Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2018r.- 1157 dzień od nowego rozejmu.


„Rozpatrujemy obecnie wariant zamknięcia połączeń kolejowych z Rosją”– oświadczył wczoraj (6 sierpnia) w programie ukraińskiej stacji telewizyjnej „Сніданок з 1+1” („Śniadanie 1+1”), minister infrastruktury Wołodymyr Omelan.

W zeszłym roku najbardziej rentownym połączeniem kolejowym był pociąg Kijów-Moskwa. Średnie zapełnienie wagonów na tej trasie wyniosło 77 procent i przyniosło ukraińskim kolejom państwowym „Ukrzaliznycia” 154 mln hrywien dochodu (jest to ok. 20,9 mln złotych).

Poza tym, ciekawe jest w jaki sposób teraz będzie podróżować do Rosji te kilkaset tysięcy robotników ukraińskich? No, ale ten problem wśród władz ukraińskich nie stanowi kwestii, która wymagałaby rozwagi.

Jak widać może tylko połączenia kolejowe Ukrainy z Rosją są w pełni rentowne, a więc ten rząd chce zabić kolejną kurę znoszącą mu złote jajka. Czy jest to możliwe?

Oczywiście, jeśli weźmie się pod uwagę, że podobnie już zrobiono w październiku 2015 roku kiedy to Ukraina wstrzymała połączenia powietrzne z rosyjskimi portami lotniczymi. We wrześniu tego samego roku rząd w Kijowie zawiadomił o wprowadzeniu zakazu lotów dla ok. 20 rosyjskich inii lotniczych, które znalazły się na ogłoszonej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy liście osób i instytucji objętych sankcjami. Dotknęły one m.in. głównego rosyjskiego przewoźnika, „Aerofłot”, oraz kompanię „Transaero”.

Podobnie sytuacja wygląda z tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy, co przynosiło budżetowi tego państwa około 3 mld dolarów rocznie.
Oczywiście w tym przypadku to nie Ukraina zerwała umowy dotyczące tranzytu tego d=gazu, ale postawa jej władz- skrajnie antyrosyjska, spowodowała, że prawdopodobnie rosyjski „Gazprom” do minimum ograniczy przesył przez terytorium Ukrainy swego gazu do zachodniej Europy. W efekcie jedynie taka ilość gazu wpłynie do Ukrainy, którą ona zakontraktuje i opłaci. W takim przypadku spadnie również gwałtownie rentowność utrzymania ukraińskich sieci przesyłowych, co spowoduje dodatkowe straty. Wzt. rząd w Kijowie będzie miał tylko dwa rozwiązania: albo drastycznie podnieść po raz kolejny ceny gazu i opłat za jego przesył, albo też sprzedać sieci przesyłowe inwestorom zagranicznym, co również w ostateczności doprowadzi do drastycznego, dalszego wzrostu cen gazu. A co to oznacza dla biedniejącego coraz bardziej pod obecnymi rządami społeczeństwa ukraińskiego, nie trzeba chyba tłumaczyć. W efekcie ten kraj coraz bardziej będzie się wyludniał. I może właśnie o to chodzi?

Może chodzi o odtworzenie, tego co na mapach poniżej, czyli „strefy osiedlenia” (ros. Черта оседлости)?

To by tłumaczyło praktycznie wszystkie ruchy dokonywane przez obecny rząd oligarchów wspomagany przez zmanipulowanych wyznawców banderyzmu, wobec społeczeństwa ukraińskiego, łącznie z przymuszeniem do wyjazdu za granicę najbardziej aktywnej jego części. A więc takiej, która w przyszłości mogła by stanowić problem dla rządu.

Nie wiem czy właśnie o to chodzi, ale konsekwentne wdrażanie pewnych posunięć politycznych i gospodarczych, przez obecnie rządzącą na Ukrainie ekipę, do tego najwyraźniej celu zmierza.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_osiedlenia.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A w Donbasie wzdłuż linii styku frontu wojny domowej ponownie panował względny spokój, ale widoczna jest już pewna nerwowość ze strony ukraińskich żołnierzy, którzy po przejściu fali upałów, chyba nagle się ożywili.

I tak, na donieckim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze tylko 4 razy dokonali ostrzału: od 14:55 do 15:25, z kierunku wsi Czermalik w stronę Nabiereżnoje, w telmanowskim obwodzie, na południe od Doniecka. Ostrzał był co prawda przeprowadzony tylko przy użyciu broni maszynowej, ale mimo to został w efekcie ranny 43-letni cywil, A.A. Żilec.

Później dokonano jeszcze jednego ostrzału, w godzinach od 17:50 do 18:10, który prowadzony był przy użyciu dwóch wozów opancerzonych (BMP-2 10 wystrzałów i BMP-1 5 wystrzałów) oraz automatycznego granatnika AHS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej. Ostrzał nastąpił z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichaiłowki, która znajduje się na zachodnich obrzeżach dzielnicy Kirowskiej w Doniecku. Tu również ukraiński ostrzał spowodował straty, bo w efekcie zostały uszkodzone 4 domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy: Szewczenki nr. 12 i 16 oraz Dniepropietrowskiej nr. 44 i 48.

A następnie w godzinach, do 19:50 do, kiedy to przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) przeprowadzono ostrzał z kierunku Gnutowa w stronę Komiternowa, na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola.

No i ostatni ostrzał miał miejsce w rejonie zachodnich obrzeży Jasinowatej. Tam w godzinach, od 20:30 do 20:45, z kierunku Awdiejewki przeprowadzono dość intensywny ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (3 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów).

Trzeci zaś ostrzał miał miejsce dokładnie o godzinie 00:00, który przeprowadzono przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2 z kierunku Dzierżyńskoje w stronę osiedla Gołmowski na północno-zachodnich obrzeżach Gorłówki. W rezultacie tego ostrzału zostały uszkodzone domy przy ulicy Woroszyłowskiej nr. 4, Szolnej nr. 2, Głownej nr. 1 i 5, a także Sowieckiej Armii nr. 5 oraz mieszkania w blokach przy ulicy Archipowa nr. 15 m, 49 i Muszkietowej nr. 13 m. 4.

Zaś w osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. „Gagarina”, dom przy ulicy Jasnej nr. 23.

Łącznie minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 114 pocisków.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz różnego typu granatników (1 granat SPG-9 i 2 granaty RPG-7) oraz broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. ostrzał prowadzony był w rejonie wsi Sokolników i Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення на 07:00 07 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 06 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 30 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 4 рази із важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП. Обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Луганського, Новолуганського, Південного, Новгородського, Мар’їнки, Авдіївки, Красногорівки, Чермалика, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв наші позиції біля Новолуганського та Лебединського із 82-мм мінометів, а захисники Авдіївки зазнали вогневого впливу із мінометів калібром 120 та 82 мм. Також ворог застосовував міномет калібром 120 мм по позиціях наших військ біля Гнутового.

Минулої доби внаслідок ворожих дій троє українських військовослужбовців отримали поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ 7 разів відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського, Малинового, Новозванівки, Троїцького, Лебединського та Широкиного. Важке озброєння не застосовувалося.

За даними розвідки одного окупанта знищено, чотири дістали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2018r.- 1157 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kurczę na „onecie” zamontowano chyba jakieś „boty” by wklejały automatycznie komentarze na posty krytykujące obecnych rządzących na Ukrainie i politykę Polski (!)
  Proszę zwrócić uwagę- JEDNA osoba i zawsze ten sam tekst:

  Stanislaw Lazarek
  Hahahaha-Bardzo dziękujemy Saszka za przedstawienie swojego ruskiego stanowiska w tej sprawie.Cieszymy się,że Polska to wolny kraj i wy ruscy możecie się wypowiadać na polskich forach.Nietety wy ruscy nie możecie swobodnie pisać na waszych ruskich forach,a dostęp do nich dla nas Polaków został całkowicie uniemożliwiony.Wszystkiego dobrego Saszka.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/donbas-rosja-ukrywa-katastrofe/x6pj9p6

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z Bliskiego Wschodu, w „tureckim internecie” pojawił sie screen (podobno „fejk”) który ma przedstawiać nakaz aresztowania amerykańskich generałów oraz senatorów, z głównodowodzącym US Army na obszarze Bliskiego Wschodu na czele 🙂 Oczywiście wszystko to za wspieranie przez nich „wrogów nr 1 Turcji’, czyli „kurdyjskich terrorystów”;
  >https://twitter.com/SonObaBegi/status/1025686654302998529

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.