzymania wypłaty emerytur na Ukrainie. Włazde w Kijowie starają się chyba uspokoić nastroje społeczne urządzajac coraz to nowe „pokazówki”, by zrzucić z siebie winę, tym razem ogłoszono ze zostanie przeprowadzone „oficjalne śledztwo w sprawie przyczyn wstrzymania wypłat emerytur”. „Śledztwo” mam.in wykazać dlaczego nastapiły „problemy we współpracy” pomiędzy ukraińskimi resortami finansów oraz polityki społecznej, a służbami skarbowymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996495-v-kabmyne-provodiat-rassledovanye-zaderzhek-pensyi
  Ps. Na końcu zapewne okaże się ze „standardowo”, wszystko to to „wina Putina”…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Bliscy zamordowanego w Kijowie w 2016 roku (w zamachu bombowym) rosyjskiego dziennikarza Pawła Szeremeta złozyła w kijowskim sądzie oficjalny pozew przeciwko Prokuratorowi Generalnemu Łucence, w którym m.in oskarża go o „bezczynność” w zwiazku z „prowadzonym” przez podległa mu instytucje „śledztwem” w tej sprawie;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996475-semia-sheremeta-podala-v-sud-na-bezdeistvye-lutsenko

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w domu mieszkańca obwodu dniepropietrowskiego znaleziono prawie 13,5 kg materiałów wybuchowych (trotylu w kostkach);
  https://korrespondent.net/ukraine/3996491-v-dome-zhytelia-dnepropetrovskoi-oblasty-nashly-sklad-vzryvchatky
  W jednym z rejsowych autokarów kursujacych z Ukrainy do Polski (na trasie Lwów – Przemyśl), ukraińscy pogranicznicy znaleźli 25 karabinów pneumatycznych wraz z amunicją;
  https://strana.ua/news/154098-v-rejsovom-avtobuse-lvov-peremyshl-kontrabandisty-pytalis-provezti-25-pnevmovintovok-i-tysjachi-patronov.html
  ‚Dna niet”,w obwodzie lwowskim zatrzymano przydrożna prostytutkę, która „do pracy” wychodziła z…dwuletnią córeczką na rekach;
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/na-lvovschine-prostitutka-vyshla-na-panel-s-2-letney-dochkoy-na-rukah-1195299.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem „haniebnych zdrad” ze strony Wlk. Brytanii ciąg dalszy. Okazuje się ze brytyjskie banki odmawiają Ukraińcom mozliwości zakładania u siebie kont, tłumacząc to tym że „Ukraina jest krajem objętym sankcjami finansowymi” z powodu tego ze rządzi tam „łamiacy prawa reżim”;
  https://strana.ua/news/154096-ukraina-okazalas-v-spiske-stran-pod-sanktsijami.html
  Z kolei do Wlk. Brytanii udał się wiceminister z ukraińskiego resortu polityki informacyjnej by prosić urzędujący w Londynie zarząd w „Facebooka” o „zdjecie blokady” wobec ukraińskich internautów.
  warto przypomnieć że masowa blokady Ukraińców na FB zaczeła się po ich „cyberatakach” m.in na konta FIFA oraz „Gazpromu”;
  https://strana.ua/news/154124-zolotukhin-obsudil-blokirovku-polzovatelej-fejsbuk-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Uromedia informują, powołujac się na informacje z brytyjskiego „Daily Mail”, że jeden z brytyjskich parlamentarzystów (z Partii Pracy) znany ze swoich „tęczowych słabości”, były przewodniczący komisji spraw wewnętrznych brytjskiego parlamentu usuniety ze stanowiska w 2016 roku po tym jak na jaw wyszedł skandal że bardzo lubi korzystać z usług męskich prostytutek, posiada „luksusowy apartament” w Kijowie, sprezentowany mu przez ukraińskich parlamentarzystów. Podobno przez ów kijowski apartament miała przewinąc się cała masa róznego rodzaju „tajnych gości”;
  https://strana.ua/news/154101-kit-vaz-v-2008-hodu-uzhinal-s-neizvestnymi-politikami-iz-ukrainy.html
  Źródło;
  >http://www.dailymail.co.uk/news/article-6016743/Keith-Vaz-publicly-berated-Commons-worker-comments-not-mother.html
  A listę „tajnych gości” zapewne otwiera…

  https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82eh_Laszko

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Na nowego (starego) „wroga nr 1” obecnej „małpiarni” okupującej budynki rządowe wyrósł znany ukraiński bloger (przebywający na uchodźstwie w UE) Anatolij Szarij. Poinformował on że ukraińska policja przy pomocy ukraiński sądów stara sie ustalić miejsce jego pobytu w UE oraz wszelkie możliwe „dane informatyczne” na jego temat, oficjalnie tłumacząc swoje działania tym ze prowadzone jest przeciwko niemu na Ukrainie śledztwo w „sprawie podżegania do konfliktów narodowościowych oraz religijnych”;
  https://strana.ua/news/154111-anatolij-sharij-okazalsja-pod-sledstviem-u-natspolitsii-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „By żyło się lepiej na Ukrainie (oczywiście tylko tym wybranym)”, czyli ukraińscy „aktywiści” zajmujący sie tropieniem korupcji dzięki „Google Maps” ustalili jak „polepszyła sie stopa życiowa” jednej z ukraińskich parlamentarzystek, z frakcji „Front Ludowy” byłego premiera Jaceniuka. Na zdjęciach z września 2014 roku, gdy zaczynała dopiero swa „karierę parlamentarną” widać że na działce w obwodzie kijowskim, oficjalnie zapisanej na jej matkę, jeszcze nic nie ma, a już w 2016 roku pojawiło sie tam „jeziorko” i dom. Dodatkowo okazało sie że oficjalne dochody ujawnione pzrez matkę parlamentarzystki sa zbyt niskie by można dzięki nim zbudowac to co sie pojawiło na działce;
  https://strana.ua/news/154020-viktorija-sjumar-ne-zadeklarirovala-dom-v-kotorom-zhivet-eho-ee-mat-s-2015.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Strona rosyjska szykuje się tymczasem, tak jak juz wielokrotnie informowano, do tego by gazociąg „NS 2” został zbudowany „alternatywną trasą” z ominięciem „terytorium” Danii. Według informacji podanych przez koncern „Nord Stream-2 AG” który zajmuje się budową gazociągu, „alternatywna trasa” nie będzie związana z żadnymi dodatkowymi kosztami, a w szczególności dodatkowymi zezwoleniami;
  http://tass.ru/ekonomika/5422753

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” ze strony słynnej kanadyjskiej firmy „Bombardier”, która jak sie okazało uczestniczyła w budowie w Rosji, po wygraniu przetargu na łączną sumę 8 mln $, linii kolejowej dzięki której rosyjskie koleje nie będa musiały korzystać z „tranzytu” przez terytorium Ukrainy. Zarząd „Bombardiera” stwierdził ze nie widzi w tym żadnych problemów, ponieważ linie w całosci budowana była na terytorium Rosji, a nie na na ‚spornym terytorium ukraińsko – rosyjskiej”;
  https://strana.ua/news/154154-v-bombardier-podtverdili-okazanie-pomoshchi-rossii-pri-postrojki-obkhodnoj-zhd-dorohi-vokruh-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać, czyli przedstawiono oficjalną wersję ukraińskich śledczych prowadzących dochodzenie w sprawie przygotowywania „zamachów na budynki rządowe” przez Nadieżdę Sawczenko oraz Władimira Rubana. Według przedstawionej wersji mieli oni „przygotowywać ostrzał centrum miasta z moździerzy” z położonej na Dnieprze wyspie lub z pływajacej po rzece barki, a następnie mieli na skuterach wodnych (!) uciec do pobliskiego ‚Hydroparku” by „wmieszać się w tłum”…
  https://strana.ua/news/154155-stalo-izvestno-o-dvukh-mestakh-na-trukhanovom-ostrove-otkuda-savchenko-i-ruban-sobiralis-obstreljat-radu-iz-minometov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. No to zdrada X3
  W wywiadzie dla rumuńskiej agencji informacyjnej premier Węgier Viktor Orbán uznał politykę Unii Europejskiej wobec Rosji za błędną i nie odpowiadającą większości państw członkowskich.
  Premier Węgier miał min stwierdzić, że tu cytat:
  SŁOWACJA, CZECHY I MY NIE WIDZIMY ZAGROŻENIA ZE STRONY ROSJI…
  https://kresy.pl/wydarzenia/orban-slowacja-czechy-i-my-nie-widzimy-zagrozenia-ze-strony-rosji/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Chciał sobie dorobić?
  Studiujący w Polsce Ukrainiec przeprowadził grupę ośmiu Turków przez „zieloną granicę” z terytorium Ukrainy na teren województwa podkarpackiego. Sprawnie zadziałały polskie służby. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w okolicach przejścia granicznego w Krościenku szybko zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów z Turcji i kuriera-studenta z Ukrainy.
  Za przemycenie do Niemiec kurier miał zażądać od Turków…od 6 do 10 TYSIĘCY $ od łebka.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/ukrainiec-chcial-przemycic-do-polski-turkow/

  Polubione przez 2 ludzi

 15. W Kamieńskie (obwód dniepropietrowski) eksplodował bus z radnym miejskim z partii „Batkiwszczyna” wewnątrz. Mężczyzna był także tzw. wolontariuszem ATO wspomagajacym ukraińską armie na Donbasie. Radny przezył, ale jest w stanie ciężkim;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996636-v-kamenskom-vzorvalsia-mykroavtobus-s-deputatom
  Z kolei w Dnieprze NN mężczyzna postrzelił w głowę stojącą przed jednym ze sklepów kobietę. Kobieta przezyła, gdyż kula przebiła prawy policzek i prawdopodobnie utkwiła w szczęce, a bandyta zdołał uciec przed przybyciem policji;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/3996648-v-dnepre-neyzvestnyi-vystrelyl-zhenschyne-v-lytso
  A w jednej z miejscowości obwodu mikołajowskiego pijak ostrzelał z broni automatycznej domy sąsiadów. Na szczęście obyło sie bez ofiar w ludziach;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996678-v-nykolaevskoi-oblasty-pianyi-ustroyl-strelbu-po-domam

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Ukraińska zrecznik praw obywatelskich Ludmiła Denisowa ujawniła przypadki maltretowania oraz molestowania dziesięciorga dzieci z jednego z sierocińców znajdujących się na Wołyniu. W placówce miało się znajdować 33 dzieci w wieku od 3 do 18 lat, a sprawcami odrażających czynów wobec dzieci (w trakcie oględzin ujawniono m.in ślady pobić oraz krew na ubraniach) miał byc dyrektor sierocińca oraz jego brat. Dodatkowo okazało sie ze z placowki „zniknęły” dzieci które miały sie w niej oficjalnie znajdować;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996653-dety-yz-pryuita-na-volyny-rasskazaly-o-domohatelstvakh-y-poboiakh-denysova

  Polubione przez 3 ludzi

 17. No i HIT! Śledczy z Prokuratury Generalnej Ukrainy po dwóch latach dochodzenia w sparwie zabójstwa rosyjskiego dziennikarza w Kijowie Pawła Szeremeta, ustalili że nie był to „zamach terrorystyczny”. Dla przypomnienia, Szeremet zginął w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego który podłozono w samochodzie osobowym którym w tym dniu jechał…
  https://strana.ua/news/154195-sledstvie-ne-nashlo-priznakov-terakta-v-ubijstve-pavla-sheremeta-hpu.html
  To już są po prostu (niesmaczne) JAJA…

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Skandal z udziałem „ultraukropatrioty’ przewodniczącego ‚Partii Radykalnej’ Ołeha Laszki, który (kolejny już raz) zarobił 16 mln hrywien na sprzedaży należącej do niego „nieruchomości” byłemu parlamentarzyści i członkowi ‚Partii Regionów”, ktorej przewodniczącym był były prezydent Ukrainy Janukowycz. Co jeszcze ciekawsze ów „eks – regionał” (jak mawiają na Ukrainie) jest ojcem dyrektora generalnego holdingu „Metinvest Ukraina” którego właścicielem jest oligarcha Achmetow;
  https://korrespondent.net/ukraine/3996683-liashko-snova-prodal-nedvyzhymosty-na-16-myllyonov
  Ps. Czyli podsumowując Achmetow opłaca Laszkę…

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Tymczasem zarząd ukraińskich kolei państwowych tłumaczy sie z ostatnich skandali, czyli ujawnienia faktów dokonywania zakupów w „państwie – agresorze”, czyli Rosji. Według oficjalnego komunikatu mają być za to odpowiedzialne obowiązujące do tej pory na Ukrainie przepisy, które nie zezwalają organizatorowi przetargu na odrzucenie oferty międzynarodowej tylko na podstawie kraju pochodzenia oferenta;
  https://korrespondent.net/business/companies/3996690-v-ukrzalyznytse-obiasnyly-zakupky-v-rossyy

  Polubione przez 2 ludzi

  • Kilka uwag pośrednio związanych z informacją.
   Ostatnimi czasy wprowadzono za radą Pana Nowaka patrole mające za zadanie badanie ciężarówek na drogach Ukrainy. Najważniejszym zadaniem jest sprawdzanie przez funkcjonariuszy czy pojazdy nie są przeładowane. Za złamanie przepisów grożą spore konsekwencje finansowe. Zapewne funkcjonariusze chcieli albo ukraść zboże rolnika, albo wymusić na nim łapówkę.
   I jeszcze mała uwaga-Przeciążone ciężarówki są prawdziwą zmorą ukraińskich dróg i razem z korupcją i zaniedbaniami głównym powodem obecnego stanu infrastruktury drogowej Ukrainy.

   Polubione przez 2 ludzi

 20. Odnośnie masowych zatruć na Ukrainie (głownie spowodowanych przez „przysmaki” serwowane przez ukraińskie lokale gastronomiczne). Według szefowej ukraińskiego resortu zdrowia przez pierwsze sześć miesięcy tego roku „zatruciom różnego rodzaju” uległo ponad 47 tysięcy Ukraińców (!)
  https://korrespondent.net/ukraine/3996736-za-polhoda-otravylys-bolee-47-tysiach-ukrayntsev
  I w temacie, liczba ofiar ostatniego zatrucia szoarmą do jakiego doszło ostatnio w Kijowie przekroczyła już liczbę 80 osób;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3996740-otravlenye-shaurmoi-v-kyeve-chyslo-postradavshykh-prevysylo-80

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.