Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2018r.- 1155 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina nie jest w stanie zbliżyć się do Unii Europejskiej i NATO z powodu własnych błędów, a Węgry nie mają z tym nic wspólnego”– oświadczył w czwartek (2 sierpnia) sekretarz stanu ds. komunikacji w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tamas Menczer.

Opinia Tamasa Menczera jest reakcją na to, że z powodu zeszłotygodniowych wypowiedziach, w rumuńskiej miejscowości Baile Tusnad, węgierskiego premiera Viktora Orbana o europejskich i euroatlantyckich dążeniach Ukrainy wezwano do ukraińskiego MSZ przedstawiciela ambasady Węgier Laszlo Csabę Papa, któremu przekazano sprzeciw „w związku z szeregiem nieprzyjaznych kroków Budapesztu wobec Ukrainy”. Ukraińska dyplomacja zwróciła się do Węgier o wstrzymanie działań, które negatywnie wpływają na wzajemne relacje. MSZ w Kijowie zarzuciło także premierowi Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy „odzwierciedlają” poglądy Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki UE wobec Kijowa.

Dlatego też, sekretarz stanu ds. komunikacji w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tamas Menczer oświadczył, że Orban powiedział szczerą prawdę, więc Ukraina nie może czynić Węgrom wyrzutów.

Przypomnę, ze Viktor Orban w Baile Tusnad powiedział, że Ukraińcy zdecydowali, iż „pragną się przyłączyć do świata Zachodu”, a tymczasem on „członkostwa w NATO nie widzi”, podczas gdy „realność członkostwa w UE jest bliska zeru”:

„Ukraińcy zdecydowali, że nie chcą już być w sytuacji 50 procentowych wpływów Zachodu i Rosji i pragną się przyłączyć do świata Zachodu, dlatego oderwą się od rosyjskiej strefy, zbliżą do nas, wejdą do NATO i UE i zbudują nowoczesną Ukrainę. Członkostwa w NATO nie widzę, realność członkostwa w UE jest bliska zeru, a zamiast nowego państwa ukraińskiego widzę obecnie gospodarkę Ukrainy staczającą się w kierunku niewolnictwa spowodowanego zadłużeniem. Wygląda na to, że nie jest nierealny cel Rosjan, by przechylić szalę ku poprzedniemu stanowi”– ocenił szef rządu Węgier.

Orban dodał jeszcze, że stosunki UE i Rosji należy pojmować w następującym kontekście:

„Unia Europejska prowadzi obecnie prymitywną politykę wobec Rosji, odwołującą się do sankcji i wysuwania gróźb w sferze bezpieczeństwa”.

Opinię tą uzupełnił o fakt, że są w UE kraje, które rzeczywiście mogą czuć się zagrożone, np. państwa bałtyckie lub Polska, ale np. Węgry nie odczuwają takiego zagrożenia ze strony Rosji.

„Nie ma polityki, która byłaby dobra dla wszystkich, dlatego byłoby właściwsze, gdyby NATO i UE udzieliły Polakom i krajom nadbałtyckim dodatkowych, szczególnych gwarancji bezpieczeństwa, a przy tym pozwoliły wreszcie całej reszcie Europy handlować, budować współpracę gospodarczą, wbudować we własny potencjał rozwoju gospodarczego surowce, energię i możliwości handlowe”– oznajmił na zakończenie Orban.

Dodam jeszcze, że poczucie zagrożenie krajów bałtyckich i Polski ze strony Rosji, o którym wspomniał Orban, nie musi oznaczać jakiegoś realnego niebezpieczeństwa, a tylko jest to stan ducha elit przywódczych tych krajów. Dlatego też Orban, jako człowiek trzeźwo myślący i oceniający sytuację, nie dostrzega żadnego zagrożenia w odniesieniu do Węgier, ale wskazuje to też na to, że podobnie jest w wobec w/w krajów. Tak więc, to poczucie zagrożenia jest pochodzenia bardziej psychologicznego, niż realnego. Wzt. Orban zaproponował danie większych gwarancji bezpieczeństwa będącym w poczuciu zagrożenia krajom flanki wschodniej NATO, przez UE, w celu uspokojenia ich obaw, a w ten sposób odblokowanie następnie pełnej współpracy gospodarczej z Rosją.

Oczywiście, do tego w końcu wreszcie musi dojść, ale wyobraźmy sobie kto na tym otwarciu wygra, a kto będzie totalnym przegranym.
Jak widać, takimi krajami, z którymi Rosja zechce współpracować, nie leżą bezpośrednio na jej zachodniej granicy, a więc te, które z racji swego położenia geograficznego powinny odnosić największe profity. Tylko te kraje, które pomimo znacznego oddalenia od granic rosyjskich upatrzyły sobie ten potężny rynek zbytu i zasobnego w surowce, jako teren swej ekspansji gospodarczej i handlowej oraz finansowej.

Ciekawe więc, jak do tego doszło, że kraje mające największe szanse stać się partnerami współpracy z Rosją, zostali od jej rynku praktycznie odcięci.

Ten właśnie problem obecnie powinien być analizowany, a nie pseudopotriotyczny jazgot o tym jaka ta Rosja jest zła dla Polski.

Ważny o tyle, że po wyeliminowania tych sił, które do tej skrajnie niekorzystnej sytuacji dla żywotnych interesów Polski doprowadziły, była by jeszcze szansa na odwrócenie tego niekorzystnego scenariusza.

Jak sądzę, możliwe to będzie dopiero po definitywnym przewietrzeniu polskiej sceny politycznej, a szczególnie pozbycia się z niej tych sił, których symbolami są Macierewicz, Kaczyński, Schetyna oraz wielu innych z tak zwanego obozu posierpniowego, osób wywodzących się głównie ze środowisk opozycji antysystemowej okresu PRL-u oraz tych, którzy taką postawę uznali za słuszną. Po prostu musimy odejść od mentalności ukształtowanej w XIX wieku i zacząć wreszcie żyć i poruszać się w rzeczywistości XXI wieku.

Najwyższy czas dorosnąć do wyzwań stawianych przez współczesny świat.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym sytuacja na donieckim odcinku frontu nieznacznie się pogorszyła.

I tak, w godzinach od 13:50 do 21:30, ukraińscy żołnierze 7 razy przeprowadzili ostrzał DRL, który kierowany był głównie w rejon północnych obrzeży Gorłówki, Dolomitnoje, Jasinowatej, Spartakusa, Trudowskiego, Sachanki i Oktjabra. Łącznie na ostrzeliwane tereny spadło 8 min kaliber 120 mm, 15 granatów AGS-17, 10 granatów SPG-9 i 20 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-2. W sumie na terytorium DRL spadło 60 różnego typu wystrzelonych przez ukraińskich bojców pocisków, wobec 96 z dnia poprzedniego. Ostrzał prowadzony był również przy użyciu broni maszynowej.

Natomiast jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, jako że dziś jest niedziela, kiedy to biuro prasowe dowództwa Milicji Ludowej ŁRL nie pracuje, wzt. nie ma na temat sytuacji wzdłuż linii frontu, żadnych informacji.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

12 min.

„Ранкове зведення на 07:00 05 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 04 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 33 рази відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 1 раз із важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП. Вогонь вівся по захисниках, Кримського, Новозванівки, Троїцького, Новолуганського, Мар’їнки, Авдіївки, Новотроїцького, Опитного, Чермалика Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв наші позиції біля Широкиного із 82-мм мінометів.

Внаслідок ворожих дій, зі складу Об’єднаних сил один військовослужбовець загинув і двоє поліцейських отримали поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 2 рази відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Новозванівки та Широкиного.

За даними розвідки двоє окупантів загинуло, один дістав поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

W donieckim Republikańskim Muzeum Narodowym trwa akcja „Fascynujący Weekend” dla dzieci z przyfrontowych miejscowości DRL.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2018r.- 1155 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński parlamentarzysta Serhij Leszczenko („Blok Poroszenki”) oskarżył szefa MSW Ukrainy Awakowa (‚Front Ludowy” byłego premiera Jaceniuka) o to że „lobbował” za „zaprzyjaźnioną ze sobą” firma ochroniarską by zajęła się ona ochrona ukraińskich portów. Według Leszczenki spowodowałoby to „wywalenie na bruk” 150 osób zatrudnionych do tej pory jako ochrona w ukraińskich portach;
  https://24tv.ua/ru/avakovu_zahotelos_postavit_priblizhennuju_chastnuju_firmu_na_ohranu_morskih_portov__leshhenko_n1010124

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak w USA „mieszają” hakerzy z…Ukrainy, o zatrzymaniu kilku z nich informowały ostatnio światowe media, którzy mogą mieć na swoim „koncie” wyprowadzenie nawet miliarda dolarów z amerykańskiego systemu bankowego;
  https://strana.ua/articles/istorii/154576-ukrali-milliard-dollarov-i-nasolili-trampu-istorija-samoj-uspeshnoj-khakerskoj-hruppirovki-mira-v-sostav-kotoroj-vkhodili-ukraintsy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Kocioł azowski” ciąg dalszy, czyli szef ukraińskiego resortu infrastruktury Omelian żali sie znowu w ukromediach jakie to straty ponoszą ukraińskie porty na wybrzeżu Morza Azowskiego z powodu „wrogich działań strony rosyjskiej”. Omelian zagroził Rosji że pójdzie z tym”do sądów” oraz „poskarży się zachodnim partnerom Ukrainy”;
  https://replyua.net/news/104544-eta-strana-polnostyu-sletela-s-katushek-omelyan-prokommentiroval-situaciyu-v-azovskom-more.html
  Ps. warto przypomnieć że nawet ukraińska straż graniczna stwierdziła ŻE DZIAŁANIA ROSJI NA MORZU AZOWSKIM SA CAŁKOWICIE ZGODNE Z ZAWARTYMI POMIEDZY UKRAINA A ROSJĄ POROZUMIENIAMI…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie nie wiadomo co się dzieje z Poroszenką, który juz od tygodnia nie pojawił sie publicznie, anie dał innego ‚znaku życia”. Ostatni raz widziano go w zeszłym tygodniu na jednej z procesji, najprawdopodobniej pijanego, z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. W ukromediach pojawiły sie spekulacje że być może „wypoczywa” na jachcie u brzegów Sardynii
  https://riafan.ru/1085089-smi-rasskazali-kuda-propal-poroshenko

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pętla się zaciska…
  Jak podają rosyjskie portale istniej poważna groźba, ze w przypadku podwyższenia cen gazu Ukraina będzie musiała ogłosić bankructwo.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201808048533421-sputnik-ukraina-gaz-cena/
  Komentarz: Moim skromnym zdaniem bankructwo nie jest przesadzone. Władze w Kijowie maja inne wyjście, przestaną płacić subsydia. Co prawda wiele osób z tego powodu umrze ( chłodne noce i grypa u ludzi starszych to wyrok śmierci), ale kto by się tam zwykłym człowiekiem interesował.
  Ponadto firmy gazowe i pośrednicy poniosą olbrzymie straty ( w końcu mieszkańcy Ukrainy będą zalegać z zapłata za media). Ale kogo to obchodzi rząd w Kijowie „przesunie ” problem na kilka miesięcy w czasie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W sezonie 2017/18 ukraińscy producenci jabłek sprzedali za granicę 40,9 tys. ton tych owoców – podał w piątek Korrespondent powołując się na dane ukraińskiego urzędu statystycznego – Derżstatu. Oznacza to ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do sezonu 2016/17.
  Prawie połowa rekordowego wolumenu (20,2 tys. ton) trafiła na rynek białoruski.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/eksport-jablek-z-ukrainy-bije-rekordy/
  Komentarz: Na razie eksport z Ukrainy nie jest poważnym problemem dla polskich sadowników ( ponad Milion ton sprzedanych za granicą) niemniej konkurencja nie śpi i zakładane są nowe sady i za kilka lat…
  Eksport na Białoruś nie dziwi, w końcu eksport „BIAŁORUSKICH” jabłek do Donbasu i FR rośnie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT religijne
  Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego zaprzeczył jakoby szykował się do przejęcia własności „rosyjskiego” kościoła.
  https://www.unian.info/society/10212713-this-is-disinformation-filaret-on-alleged-plans-to-seize-temples-once-autocephaly-granted-to-ukraine-church.html
  tymczasem doradca Poroszenki miał podać, ze ewentualny podział dóbr będzie kwestią „wspólnot religijnych”
  https://www.unian.info/politics/10211492-only-community-to-decide-religious-property-issues-once-autocephaly-granted-to-ukrainian-orthodox-church-poroshenko-s-adviser.html
  Komentarz: Czyli zapewne będzie tak jak w przypadku polskich kościołów katolickich. Zawiążą się samoistnie jakieś grupy religijne składające się z „lokalnych mieszkańców” które siłą zabiorą majątek
  Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. O z Bliskiego Wschodu, cytat „W Tel Awiwie odbyła się demonstracja z udziałem dziesiątek tysięcy przedstawicieli mniejszości druzyjskiej. Uczestnicy protestu opowiadają się przeciwko nowej ustawie, która określa Izrael jako „państwo narodu żydowskiego”;
  https://www.wprost.pl/polityka/10144033/demonstracja-w-izraelu-tysiace-protestujacych-przeciwko-ustawie-o-panstwie-narodu-zydowskiego.html
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-izrael-druzowie-protestowali-przeciwko-ustawie-o-panstwie-na,nId,2615098
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że Druzowie, że aż do czasu zaangażowania się Izraela w konflikt w Syrii, Druzowie uchodzili za „izraelskich lojalistów”, służą nawet w izraelskiej armii
  https://historia.org.pl/2016/08/20/druzowie-w-silach-obronnych-izraela/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Propaganda i rzeczywistość”
  http://www.mysl-polska.pl/1643
  Cytat „Dowiadujemy się także, że Gazprom zwiększył eksport gazu ziemnego do Polski o 6,6% w okresie styczeń-lipiec 2018 r. A przypomnę tylko, że jest to firma uznana w Polsce za „narzędzie rosyjskiego imperializmu”. Ale to nie wszystko. Oto polski koncern Lotos zawarł gigantyczny kontrakt z rosyjskim Rosnieftem na dostawę od 6,4 mln ton do 12,6 mln ton ropy naftowej do końca 2020 r. Przeliczając na dwa i pół roku wychodzi nie mniej niż 2,6 mln ton rocznie i nie więcej niż 5 mln ton. To dużo więcej niż Lotos sprowadził od Rosnieftu w ub. roku”

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W Dnieprze kuter rzeczny „dowodzony” przez pijanego kapitana staranował jedna ze znajdujacych sie na nadbrzeżnym bulwarze restauracji. Na szczęście nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/3997429-v-dnepre-kater-s-pianym-kapytanom-vrezalsia-v-restoran
  Z kolei w Kijowie policjanci zatrzymali furiata który biegał po ulicy z szablą. Zanim go obezwładniono zdążył „ciąć” jednego człowieka który trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/kiev/3997425-v-kyeve-muzhchyna-s-sablei-napadal-na-prokhozhykh

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT w temacie dzisiejszych wydarzeń w Wenezueli, gdzie ‚drony chciały usunąć” Prezydenta Maduro;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4365357.html
  Maduro oskarżył o przygotowywanie oraz dokonanie zamachu prezydenta sąsiedniej Kolumbii oraz „jakieś osoby” działajace z terytorium USA (z Florydy) i wezwał Biały Dom do podjecia współpracy z Wenezuelą w celu zatrzymania organizatorów zamachu. W związku z tym wypowiedział się doradca d/s bezpieczeństwa Prezydenta USA John Bolton który zaprzeczył jako USA miały cokolwiek wspólnego z zamachem, ale jednocześnie stwierdził ze jeżeli Wenezuela ma jakiekolwiek dowody to Waszyngton sie im „przyjrzy”;
  https://www.reuters.com/article/us-venezuela-politics-usa/no-us-government-involvement-in-venezuela-drone-blast-bolton-idUSKBN1KQ0GI
  Ps. Zatoka Świń bis…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Powiew normalności na Ukrainie, we Lwowie sąd zamknął sprawę karną jaka soliście miejscowej opery wytoczyła ukrobezpieka (SBU) oskarzając go o „zdradę państwa” i „separatyzm”, próbowano go również „wkręcić” w „pedofilię”. Jak stwierdził sam zainteresowany glówne dowody (jakieś screeny z portali społecznościowych) były sfabrykowane, a on sam szykuje się do powrotu do pracy;
  http://forpost.lviv.ua/novyny/14033-u-lvovi-zakryly-spravu-proty-solista-separatysta-lvivskoi-opery

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, czyli znany ukraiński bloger (na wychodźstwie w UE) Anatolij Szarij ujawnił ze zwolniony ostatnio z rosyjskiego wiezienia proukraiński aktywista z Krymu Ołeksandr Kostenko i fetowany na Ukrainie jako nowy „męczennik” i „heroj”, już po kijowskim majdanie w 2014 roku był na Ukrainie oskarżony m.in o nielegalne posiadanie broni oraz…współpracę z rosyjskimi ‚specsłuzbami’ !
  https://strana.ua/news/154579-aktivist-aleksandr-kostenko-podozrevaetsja-v-terrorizme-v-ukraine.html
  ps. I znowu „peremoha” przeistacza się w „zrade”…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem w obwodzie chmielnickim zabezpieczono, jak informuja ukromedia, „dziwny pojemnik z radioaktywną substancją’. Na razie nie poinformowano jak się tam znalazł, ani skad może pochodzić, ale warto przypomnieć że w rejonie Chmielnickiego znajduje się jedna z ukraińskich ‚atomówek”;
  https://strana.ua/news/154607-v-khmelnitskoj-oblasti-nashli-radioaktivnyj-kontejner.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmielnicka_Elektrownia_J%C4%85drowa

  Polubione przez 2 ludzi

 15. I jeszcze jedna „haniebna zdrada” znanego Ukrainca w postaci „wyjazdu na okupowany Krym” i (o zgroza!) wystąpienie przed samym prezydentem Putinem! Takiego „czynu” miał sie dopuścić ukraiński tancerz baletowy Siergiej Połunin ktory wystapił przed Prezydentem Rosji podczas jego wizyty w Sewastopolu;
  https://apostrophe.ua/news/society/2018-08-05/znamenityiy-ukrainskiy-tantsor-razvlekal-putina-v-kryimu-poyavilis-foto/137730

  Polubione przez 2 ludzi

 16. W Dnieprze dwójka „witryranów ATU” pokłóciła się i jeden z nich postanowił „załatwić na amen” kolegę, dlatego wcisnął mu w ręke odbezpieczony granat (!) po czym uciekł. Mężczyzna z granatem ściskanym w dłoni zaczął biegać po okolicy i wzywać pomocy. Na szczęście na miejscu pojawili się policjanci i saperzy, którzy zdołali uwolnić nieszczęśnika od granatu, a następnie „zaopiekowali się” obojgiem „kłótników” (zdjęcia i filmiki w linku);
  https://dp.informator.ua/2018/08/05/perepoloh-na-severnom-v-dnepre-muzhchine-polozhili-granatu-v-ruku-vydernuli-cheku/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.