Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2018r.- 1158 dzień od nowego rozejmu.


„Rosja ukrywa przed światem katastrofę, do której doprowadziła w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie na wschodzie Ukrainy”– napisał wczoraj (7 sierpnia) na swojej stronie na Twitterze, specjalny przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker.

„Rosja i jej siły cały czas blokują @OSCE_SMM (Specjalna Misja Obserwacyjna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), czym narusza swoje zobowiązania”– napisał Kurt Volker na Twitterze.

Następnie Volker wyjaśnił, że:

„(Rosja)🇷🇺 nie chce, by świat zobaczył stworzoną przez nią katastrofę humanitarną, gospodarczą i ekologiczną w Donbasie. Nadszedł czas na pokój na Ukrainie”.

Volker dodał do tego wpis misji OBWE na Ukrainie z 3 sierpnia, w którym organizacja poinformowała, że jej obserwatorzy po raz kolejny nie zostali wpuszczeni do Nowoazowska, znajdującego się w w granicach DRL.

No i oczywiście tym niesamowitym wpisem Kurt Volker wsadził kij w mrowisko czego są dowodem komentarze pod jego lakonicznym- oskarżycielskim wobec Rosji- tekstem.

Otóż, jeden z komentujących wskazał, że to amerykańska administracja jest głównym sprawcą tego, że na Ukrainie wybuchła wojna domowa. Z którą to tezą nie można się nie zgodzić.

Kolejny komentator zadał retoryczne pytanie:

„Rosja nie wycofuje się ze wschodniej Ukrainy, więc co można zrobić aby ich wyrzucić? Rozmowy nie mają na to żadnego wpływu, więc co dalej robić?”

W odpowiedzi na te pytania mam następującą uwagę: a może po prostu zaatakować Rosję, tym samym wywołując III WŚ i kończąc w ten sposób historię białej rasy?

Są oczywiście też i komentarze zamieszczone przez szczerych ukraińskich patriotów, takie jak np.:

A najciekawszy jest ostatni komentarz spośród innych zamieszczonych pod kontrowersyjnym wpisem Volkera:

No ale, pomijając problem komentarzy pod wpisem Volkera, na jego stronie zamieszczono jeszcze następne dwa wpisy.

Pierwszy dokonany przez rzeczniczkę prasową amerykańskiego Sekretarza Stanu, Heather Nauert, która napisała, że:

„Dzisiaj Sekretarz Pompeo rozmawiał telefonicznie z prezydentem Poroszenko i potwierdził mocne poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił, że Stany Zjednoczone nie uznały i nigdy nie uznają dokonanej przez Rosję aneksji Krymu”.

Drugi ponownie zamieszczony przez samego Kurta Volkera, który napisał, że:

„US 🇺🇸 jest gotowa pomóc w negocjacjach pokojowych wobec wszystkich obywateli Ukrainy – ale wciąż czekają na poważną odpowiedź Rosji na styczniowe propozycje.”

I jak sądzę, właśnie te dwa wpisy wyjaśniają, to co miał zamiar osiągnąć Kurt Volker zamieszczając swój wiodący wpis, który wywołuje tyle kontrowersji.

A więc, pod naciskiem ukraińskiego prezydenta na rząd Stanów Zjednoczonych, aby jednoznacznie określiła swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji Krymu, co jest zrozumiałe w kontekście niedawnych wypowiedzi na ten temat udzielonych przez prezydenta Trumpa, administracja amerykańska potwierdziła to czego oczekuje rządząca na Ukrainie ekipa polityczna. Po drugie, najwyraźniej USA będzie starało się czynnie włączyć w tzw. proces pokojowego rozwiązania konfliktu wewnętrznego na Ukrainie. Na co nie chce się najwyraźniej zgodzić Rosja, która stoi na stanowisku, że najważniejsze jest doprowadzenie do realizacji mapy drogowej określonej w protokóle mińskim podpisanego przez gwarantujących jego wprowadzenie przedstawicieli kwartetu normandzkiego. Niestety, ale w wyniku sabotowania rozmów podgrup roboczych stron konfliktu na kolejnych spotkaniach w Mińsku przez przedstawicieli Ukrainy, porozumienia pokojowego jak dotąd, a mija od ich podpisania już ponad trzy i pół roku, nie udało się posunąć do przodu nawet o cal.

I to właśnie jest pretekstem dla administracji amerykańskiej aby móc bezkarnie oskarżać Rosję o wszystkie jej urojone winy oraz usiłując włączyć się w proces zakończenia konfliktu.

A jak to by wyglądało, to wystarczającą na to odpowiedzią jest fakt, że przecież cała negatywna sytuacja jaka ma obecnie miejsce na Ukrainie, a więc nie tylko wojna domowa, ale również potężny kryzys gospodarczy, zapaść humanitarna, masowa ucieczka Ukraińców z kraju za pracą oraz totalne bezprawie i dojście do władzy sił skrajnie nacjonalistycznych, to jest właśnie zasługa amerykańskiej administracji za poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamy.

Jak widać obecna administracja jest wmanewrowywana w kontynuację dokładnie tej samej polityki, która nie ma na celu rozwiązanie konfliktu na zachodnich granicach Rosji tylko go jeszcze bardziej rozpalić.

***

I na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na Donbasie, wzdłuż przebiegającej tam linii frontu, w dniu wczorajszym, nastąpiło uspokojenie sytuacji.

I tak, na donieckim odcinku frontu, wczoraj i minionej nocy, ukraińscy żołnierze tylko czterokrotnie ostrzelali terytorium DRL. Pierwszy z serii ostrzałów miał miejsce w rejonie Krutej Bałki w okolicy Gorłówki, która to w godzinach, od 08:45 do 09:20, był ostrzeliwana przy użyciu broni maszynowej z kierunku Kamienki.

Kolejne trzy ostrzały miały miejsce w godzinach późnowieczornych i wczesnonocnych. Wszystkie miały miejsce na południowym odcinku frontu na wschód od Mariupola ( 19:00, 20:00 i 20:05). Ostrzały prowadzone był przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (24 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (40 wystrzałów), z kierunku: Lebiedyńskoje, Gnutowa i Szirokina, w stronę: Sachanki i Komiternowa. Łącznie na terytorium DRL spadły 64 pociski, wobec 114 z dnia poprzedniego. Jak widać, natężenie ostrzału spadło o prawie 50%.

Dodam jeszcze, że poprzedniej nocy, w rejonie Nowoazowska, 3-osobowa załoga karetki pogotowia ratunkowego sił zbrojnych DRL, wezwana przez chorego ze wsi Nabiereżnoje, poniosła śmierć w wyniku trafienia wystrzelonego ze strony stanowisk ogniowych zajmowanych przez ukraińską 93 brygadę rakietą przeciwpancerną PTUR. W załodze tej były dwie kobiety i kierujący karetką mężczyzna. Wszyscy byli ochotnikami sił zbrojnych DRL.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, sytuacja znacznie się zaostrzyła, bo aż 4 razy ukraińscy żołnierze minionej doby naruszyli tam warunki rozejmu. Wzrosła też intensywność prowadzonego przez nich ostrzału terytorium ŁRL.

I tak, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 pociski), moździerzy kaliber 120 (6 min) i 82 mm (13 min), a także opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (7 wystrzałów) i różnego rodzaju granatników (12 granatów SPG-9, 10 granatów RPG-7 i 15 granatów AGS-17) oraz broni maszynowej, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali rejon wsi: Frunze, Łozowoje i Kalinowki.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 08 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 07 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 36 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі 5 разів із важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Обстріли здійснювалися по захисниках Станиці Луганської, Кримського, Малинового, Новозванівки, Троїцького, Луганського, Новолуганського, Світлодарська, Опитного, Мар’їнки, Красногорівки, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв із мінометів калібром 82 мм наші позиції біля Кримського, Новолуганського, Лебединського та Широкиного.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ двічі відкривали вогонь по позиціях українських захисників біля Кримського та Широкиного. Важке озброєння не застосовувалося.

За даними розвідки трьох окупантів знищено, дев’ять дістали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2018r.- 1158 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwa zakrojona na dużą skalę akcja pożyczania środków przez ministerstwo finansów Ukrainy. W przeciągu tygodnia wyemitowano obligacje na sumę ponad 10 miliardów hrywien. Papiery dłużne nominowane w hrywnach mają oprocentowanie 18% (!) w skali roku. Obligacje w dolarach i euro oprocentowane są na poziomie około 6% (też sporo).
  https://economics.unian.info/10217153-ukraine-s-finance-ministry-borrows-almost-uah-2-8-bln-us-187-mln-eur-69-mln-on-domestic-market.html
  http://n-auditor.com.ua/en/novini-2/item/98903-ministry-of-finance-borrows-10-bln-uah-on-internal-market.html
  Komentarz: Brak środków w kasie państwowej i kolejne problemy z płynnością finansową dają o sobie znać. Bez tanich pożyczek z MFW Ukraina zadłuża się u prywatnych inwestorów, jednak to droga donikąd. Oprocentowanie „prywatnych” pożyczek jest tak duże, że państwo w pewnym momencie nie będzie mogło nadążyć z rosnącymi kosztami obsługu długu.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciekawe.
  Według ukraińskich służb średnia cena 1000 m3 gazu sprowadzanego zza granicy wynosiła w lipcu 288 $. Tymczasem średnia cena jaką płaci polski konsument ( nie wliczam opłat tranzytowych itp itd) to około 300$.
  Pytanie brzmi jak to możliwe, ze opłaca się Polsce sprzedawać gaz na Ukrainę? Wersja optymistyczna-odsprzedajemy „ruski” gaz (zamawiamy gaz od FR i zanim dojdzie do Polski sprzedajemy go Ukrainie).
  Wersja pesymistyczna-dopłacamy do interesu.
  https://economics.unian.info/10217312-ukraine-paid-us-288-8-per-1-000-cubic-meters-of-imported-gas-in-july.html
  https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-gazu/
  https://biznes.interia.pl/gieldy/news/wzrosna-nasze-rachunki-za-gaz,2580279,1844

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Reprezentanci 15 państw będą gościć w Kijowie podczas obchodów niepodległości Ukrainy. Głównym punktem uroczystości będzie parada wojskowa, podczas której odegrany ma być „hymn UPA”. po raz pierwszy też banderowskie zawołanie „sława…” będzie oficjalnie użyte jako pozdrowienie wojskowe.
  Mam szczerą nadzieję ,ze ŻADEN polski reprezentant nie weźmie udziału w uroczystościach.
  https://www.unian.info/politics/10215947-officials-from-15-states-to-attend-ukraine-s-independence-day-parade-minister.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Mam szczerą nadzieję ,ze ŻADEN polski reprezentant nie weźmie udziału w uroczystościach”- jakżeby nie. Duda i Kowal oraz Gosiewska aż przebierają nóżkami z niecierpliwości.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.