Wojna domowa na Ukrainie 4.08.2018r.- 1154 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraiński resort spraw zagranicznych wręczył notę protestacyjną chargé d’affaires Węgier na Ukrainie Laszlo Papu w związku z nieprzyjaznymi krokami Budapesztu wobec Kijowa”— poinformowało przedwczoraj (2 sierpnia) biuro prasowe ukraińskiego resortu dyplomacji.


„31 lipca 2018 roku do MSZ Ukrainy został wezwany chargé d’affaires Węgier na Ukrainie Laszlo Papu. Węgierskiemu dyplomacie wręczono notę protestacyjną w związku z szeregiem nieprzyjaznych kroków oficjalnego Budapesztu wobec Ukrainy oraz podkreślono konieczność zaprzestania działań negatywnie wpływających na stosunki dwustronne”
— napisano w dalszej części komunikatu biura prasowego ukraińskiego MSZ.

Jednocześnie w wywiadzie dla ukraińskiej internetowej gazety „Європейська правда” („Europejska Prawda”) wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar powiedział, że:

„Jeśli nie będzie reakcji (Węgier- dopisek mój), na jaką liczymy, jeśli nie otrzymamy wyczerpujących wyjaśnień i nie dojdzie do zmiany nazwy tego stanowiska, Ukraina będzie zmuszona do zdecydowanych działań, nie wyłączając zakazu wjazdu (dla pełnomocnika węgierskiego rządu- dopisek mój), chociaż nie chcielibyśmy tego„.

W ujawnionym konflikcie na linii Kijów-Budapeszt, chodzi o to, że w węgierskim rządzie istniało do niedawna stanowisko pełnomocnika ds. współpracy regionów przygranicznych na Węgrzech i Ukrainie. Teraz w jego miejsce powołano pełnomocnika, odpowiedzialnego za rozwój Zakarpacia oraz rozwój przedszkoli w Kotlinie Panońskiej. Funkcję tę pełnił i pełni Istvan Grezsa.

Dlatego też Wasyl Bodnar powiedział, że Ukraina nie akceptuje ingerencji Węgier w jej sprawy wewnętrzne i ocenił, że działania Budapesztu są prowokacyjne:

„Rozpatrujemy to jako jeszcze jeden krok w szeregu destrukcyjnych, prowokacyjnych działań ze strony Węgier”.

Natomiast w tej bulwersującej sprawie, ze strony władz węgierskich, można dowiedzieć się, że:

„Działalność węgierskiego pełnomocnika ds. Zakarpacia w żaden sposób nie jest skierowana przeciwko temu państwu”– oświadczyła w piątek w odpowiedzi kancelaria premiera Węgier.
W dalszej części tego oświadczenia podkreślono, że pełnomocnik węgierskiego rządu ds. Zakarpacia- Istvan Grezsa, „od prawie trzech lat działa jako pełnomocnik rządu odpowiedzialny za współpracę graniczącego z Ukrainą komitatu (województwa- dopisek mój) Szabolcs-Szatmar-Bereg z obwodem zakarpackim Ukrainy oraz związane z tym zadania rozwojowe, a nowa funkcja jest zmianą tylko z nazwy, gdyż jej zakres merytoryczny się nie zmienił”.

Kancelaria węgierskiego rządu zapewniła także, że „działalność pełnomocnika w żaden sposób nie jest skierowana przeciwko Ukrainie, a co więcej, jego praca w ogromnej mierze przyczynia się do tego, by rozwój najbardziej wysuniętego na zachód regionu Ukrainy oraz sąsiedniego komitatu węgierskiego odbywał się w sposób skoordynowany i by przyświecały mu jasne cele”. Jak podkreślono w oświadczeniu kancelarii węgierskiego rządu, „kilkadziesiąt zrealizowanych do tej pory programów wzbogaca tak samo ukraińską, jak i węgierską wspólnotę”.

Jako przykład takiej współpracy było np. pokrycie nowym dachem szpitala dziecięcego w Mukaczewie w obwodzie zakarpackim, uratowanie życia osiemnastu nie-Węgrom z tego obwodu, czekającym na dializę nerki czy odnowienie przedszkoli, do których chodzą nie tylko węgierskie dzieci.

Kancelaria podkreśliła, że wykonano też gesty pod adresem przedstawicieli narodu ukraińskiego, np. postawiono pomnik Tarasa Szewczenki w Berehowie czy sfinansowano remont kaplicy greckokatolickiej we wsi Tucholka, nie wspominając o pielęgnowaniu żołnierzy rannych podczas walk na wschodzie Ukrainy. „Wszystko to – jak oceniła kancelaria – nie jest ingerencją w sprawy wewnętrzne Ukrainy, tylko podnoszeniem jakości życia Węgrów i Ukraińców mieszkających na Zakarpaciu”. Zdaniem kancelarii jest oburzające, że ukraińskie MSZ grozi zakazem wjazdu pełnomocnikowi, który w ostatnich latach uczynił najwięcej dla wsparcia Węgrów i Ukraińców mieszkających na tym terenie oraz poprawienia dobrosąsiedzkich stosunków dwustronnych.

Przypomnę, że stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w 2017 roku, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył wówczas, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu, Węgry blokują m.in. spotkania Komisji Ukraina-NATO.

Oczywiście nasze władze, z tego powodu, że nowa ustawa oświatowa, która obowiązuje od roku na Ukrainie, godzi również w prawa polskiej mniejszości tego kraju, nie podjęły żadnych kroków zaradczych.

Tym różni się polityka Węgier od polityki PO-PiS-u.

https://web.facebook.com/UkraineMFA/posts/634043796649544?_rdc=1&_rdr,

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/08/3/7085170/,

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/08/1/7085087/,

http://blogpublika.com/2016/04/01/zakarpack/,

http://www.rusyn.sk/12627-sk/strucne-dejiny-rusinu-strucne-dejiny-rusinov/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakarpacie.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na Donbasie, wzdłuż przebiegającej tam linii rozgraniczenia frontu walki wewnętrznej prowadzonej pomiędzy siłami prorosyjskimi a nietolerancyjną dla mniejszości etnicznych banderowską władzą centralną z Kijowa, nadal było stosunkowo spokojnie.

I tak, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby doszło tylko ze strony ukraińskich wojsk, do dwóch incydentów zbrojnych. Pierwszy z nich miał miejsce w godzinach, od 11:10 do 11:40, gdy z granatników: RPG-7 (5 granatów) oraz AGS-17 (20 granatów) przeprowadzono ostrzał z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje.

Do kolejnego incydentu doszło w godzinach, od 20:15 do 20:45, gdy przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) ostrzeliwano Wasilewkę z kierunku miejscowości Nowosiełowki.

Ponadto, ostrzelane też zostały, przy użyciu moździerzy kaliber 120 i 82 mm, okolice Spartakusa i Staromichaiłowki. W wyniku tego ostrzału został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Żukowskiego nr. 24.

Łącznie, minionej doby ukraińscy żołnierze 5 razy naruszyli warunki rozejmu wystrzeliwując na terytorium DRL 96 pocisków, wobec 10 z dnia poprzedniego.

Poza tym, poprzedniego dnia na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (6 mina)oraz różnego typu granatników (5 granatów SPG-9 i 5 granatów GP-25), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, ostrzeliwała rejon wsi: Krasnego Jara Żiełoboka, Prisziba i Kalinowki, tym samym 4 razy naruszając warunki zawieszenia broni.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

Зведення станом на 18:00 03 серпня 2018 року.

Упродовж поточної доби, від 7-ї до 18-ї години російські окупаційні війська 6 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі один раз із застосуванням важкого озброєння.

Окупанти відкривали прицільний вогонь з гранатометів та стрілецької зброї по позиціях Об’єднаних сил у районах населених пунктів Мар’їнка, Водяне, Лебединське та Павлопіль. Поряд із цим, окупанти обстріляли позиції біля Талаківки із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібром 82 мм.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою.
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.08.2018r.- 1154 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, w Mikołajowie nocna „draka” pomiędzy dwiema grupami „”rozochoconych osobników” zakończyła się strzelaniną o 4:00 nad ranem (czasu lokalnego), w wyniku której dwie osoby z ranami postrzałowymi trafiły do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/3997189-v-nykolaeve-proyzoshla-strelba-dvoe-postradavshykh
  Z kolei na Zakarpaciu policja zatrzymała kobietę która chciała sprzedać swojego 3 – letniego synka za 2500 $;
  https://korrespondent.net/ukraine/3997186-na-zakarpate-zhenschyna-pytalas-prodat-syna-za-2500

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wieści z „wyzwolonych” przez kijów terenów Donbasu. W Lisiczańsku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) stanąl transport miejski, wykorzystujący głównie trolejbusy, z powodu długów za energie elektryczną sięgajacych już prawie 900 tys. hrywien. Mianowane przez Kijów władze miejskie obiecują ze do 6 sierpnia postarają się wydzielić w miejskim budżecie potrzebną na spłatę zadłużenia sumę;
  https://korrespondent.net/ukraine/3997182-v-lysychanske-ostanovylys-trolleibusy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem amerykańska agencja kosmiczna NASA zamiast zająć się lotami w kosmos, zabrała sie za…branżę odzieżową, wypuszczając na rynek własną kolekcje odzieży. Jak zauważono styl nowych ubrań bardzo przypomina stroje używane przez NASA w latach 90 – tych, więc całkiem możlwe że agencja postanowiła „przewietrzyć” należące do siebie magazyny…
  https://strana.ua/news/154437-nasa-vypustila-liniju-odezhdy-kotoraja-napominaet-kostjumy-astronavtov-90-kh-hodov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Przypomniał o sobie były „dowódca’ tzw. batalionu ‚Ajdar’, a obecnie parlamentarzysta Serhij Melnyczuk, który ostatnio wraz z bandą „tituszek” okupował jedną z uczelni wyższych w Odessie. Tym razem Melnyczuk zażądał „rekompensaty finansowej” za utracone przez Ukrainę Krym oraz Donbas od…USA i Wlk. Brytanii poniewaz państwa te miały być „gwarantami integralności terytorialnej Ukrainy”;
  https://www.politnavigator.net/ehks-glavar-ajjdara-budem-trebovat-dengi-s-ssha-za-poteryu-kryma.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jeden z najbardziej znanych ukraińskich „wolontariuszy ATO” (uznawany za jednego z twórców tego „ruchu”) Jurij Kasjanow z potwierdzeniem tego o czym ostatnio informuja ukromedia. czyli o fali masowego zwalniania się z ukraińskich sił zbrojnych, która ma już iść „w dziesiątki tysięcy”, a co może się zakończyć według niego „katastrofą dla ukraińskiego systemu obronnego”
  https://strana.ua/opinions/154469-desjatki-tysjach-pokinuvshikh-armiju-prihovor-nashej-oboronnoj-politike.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Gdy „pastor się nudzi”, jak zwykł mawiać szef MSW Ukrainy Awakow o szefie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynowie, „to zaczyna popuszczać wodze swoich fantazji”. Tym razem miał zaproponować by z powodu tragicznego stanu dróg na Ukrainie korzystajacy z nich Ukraińcy „przesiedli się” na…lekkie helikoptery…
  https://strana.ua/news/154381-turchinov-khochet-chtoby-ukraintsy-letali-na-vertoletakh-kotorye-stanut-obychnym-transportom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Lem był pierwszy:
   .
   “Muszę dodać, że komisja motoryzacyjna parlamentu zdecydowała się wówczas na zakup licencji familijnego helikoptera “Beli 94”, ponieważ z obliczeń wyszło, że helikopteryzacja kraju będzie tańsza od budowy dróg. Stolica posiada wprawdzie autostradę, lecz tylko sześćdziesięciometrową, służącą do urządzania wojskowych defilad. Wieść o nabyciu licencji wprawiła ludność w panikę, każdy bowiem rozumiał, że przychodzi kres matrymonializmu jako podpory industrializmu. Helikopter składa się z trzydziestu dziewięciu tysięcy części, potrzebuje benzyny i pięciu rodzajów smaru, nikt więc nie mógłby sobie tego wszystkiego zapewnić, nawet gdyby płodził do końca życia same córki. Wiem coś o tym, bo gdy urwał mi się łańcuch w rowerze, musiałem wynająć myśliwego, żeby złapał młodego wyjca, którego skórą pokryło się tamtam dla Hiiwu, dyrektora telegrafu, za co ów nadał kondolencyjną depeszę Umiamiemu, którego szefowi na delegacji dziadek zmarł w buszu, a Umiami był już przez Matarere spowinowacony z intendentem armii i miał przez to zapasy rowerów, na których tymczasowo poruszała się brygada czołgowa. Niewątpliwie z helikopterem byłoby znacznie gorzej. Na szczęście Europa, wieczne źródło innowacji, dostarczyła nowego wzoru, którym był grupowy seks w wolnych związkach. To, co w Starym Świecie stanowiło czczą igraszkę zmysłów, w kraju jeszcze surowym wsparło elementarne potrzeby życia. Obawy profesora, że dla dobra nauki będziemy musieli zrezygnować ze stanu kawalerskiego, okazały się płonne. Urządziliśmy się nieźle, choć dodatkowe obowiązki, jakie przyszło brać na siebie przez wzgląd na katedrę, bardzo nas wyczerpywały.”

   Polubione przez 3 ludzi

 7. W jednej z miejscowości obwodu chersońskiego kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i spowodował śmierć dwóch osób, młodej pary która osierociła dwójke małych dzieci. Jak się okazało po zatrzymaniu kierowcy przez policjantów, jest on komendantem jednej z wojskowych komend uzupełnień (tzw. wojenkomów) w obwodzie chersońskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/3997234-na-khersonschyne-pianyi-voenkom-nasmert-sbyl-paru

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tak jak tutaj kiedyć napisałem. czyli ze WĘGRZY PEWNEGO DNIA WYSTAWIĄ UKRAIŃCOM „RACHUNEK” I „WYLICZĄ” W NIM WSZYSTKO CO CI OD NICH OTRZYMALI. Nowy węgierski minister d/s kontaktów z Zakarpaciem, którego powołanie Kijów uznał za „niedopuszczalne mieszanie sie w wewnętrzne sprawy Ukrainy przez Węgry” i zapowiedział że nie wpuści go na Zakarpacie, wypomniał Ukraińcom że Wegry nie tylko pomagały i pomagają zamieszkującej Zakarpacie mniejszości węgierskiej, ale także tamtejszym Ukraincom. Polityk „przypomniał” m.in ostatnia sprawe wysłania przez Wegry transportu chloru do uzdatniania wody, szczepionek przeciwko odrze oraz udzielania pomocy rannym „bojcom ATO”, a nawet ufundowania przez Wegry w jednej z miejscowości zakarpackich pomnika „Wieszcza narodowego” Ukrainy Tarasa Szewczenki;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/3997249-v-venhryy-rasskazaly-kak-pomohauit-ukrayne
  Ps. No i proszę okazuje się że Węgrzy to „trzeźwo myślący” i „twardo stąpający po ziemi” ludzie, którzy od samego początku wiedzieli jak trzeba postępować z Ukroincami, dlatego tez skrzętnie zbierali wszelkie „rachunki”…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Ukry” idą znowu w „niewolę’, tym razem w „kotle czongarskim”, czyli kolejki ukraińskich turystów, którzy jak co roku, chcą się dostać na ‚okupowany” Krym by tam wypoczywać (oczywiscie „pod batem moskalskiego czynownika”)…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Rośnie ilośc pieniędzy przelewanych na Ukraine prze pracujących w Polsce ukraińskich „gastarbeiterów”. Jak informuje „Polskie radio” tylko w pierwszym kwartale tego roku pracujący w Polsce Ukraińcy „przelali” na Ukrainę 3,4 miliarda złotych, czyli prawie 920 mln dolarów, tj o 700 mln złotych więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego;
  https://korrespondent.net/ukraine/3997239-za-try-mesiatsa-ukrayntsy-perevely-yz-polshy-800-mln

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z Turcji, czyli ‚wet za wet”, w rewanżu za objęcie sankcjami przez USA dwóch tureckich ministrów, za zatrzymanie w Turcji amerykańskiego pastora, władze w Ankarze objęły własnymi sankcjami dwóch amerykańskich ministrów, pełniących w amerykańskim rządzie podobne funkcje jak tureccy ministrowie objęci sankcjami. Poinformował o tym osobiście „sułtan” Erdogan podczas swojego wystapienia w Ankarze przed członkami swojego ugrupowania ‚Partii Sprawiedliwości i Rozwoju”;
  http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-to-freeze-assets-of-two-us-ministers-as-retailiation-to-sanctions-erdogan-135419

  Polubione przez 1 osoba

 12. Kolejny skandal na Ukrainie z udziałem Poroszenki. Jak ujawniła popularny ukraiński program „Schemy”, zajmujący się głównie ujawnianiem korupcji wśród ukraińskich polityków, Poroszenko nadal oficjalny tytuł „Zasłużonego pracownika ukraińskiej kultury” niejakiemu Andriejowi Awdience z Zaporoża, który nie dość że bezprawnie posługuje sie tytułem naukowym „akademika – historyka”,to dodatkowo bezprawnie tytułuje sie „admirałem” ukraińskiej floty wojennej. Jak między innymi stwierdził dziekan wydziału historycznego uniwersytetu w Zaporożu ‚admirał” i „akademik” Awdienko „zasłynął” z tego ze wymyślił sobie że Siczy Zaporoskich było kilka, a jedna z nich miała „siedzibę” w jego rodzinnej wsi;
  https://strana.ua/news/154493-poroshenko-prisvoil-zvanie-zasluzhennyj-rabotnik-kultury-ukrainy-pochetnomu-admiralu-i-fejkovomu-uchenomu-iz-zaporozhja.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem strona noworosyjska poinformowała że tzw. dowództwo Operacji Zjednoczonych Sił organizuje „pogadanki’ (oczywiście „dobrowolne”) z kadrą pedagogiczną ucząca w szkołach znajdujących sie na terytorium Donbasu ‚wyzwolonym” przez Kijów by ta „odpowiednio”, czyli zgodnie z oficjalną propaganda Kijowa, kto kogo ostrzeliwuje;
  http://dnr-news.com/dnr/46445-sami-sebya-komanduyuschiy-oos-prikazal-razobratsya-s-uchitelyami-iz-za-slov-ob-obstrelah-donbassa-vsu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, były ukrainski minister obrony (za rzadów „pomarańczowego’ Juszczenki), a obecnie jeden z trójki głownych kandydatów na stanowisko Prezydenta Ukrainy Anatolij Hrycenko o ostatnich „płaczliwych” komunikatach o „kryzysie” w ukraińskich siłach zbrojnych (m.in o masowym zwalnianiu sie wojskowych ze służby) PO PROSTU NIE MA PIENIĘDZY. Także pieniądze jakie przekazuje na „ukraińską obronność” i wprowadzanie „standardów NATO” są trwonione przez nieudolne i niedouczone ukraińskie dowództw lub są po prostu ROZKRADANE;
  https://russian.rt.com/ussr/article/542290-ukraina-situaciya-armiya

  Polubione przez 2 ludzi

 15. „Protektorat Ukraina’, czyli przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij oficjalnie poinformował że ukraiński parlament ma sie zająć przyznaniem ‚specjalnego statusu Donbasowi” (co jest jednym z głownych ustaleń porozumień z Mińska) w październiku, ale wszystko zależy jak sie do tego odniosą „partnerzy międzynarodowi Ukrainy” (czytaj USA);
  https://strana.ua/news/154489-prodlenie-zakona-ob-osobom-statuse-donbassa-zavisit-ot-zapada-a-ne-ukrainy-parubij.html
  Ps. Powtórka z historii, czyli;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Komisariat_Rzeszy_Ukraina

  Polubione przez 2 ludzi

  • Po prostu kilka ostatnich lat było wyjątkowo dobrych dla ukraińskiego rolnictwa. Zbiory były wysokie. Państwowe instytucje godziły się na większy wywóz zbóż za granicę. W założeniach ninisterstw zbiory z roku na rok miały być większe. Jednak w tym roku aura nie dopisała. Susza, a później ulewy w okresie tuż przed zbiorami spowodowały, że ziarna jest mniej i jest dużo gorszej jakości.
   Jednocześnie zapasy zbóż na Ukrainie są na niskim poziomie-głównie z powodu błędnych decyzji w sprawie zwiększania limitów na eksport zbóż, podjętych przez władze na początku roku br. Wtedy to ,aby podreperować budżet NBU (wiecej dewiz)postanowiono zmniejszyć zapasy zbóż w kraju.
   http://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/ukraina-mniej-zboza-z-powodu-suszy,79203.html
   http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-wyeksportowala-37-mln-ton-zboz,78931.html
   Sytuacja jest dość nieciekawa. Ukraińskie holdingi rolne zadeklarowały sprzedaż zbóż za granicę, ale zapasy krajowe skurczyły się na tyle, że ewentualne wywiązanie się z zobowiązań spowoduje….drastyczne podwyżki cen chleba na Ukrainie ( nawet kilkanaście procent w ciągu kilku miesięcy).

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.