Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2018r.- 1161 dzień od nowego rozejmu.


„W tym roku na paradzie wojskowej, która odbędzie się na Placu Majdanu z okazji 27 rocznicy niepodległości Ukrainy, a także setnej rocznicy odrodzenia państwowości Ukrainy, żołnierze po raz pierwszy wykorzystają powitania wojskowe ‚Sława Ukrainie’ i ‚Sława Bohaterom’, zamiast pozdrowień z czasów sowieckich”– poinformowała służba prasowa Gwardii Narodowej.

Potwierdził tą informację również prezydent Petro Poroszenko, który powiedział, że:

„Po rozmowach z ministrem obrony, podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podjąłem decyzję o tym, iż od 24 sierpnia te słowa po raz pierwszy padną jako część oficjalnej ceremonii parady wojskowej podczas Dnia Niezależności Ukrainy”.

Jeśli zaś chodzi o samą paradę wojskową, to mają wziąć w niej udział co najmniej 24 jednostki sił zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, Państwowej Straży Granicznej i oficerowie policji.

7 sierpnia odbyła się próba na pasie startowym, należącym do państwowego producenta samolotów zakładów „Antonow”. Jednak przygotowania rozpoczęły się już wcześniej, bo 3 sierpnia. Na paradzie ma być zaprezentowana także ukraińska broń i sprzęt, „w sumie 50 rodzajów sprzętu”– pochwalił się w rozmowie z agencją „Unian” Stepan Połtorak, minister obrony Ukrainy.

Przypomnę, że zawołaniem „Sława Ukrajini! Herojam sława!” pozdrowił demonstrantów na kijowskim Majdanie 10 grudnia 2013 roku polski nadpremier i w jednej osobie- nadprokurator oraz nadprezydent, prezes PiS Jarosław Kaczyński:

Jak widać te słowa zbrodniarzy ukraińskich nie były mu jakoś szczególnie wstrętne.

A za które to słowa na ostatnich MŚ w piłce nożnej reprezentant Chorwacji Domagoj Vida został ukarany przez FIFA upomnieniem.

Widocznie FIFA i karykaturalny dyktatorek z Żoliborza postrzegają ten problem przez inną optykę?

A na czym problem polega to każdy przeciętny Polak powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Otóż, nawet w Wikipedii możemy się dowiedzieć, że:

„Sława Ukrajini! Herojam sława!
(ukr. „Слава Україні! Героям слава!”, pol. „Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”) — pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów. Część pierwsza, „Sława Ukrajini”, pojawiła się w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917–1920)[1]. Wariant „Sława Ukrajini!” z odpowiedzią „Herojam sława!” z podniesieniem wyprostowanej prawej ręki w prawo-skos wyżej czubka głowy (salut rzymski) został przyjęty jako organizacyjne przywitanie członków OUN i UPA w czasach II wojny światowej[2][3][4][5].

Według Iwana Kaczanowskiego[6], pozdrowienie „Chwała Ukrainie” w połączeniu z salutem rzymskim wykonywanym prawą ręką zostało przyjęte przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na wzór pozdrowienia faszystowskich i parafaszystowskich partii w Niemczech (NSDAP Adolfa Hitlera), we Włoszech (Narodowa Partia Faszystowska Benito Mussoliniego) oraz w Chorwacji (Ustasze Ante Pavelicia)[7]. OUN oficjalnie przyjęło to pozdrowienie na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 roku, a w 1941 roku w Charkowie stosowanie tego pozdrowienia w nieco zmienionej formie potwierdziło OUN-B Stepana Bandery[7].

W czasach współczesnych na Ukrainie pozdrowienie to nie było w aktywnym użyciu do 2004 roku[potrzebny przypis]. W czasie Pomarańczowej rewolucji pod koniec 2004 roku Wiktor Juszczenko periodycznie w swoich wystąpieniach używał hasła „Sława Ukrajini!”[8]. Odnosząc się do tego faktu, obecny przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowicz[9] stwierdził, iż jest to pozdrowienie banderowskie[10].

Według Andresa Umlanda, pozdrowienia „Sława Ukrajini! — Herojam sława!” aktywnie zaczęli używać członkowie partii Swoboda po tym, jak jej przewodniczącym został Ołeh Tiahnybok[5]. Na początku października 2014 roku deputowani tej partii zgłosili w Werchownej Radzie projekt ustawy, zgodnie z którym hasło „Sława Ukrajini” oraz odpowiedź „Herojam sława!” miałyby zostać wprowadzone jako oficjalne przywitanie Sił Zbrojnych Ukrainy[11].”

To tyle w kwestii cytatu z Wikipedii na temat ukraińskiego nazistowskiego pozdrowienia, które od 24 sierpnia tego roku ma zostać oficjalnym pozdrowieniem ukraińskich sił zbrojnych.

Natomiast kontekst tych, z pozoru niewinnych słów, bo przecież pozdrowienie „Heil Hitler!” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Heil_Hitler) też nie było samo w sobie jakieś strasznie zbrodnicze, ale jednak używanie go obecnie jest zabronione prawem jako symbol nazizmu i zbrodni popełnionych przez jego wyznawców. Co szczególnie dla nas Polaków jest bardzo ważne. Oczywiście dokładnie z tych samych powodów jak banderowskie pozdrowienie „Слава Україні! Героям слава!”, z którym na ustach zbrodniarze banderowscy i towarzyszący im cywilni Ukraińcy- często sąsiedzi mordowanych bestialsko naszych Rodaków z Kresów Wschodnich, szli udając się na swoje krwawe żniwa.

Nie dość tego, te same słowa znajdują się na tabliczce upamiętniającej „akcję bojową” UPA we wsi Bazaltowe ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazaltowe, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Janowej_Dolinie) na Wołyniu, w czasie której wymordowano kilkuset polskich cywilów. A było to tylko jedno z wielu tysięcy podobnych wydarzeń rzezi wołyńskiej:

Obecnie miejscowość Janowa Dolina nosi nazwę Bazaltowe. W miejscu, w którym znajdowało się osiedle, rodziny pomordowanych ufundowały pomnik. W ostatniej chwili, przed odsłonięciem pomnika, ukraiński wykonawca usunął, bez wiedzy zamawiających, datę „23 kwietnia 1943”, pozostawiając tylko napis „Pamięci Polaków z Janowej Doliny”. W trakcie odsłaniania pomnika 18 kwietnia 1998, 50 aktywistów z ukraińskiej organizacji „Ruch” demonstrowało, trzymając transparenty z napisami „Won polscy policjanci”, „Won SS-sowskie sługusy” (Stanisław Żurek, UPA w Bieszczadach, Wrocław: Wydawnictwo „Nortom”, 2007, ISBN 978-83-89684-14-1, OCLC 233486718).

W centrum obecnej wsi Bazaltowe znajduje się pomnik UPA, upamiętniający „akcję bojową” z 21-22 kwietnia 1943. Jak głosi napis, oddział grupy Zahrawa, którym dowodził „Dubowyj”, zlikwidował wtedy bazę „polsko-niemieckich okupantów Wołynia” (G. Motyka, Ukraińska partyzantka, s. 317).

Ciekawe jak będą reagować na takie pozdrowienie ukraińskich żołnierzy z brygady Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG, ich polscy towarzysze broni? Szczególnie, że brygada ta stacjonuje w Lublinie, a więc w stolicy tego regionu współczesnej Polski, który był po Podkarpaciu drugim z kolei w skali dokonanych przez zbrodniarzy ukraińskich mordów na Polakach.
Często ci żołnierze pochodzą z miejscowości, w których dokonano zbrodni, a może nawet ktoś z ich bliskich był ofiarą. Podobnie jest zresztą po drugiej stronie, czyli ukraińskich żołnierzy, których bliscy mogli brać czynny udział w dokonanym na Polakach ludobójstwie.

Tak to kończy się uprawiana przez polskie elity władzy, w ciągu ostatnich trzydziestu lat, polityka dogadzania Ukrainie.

Jak sądzę, za to wszystko społeczeństwo polskie, a szczególnie rodziny i bliscy osób bestialsko zamordowanych przez Ukraińców, powinni wystawić tym elitom odpowiedni rachunek.

[1]. Petro Diaczenko Чорні запорожці. Спомини Армії УНР., стр.86 Kijów: «Stiks», 2010 r. (ukr.)

[2]. Distorted Nationalist History in Ukraine Defending History, 15 marca 2012, wywiad z Grzegorzem Rossolińskim-Liebe (ang.)

[3]. Grzegorz Rossoliński-Liebe, Celebrating Fascism and War Criminality in Edmonton. The Political Myth and Cult of Stepan Bandera in Multicultural Canada, 2010 (ang.)

[4]. Scientific Nationalists http://www.german-foreign-policy.com, 2014-05-01 (ang.)

[5]. Andreas Umland Патриот ли Тягнибок? LB.ua, 31 grudnia 2013 (ros.)

[6]. Ivan Katchanovski (ang.). W: University of Ottawa, School of Political Studies, Department Member [on-line]. Academia. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-13)]. Cytat: Ivan Katchanovski teaches at the School of Political Studies and the Department of Communication at the University of Ottawa.

[7]. Iwan Kaczanowski. The Politics of World War II in Contemporary Ukraine. „The Journal of Slavic Military Studies”. 27 (2), s. 210-233, 2014. DOI: 10.1080/13518046.2013.844493 (ang.)

[8]. Ющенко поздравил Майдан с победой и танцевал рэп (ros.)

[9]. „PWN – Słownik języka polskiego – Uwagi szczegółowe do transkrypcji wyrazów ukraińskich – Przyrostek -ич”

[10]. Європа заговорила (ukr.)

[11]. В Верховной Раде хотят сделать «Слава Україні!» официальным приветствием в армии (ros.).

*

http://www.polukr.net/blog/2018/08/slawa-ukrainie-slawa-bohaterom-stanie-sie-oficjalnym-pozdrowieniem-sil-zbrojnych-ukrainy/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Ukrajini!_Herojam_s%C5%82awa!,

https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82eh_Tiahnybok,

http://litpolukrbrig.wp.mil.pl/pl/111.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Ogólnie w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu było spokojnie, poza godzinami wczesnej nocy kiedy to w czasie, od 20:10 do 21:30, dokonano pięciu ostrzałów w dwóch skrajnych punktach frontu: na południowym jego odcinku w rejonie Komiternowa i Leninskoje oraz północnym odcinku w rejonie Gorłówki. W czasie tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 42 miny kaliber 120 mm, 40 min kaliber 82 mm, 7 granatów SPG-9 oraz 100 pocisków wystrzelonych z opancerzonego wozu bojowego BMP-2.
Łącznie, minionej doby doliczając ostrzał tuż po godzinie 00:00, na tym odcinku frontu ukraińscy żołnierze 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni wystrzeliwując na terytorium DRL 200 pocisków, wobec 155 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. Ostrzał przy uzyciu moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (14 min) oraz różnego typu granatników (3 granaty RPG-7 i 58 granatów AGS-17), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (12 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, ostrzeliwali okolice: Prisziba, Łogwinowa i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę sporządzony przez centrum prasowego ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO)ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie na temat sytuacji na linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення на 07:00 11 серпня 2018 року.

Упродовж минулої доби, 10 серпня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишалася цілком контрольованою.

Противник 36 разів відкривав вогонь по позиціях наших військ, у тому числі двічі із важкого озброєння.

Російські окупаційні війська вели прицільний вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а на окремих напрямках із озброєння БМП. Обстріли здійснювалися по захисниках Кримського, Троїцького, Луганського, Залізного, Шумів, Опитного, Мар’їнки, Красногорівки, Новомихайлівки, Богданівки, Гнутового, Лебединського, Павлополя, Водяного та Широкиного. Поряд із цим, противник обстріляв із мінометів калібром 120 мм наші позиції біля Лебединського та Шумів, що на Горлівському напрямку.

Внаслідок бойових дій три захисника України отримали поранення.

Упродовж поточної доби бойовики російських окупаційних військ двічі обстріляли позиції українських захисників біля Павлополя та Гнутового. Важке озброєння не застосовувалося. Втрат серед особового складу Об’єднаних сил цієї доби немає.

За даними розвідки одного окупанта знищено, чотири дістали поранення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.”
Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

Pozdrawiam.

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2018r.- 1161 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Afganistanu, gdzie trwają zaciekłe walki o strategiczne miasto Ghazni pomiędzy talibami, a silami prorządowymi wspieranymi przez lotnictwo USA;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201808108568136-Afganistan-Talibowie-terroryzm/
  https://edition.cnn.com/2018/08/10/asia/afghanistan-ghazni-province-taliban-attack-intl/index.html
  https://wiadomosci.wp.pl/talibowie-weszli-do-ghazni-w-afganistanie-przez-wiele-lat-polacy-odpowiadali-za-to-miasto-6282870018152577a
  Ps. Kto kontroluje Ghazni ten kontroluje afgańską „drogę życia’, czyli trasę Kandahar – Kabul

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Wlk. Brytanii, gdzie znowu „głośno” o Salisbury gdzie miało dojśc do „otrucia” Skripalów. Tym razem brytyjski ‚The Sun” informuje o eksplozji w znajdujacych się w pobliżu tej miejscowości zakładach zajmujących sie produkcją materiałów wybuchowych (czyli korzysta z nich także „sektor militarny”). Podobno w wyniku wybuchu śmierć poniosła jedna osoba, a druga znajduje się w stanie krytycznym;
  >https://www.thesun.co.uk/news/6990323/salisbury-explosion-factory-one-dead-injured-latest/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie „tradycyjną drakę” zrobiło dwóch ukraińskich parlamentarzystów Mosijczuk (z „Partii Radykalnej”) oraz Leszczenko („Blok Poroszenki”). Tym razem poszło o ich stosunek do tzw. parad równości LGBT oraz (prawdziwą) orientację seksualną szefa Mosijczuka, czyli Ołeha Laszki;
  https://strana.ua/news/155513-leshchenko-i-mosijchuk-poruhalis-iz-za-heev-i-homoseksualnykh-otnoshenij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, brytyjski „The Times” komentujac kolejne sankcje wprowadzane pzrez USA przeciwko Rosji, otwarcie pisze że zamiast doprowadzić do obalenia Putina, tylko go „wzmacniają” poprzez wzrost jego popularności wsród Rosjan;
  https://russian.rt.com/inotv/2018-08-10/Times-novie-sankcii-SSHA-lish
  Źródło;
  >https://www.thetimes.co.uk/article/why-vladimir-putin-is-still-so-popular-in-russia-f6vt0dl9f

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I jeszcze o ‚wojnach celnych” które prowadzi USA na świecie, a które odbijaja się coraz negatywnie na amerykańskim rolnictwie. Władze federalne próbują ratować sytuacje rozdając „pakiety pomocowe”, tylko rolnicy ze stanów Iowa i Illinois otrzymali w ich ramach 12 mld dolarów, ale sami zainteresowani mówią że jest to tylko „kropla w morzu potrzeb”, ponieważ nie pomoże ona w odzyskaniu pozycji jaka zajmowali chociażby na rynkach chińskich (jako główni dostarczyciele soi);
  https://news.cgtn.com/news/3d3d514f34596a4d79457a6333566d54/share_p.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=mtpEaJ6uIQg

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie, amerykański „The Hill” o „rykoszetujących” w USA sankcjach wprowadzonych przez nie na Rosję. Tym razem okazuje sie ze uderzają one w amerykański przemysł i to podobno bardziej niż w rosyjski. Według autora artykułu sankcje moga okazać się katastrofalne w szczególnosci dla amerykańskiego sektora energetycznego, m.in moga „uderzyć” w „firmowany” przez USA projekt budowy tzw. Gazociągu Transadriatyckiego który ma być współfinansowany przez UE, a którym miał do Europy płynąc gaz z Azerbejdżanu
   >http://thehill.com/opinion/international/400984-new-sanctions-would-hurt-russia-but-hurt-american-industry-more
   https://en.wikipedia.org/wiki/Trans_Adriatic_Pipeline
   Ps. Jak widać nie ma nic za darmo i z ‚wojny na cła oraz sankcje” WSZYSTKIE JEJ STRONY MOGĄ WYJŚĆ SOLIDNIE „POTRZASKANE”…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na pierwszy link we wpisie o farmerach, tam jest rysunek który pokazuje ze cła i sankcje „uderzają”, nie mniej ni więcej, ale w elektorat US Donalda. Całkiem możliwe więc że wtej całej sprawie umyka wszystkim ważny ‚aspekt”, czyli że jest to także przedłużenie konfliktu wewnętrznego w USA

    Polubione przez 2 ludzi

     • Nie broniąc go to jednak musiał się zgodzić bo w obecnej sytuacji to tak naprawdę to nie ma nic do gadania (co sam stwierdziłeś), wobec „parlamentarnej większosci” (zarówno ‚swoich” Republikanów jak i „wrogich” Demokratów) plus „deep state”. Być może ci co „sterują wzystkim za pleców” w Waszyngtonie tak to wszystko „prowadzą” żeby zdyskredytować „białego reakcjonistę” który nieodpowiedzialnym zachowaniem burzy „światowy porządek” (o czym wspomniał m.in baron Rotschild) i następnie na jego miejsce „przywrócić” jakiegoś „postępowca” w stylu ‚Obamy bis” 🙂

      Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem ukraińskie kolei państwowe oficjalnie poinformowały o zyskach jakie za pierwsze sześc miesięcy przyniosły im kursy pociągów pasażerskich do Rosji (czyli „państwa – agresora” wg Kijowa). Łączna suma to prawie 178 mln hrywien, z czego pociag pasażerski kursujacy na trasie Kijów – Moskwa „zarobić” miał prawie 63 mln hrywien, a tuż za nim znalazł się pociąg relacji Lwów – Moskwa (!) który „zarobił” prawie 38 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/155549-v-uz-nazvali-summu-pribyli-ot-poezdov-v-piter-i-moskvu.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Czyli, ze od Rosji kupują swój węgiel. Podobny interes robią na rosyjskim gazie, który kupują znacznie drożej od pośredników zachodnich.

   Jak widać ma ta nacja łeb do interesów. Zresztą nasi nie dużo lepsi.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, w związku z ostatnimi „falami’ zatruć pokarmowych na Ukrainie, dziennikarze ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” przeprowadzili „dziennikarskie śledztwo” żeby pokazać jak wygląda działalnośc ukraińskiej „małej gastronomii”. W tym celu jedna z dziennikarek zatrudniła się w jednym z takich punktów w Kijowie;
  https://strana.ua/articles/special/155063-spetsreportazh-strany-shaurmu-dlja-kievljan-delajut-v-antisanitranykh-uslovijakh-iz-neizvestnykh-produktov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, czyli ‚draka” zakonczona strzelaniną na kijowskim dworcu autobusowym, „starty” jeden postrzelony trafił do szpitala (z którego zresztą uciekł podobnie jak inni uczestnicy rozróby);
  https://antikor.com.ua/articles/252955-pojavilisj_foto_i_video_draki_so_streljboj_na_avtovokzale_v_kieve
  I jeszcze jeden „njus” z Kijowa, gdzie jak informuja ukromedia „weteranowi ATO” któremu udało się „bez żadnego uszczerbku na zdrowiu” przeżyć najcięższe boje na Donbasie, rękę urwała miejska śmieciarka. Do zdarzenia miało dojść gdy mężczyzna pomagał swojej żonie pracownicy miejskich służb komunalnych;
  https://strana.ua/news/155562-v-kieve-musorovoz-ostavil-muzhchinu-bez-ruki.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Tymczasem znany ukraiński politolog Konstantin Bondarenko „donosi” władzom w Kijowie na kolejne osoby, które odważyły się pokazać mapę Ukrainę bez Krymu. Tym razem jest to m.in…markiz Guillaume le Vasseur de Beauplan, francuski inżynier wojskowy, pisarz i kartograf z XVII wieku. Jeden z pierwszych twórców szczegółowych map południowo-wschodnich ziem ówczesnej Rzeczypospolitej (czyli jak je wówczas nazywano „Ziem ukrainnych”)…
  https://strana.ua/news/opinions/155548-vsled-za-delom-stalina-i-berii-delo-boplana-i-hondiusa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Szykuje sie „puszczenie z dymem” kolejnej ukraińskiej stacji telewizyjnej? Widzowie ukraińskiej kanału TV ‚ZIK” (własność burmistrza Lwowa Sadowego) w przeprowadzonej na żywo sondzie uznali za najlepszego prezydenta Ukrainy…Wiktora Janukowycza, a obecny prezydent Poroszenko zajął przedostatnie miejsce;
  https://eadaily.com/ru/news/2018/08/10/ukrainskie-telezriteli-nazvali-yanukovicha-luchshim-prezidentom-strany
  >https://proxy.imgsmail.ru/?email=belousov58-58%40mail.ru&e=1534243881&h=qdhXCeXWQ1JGpOdGMXq3Mg&url171=cGJzLnR3aW1nLmNvbS9tZWRpYS9Ea1JwTG1sV3NBWUtoOGQuanBnOmxhcmdl&is_https=1

  Polubione przez 2 ludzi

  • Początki walk o donieckie lotnisko to były jak niejaki Chodakowski (były SBUsznik) sobie wymyślił że je „zajmie prosto z marszu” co się jak wiadomo wszystkim tutaj zaglądającym zakończyło tragedią. Żal ludzi co wtedy bezsensownie poginęli…

   Polubione przez 2 ludzi

 11. „Misjonarze” OBWE na Donbasie którzy ciagle skarzą się na to że „separatyści” ich nigdzie nie wpuszczają, co jest tym bardziej ciekawe że na ten przykład w takim „separatystycznym” Ilowajsku bez przeszkód gościła misja ONZ d/s praw człowieka, mimo że nie mogą się po terytorium „separatystów” poruszać to jednak „odnotowują” że znajdująca się tam „granicę z Rosją przekroczyła kolumna ciężarówek”. Zdjęć z „przekroczenia granicy” (w dobie „dronów” i osobistych telefonów komórkowych) oczywiście nie ma…
  https://korrespondent.net/ukraine/3999235-na-donbass-vne-punktov-propuska-vekhala-kolonna-hruzovykov-obse

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Nieoczekiwane „odkrycie” w sprawie ostatniego głośnego zabójstwa na Ukrainie, czyli zastrzelenia w Berdiańsku (obwód zaporoski) „weterana ATO” z tzw. batalionu „Donbas” Witalija Oleszki (ps. Sarmat). Jak informują ukromedia samochód osobowy którym poruszali się zabójca „Sarmata” i jego wspólnicy, jest własnością…ukraińskiej państwowej służby geodezyjnej;
  https://strana.ua/news/155608-avto-na-kotorom-priekhali-ubivat-sarmata-prinadlezhit-hosheokadastru.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kolejny skandal na Ukrainie z pełniąca obowiązki (z powodu braku odpowiedniego wykształcenia) minister zdrowia Ukrainy Uljaną Suprun (obywatelką USA) w tle. Członek Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy, „prześladowany dysydent z czasów ZSRR” Semen Gluzman opublikował oficjalny list do…szefowej CIA Giny Haspel (!) w ktorym wezwał ją by w końcu powstrzymała „niszczycielską działalność” Suprun (obywatelki USA) na Ukrainie oraz zajęła się „korupcyjną działalnością kuratora CIA na Ukrainie” (!!) niejakiego „pana Wozniaka’ 🙂
  https://www.obozrevatel.com/crime/izvestnyij-psihiatr-obratilsya-k-direktoru-tsru-po-povodu-suprun.htm

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.